MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  ..  21  22  23
Συγγραφέας: Θέμα: τα φωτα σας και την εμπειρια σας πλιζ
oldjedai
Posting Freak

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 16-7-2006 στις 07:07 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by tek

οκ θα το ψαξω ως βιβλιο... αν μπορεις να μου πεις τα βασικα θα σου ημουν ευγνωμων.

Αναφερεται στον ρολο των μηχανων μεσα στην κοινωνια ... Τρομερα ενδιαφερον βιβλιο , θα ελεγα , ως ενα σημειο και πολιτικη αναλυση , αλλα δεν επιμενω.

whatever as in καταλαβες οτι εχεις λαθος αλλα δεν σε ενδιαφερει το θεμα η as in δεν θες να το παραδεχθεις για τους οποιουσδηποτε δικους σου λογους?

Whatever as in δεν με ενδιαφερει , καθολου . Περισσοτερο με ενδιαφερει αυτος που πουλαει σπορια , απεναντι .

η επιστημη καταργειται οταν παυεται η ουσια της, το 'επισταμαι', κ περναμε σε θεματα 'πρακτικου'. σκεψου ποσοι επιστημονικοι κλαδοι πρεπει να καταργηθουν με την λογικη αυτη γιατι δεν ειναι πρακτικοι (για εσενα).

Μεχρις ενος σημειου συμφωνω . Η επιστημη , ΔΕΝ ειναι παντα και πρακτικα εφαρμοσιμη , αλλα αυτο δεν την κανει λιγωτερο επιστημη .
Αλλα , ειμαι της πρακτικης σχολης , της σχολης των εφαρμοσμενων επιστημων , διοτι απλα , αυτες καθοριζουν την καθημερινη μας ζωη .Δεν ζηταω να καταργηθει απολυτως τιποτα , αλλα δεν μπορω να βαλλω , εναν σφραγιδιγραφο , πανω απο ενα μηχανικο με ειδικευση στην υδραυλικη ...

τελος, υλοποιειται οσο υπαρχουν ανθρωποι που τους/τις ενδιαφερει η γνωση και οχι το τι ειναι πρακτικο απλα.

Σωστο . Αλλωστε , αυτος ειναι ο λογος που δεν σταματησα ποτε να διαβαζω διαφορα , οχι σε επιπεδο σπουδων , αλλα σε επιπεδο γνωσεων ... Π.χ η Ιστορια , δεν μου προσφερει απολυτως τιποτα στο επαγγελμα μου , το ιδιο και η γεωπολιτικη . Αλλα τα διαβαζω , απο ενδιαφερον .

πες μου κατι, αν θες... τα κριτηρια σου για να σπουδασεις οτι σπουδασες, ποια ηταν? εμενα ηταν η 'λοξα' μου με το συγκεκριμενο αντικειμενο... ισως να μην μπορεσω να βρω δουλεια στον τομεα αυτο αλλα δεν εχω μετανοιωσει ουτε στο παραμικρο που το σπουδασα. δεν μπορω να με φανταστω δε να εχω σπουδασει κατι που να μην εχει σχεση με αυτο.

Δεν ηταν κανενα θεμα λοξας . Απλα , παντοτε με ενδιεφεραν οι κατασκευες , οι επισκευες και παντα οταν χαλουσα κατι , ετρωγα ωρες για να το διορθωσω . Ειχα τρελλα με την Φυσικη , απεχθανομουνα την Χημεια , ε, το να παω κατα πολυτεχνειο μερια , ηρθε καπως φυσιολογικα .
Σορρυ , αλλα δεν θα μου αρεσε καθολου να δουλευω σε ενα τομεα ο οποιος ΔΕΝ ειναι το αντικειμενο που σπουδασα . Το θεωρω ηλιθιο , εκτος και αν υπαρχει καποιος μαλακας ο οποιος για δικους του λογους , θα μου εδινε 20.000 Ε τον μηνα , για να φτιαχνω χαρταετους ... Λυπαμαι , αλλα δυστυχως τετοιοι μαλακες σπανιζουν παρα πολυ ...

διαφωνω επισης στο θεμα των 'ποσων μηχανολογων θελουμε' κλπ. θεωρω οτι ειναι ο απολυτος φασισμος να υποδικνυεις σε καποιον/α τι θα σπουδασει κ τι θα κανει σε ολη του/της την ζωη. εσυ αν σου ελεγαν οτι πρεπει να γινεις αγροτης πχ γιατι μηχανικους εχουμε πολλους/ες θα το εκανες? εγω οχι. θα σπουδαζα αυτο που θελω κ μετα βλεποντας και κανοντας... ρισκο ειναι η ζωη δυστυχως η ευτυχως...

