MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  39
Συγγραφέας: Θέμα: Τροποποιηση αρθρου 16 για την παιδεια: Θα τσακιστει η κυβερνηση;;;
aprilios
Posting Freak

Registered: 15-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Ανθισμένη !!

Εστάλη στις 9-6-2006 στις 07:55 Απάντηση με παράθεση

..ʼϊντε να δώσει την άδεια ο υπουργός δικαιωσύνης να χρησιμοποιούν οι μπάτσοι πλαστικές σφαίρες και να αρχίσουν να πυροβολούν κατά βούληση...να δούμε αν αυτά τα κομματοκοπρόσκυλα που θέλουν να λέγονται φοιτητές....αν θα έχουν τα @@ να κουνηθούν!! ΠΟυ μώλις βρούν τα σκούρα ταμπουρώνονται πίσω από το πανεπιστημιακό ασυλο!! ΟΥΣΤ ΑΝΑΡΧΟΚΟΥΜουΝια ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ!!
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 18-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

Εστάλη στις 9-6-2006 στις 12:02 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Παράθεση:
Originally posted by Shadow
Για να γίνει αυτό που λες πρέπει πρώτα πρώτα η κοινωνία και οι πολιτικές δυνάμεις να παραδεχθούν ότι το ζήτημα είναι υπαρκτό...Όμως εδώ έχουμε οχυρωθεί πίσω από το τσιτάτο ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ (θαρρείς και η παιδεία στην Ελλάδα είναι δωρεάν) και αρνούμαστε πεισματικά οτιδήποτε συνδέει τον ιδιωτικό τομέα με την εκπαίδευση...Τουλάχιστον επίσημα γιατί ανεπίσημα γίνεται της Πόπης.

Φοβάμαι ότι ο λαϊκισμός που έχει καλλιεργηθεί για δεκαετίες πάνω σε αυτό το ζήτημα,κάνει μία ολόκληρη κοινωνία να δίνει μάχες οπισθοφυλακών...

Μα, με την ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων δεν καταργείται η Δωρεάν Δημόσια Παιδεία. Από ό,τι έχω καταλάβει, δεν θα κλείσουν τα κρατικά πανεπιστήμια - ή δεν έχω καταλάβει καλά; :P

Μωρέ εσύ καλά κατάλαβες ότι δεν καταργείται η Δημόσια Παιδεία που μπορεί να είναι μεν Δημόσια αλλά όχι Δωρεάν κατά την άποψή μου...ʼλλοι που οχυρώνονται πίσω από τα συνθήματα ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ δεν καταλαβαίνουν άλλα απλά πράγματα όπως:

Από τα κολλέγια και τα διάφορα εργαστήρια ελευθέρων σπουδών βγαίνουν εδώ και πολλά χρόνια χιλιάδες απόφοιτοι που πέφτουν στην αγορά εργασίας και σε πολλές περιπτώσεις απορροφόνται ακόμη και εις βάρος αποφοίτων των κρατικών Πανεπιστημίων και μπορώ να αναφέρω και πολλά παραδείγματα...

Τα κολλέγια και τα εργαστήρια αυτά λειτουργούν χωρίς κανένα έλεγχο εκπαιδευτικό,χωρίς στάνταρ και χωρίς καμμία ποιοτική εκπαιδευτική προδιαγραφή,παρά υπάγονται στον τομέα του Εμπορίου...

Αντί να κοιτάξουμε να τα ενσωματώσουμε στο εκπαιδευτικό σύστημα,να τεθούν κάτω από τον έλεγχο του Υπουργείου Παιδείας και των εκπαιδευτικών αρχών που θα θέσουν συγκεκριμένα κριτήρια,εμείς προτιμούμε να υποκρινόμαστε ομαδικά ότι δεν τρέχει τίποτα...

