MultiLabs.gr MultiHosting.gr Webstocks.gr MultiPolls.gr MultiRadio.gr  
fun forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  57
Συγγραφέας: Θέμα: ΝΕΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ Ή ΥΙΟΘΕΤΗΜΕΝΑ.
Ektor
εξαρτημένο μέλος

Registered: 24-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Ελεγχόμενη

Εστάλη στις 30-5-2004 στις 21:07 Απάντηση με παράθεση
ΝΕΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ Ή ΥΙΟΘΕΤΗΜΕΝΑ.

Η οικογένεια, απο κοινωνιολογικής και όχι μόνο πλευράς εδω και πάρα πολλά χρόνια άρχισε να παίρνει άλλη μορφή και έχει ξεφύγει τελείως απ΄την πατροπαράδοτη μορφή της, αυτή τη μορφή που ορισμένοι δεν μπορούν ακόμη να κατανοήσουν και μένουν με τη μορφή που οι ρομαντικοί ιδεολόγοι, του τότε ανερχόμενου αστισμού, οι θεωρητικοί του αστικού έρωτα και της αστικής ηθικής τη σχεδιάσανε,

σαν..... θησαυρό της αρετής!!!,

σαν... το ζεστό σπίτι!!!,

το κύτταρο της κοινωνίας!!!!!! το...... το....... το......

Δεν σκοπεύω να παρουσιάσω αυτά που διάφοροι μεγάλοι κοινωνιολόγοι έχουν παρουσιάσει σε διεθνή συνέδρια και διδάσκουν στα πανεπιστήμια ανά το κόσμο.

Απλά η μορφή αυτών των νέων οικογενειών είναι μια πραγματικότητα.

Στο μέλλον θα παρουσιάσω παραδείγματα τέτοιων οικογενειών που έχω γνωρίσει.

Πιστεύω ότι υπάρχει αρκετή ωριμότητα και σοβαρότητα στο χώρο μας (multiforums.gr), ώστε να πούμε τις απόψεις μας ή και παραδείγματα που γνωρίζουμε.

Οι βουλευτές και οι άγγελοι δεν έχουν φύλο!
Η ελευθερία του λόγου και του κώλου έχουν γίνει ένα και το αυτό!!
Βάλε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σου…..είναι τόσο ωραίο να είσαι χαρούμενος!!!
'Aβυσσος η ψυχή του διαδικτύου!!!!
Προφίλ μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
JaneDoe
εξαρτημένο μέλος

Registered: 12-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: In your face

Εστάλη στις 31-5-2004 στις 08:33 Απάντηση με παράθεση

Μεχρι να γραψεις ειδικα για τις ομοφυλοφιλες γονικες οικογενειες,επετρεψε μου να εκφρασω εδω μια ψιλοασχετη σκεψη που ειχα πριν λιγες μερες,και να την μοιραστω μαζι σας...
Με αφορμη εναν καβγα που ειχα για χ φορα με τους δικους μου,οσον αφορα το παιδι ΜΟΥ,και την μετεπειτα συζητηση με διαφορους γνωστους επι του θεματος,...συνειδητοποιησα οτι Καποτε,οταν οι οικογενειες ζουσαν κατω απο την ιδια στεγη(ειτε αυτο ηταν στην κινα ειτε στην αγροτικη ελλαδα)...Οι γονεις διναν στον εφηβο γιο τους ευθυνες σιγα σιγα με προοπτικη να αναλαβει αυτος το κτημα αργοτερα...Οταν ο γιος παντρευοταν και εφερνε την γυναικα του στο σπιτι,οι γονεις πια καναν στην "ακρη" και αφηναν την επομενη γενια να "διοικησει' τα του σπιτιου... η οποια πια φροντιζε τους γερους στα γεραματα τους..

Στην κοινωνια μας σημερα βλεπουμε τους γονεις να σφιγγουν τον κλοιο γυρω απο τους εφηβους (δικαιολογημενα η οχι δεν το εξεταζω) και οταν εκεινος η εκεινη παει σε δικο του σπιτι,εκεινοι συνεχιζουν να διοικουν το σπιτι τους.
Δεν εχουν μαθει να κανουν "στην ακρη" διοτι δεν υφισταται λογος.
Εχωντας ομως μαθει οτι ειναι in charge και θα ειναι μεχρι τα τελευταια τους, δεν εχουν μαθει να αντιμετωπιζουν τα παιδια τους σαν ικανα ατομα,...οι περισσοτεροι προσποιουνται αλλα εκει που πρεπει, θα κανουν του κεφαλιου τους διοτι δεν εχουν μαθει-και δεν θελουν-την ταπεινοτητα και την αντιμετωπιση του γεγονοτος οτι γερασανε και περασε η σειρα τους...
Ισως γιατι τα παιδια δεν τους φροντιζουν οπως παλια,και πρεπει να ειναι "δυνατοι" μεχρι το τελος.
Υπαρχει ανασφαλεια...