Να επαναλαβω κατι που σαφως ΔΕΝ εχεις καταλαβει . ΔΕΝ λεω σε κανενα ΤΙ θα σπουδασει ... Του λεω ομως οτι για μηχανικους , θελω 100 ατομα , ΑΝ δεν μπορεις να γινεις μηχανικος , γινε οτι θελεις , αλλα γιατρους , θελω 120 , δικηγορους 80 , ... ΑΝ δεν μπορεσεις να μπεις σε καποια απο τις σχολες που σε ενδιαφερουν , τοτε , γινε , πωλητης , καθαριστης βοθρων , εργατης , οτιδηποτε ... Η δουλεια ΔΕΝ ειναι ντροπη . Και ΑΝ θελεις μπορεις να πας σε ενα π.χ ανοιχτο Πανεπιστημιο και να παρεις ενα πτυχιο ΓΝΩΣΕΩΝ σε οποιο θεμα θελεις , αλλα μην ζητας να παρεις και τα επαγγελματικα δικαιωματα ...
Για μενα , φασισμος , ειναι το να λεω σε ολους , τραβατε να ξοδευτουν οι γονεις σας να σπουδασετε , αλλα μην μου ζητατε υστερα ουτε δουλεια , ουτε δικαιωματα . Θα εχετε γνωσεις ομως , και πτυχιο Ηλεκτρονικων Υπολογιστων , εστω δουλευοντας σε ιχθυοτροφειο .

οσο για την επαγγελματικη αποκατασταση, ανεξαρτητα του τι εχει σπουδασει ο/η καθενας/μια οφειλει και το κρατος να δωσει κινητρα ετσι ωστε να μεγαλωσει η αγορα εργασιας. το θεμα δεν ειναι να βγουν 10 μηχανικοι γιατι εχουμε θεση μονο για αυτους/ες τους/τις 10 αλλα να βρουμε τροπο να απασχολησουμε και τους/τις αλλους/ες.

Δεν συμφωνω .. Το κρατος , πρεπει να ειναι ο μικροτερος επιχειρηματιας . Ακομα και να εχει μηδενικη επιχειρηματικη δραστηριοτητα . Το μονο που δικαιουται το κρατος , ειναι το να εχει τοσους υπαλληλους , οσοι ειναι αρκετοι για να εξασφαλιζουν την λειτουργια του .
Και εκεινο που ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να κανει , ειναι να ελεγχει οτι τηρουνται οι νομοι .ΔΕΝ ειναι το κρατος υποχρεωμενο να βρει δουλεια σε οποιονδηποτε ... για πολλους λογους .

σωστα θυμασαι αν αναφερεσαι σε αυτον με τα cybernetics. και δεν ηταν τσεχοσλοβακος... αμερικανος ηταν, με εβραικη καταγωγη... (http://en.wikipedia.org/wiki/Norbert_Wiener)

Thanks ....

:D

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
tek
Posting Freak

Registered: 16-11-2005
Member Is Offline

Διάθεση: Cliche Guevara

Εστάλη στις 16-7-2006 στις 13:16 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by oldjedai
Αναφερεται στον ρολο των μηχανων μεσα στην κοινωνια ... Τρομερα ενδιαφερον βιβλιο , θα ελεγα , ως ενα σημειο και πολιτικη αναλυση , αλλα δεν επιμενω.

αν ειναι οντως καλο να επιμεινεις... απλα σου ζητησα να μου πεις τα βασικα ετσι ωστε να εχω μια ιδεα σχετικα με το τι περιεχεται σε αυτο το βιβλιο.

Whatever as in δεν με ενδιαφερει , καθολου . Περισσοτερο με ενδιαφερει αυτος που πουλαει σπορια , απεναντι .

οκ... το οτι δεν σε ενδιαφερει παντως δεν σημαινει οτι η εκτιμηση σου και για τον συγκεκριμενο κλαδο ειναι και σωστη... σεβομαι το οτι δεν σε ενδιαφερει το θεμα και σταματω.

Μεχρις ενος σημειου συμφωνω . Η επιστημη , ΔΕΝ ειναι παντα και πρακτικα εφαρμοσιμη , αλλα αυτο δεν την κανει λιγωτερο επιστημη .
Αλλα , ειμαι της πρακτικης σχολης , της σχολης των εφαρμοσμενων επιστημων , διοτι απλα , αυτες καθοριζουν την καθημερινη μας ζωη .Δεν ζηταω να καταργηθει απολυτως τιποτα , αλλα δεν μπορω να βαλλω , εναν σφραγιδιγραφο , πανω απο ενα μηχανικο με ειδικευση στην υδραυλικη ...