Έτσι όλοι είναι όλοι ευχαριστημένοι...Οι φέροντες διάφορες ιδεολογικοπολιτικές αγκυλώσεις γιατί διατηρείται (στα χαρτιά) ο Δημόσιος και Δωρεάν χαρακτήρας της παιδείας...Οι Πανεπιστημιακοί γιατί διασφαλίζουν το αδιατάρακτο του συστήματος της μετριοκρατίας και την ανεξέλεγκτη διασπάθιση των τεράστιων κονδυλίων...Οι αιώνιοι φοιτητές-επαγγελματίες συνδικαλιστές γιατί διατηρούνται ανέπαφα τα μαγαζάκια τους στο χώρο της Ανώτατης Εκπάιδευσης...Οι ιδιοκτήτες των κολλεγίων γιατί με τη μικρότερη δυνατή επένδυση εφ' όσον δεν υπάρχουν ποιοτικές προδιαγραφές εξασφαλίζουν τα μέγιστα δυνατά κέρδη...Οι Βούλγαροι,πρώην Γιουγκοσλάβοι,Ούγγροι,Τσέχοι,ʼγγλοι,Γάλλοι,Πορτογάλοι και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις,γιατί είμαστε οι καλύτεροι πελάτες τους από τη φοιτητική μετανάστευση και τη διαρροή συναλλάγματος...Και η ζωή συνεχίζεται!

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,με το καθημερνό της φόρεμα κι ένα χτενάκι στα μαλλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του ʼουσβιτς του Νταχάου κοπέλες μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε σε μακρινό ταξίδι,δεν είχε πια το φόρεμά της ούτε χτενάκι στα μαλλιά

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,η χαϊδεμένη από τη μάνα της και τ' αδελφού της τα φιλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του Μαουτχάουζεν κοπέλες του Μπέλσεν,μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε στην παγερή πλατεία μ' ένα αριθμό στο άσπρο της το χέρι,με κίτρινο άστρο στην καρδιά.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
tek
Posting Freak

Registered: 16-11-2005
Member Is Offline

Διάθεση: Cliche Guevara

Εστάλη στις 9-6-2006 στις 12:38 Απάντηση με παράθεση

θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα...

1. ποια η επιβαρυνση των αιωνιων φοιτητων στην εκπαιδευση? καταλαμβανουν θεσεις που θα μπορουσαν να τις παρουν νεοι φοιτητες? επηρεαζουν τον αριθμο των εισαχθεντων σε καθε σχολη?

2. για ποια δωρεα παιδεια μιλαμε? των ανυπαρκτων εστιων, σιτησεως, κλπ? των πανακριβων ενοικιων, φροντιστηριων, κλπ?

3. γιατι δεν γινεται αξιολογηση των ελληνικων πανεπιστημιων?

4. γιατι δεν αναγνωριζονται ως ισοτιμα τα πτυχια πανεπιστημιων της Ε.Ε? γιατι αν δεν πας μεσω ΔΙΚΑΤΣΑ στην ελλαδα οσα πτυχια και να εχεις θεωρεισαι αποφοιτος λυκειου? οι ελληνες φοιτητες που πανε για μεταπτυχιακες σπουδες η για εργασια στο εξωτερικο περνουν απο τα αντιστοιχα ΔΙΚΑΤΣΑ της καθε χωρας η μηπως το ΔΙΚΑΤΣΑ ειναι μια ακομα θλιβερη πρωτοπορια της ελλαδος?

5. οι καταληψιες συμφωνουν με την καταργηση του ενος συγραμματος? μπορει κανεις μονο μεσω ενος βιβλιου να γινει επιστημωνας? να θεωρει οτι εχει επαρκεια γνωσης πανω σε ενα θεμα?

6. ποσες φορες μπορει να δινει καποιος ενα μαθημα? αιωνια?

7. παρουσιες στις σχολες περνουν? οι καθηγητες πανε να παραδωσουν μαθηματα η στελνουν τριτους στην θεση τους?

