MultiLabs.gr MultiHosting.gr Webstocks.gr MultiPolls.gr MultiRadio.gr  
fun forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  57
Συγγραφέας: Θέμα: ΝΕΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ Ή ΥΙΟΘΕΤΗΜΕΝΑ.
kajira
Μικρό κι αθώο μέλος

Registered: 29-12-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ♥♥♥

Εστάλη στις 1-6-2004 στις 01:20 Απάντηση με παράθεση

Είχα γράψει ολόκληρο κατεβατό, αλλά χάθηκε απο βλακεία, οπότε πάμε πάλι απο την αρχή, αλλά εν τάχει τώρα.

Δεν αμφισβητώ το δικαίωμα καθενός να θέλει να δημιουργήσει οικογένεια. Και πιθανόν η οικογένεια αυτή, αν και όχι παραδοσιακή, να είναι καλύτερη απο ένα ίδρυμα. Αλλά με προβληματίζει η κοινωνική ένταξη ενός παιδιού που θα έχει δύο ομόφυλους γονείς. Νομίζω πως δεν θα μπορεί εύκολα να αποφύγει τις κοροιδίες των άλλων παιδιών, τις προκαταλήψεις των άλλων γονέων που θα φοβούνται πως "αυτό το παιδάκι είναι πολύ ανοιχτόμυαλο", την αμηχανία αν θα πρέπει να παραστεί μαζί με τους δύο γονείς του κάπου.. Επιπλέον δεν ξέρω κατά πόσον θα θεωρήσει την ομοφυλοφιλία "φυσιολογική" (εφόσον μάλιστα είναι και ίδιου φύλου με το ζευγάρι),οπότε θα δυσκολευτεί να δημιουργήσει σχέσεις με το άλλο φύλο (αφού θα έχει συνηθίσει να βλέπει την οικειότητα ανάμεσα σε δύο άτομα του ίδιου φύλου και όχι το αντίθετο, που φαντάζομαι θα παίξει μεγάλο ρόλο, ακόμα κι αν οι συγκεκριμένοι γονείς του εξηγήσουν πως το "φυσιολογικό" είναι μια οικογένεια να έχει μια μητέρα κι ένα πατέρα κι όχι δύο μπαμπάδες ή δύο μαμάδες).

Κατά συνέπεια τείνω προς το συμπέρασμα που λέει πως τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια δεν θα πρέπει να έχουν παιδιά, παρόλο που έτσι ενδεχομένως άδικα να στερούνται ένα πρωταρχικό και θεμελιώδες δικαίωμα τους, διότι είναι άκρως εγωιστικό εκ μέρους τους να υποχρεώνουν ένα αθώο παιδί να μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον που δεν είναι "φυσικό", ένα περιβάλλον που οι ίδιοι σαφώς έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν για τους ευατούς τους, αλλά που δεν πρέπει εγωιστικά να επιβάλλουν σε κανέναν άλλον. Η προστασία της "σωστής", ήρεμης και ομαλής ανάπτυξης της προσωπικότητας του παιδιού αναμφίβολα πρέπει να υπερισχύει κάθε άλλου δικαιώματος των δύο συντρόφων.

..νομίζω τουλάχιστον!

Όλοι έχουν δικαίωμα να έχουν την άποψή τους, αρκεί να συμφωνεί με την δική μου.
Προφίλ μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
STAURITO
θαμώνας

Registered: 6-8-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ουφ!!

Εστάλη στις 1-6-2004 στις 07:31 Απάντηση με παράθεση

Σιγουρα,δεν ξερουμε πως οι ανθρωποι μπορουν να ειναι ευτυχεις η οχι.Εχω καποιες αμφιβολιες για την συσταση τις οικογενειας,απο ομο γονεις,κυριως επειδη δεν θα ειναι[αναγκαστικα]οι φυσικοι [τουλαχιστον ο ενας].Αυτο απο μονο του ειναι ντιςαβανταζ[για το ιδιο το παιδι].Τωρα ,για την υιοθεσια,ειμαι ΟΚ,αλλα ισως να μην ειναι εκει το ουσιωδες για τα παιδια,οσο κυριως για τους ''ομο'',ειδικα τις γυναικες,ενοοωντας την δικη τους αναγκη.Εξαλλου,φιλε Κρινο,η εννοιες μητροτητα ,πατροτητα,εχουν να κανουν,πρωτιστος με το ενστικτο και υστερα με τα υπολοιπα.Αι καλημερες.....!!