μα γιατι να μπεις στον κοπο να τα συγκρινεις? τι κοινο μπορει να εχει ενας σφραγιδογραφος με εναν μηχανικο? πως συγκρινεις τα ανομια? αλλου αναφερεται το ενα και αλλου το αλλο... το θεμα ειναι ποσο χρησιμοι/ες ειναι πανω στο σημειο αναφορας τους.

Δεν ηταν κανενα θεμα λοξας . Απλα , παντοτε με ενδιεφεραν οι κατασκευες , οι επισκευες και παντα οταν χαλουσα κατι , ετρωγα ωρες για να το διορθωσω . Ειχα τρελλα με την Φυσικη , απεχθανομουνα την Χημεια , ε, το να παω κατα πολυτεχνειο μερια , ηρθε καπως φυσιολογικα .
Σορρυ , αλλα δεν θα μου αρεσε καθολου να δουλευω σε ενα τομεα ο οποιος ΔΕΝ ειναι το αντικειμενο που σπουδασα . Το θεωρω ηλιθιο , εκτος και αν υπαρχει καποιος μαλακας ο οποιος για δικους του λογους , θα μου εδινε 20.000 Ε τον μηνα , για να φτιαχνω χαρταετους ... Λυπαμαι , αλλα δυστυχως τετοιοι μαλακες σπανιζουν παρα πολυ ...

η ζωη ολντ, οπως σιγουρα θα ξερεις μιας κ εισαι μεγαλυτερος μου, ειναι ενα ρισκο. αν σου 'κατσει', σου 'κατσε'... το οτι σπουδαζεις κατι δεν σημαινει υποχρεωτικα οτι θα βρεις και δουλεια σχετικη μετα... αλλα οχι και οτι δεν θα το κυνηγησεις και καθολου... αν δεν μπορεσεις να βρεις, θα κανεις κατι αλλο.

Να επαναλαβω κατι που σαφως ΔΕΝ εχεις καταλαβει . ΔΕΝ λεω σε κανενα ΤΙ θα σπουδασει ... Του λεω ομως οτι για μηχανικους , θελω 100 ατομα , ΑΝ δεν μπορεις να γινεις μηχανικος , γινε οτι θελεις , αλλα γιατρους , θελω 120 , δικηγορους 80 , ... ΑΝ δεν μπορεσεις να μπεις σε καποια απο τις σχολες που σε ενδιαφερουν , τοτε , γινε , πωλητης , καθαριστης βοθρων , εργατης , οτιδηποτε ... Η δουλεια ΔΕΝ ειναι ντροπη . Και ΑΝ θελεις μπορεις να πας σε ενα π.χ ανοιχτο Πανεπιστημιο και να παρεις ενα πτυχιο ΓΝΩΣΕΩΝ σε οποιο θεμα θελεις , αλλα μην ζητας να παρεις και τα επαγγελματικα δικαιωματα ...
Για μενα , φασισμος , ειναι το να λεω σε ολους , τραβατε να ξοδευτουν οι γονεις σας να σπουδασετε , αλλα μην μου ζητατε υστερα ουτε δουλεια , ουτε δικαιωματα . Θα εχετε γνωσεις ομως , και πτυχιο Ηλεκτρονικων Υπολογιστων , εστω δουλευοντας σε ιχθυοτροφειο .

ποιος/α θα ορισει ποσους μηχανικους θελουμε? ποιος/α θα πει στον/στην 101-102-4001 που θελει να σπουδασει μηχανικος οτι δυστυχως μονο 100 θελουμε? με ποια λογικη θα απαγορευσεις σε καποιον/α να σπουδασει οτι θελει? τι κριτηρια θα εχουμε για να αποφασιζουμε ποσους/ες θελουμε για την καθε δουλεια? εσυ θα γινοσουν καθαριστης βοθρων? ευκολα μιλαμε αν εχουμε την θεση μας καλυμενη... αλλα πως θα πεις σε καποιον/α που θελει να σπουδασει (ειτε γιατι οντως θελει ειτε γιατι εκπληρωνει καποιο στερεοτυπο/απωθημενο/κομπλεξ) οτι εσυ θα γινεις καθαριστης βοθρων? γιατι οι μεν να ειναι ευνοημενοι (πχ μισθολογικα) ενω οι δε οχι?

Δεν συμφωνω .. Το κρατος , πρεπει να ειναι ο μικροτερος επιχειρηματιας . Ακομα και να εχει μηδενικη επιχειρηματικη δραστηριοτητα . Το μονο που δικαιουται το κρατος , ειναι το να εχει τοσους υπαλληλους , οσοι ειναι αρκετοι για να εξασφαλιζουν την λειτουργια του .
Και εκεινο που ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να κανει , ειναι να ελεγχει οτι τηρουνται οι νομοι .ΔΕΝ ειναι το κρατος υποχρεωμενο να βρει δουλεια σε οποιονδηποτε ... για πολλους λογους .

