MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  19
Συγγραφέας: Θέμα: Στα πετρινα χρονια της ΝΔ....
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 11:48 Απάντηση με παράθεση

@ darkhard

Θα μας τρελάνεις τώρα ή θα μας τυλίξεις για το σπίτι;

1. Θέλεις να πεις ότι αν οι γονείς σε ένα δημόσιο σχολείο είναι δυσαρεστημένοι από το επίπεδο και τη διδακτική ενός διδάσκοντος, μπορούν να κάνουν αναφορά στο Γρφεόι Α' βάθμιας Εκπαίδευσης και ο δάσκαλος να αποπεμφθεί;
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

2. Θέλεις να πεις ότι οι ποδιές και οι χαρακιές και όλα τα αντιπαιδαγωγικά (με ερωτηματικό βέβαια... η ποδιά θεωρώ ότι ήταν ό,τι πιο παιδαγωγικό έχει να επιδείξει το εκπαιδευτικό μας σύστημα) καταργήθηκαν με αγώνες των συνδικαλιστών;

Είπαμε να πουλάμε λίγη τρελίτσα, αλλά εσύ το παράκανες!
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 14:59 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
@ darkhard

Θα μας τρελάνεις τώρα ή θα μας τυλίξεις για το σπίτι;

1. Θέλεις να πεις ότι αν οι γονείς σε ένα δημόσιο σχολείο είναι δυσαρεστημένοι από το επίπεδο και τη διδακτική ενός διδάσκοντος, μπορούν να κάνουν αναφορά στο Γρφεόι Α' βάθμιας Εκπαίδευσης και ο δάσκαλος να αποπεμφθεί;
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Αν η συμπεριφορα του δασκαλου ειναι αντι-εκπαιδευτικη δεν βλεπω γιατι οχι... Δηλαδη αν σε ενα σχολειο υπαρχει ενας δασκαλος που δερνει τα παιδια δεν θα πρεπει να του γινει αναφορα??? Δεν θα πρεπει η ΔΟΕ (οχι της ολυμπιαδας) να παρει θεση?? Και φυσικα θα παρει θεση και φυσικα θα αποπεμφθει.

καλο αυτο με το τοτο ε?? το αλλο με το γκαντεμη πρωθυπουργο δεν ειναι πιο καλο??

2. Θέλεις να πεις ότι οι ποδιές και οι χαρακιές και όλα τα αντιπαιδαγωγικά (με ερωτηματικό βέβαια... η ποδιά θεωρώ ότι ήταν ό,τι πιο παιδαγωγικό έχει να επιδείξει το εκπαιδευτικό μας σύστημα) καταργήθηκαν με αγώνες των συνδικαλιστών;

Τωρα εσυ θεωρεις οτι οι ποδιες ηταν μια χαρα για το δημοσιο εκπαιδευτικο συστημα, αρα μιλαμε για διαφορετικο συστημα αξιων. Επισης η λογικη οτι με το να φοραει ο καθενας οτι ρουχα θελει, υπαρχει διαφορα ενος πλουσιοπαιδου με ενος φτωχου, τουλαχιστον στην Ελλαδα του 2000 ειναι τελειως παραφωνο και ασχετο. Αυτα μπορει να ειχαν βασει πριν 20 και χρονια, αλλα οχι σημερα.

Οι μεταρυθμισεις της ποδιας ηταν αλλαγες του ΠΑΣΟΚ επι δεκαετιας '80. Δεν θεωρω οτι το ΠΑΣΟΚ εκανε κατι το τρομερο απλα ακολουθησε τα μυνηματα των καιρων. Οι συνδικαλιστες απλως συνεπικουρησαν στην ολη υποθεση. Εσυ πως νομιζεις αγαπητη μου οτι γινονται αλλαγες??? Δεν υπαρχουν συσκεψεις στο ΥΠΕΠΘ ΚΑΙ με εκπροσωπους της ΔΟΕ και της ΟΛΜΕ???

Είπαμε να πουλάμε λίγη τρελίτσα, αλλά εσύ το παράκανες!

χμμμμ μαστα....
το θεμα ομως εδω ειναι η τακτικη της αστυνομιας και το φακελωμα των συνδικαλιστων απο αυτους.... ετσι για να μην ξεχνιομαστε.