Σταυραξ , η Φωνη με τα χιλια ..προσωπα!!
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
εξαρτημένο μέλος

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 1-6-2004 στις 08:33 Απάντηση με παράθεση

Αγαπητη Καγιρα,

Καταλαβα τον προβληματισμο σου και εχω να πω τα εξης:

Θετεις σαν προβλημα το κατα ποσο ο κοινωνικος περιγυρος θα ενταξει ενα τετοιο παιδι και κατα ποσο μια τετοια συνθηκη μιας οικογενοιας ομοφυλοφιλων θα γινει αποδεκτη στην μικρη του κοινωνια. Ομολογω οτι η ενταξη θα ειναι πολυ δυσκολη οντως. Εχω ξανακουσει αυτον τον προβληματισμο αλλα διαφωνω. Σκεφτεσαι τι θα γινονταν στην ζωη μας αν ολα επρεπε να τα φιλτραρεις, με το αν οτιδηποτε καναμε επρεπε να ειναι πανω κατω κοινωνικως αποδεκτα? Νομιζω οτι η κοινωνικοποιηση ενος παιδιου εχει να κανει και με το ιδιο και το πιο ισχυρο απο ολα ειναι κατα ποσο εμεις θα στηριξουμε (σαν γονεις) ενα τετοιο στατους και κατα ποσο θα ειμαστε διπλα του διαλυοντας τις οποιες αμφιβολιες γενιουνται στο μυαλο του απο τα τριγυρω συντηρητικα μυαλα. Η κοινωνια ξερεις ποτε δεν αλλαξε προς το καλυτερο γιατι σκεφτομασταν αν οι πραξεις μας θα περασουν εγκριση για να κανουμε μια κινηση, παντα ηταν αποριπτικη για να μην πω ειχε διωκτικες τασεις.

Ειναι προφανες οτι η "αμηχανια" που αναφερεις θα πρεπει να εξηγηθει οτι δενπροκειται γιακατιμη φυσιολογικο και μπορει να συμβαινει και ετσι. Ειναι γεγονος οτι η ελληνικη κοινωνια ειναι πολυ συντηρητικη, αφου ειναι σχεδον θεοκρατουμενη, οι ταλιμπαν της ορθοδοξιας κατοικουν διπλα μας.... :P
Σε κρατη ομως οπως η Δανια τετοια παιδια μεγαλωνουν μια χαρα με τα ιδια προβλημα παιδιων ετεροφιλοφυλων. Το σιγουρο ειναι οτι κοινωνικα πριν γινει αποδεκτο αυτο, θα υπηρχαν αντιδρασεις η και επιφυλαξεις.

Το δικο μου συμπερασμα ειναι πως πρεπει καταρχην να υπαρξει αλλαγη στο αστικο δικαιο οπου να επιτρεπει υοθεσιες προς τις ομοφυλοφιλες οικογενοιες και περαιτερω να θεσμοθετηθουν ισοτιμα το να γινονται γαμοι ακριβως οπως οι ετεροφυλες. Δεν μπορω να καταλαβω ποιος ο λογος για να απαγορευονται. Αμα ο καθενας μας θελει να εχει επιλογη με το ποιο θα ειναι το ταιρι του ποιος ο λογος να απαγορευεται απο την αστικη νομοθεσια.
Ποιος ο λογος επισης που νομικα τα ετεροφυλα ζευγαρια απολαμβανουν πληρους νομικης προστασιας και οχι τα ομοφυλοφιλα. Και μιας και εισαι δικηγορος, για ποιο λογο ενα ετεροφυλο ζευγαρι οταν πεθαινει ο ενας, ο αλλος να παιρνει την συνταξη καινα μην γινεται το ιδιο σε ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι εργαζομενων που φτανει στα γεραματα του??? Εν ολιγεις ποιος ο λογος που πρεπει να υπαρχουν αυτες οι διακρισεις??

