MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  39
Συγγραφέας: Θέμα: Τροποποιηση αρθρου 16 για την παιδεια: Θα τσακιστει η κυβερνηση;;;
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 14:59 Απάντηση με παράθεση
Τροποποιηση αρθρου 16 για την παιδεια: Θα τσακιστει η κυβερνηση;;;

Αναδημοσιευω ενα σημερινο αρθρο απο τα νεα για να ανοιξει η κουβεντα.

Η κινητοποιησεις στη παιδεια εχουν πλεον παρει την ευθεια τους και η συγκρουση αναμενεται σφοδρη.
Μενει να δουμε τι θα βγει απο ολα αυτα.....

(στην σημερινη πορεια που γινεται αυτη την στιγμη εχουν αρχισει εδω και μια ωρα οι συγκρουσεις και τα παρατραγουδα....)

Xιονοστιβάδα καταλήψεων

ʼρωμα εξέγερσης και συνθήματα «όλοι στους δρόμους» στις συνελεύσεις των φοιτητών

ΦΩΤΕΙΝΗ ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΥ, ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΛΑΚΗ, ΜΑΝΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΑΚΗΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΩΝΣΤΑΣ

«Αυτό που συμβαίνει είναι πρωτοφανές. Είμαι τέσσερα χρόνια στη Νομική, αλλά τόσο μαζικές κινητοποιήσεις δεν έχω ξαναζήσει. Στη γενική συνέλευση της περασμένης εβδομάδας συμμετείχαν 300 φοιτητές και τώρα ήρθαν 1.200 φοιτητές. Οι 900 ψήφισαν κατάληψη!».

Με αυτόν τον τρόπο περιγράφει ο τεταρτοετής φοιτητής της Νομικής Κώστας Τσουκαλάς, που ανήκει στην παράταξη της ΠΑΣΠ, το κλίμα μαζικών κινητοποιήσεων που επικρατεί τις τελευταίες ημέρες στα Πανεπιστήμια. «Αυτού του είδους οι αντιδράσεις δεν είναι τυχαίες. Απλώς καθυστερούσαν...», λένε οι φοιτητές. Και εξηγούν ότι με τις προωθούμενες κυβερνητικές μεταρρυθμίσεις όχι μόνο οι φοιτητές ένιωσαν ότι απειλείται το Πανεπιστήμιο, αλλά «ξύπνησαν» από τον λήθαργο δεκάδες προβλήματα που έμεναν άλυτα για χρόνια. Οι καταλήψεις σε όλη την Ελλάδα έχουν πάρει τη μορφή χιονοστιβάδας....

Χθες στη Νομική η εικόνα δεν θύμιζε σε τίποτα τις πρώτες ημέρες της κατάληψης, όταν οι φοιτητές ήταν ακόμα λιγοστοί. H δυνατή μουσική υποδεχόταν τους φοιτητές στην οδό Σόλωνος, ενώ στην είσοδο εκπρόσωποι των παρατάξεων μοίραζαν ενημερωτικό υλικό για τις κινητοποιήσεις. Συνθήματα όπως το «όχι στην κατάργηση του άρθρου 16» ή το «όλοι στους δρόμους», γραμμένα πάνω σε αφίσες, είτε σε πανό, είτε στους τοίχους, έχουν πλέον πολλαπλασιαστεί σε όλους τους χώρους της Σχολής.

Κώστας Τσουκαλάς, τεταρτοετής φοιτητής Νομικής: «Από 1.200 φοιτητές οι 900 ψήφισαν κατάληψη»

Κλίμα φοιτητικού ξεσηκωμού επικρατεί και σε άλλες Σχολές. Ο φοιτητής από τη Σχολή Τοπογράφων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, Μιχάλης Καλογιαννάκης, λέει ότι «τέτοιες κινητοποιήσεις έχουν να συμβούν τουλάχιστον 15 χρόνια. Αυτό μάς λένε παλαιότεροι φοιτητές και απόφοιτοι. Πώς εξηγείται αυτό; Στη Σχολή μας που είναι υπό κατάληψη, αυτές τις μέρες κατεβαίνει το 70% των φοιτητών που έρχονται και ψηφίζουν στις φοιτητικές εκλογές. Έρχονται δηλαδή φοιτητές που δεν είναι ενταγμένοι σε παρατάξεις, "βαμμένοι" πολιτικά. Ανησυχούν όμως για την ιδιωτικοποίηση του Πανεπιστημίου, για την εισαγωγή του ανώτατου ορίου φοίτησης που προωθείται».