Μπορει κατι να "βρηκα" και η θεωρια μου να στεκει.
Μπορει να ειναι μαλακια...
Σκεψεις ειναι...βοηθανε να μην παω να τους στριψω το λαρρυγγι καθε φορα που θα με αμφισβητησουν

:smash::smash:

Αν σου κατσω θα σκασεις;
Ektor
εξαρτημένο μέλος

Registered: 24-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Ελεγχόμενη

Εστάλη στις 31-5-2004 στις 09:14 Απάντηση με παράθεση

Όλα είναι θέμα σωστής παιδείας..

Δυστυχώς, δεν έμαθαν στα παιδιά τους ότι "κάθε άνθρωπος ανήκει στον εαυτόν του", γιατί και οι δικοί τους γονείς δεν τους το είχαν μάθει.

ΥΣ(θυμίσου το γάμο του γιού του μεγαλοκτηματία-μεγαλοτσοπάνη)

Οι βουλευτές και οι άγγελοι δεν έχουν φύλο!
Η ελευθερία του λόγου και του κώλου έχουν γίνει ένα και το αυτό!!
Βάλε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σου…..είναι τόσο ωραίο να είσαι χαρούμενος!!!
'Aβυσσος η ψυχή του διαδικτύου!!!!
rainbow
τακτικό μέλος
**

Registered: 10-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: nice and juicy

Εστάλη στις 31-5-2004 στις 10:36 Απάντηση με παράθεση

Κατ αρχην mes felicitαtions για το θεμα! συνεχιζω συμφωνοντας με τους προλαλησαντες, τον Εκτορα για τις θεσεις του κ την Τζειν για την εμπειρια της, κ δινω την αποψη μου.
Ποναει παιδια το θεμα , οσο δεν φανταζεστε.Εχω πληρη εικονα του τι συμβαινει στη Γαλλια, δεν ξερω για αλλες χωρες, δεν εζησα, εχω μονο πληροφοριες μεσω net. Στο πανεπ. εκει , ειχα την ευκαιρια να γνωρισω μια γυναικα λεσβια , μητερα 3 παιδιων, κ μεσω αυτης ειχα ερθει σε επαφη με την ομοφυλ. κοινοτητα λεσβιων μαμαδων στο Παρισι. Πριν 20 χρονια.
Οταν λοιπον ειδα πως αντιμετωπιζαν τα προβληματα τους, ποσο πιο προχωρημενες ηταν απο μενα στον τροπο σκεψης, αισθανθηκα σαν τη μυγα μες το γαλα.ΟΛΕΣ ανεξαιρετως, ειχαν υποστει ψυχολογικη υποστηριξη απο ψυχολογους της κοινοτητας ΓΙΑ ΝΑ προετοιμασουν τα πιτσιρικια, ειτε με ειδικα βιβλια ειτε με δραματοθεραπεια, ειτε με ο,τι αλλα μεσα, καθως κ τον εαυτο τους στο νεο τους ρολο. Αποψη των ψυχολογων : ειναι σημαντικοτατο να μη λες ψεμματα στα παιδια. Αυτη ηταν η βαση κ εξακολουθει κ ως σημερα ως νοοτροπια γιατι δεν εχω χασει επαφη κ γνωριζω τα παντα γυρω κ απο τη νομοθεσια, ισως αργοτερα επανελθω.
Ομολογω οτι προσωπικα παρ ολη τη δυναμη που αποκομισα, ειμαι κατα. Ομως μονο απο ταμπου. Το να γνωριζουν τα παιδια, σημαινει τοσα πολλα, κ προ παντος υγιεις σχεσεις αναμεσα στα μελη βασισμενες πανω στην ειλικρινεια. Υπεροχο. Εχω μαρτυριες αξιοζηλευτες, απο μητερες που βιωνουν αρμονικοτατα τη σχεση τους στο ιδιο σπιτι, απο τρισευτυχισμενα ακομπλεξαριστα παιδια καθε ηλικιας. Οχι οτι αυτο ηρθε ως δια μαγειας, καθολου, αλλα, εν τελει, το παν ειναι η αγαπη, το να αισθανθει το παιδι οτι δεν παραμελειται οτι δεν ερχεται δευτερο, οτι η μητερα του θα ειναι ΠΑΝΤΑ η μητερα του γι αυτο.ΑΛΛΑ επισης κι οτι η μητερα του, εχει ΟΛΟ το δικαιωμα να ειναι ευτυχισμενη.
Εκτορα, το θεμα που ανοιξες δεν φανταζεσαι ποσες παραμετρους σηκωνει.
Θα περιμενω να δω τις απαντησεις, κ θα επανελθω.

