MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  53
Συγγραφέας: Θέμα: To Μπαλκόνι μου
Alice in Wonderland
fading to smile

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: impenetrable

Εστάλη στις 8-4-2004 στις 11:22 Απάντηση με παράθεση
To Μπαλκόνι μου

Λέω εδώ να κουβεντιάζουμε για το τί μορφές ζωής υπάρχουν στο μπαλκόνι μας

για τα γιασεμιά μας, τις πετούνιες μας, τις πασχαλίτσες, τα σαμιαμίδια (έχω κι απ αυτά), ακόμη και για το άν θέλει κλάδεμμα η νεραντζιά μας.

Που να σας τα λέω!

Πήγα χθές λαϊκή (στη Ροτόντα) και πήρα
4 γεράνια, (δύο κατακόκκινα, ένα ρόζ και ένα μαβί),
ένα σπαράγγι,
έναν καλαιστήμονα, και
δύο κατηφεδάκια (ένα πορτοκαλί και ένα πορτοκαλοκεραμυδί μούρλια!)

Προβλέπονται κηπουρομπαλκονικές εργασίες, είμαι μέσ την τρελλή χαρά, γιατί ο φετεινός χειμώνας ήταν πολύ σκληρός με τα φυτούλια μου.

Βέβαια, το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχω εγώ μιά και δέν φρόντισα να κάνω το "θερμοκήπιο" που συνήθως φτιάχνω τους χειμώνες...

Ευτυχώς το γιασεμί μου, η αμπέλωψις, τα ροδοδαφνάκια μου και η νεραντζιά μου, καλά κρατούν!

πάλι όμως δέν πρόκαμα να βάλω φρέζες εγκαίρως! :(
... λέω πώς όταν θα έχω επιτέλους φρέζες στο μπαλκόνι μου, θα ... είμαι έτοιμη ... για όλα!!! ;) :D

‘There's no sort of use in knocking and that for two reasons. First, because I'm on the same side of the door as you are; secondly, because they're making such a noise inside, no one could possibly hear you.'
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
spider
πολυμέλος

Registered: 22-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Πως είπατε;

Εστάλη στις 8-4-2004 στις 11:50 Απάντηση με παράθεση

Aχ μωρέ..λυπάμαι που φέρθηκα τόσο άπονα στο μπαλκόνι μου έτσι ώστε να μην αφήσω κανενός είδους "πράσινη" ζωή να επιβιώσει....(εμάς..μας εξαιρώ :D ) Ενας κακομοίρης φίκος επιμένει να βγάζει φυλλαράκια..και να μην πεθαίνει παρόλες τις προσπάθειες της κατόχου..11 χρόνια τώρα...

Αλλά μπορούμε να πούμε για κήπο. Αυτόν τον λατρεύω και είναι στο εξοχικό μου...Πηγαίνω και κοιτάζω όλα τα λουλούδια μέρα τη μέρα όταν είμαι εκεί, παρατηρώ τα καινούργια μπουμπουκάκια, τα φροντίζω, τους μιλάω..γενικά τα καμαρώνω..:)

Ανυπομονώ να δω την κουκουναριά μου να μεγαλώνει, ο φοίνικας κι αυτός έχει πάρει τα επάνω του, συναγωνίζομαι στο μπόι με τα λιγούστρα μου στο φράκτη..και έχω φτιάξει ένα φανταστικό τετράγωνο με δεντρολίβανα, λεβαντίνες που βγάζουν κάτι μωβ ανθάκια και διάφορα άλλα λουλουδάκια κυρίως εποχιακά..

Λυπάμαι που τώρα αν θα πάω σίγουρα θα δω τη μανταρινιά και τη λεμονιά μου καμμένη..από τον βαρύ χειμώνα..

