MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  MultiPlanet.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  ..  37  38  39  40  41  ..  53
Συγγραφέας: Θέμα: To Μπαλκόνι μου
nick
Cya around

Registered: 29-12-2004
Member Is Offline

Εστάλη στις 4-10-2006 στις 00:23 Απάντηση με παράθεση

καλα, εγω οταν ειδα 'κορφολογω' το μυαλο μου πηγε σε κορφους...

Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
dodoni
insearch ofthe piece of mind

Registered: 8-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: rasta can dance.

Εστάλη στις 4-10-2006 στις 00:46 Απάντηση με παράθεση

Αυτά τα ακορφολόγητα, τα βγάζει εδώ και 3-4 μήνες.
Εχω κόψει αρκετά από αυτά και έχω κρατήσει τα σπόρια.
Αλλά ξαναγάζει το άτιμο.

(του χρόνου θα έχω μεγάλη σοδειά με τόσα σπόρια). :P

In your head, in your head,
Zombie, zombie, zombie,
Hey, hey, hey. What's in your head, In your head,
Zombie, zombie, zombie?
Hey, hey, hey, hey, oh, dou, dou, dou, dou, dou...
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
gedelete
Τακτικό μέλος
**

Registered: 24-4-2006
Member Is Offline

Εστάλη στις 4-10-2006 στις 01:47 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Ο κήπος μου έχει ήδη κάποια φυτά που θέλω οπωσδήποτε να κρατήσω, όπως ένα κυπαρίσσι, μια ελιά, μια μανόλια, έναν χειμώνανθο, μία μιμόζα, μια πικροδάφνη, όλα μεγάλα που έχουν γίνει πια δέντρα κανονικά. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν διάφορες ανάγκες που πρέπει να καλυφθούν, παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη και αποφάσεις να παρθούν.

Για παράδειγμα:

- να κρατήσω τα λιγούστρα ως διαχωριστικά από το σπίτι του γείτονα ή να τα ξεπατώσω γιατί ειναι πολύ παλιά και να βάλω κάτι άλλο;

- τι φυτά ενδείκνυνται για τις κλιματολογικές συνθήκες εκεί (βορεινή πλευρά, υγρασία, βόρεια προάστια, σκια σε ορισμένα σημεία από τα δέντρα) ;

Και άλλες πολλές ερωτήσεις. You get the point...

Προς το παρόν περιμένω από τον αρχιτέκτονα το σχέδιο που ετοιμάζει, καθώς θα γίνουν νέα παρτέρια, θα διαμορφωθεί νέα είσοδος προς το σπίτι και θα πλακοστρωθεί μεγάλο τμήμα του εδάφους. Μόλις είναι έτοιμο το σχέδιο, πρέπει να προχωρήσω στις αποφάσεις αυτές.

Γενικά, ο στόχος είναι να κάνω ένα λίφτινγκ στον κήπο και από κήπο της δεκαετίας του 70 (ξέρεις το στυλ, με τριανταφυλλιές, αγιοκλήματα, κλπ, σαν κι αυτούς που βλέπουμε στις ελληνικές ταινίες :P ) να τον κάνω σύγχρονο και λειτουργικό, εμπλουτίζοντας το πράσινο.

Να σε καλέσω να πιούμε καφέ να τα δεις και από κοντά; :)