Τελος τι εννοεις με την εννοια "φυσικο περιβαλλον"???
Ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι ειναι α-φυσικο περιβαλλον??
Και αν ναι με ποια κριτηρια??? Επειδη απλα δεν ειθιστε???

Και οσο για τα δικαιωματα που αναφερεις των δυο συντροφων θα σου απαντησω οτι πανω απο ολα προεχει η κοινωνια μας να σταματησει να παιζει το ρολο του στρουθοκαμηλου καινα ειναι τοσο τεχνηεντως ρατσιστικη. Ουτως η αλλως καποια συντομα (και μαλιστα συντομα) η μπουργκα της ορθοδοξιας θα παρει δρομο οριστικα απο την Ελλαδα.....

Σταυριτε.... Μαζι με το ενστικτο υπαρχει και η λογικη ξερεις.... Αλλιως να το κανουμε οπως οι καμηλες να τελειωνουμε.... Οχι τιποτα αλλο αλλα δεν θα χρειαζοταν τοσα και τοσα κειμενα επι κειμενων.....

Καλημερα,
Κρινο

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Nefertari
Decipher my eyes!

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: the '2 corners like on rails...

Εστάλη στις 1-6-2004 στις 10:38 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by kajira
Επιπλέον δεν ξέρω κατά πόσον θα θεωρήσει την ομοφυλοφιλία "φυσιολογική" (εφόσον μάλιστα είναι και ίδιου φύλου με το ζευγάρι),οπότε θα δυσκολευτεί να δημιουργήσει σχέσεις με το άλλο φύλο (αφού θα έχει συνηθίσει να βλέπει την οικειότητα ανάμεσα σε δύο άτομα του ίδιου φύλου και όχι το αντίθετο, που φαντάζομαι θα παίξει μεγάλο ρόλο, ακόμα κι αν οι συγκεκριμένοι γονείς του εξηγήσουν πως το "φυσιολογικό" είναι μια οικογένεια να έχει μια μητέρα κι ένα πατέρα κι όχι δύο μπαμπάδες ή δύο μαμάδες).

Αυτός είναι και ο δικός μου προβληματισμός, χωρίς να έχω να πω κάτι εναντίον των ομοφυλοφίλων, οι οποίοι θεωρούν την σχέση τους άκρως φυσιολογική όπως και των υπολοίπων και στην τελική είναι δικαίωμα του καθενός το τι κάνει στο κρεβάτι του.

ΑΛΛΑ... το τι ακριβώς θεωρείται φυσιολογικό καθορίζεται καλώς ή κακώς από την κοινωνία στην οποία ζούμε... και φυσιολογικό έχει περάσει το ζευγάρι "άντρας - γυναίκα" και όχι του ιδίου φύλου...

Πως λοιπόν θα μεταφέρουν σε ένα παιδί, σε μία αθώα ψυχή, η οποία θα βλέπει άτομα του ιδίου φύλου ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά ? Και βλέποντας αυτά και το ίδιο το παιδί δεν θα πάρει ομοφυλοφιλικές απόψεις ή και κατεύθυνση αν θέλετε ?

ʼρα το θέμα δεν είναι ηθικό (αν μιλάμε με στερεότυπες εκφράσεις), είναι και πρακτικό .... αντικειμενικά πως θα μεγαλώσει το παιδί αυτό (και δεν θα εξετάσω τα περί αγάπης και φροντίδας... αυτά θεωρητικά θα υπάρχουν) και τι βιώματα θα αποκτήσει ??

Παράθεση:
Κατά συνέπεια τείνω προς το συμπέρασμα που λέει πως τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια δεν θα πρέπει να έχουν παιδιά....διότι είναι άκρως εγωιστικό εκ μέρους τους να υποχρεώνουν ένα αθώο παιδί να μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον που δεν είναι "φυσικό", ένα περιβάλλον που οι ίδιοι σαφώς έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν για τους εαυτούς τους, αλλά που δεν πρέπει εγωιστικά να επιβάλλουν σε κανέναν άλλον.

