MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  46
Συγγραφέας: Θέμα: ...Eπειδή είμαι γυναίκα....
oldjedai
Posting Freak

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 27-3-2004 στις 19:59 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by JaneDoe

Ma mou aresei toso na me armegoun 3 fores tin imera!!!!(emoticon pou petarizei ta matia)

Γιαυτο και θα παραμεινεις εκει...( επειδη σου αρεσει...:P...)

:cool:

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
JaneDoe
Posting Freak

Registered: 12-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: In your face

Εστάλη στις 27-3-2004 στις 19:24 Απάντηση με παράθεση

Αν ξεφυγεις λιγακι απο το επιπεδο της προβατινας , ισως καταλαβεις την διαφορα...

Ma mou aresei toso na me armegoun 3 fores tin imera!!!!(emoticon pou petarizei ta matia)

Αν σου κατσω θα σκασεις;
oldjedai
Posting Freak

Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 27-3-2004 στις 18:37 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by JaneDoe
Αποτι ξερω(αν δεν μουλεγε ψεμματα ο πρωην,που τυγχανει να ειναι στον δημοσιο τομεα)...με κοστολογουσαν 20 χιλ και το παιδι 6 χιλ,καθε μηνα...
γιατι νιωθω την αναγκη να βελασω????:o:D

"γιατι νιωθω την αναγκη να βελασω????:".....διοτι μαλλον εξακολουθεις να σκεφτεσαι σαν προβατο .
Δεν σε κοστολογουσαν....ουτε εσενα , ουτε το παιδι σας.Αυτο που εδιναν στον πρωην σου ηταν επιδομα και επαιρνε το ιδιο αυτος που η συμβια του ειχε απο κληρονομια 3 πολυκατοικιες και επαιρνε τα νοικια , και αυτος που η συμβια του οταν την παντρευτηκε , εφερε μαζι της μια τρυπια βρακα και μονο...

Αν ξεφυγεις λιγακι απο το επιπεδο της προβατινας , ισως καταλαβεις την διαφορα...

:cool:

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
candygirl
Jelly Bean

Registered: 22-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Meeeeeooow!

Εστάλη στις 8-3-2004 στις 10:40 Απάντηση με παράθεση
...Eπειδή είμαι γυναίκα....

Δεν τα πάω καλά με τα γραπτά αλλά ήθελα να μοιραστώ κάποιες προσωπικές σκέψεις μου για την 8η Μαρτίου...αλλιώς θα έσκαγα!

Ladies & gentlemen, σήμερα εορτάζεται η ημέρα της γυναίκας και ομολογώ οτι αυτή η γιορτή με μ’εκνευρίζει αφάνταστα.

Είναι γιατί μου θυμίζει πως πρέπει να παλεύω κάθε μέρα για να αποδείξω σε όλους τους προκατελλειμένους συνανθρώπους μου πως δεν είμαι απλώς μια καραμελόφατσα.

Γιατί μου θυμίζει πως γυναίκα σημαίνει οτι:
• δεν ξέρεις να οδηγείς
• είσαι αόρατη για την επιτροπή της πολυκατοικίας
• δεν ξέρεις να κάνεις εξαερωση στα καλοριφέρ σου
• δεν έχεις την ικανότητα και τις απαραίτητες γνώσεις να επιλέξεις πλακάκια για το μπάνιο σου
• δεν μπορείς να καρφώσεις ένα καρφί στον τοιχο
• δεν έχεις το απαραίτητο know how ωστε να είσαι σε θέση να «επικοινωνήσεις» με ένα ηλεκτρολόγο ή έναν υδραυλικό
• δεν ξέρεις τίποτα απο hardware ή software υπολογιστών
• δεν ξέρεις τι να ψηφίσεις και χρειάζεσαι καθοδήγηση

Γυναίκα σημαίνει πως μόνο ΑΥΤΗ και μόνον αυτή εχει by default το θείο χάρισμα να κάνει καφέ, να μαγειρεύει, να καθαρίζει και να σιδερώνει.