salto
τακτικό μέλος
**

Registered: 6-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: 'ντάξξξξξ.......

Εστάλη στις 31-5-2004 στις 11:17 Απάντηση με παράθεση

Πολύ σοβαρό θέμα και μακάρι να το αντιμετωπίσουμε έτσι σε αυτή τη συζήτηση.

Θα έβλεπα θετικά, να μπορούν να υιοθετούν παιδιά ομοφυλόφιλα ζευγάρια, είτε άντρες, είτε γυναίκες.
Με κάποιες αυστηρές προυποθέσεις. ʼλλωστε μη ξεχνάμε ότι αυστηρές προυποθέσεις χρειάζονται και τα ετεροφυλοφιλικά ζευγάρια για να υιοθετήσουν παιδιά !
Προυποθέσεις και ως προς την ικανότητα του ομοφυλοφιλικού ζευγαριού (ενημέρωση, ψυχική υγεία, πνευματική ικανότητα, ωριμότητα-υπευθυνότητα συμπεριφοράς κ.α...) αλλά και παρακολούθηση της συμπεριφοράς των παιδιών άπό ειδικούς .
Επειδή θα είναι καινούριο φαινόμενο δηλαδή, να παρακολουθείται από ειδικούς η εξέλιξη και η ψυχική υγεία του παιδιού που ζει με ένα τέτοιο ζευγάρι/περιβάλλον σε κάποια στάδια της ηλικίας του...

Οι λόγοι που βλέπω θετικά κάτι τέτοιο είναι δύο.

1. Πιστεύω ότι θα μεγαλώσει καλύτερα το παιδί σε ένα περιβάλον οικογένειας έστω και ομοφυλοφιλικής, από ότι σε ένα περιβάλλον ιδρύματος. Και αγάπη θα πάρει και φροντίδα και περισσότερες κοινωνικές συναναστροφές.
2. Πιστεύω ότι θα ωφελήσει πολύ και τα ζευγάρια ομοφυλοφίλων η ύπαρξη παιδιών - οικογένειας. Θα τους βοηθήσει στην ωριμότητα, στην υπευθυνότητα αλλά και γενικά στην ολοκλήρωσή τους ως άνθρωπινα όντα πάνω απ' όλα...
Χρειάζεται όμως μελέτη και έρευνα αυτό το θέμα και όχι μόνο από έναν η δυό φορείς, αλλά είναι αναγκαία η μεγαλύτερη δυνατή κοινωνική συνέναιση.

krino
εξαρτημένο μέλος

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 31-5-2004 στις 18:44 Απάντηση με παράθεση

Ενδιαφερον θεμα καταρχην.

Ας αρχισω με καποιες διαπιστωσεις:

1. Η Οικογενοια θεσμοθετηθηκε στον αστικο πολιτισμο με την βοηθεια ολων των "ειδικων" της εποχης, σαν ενα προσανατολισμενο εργαλειο τεκνογονιας. Και αυτο για να εξυπηρετηση βασικες εννοιες οπως οι κατωθι:
Την εξασφαλιση της πληθιασμιακης ανοιξης, την αναπαραγωγη της εργασιακης δυναμης και την ανανεωση της μορφης των κοινωνικων σχεσεων. Εν ολιγεις την οργανωση της σεξουαλικης δραστηριοτητας του ανθρωπου σε μια οικονιμκα χρησιμη προοπτικη.
Η ιδια συνθηκη που ισχυε πριν 2 αιωνες περιπου, ισχυει και σημερα και παλευεται με νυχια και με δοντια, βαζοντας μπροσταρη εκτος απο τους αστικους νομους, την χριστιανικη ποιμαντορια, τα ΜΜΕ και οτι αλλο μπορει να επιστρατευθει για να γινουν παραδειγματα προς αποφυγην, οτι μπορει να νοηθει εστω και σαν υπονοια για μια οικογενοια η οποια δεν θα τηρει τις παραπανω προδιαγραφες.