Συμφωνώ και επαυξάνω.... η ομοφυλοφιλία είναι προσωπική επιλογή ή κλίση αν θέλετε... με ποιο δικαίωμα αναρωτιέμαι... θα επιβάλλει το Χ ομοφυλοφιλικό ζευγάρι την κλίση αυτή και το αντίστοιχο lifestyle σε μία αθώα ψυχή ?

Είμαι κατά τις υιοθεσίας παιδιών από ομοφυλοφίλους ή την τεκνοποίηση εκ παραδρομής πηγαίνοντας με άντρα (οι λεσβίες) για να αποκτήσουν ένα παιδί... είναι άκρως εγωϊστικό να μεγαλώνει το παιδί με έναν γονιό ή γονείς του ιδίου φύλου... το παιδί για να μεγαλώσει σωστά χρειάζεται και τους δύο γονείς του... άσχετο αν υπάρχουν και στις straight καταστάσεις διαζύγια και τελικά τα παιδιά μεγαλώνουν με τον έναν γονιό ... δεν κοιτάω το αποτέλεσμα ενός διαζυγίου ζευγαριού... αλλά αν ήταν έτσι ρε παιδιά, ποιος ο λόγος να υπάρχουν ζευγάρια με την γενικότερη έννοια, γάμοι, οικογενειακοί δεσμοί και σχέσεις... θα πήγαινε κάθε γυναίκα ανεξαρτήτως σεξουαλικής προτίμησης να κάνει μία τεχνητή γονιμοποίηση ή θα διάλεγε έναν επιβήτορα μιάς χρήσεως, θα έκανε το παιδί και θα τελείωνε το ζήτημα... σε τι χρειάζεται η σχέση, η οικογενειακή αρμονία, η συμβίωση κλπ. αν είναι εγωϊστικά να φέρουμε ένα παιδί μόνες μας στον κόσμο ?

Βλέπω δυστυχώς να γκρεμίζονται ή να χάνουμε τις έννοιες οικογένεια - σπίτι - παιδιά... και αυτό με θλίβει... όσο προχωρημένη να είναι πλέον η κοινωνία, δεν μπορώ να μην δω το θέμα με τα παλιά μυαλά.... την γνωριμία, την σχέση, την αγάπη, όλα αυτά που θα σε οδηγήσουν στο ότι ο / η σύντροφός σου είναι αυτός / αυτή που σου κάνει το κλικ για να φέρεις παιδιά στο κόσμο, οικογένεια, σωστή σχέση, σωστή ανατροφή παιδιών κλπ.....

Δεν είμαι ρατσίστρια στο θέμα των ομοφυλοφίλων... αλλά σε κάποια πράγματα ναι είμαι "παλιομοδίτισσα"... κυρίως όσον αφορά τις σχέσεις και τους δεσμούς που διέπουν μία σωστή οικογένεια... και δεν βλέπω τίποτα σωστό στο να έχουν ομοφυλοφιλικά ζευγάρια παιδιά όταν η ίδια τους επιλογή ή κλίση δεν θα τους επέτρεπε υπό φυσιολογικές συνθήκες να ΕΧΟΥΝ !

Ο καθένας κάνει την επιλογή του για τον εαυτό του... that's it... δεν έχει όμως κανένας το δικαίωμα (προσωπική μου άποψη), να επιβάλλει τις δικές του επιλογές σε τρίτους και δη σε αθώες ψυχές παιδιών ...

Αυτά !

Queen of the two Lands, Lady of Abu Simbel, Daughter of Isis, High-priestess of Hathor.

MR2 club Greece & MR2 club U.K. - International Corfu Meeting 01/05 - 08/05/2009
Προφίλ μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
kermit
τακτικό μέλος
**

Registered: 16-9-2003
Member Is Offline

Διάθεση: μυστική

Εστάλη στις 1-6-2004 στις 10:49 Απάντηση με παράθεση

Δεν αντιλέγω ότι 2 άντρες ή 2 γυναίκες, δεν μπορούν να μεγαλώσουν άψογα ένα παιδί,να το αγαπούνε και να το κάνουν άξιο μέλος της κοινωνίας που ζούμε.