αλλο λεω ολντ... δεν ειπα να γινει το κρατος επιχειρηματιας... αλλα μπορει καλλιστα να απελευθερωσει τις αγορες οπου διατηρει το μονωπολειο... ετσι πχ αν μαζι με την ΔΕΗ υπαρχουν κ αλλες 3-4 εταιριες παραγωγης ρευματος θα προσφερθουν πολλες θεσεις εργασιας (εννοειται οτι μιλαμε για υγιη ανταγωνισμο και οχι για προνομιακες συμφωνιες οπως αυτη που ειχες γραψει καποτε σχετικα με την απαιτηση η ΔΕΗ να αγοραζει το ρευμα που παραγουν οι ιδιωτες). μπορει να ιδιωτικοποιησει καποιες επιχειρησεις του (πχ αστικες συγκοινωνιες) η να πουλησει μερικες ζημιογονες οπως η ολυμπιακη (εκτος και αν τα κομματα πληρωσουν οτι χρωστανε)....

μπορει να δωσει κινητρα για ξενες επενδυσεις στην ελλαδα η να τηρει τους νομους και το καθε λαμογιο (ειτε ειναι το δημοσιο ειτε ιδιωτης) να εχει κυρωσεις αν παραβαινει τους νομους και οχι να κλεινουν επιχειρησεις (δημοσιες η ιδιωτικες) γιατι κανεις/μια δεν ενδιαφερθηκε για την σωστη λειτουργια της αγορας. μπορει να εξαλειψει και το αλισβερισι των ελεγκτικων του μηχανισμων (πχ εφορια η ορκωτοι λογιστες) με τους/τις ελεγχομενους/ες (υπαρχουν απειρα παραδειγματα τετοιας διαπλοκης, πχ. ορκωτοι λογιστες που θυσαυριζουν, κλπ)... μπορει επισης το δημοσιο να πληρωνει τα χρεη του (ισως να ειναι ο καλυτερος πελατης αλλα ειναι και ο χειροτερος πιστωτης)...

μπορει να δωσει κινητρα για την επιχειρηματικοτητα (πχ να μην φορολογει το 40% του τζιρου)... να μην χρειαζεται ολη αυτη η γραφειοκρατικη λαιλαπα για να αναπτυχθει η οποια ιδιωτικη πρωτοβουλεια... να επανδρωσει ολες τις θεσεις οπου εχει ελλειμα (πχ στην περιπτωση της απεργου πεινας στην πατρα οπου παρολο που υπαρχει ελλειψη προσωπικου, περνουν κοσμο μονο μεσω 8μηνων συμβασεων που δεν μπορουν να ανανεωθουν παραπανω απο ενα συγκεκριμενο αριθμο). να δωσει κινητρα στην νεανικη επιχειρηματικοτητα. να αυξησει τους μισθους, κλπ... μπορει να ελεγχει τις τραπεζες κ την τοκογλυφια τους (προσφατο ειναι το προστιμο που επεβληθει για μη ομαλη λειτουργια τους και παραπλανηση των πελατων τους)...

αυτα καπως προχειρα. αλλα δυστυχως σε αυτη την χωρα κανεις/μια δεν νοιαζεται...

ειναι υποχρεωση του κρατους να δημιουργησει συνθηκες για να λειτουργει η αγορα εργασιας. δεν τους ψηφιζουν γιατι ειναι ωραιοι/ες αλλα για να κανουν εργο.

Thanks ....
τιποτα...

Le monde fait de nous des putes. Νous ferons du monde un bordel!
[:il etait une fois l' homme].
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Ektor
Posting Freak

Registered: 24-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Ελεγχόμενη

Εστάλη στις 16-7-2006 στις 15:39 Απάντηση με παράθεση

Μας αλλάξατε τα φώτα!!!!!!!!!!!!!!!

Τι να την κάνουμε τώρα την εμπειρία σας.........."κανιβαλόπουλα"

:P:P:P

Οι βουλευτές και οι άγγελοι δεν έχουν φύλο!
Η ελευθερία του λόγου και του κώλου έχουν γίνει ένα και το αυτό!!
Βάλε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σου…..είναι τόσο ωραίο να είσαι χαρούμενος!!!
'Aβυσσος η ψυχή του διαδικτύου!!!!
oldjedai
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 16-7-2006 στις 18:05 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by tek

αν ειναι οντως καλο να επιμεινεις... απλα σου ζητησα να μου πεις τα βασικα ετσι ωστε να εχω μια ιδεα σχετικα με το τι περιεχεται σε αυτο το βιβλιο.