8. τοσα χρονια με τα διαφορα deeree, ist, new york college κλπ εργαστηρια ελευθερων σπουδων γιατι δεν ξεσηκωθηκε κανεις?

9. ποιο το πλαισιο νομου που θα λειτουργουν τα ιδιωτικα πανεπιστημια? σε ποιον θα ειναι υπολογα? θα αξιολογουνται? απο που θα ελεγχονται?

10. τα ΤΕΙ γιατι υπαρχουν? και γιατι αφου ειναι τριετης φοιτησης αναγνωριζονται ως ανωτατης εκπαιδευσης τα πτυχια τους?

11. σε τι ακριβως αντιδρουν και σε τι συνοιγορουν οι φοιτητες? στον ακρατο κρατισμο? θελουν ενα συγκεντρωτικο κρατος οπου δεν θα λειτουργει τιποτα η να ενθραρυνθει και η ιδιωτικη πρωτοβουλεια? γιατι υποθετουν οτι η δευτερη θα λειτουργει ανεξελεκγτα δημιουργωντας κλικες? το δημοσιο κανει κατι διαφορετικο? τα ελληνικα πανεπιστημια με τις κλαδικες των κομματων δεν παραγουν ρουφιανους συντροφους της καθε λογης εξουσιας? δεν παραγουν προνομιουχους?

12. ποσες φορες μπορει κανεις/μια να δινει μια εργασια? αιωνια μεχρι να πιασει τον βαθμο που θελει?

αυτα...

Le monde fait de nous des putes. Νous ferons du monde un bordel!
[:il etait une fois l' homme].
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 9-6-2006 στις 14:01 Απάντηση με παράθεση

Θα επιχειρήσω να δώσω την άποψή μου για όσα από αυτά που ρωτάς έχω απάντηση:

Παράθεση:
Originally posted by tek

1. ποια η επιβαρυνση των αιωνιων φοιτητων στην εκπαιδευση? καταλαμβανουν θεσεις που θα μπορουσαν να τις παρουν νεοι φοιτητες? επηρεαζουν τον αριθμο των εισαχθεντων σε καθε σχολη?

Νομίζω ναι και στα δύο. Επίσης, παίρνουν αναβολή απο το στρατό, δεν αποτελούν παραγωγικά μέλη της κοινωνίας και επιβαρύνουν τις οικογένειές τους. Να συνυπολογιστεί το γεγονός ότι ο θεσμός του αιώνιου φοιτητή δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο.

2. για ποια δωρεα παιδεια μιλαμε? των ανυπαρκτων εστιων, σιτησεως, κλπ? των πανακριβων ενοικιων, φροντιστηριων, κλπ?

Ουσιαστικά δεν υπάρχει εντελώς δωρεάν παιδεία - αμφιβάλλω αν υπάρχει έστω κι ένας που να μπορεί να πει ότι πήρε πτυχίο από Ελληνικό Πανεπιστήμιο χωρις να κοδέψει φράγκο.

Γιατί κανείς από τους εμπλεκόμενους δεν τη θέλει. Ούτε οι Πανεπιστημιακοί, ούτε οι φοιτητές, ούτε το ίδιο το κράτος.

4. γιατι δεν αναγνωριζονται ως ισοτιμα τα πτυχια πανεπιστημιων της Ε.Ε? γιατι αν δεν πας μεσω ΔΙΚΑΤΣΑ στην ελλαδα οσα πτυχια και να εχεις θεωρεισαι αποφοιτος λυκειου? οι ελληνες φοιτητες που πανε για μεταπτυχιακες σπουδες η για εργασια στο εξωτερικο περνουν απο τα αντιστοιχα ΔΙΚΑΤΣΑ της καθε χωρας η μηπως το ΔΙΚΑΤΣΑ ειναι μια ακομα θλιβερη πρωτοπορια της ελλαδος?