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ Η ΒΟΡΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΚΗΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ «ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ» ΟΣΟ ΠΟΛΛΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ. ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΚΕΙ ΝΑ ΦΥΤΕΥΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΔΟΚΙΜΗΣΟΥΝ ΦΥΤΑ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΚΑΟΥΝ ΤΑ ΦΥΤΑ ΕΚΕΙ, ΚΑΘΩΣ Η ΘΕΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΡΡΕΠΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΓΕΤΟ.ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΒΟΡΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΣΠΡΟΠΡΟΣΩΠΟ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΡΟΛΟΓΙΑ, Ο ΧΕΙΡΑΝΘΟΣ ΤΟ ΚΕΣΤΡΟ (ΝΥΧΤΟΛΟΥΛΟΥΔΟ) ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΥΛΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΦΥΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΩ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΦΥΤΑ ΟΠΩΣ ΘΥΜΑΡΙΑ, ΔΕΝΔΡΟΛΙΒΑΝΟ, ΛΕΒΑΝΤΑ ΜΕΡΙΚΑ ΒΟΛΒΩΔΗ ΟΠΩΣ ΝΑΡΚΙΣΣΟΥΣ – ΨΕΥΔΟΝΑΡΚΙΣΣΟΥΣ, ΖΟΥΜΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΡΙΖΩΜΑΤΩΔΗ ΟΠΩΣ ΙΡΙΔΕΣ ΚΙ ΑΝΕΜΩΝΕΣ. ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΘΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΕΧΩ ΔΙΓΙΤΑΛΙΔΕΣ – ΔΑΚΤΥΛΙΤΕΣ, ΑΛΘΑΙΕΣ – ΔΕΝΔΡΟΜΟΛΟΧΕΣ, ΑΓΙΟΚΛΗΜΑΤΑ ΑΝΑΡΡΙΧΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑΜΝΩΔΗ, ΧΕΙΡΑΝΘΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΣΧΑΛΙΕΣ. ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΝΑ ΦΥΤΕΨΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ.
ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΕΦΤΕΙ ΛΙΓΟΣ ΗΛΙΟΣ. ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΗΛΙΟΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΙΑ Ή ΣΚΟΤΑΔΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ! ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΗΜΙΣΚΙΑΣΜΕΝΕΣ Ή ΣΚΙΕΡΕΣ ΤΟΠΟΘΕΣΙΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΘΑ ΣΟΥ ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΦΥΤΟ, ΕΝΩ ΜΕ ΑΣΤΕΡΙΣΚΟ ΘΑ ΣΟΥ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΣΟΥ.
ΔΕΝΔΡΑ – ΘΑΜΝΟΙ – ΑΝΑΡΡΙΧΩΜΕΝΑ
-ΚΟΥΤΣΟΥΠΙΑ (ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΑΝΘΗ) ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝΤΡΟ ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΒΛΑΣΤΟ Ή ΚΑΙ ΘΑΜΝΟ ΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΛΑΔΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΒΛΑΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΡΙΓΥΡΩ ΤΟΥ.
-ΠΑΣΣΙΦΛΟΡΑ (ΩΡΑΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΑΝΘΗ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑ) ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΠΟΙΚΙΛΙΑ CAERULEA ΜΕ ΤΑ ΑΣΠΡΟΜΠΛΕ ΑΝΘΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΥΟ.
-ΧΕΙΡΑΝΘΟΣ (ΑΝΘΗ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑ) ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΚΡΥΟ – ΜΕ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΣΚΕΠΑΣΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΜΟΥ- ΠΑΝΤΩΣ ΕΑΝ ΒΡΕΙΣ, ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΥΨΟΣ.
-*ΚΕΣΤΡΟ (ΝΥΧΤΟΛΟΥΛΟΥΔΟ – ΑΝΘΗ ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ) ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ, ΟΤΑΝ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΣΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΤΟ ΣΚΕΠΑΖΩ ΜΕ ΛΕΠΤΟ ΔΙΑΦΑΝΕΣ ΠΛΑΣΤΙΚΟ..
-*ΦΟΥΛΙ (ΑΝΘΗ ΜΕ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΑΡΩΜΑ) ΚΟΙΤΑΞΕ, ΔΥΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΥΤΟ. ΠΡΩΤΟΝ ΘΕΛΕΙ ΟΞΙΝΟ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΟΤΑΝ ΧΙΟΝΙΖΕΙ.
-ΑΓΙΟΚΛΗΜΑ(ΝΥΧΤΟΛΟΥΛΟΥΔΟ) – ΑΝΘΗ ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ) ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ. ΑΦΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΦΥΤΕΨΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ.
