MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  ..  15  16  17  18  19
Συγγραφέας: Θέμα: Περί ληστειών
roz
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 4-11-2005
Member Is Offline

Διάθεση: roz

Εστάλη στις 1-2-2006 στις 11:33 Απάντηση με παράθεση

Τα θύματα δεν τα ανακρίνουν tek ούτε στο κρεββάτι του πόνου ούτε πουθενά αλλού. Τους παίρνουν απλά μια κατάθεση. Νομίζω ότι μπερδεύεις τις καταστάσεις.

Εντελώς Χαζομαμά
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
tek
Posting Freak

Registered: 16-11-2005
Member Is Offline

Διάθεση: Cliche Guevara

Εστάλη στις 1-2-2006 στις 13:09 Απάντηση με παράθεση

ροζ, δεν συνεκρινα θυτες και θυματα ουτε συμψηφισα καταστασεις... απλα παραξενευτηκα που το προφανες για τον ενα δεν ειναι προφανες για τον αλλο...
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
roz
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 1-2-2006 στις 13:44 Απάντηση με παράθεση

Έτσι οπως το λες δεν συγκρίνεις αλλά ισοπεδώνεις καταστάσεις.

Ο ενας (σε όποιον και αν αναφέρεσαι) αν είναι θύτης καλώς θα κάνει να ανακριθεί με τη πρώτη ευκαιρία. Όσο για το κρεββάτι του πόνου ας το σκεφτόνταν ο ίδιος πριν μοιράσει πόνο ή / και θάνατο.

Ο άλλος - δηλαδή το θύμα - αρκετα έχει ταλαιπωρηθεί από τον πρώτο. Δεν χρειάζεται να υποβληθεί και σε περαιτέρω ταλαιπωρία σωματική και ψυχική πριν αναρρώσει.

Υποθέτω ότι δεν χρειάζεται να σου υπενθυμίσω ότι σε πολλές περιπτώσεις τα θύματα δεν επανήλθαν ποτέ, σε αντίθεση με τους θύτες που μια χαρά ζουν σε φυλακές και εγώ εκτός όλων των άλλων φορολογούμαι για να συνεχίζουν αυτοί να διάγουν βίο ρεμαλιών.

Εντελώς Χαζομαμά
tek
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 1-2-2006 στις 14:45 Απάντηση με παράθεση

o θυτης πρεπει να ανακριθει οταν το επιτρεψουν οι γιατροι κ η κατασταση της υγειας του (εφοσον βρισκεται σε νοσοκομειο)...

οσον αφορα τον βιο ρεμαλιων, για πες μου τι προτεινεις λοιπον... να σκοτωνουμε τον/την οποιοδηποτε παραβατη/τρια ωστε να μην πληρωνεις ως φορολογουμενος/η τα λεφτα σου για την συντηρηση του/της? γιατι απο γενικολογιες και απο αναθεματα να φαν' κ οι κοτες... απο ουσια ομως μηδεν... δεν θελετε να υπαρχουν φυλακες? μηπως να μην υπαρχουν κ νομοι?

κ επειδη ειπες κ μια χοντραδα που την λενε πολλοι αγανακτισμενοι πολιτες και φορουμιτες... εχεις δει τις συνθηκες διαβιωσης στις φυλακες? η απλα μιλας εκ του ασφαλους? δεν σε ειρωνευομαι, αλλα το να μου λες οτι ζουν μια χαρα στις φυλακες ειναι τουλαχιστον αστειο... δεν ειναι ο ισοβιτης του αρκα δειγμα για να κρινεις... ρωτα και κανενα συλλογο υποστηριξης φυλακισμενων να δεις ποσο ωραια περνουν οι εγκλειστοι...
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 1-2-2006 στις 14:50 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by roz

Ο ενας (σε όποιον και αν αναφέρεσαι) αν είναι θύτης καλώς θα κάνει να ανακριθεί με τη πρώτη ευκαιρία. Όσο για το κρεββάτι του πόνου ας το σκεφτόνταν ο ίδιος πριν μοιράσει πόνο ή / και θάνατο.