Αναφερεται στην θεση που κατεχουν οι μηχανες στην κοινωνια , αναλογιζεται τι θεση θα μπορεσουν να εχουν οι αυριανες μηχανες , στην αυριανη κοινωνια , αλλα και εξεταζει την κοινωνια απο μηχανιστικης πλευρας . Γι'αυτον η "επικοινωνια" διεπεται απο τους νομους της φυσικης , οπου ενα μηνυμα μεταδιδιμενο μεσω τηλεφωνου π.χ , αποκτα καποια "παρασιτα" τα οποια μπορει να διαστρεβλωσουν το μηνυμα , το οποιο δεν θα φτασει στον παραληπτη , οπως το ειχε σχεδιασει ο αποστολεας ..και διαφορα , αλλα .

οκ... το οτι δεν σε ενδιαφερει παντως δεν σημαινει οτι η εκτιμηση σου και για τον συγκεκριμενο κλαδο ειναι και σωστη... σεβομαι το οτι δεν σε ενδιαφερει το θεμα και σταματω.

Φυσικα .. Απλα η αδιαφορια μου για τον συγκεκριμενο κλαδο , φτανει στα ορια της αδιαφοριας για την υπαρξη του , η οχι .

μα γιατι να μπεις στον κοπο να τα συγκρινεις? τι κοινο μπορει να εχει ενας σφραγιδογραφος με εναν μηχανικο? πως συγκρινεις τα ανομια? αλλου αναφερεται το ενα και αλλου το αλλο... το θεμα ειναι ποσο χρησιμοι/ες ειναι πανω στο σημειο αναφορας τους.

Τα συγρινω , γιατι ο καθε ενας κρινεται και απο την οποια , οσο μικρη και αν ειναι , προσφορα του στην κοινωνια , και οχι κατα ποσο ειναι χρησιμοι στην επιστημη τους . Ο υδραυλικος , εχει την δυνατοτητα να σχεδιασει και να πραγματοποιησει την τροφοδοσια με επαρκες νερο , μιας κοινοτητας ανθρωπων . Ο σφραγιδογραφος ερμηνευοντας μια σφραγιδα του 15ου αιωνα , πιθανον να μας δινει αλλη μια εικονα της εποχης , αλλα περαν τουτου τιποτα αλλο .
Ειναι η παλια , αλλα ισχυουσα παντα θεωρια . Ο μηχανικος μπορει να χτισει ενα σπιτι , ο χτιστης , δεν μπορει να λειτουργησει σαν μηχανικος , η , εγω σαν μηχανικος , μπορω να ασχοληθω με την φιλολογια , αν θελω . Ο φιλολογος , ΔΕΝ μπορει να λυσει μια εξισωση 4ου βαθμου , η να μελετησει την θεωρια των υπερχορδων .
Αλλα ολοι , ουσιαστικα κρινονται απο την προσφορα τους .

η ζωη ολντ, οπως σιγουρα θα ξερεις μιας κ εισαι μεγαλυτερος μου, ειναι ενα ρισκο. αν σου 'κατσει', σου 'κατσε'... το οτι σπουδαζεις κατι δεν σημαινει υποχρεωτικα οτι θα βρεις και δουλεια σχετικη μετα... αλλα οχι και οτι δεν θα το κυνηγησεις και καθολου... αν δεν μπορεσεις να βρεις, θα κανεις κατι αλλο.

Οχι , αγαπητε , ΠΡΙΝ απο το ρισκο η ζωη , ειναι προγραμματισμος . Επιλεγεις το τι θα κανεις , και ταυτοχρονα , προγραμματιζεις εναλλακτικες λυσεις . Η ζωη , μον αμι , δεν ειναι ζαρια . Ειναι πολεμος . Και μαλιστα ειναι ενας πολεμος τον οποιο εισαι υποχρεωμενος να τον κερδισεις .
Εκτος και αν ο μπαμπας σου εχει καμμια πετρελαιοπηγη ... Αλλο θεμα τοτε .
Ετσι , επιλεγοντας το αντικειμενο των σπουδων σου , το οποιο σου αρεσει κιολας , σε καθιστα υποχρεωμενο να μπορεσεις και να δουλεψεις επανω σε αυτο . Διοτι μονο οταν αγαπας και σου αρεσει αυτο που κανεις , το κανεις και καλα και ξεκουραστα ... Π.χ εγω ειμαι κατασκευαστης . Μου αρεσει ο "αερας" του συνεργειου . Μου αρεσει να παρω ενα χωραφι και σε 6 μηνες να εχω φτιαξει μια μοναδα , που να λειτουργει σαν ρολοϊ . Πες μου οτι αυτο το συστημα , ΔΕΝ δουλευει .... Εχω καθισει 3 μερονυχτα , κοιμωμενος στο πατωμα , αλλα βρηκα το λαθος .Απο την αλλη , ΑΝ μου δωσεις τα διπλασια λεφτα και με κλεισεις σε ενα γραφειο , να σχεδιασω κει μελετησω , την ιδια μοναδα , θα σαλταρω , κλεισμενος σε 4 τοιχους . Αλλα εχω συναδελφους που δεν αλλαζουν την μελετη , με τιποτα . Οπως και εγω την κατασκευη . Ετσι , λοιπον , το επελεξα , και το πετυχα γιατι ημουνα συγκεντρωμενος στον στοχο μου ... και δεν ρισκαρισα .