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
gozilla
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 22-9-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 15:14 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by darkhard
Επί του συγκεκριμένου, μιλώντας με το ενδιαφέρον του μελλοντικού εκπαιδευτικού (όχι στο σχολείο βέβαια) ψάξε μήπως το εμπόδιο στο παιδί βρίσκεται στο σπίτι ή στο ίδιο το παιδί! Αν και θα επρεπε να το κάνουν αυτό στο σχολείο και να βρουν την αιτία που ένα παιδάκι 12 ετών κάνει φροντιστήριο. Υποψιάζομαι ότι κάτι δεν έχετε κάνει καλά εσείς και το παιδί δεν διαβάζει τα βασικά, ωστόσο αν φταίει ο δάσκαλος και όλα τα παιδιά έχουν πρόβλημα τότε μια ωραία αναφορά στο προιστάμενο γραφείο εκπαίδευσης του υπεπθ θα διευκόλυνε στην αποπομπή του εκπαιδευτικού.

Οσον αφορα για το συνδικαλισμό και τη διδασκαλία, το βρίσκω τόσο απλουστευτικό όσο και επικίνδυνο αυτό που έγραψες. Διατυπώνεις μια υπεραπλουστευμένη σκέψη, ορμώμενος από μία υπεραπλουστευτική αναπαράσταση της πραγματικότητας στην οποία διαμεσολαβείται ένας επικίνδυνος ισοπεδωτισμός στο όνομα τίνος; των χρημάτων που σπαταλάς, στη μή κατάκτηση της γνώσης απο το παιδί, στη δημοσιο-υπαλληλική νοοτροποία των εκπαιδευτικών;

Εν ολίγοις, αν δεν υπήρχε συνδικαλισμος (και ο αντρεας βεβαια) το παιδί σου θα φόραγε ακόμα ποδιά, θα ειχε σημάδια από χάρακα στα χέρια, θα πήγαινε σε αρρένων ή θηλέων και θα σωματοποιούνταν πάνω του όλα τα κόμπλεξ εν γένει.

Ουτε μαρξιστής είμαι ούτε επικαλούμαι την αυθεντία του συνδικαλισμού, ωστόσο ισοπέδωση και απλούστευση ανήκουν στο πεδίο δράσης του ολοκληρωτισμού, της αντιεπιστημονικότητας και της ανικανότητας εν γένει.

Τι να του πείς τώρα του ηλίθιου!!!!

Πλάνος και πλανηθείς
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 15:20 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by gozilla

Τι να του πείς τώρα του ηλίθιου!!!!

οχι εξυπναδες παντως....
την επιχειρηματολογια σου αν εχεις, εκτος αν νομιζεις οτι εισαι σε γηπεδο και οχι σε φορουμ οπου αυτο που εχει να κανει εδω μεσα ειναι η επιχειρηματολογια μας και οχι το ποιος την εχει πιο μεγαλη....

:cool:

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
gozilla
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 15:22 Απάντηση με παράθεση

@ darkhard

Ρε αμόρφωτε, όσα παιδιά προέρχονται απο σπίτια με μη μορφωμένους γονείς, είναι καταδικασμένα ΚΑΙ απο το σχολείο, να μείνουν τούβλα;

Γιατί παριστάνεις τον παιδοψυχολόγο ρε ανόητε, χωρις να ξέρεις τι ΕΠΙΔΡΑΣΗ θα έχουν τα λόγια σου σε αυτόν που τα απευθύνεις;

Πλάνος και πλανηθείς
gozilla
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 15:28 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino
...............
οχι εξυπναδες παντως....
την επιχειρηματολογια σου αν εχεις, εκτος αν νομιζεις οτι εισαι σε γηπεδο και οχι σε φορουμ οπου αυτο που εχει να κανει εδω μεσα ειναι η επιχειρηματολογια μας και οχι το ποιος την εχει πιο μεγαλη....

Αντε πηδήξου και συ ρε μπαμπουϊνε που θα μου κάνεις υποδείξεις

Πλάνος και πλανηθείς
myrios
Con-temporary

Registered: 1-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Γκνια

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 16:26 Απάντηση με παράθεση

Λίγο ηρεμία βρε παιδιά...

Μακρυγιάννης: Στρατηγέ σε φάγανε με μπαμπεσιά ;

Καραϊσκάκης: Άμα αποθάνω, θα μου κλάσετε τον μπούτσον, ώρε γομάρια...
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Radmila
Posting Freak

Registered: 9-8-2005
Member Is Offline

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 16:41 Απάντηση με παράθεση

Κύριε Gozilla μου , σε εκτιμώ ιδιαιτέρως και για αυτό παίρνω το θάρρος
να σου γράψω δημόσια αυτό το πόστ το οποίο δεν έχει καμία τάση "υπόδειξης"
αλλά αν θέλεις είναι μία "φιλική διαμαρτυρία" και μόνο έτσι θα σε παρακαλούσα
να το εκλάβεις.