Απλά. βλέπω το όλο θέμα καθαρά από την πλευρά του παιδιού.

Σκέφτομαι το πολύ απλοικό και αφελές ίσως, οτι εφόσον ένα παιδί γεννιέται από έναν άντρα καιμία γυναίκα, μάλλον είναι οι μοναδικοί που πρέπει να το μεγαλώσουν.

Μάλλον ένας παιδοψυχολόγος ή ένας ψυχίατρος είναι ο κατάλληλος για να μας διαφωτίσει.

ʼν ένας ειδικός , συναινέσει σε μια τέτοιου είδους οικογένεια, ότι δηλαδή το παιδί θα μεγαλώσει μια χαρά, εγώ φυσικά και αποδέχομαι μια τέτοια οικογένεια. Συμπαθώ τους ομοφυλόφιλους, δεν τους διαχωρίζω από τους υπολοίπους ανθρώπους, και μακάρι να μπορούσαν να μεγαλώσουν ένα παιδί αντί να ψάχνονται συνέχεια για επιβεβαίωσε σε καθημερινές εφήμερες σχέσεις παράλληλα με την δική τους σχεση...........

χε χε
krino
εξαρτημένο μέλος

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 1-6-2004 στις 10:54 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Nefertari

Συμφωνώ και επαυξάνω.... η ομοφυλοφιλία είναι προσωπική επιλογή ή κλίση αν θέλετε... με ποιο δικαίωμα αναρωτιέμαι... θα επιβάλλει το Χ ομοφυλοφιλικό ζευγάρι την κλίση αυτή και το αντίστοιχο lifestyle σε μία αθώα ψυχή ?

Αυτά !

Δεν μπορεσα να αντισταθω και να μην ρωτησω....

Η ετεροφυλια ειναι προσωπικη επιλογη η και η κλιση επισης... αναρωτιεμαι με ποιο δικαιωμα επιβαλει εδω και αιωνες το Χ ετεροφυλοφιλο ζευγαρι την κλιση αυτη και το αντιστοιχο lifestyle σε μια αθωα ψυχη??? Και επιπροσθετως τι να πει κανεις για τα τοσα προβληματα που μεταδιδουν στα παιδια που ειναι απο ζευγαρια ετεροφυλοφιλων???

:o:o:o

ο με αποριες,
Κρινο

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Ektor
εξαρτημένο μέλος

Registered: 24-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Ελεγχόμενη

Εστάλη στις 1-6-2004 στις 11:26 Απάντηση με παράθεση

Ο Χ ήταν παντρεμένος με δυό παιδιά (ένα κορίτσι και ένα αγόρι).
Σε αυτοκινητικό ατύχημα, στο οποίο υπεύθυνος ήταν ο Χ, σκοτώνεται η κόρη του και οι υπόλοιποι με μικρούς τραυματισμούς.........
Το σοκ τεράστιο κα ξαφνικά !! Στον Χ αρχίζουν να παρουσιάζονται ομοφυλοφιλικές τάσεις.
Το ζευγάρι χωρίζει.
Η συμπεριφορά του Χ αλλάζει συνεχώς.
Το γιο του είχε δυσκολίες στο να τον βλέπει, αλλά μετά από δικαστικό αγώνα που έκανε η π. σύζυγός του, επικαλούμενη τα περιί ομοφυλοφιλίας του πατέρα, το δικαστήριο αποφασίζει το παιδί να μείνει με τον πατέρα και η μητέρα ψυχικό ράκος πλέον μπαίνει σε κλινική και σε μερικούς μήνες βγαίνει τελείως καλά.
Εν τω μεταξύ ο Χ βρίσκει σύντροφο τον Μ.
Αποφασίζουν να ζήσουν μαζί, αγοράζουν σπίτι μαζί και νομιμοποιούν την συμβίωσή τους στο δήμο της πόλης που έμεναν.
Το παιδί μεγάλωνε και δεν αντιμετώπισε ποτέ κανένα πρόβλημα.
Οι σχέσεις του Χ με την π.σύζυγό του άρχισαν να γίνονται φιλικές και αποφάσισαν το παιδί να πηγαίνει και να μένει όποτε θέλει είτε στον έναν είτε στον άλλον.
Ο Χ χωρίζει μετά από μια δεκαπενταετία απο τον Μ.
Ο Χ βρίσκει νέο σύντροφο όπως και ο Μ. Συνεχίζουν να έχουν φιλικές σχέσεις και το παιδί πλέον αρχίζει τις σπουδές του χωρίς κανένα πρόβλημα.
Και η ζωή τους συνεχίζεται.