Μια οικογενοια η οποια δεν θα μπορει να τεκνοποιει αρα και να παραγει εκ του φυσικου εργατικο δυναμικο, ειναι ανηθικο, παρα φυσιν, και κατ επεκτασιν διωκωμενο ηθικα και μη υποστηριζομενο απο την αστικη νομοθεσια.

2. Οι ψυχολογικη σχολη κυριως της Γαλλιας, εξυπνοι περα ως περα καταφερε και ενενταξε την ομοφυλοφιλια σαν διαστροφη. Ετσι Γαλλοι ψυχολογοι τον 19 αιωνα εγιναν ειδικοι των σεξουαλικων διαταραχων οριζοντας της σαν τετοιες. Ο Λασεγκε εγινε ειδικος των επιδειξιων, Ο Μπινετ των φετιχιστων, Ο Κραφτ των ζωοφιλων κ.ο.κ. Αρκετοι ηταν που εγιναν ειδικοι και στην ομοφυλοφιλια σαν διαστροφη. Τους απασχολησε ομως περισσοτερα απο ολες τις αλλες περιπτωσεις, γιατι ειναι προφανες οτι αν οι ομοφυλοφιλοι πληθαιναν, μπορει ευκολα να αναρωτηθει κανεις ποιος θα φροντιζε για την πληθυσμιακη αυξηση του ανθρωπου; Προφανως αυτο το ερωτημα δεν προκυπτει απο ανθρωπισμο αλλα απο καθαρα σχεδια αναπτυξης του αστικου πολιτισμου.
Ευλογο λοιπον να καταλαβει κανεις για πιο λογο μερικες κοινωνιες που ειναι πισω στην αναπτυξη, βαζουν οτι μεσο εχουν σε διαθεσιμοτητα ετσι ωστε να αποδειξουν οτι η ομοφυλοφιλια ειναι απο ποινικο αδικημα μεχρι ανηθικη πραξη η και διαστροφη.

3. Στην παρουσα φαση η υποκρισια μπλεκεται με την διαστροφη. Σε ενα ζευγαρι ετεροφυλων μπορουν να υπαρχουν χιλιες δυο διαστροφες, αλλα γινονται μεσα στο σπιτι τους, στα κρυφα. Ενα ζευγαρι ομοφυλοφιλων ομως ασχετα αν εχουν μεταξυ τους τα πιο τρυφερα αισθηματα, ειναι εκ προοιμιου διεστραμμενο η και παρα φυσιν. Ο σοδομισμος στα ετεροφυλα ζευγαρια ομως κρινεται με διαφορετικα κριτιρια και ενιοται μπορει και να αποτελει και το αλατι της σχεσης.