Εχεις υποψη σου οτι αναιρεις τους νομους της Δημοκρατιας την οποια φανταζομαι οτι πιστευεις???
Αυτα που γραφεις ειναι εναντια σε καθε νομοθεσια την οποια φανταζομαι οτι εισαι συννομη.....

Θα μου πεις εσυ εχεις τις ιδιες αναφορες???
Ισως οχι - ισως ναι, δεν ειναι εκει το ζητμα ομως.
Ας κρατησει μια συγκεκριμενη σταθερα στα οσα πρεσβευει για να βρουμε μια ακρη επιτελους......
roz
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 1-2-2006 στις 15:18 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by tek
o θυτης πρεπει να ανακριθει οταν το επιτρεψουν οι γιατροι κ η κατασταση της υγειας του (εφοσον βρισκεται σε νοσοκομειο)...

οσον αφορα τον βιο ρεμαλιων, για πες μου τι προτεινεις λοιπον... να σκοτωνουμε τον/την οποιοδηποτε παραβατη/τρια ωστε να μην πληρωνεις ως φορολογουμενος/η τα λεφτα σου για την συντηρηση του/της? γιατι απο γενικολογιες και απο αναθεματα να φαν' κ οι κοτες... απο ουσια ομως μηδεν... δεν θελετε να υπαρχουν φυλακες? μηπως να μην υπαρχουν κ νομοι?

κ επειδη ειπες κ μια χοντραδα που την λενε πολλοι αγανακτισμενοι πολιτες και φορουμιτες... εχεις δει τις συνθηκες διαβιωσης στις φυλακες? η απλα μιλας εκ του ασφαλους? δεν σε ειρωνευομαι, αλλα το να μου λες οτι ζουν μια χαρα στις φυλακες ειναι τουλαχιστον αστειο... δεν ειναι ο ισοβιτης του αρκα δειγμα για να κρινεις... ρωτα και κανενα συλλογο υποστηριξης φυλακισμενων να δεις ποσο ωραια περνουν οι εγκλειστοι...

ʼρα στην περίπτωση του θύτη όταν διεξάγεται ανάκριση εντός νοσοκομείου, το έχουν επιτρέψει πρώτα οι θεράποντες γιατροί του κρίνοντας από την κατάσταση της υγείας του. Όλα καλά σε αυτή τη περίπτωση και κανένας λόγος να γκρινιάζουμε.

Επίσης άλλο παραβάτης, άλλο θύτης. Μια χαρά οι φυλακές και οι νόμοι και καλώς υπάρχουν. Ούτε εκεί βλέπω λόγο διαμαρτυρίας. Κάποιος κάνει κάτι και ανάλογα με το αξιόποινο και την βαρύτητα της πράξης τιμωρείται. Αποδεκτό από όλους φαντάζομαι. Τώρα αν εγώ γκρινιάζω που πρέπει να ταίζω κάποια από αυτά τα ρεμάλια έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω. Η γκρίνια μου και η άποψη μου δεν νομίζω ότι καταρρίπτει ούτε κανένα συνταγματικό ή ανθρώπινο δικαίωμα ούτε κάποιο θεσμό του κράτους.

Όσο για την τελευταία παράγραφο είναι ακριβώς όπως το είπες. Αγανακτισμένοι πολίτες. ʼδικα; Δεν το νομίζω .... και όχι δεν γνωρίζω τις συνθήκες των φυλακών γιατί δεν έχω κάνει κάτι αξιόποινο ώστε να αποκτήσω και αυτή τη συγκλονιστική εμπειρία και ούτε με αφορούν οι σύλλογοι υποστήριξης τους.