Οι βουλευτές και οι άγγελοι δεν έχουν φύλο!
Η ελευθερία του λόγου και του κώλου έχουν γίνει ένα και το αυτό!!
Βάλε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σου…..είναι τόσο ωραίο να είσαι χαρούμενος!!!
'Aβυσσος η ψυχή του διαδικτύου!!!!
kajira
Μικρό κι αθώο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 1-6-2004 στις 12:16 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Ektor
Ο Χ ήταν παντρεμένος με δυό παιδιά (ένα κορίτσι και ένα αγόρι).
Σε αυτοκινητικό ατύχημα, στο οποίο υπεύθυνος ήταν ο Χ, σκοτώνεται η κόρη του και οι υπόλοιποι με μικρούς τραυματισμούς.........
Το σοκ τεράστιο κα ξαφνικά !! Στον Χ αρχίζουν να παρουσιάζονται ομοφυλοφιλικές τάσεις.
Το ζευγάρι χωρίζει.
Η συμπεριφορά του Χ αλλάζει συνεχώς.
Το γιο του είχε δυσκολίες στο να τον βλέπει, αλλά μετά από δικαστικό αγώνα που έκανε η π. σύζυγός του, επικαλούμενη τα περιί ομοφυλοφιλίας του πατέρα, το δικαστήριο αποφασίζει το παιδί να μείνει με τον πατέρα και η μητέρα ψυχικό ράκος πλέον μπαίνει σε κλινική και σε μερικούς μήνες βγαίνει τελείως καλά.
Εν τω μεταξύ ο Χ βρίσκει σύντροφο τον Μ.
Αποφασίζουν να ζήσουν μαζί, αγοράζουν σπίτι μαζί και νομιμοποιούν την συμβίωσή τους στο δήμο της πόλης που που έμεναν.
Το παιδί μεγάλωνε και δεν αντιμετώπισε ποτέ κανένα πρόβλημα.
Οι σχέσεις του Χ με την π.σύζυγό του άρχισαν να γίνονται φιλικές και αποφάσισαν το παιδί να πηγαίνει και να μένει όποτε θέλει είτε στον έναν είτε στον άλλον.
Ο Χ χωρίζει μετά από μια δεκαπενταετία απο τον Μ.
Ο Χ βρίσκει νέο σύντροφο όπως και ο Μ. Συνεχίζουν να έχουν φιλικές σχέσεις και το παιδί πλέον αρχίζει τις σπουδές του χωρίς κανένα πρόβλημα.
Και η ζωή τους συνεχίζεται.

Νομίζω πως είναι διαφορετικό ένα παιδί να έχει και μητέρα και πατέρα κι αυτοί κάποια στιγμή να χωρίσουν κι ο ένας να γίνει ομοφυλόφιλος και διαφορετικό το παιδί να μεγαλώσει εξαρχής με ένα τέτοιο ζευγάρι.

Οκ, θα πάθαινα σοκ αν μάθαινα ότι ο πατέρας μου είναι ομοφυλόφιλος. Αλλά έχω ζήσει και κάποια χρόνια με εκείνον και την μητέρα μου ως ζευγάρι, οπότε δεν θα με επηρέαζε και τόσο.

Ένα παιδί δύο χρονών όμως που δεν έχει καμία τέτοια εμπειρία, τι καταλαβαίνει αν βλέπει μονίμως τους γονείς του που είναι του ίδιου φύλου να συμπεριφέρονται φυσιολογικά;

Ρωτάω απλα..