4. Στα απονερα αυτης της υποθεσης πρεπει ομως να πω οτι οι ομοφυλοφιλοι δεν ειναι οι μονοι καταπιεσμενοι. Ισως και να ξεφυγω λιγο απο το θεμα, ειναι βεβαιο ομως οτι και οι ετεροφυλικες σχεσεις εχουν και αυτοι τους δικους τους, απαγορευτικους κοινωνικους κανονες. Το αναφερω στο παρον θεμα, γιατι οι κανονες ειναι ιδιοι ακριβως οπως και στους ομοφιλοφιλους: Αν θελει να αποκτησει καποιος την συντροφικοτητα που αποζητα σαν οντοτητα πρεπει να ακολουθει αρκετους κανονες κοινωνικους, ηθικους κ.α. αλλιως το μαγγανοπηγαδο της κοινωνιας που υπαρχει για τους αποκληρους εχει φυλαξει μια θεση για τους οποιους ανακολουθους. Οι ομοφυλοφιλοι διαφερουν ως προς την καταπιεση τους τουλαχιστον στην σημερινη κοινωνια που ζουμε, καταρχην στο νομικο καθεστως το οποιο ειναι καταφωρα εναντιον τους μιας και δεν τους παρεχει κανενα νομικο καθεστως προστασιας, στην ηθικη και κοινωνικη υποσταση του θεματος γιατι σπανια ομοφυλοφιλο ζευγαρι κοινωνικοποιηται δημοσια στους χωρους που ζει και τελος γιατι απλα οι ομοφυλοφιλοι ειναι αριθμητικα αρκετα πιο λιγοι αρα και το πεδιο γνωριμιων τους ειναι σαφεστατα πιο μειωμενο και συνηθως γκετοποιημενο. Για τις αποψεις που εχω διαβασει οτι οι ομοφιλοφιλοι εχουν βγει μπροστα και πουλανε lifestyle ειτε στα περιοδικα ειτε στα υπολοιπα ΜΜΕ θυμαμαι ενα γνωστο ανεκδοτο για ομοφυλοφιλους οπου ρωταει καποιος ενα gay αν εχει κοτερο κλπ... κλπ... οταν αποφαινεται οτι δεν εχει κοτερο, η απαντηση ειναι οτι κολοκυθια gay εισαι, αλλα εισαι μια πουσταρα... (ωχχχ παει το κοσμιο του κειμενου μου τωρα... :smash: ).
Μια αλλη παραμετρος που εχει γινει και ντορος τελευταια ειναι η περιπτωση του αγαπητος στις γυναικες sakis. Φανταζομαι αν εχει υποψη του κανεις για πιο λογο πλασαρεται αυτο σκηνικο οτι ο ανθρωπος ειναι gay (αγνοω αν ειναι η οχι και δεν με ενδιαφερει). Με περρισια τακτικη εχει στηθει το ολο γνωστο θεμα με μπολικο marketing. Καποιος εξυπνος ανακαλυψε οτι ενα μεγαλο μερος των γυναικων τραβανε οτι εχουν προχειρο σε μεγαλυτερο βαθμο αν πλασαραστει σαν gay παρα σαν macho ανδρας. Οι γυναικες βλεπωντας ενα τετοιο "παιδαρο" αλλοφρονουν στην σκεψη οτι υπαρχει πιθανοτητα να ειναι gay. Οι ονειρωξεις τους πλεον φανταζουν στο μυαλο τους οτι οι ιδιες ειναι ικανες και μπορουν να βαλουν κατω ολους τους gay sakides, και με τα ανειπωτα κολπα τους που ξερουν μονο οι ιδιες, θα ξεχασει και την μανα του οχι οτι ειναι gay. Κλασικη επιβεβιαωση της γυναικειας ματαιοδοξιας και τιποτα αλλο.

Σταματω εδω και αν υπαρξει διαλογος θα επανελθω.

Καλησπερα,
Κρινο

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
salto
τακτικό μέλος
**

Registered: 6-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: 'ντάξξξξξ.......

Εστάλη στις 31-5-2004 στις 19:41 Απάντηση με παράθεση

Κρινο, ήθελα να αποφύγω να αναφέρω το θέμα που θίγεις όσον αφορά τη Γαλλική ψυχολογική σχολή, παρόλο που ο Δοδόνι ανέφερε ότι η ομοφυλοφιλία δεν θεωρείται πλέον ασθένεια...

Λοιπόν για πληρέστερη ενημέρωση όσων διαβάσουν τα κείμενά μας θα ήθελα να συμπληρώσω τα λίγα παρακάτω...

Πολύ σωστά ο Δοδόνι (στο διπλανό θέμα) ανέφερε ότι η ομοφυλοφιλία δεν αντιμετωπίζεται πλέον ως ψυχική διαταραχή.
Μετά από το κείμενό σου όμως κρίνω σκόπιμο να αναφέρω τα εξής.
Μέχρι πρότινος η ομοφυλοφιλία εθεωρείτο ψυχική διαταραχή.
Αν ένας δίμετρος μουστακαλής δηλαδή, δεν μπορούσε να λειτουργήσει με μια γυναίκα και προτιμούσε να λειτουργήσει σεξουαλικά με έναν άλλο δίμετρο μουστακαλή, εθεωρείτο ψυχική διαταραχή.
Χρησιμοποιώ τέτοια διάλεκτο στο παράδειγμα, γιατί οι θηλυπρεπείς άντρες οι ερμαφρόδιτοι κ.λ.π, είναι άλλη ιστορία.
Εθεωρείτο ψυχική διαταραχή σε όλες τις σχολές ψυχολογίας και στην Αμερικανική.