-ΠΑΣΧΑΛΙΑ (ΑΝΘΗ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΜΕ ΑΡΩΜΑ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝΤΡΟ Ή ΘΑΜΝΟ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΤΣΟΥΠΙΑ.
-*ΡΟΔΟΔΕΝΤΡΟ (ΩΡΑΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΑΝΘΗ ΜΕ ΧΡΩΜΑ) ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΟΞΙΝΟ ΧΩΜΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΘΕΛΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΥΟ.
-ΚΙΣΣΟΣ (ΩΡΑΙΑ ΦΥΛΛΑ) ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΚΛΗΡΟ ΦΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.
ΠΟΩΔΗ ΠΟΛΥΕΤΗ
-ΔΙΓΙΤΑΛΗΣ (ΑΝΘΗ ΩΡΑΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ) ΞΕΡΕΙΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΤΑΠΙΑΣΤΗΚΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΤΗΣΙΕΣ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ!
-ΔΕΝΔΡΟΜΟΛΟΧΑ (ΩΡΑΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΑΝΘΗ ΣΑΝ ΧΩΝΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ) ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΠΩΣ Η ΟΨΗ ΤΟΥ. ΑΝ ΤΟ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΕΙΣ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.
-ΑΣΤΙΛΒΗ (ΑΝΘΗ ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΩΜΑΤΩΝ) ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΤΟ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΑ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΚΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ ΦΥΤΟ.
ΒΟΛΒΩΔΗ ΚΑΙ ΡΙΖΩΜΑΤΩΔΗ (ΞΕΡΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΑΝΘΗ ΚΑΙ ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ ΑΡΩΜΑ)
-ΑΝΕΜΩΝΕΣ
-ΖΟΥΜΠΟΥΛΙΑ
-ΝΑΡΚΙΣΣΟΙ – ΨΕΥΔΟΝΑΡΚΙΣΣΟΙ
-ΙΡΙΔΑ
-ΚΟΜΒΑΛΛΑΡΙΑ
-ΚΥΚΛΑΜΙΝΟ
-ΜΟΥΣΚΑΡΙ
ΒΟΤΑΝΑ
-ΘΥΜΑΡΙ
-ΛΕΒΑΝΤΑ
-ΔΕΝΔΡΟΛΙΒΑΝΟ
-ΚΟΡΙΑΝΔΡΟΝ (ΕΤΗΣΙΟ)
ΑΛΛΑ ΦΥΤΑ
-ΠΡΙΜΟΥΛΑ (ΩΡΑΙΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΑΝΘΗ) ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ
-ΒΙΝΚΑ (ΩΡΑΙΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΑΝΘΗ) ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΟ ΕΔΑΦΟΚΑΛΥΨΗΣ. ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.
ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΥΑΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΙΚΙΛΙΑ. ΓΕΝΙΚΑ, ΑΝ ΘΕΣ ΠΑΝΤΑ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΑΡΙΘΜΟ ΦΥΤΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΑΝΘΙΖΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΝΘΗ.
ΑΦΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ “ΕΡΓΟΤΑΞΙΟ” ΑΠ΄ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΜΙΑ ΛΙΜΝΟΥΛΑ (ΛΙΜΝΟΥΛΑ ΟΧΙ ΣΙΝΤΡΙΒΑΝΙ) ΣΕ ΕΝΑ ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΗΠΟΥ ΣΟΥ. ΑΝ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΕΙΣ ΝΕΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΩΝ ΦΥΤΩΝ ( ΥΔΡΟΒΙΑ, ΥΔΡΟΧΑΡΗ….) ΟΠΩΣ ΝΟΥΦΑΡΑ, ΛΩΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΦΥΤΑ. ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΩΣ Η ΛΙΜΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣ ΚΗΠΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΟΠΩΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ. ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΜΗΝ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΧΑΣΕΙΣ.
ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΓΟΥΣΤΡΟ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ Ή ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ. ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΤΟ ΚΛΑΔΕΜΑ.
ΟΥΦ! ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΝΑ ΕΔΙΝΑ, ΕΤΣΙ; ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ. ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΕΣ, ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 4-10-2006 στις 07:17 Απάντηση με παράθεση

