MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  19
Συγγραφέας: Θέμα: Στα πετρινα χρονια της ΝΔ....
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

thumbdown.gif Εστάλη στις 13-10-2005 στις 09:58 Απάντηση με παράθεση
Στα πετρινα χρονια της ΝΔ....

ακολουθει το πρωτα το ρεπορταζ.

Εισβολή της ΕΛ.ΑΣ. στα γραφεία της ΔΟΕ

Η εισβολή αστυνομικών οργάνων σε συνδικαλιστική διαδικασία της ΔΟΕ χθες το βράδυ, που κατά τα φαινόμενα οφειλόταν σε «παρανόηση», άναψε τα αίματα στον χώρο της Ομοσπονδίας, εκπρόσωποι της οποίας κατήγγειλαν το περιστατικό ως «πρωτοφανές» για τα πολιτικά και συνδικαλιστικά πράγματα της χώρας, τα τελευταία 30 χρόνια.

Οπως έγινε γνωστό, ειδικοί φρουροί του Τμήματος Ακροπόλεως εισέβαλαν στα γραφεία της ΔΟΕ (στην οδό Ξενοφώντος), ενώ βρισκόταν σε εξέλιξη συνεδρίαση των μελών των «Συσπειρώσεων» εν όψει της σημερινής αντίστοιχης διαδικασίας του Δ.Σ. της ΔΟΕ σχετικά με τις επικείμενες κινητοποιήσεις του κλάδου.

Προκλήθηκε φραστικό επεισόδιο, οι συνδικαλιστές απέπεμψαν από τα γραφεία τους αστυνομικούς, ζητήθηκαν στη συνέχεια εξηγήσεις από το Αστυνομικό Τμήμα, από το οποίο και δόθηκε η απάντηση ότι επρόκειτο για εκτέλεση εντολής από τη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση. Ο πρόεδρος της ΔΟΕ Δημ. Μπράτης επικοινώνησε με υπεύθυνο της ΓΑΔΑ, ο οποίος και τον παρέπεμψε σε ενδεχόμενο «παρανόησης» των σχετικών τυπικών ελέγχων για «πρόληψη επεισοδίων».

«Το σημερινό περιστατικό θυμίζει τις αλήστου μνήμης εποχές του συνδικαλιστικού της Ασφάλειας, που είναι καταδικασμένες στη συνείδηση του εκπαιδευτικού κόσμου και του ελληνικού λαού» δήλωσε στην «Ε» ο κ. Μπράτης. «Καλούμε τον υπουργό Δημ. Τάξης και τον πρωθυπουργό να αποδοκιμάσουν το περιστατικό και να προβούν άμεσα στον καταλογισμό ευθυνών γιατί το θέμα σχετίζεται με τα συνδικαλιστικά δικαιώματα και τις ελευθερίες του ελληνικού λαού».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 11/10/2005

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 13-10-2005 στις 10:01 Απάντηση με παράθεση

ακολουθει η ανακοινωση - καταγγελια των παρεμβασεων.

Παρεμβάσεις Κινήσεις Συσπειρώσεις και εργατικά σχήματα

Δελτίο τύπου των Βαϊνά Παντελή, μέλους του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. (6974750410), Ρέππα Ντίνας(6977003052), Αντωνόπουλου Παύλου(6977719812), μελών του Γ.Σ. της ΑΔΕΔΥ

Θέμα : «Παρουσία της ασφάλειας σε σύσκεψη εργαζομένων των Παρεμβάσεων Κινήσεων Συσπειρώσεων στα γραφεία της ΔΟΕ !»

Την Δευτέρα 10 Οκτώβρη και στις 7.30 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΔΟΕ (Ξενοφώντος 15α, Σύνταγμα) σύσκεψη των Παρεμβάσεων-Κινήσεων-Συσπειρώσεων και εργατικών σχημάτων με θέμα το συντονισμό της δράσης για τις εργατικές κινητοποιήσεις. Έκπληκτοι αντικρίσαμε δυο ένστολους και ένοπλους αστυνομικούς των ειδικών δυνάμεων να έχουν ανέβει στον 3ο όροφο όπου βρίσκονται τα γραφεία της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας αναζητώντας την αίθουσα όπου γίνεται η σύσκεψη.