:smash:

Shadow
θαμώνας

Registered: 18-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

Εστάλη στις 1-6-2004 στις 12:29 Απάντηση με παράθεση

Βλέπω πως το δίπολο άντρα-γυναίκας θεωρείται από πολλούς μόνο κοινωνικό κατασκεύασμα.....Δεν πιστεύει κανείς πως εξασφαλίζει και τη διαιώνιση του ανθρωπίνου είδους;

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,με το καθημερνό της φόρεμα κι ένα χτενάκι στα μαλλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του ʼουσβιτς του Νταχάου κοπέλες μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε σε μακρινό ταξίδι,δεν είχε πια το φόρεμά της ούτε χτενάκι στα μαλλιά

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,η χαϊδεμένη από τη μάνα της και τ' αδελφού της τα φιλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του Μαουτχάουζεν κοπέλες του Μπέλσεν,μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε στην παγερή πλατεία μ' ένα αριθμό στο άσπρο της το χέρι,με κίτρινο άστρο στην καρδιά.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
kajira
Μικρό κι αθώο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 1-6-2004 στις 12:37 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino
Αγαπητη Καγιρα,

Η κοινωνια ξερεις ποτε δεν αλλαξε προς το καλυτερο γιατι σκεφτομασταν αν οι πραξεις μας θα περασουν εγκριση για να κανουμε μια κινηση, παντα ηταν αποριπτικη για να μην πω ειχε διωκτικες τασεις.

Δεν διαφωνώ σε αυτό αγαπητέ Κρίνο. Απλά αυτό δεν είναι επιχείρημα για να καταλήγουμε να κάνουμε επανάσταση μόνο για την επανάσταση.

Παράθεση:
Σε κρατη ομως οπως η Δανια τετοια παιδια μεγαλωνουν μια χαρα με τα ιδια προβλημα παιδιων ετεροφιλοφυλων. Το σιγουρο ειναι οτι κοινωνικα πριν γινει αποδεκτο αυτο, θα υπηρχαν αντιδρασεις η και επιφυλαξεις.

Μη μου συγκρίνεις την Δανία με την Ελλάδα. Εκεί γίνοταν αποδεκτά τα παιδιά εκτός γάμου τριάντα χρόνια πριν. Και δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό για τα παιδιά, διότι για τους γονείς σίγουρα είναι. Ή μάλλον να το πω αλλιώς: ξέρω απο συγκεκριμένο παράδειγμα (Δανό που γνωρίζω πολύ καλά, όπως επίσης πολύ καλά γνωρίζω και τον Έλληνα πατέρα του που όσο μεγάλωνε ελάχιστα είδε και έλεγε στο σχολείο πως είναι νεκρός:o) πως το παιδί θα προτιμούσε χίλιες φορές να ζει σε μια νορμάλ οικογένεια, παρά να μεγαλώσει έτσι όπως μεγάλωσε. Κι αυτό δεν είναι δικό μου συμπέρασμα, εκείνος μου το έχει πει.

Παράθεση:
Το δικο μου συμπερασμα ειναι πως πρεπει καταρχην να υπαρξει αλλαγη στο αστικο δικαιο οπου να επιτρεπει υοθεσιες προς τις ομοφυλοφιλες οικογενοιες και περαιτερω να θεσμοθετηθουν ισοτιμα το να γινονται γαμοι ακριβως οπως οι ετεροφυλες. Δεν μπορω να καταλαβω ποιος ο λογος για να απαγορευονται. Αμα ο καθενας μας θελει να εχει επιλογη με το ποιο θα ειναι το ταιρι του ποιος ο λογος να απαγορευεται απο την αστικη νομοθεσια.
Ποιος ο λογος επισης που νομικα τα ετεροφυλα ζευγαρια απολαμβανουν πληρους νομικης προστασιας και οχι τα ομοφυλοφιλα. Και μιας και εισαι δικηγορος, για ποιο λογο ενα ετεροφυλο ζευγαρι οταν πεθαινει ο ενας, ο αλλος να παιρνει την συνταξη καινα μην γινεται το ιδιο σε ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι εργαζομενων που φτανει στα γεραματα του??? Εν ολιγεις ποιος ο λογος που πρεπει να υπαρχουν αυτες οι διακρισεις??