Διότι και το ΔΙΚΑΤΣΑ, όπως οι περισσότεροι θεσμοί στην Ελλάδα, αποτελεί έναν φορέα διεφθαρμένο, απηρχαιωμένο και άδικο. Και ναι, το ΔΙΚΑΤΣΑ αποτελεί θλιβερότατη ελληνική πρωτοπορία.

5. οι καταληψιες συμφωνουν με την καταργηση του ενος συγραμματος? μπορει κανεις μονο μεσω ενος βιβλιου να γινει επιστημωνας? να θεωρει οτι εχει επαρκεια γνωσης πανω σε ενα θεμα?

Δεν είμαι καταληψίας, αλλά νομίζω πως όχι. Πιστεύουν στο ένα και μονογενές και εκ του θεού (καθηγητού) εκπορευόμενο ή δεν έχουν καθόλου άποψη και δεν τους έχει απασχολήσει το θέμα.

Σύμφωνα με το ισχύον σύστημα, ναι. Αιώνια. Ο πατέρας μου είχε εγγραφεί σε δύο σχολές το πάλαι ποτέ (που ήταν άλλο το σύστημα τότε) , αλλά τελείωσε τη μία. Ε, όταν ήμουν εγώ φοιτήτρια, μπορούσε να με φέρει στην Αθήνα με μεταγραφή ως μέλος της οικογένειάς μου που σπουδάζει εδώ. Ντόιόιόιόιόινγκ!

7. παρουσιες στις σχολες περνουν? οι καθηγητες πανε να παραδωσουν μαθηματα η στελνουν τριτους στην θεση τους?

Όχι, δεν παίρνουν παρουσίες (μόνο σε κάποια εργαστήρια γίνεται αυτό) . Οι καθηγητές σε γενικές γραμμές πάνε να παραδώσουν τα μαθήματα, αλλά ενίοτε στέλνουν άλλους ή δεν έρχονται καθόλου ή δεν ειδοποιούν καν.

8. τοσα χρονια με τα διαφορα deeree, ist, new york college κλπ εργαστηρια ελευθερων σπουδων γιατι δεν ξεσηκωθηκε κανεις?

Διότι τους συνέφερε.
Διότι είναι κοιμισμένοι.
Διότι είναι ηλίθιοι και δεν κατάλαβαν για πότε φτιάχτηκαν.
Διάλεξε και πάρε.

9. ποιο το πλαισιο νομου που θα λειτουργουν τα ιδιωτικα πανεπιστημια? σε ποιον θα ειναι υπολογα? θα αξιολογουνται? απο που θα ελεγχονται?

Έχω κάποια ιδέα, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη δεν γράφω κάτι. Θα το ψάξω περισσότερο, ίσως.

10. τα ΤΕΙ γιατι υπαρχουν? και γιατι αφου ειναι τριετης φοιτησης αναγνωριζονται ως ανωτατης εκπαιδευσης τα πτυχια τους?

Διότι έπρεπε κάπως να δείξει την "Αλλαγή" και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ο μακαριστός Ανδρέας Παπανδρέου και εφηύρε τα ΤΕΙ (δεν ήταν η μόνη εφεύρεσή του άλλωστε) . Από τότε, ποτέ κανείς δεν νοιάστηκε για το πώς λειτουργούν, ποιος διδάσκει, αν οι εγκαταστάσεις επιτρέπουν τη διεξαγωγή μαθημάτων, την αξία του πτυχίου, κλπ. Και συμβαίνει το παράλογο σε όλες τις χώρες του εξωτερικού να αναγνωρίζεται ως ΑΕΙ, ενώ εδώ (δικαίως) όχι. Και συμβαίνει και το άλλο παράλογο: σχολές ΑΕΙ να υπάρχουν και σε μορφή ΤΕΙ! Αθάνατη ελληνική πραγματικότητα!