Πω πω!

Δεν ξέρω πώς να σε ευχαριστήσω για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα αυτά και να μου τα εξηγήσεις! Είσαι απίθανος!!!!

Προς το παρόν είμαστε ακόμα στα αρχιτεκτονικά σχέδια! Τα οποία βλέπω κιόλας να αργούν, μια που ο αρχιτέκτων ανακατεύεται με τις δημοτικές εκλογές και το σχέδιο του κήπου έχει πάει στις ελληνικές καλένδες. Όταν πλέον μου τα παραδόσει (πάντως από το σκαρίφημα φαίνεται να βγαίνει πολύ ωραία δουλειά) σκέφτομαι μήπως θα είναι αργά να ξεκινήσω λόγω του καιρού και μήπως θα πρέπει να το αφήσω για την άνοιξη. Τέλος πάντων, θα σε ενημερώσω...

Λιμνούλα ή συντριβάνι σκέφτηκα κι εγώ. Δυστυχώς, όμως, δεν βγαίνει με τίποτα στο χώρο. Έτσι αρκούμαι σε μια βρυσούλα που έχω ήδη με μαρμάρινη γούρνα 300 ετών!

Κισσό έχω περιμετρικά της περίφραξης και είναι θηρίο ανήμερο. Οι κορμοί του έχουν γίνει πλέον σαν κορμοί δέντρων!

Τα λιγούστρα που κλάδεψα (κατακρεούργησα) πέρυσι πέταξαν αμέσως νέα φύλλα και κλαδιά και δείχνουν να πηγαίνουν καλά, εκτός από 2-3 τα οποία θα υποχρεωθώ ούτως ή άλλως να αντικαταστήσω.

Για όλα τα υπόλοιπα θα σε ενημερώσω...

Οι πληροφορίες και οι συμβουλές σου είναι πολύτιμες.

Σ' ευχαριστώ και πάλι!

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
toxotis
βέλη

Registered: 1-3-2005
Member Is Offline

Εστάλη στις 4-10-2006 στις 07:26 Απάντηση με παράθεση

@νικ ,τι εννοεις με τους "κορφους" ?
τι μπορει να σημαινει αυτο στον βασιλικο ?

@εντζ , για τον βασιλικο θα δουμε σε κανενα διμηνο που θα μπει και ο χειμωνας ,αν αντεξει ή οχι την εγχείρηση

@δον ,αν αντεξει ο βασιλικος και βγαλει τον χειμωνα ξέρεις
φυτευεις τα σποράκια σε πλαστικα ποτηρια και μολις βγαλουν φυλαράκια ,ξεκινας τα ντελιβερι
:D:P
dodoni
insearch ofthe piece of mind

Registered: 8-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: rasta can dance.

Εστάλη στις 4-10-2006 στις 16:49 Απάντηση με παράθεση

Τοξ, όταν λες ότι τα φυτεύω σε πλαστικά ποτήρια, εννοείς ότι ρίχνω χώμα και μέσα σε αυτό τα σπόρια?
Θέλει πότισμα αυτό και αν ναι πόσο συχνά?