Οι φοιτητές της ΔΑΠ, οι μόνοι που εξακολουθούν να αντιτίθενται στις καταλήψεις, έχουν χάσει την πλειοψηφία ακόμα και σε Σχολές που θεωρούνται «προπύργια» της παράταξης της Νέας Δημοκρατίας, όπως το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (ΠΑΜΑΚ) και η Ιατρική του ΑΠΘ.

Ενδεικτικό του κλίματος που επικρατεί και της μαζικότητας των κινητοποιήσεων είναι αυτό που συνέβη στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. «Πρόκειται για ένα ίδρυμα στο οποίο μέχρι πρότινος ουσιαστικά δεν υπήρχε γενική συνέλευση», είπε στα «NEA» η εκπρόσωπος των φοιτητών Λία Παπαλετάκη. «Κι όμως, στην τελευταία γενική συνέλευση, στην οποία προτείναμε συμμετοχή στις καταλήψεις, ψήφισαν 2.200 άτομα, από τους οποίους οι 1.508 συντάχθηκαν με την Πρωτοβουλία φοιτητών και μόλις 598 με τη ΔΑΠ και 95 με την ΠΚΣ».

Και το καλοκαίρι

Οι φοιτητές που συμμετέχουν στις καταλήψεις δηλώνουν αποφασισμένοι να κρατήσουν τις καταλήψεις και το καλοκαίρι, αν δεν υποχωρήσει το υπουργείο Παιδείας. «Ποτέ πριν δεν υπήρχε τόση μαζικότητα σε κινητοποιήσεις», τόνισε ο Δημήτρης Ιωακειμίδης, φοιτητής στο (ΠΑΜΑΚ), χαρακτηρίζοντας ως προκλητικές τις δηλώσεις της υπουργού Παιδείας περί μειοψηφίας φοιτητών στις καταλήψεις.

ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΩΝ ΣΤΑ XANIA
«Να μην ελπίζουν στα μπάνια - θα μας βρουν μπροστά τους»

Απόστολος Θεοδοσίου. Από το Πολυτεχνείο Κρήτης στη σημερινή πορεία

«H ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ποντάρει ότι σε ένα μήνα οι φοιτητές θα πάμε για... μπάνια. Δεν το έχουμε σκοπό. Θα μας βρίσκουν συνεχώς μπροστά τους». Ο Απόστολος Θεοδοσίου είναι μέλος της συντονιστικής επιτροπής κατάληψης του Πολυτεχνείου Κρήτης και σήμερα μαζί με δεκάδες συμφοιτητές του θα βρίσκεται στην Αθήνα για να πάρει μέρος στο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο. Οι Σχολές του Πολυτεχνείου Κρήτης, στα Χανιά, συμπληρώνουν ήδη ένα μήνα καταλήψεων που αποφασίσθηκαν σε γενικές συνελεύσεις με μαζική συμμετοχή και μετρούν ήδη αρκετές δυναμικές κινητοποιήσεις και συλλαλητήρια. Την περασμένη εβδομάδα κατέλαβαν το κτίριο Παπαδόπετρου, στο κέντρο των Χανίων, που ανήκει στο Πολυτεχνείο. Μια βδομάδα μετά, το κτίριο έχει μετατραπεί σε χώρο πληροφόρησης των πολιτών για τα αιτήματά τους, προβάλλονται ταινίες και ντοκιμαντέρ, ενώ φοιτητές παραδίδουν μαθήματα υπολογιστών δωρεάν σε όποιον Χανιώτη το επιθυμεί. Χθες το απόγευμα οι φοιτητές έκαναν μαθήματα ψηφιακής φωτογραφίας μέσω photospop σε κάθε ενδιαφερόμενο, ενώ πραγματοποιήθηκε και σεμινάριο για το ελεύθερο λογισμικό και το πρόγραμμα Linux. «Το ελεύθερο λογισμικό είναι το λογισμικό που ο καθένας ελεύθερα μπορεί να το χρησιμοποιήσει για κάθε σκοπό, να το μελετήσει, να το αναδιανείμει και να το προσαρμόσει στις ανάγκες του», λέει ο φοιτητής Βαγγέλης Βαζέος.

ΜΕΤΣΟΒΙΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ
Συνελεύσεις μαζικότερες κι από τις εκλογές
ΤΙΣ ΜΑΖΙΚΟΤΕΡΕΣ συνελεύσεις από ποτέ γνωρίζουν τα... αμφιθέατρα του Πολυτεχνείου, με τους φοιτητές να συνεχίζουν για πέμπτη εβδομάδα - στις περισσότερες Σχολές και για τέταρτη σε άλλες - την κατάληψη. Τόση προσέλευση ούτε στις φοιτητικές εκλογές δεν παρατηρείται:

Στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών πάνω από 250 ήταν οι φοιτητές που βρέθηκαν στην Πολυτεχνειούπολη για την προχθεσινή συνέλευση, στην οποία αποφασίστηκε κατά πλειοψηφία και ανεξάρτητα από παρατάξεις να συνεχιστεί η κατάληψη του Τμήματος. «Δεν θα αφήσουμε τον περιβόητο νόμο - πλαίσιο να περάσει και να υποβαθμίσει τα πτυχία μας», έλεγε χθες ο Κώστας Ντάσκας που φοιτά στο 5ο έτος του Τμήματος. Στη Σχολή Μηχανικών Μεταλλείων - Μεταλλουργών κάθε συνέλευση είναι πιο μαζική από την προηγούμενη. Όπως αναφέρει ο Δημήτρης Κοσκινάς, 4ετής του Τμήματος, «υπέρ των καταλήψεων έχουν ταχθεί ακόμη και Σχολές όπου η ΔΑΠ έχει αυτοδυναμία. Ανεξάρτητα από παρατάξεις, δεν μπορεί η κυβέρνηση να εξαγγέλλει ρυθμίσεις που αφήνουν απ' έξω το 80% των φοιτητών».

ΤΑ ΝΕΑ , 08/06/2006 , Σελ.: N11
Κωδικός άρθρου: A18557N111
ID: 522149

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
nick
Cya around

Registered: 29-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 15:32 Απάντηση με παράθεση

oντως η συντριπτικη πλειοψηφια ψηφιζει υπερ της καταληψης..

Discover your subversive singularity
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 16:01 Απάντηση με παράθεση

Μια διόρθωση, krino:
Δεν είναι "ιδιωτικοποίηση" των πανεπιστημίων, αλλά ίδρυση μη κρατικών ή αν θες ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων. ʼλλο το ένα, άλλο το άλλο.
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 17:28 Απάντηση με παράθεση

οκ TheCat, το διορθωσα ελπιζω να σε καλυπτει.

Η Πατησιων παντως ειναι ακομα κλειστη....

;)

κανε το φαρμακο σου ζωη,
TheCat
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 17:59 Απάντηση με παράθεση

Δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι καταλήψεις ούτε οι πορείες και τα δακρυγόνα. Με ενδιαφέρει επί της ουσίας το θέμα.

Η άποψή μου είναι, συνεπώς, ότι δεν μπορούμε να μην προχωρήσουμε στην ίδρυση μη-κρατικών Πανεπιστημίων (όταν μάλιστα αυτά ούτως ή άλλως λειτουργούν εδώ και χρόναι στη χώρα μας και μάλιστα χωρίς κανέναν έλεγχο από το υπουργείο Παιδείας- ελέγχονται από το Υπουργείο Εμπορίου)

Εξοργίζομαι, όμως, με το γεγονός ότι ενώ η εξέλιξη αυτή είναι προδιαγεγραμμένη και νομοτελειακή εδώ και χρόνια, το κράτος δεν έχει προχωρησει σε κανενός είδους προετοιμασία, προκειμένου να μην υποβαθμιστούν τα πτυχία των ήδη πτυχιούχων των κρατικών Πανεπιστημίων.

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 18-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 18:31 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι καταλήψεις ούτε οι πορείες και τα δακρυγόνα. Με ενδιαφέρει επί της ουσίας το θέμα.

Η άποψή μου είναι, συνεπώς, ότι δεν μπορούμε να μην προχωρήσουμε στην ίδρυση μη-κρατικών Πανεπιστημίων (όταν μάλιστα αυτά ούτως ή άλλως λειτουργούν εδώ και χρόναι στη χώρα μας και μάλιστα χωρίς κανέναν έλεγχο από το υπουργείο Παιδείας- ελέγχονται από το Υπουργείο Εμπορίου)

Εξοργίζομαι, όμως, με το γεγονός ότι ενώ η εξέλιξη αυτή είναι προδιαγεγραμμένη και νομοτελειακή εδώ και χρόνια, το κράτος δεν έχει προχωρησει σε κανενός είδους προετοιμασία, προκειμένου να μην υποβαθμιστούν τα πτυχία των ήδη πτυχιούχων των κρατικών Πανεπιστημίων.