11. σε τι ακριβως αντιδρουν και σε τι συνοιγορουν οι φοιτητες? στον ακρατο κρατισμο? θελουν ενα συγκεντρωτικο κρατος οπου δεν θα λειτουργει τιποτα η να ενθραρυνθει και η ιδιωτικη πρωτοβουλεια? γιατι υποθετουν οτι η δευτερη θα λειτουργει ανεξελεκγτα δημιουργωντας κλικες? το δημοσιο κανει κατι διαφορετικο? τα ελληνικα πανεπιστημια με τις κλαδικες των κομματων δεν παραγουν ρουφιανους συντροφους της καθε λογης εξουσιας? δεν παραγουν προνομιουχους?

Ναι, θέλουν τον άκρατο και άκριτο κρατικισμό.

12. ποσες φορες μπορει κανεις/μια να δινει μια εργασια? αιωνια μεχρι να πιασει τον βαθμο που θελει?

Δεν έχω ιδέα για αυτό.

αυτα...
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
palabras
Ο

Registered: 31-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No alarms.No surprises.

Εστάλη στις 9-6-2006 στις 15:27 Απάντηση με παράθεση

Στην εποχή μου υπήρχαν κάτι σχολές ιδιωτικές που όμως ήταν αναγνωρισμένες από το κράτος και έδιναν αναβολή από στρατό και μπορούσες με καλό βαθμό να περάσεις στα τει χωρίς εξετάσεις όταν τις τελέιωνες (Παστέρ στη Θεσ/κη και ΣΒΙΕ, ΔΕΛΤΑ, ΚΟΡΕΛΚΟ στην Αθήνα) Τί γίνεται με αυτές??

I try not to drink too much, because when I'm drunk, I bite
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 9-6-2006 στις 15:35 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
1. Δεν μπορούμε να ΜΗΝ προχωρήσουμε στην ίδρυση και λειτουργία μη κρατικών πανεπιστημίων για μια σειρά λόγων - που τώρα βαριέμαι να γράψω. Δεν είναι ένας και δύο, όμως, και βασικά είναι γνωστοί από χρόνια και η συζήτηση έχει εξαντληθεί επ' αυτού.

Ναι οπως ειπα πρεπει να τσιμπησουν κανα σοβαρο φραγκακι και τα Χ λογης Ντηρι....

2. Κατά τα άλλα, η "συμφωνία κυρίων" μεταξύ ΝΔ και "εμπόρων παιδείας" όπως την περιγράφεις είναι αφελής. ʼσε που δεν ευσταθεί γιατί η ΝΔ σε αυτό δεν είναι μόνη της.

Γιατι ειναι αφελης?? δεν το ειχε ανακοινωσει η ΝΔ?? Οντως ειναι και ο ΓΑΠ.... τωρα πως τα καταφερε η ΠΑΣΠ να ειναι εναντια....

3. Δεν νομίζω ότι θα ισχύει ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ για τα πτυχία των ιδιωτικών κολλεγίων... αν κάποιος ξέρει κάτι συγκεκριμένο, ας το ποστάρει. (Βεβαίως, ακόμα κι έτσι, γιατί οι ΤΕΙτζήδες να αναγνωρίζονται ως απόφοιτοι ΑΕΙ; Πιο δίκαιο είναι αυτό δηλαδή; )

αλλο βιολι και αυτο οντως....

4. Τα "μπακαλόχαρτα" που λες (και πολλά είναι πράγματι έτσι) δυστυχώς δεν είναι καθόλου μπακαλόχαρτα σε ό,τι αφορά την εξαργύρωσή τους στην αγορά εργασίας. Ένας λόγος παραπάνω, για να μπουν επιτέλους όλα σε μια σειρά.

και ποια θα ειναι αυτη η σειρα????

ας πουμε αυτη που λεει ο πρωθυπουργος????