In your head, in your head,
Zombie, zombie, zombie,
Hey, hey, hey. What's in your head, In your head,
Zombie, zombie, zombie?
Hey, hey, hey, hey, oh, dou, dou, dou, dou, dou...
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
toxotis
βέλη

Registered: 1-3-2005
Member Is Offline

Εστάλη στις 4-10-2006 στις 17:08 Απάντηση με παράθεση

δον δυσκολα μου βαζεις
δεν ξερω ποτε πρεπει να τα φυτεψεις
(λογικα καπου στον μαρτιο πρεπει να τα φυτεψεις )

(στο χωμα μια λακουβιτσα ,μεσα τα σπορια και το σκεπαζεις με χωμα .......τα ποτηρια τα ανεφερα για να μπορεις να "μεταφερεις" ευκολα ......αν εκει που θα τα φυτεψεις τα αφησεις εκει ,δεν χρειαζονται τα ποτηρια .......οσον αφορα το ποτισμα κανονικο ,μερα παρα μερα νομιζω οτι αρκει )

υγ:σε κατατοπισα ε? το ξερω :(
karmenqueasy
Posting Freak

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 4-10-2006 στις 21:22 Απάντηση με παράθεση

Η μάνα μου, σε ένα φακελάκι που μού έστειλε με σπόρους βασιλικού, επάνω είχε γράψει "η σπορά γίνεται Μάρτιο".

Δον, αν δεν τον κορφολογήσεις τον βασιλικό, θα σού ξεραθεί.

Πέρα απ αυτό, σε μαγαζιά με είδη κηπουρικής, θα βρεις μικρούλια γλαστράκια από χοντρό χαρτί. Τα πουλάνε με τη δωδεκάδα. Εκεί μέσα θα βάλεις λίγο χωματάκι (είπαμε, το Μάρτιο) από καναδυό σποράκια, και μόλις γίνουν τα φυτάκια λίγο μεγαλούτσικα, τα φυτεύεις έτσι όπως είναι, με το χάρτινο γλαστράκι. Η πεθερά μου, που είναι ο Μαγκάιβερ της κηπουρικής, έχει άλλο τέλειο κόλπο: παίρνει το χάρτινο κουτί όταν αγοράζει αυγά, ή εξάδα ή δωδεκάδα, γεμίζει την κάθε λακουβίτσα με χώμα και σποράκια και, μόλις γίνουν, τα ξεχωρίζει ένα ένα και τα φυτεύει!

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
Bonsai Bee
αραχτή

Registered: 25-2-2005
Member Is Offline

Διάθεση: ........................

Εστάλη στις 6-10-2006 στις 01:04 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by georion

-ΑΓΙΟΚΛΗΜΑ(ΝΥΧΤΟΛΟΥΛΟΥΔΟ) – ΑΝΘΗ ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ) ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ. ΑΦΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΦΥΤΕΨΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ.

το Αγιόκλημα δεν έχει καμμία σχέση με το νυχτολούλουδο εάν δεν κάνω λάθος......

-ΔΙΓΙΤΑΛΗΣ (ΑΝΘΗ ΩΡΑΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ) ΞΕΡΕΙΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΤΑΠΙΑΣΤΗΚΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΤΗΣΙΕΣ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ!

επικίνδυνο έως θανατηφόρο! θέλει μεγάλη προσοχή!

''Ο μόνος τρόπος να εξαλείψεις έναν πειρασμό,
είναι να ενδώσεις σε αυτόν..''
Bonsai Bee
αραχτή

Registered: 25-2-2005
Member Is Offline

Διάθεση: ........................

Εστάλη στις 6-10-2006 στις 01:05 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by dodoni
Αυτά τα ακορφολόγητα, τα βγάζει εδώ και 3-4 μήνες.
Εχω κόψει αρκετά από αυτά και έχω κρατήσει τα σπόρια.
Αλλά ξαναγάζει το άτιμο.

(του χρόνου θα έχω μεγάλη σοδειά με τόσα σπόρια). :P

Don, γιατί δεν τον βάζεις μέσα, πχ στην κουζίνα για να ξεχειμωνιάσει;

''Ο μόνος τρόπος να εξαλείψεις έναν πειρασμό,
είναι να ενδώσεις σε αυτόν..''
 Σελίδες:  1  ..  37  38  39  40  41  ..  53

Go To Top