...
Πάντα εσύ τ’αστεράκι καί πάντα εγώ τό σκοτεινό πλεούμενο
Πάντα εσύ τό λιμάνι κι εγώ τό φανάρι τό δεξιά
Τό βρεγμένο μουράγιο καί η λάμψη επάνω στά κουπιά
Ψηλά στό σπίτι μέ τίς κληματίδες
Τά δετά τριαντάφυλλα,καί τό νερό πού κρυώνει
Πάντα εσύ τό πέτρινο άγαλμα καί πάντα εγώ η σκιά πού μεγαλώνει
Τό γερτό παντζούρι εσύ,ο αέρας πού τό ανοίγει εγώ
Επειδή σ’αγαπώ καί σ’αγαπώ
Πάντα εσύ τό νόμισμα καί εγώ η λατρεία πού τό εξαργυρώνει:
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
atomant
Τακτικό μέλος
**

Registered: 19-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Στεγασμένη

Εστάλη στις 8-4-2004 στις 12:22 Απάντηση με παράθεση

Ανάμεσα σε αιωνόβια πεύκα που κρύβουν πλάσματα του δάσους και νεράιδες, δίπλα σε μια πηγή που αναβλύζει δροσερό νερό, τη στιγμή που η μέρα υποκλίνεται ευγενικά και δίνει τη θέση της στη μακιγιαρισμένη νύχτα με τη λαμπρή μαυρισμένη επιδερμίδα.

Ακούω τα πουλιά να συνομιλούν, καθώς τα πράσινα φύλλα ανοίγουν τους πόρους τους για να αναπνεύσουν.

Ενα πέπλο υγρασίας φιλτράρει το φως δίνοντάς του τη γαλάζια απόχρωση του ονείρου, παντού το άρωμα του καλοκαιριού και ο ρυθμός του που τον κρατούν με κέφι τα τριζόνια.

Προσπαθώ να βάλω τις σκέψεις μου σε μια τάξη, σε έναν δρόμο, να ξεφύγω από το νοητικό σαφάρι που τελευταία μου αφαιρεί δυνάμεις.

Προσπαθώ να καρφιτσώσω τη σκέψη μου σε κάτι συγκεκριμένο αλλά ματώνει, πληγώνεται και πονάει, θέλει να μείνει ελεύθερη να τριγυρνά.

Τσουπ! κάνω ένα σάλτο και βρίσκομαι σε ένα από τα χιλιάδες μπαλκόνια αυτής της πόλης.

Είχα καιρό να νιώσω αμήχανα, σαν τα παιδιά που βάζοντας τα χέρια μπρος τα μάτια τους νομίζουν πως γίνονται αόρατα, παίζω κρυφτό με τις σκέψεις και τα αισθήματά μου και αυτό είμαι σίγουρος ότι είναι εμφανές.

Στρέφω το βλέμμα μου στα αγριόχορτα που φούντωσαν στις γλάστρες του μπαλκονιού μου λαθραία. «Τώρα που τα κάνεις παρέα φούντωσαν από τη χαρά τους!» μου λέει μια παραμυθένια φωνή που αδυνατώ ακόμη να καταλάβω εάν υπήρξε πραγματικά ή γεννήθηκε στα όνειρά μου.

Μοιάζει η γέφυρά μου με μια άλλη πραγματικότητα, σταθερή, ήπια, γλυκιά, χωρίς να κολακεύει μου κάνει παρατηρήσεις και εγώ διορθώνομαι.

ΥΓ. Εκανα πολλές προσπάθειες να αποκτήσω γλάστρες καταπράσινες στο μπαλκόνι μου με φυτά που αγόρασα από φυτώρια και μου άρεσαν όπως τα αναρριχώμενα που έχουν επεκτατικές τάσεις ή τα λεμονόπευκα με το ζωντανό πράσινο φύλλωμά τους που μυρίζει λεμόνι και ελπίζω πως δεν είναι προϊόν γενετικού εργαστηρίου, αλλά της φύσης.

Οι προσπάθειές μου δεν καρποφόρησαν χωρίς να μάθω ποτέ τι έκανα λάθος.