Μας ανέφεραν με απύθμενο θράσος ότι έχουν την εντολή από την υπηρεσία τους να παρακολουθήσουν τη συνάντηση (!!) και επιπλέον ζήτησαν τα στοιχεία των παρευρισκομένων ενώ ταυτόχρονα αρνήθηκαν να μας δώσουν τα δικά τους στοιχεία. Μετά από αντίδραση των εργαζομένων που μετείχαν στη σύσκεψη, οι αστυνομικοί κατέβηκαν στην είσοδο του κτιρίου όπου και παρέμειναν για αρκετό χρονικό διάστημα ! Στη συνέχεια επικοινωνήσαμε με τον αξιωματικό υπηρεσίας απαιτώντας να αποσυρθούν άμεσα από το χώρο. Ο αξιωματικός υπηρεσίας απάντησε ότι υπάρχει πράγματι εντολή γραπτή (!!) από την Αστυνομική Διεύθυνση για παρακολούθηση «της σύσκεψης των Παρεμβάσεων Κινήσεων Συσπειρώσεων και εργατικών σχημάτων με θέμα το συντονισμό της δράσης για τις εργατικές κινητοποιήσεις» όπως μας είπε επί λέξη !!

Από τη Γενική Ασφάλεια, μας δήλωσαν ότι θεωρούν μεν το γεγονός απαράδεκτο, συμπλήρωσαν όμως ότι «απλά αποδελτιώνουμε όλες τις εκδηλώσεις, συσκέψεις κλπ και ενημερώνουμε τα αντίστοιχα αστυνομικά τμήματα» !! Με δυο λόγια δηλαδή, αποδέχτηκαν ότι καταγράφονται (δηλ. φακελώνονται) όλες οι πολιτικές και συνδικαλιστικές δραστηριότητες ! Σημειώνουμε επίσης, ότι είναι η δεύτερη φορά που εμφανίζονται αστυνομικοί με στόχο να «παρακολουθήσουν» συσκέψεις των Παρεμβάσεων.

Από το γεγονός αυτό προκύπτουν αβίαστα κάποια συμπεράσματα :

1. Το συνδικαλιστικό της ασφάλειας όχι μόνο ζει και βασιλεύει αλλά εμφανίζεται προκλητικά και ανοιχτά να επιδιώκει την κατοχύρωση της παρουσίας του στους χώρους συνδικαλιστικής, εργατικής και κοινωνικής δράσης. Είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι το σύνολο της δράσης των εργαζομένων βρίσκεται στο στόχαστρο αυτών των υπηρεσιών.

2. Αποδεικνύεται για μια ακόμα φορά ότι οι τρομονόμοι ψηφίστηκαν από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για να αντιμετωπίσουν, να ελέγξουν και να καταστείλουν τη δράση και τους αγώνες των εργαζομένων. Γι’ αυτό οι αγώνες ενάντια στην αντιλαϊκή πολιτική, οι αγώνες για το μισθό, το δικαίωμα στη δουλειά, στη σύνταξη πρέπει να συνοδεύονται από την πάλη για τις δημοκρατικές ελευθερίες και δικαιώματα και την κατάργηση όλου του αντιδραστικού πλέγματος των τρομονόμων.

Η πολιτική κυβέρνησης – Ε.Ε., πολιτική λιτότητας, ακρίβειας, ανεργίας, ελαστικών εργασιακών σχέσεων, ιδιωτικοποιήσεων, αντιασφαλιστικών ρυθμίσεων και αντιεκπαιδευτικών μέτρων έχει ως μοναδικό αντίπαλο δέος τις αντιστάσεις και τους αγώνες των εργαζομένων και γι’ αυτό συνοδεύεται απαραίτητα από τον αυταρχισμό και τη «σιδερένια φτέρνα» του κράτους.

Οι δυνάμεις της αστυνομίας και του συνδικαλιστικού της ασφάλειας δεν έχουν καμιά θέση στις κινητοποιήσεις, συγκεντρώσεις, συσκέψεις και διαδικασίες του εργατικού κινήματος.

Ο αυταρχισμός και η κρατική καταστολή, οι μέθοδοι της ασφάλειας που συνεχίζουν με ζήλο τις πρακτικές και μεθόδους άλλων σκοτεινών εποχών δεν πρόκειται να τρομοκρατήσουν τους εργαζόμενους και το κίνημά τους.

www.paremvasis.gr

το κειμενο ειναι αναδημοσιευση απο το site των παρεμβασεων απο ΕΔΩ

κανε το φαρμακο σου ζωη,
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 13-10-2005 στις 10:04 Απάντηση με παράθεση

λοιπον περι τινος προκειται??
Επαναφορα της τακτικης της δεκαετιας του '70???