Κεντρική επιδίωξή μας είναι η απελευθέρωση της δύναμης της Παιδείας. Πρότασή μας είναι να κατοχυρωθεί ρητά, όπως είχαμε προτείνει ήδη από το 1997, η δυνατότητα ίδρυσης και λειτουργίας Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων μη κρατικού, μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Τι σημαίνει αυτό;

Πρώτον: Να διευκρινιστεί ότι είναι δυνατή-πάντοτε κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις- η δημιουργία μη δημόσιων φορέων Ανώτατης Εκπαίδευσης.

Δεύτερον: Να οριοθετηθεί η έννοια της Ανώτατης Εκπαίδευσης, με τρόπο που εγγυάται την ορθολογική ανάπτυξή της, αλλά και την επιτυχή ανταπόκρισή της στις απαιτήσεις του ευρωπαϊκού και γενικότερα του διεθνούς εκπαιδευτικού περιβάλλοντος.

Τρίτον: Να υπογραμμίζεται, με τρόπο απόλυτα σαφή, ότι η Παιδεία παραμένει δημόσιο αγαθό και ότι η παροχή της από μη δημόσιους φορείς γίνεται μόνο κάτω από την αυστηρή εποπτεία του Κράτους.

Τέταρτον: Να προβλέπεται ρητά ότι τα προσόντα των διδασκόντων στα μη κρατικά ιδρύματα θα είναι αντίστοιχα με εκείνα των διδασκόντων στα κρατικά ιδρύματα και να κατοχυρώνεται η αξιολόγηση όλων.

Πέμπτον: Να υπογραμμίζεται ρητά η υποχρέωση διασφάλισης υψηλής ποιότητας υπηρεσιών, σε όλο το φάσμα της Ανώτατης Εκπαίδευσης και να αναδεικνύεται, με σαφήνεια, η σημασία που αποδίδει η Πολιτεία στο στόχο αυτό.

λινκ εδω:
http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=42719&Itemid=92

Αυτο που δεν λεει ο πρωθυπουργος ειναι οτι εκχωρειται το δικαιωμα να υπαρχει πτυχιουχος φυσικος εκτος απο το Φυσικο Αθηνας πχ, και απο το Φυσικο του Ντηρη. Ισοτιμο και ισαξιο σε ολες τις πλευρες του.
Το αν απο το Ντηρη ο αλλος βγει στουρναρι η πτυχιο αγορασμενο (με ντενεκε λαδι που λεγανε παλια) αυτο ειναι σιγουρο οτι ενοχλει τον αλλον που ειναι στο φυσικο Αθηνας και δεν εχει αυτη την δυνατοτητα.

Καλως η οχι μερικα πραγματα δεν μπορουν να ιδιωτικοποιηθουν σαν υοερτατα αγαθα τα οποια ειναι υποχρεωμενη η κοινωνια να τα διασφαλιζει απο ολες τις πλευρες, και μια απο αυτες ειναι η εγκυροτητα της.

5. Ναι, εκτιμώ ότι οι επιστήμονες θα είναι του ιδίου βεληνεκούς με τους αντίστοιχους ευρωπαϊκούς. Γιατί να μην είναι;

Γιατι θα χρειαζονται παρα πολλα λεφτα για να σπουδασει σε μια τετοια σχολη. Τι μου λες λοιπον ακριβως??? Οτι πρεπει να δημιουργηθουν Γειλ και στην Ελλαδα??? Αυτος ειναι λοιπον ο καημος μας?? Που θα σπουδαζουν τα πλουσιοπαιδα???

6. Δεν ξέρω να σου για τον τρόπο εισαγωγής, αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι άνευ Πανελλαδικών. Λέει κάτι αυτό; Θα έπρεπε να είναι κάπως αλλιώς;

Ξερω εγω..... γιατι οι αλλοι θα πρεπει να ξενυχτανε 1-2 χρονια πριν για να δωσουν εξετασεις για να μπουν στα ΑΕΙ???
Να μπαινουν ολοι χυμα αμα ειναι.