ποιος/α θα ορισει ποσους μηχανικους θελουμε? ποιος/α θα πει στον/στην 101-102-4001 που θελει να σπουδασει μηχανικος οτι δυστυχως μονο 100 θελουμε? με ποια λογικη θα απαγορευσεις σε καποιον/α να σπουδασει οτι θελει? τι κριτηρια θα εχουμε για να αποφασιζουμε ποσους/ες θελουμε για την καθε δουλεια? εσυ θα γινοσουν καθαριστης βοθρων? ευκολα μιλαμε αν εχουμε την θεση μας καλυμενη... αλλα πως θα πεις σε καποιον/α που θελει να σπουδασει (ειτε γιατι οντως θελει ειτε γιατι εκπληρωνει καποιο στερεοτυπο/απωθημενο/κομπλεξ) οτι εσυ θα γινεις καθαριστης βοθρων? γιατι οι μεν να ειναι ευνοημενοι (πχ μισθολογικα) ενω οι δε οχι?

Στο ειπα και την αλλη φορα , αλλα φαινεται οτι δεν διαβασες τα γραπτα μου . Τον αριθμο θα τον καθορισουν τα επιμελητηρια , οι συνδικαλιστικοι φορεις , το υπουργειο , τα πανεπιστημια , ολοι μαζι . Θα κανουν , απλα μια μελετη σκοπιμοτητας για καθε επαγγελμα , σε βαθος 50 ετων π.χ
Οταν θα τελειωσουν οι μελετες σκοπιμοτητας , τοτε θα καθοριστει και ο αριθμος . Π.χ στο συνεργειο μου θελω 3 ηλεκρολογους , ΑΝ μου δωσεις και 4 , θα τον βολεψω , αλλα αν μου δωσεις αλλους 5 , καποιοι θα καθονται . Ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα .
Αγαπητε , ΑΝ δεν μου επιτρεπανε να γινω μηχανικος , θα εκανα κατι αλλο , υποχρεωτικα , καθως θα ημουνα υποχρεωμενος να κανω κατι για να ζησω . Σε μια προσφατη μελετη του Γεωπονικου τμηματος του Πανεπιστημιου , Αθηνων , αναλυεται οτι οι λαθρομεταναστες , στηριξαν την πιθανη καταρρευση της αγροτικης πολιτικης , γιατι οι Ελληνες ΔΕΝ πηγαιναν να εργαστουν στα χωραφια . ΑΛΛΑ , τωρα , οι ρολοι εχουν αντιστραφει . Μεταναστες αποκτουν γη και ειναι οι Ελληνες που πηγαινουν για να δουλεψουν μεροκαμματο . Χρειαζοταν να φτασουμε σε αυτο το σημειο , γιατι ολοι ηθελαν να γινουν , γιατροι , δικηγοροι , μηχανικοι και φιλολογοι ;; Nα πιασουν μια καρεκλα σε ενα γραφειο με το αρκουντισιον και να υπογραφουν χαρτια ;; Σορρυ , αλλα αυτες ειναι ανοητες καταστασεις .
Ο καθε ενας θα παρει τα αναλογα χρηματα . Οπως εγω δεν μπορω να παρω τα χρηματα ενος διευθυντου , ετσι και ο καθαριστης βοθρων , θα παρει τα αναλογα . Δεν μπορουμε ΟΛΟΙ να παρουμε μισθους διευθυντων ... Ετσι δεν ειναι ;;
Εξυπακουεται , οτι ολοι οι μισθοι , θα πρεπει να ειναι τετοιοι , ωστε να μην δημιουργουνται υπερβολικες ανισοτητες .