η μηπως πιστευε κανεις οτι η αστυνομια εχει εργο την "προστασια του πολιτη"????

κανε το φαρμακο σου ζωη,
nick
Cya around

Registered: 29-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 13-10-2005 στις 15:22 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino

η μηπως πιστευε κανεις οτι η αστυνομια εχει εργο την "προστασια του πολιτη"????

μα φυσικα.... γιαυτο γινονται ολα... οχι για να στα παιρνουν :D για αυτο σου κοβουν κληση αν δεν φορας κρανος η αν δεν φορας ζωνη... για το καλο σου..

Discover your subversive singularity
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 13-10-2005 στις 18:39 Απάντηση με παράθεση

Επειδή ΔΟΕ εγώ ξέρω μόνο τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή, μήπως μπορεί κανείς να μας διαφωτίσει για τη συγκεκριμένη ΔΟΕ που αναφέρει το παρόν post;

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 13-10-2005 στις 18:49 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Επειδή ΔΟΕ εγώ ξέρω μόνο τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή, μήπως μπορεί κανείς να μας διαφωτίσει για τη συγκεκριμένη ΔΟΕ που αναφέρει το παρόν post;

καλα βρε TheCat,

δεν ειναι ολα ολυμπιαδα....
:cool:

Διδασκαλικη Ομοσπονδια Ελλαδας η αλλιως ΔΟΕ.
το λινκ τους ειναι ΕΔΩ

εν ολιγεις αυτοι που μαθανε γραμματα στα παιδακια σου....

επι της ουσιας κατι τις???

κανε το φαρμακο σου ζωη,
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 06:12 Απάντηση με παράθεση

Κοίτα, σε ό,τι αφορά τα συνδικαλιστικά στην Ελλάδα έχω μια ευαισθησία (από την ανάποδη, όμως) . Κοντολογίς πιστεύω ότι η αστυνομία στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έπρεπε απλά να κάνει ντου, αλλά και να τους σπάσει και στο ξύλο. ΟΚ, αστειεύομαι, αλλά είναι γνωστό πόσο σιχαίνομαι τους συνδικαλιστές - ΟΛΩΝ των παρατάξεων.

Anyway, μάλλον κάποιες λάθος πληροφορίες τους έστειλαν εκεί. Συνδικαλιστική συνάντηση με παρουσία αστυνομίας είναι απαράδεκτη - ακόμα κι αν οι συνδικαλιστές είναι κουμάσια.
aprilios
Posting Freak

Registered: 15-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Ανθισμένη !!

sad.gif Εστάλη στις 14-10-2005 στις 07:43 Απάντηση με παράθεση
Γραμματα;;

Παράθεση:

εν ολιγεις αυτοι που μαθανε γραμματα στα παιδακια σου....

επι της ουσιας κατι τις???

...ας είναι καλά τα φροντιστήρια...που τα μοσχοπληρώνω.....γιατί από τους Δασκάλους τους....ίσα ίσα το όνομά τους έμαθαν να γράφουν. Έκτη Δημοτικού ο Γιος μου και αναγκάστηκα να του κάνω ιδιαίτερο στα ελληνικά....γιατί το παιδί δεν έχει μάθει από το σχολείο να γράφει έκθεση... Και πως να μάθει δηλαδή, όταν ο δάσκαλός του ασχολείται συνέχεια με τα "συνδικαλιστικά του" και όχι με την διδασκαλία;;;

:mad::mad:

Don't make Monkeybusiness in Monkeydonia!!

υ.γ.: ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΚΟΠΡΟΙ.... ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 10:30 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Κοίτα, σε ό,τι αφορά τα συνδικαλιστικά στην Ελλάδα έχω μια ευαισθησία (από την ανάποδη, όμως) . Κοντολογίς πιστεύω ότι η αστυνομία στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έπρεπε απλά να κάνει ντου, αλλά και να τους σπάσει και στο ξύλο. ΟΚ, αστειεύομαι, αλλά είναι γνωστό πόσο σιχαίνομαι τους συνδικαλιστές - ΟΛΩΝ των παρατάξεων.