Γιατί να πνίγουμε την κουβέντα με ακατάλληλους χαρακτηρισμούς ??
Κάποιος διαβάζει με ενδιαφέρον και το ευχαριστιέται και ξαφνικά
περνάμε σε κατάσταση "άντε απαυτώσου" και άλλα διάφορα περί
χαμηλού δείκτη νοημοσύνης κλπ κλπ .

Νομίζω ότι όλοι οι πιο τακτικοί στο μούλτι έχουμε την ευστροφία
αλλά και την υποχρέωση να κρατάμε το επίπεδο πιο ψηλά και
να χρησιμοποιούμε και λίγο διπλωματία .
Το πρόβλημα που ενδεχομένως έχει ο άλφα χρήστης με τον βήτα δεν πρέπει
να παίρνει διαστάσεις τέτοιες που να ενοχλεί τον γάμα ή τον δέλτα (νομίζω) .
ʼλλωστε και η Ελληνική γλώσσα μας παρέχει πολλές δυνατότητες

Θα σας παρακαλούσα λοιπόν όπως μην χρησιμοποιείται λέξεις και εκφράσεις
οι οποίες δεν γίνονται αποδεκτές από το σύνολο των αναγνωστών.

Αυτό πάει και για σένα Krino.Μην κοιτάς που δεν αναφέρομαι και σε σένα.
(έχω άλλα ράμματα γιά την γούνα σου)

Ubi dubium ibi libertas
Veritas odium parit

Για όλα τα αδικοχαμένα αγγελούδια ....
«εκτός από τη μάνα σου κανείς δε σε θυμάται, σε τούτο το τρομακτικό ταξίδι του χαμού...»

Κωνσταντίνα δεν είσαι μόνη...
karmenqueasy
Posting Freak

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 17:58 Απάντηση με παράθεση

@ aprilios: καταλαβαινω τον πονο σου, ανθρωπε μου, κι εγω με μια τσαντα στην πλατη αναμεσα σε φροντιστηρια μεγαλωσα...αν και υποθετω ειμαι μικροτερη σου, ως παιδι θα σε συμβουλευα να μην το τρελανετε το παιδι με τα φροντιστηρια.....καλυτερα βρες και τους αλλους γονεις και τριξτε του δασκαλου τα δοντια...αλλα, προς θεου, ασε το παιδι να παιξει...σου μιλαω απο καρδιας....α, και μην τα παιρνετε ολα προσωπικα ως γονεις....ουτε σεις καρδιακοι αξιζετε να γινετε, ουτε το παιδι να ανεβασει αγχος απο τα τωρα....χαλαρα, πως το λενε...

@ darkhard : πω πω, μιλαμε, δυσκολες λεξουλες που σας μαθανε στη Σχολη σας λεμε.....απο τα επιστημονικα, ομως, τιποτις δε σας μαθανε...(οσο θυμαμαι τοτε που διναμε Πανελληνιες, και αστειευομασταν οτι οσο σκατα και να γραψουμε, παει στο διαολο μια Κοινωνικη Ανθρωπολογια θα την περασουμε....που να ξερα οτι θα υπηρχαν ανθρωποι που οχι μονο θα πηγαιναν κιολας εθελοντικα να φοιτησουνε, αλλα θα μας το παιζανε και διανοητες υστερα.....)
Και καλα ολα τα αλλα, αμ τον Αντρεα τι τον ηθελες; ; ;

@ Cat : σαφως και ειναι απο τα πιο σωστα παιδαγωγικα πραγματα η στολη στο σχολειο, για πολλους και διαφορετικους λογους...μια σειρα ιδιωτικων σχολειων εδω πανω προσφατα απεφασισε την υποχρεωτικη σχολικη στολη, ως μεσο υποστηριξης της αναπτυξης της προσωπικοτητας και της ιδιαιτεροτητας του καθε μαθητη....αντε εξηγησε το αυτο σε μερικους....
οσο δε, για το συνδικαλισμο....τα χω ξαναπει, βαριεμαι! :D

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
oldjedai
Posting Freak

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 14-10-2005 στις 18:03 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by gozilla
Παράθεση:
Originally posted by krino
...............
οχι εξυπναδες παντως....

Αντε πηδήξου και συ ρε μπαμπουϊνε που θα μου κάνεις υποδείξεις

ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ , ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ και ΧΙΑΣΤΙ ....
Οι μπαμπουϊνοι , η κυνοκεφαλοι , ειναι μια εξυπνοτατη ρατσα πιθηκων και ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να υποβιβαζονται και να συγκρινονται με ΥΠΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΗ ...

:D

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  19

Go To Top