Για να γίνει αυτό που λες πρέπει πρώτα πρώτα η κοινωνία και οι πολιτικές δυνάμεις να παραδεχθούν ότι το ζήτημα είναι υπαρκτό...Όμως εδώ έχουμε οχυρωθεί πίσω από το τσιτάτο ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ (θαρρείς και η παιδεία στην Ελλάδα είναι δωρεάν) και αρνούμαστε πεισματικά οτιδήποτε συνδέει τον ιδιωτικό τομέα με την εκπαίδευση...Τουλάχιστον επίσημα γιατί ανεπίσημα γίνεται της Πόπης.

Φοβάμαι ότι ο λαϊκισμός που έχει καλλιεργηθεί για δεκαετίες πάνω σε αυτό το ζήτημα,κάνει μία ολόκληρη κοινωνία να δίνει μάχες οπισθοφυλακών...

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,με το καθημερνό της φόρεμα κι ένα χτενάκι στα μαλλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του ʼουσβιτς του Νταχάου κοπέλες μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε σε μακρινό ταξίδι,δεν είχε πια το φόρεμά της ούτε χτενάκι στα μαλλιά

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,η χαϊδεμένη από τη μάνα της και τ' αδελφού της τα φιλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του Μαουτχάουζεν κοπέλες του Μπέλσεν,μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε στην παγερή πλατεία μ' ένα αριθμό στο άσπρο της το χέρι,με κίτρινο άστρο στην καρδιά.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 18:51 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:

Δεν σε ενδιαφερουν αλλα αυτα ειναι που θα ανατρεψουν την τροποποιηση αν το κανουν.

ε? Γιατι δεν μπορουμε να μην προχωρησουμε???
Το συνταγμα ειναι σαφεστατο....

Μα δεν προκειται για καμια προετοιμασια, ας μην δουλευομαστε μεταξυ μας.
Απλα προκειται για συμφωνια "κυριων μεταξυ ΝΔ και των εμπορων παιδειας που εχουν τα ιδιωτικα πανεπιστημιακα ιδρυματα (που λεει ο λογος.....) ετσι ωστε τα πτυχια που βγαζουν τοσα χρονια να αποκτησουν ενα αντικρυσμα της προκοπης απο τα μπακαλοχαρτα που βγαζουν τοσα χρονια.

Για να καταλαβω δηλαδη εσυ εκτιμας οτι θα αποκτησει με αυτο το τροπο Πανεπιστημια που θα βγαζουν επιστημονες ιδιου βεληνηκους με την υπολοιπη Ευρωπη???

Επισης αν και εφοσον γινει αυτο, οι εισαχθεοι σε αυτα τα πανεπιστημια θα γινονται μεσω πανελλαδικων η οχι??

Πολλα τα παραμυθια, και ακομα περισσοτερα τα ψεματα...
;)

κανε το φαρμακο σου ζωη,
TheCat
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 20:37 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Shadow
Για να γίνει αυτό που λες πρέπει πρώτα πρώτα η κοινωνία και οι πολιτικές δυνάμεις να παραδεχθούν ότι το ζήτημα είναι υπαρκτό...Όμως εδώ έχουμε οχυρωθεί πίσω από το τσιτάτο ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ (θαρρείς και η παιδεία στην Ελλάδα είναι δωρεάν) και αρνούμαστε πεισματικά οτιδήποτε συνδέει τον ιδιωτικό τομέα με την εκπαίδευση...Τουλάχιστον επίσημα γιατί ανεπίσημα γίνεται της Πόπης.

Φοβάμαι ότι ο λαϊκισμός που έχει καλλιεργηθεί για δεκαετίες πάνω σε αυτό το ζήτημα,κάνει μία ολόκληρη κοινωνία να δίνει μάχες οπισθοφυλακών...

Μα, με την ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων δεν καταργείται η Δωρεάν Δημόσια Παιδεία. Από ό,τι έχω καταλάβει, δεν θα κλείσουν τα κρατικά πανεπιστήμια - ή δεν έχω καταλάβει καλά; :P

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
TheCat
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 20:45 Απάντηση με παράθεση

1. Δεν μπορούμε να ΜΗΝ προχωρήσουμε στην ίδρυση και λειτουργία μη κρατικών πανεπιστημίων για μια σειρά λόγων - που τώρα βαριέμαι να γράψω. Δεν είναι ένας και δύο, όμως, και βασικά είναι γνωστοί από χρόνια και η συζήτηση έχει εξαντληθεί επ' αυτού.