αλλο λεω ολντ... δεν ειπα να γινει το κρατος επιχειρηματιας... αλλα μπορει καλλιστα να απελευθερωσει τις αγορες οπου διατηρει το μονωπολειο... ετσι πχ αν μαζι με την ΔΕΗ υπαρχουν κ αλλες 3-4 εταιριες παραγωγης ρευματος θα προσφερθουν πολλες θεσεις εργασιας (εννοειται οτι μιλαμε για υγιη ανταγωνισμο και οχι για προνομιακες συμφωνιες οπως αυτη που ειχες γραψει καποτε σχετικα με την απαιτηση η ΔΕΗ να αγοραζει το ρευμα που παραγουν οι ιδιωτες). μπορει να ιδιωτικοποιησει καποιες επιχειρησεις του (πχ αστικες συγκοινωνιες)

Πηγε να το κανει , με αποτελεσμα το Πασοκ και το ΚΚΕ να κατεβασουν τους συνδικαλιστες στον δρομο , με αποτελεσμα δημοσια ξεβρακωματα εργαζομενων απο τους συνδικαλιστες ... δεν το θυμασαι ;;

η να πουλησει μερικες ζημιογονες οπως η ολυμπιακη (εκτος και αν τα κομματα πληρωσουν οτι χρωστανε)....

Μονο τα κομματα χρωστανε ;; Η Ολυμπιακη , ειχε την χαρα να διοικειται με τον καλυτερο τροπο και την χαλασαν τα κομματα , ολα τα κομματα ;; Που πηγαν τα τρις δραχμων που πεσανε στο πηγαδι της Ολυμπιακης , γιατι βγηκε ο κουμπαρος μου στα 47 , σε πληρη συνταξη ;; Τι λεφτα περναν οι πιλοτοι , οι ιπταμενοι γενικα και το προσωπικο εδαφους , που δουλευε 4ωρα ;; Για την Ολυμπιακη , ιδιαιτερα , φταινε ολοι . Απο τον τελευταιο γραφεια , μεχρι τον Πρωθυπουργο ...

μπορει να δωσει κινητρα για ξενες επενδυσεις στην ελλαδα η να τηρει τους νομους και το καθε λαμογιο (ειτε ειναι το δημοσιο ειτε ιδιωτης) να εχει κυρωσεις αν παραβαινει τους νομους και οχι να κλεινουν επιχειρησεις (δημοσιες η ιδιωτικες) γιατι κανεις/μια δεν ενδιαφερθηκε για την σωστη λειτουργια της αγορας. μπορει να εξαλειψει και το αλισβερισι των ελεγκτικων του μηχανισμων (πχ εφορια η ορκωτοι λογιστες) με τους/τις ελεγχομενους/ες (υπαρχουν απειρα παραδειγματα τετοιας διαπλοκης, πχ. ορκωτοι λογιστες που θυσαυριζουν, κλπ)... μπορει επισης το δημοσιο να πληρωνει τα χρεη του (ισως να ειναι ο καλυτερος πελατης αλλα ειναι και ο χειροτερος πιστωτης)...

Αγαπητε , αν κανει κατι τετοιο , θα σηκωθουν και οι πετρες ..."Παραδιδετε την χωρα στους βιομηχανους " και αλλα ευτραπελα . Οσο για το αλισβερισι ;; Ετσι και τολμησει να τιμωρησει καποιον , να δεις για ποτε θα κλεισουν οι εφοριες και τι πανω θα κατεβουν στους δρομους .... Πολιτικες διωξεις , και αλλες ανοησιες . Τα εχουμε ζησει ολα αυτα ... Εδω , ετσι και κατηγορηθει ενα στελεχος κομματος για διαπλοκη , στριγγλιζουν οι εφημεριδες οτι "Ποινικοποιειται η πολιτικη ζωη" και αλλες αηδιες .

μπορει να δωσει κινητρα για την επιχειρηματικοτητα (πχ να μην φορολογει το 40% του τζιρου)... να μην χρειαζεται ολη αυτη η γραφειοκρατικη λαιλαπα για να αναπτυχθει η οποια ιδιωτικη πρωτοβουλεια... να επανδρωσει ολες τις θεσεις οπου εχει ελλειμα (πχ στην περιπτωση της απεργου πεινας στην πατρα οπου παρολο που υπαρχει ελλειψη προσωπικου, περνουν κοσμο μονο μεσω 8μηνων συμβασεων που δεν μπορουν να ανανεωθουν παραπανω απο ενα συγκεκριμενο αριθμο). να δωσει κινητρα στην νεανικη επιχειρηματικοτητα. να αυξησει τους μισθους, κλπ... μπορει να ελεγχει τις τραπεζες κ την τοκογλυφια τους (προσφατο ειναι το προστιμο που επεβληθει για μη ομαλη λειτουργια τους και παραπλανηση των πελατων τους)...