Η φύση όταν είχε τα κέφια της με τη βοήθεια του ανέμου έφερε τους σπόρους-ταξιδιώτες στις γλάστρες του σπιτιού μου, βρήκαν το δικό τους χώρο για να φυτρώσουν χωρίς να ανταγωνίζονται κανέναν, ούτε καν τα φάρμακα και τα λιπάσματα, τα «αδέσποτα φυτά» του μπαλκονιού μου, φυτά που δεν γνωρίζω ούτε καν το όνομά τους, φούντωσαν και άνθισαν.

Εχω γίνει φίλος με την ιδέα των «αδέσποτων» φυτών, όπως ακριβώς γίνεται με τα αδέσποτα κατοικίδια ζώα, αποφάσισα να τα αγαπήσω, να τα ποτίσω, να τα φροντίσω, να τους κάνω παρέα μιλώντας τους τα βράδια.

candygirl
Jelly Bean

Registered: 22-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Meeeeeooow!

Εστάλη στις 8-4-2004 στις 12:26 Απάντηση με παράθεση

Αlice darling, δεν είναι μπαλκόνι αυτό που έχεις αλλά ο κήπος του Μπάκινγκχαμ! Τι με κολάζεις μαρί, τι?

Οσο για σένα Αράχνη...τι να σου πω...μιλάς για εξοχικά, για κήπους...αααααααααργκ.... :P

Το δικό μου μπαλκόνι περνάει φάση reconstruction. Το μεγάλο μου πρόβλημα ειναι πως εχω πολύ ήλιο (σε βαθμό που καίει τα φυτά) και πολύ αδιάκριτους γείτονες απέναντις.

Μέχρι στιγμής, φύτεψα πετούνια μαβιά, και σκυλάκια μαβιά (μάλλον φοριέται πολύ το μαβί εφέτος, ε?), γκαζάνια βυσσινι και περτικαλι, μια λεβαντίνη και κακτάκια...Ενα οργιο απο κακτάκια. Εκανα συνθεσεις με ψυχεδελικά κακτάκια, ΝΑ και βότσαλα, ΝΑ και κοχύλια, ΝΑ και κεραμικά στολίδια, ΝΑ και ματόχαντρα και κόκκινες κορδέλες. Μεγάλες στιγμές!

Επίσης, ειναι καθ'οδον και κάτι ρίζες απο δεντρολίβανο...

Τώρα εχω βρωμοδουλειές. Αλλαξοκωλιες σε γλάστρες και την εκταφή του Μπεντζαμιν. "Μπεντζαμιν που πας? Που αφήνεις την μανούλα? Γιατί αγόρι μου γιατί? Γύρνα πίσσσσωωω". Μεγάλος θρήνος για τον Μπέντζαμιν. Τέσσερα χρόνια ζήσαμε μαζί και τον έκανα άντρα, θηρίο δύο μέτρα, φουντωτό , φουντωτό.... τώρα όμως...εμειναν ξερά κλαδιά.... ουφ....

Αυτά ως τώρα....:D

I'm such a good lover because I practice a lot on my own.
(Woody Allen)
Alice in Wonderland
fading to smile

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-4-2004 στις 20:03 Απάντηση με παράθεση

ααα, τα αδέσποτα έχουν τη γλύκα την περισσή.

μέχρι πέρισυ ερχότανε ακάλεστα, τηλέγραφος (ξέρετε πως έχει το κομψό όνομα Τραντεσκάτια?) και σκυλάκια...
τα σκυλάκια τα βλέπω απέναντι, στο παλιό διατηρητέο, να φυτρώνουν πλουμιστά μέσα στις σχισμές του σοβά...

μιά άνοιξη, πρόπερσι θαρρώ, είχα μπαλκόνι ζούγκλα με τηλέγραφο! τον φρόντισα, τον αραίωνα, τον πότιζα (μα πολύ υδροχαρής, πλημμύρα λέμε) και με αντάμοιψε με ένα σωρό άσπρα λουλουδάκια. Μιά ομορφιά.