Θα ξέρεις όμως ότι στην Αμερική, οι άνθρωποι έχουν μάθει να ασφαλίζουν ακόμα και το σπάσιμο από τα νύχια τους...(αστειεύομαι αλλά για να δώσω έμφαση).
Ως ψυχική διαταραχή λοιπόν η ομοφυλοφιλία, αντιμετωπιζόταν σαν ασθένεια και ξόδευαν πολλά χρήματα οι ασφαλιστικές εταιρίες πάνω σε αυτό το θέμα...
Δεν θέλω να βγάλω αυθαίρετο συμπέρασμα, γιατί είμαι άνθρωπος που του αρέσουν οι αποδείξεις, όμως η ομοφυλοφιλία επαψε να θεωρείται ψυχική διαταραχή σχετικά πρόσφατα και με μεγάλη χαρά των ασφαλιστικών εταιριών...
Τα συμπεράσματα αβίαστα και ελεύθερα από όλους σας...
Επίσης στους κύκλους των ψυχολόγων, που τυχαίνει να γνωρίζω αρκετά καλά, υπάρχουν αρκετές αντιρήσεις ως προς την επίσημη υιοθέτηση της άποψης ότι η ομοφυλοφιλία, δεν θεωρείται πλέον ψυχική διαταραχή...
Αυτά τα ολίγα για πληρέστερη και σφαιρικότερη ενημέρωση...

krino
εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 31-5-2004 στις 20:23 Απάντηση με παράθεση

Salto,

σχετικα με οσα αναφερεις.

Εχω ερθει σε διενεξη με ψυχολογους ακομα και εδω μεσα...
Πιστευω δε οτι δεν εχουν την καλυτερη γνωμη για εμενα !!!
Ισως να θελανε να..........:smash::smash::smash:

Για τους ψυχολογους λοιπον εχω καταθεσει εμπεριστατωμενα σε αλλο thread την γνωμη μου και περιληπτικα σου λεω οτι εκτελουν διετεταγμενη υπηρεσια βαζοντας την επιστημη τους μπροστα σαν οπλο.
Δεν νομιζω οτι ολα οσα εχουν πει κατα καιρους ειναι απλως επιστημονικες αναλυσεις.

Για παραδειγμα αν διαβασεις τον Φρουντ τι αναφερει για το σεξ θα βαλεις τα γελια λεγωντας οτι αυτος μαλλον παπας ειναι παρα ψυχολογος.
Ακομα και στον Φρομ να πας που ειναι πιο φρεσκος κουνας το κεφαλι σου με αυτα που γραφει.

Σε πληροφορω λοιπον οτι αυτοι μονο της ψυχολογικης επιστημης δεν ειναι παρα μονο ελαφροισκιωτοι κομπογιανιτες και πληρωμενοι λιβελογραφοι της αστικης κοινωνιας.

Οι λογοι που στηριζουν τα οσα σου λεω ειναι πολυ απλα γραμμενοι στο προηγουμενο ποστ, να μην ξαναγραφω τα ιδια παλι.

Περαιτερω σε πληροφορω δεν με απασχολει διολου αν η αμερικανικη ψυχολογικη εταιρεια αποδεσμευσε την ομοφυλοφιλια ως διαταραχη. Οι Αμερικανοι μπροστα στο χρημα δεσμευουν και αποδεσμευουν οτι μπορει να φανταστεις. Για να γινω και λιγο ακραιος αν βρουν οτι τα κοπρανα εχουν αξια θα αποδεσμευσουν και την κοπρολαγνια και να εισαι σιγουρος για αυτο.
Προσεγγιζω το θεμα ποιο βαθεια για να μεινω απλα στο τι προσπαθουν να πλασαρουν οι Αμερικανοι και λοιποι Πανεπιστημονες , μονο που αναφερεται κανεις σε αυτους ντροπιαζεις τον ορο...

κανε το φαρμακο σου ζωη,
rainbow
τακτικό μέλος
**

Registered: 10-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: nice and juicy

Εστάλη στις 31-5-2004 στις 20:31 Απάντηση με παράθεση

Η αποψη σου κρινε για το thread ακομα δεν καταλαβα ποια ειναι.

krino
εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 31-5-2004 στις 20:52 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by rainbow
Η αποψη σου κρινε για το thread ακομα δεν καταλαβα ποια ειναι.

Κριμα βρε...
Και την εγραψα με Bold για να μην κουραζεις τα ματακια σου....

:smash::smash::smash:

κανε το φαρμακο σου ζωη,
 Σελίδες:  1  2  3  ..  57

WebHosting_2014

Go To Top