Γυναίκα σημαίνει πως οταν βλέπετε αυτό το clueless, ευαίσθητο, φτωχό στο πνεύμα, πλάσμα, με τα κλειδιά του σπιτιού στο στόμα, φορτωμένο με 17 σακούλες του σούπερ μάρκετ, πως του κλείνετε την πόρτα στα μούτρα! Οχι, μην διανοηθείτε να ανοίξετε την πόρτα του ασανσέρ, θα την ανοιξει με το πόδι της... Ετσι μετά απο τα κορναρίσματα, και τις αμέτρητες ατάκες που έχει ακούσει στον δρόμο αισθάνεται "κομπλέ".

Γυναίκα σημαίνει πως πρέπει να παντρευτεί, πρέπει να γίνει καλή σύζυγος, καλή μάνα, καλή νοικοκυρά, να εργάζεται, να είναι θεογκόμενα, να έχει πάντα όρεξη για σέξ, να μην γκρινιάζει, να μην κουράζεται, να μην έχει απαιτήσεις, να αγαπάει τα πεθερικά της, να αποθεώνει τους φίλους του συζύγου της, να ανέχεται τις ερωτοδουλειές του συζύγου της και να είναι ικανοποιημένη με ότι έχει (aka χρέη, δάνεια, μερική ολίσθηση σπονδύλου και μια στρίγγλα πεθερά).

Κάτι τέτοιες στιγμές θυμάμαι την ξαδέρφη μου την Ντίνα να ουρλιάζει «πείτε μου ποιανου ιδέα ήταν ο φεμινισμός, να τον πυροβολίσω τον πούστη» (sorry for my French).

Και μετά απο το παράπονο ακολουθεί ενα χαμόγελο, γιατί ω, τι έκπληξη, κάποιοι συνάδερφοι μου πρόσφεραν πριν απο λίγο ενα μπουκέτο απο πανέμορφες ανεμώνες. Ενδειξη εκτίμησης και σεβασμού μου είπανε καθώς άφησαν το μπουκέτο στο γραφείο μου.

Τελικά υπάρχει ελπίδα....

ΥΓ. Αγαπητοι μοντεράτορες, αν υπάρχει παρόμοιο θέμα κάπου αλλού, παρακαλώ να με μεταφέρετε και να με τιμωρήσετε....:P

I'm such a good lover because I practice a lot on my own.
(Woody Allen)
Global Touch
Χανευ; (Σ.Λ. εμοτ.)

Member Is Offline

Διάθεση: ρισπεκτ δε βαϊμπς

Εστάλη στις 8-3-2004 στις 10:55 Απάντηση με παράθεση

Το θεμα, σαν ενα μικρο διαδικτυακο δωρο προς ολες τις θυληκες παρουσιες του Multiforums, αλλα και προς ολες τι γυναικες απανταχου, γινεται sticky, που σημαινει πως θα εμφανιζεται για καποιο χρονικο διαστημα παντα στην κορυφη του forum Κοινωνικά και επίκαιρα θέματα, ανεξαρτητα απο το εαν υπαρχουν νεες απαντησεις. :thumbsup:

Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Alice in Wonderland
fading to smile

Member Is Offline

Διάθεση: impenetrable

Εστάλη στις 8-3-2004 στις 11:01 Απάντηση με παράθεση

Eλα ρε καπετάνιε, κι εγώ που νόμιζα θα την έδενες στο πλωριό κατάρτι για παραδειγματισμό! :D

Εύχομαι να γίνει - τουλάχιστον- το θέμα της βδομάδας!

Θάθελα να αναλογιστούμε πού αρχίζουν και που τελειώνουν οι δικές μας ευθύνες στον πέρα για πέρα αντι-ανθρώπινο "πόλεμο" των δύο φύλων.

‘There's no sort of use in knocking and that for two reasons. First, because I'm on the same side of the door as you are; secondly, because they're making such a noise inside, no one could possibly hear you.'
Ektor
Posting Freak

Registered: 24-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Ελεγχόμενη

Εστάλη στις 8-3-2004 στις 11:30 Απάντηση με παράθεση

Ολα είναι θέμα παιδείας και πολιτισμού!!
Ευτυχώς που στον τόπο μας δεν επεκράτησε το κόψιμο
της κλειτορίδας το οποίο εφαρμόζουν άλοι λαοί.