Φέτος όμως, ανακάλυψα μόνο ένα σκυλάκι, και ελάχιστο τηλέγραφο, ενώ βλέπω ένα νιόφερτο, τρισχαριτωμένο, με ντελικάτα φυλλαράκια και ακόμη πιό ντελικάτα άσπρα λουλουδάκια... σε τρείς γλάστρες... είναι γλύκα... :)

πώς να το βαφτίσω? έχει όνομα άραγε?

κάντυ, dearest, γιατί στενοχωρείς το μπαλκόνι μου τώρα? ξέρεις που τον έχω γραμμένο τον κήπο του Μπάκινχαμ? Να μου έλεγες Kew Gardens... να καταλάβω! :P:D

Αράχνη, θα φτιάξω θρέντ Ο κήπος μου, να έρθεις μετά το Πάσχα να μας πείς εκεί... Νομίζω κι άλλος κόσμος έχει κήπο...

‘There's no sort of use in knocking and that for two reasons. First, because I'm on the same side of the door as you are; secondly, because they're making such a noise inside, no one could possibly hear you.'
candygirl
Jelly Bean

Registered: 22-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Meeeeeooow!

Εστάλη στις 15-4-2004 στις 16:00 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Alice in Wonderland
κάντυ, dearest, γιατί στενοχωρείς το μπαλκόνι μου τώρα? ξέρεις που τον έχω γραμμένο τον κήπο του Μπάκινχαμ? Να μου έλεγες Kew Gardens... να καταλάβω! :P:D

Το Μπάκινγκχαμ ξέρω και εμπιστεύομαι, το Κew δεν το ξέρω αλλά αμα ειναι να κλαίει το μπαλκόνι σου, θα τον μάθω τον μπαγάσα, θα τον μάθω! :D

Το ΠΣΚ θα εξορμήσω στο κοντινότερο φυτώριο και θα συνεχίσω να το παίζω Μrs Greenfinger. Λέω να μου πάρω για δώρο και ένα μίνι σετ κηπουρικής... λα λα λα....

Ασχετο, εμένα γιατί μου ερχονται μονο αδέσποτα σκουπίδια και ουτε ενα λελουδικό, γμτ τον τελευταίο μου όροφο... :cool: ???

I'm such a good lover because I practice a lot on my own.
(Woody Allen)
Aldebaran
εργάτρια μελιού
**

Registered: 2-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: μελωμένη

Εστάλη στις 15-4-2004 στις 17:42 Απάντηση με παράθεση

Τρεις νέες τριανταφυλλιές στολίζουν το μπαλκόνι μου.
Και μια χαρισμένη με την εντολή να την παραχαϊδέψω, έχει ψηλώσει και έχει κοκκινομπουμπουκιάσει..
Μια φρεσκοφυτεμένη πασχαλιά έβγαλε τα πρώτα της δειλά φυλλαράκια..
Χάρμα θεού ακόμα το μπαλκόνι
Δεν έχουν κάνει επιδρομή ακόμα οι ψειρούλες..

εν ποία δε γη αυλίζεται το φως; σκότους δε ποίος ο τόπος; ει αγάγοις με εις όρια αυτών;
Nefertari
Decipher my eyes!

Member Is Offline

Διάθεση: the '2 corners like on rails...

Εστάλη στις 15-4-2004 στις 17:46 Απάντηση με παράθεση

Το μπαλκόνι μου έχει αρκετές γλαστρούλες, τις οποίες φύτεψε η μαμά, ευτυχώς περνάει και τις ποτίζει γιατί εγώ τσου !! :D

Κάτι Μπέντζαμιν τα έφαγε η μαρμάγκα... συγνώμη ο χιονιάς... επιβίωσαν τα Γιούκα, τα οποία συνιστώ ανεπιφύλακτα... και τέρατα γίνονται (να κρύβεσαι και από τους γείτονες), και εύκολα μεταφυτεύονται κόβοντας τα νέα βλαστάρια και αμέσως σε γλάστρα... και ανθεκτικά είναι !!! (Δωδώνη... ακούςςςςςς ??? )