2. Κατά τα άλλα, η "συμφωνία κυρίων" μεταξύ ΝΔ και "εμπόρων παιδείας" όπως την περιγράφεις είναι αφελής. ʼσε που δεν ευσταθεί γιατί η ΝΔ σε αυτό δεν είναι μόνη της.

3. Δεν νομίζω ότι θα ισχύει ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ για τα πτυχία των ιδιωτικών κολλεγίων... αν κάποιος ξέρει κάτι συγκεκριμένο, ας το ποστάρει. (Βεβαίως, ακόμα κι έτσι, γιατί οι ΤΕΙτζήδες να αναγνωρίζονται ως απόφοιτοι ΑΕΙ; Πιο δίκαιο είναι αυτό δηλαδή; )

4. Τα "μπακαλόχαρτα" που λες (και πολλά είναι πράγματι έτσι) δυστυχώς δεν είναι καθόλου μπακαλόχαρτα σε ό,τι αφορά την εξαργύρωσή τους στην αγορά εργασίας. Ένας λόγος παραπάνω, για να μπουν επιτέλους όλα σε μια σειρά.

5. Ναι, εκτιμώ ότι οι επιστήμονες θα είναι του ιδίου βεληνεκούς με τους αντίστοιχους ευρωπαϊκούς. Γιατί να μην είναι;

6. Δεν ξέρω να σου για τον τρόπο εισαγωγής, αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι άνευ Πανελλαδικών. Λέει κάτι αυτό; Θα έπρεπε να είναι κάπως αλλιώς;

Mark Twain
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 22:26 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
1. Δεν μπορούμε να ΜΗΝ προχωρήσουμε στην ίδρυση και λειτουργία μη κρατικών πανεπιστημίων για μια σειρά λόγων - που τώρα βαριέμαι να γράψω. Δεν είναι ένας και δύο, όμως, και βασικά είναι γνωστοί από χρόνια και η συζήτηση έχει εξαντληθεί επ' αυτού.

2. Κατά τα άλλα, η "συμφωνία κυρίων" μεταξύ ΝΔ και "εμπόρων παιδείας" όπως την περιγράφεις είναι αφελής. ʼσε που δεν ευσταθεί γιατί η ΝΔ σε αυτό δεν είναι μόνη της.

3. Δεν νομίζω ότι θα ισχύει ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ για τα πτυχία των ιδιωτικών κολλεγίων... αν κάποιος ξέρει κάτι συγκεκριμένο, ας το ποστάρει. (Βεβαίως, ακόμα κι έτσι, γιατί οι ΤΕΙτζήδες να αναγνωρίζονται ως απόφοιτοι ΑΕΙ; Πιο δίκαιο είναι αυτό δηλαδή; )

4. Τα "μπακαλόχαρτα" που λες (και πολλά είναι πράγματι έτσι) δυστυχώς δεν είναι καθόλου μπακαλόχαρτα σε ό,τι αφορά την εξαργύρωσή τους στην αγορά εργασίας. Ένας λόγος παραπάνω, για να μπουν επιτέλους όλα σε μια σειρά.

5. Ναι, εκτιμώ ότι οι επιστήμονες θα είναι του ιδίου βεληνεκούς με τους αντίστοιχους ευρωπαϊκούς. Γιατί να μην είναι;

6. Δεν ξέρω να σου για τον τρόπο εισαγωγής, αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι άνευ Πανελλαδικών. Λέει κάτι αυτό; Θα έπρεπε να είναι κάπως αλλιώς;

Κατι τετοια σκεπτοταν και ο ακατανομαστος (αυτος που δεν λεμε το ονομα του για να μην μας πεσει ο ουρανος στο κεφαλι) και πηρε το πουλο....

;)

Λες να γινει μια απο τα ιδια???

Μερες του ΄91 ερχονται.......
απο την σημερινη πορεια.

εντιτ: για ερωτηματα που βαζεις θα απαντησω αργοτερα, δυστυχως τωρα εχω μερικα τρεξιματακια.... δυσκολη μερα βλεπεις η σημερινη.

krino έχει επισυνάψει αυτή την εικόνα:
poreia1a.jpg - 74.12kb

κανε το φαρμακο σου ζωη,
 Σελίδες:  1  2  3  ..  39

Go To Top