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 9-6-2006 στις 15:41 Απάντηση με παράθεση

επισης ενα παραμυθι που ακουγεται για ιδιωτικα πανεπιστημια μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα.
Αυτο παλι τι απατη ειναι??
ΠΩς ειναι δυνατον ενας ιδιωτικος φορεας να ειναι μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα???
Πως ειναι δυνατον να χρυσωνεις το χαπι και να μην εισαι αφελης ???

Δηλαδη το YALE ειναι ενα πανεπιστημιακο ιδρυμα μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα???

:o:o:o

κανε το φαρμακο σου ζωη,
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 9-6-2006 στις 15:52 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by aprilios
..ʼϊντε να δώσει την άδεια ο υπουργός δικαιωσύνης να χρησιμοποιούν οι μπάτσοι πλαστικές σφαίρες και να αρχίσουν να πυροβολούν κατά βούληση...να δούμε αν αυτά τα κομματοκοπρόσκυλα που θέλουν να λέγονται φοιτητές....αν θα έχουν τα @@ να κουνηθούν!! ΠΟυ μώλις βρούν τα σκούρα ταμπουρώνονται πίσω από το πανεπιστημιακό ασυλο!! ΟΥΣΤ ΑΝΑΡΧΟΚΟΥΜουΝια ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ!!

Εσυ χαραμιζεσαι εδω τελικα, ποτε αδειαζει θεση στο ΥΔΤ για να σε παρει συμβουλατορα ο πολυδωρας???
Αντε λοιπον να ριχνουν πλαστικες σφαιρες να δουμε τι θα μεινει ορθιο μετα....
Ο τεμπονερας επρεπε να ελεγε κατι αλλα μπα....

Ουστ εσυ κωλοφασιστα!
:P

κανε το φαρμακο σου ζωη,
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 9-6-2006 στις 16:11 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by tek

Οχι βεβαια, για πιο λογο???
Θα δεχομουν βεβαιως αν υπαρχει θεμα, να συζητιοταν ο φοιτητης που μενει πολλα χρονια σε σχολη να μην παιρνει πχ φοιτητικο πασο.

Δηλαδη μου απαγορευεις εμενα τωρα αμα θελω να παω στη νομικη να σπουδασω για δεκα χρονια αμα πετυχω??? και με ποιο δικαιωμα??

Για απαξιωμενη εντελως θα ελεγα...
Προσπαθουν με νυχια και με δοντια να την απαξιωσουν ετσι ωστε να βγει η φουρνια των ιδιωτικων πανεπιστημιων.

Εγω θα σε ρωτησω, αν γινεται να πεταξεις εξω το Κοκκαλη απο τις σχολες και την ερευνα η οποια γινεται στα πανεπιστημια τσαμπα και προς ωφελος του....
Σε τι θα βοηθουσε η αξιολογηση???

Γιατι μπορεις να πας να σπουδασεις Χειρουργος στην ουγκαντα και το μονο που μπορεις να κανεις να ειναι εκδορεας ταυρων....
Το ΔΙΚΑΤΣΑ μπορει να ειναι μια πατατα ωστοσο ποια ειναι η αντιπροταση??? απλα να το καταργησουμε???

Νομιζεις οτι υπαρχει κανεις που δεν θα ηθελε πληθωρα συγραμματων??? Το θεμα ειναι ποσα πρεπει να ακουμπας....

Και δυο αιωνες μην σου πω....
Αμα δεν το δινει σπιτι σου, που ειναι το προβλημα???
Αμα σου επιβαρυνει μια θεση στο αμφιθεατρο και ΜΟΝΟ που ειναι το προβλημα???

Εκει που πρεπει φυσικα και περνουν, εκει που δεν χρειαζεται, πρεπει να παιρνουν με το ζορι??? Για τους καθηγητες δεν ξερω, δεν τους παρακολουθω....