Τελος τι εννοεις με την εννοια "φυσικο περιβαλλον"???
Ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι ειναι α-φυσικο περιβαλλον??
Και αν ναι με ποια κριτηρια??? Επειδη απλα δεν ειθιστε???

Συμφωνώ απόλυτα ως προς το κομμάτι που λέει πως πρέπει και τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια να είναι νομικά αναγνωρισμένα και να μπορούν να παντρεύονται, να κληρονομούν ο ένας τον άλλον και να μπορούν να αποκτήσουν ιδιοκτησία απο κοινού (καλά, αυτό μπορεί να γίνει και τώρα). Αλλά διαφωνώ κάθετα με το δικαίωμα υιοθεσίας. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του, το κράτος αν δεν θέλει να λέγεται υποκριτικό
πρέπει να παρέχει όσα εχέγγυα μπορεί για την ομαλή τους ένταξη στην κοινωνία, αλλά όταν μιλάμε για δικαιώματα ενός άλλου ανθρώπου (εν προκειμένω ενός αθώου παιδιού) τότε θα πρέπει να βάζουμε φρένο.

Ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι δεν είναι αφύσικο με την έννοια του κακού, ούτε επειδή τα περισσότερα ζευγάρια είναι ετερόφυλα. Είναι "αφύσικο" (σε εισαγωγικά) γιατί δεν μπορεί να ολοκληρωθεί. Είναι "αφύσικο", διότι με φυσικούς τρόπους δεν μπορεί να αποκτήσει παιδί, παρά μόνο με την βοήθεια της επιστήμης. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει εγωιστικά σώνει και ντε να αποκτήσει!

Η ομοφυλοφιλία απαντάται σε πολλά είδη στην φύση. Είναι δικαίωμα κι επιλογή του καθενός. Αλλά αυτό λογικά θα σημαίνει πως όποιος το επιλέξει δεν θα μπορεί να τεκνοποιήσει. Δηλ, σόρρυ, αλλά επειδή μια γυναίκα έχει μήτρα αυτό σημαίνει πως μπορεί οποτεδήποτε να κάνει παιδί; Διότι αν το καλοσκεφτείς με την λογική σου, σαν άντρας είσαι παντελώς άχρηστος για το γυναικείο φύλο: απλά δότης σπέρματος! :o

Παράθεση:
Και οσο για τα δικαιωματα που αναφερεις των δυο συντροφων θα σου απαντησω οτι πανω απο ολα προεχει η κοινωνια μας να σταματησει να παιζει το ρολο του στρουθοκαμηλου καινα ειναι τοσο τεχνηεντως ρατσιστικη. Ουτως η αλλως καποια συντομα (και μαλιστα συντομα) η μπουργκα της ορθοδοξιας θα παρει δρομο οριστικα απο την Ελλαδα.....

Καλημερα,
Κρινο

Το κράτος θα πρέπει γενικώς να σταματήσει να είναι τόσο πατερναλιστικό και να επεμβαίνει τόσο στις ζωές των ανθρώπων. Όσο για την ορθοδοξία, πολύ θα ήθελα να δω τους ανθρώπους να αποκόβονται απο τους παπάδες και τις εκκλησίες (ο χριστιανισμός ως φιλοσοφία δεν έχει καμία σχέση με αυτούς τους υποκριτές). Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το θέμα μας. Δεν με ενόχλησε τι θα πει η κοινωνία αν ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι υιοθετήσει ένα παιδί. Ας πει ό,τι θέλει. Με ενόχλησε που με την κίνηση αυτή ουσιαστικά απλά ικανοποιείται ένα καπρίτσιο των γονιών, ενώ την ίδια στιγμή το παιδί υποβάλλεται σε ένα τρόπο ζωής που, όπως και να το κάνουμε, δεν είναι ο ενδεδειγμένος για την ανατροφή του!

Καλημέρα και σε σένα!
:smash:

Σελίδες:  1  2  3  4  ..  57

WebHosting_2014

Go To Top