Κάτι πανσέδες φυτοζωούν στο παράθυρο της κουζίνας, προσφάτως προστέθηκαν και γλαστρόνια με γιασεμί, φτέρες και λοιπές συνθέσεις... ένεκα γιορτής κλπ. .... να δω ποιος θα τα ποτίζει.... βρήκα την υγειά μου πάντως με τα μπαμπού σε μεγάλο βάζο με λίγο νεράκι.... και έτσι έχω και λίγη πρασινάδα εντός σπιτιού πέρα από τις συνθέσεις με αποξηραμένα.... κάτι μου φαίνεται πως έχω με την νεκρή φύση, αλλά ας το αφήσω χωρίς άλλα σχόλια !! :P

Αυτάααααα .... :D

Queen of the two Lands, Lady of Abu Simbel, Daughter of Isis, High-priestess of Hathor.

MR2 club Greece & MR2 club U.K. - International Corfu Meeting 01/05 - 08/05/2009
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
dodoni
insearch ofthe piece of mind

Registered: 8-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: rasta can dance.

Εστάλη στις 15-4-2004 στις 18:29 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Nefertari
επιβίωσαν τα Γιούκα, τα οποία συνιστώ ανεπιφύλακτα... και τέρατα γίνονται (να κρύβεσαι και από τους γείτονες), και εύκολα μεταφυτεύονται κόβοντας τα νέα βλαστάρια και αμέσως σε γλάστρα... και ανθεκτικά είναι !!! (Δωδώνη... ακούςςςςςς ??? )

Το μυτερά ασχημα γιούκα, άσχημα τσιμπούν και τσιμπερά :D ασχημονούν.

ΥΓ. Δεν μ'αρέσουν τα γιούκα, πάμε παρακάτω.
Ολόκληρο θρεντ, τι στο καλό, κάτι θα βρω να με εκφράζει και να ταιριάζει με την ιδιοσυγκρασία μου.

In your head, in your head,
Zombie, zombie, zombie,
Hey, hey, hey. What's in your head, In your head,
Zombie, zombie, zombie?
Hey, hey, hey, hey, oh, dou, dou, dou, dou, dou...
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Alice in Wonderland
fading to smile

Member Is Offline

Εστάλη στις 16-4-2004 στις 00:05 Απάντηση με παράθεση

πέντε χρόνια το παλεύω να μή βάλω γιούκα γιατί είναι κάπως άγρια... αλλά έχουν πλεονεκτήματα, οφείλω να ομολογήσω...
μμμ, βάζει ιδέες!

κάντυ, κάντυ, θές να πάμε παρέα στο φυτώριο? Nα ανταλλάξουμε και σημειώσεις?
Τέντα δέν μπορείς να βάλεις εκεί στον τελευταίο ηλιοψημένο όροφο;

για μπές εδώ http://www.rbgkew.org.uk/ , κάνε κλίκ στο Collections,
και θάμαξε!
και να ξέρεις όμως, δέν είναι ο κήπος, είναι πληθυντικός αριθμός: Kew Gardens
:)

Αλντεμπαράν, έμαθα οικολογικά καταπλάσματα για τις μελίγκρες και τις ψείρες! (πράσινο σαπούνι, καπνό απο τσιγάρα και τέτοια!)
επιφυλλάσσομαι να ενημερώσω μόλις σιγουρευτώ οτι οι πληροφορίες μου είναι σωστές!

νομίζω πως πρέπει να κάνουμε ειδικό αφιέρωμα στους μπέντζαμινς και στους παντός είδους φίκους!
Η Τισώ έχει εύρωστους μπέντζαμινς και φοβερό μπαλκόνι, αλλά πού είναι την?

Δόνι, το θέλεις πράσινο ή λουλουδάτο? Να σου κάνουμε προτάσεις να διαλέγεις και να απορρίπτεις κατά βούληση! :P

Σελίδες:  1  2  3  ..  53

Go To Top