Δηλαδή από τη μία είσαι παράσιτο, δεν προσφέρεις τίποτα πουθενά, διαπράττεις εγκλήματα, κλέβεις, καταστρέφεις σκοτώνεις, και από την άλλη θέλεις και ιδανικές συνθήκες διαβίωσης; Μήπως πρέπει να τους λυπηθώ κιόλας; Μήπως πρέπει να φροντίσω οι έγκλειστοι να έχουν μυρωδάτα κλινοσκεπάσματα, catering από το Πεντελικό και ταιλανδέζικο μασάζ μια φορά την εβδομάδα;

Εντελώς Χαζομαμά
karmenqueasy
Posting Freak

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 1-2-2006 στις 15:31 Απάντηση με παράθεση

Εισαγγελεας πολυ δυσκολο να κανει κατι παρατυπο, γιατι οι εισαγγελεις εχουν σπουδασει νομικα και ξερουν τι επιτρεπεται να κανουν και τι οχι.

Αυτοι που τα σκατωνουν αιωνιως ειναι οι αστυνομικοι, οι οποιοι στην προσπαθεια τους να φτασουν στην αληθεια, "παρακαμπτουν" καπως τα τυπικα.: D

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
karmenqueasy
Posting Freak

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 1-2-2006 στις 15:34 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by roz
και όχι δεν γνωρίζω τις συνθήκες των φυλακών γιατί δεν έχω κάνει κάτι αξιόποινο ώστε να αποκτήσω και αυτή τη συγκλονιστική εμπειρία και ούτε με αφορούν οι σύλλογοι υποστήριξης τους.

Μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μην πεις. Ποτε.

Παράθεση:
Δηλαδή από τη μία είσαι παράσιτο, δεν προσφέρεις τίποτα πουθενά, διαπράττεις εγκλήματα, κλέβεις, καταστρέφεις σκοτώνεις, και από την άλλη θέλεις και ιδανικές συνθήκες διαβίωσης; Μήπως πρέπει να τους λυπηθώ κιόλας; Μήπως πρέπει να φροντίσω οι έγκλειστοι να έχουν μυρωδάτα κλινοσκεπάσματα, catering από το Πεντελικό και ταιλανδέζικο μασάζ μια φορά την εβδομάδα;

Τι λες ; :o

Τι λες;!; :o

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
tek
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 1-2-2006 στις 15:51 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by roz
Παράθεση:
Originally posted by tek

ʼρα στην περίπτωση του θύτη όταν διεξάγεται ανάκριση εντός νοσοκομείου, το έχουν επιτρέψει πρώτα οι θεράποντες γιατροί του κρίνοντας από την κατάσταση της υγείας του. Όλα καλά σε αυτή τη περίπτωση και κανένας λόγος να γκρινιάζουμε.

Επίσης άλλο παραβάτης, άλλο θύτης. Μια χαρά οι φυλακές και οι νόμοι και καλώς υπάρχουν. Ούτε εκεί βλέπω λόγο διαμαρτυρίας. Κάποιος κάνει κάτι και ανάλογα με το αξιόποινο και την βαρύτητα της πράξης τιμωρείται. Αποδεκτό από όλους φαντάζομαι. Τώρα αν εγώ γκρινιάζω που πρέπει να ταίζω κάποια από αυτά τα ρεμάλια έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω. Η γκρίνια μου και η άποψη μου δεν νομίζω ότι καταρρίπτει ούτε κανένα συνταγματικό ή ανθρώπινο δικαίωμα ούτε κάποιο θεσμό του κράτους.

Όσο για την τελευταία παράγραφο είναι ακριβώς όπως το είπες. Αγανακτισμένοι πολίτες. ʼδικα; Δεν το νομίζω .... και όχι δεν γνωρίζω τις συνθήκες των φυλακών γιατί δεν έχω κάνει κάτι αξιόποινο ώστε να αποκτήσω και αυτή τη συγκλονιστική εμπειρία και ούτε με αφορούν οι σύλλογοι υποστήριξης τους.