Πριν λίγες ημέρες η σύζυγός μου μου διάβασε ένα άρθρο σχετικό.
135 εκ. γυναίκες υπάρχουν σήμερα οι οποίες έχουν υποστεί αυτή την τραυματική εμπειρία.

Θα πώ επίσεις ότι χρειάζεται μεγάλος σεβασμός στις γυναίκες, οι οποίες είναι
πιο άξιες απ΄τους άντρες, όχι γιατί είμαι λάτρης τους, αλλά γιατί η φύση τις έπλασε έτσι.
Θα επανέλθω με τίτλο βιβλίου!!!

Οι βουλευτές και οι άγγελοι δεν έχουν φύλο!
Η ελευθερία του λόγου και του κώλου έχουν γίνει ένα και το αυτό!!
Βάλε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σου…..είναι τόσο ωραίο να είσαι χαρούμενος!!!
'Aβυσσος η ψυχή του διαδικτύου!!!!
spider
πολυμέλος

Registered: 22-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Πως είπατε;

Εστάλη στις 8-3-2004 στις 11:31 Απάντηση με παράθεση

Επειδή είναι γυναίκα και όμορφη...τον πέταξε έξω απ'τις λίστες και τη βουλή..

Το πολιτικοποίησα λίγο το θέμα...

Και περί ης ο λόγος;; Μα φυσικά για την όμορφη Γκερέκου που έφαγε λάχανο τον Δρυ στην Κέρκυρα.

Για την όμορφη Καϊλή..για τα τσακίρικα ματάκια της οποίας..πήγε στο πυρ το εξώτερον ο Ακης..
:D

και έπεται συνέχεια..

...
Πάντα εσύ τ’αστεράκι καί πάντα εγώ τό σκοτεινό πλεούμενο
Πάντα εσύ τό λιμάνι κι εγώ τό φανάρι τό δεξιά
Τό βρεγμένο μουράγιο καί η λάμψη επάνω στά κουπιά
Ψηλά στό σπίτι μέ τίς κληματίδες
Τά δετά τριαντάφυλλα,καί τό νερό πού κρυώνει
Πάντα εσύ τό πέτρινο άγαλμα καί πάντα εγώ η σκιά πού μεγαλώνει
Τό γερτό παντζούρι εσύ,ο αέρας πού τό ανοίγει εγώ
Επειδή σ’αγαπώ καί σ’αγαπώ
Πάντα εσύ τό νόμισμα καί εγώ η λατρεία πού τό εξαργυρώνει:
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
alelev
Μαντρόσκυλος

Registered: 4-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Κάλιστη

Εστάλη στις 8-3-2004 στις 11:44 Απάντηση με παράθεση

Σοβαρά και χωρίς καμμιά διάθεση μπαχάλου:

Αρνούμαι τη συγκεκριμένη γιορτή,γιατί η γυναίκα έχει (ή πρέπει να έχει )ομότιμη και ισότιμη θέση στη κοινωνία με τον άντρα και όχι να εορτάζεται ως κάποια μειονότης ή "ειδική" ομάδα.

Είναι δεδομένο ότι η γυναίκα έχει πολύ περισότερα καθήκοντα από τον άντρα αφού εκτός από επαγγελματίας πρέπει να είναι και νοικοκυρά,"τρώει" διπλάσιο χρόνο στα καθημερινά καθήκοντα.Συμπαράσταση χρειάζεται και όχι "μέρα" για να γιορτάζει.:)

Μιά χαρά.
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
spider
πολυμέλος

Registered: 22-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Πως είπατε;

Εστάλη στις 8-3-2004 στις 11:48 Απάντηση με παράθεση

Σωστά..όχι μόνο μία μέρα..αλλά πολλές..

:D

...
Πάντα εσύ τ’αστεράκι καί πάντα εγώ τό σκοτεινό πλεούμενο
Πάντα εσύ τό λιμάνι κι εγώ τό φανάρι τό δεξιά
Τό βρεγμένο μουράγιο καί η λάμψη επάνω στά κουπιά