MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  22
Συγγραφέας: Θέμα: Δανία-Ισλάμ. Τι γνώμη έχετε;
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 18-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

Εστάλη στις 2-2-2006 στις 13:16 Απάντηση με παράθεση

Να κάνω τώρα μία ερώτηση...Δηλ. δεν πιστεύετε ότι υπάρχουν όρια στην ελευθερία του λόγου και της έκφρασης;

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,με το καθημερνό της φόρεμα κι ένα χτενάκι στα μαλλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του ʼουσβιτς του Νταχάου κοπέλες μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε σε μακρινό ταξίδι,δεν είχε πια το φόρεμά της ούτε χτενάκι στα μαλλιά

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,η χαϊδεμένη από τη μάνα της και τ' αδελφού της τα φιλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του Μαουτχάουζεν κοπέλες του Μπέλσεν,μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε στην παγερή πλατεία μ' ένα αριθμό στο άσπρο της το χέρι,με κίτρινο άστρο στην καρδιά.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
aprilios
Posting Freak

Registered: 15-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Ανθισμένη !!

Εστάλη στις 2-2-2006 στις 14:14 Απάντηση με παράθεση

...Υπάρχει όριο στην αρίθμηση...της πουλάδας;;;; :D
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Conqui
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 16-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: υπό κατασκευή

Εστάλη στις 2-2-2006 στις 14:51 Απάντηση με παράθεση

υπάρχουν τα όρια της δεοντολογίας

το θέμα είναι ποιός και πώς τα καθορίζει....πρέπεινα υπάρχουν όμως κάποια όρια

και αν και είναι παράδοξο, τα όρια καταδείχτηκαν εκ των πραγμάτων τουλάχιστον στο γάλλο δημοσιογράφο που έπρεπε να πάρει το καπελάκι του
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
KrySh
yet another me

Registered: 10-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Θα σου λεγα τωρα...

Εστάλη στις 2-2-2006 στις 17:00 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Δύο ένοπλες παλαιστινιακές οργανώσεις απείλησαν ότι «θα βάλουν στο στόχαστρο» όλους τους Γάλλους, τους Δανούς και τους Νορβηγούς στη Γάζα και τη Δυτική Όχθη, μετά τη δημοσίευση στις χώρες τους γελοιογραφίας του προφήτη Μωάμεθ.

Σε ανακοίνωση τους, οι Επιτροπές Λαϊκής Αντίστασης και η κοινή διοίκηση των Ταξιαρχιών των Μαρτύρων του Αλ-Ακσα τονίζουν πως «όλοι οι Νορβηγοί, οι Δανοί και οι Γάλλοι που βρίσκονται στα εδάφη μας αποτελούν στόχους».

Επίσης, ομάδα ενόπλων Παλαιστινίων περικύκλωσαν τα γραφεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης στη Γάζα ζητώντας να κλείσουν, στη διάρκεια διαμαρτυριών για τα σκίτσα. Οι ένοπλοι είναι μέλη της Ισλαμικής Τζιχάντ και της ένοπλης πτέρυγας της Φατάχ.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γερμανικό

οι παλαιστίνιοι εχουνε χασει τη μπαλλα, ή ιδεα μου ειναι; δεν μπορω καν να προσεγγισω το σκεπτικο τους, νομιζω οτι μας χωριζει τεραστιο πολιτιστικο χασμα

τωρα, οσον αφορα τη δεοντολογια, πιστευω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση δε θα επρεπε να υπαρξει λογοκρισια. Καμμια αποψη και ιδεα δεν πρεπει να τιθεται εκτος κριτικης (ή και σατιρας). Και, στο κατω-κατω, δεν αναγκαστηκε κανεις να αγορασει τις εφημεριδες για να δει τα σκιτσα.

Γκρρρρρρρ....
tek
Posting Freak

Registered: 16-11-2005
Member Is Offline

Διάθεση: Cliche Guevara

Εστάλη στις 2-2-2006 στις 18:16 Απάντηση με παράθεση

το θεμα ειναι οτι στο ισλαμ, απαγορευεται καταρχας και καταρχην η απεικονιση του προσωπου του θεου. αρα λοιπον ειναι προσβολη στην πιστη τους.