ροζ η ολη κουβεντα ειναι ακυρη. εχεις μια πολυ στερεοτυπικη εικονα για τον/την φυλακισμενο/η... αυτη του παρασιτου που δεν προσφερει πουθενα... ναι, υπαρχουν κ δολοφονοι στις φυλακες, κ βιαστες, κ παιδεραστες, κ εμποροι ναρκωτικων, κ λοιπα βαρεα και ανθυγιεινα... παραλληλα υπαρχουν και παραβατες του Κ.Ο.Κ, ατομα που χρωστανε στην εφορια και αλλου, πολιτικοι κρατουμενοι, νεαροι που πιαστηκαν με ενα τσιγαριλικι, κ λοιπα 'light' εγκληματα... θα ηθελα να ξερω παντως αν θεωρεις οτι ο εγκληματιας γεννιεται η γινεται? ακομα και η δικαιοσυνη αναγνωριζει ελαφρυντικα, οπως το 'εν βρασμω ψυχης'...

οσο για τις ιδανικες συνθηκες διαβιωσης, αναρωτιεμαι... ειναι σκοπος του εγκλεισμου σε σωφρονιστικα ιδρυματα ο σωφρονισμος? το επιπεδο μιας κοινωνιας φενεται απο το επιπεδο διαβιωσης των φυλακισμενων της? η μηπως η κοινωνια ειναι βαρβαρη και μισανθρωπικη... η μηπως η κοινωνια δεν επιθυμει τον σωφρονισμο ενος η μιας κρατουμενου/ης αλλα την εξοντωση του/της και την μη επανενταξη του/της (περιθωριοποιηση)? αν οντως αδιαφορουμε ας τους σκοτωσουμε να τελειωνουμε... μην πιανουνε κ τσαμπα χωρο... να κανουμε τις φυλακες, σχολεια η νοσοκομεια... η παρκα και στρατοπεδα... γιατι η συγχωρεση και το ελεος μας σωθηκε...

τελος ουτε εγω εχω κανει κατι αξιοποινο οπως λες κ εσυ... απλα ετυχε κ εχω ενα γνωστο που δουλευει στον κορυδαλο και εχω μια γενικη ιδεα του ποσο 'καλα και ωραια' ειναι ολα εκει μεσα. το θεμα δεν ειναι αν θα εχουν ταυλανδεζικο μασαζ η οχι... αλλα το αν θα σταματησουν τα ναρκωτικα να μπαινουν στις φυλακες, αν θα σωφρονιζονται οντως κ δεν θα βγαινουν χειροτεροι εγκληματιες, να μην ειναι υπερπληρεις οι φυλακες, να μην τοποθετουνται βαρυποινιτες και ισοβιτες μαζι με 'μικροεγκληματιες', να μην ειναι οι δεσμοφυλακες μπλεγμενοι σε κυκλωματα διακινησης ναρκωτικων η αλλα υποπτα, να μην βιαζονται η βασανιζονται κρατουμενοι (ειτε απο συγκρατουμενους τους ειτε απο δεσμοφυλακες), κλπ... ειναι πραγματα ουσιας δηλαδη κ οχι εντυπωσεων...τελικα αυτα δεν γινονται μονο στο hollywood.

punkt (που θα 'λεγε κ η καρμεν).
tek
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 1-2-2006 στις 15:56 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by karmenqueasy
Αυτοι που τα σκατωνουν αιωνιως ειναι οι αστυνομικοι, οι οποιοι στην προσπαθεια τους να φτασουν στην αληθεια, "παρακαμπτουν" καπως τα τυπικα.: D

μηπως τα εισαγωγικα ταιριαζουν περισσοτερο στο 'καπως' αντι για το 'παρακαμπτουν'?

οσο για τους εισαγγελεις... τους ειδαμε και αυτους στο παραδικαστικο ποσοι ειναι μπλεγμενοι...
 Σελίδες:  1  ..  15  16  17  18  19

Go To Top