εχεις λεπτο χιουμορ.... τωρα το αντιληφθηκα...

Anyway, μάλλον κάποιες λάθος πληροφορίες τους έστειλαν εκεί. Συνδικαλιστική συνάντηση με παρουσία αστυνομίας είναι απαράδεκτη - ακόμα κι αν οι συνδικαλιστές είναι κουμάσια.

Δεν νομιζω να ειναι λαθος πληροφοριες, τουλαχιστον αυτο ισχυριστηκαν οι ιδιοι οι αστυνομικοι, οτι πηγαν κατοπιν συγκεκριμενων εντολων...

...ας είναι καλά τα φροντιστήρια...που τα μοσχοπληρώνω.....γιατί από τους Δασκάλους τους....ίσα ίσα το όνομά τους έμαθαν να γράφουν. Έκτη Δημοτικού ο Γιος μου και αναγκάστηκα να του κάνω ιδιαίτερο στα ελληνικά....γιατί το παιδί δεν έχει μάθει από το σχολείο να γράφει έκθεση... Και πως να μάθει δηλαδή, όταν ο δάσκαλός του ασχολείται συνέχεια με τα "συνδικαλιστικά του" και όχι με την διδασκαλία;;;

Απριλιε,
λες να φταινε οι δασκαλοι που ο γιος σου δεν εμαθε να γραφει εκθεση??
Ισως να μην εισαι καλα ενημερωμενος για το ποια προβληματα εχει η παιδεια...

κανε το φαρμακο σου ζωη,
darkhard
Τακτικό μέλος
**

Registered: 15-1-2005
Member Is Offline

Διάθεση: κριτική

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 10:34 Απάντηση με παράθεση
aprilios

Επί του συγκεκριμένου, μιλώντας με το ενδιαφέρον του μελλοντικού εκπαιδευτικού (όχι στο σχολείο βέβαια) ψάξε μήπως το εμπόδιο στο παιδί βρίσκεται στο σπίτι ή στο ίδιο το παιδί! Αν και θα επρεπε να το κάνουν αυτό στο σχολείο και να βρουν την αιτία που ένα παιδάκι 12 ετών κάνει φροντιστήριο. Υποψιάζομαι ότι κάτι δεν έχετε κάνει καλά εσείς και το παιδί δεν διαβάζει τα βασικά, ωστόσο αν φταίει ο δάσκαλος και όλα τα παιδιά έχουν πρόβλημα τότε μια ωραία αναφορά στο προιστάμενο γραφείο εκπαίδευσης του υπεπθ θα διευκόλυνε στην αποπομπή του εκπαιδευτικού.

Οσον αφορα για το συνδικαλισμό και τη διδασκαλία, το βρίσκω τόσο απλουστευτικό όσο και επικίνδυνο αυτό που έγραψες. Διατυπώνεις μια υπεραπλουστευμένη σκέψη, ορμώμενος από μία υπεραπλουστευτική αναπαράσταση της πραγματικότητας στην οποία διαμεσολαβείται ένας επικίνδυνος ισοπεδωτισμός στο όνομα τίνος; των χρημάτων που σπαταλάς, στη μή κατάκτηση της γνώσης απο το παιδί, στη δημοσιο-υπαλληλική νοοτροποία των εκπαιδευτικών;

Εν ολίγοις, αν δεν υπήρχε συνδικαλισμος (και ο αντρεας βεβαια) το παιδί σου θα φόραγε ακόμα ποδιά, θα ειχε σημάδια από χάρακα στα χέρια, θα πήγαινε σε αρρένων ή θηλέων και θα σωματοποιούνταν πάνω του όλα τα κόμπλεξ εν γένει.

Ουτε μαρξιστής είμαι ούτε επικαλούμαι την αυθεντία του συνδικαλισμού, ωστόσο ισοπέδωση και απλούστευση ανήκουν στο πεδίο δράσης του ολοκληρωτισμού, της αντιεπιστημονικότητας και της ανικανότητας εν γένει.

" Έτσι μίλησε ο Ζαρατούστρας κι έφυγε από τη σπηλιά του,αστραφτερός και δυνατός, σαν τον πρωινό ήλιο που προβάλλει πίσω από τα σκοτεινά βουνα."
 Σελίδες:  1  2  3  ..  19

Go To Top