Προφανως γιατι τα διαφορα ντηρι η αξια τους ηταν μηδαμινη... ενω τωρα πανε να γινουν με το στανιο ναοι της γνωσης....

Θα ειναι λεει ιδιωτικα πανεπιστημια μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα. Το αλλο με το τοτο το ξερεις???

Αλλη πατεντα αυτη που μειωσε και αλλο τα ΑΕΙ....
Υπαρχουν για να ζει το μεσολογγι, το αγρινιο, η αμφισα κ.ο.κ.

Καταρχην θελουν τα πτυχια που παιρνουν να αξιζουν κατιτις...
Ας σκυψουν λοιπον οι ενδιαφερομενοι να ενισχυσουν την ηδη ελαχιστη συνεισφορα στην ερευνα η οποια ειναι ανυπαρκτη στην Ελλαδα....

Χμμμμ και αυτο εχει πονηρια???

αυτα...

Αυτα αλλα τελικα να δουμε αν θα περασει το νομοσχεδιο της Κυβερνησης ......
Υπαρχουν ακομα ελπιδες να ανατραπει...

κανε το φαρμακο σου ζωη,
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 9-6-2006 στις 16:30 Απάντηση με παράθεση

Θα είμαστε στους δρόμους κάθε μέρα

«Αν ο σκοπός τους ήταν να μας φοβίσουν, ας μάθουν πως από δω και πέρα οι κινητοποιήσεις μας θα γίνουν πιο έντονες, αν χρειαστεί θα είμαστε στους δρόμους κάθε μέρα». Η Βασιλική, πεμπτοετής φοιτήτρια της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών, χθες έζησε γεγονότα που «θα 'πρεπε να μας κάνουν ν' αναρωτηθούμε τι δεν πάει καλά με την κοινωνία μας».

Αγανακτισμένη από την επίθεση των δυνάμεων καταστολής στους σπουδαστές, θυμάται πως στις πρώτες πορείες πολλοί φοιτητές δεν είχαν διάθεση συμμετοχής, τώρα όμως και οι -τότε- αδιάφοροι συμπορεύονται με τους ξεσηκωμένους.

«Οσο για τα επεισόδια, εμείς είχαμε για όπλο τη φωνή μας και μόνο, οι πέτρες έφυγαν από τα χέρια των λίγων γνωστών καλόπαιδων που χθες έτυχαν... προνομιακής μεταχείρισης από τα ΜΑΤ, αφού οι αστυνομικοί παρακολουθούσαν τις καταστροφές, την ίδια στιγμή που κάναμε έκκληση στους αναρχικούς να σταματήσουν», συμπληρώνει.

«Κάποια στιγμή ένιωσα πως ζούσα σε παλιότερη εποχή. Ηταν όταν θέλησα -μη μπορώντας ν' αντέξω τα χημικά- να βγω έξω από το Πολυτεχνείο και κατάλαβα πως έπρεπε να απαλλαγώ από οτιδήποτε θύμιζε πάνω μου τη φοιτητική μου ιδιότητα, κινδύνευα με σύλληψη!». Η Βασιλική νιώθει οργή όχι μόνο για τα γεγονότα, αλλά και για τη στάση των ΜΜΕ.

«Ο μέσος Ελληνας δεν μπορεί να σχηματίσει πραγματική εικόνα όταν η κάμερα δείχνει λίγους αναρχικούς εν δράσει και την ίδια ώρα το... ρεπορτάζ μιλά για φοιτητές που διαδηλώνουν», λέει και αναρωτιέται λίγο πριν η κουβέντα μας τελειώσει: «Πώς η κοινωνία μας θέλει να αυτοαποκαλείται δημοκρατική; Αυτά που ζήσαμε ξεπερνούν κάθε φαντασία. Ποιοι είν' αυτοί που μας κυβερνούν;»

Δ. ΡΟΥΤΣΩΝΗΣ

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 09/06/2006

κανε το φαρμακο σου ζωη,
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  39

Go To Top