κ επειδη κατι γραφτηκε για το ισλαμ που ειναι καποια χρονια πισω απο την χριστιανικη δυση... προσφατα δικαστηκε στην ελλαδα αυστριακος σχεδιαστης κομικ γιατι ειχε βγαλει βιβλιο με τον χριστο να κανει σερφ. πριν καποιο καιρο καιγοντουσαν τα βιβλια του ανδρουλακη (το μ εις την ν)... πριν καποιο καιρο κατεβηκε ενας πινακας απο το outlook γιατι εδειχνε ενα πεος αν εξπερματωνει σε ενα σταυρο, εισεβαλαν σε κινηματογραφους και 'σχιζαν τις οθονες οπου επαιζαν τον 'τελευταιο πειρασμο', ειχαν βαλει προστιμο σε οποιον φοραγε παπουτσια που ειχε τον σταυρο απο κατω γιατι πατουσαν το συμβολο της πιστης, στις εκκλησιες μεσα ο χριστεμπορας κανει πολιτικα κυρηγματα για γραικυλους κ λοιπα, σε καθε εκδηλωση του κρατους υπαρχει κ ενας παππας, κλπ....

φανατικοι υπαρχουν παντου λοιπον. απλα μερικοι που φορουν τον μανδυα του 'πολιτισμενου' δεν βλεπουν τα δικα τους και αρεσκονται απλα στο να αναγνωριζουν τα στραβα των αλλων. το θεμα ειναι αν η ελευθερια του λογου εχει ορια η οχι... μπορει ο καθενας κ η καθεμια να σχολιαζει οτιδηποτε η υπαρχουν θεματα ταμπου που πρεπει να μενουν ασχολιαστα? προσωπικα θεωρω οτι μπορει να σχολιαζει οτι θελει με καποια ορια, αναλογα με τη φυση του καθε θεματος. αλλο η ασυδοσια και αλλο η ελευθερια.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 2-2-2006 στις 18:54 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by KrySh
Καμμια αποψη και ιδεα δεν πρεπει να τιθεται εκτος κριτικης (ή και σατιρας). Και, στο κατω-κατω, δεν αναγκαστηκε κανεις να αγορασει τις εφημεριδες για να δει τα σκιτσα.

Ας πάρουμε λοιπόν αυτή την άποψη,την επικρατούσα στις δυτικές μας κοινωνίες...Θα μπορούσα να συμφωνήσω...Μόνο που στις χώρες της Κεντρικής Ευρώπης υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που απαγορεύονται και δεν καλύπτονται από την ελευθερία του λόγου και της έκφρασης...

Π.χ. σε πολλές χώρες της Ευρώπης θεωρείται παράνομο να αμφισβητήσει κάποιος το Ολοκαύτωμα και η Γαλλία νομίζω είναι μια από αυτές τις χώρες.

Πριν από λίγους μήνες είχε οδηγηθεί στη Γαλλία σε δίκη ο Norman Finkelstein και ο εκδότης του γιατί υποστήριζε ότι το Ολοκαύτωμα έχει γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης από το κράτος του Ισραήλ...

Πριν από λίγες εβδομάδες φυλακίστηκε στην Αυστρία ο Βρεταννός αναθεωρητής Ντέιβιντ Ίρβινγκ γιατί είναι αρνητής του Ολοκαυτώματος...Δε γνωρίζω αν έχει αποφυλακιστεί μέχρι σήμερα...

Ας μου εξηγήσει λοιπόν κάποιος γιατί απαγορεύεται να κρίνει κάποιος τη χρήση του Ολοκαυτώματος,να αμφισβητεί κάποιος τα νούμερα του Ολοκαυτώματος ή και να αρνείται την ύπαρξή του,αλλά να επιτρέπεται να παρουσιάζεται ο Μωάμεθ σαν τρομοκράτης (και εμμέσως και όλοι όσοι ασπάζονται τη θρησκεία αυτή σαν υποψήφιοι τρομοκράτες).

Δε θα ήταν δικαιολογημένοι στην προκειμένη περίπτωση οι μουσουλμάνοι να θεωρούν τη στάση των ευρωπαϊκών χωρών σαν υποκριτική στο ζήτημα της ελευθερίας του λόγου και της έκφρασης;

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,με το καθημερνό της φόρεμα κι ένα χτενάκι στα μαλλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,η χαϊδεμένη από τη μάνα της και τ' αδελφού της τα φιλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Την είδαμε στην παγερή πλατεία μ' ένα αριθμό στο άσπρο της το χέρι,με κίτρινο άστρο στην καρδιά.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
KrySh
yet another me

Registered: 10-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Θα σου λεγα τωρα...

Εστάλη στις 2-2-2006 στις 19:41 Απάντηση με παράθεση

κακώς απαγορευονται οσα απαγορευονται. προφανως οι γερμανοι καηκαν στο χυλο, και φυσανε ακομη το γιαουρτι.

σε καμια περιπτωση ομως, δεν πρεπει να κανουμε βηματα προς τα πισω, προχωρωντας σε περισσοτερη λογοκρισια. ο δρομος προς τα εμπρος οδηγει σε περισσοτερη ελευθερια, ενω το αντιθετο δε δικαιολογειται επ ουδενι.

Γκρρρρρρρ....
Ανώνυμος
Επισκέπτης

Registered: Ποτέ
Member Is Offline

Εστάλη στις 2-2-2006 στις 20:56 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by CaptainJackSparrow
Τι γνώμη έχετε στο θέμα;

Oτι τώρα δικαιώνεται το παλιό σύνθημα

Φονιάδες των λαών Νορβηγοί.

themis
Θεμ@νθρωπος

Registered: 28-12-2005
Member Is Offline

Διάθεση: ηρεμία

Εστάλη στις 2-2-2006 στις 22:14 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by nick
να δουμε τι?

Αν θα ακουσουμε κανα μπαμ απο Κοπεγχαγη!

ηρεμία....
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 3-2-2006 στις 00:55 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by KrySh
κακώς απαγορευονται οσα απαγορευονται. προφανως οι γερμανοι καηκαν στο χυλο, και φυσανε ακομη το γιαουρτι.

Δεν είναι μόνο οι Γερμανοί Krysh...Το να αμφισβητείς π.χ. καθ' οποιονδήποτε τρόπο το Ολοκαύτωμα θεωρείται έγκλημα σχεδόν σε όλη την Ευρώπη...Πέρα από αυτό όμως το πρόβλημα είναι οι επιλεκτικές ευαισθησίες που παρουσιάζουν κατά καιρούς τα διάφορα ΜΜΕ,φορείς,κράτη κλπ.

Όταν φυλακιζόταν ο Ίρβινγκ στην Αυστρία δε βγήκε καμμία μεγάλη ευρωπαϊκή εφημερίδα να διαμαρτυρηθεί...Γιατί;Γιατί ο Ίρβινγκ είναι αντιεβραϊστής,συμπαθεί το Χίτλερ και θεωρείται ότι προάγει το ρατσιστικό μίσος...

Όταν ο Φίνκελσταϊν σερνόταν στη Γαλλία στα δικαστήρια,δε βγήκε καμμία "Le Soir" να φωνάξει όπως τώρα και να υπερασπιστεί το δικαίωμα στην ελευθερία της έκφρασης...

Βέβαια το πράγμα λειτουργεί και αντίστροφα έτσι;Αντίστοιχα στις μουσουλμανικές κοινωνίες όπου ακούγονται τα πιο χοντρά και τερατώδη πράγματα κατά των Εβραίων,όπου έχουν παρουσιαστεί μέχρι και εκπομπές που παρουσίαζαν ραβίνους να κάνουν πράξεις κανιβαλισμού κλπ. δε βρέθηκε καμμία φωνή να αποδώσει τον πρέποντα σεβασμό που απαιτούν για τη δικιά τους θρησκεία και να καταδικάσει τις ακρότητες...

Σαν Ευρωπαίο πολίτη όμως με απασχολούν πρωτίστως οι επιλεκτικές ευαισθησίες στον ευρωπαϊκό χώρο.

Σελίδες:  1  2  3  4  ..  22

Go To Top