Ολα καλα , οσα λες , αλλα ετσι και τολμησει να κανει κατι τετοια , ΟΠΟΙΑ κυβερνηση και να ειναι , θα γινει της πτανας . Η μεθοδος των 8αμηνων , εγινε για να μπορουν ΟΛΟΙ να παρουν καποιο μεριδιο απο την πιτα και οχι μονο ενας και οι αλλοι να καθονται στην απεξω . Και στην περιπτωση της Πατρας , η κυρια , παρ'οτι συμπαθης για την περιπτωση της , ενεργει εκβιαστικα , αφηνοντας απεξω , μια αλλη , ισως κυρια , με τα ιδια , αν οχι περισσοτερα προβληματα . Σορρυ , αλλα σε αυτο δεν συμφωνω ..
Οσο για τις τραπεζες , ξεχνα το .... Δεν γινεται τιποτα , απο την στιγμη που ΔΕΝ υπαρχει μια ισχυρη κρατικη Τραπεζα και το τραπεζιτικο συστημα εχει αφεθει στις τραπεζες οι οποιες με μια απεργια τους , ριχνουν την κυβερνηση , αν θελουν ...

αυτα καπως προχειρα. αλλα δυστυχως σε αυτη την χωρα κανεις/μια δεν νοιαζεται...

Ω , ναι , συμφωνω . Παρε και την αλλη πλευρα . Γιατι να νοιαστει ;; Γιατι να ειναι αυτος πατριωτης και να νοιαζεται για την χωρα του και την πατριδα του , οταν υπαρχουν χιλιαδες αλλοι που την γραφουν στα παπαρια τους ;;

ειναι υποχρεωση του κρατους να δημιουργησει συνθηκες για να λειτουργει η αγορα εργασιας. δεν τους ψηφιζουν γιατι ειναι ωραιοι/ες αλλα για να κανουν εργο.

Σωστο ... και αυτοι κανουν ακριβως , αυτο που πρεπαι για να ξαναβγουν την επομενη φορα ... Πως νομιζεις οτι δημιουργηθηκαν οι ουρες των οπαδων , πως νομιζεις οτι ο συνδικαλισμος , εγινε απλα διεκδικητικος ;; Γιατι ΟΛΟΙ οι εργατοπατερες γινονται βουλευτες , η προωθουνται σε υψηλα κυβερνητικα αξιωματα ;;

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
tek
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 16-7-2006 στις 19:28 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by oldjedai
Τα συγρινω , γιατι ο καθε ενας κρινεται και απο την οποια , οσο μικρη και αν ειναι , προσφορα του στην κοινωνια , και οχι κατα ποσο ειναι χρησιμοι στην επιστημη τους . Ο υδραυλικος , εχει την δυνατοτητα να σχεδιασει και να πραγματοποιησει την τροφοδοσια με επαρκες νερο , μιας κοινοτητας ανθρωπων . Ο σφραγιδογραφος ερμηνευοντας μια σφραγιδα του 15ου αιωνα , πιθανον να μας δινει αλλη μια εικονα της εποχης , αλλα περαν τουτου τιποτα αλλο .
Ειναι η παλια , αλλα ισχυουσα παντα θεωρια . Ο μηχανικος μπορει να χτισει ενα σπιτι , ο χτιστης , δεν μπορει να λειτουργησει σαν μηχανικος , η , εγω σαν μηχανικος , μπορω να ασχοληθω με την φιλολογια , αν θελω . Ο φιλολογος , ΔΕΝ μπορει να λυσει μια εξισωση 4ου βαθμου , η να μελετησει την θεωρια των υπερχορδων .
Αλλα ολοι , ουσιαστικα κρινονται απο την προσφορα τους .

ο μηχανικος μπορει να φτιαξει το σπιτι και να ικανοποιησει μια αμεση αναγκη, αυτη της στεγασης, αλλα οι παλιοτεροι εφτιαχναν σπιτια μονοι τους με πετρες και λασπη χωρις μηχανικους... ειναι αχρειαστοι λοιπον οι μηχανικοι?

πολλοι υδραυλικοι, κυριως στην επαρχια, εχουν αποκτησει τις γνωσεις τους εμπειρικα και οχι μεσω καποιων σχολων.... τι σημαινει αυτο? οτι μπορει ο/η καθενας/μια να ασχοληθει με το συγκεκριμενο αντικειμενο? ποσοι/ες κανουν μονοι/ες τους μικροδουλειες μεσα στο σπιτι (ηλεκτρικα η υδραυλικα)? καταργει αυτο καθολου την αναγκη για υδραυλικους/ηλεκτρολογους? ο/η καθενας/μια ειναι χρησιμος/η στον τομεα του. ο σφραγιδοποιος (δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο πραγμα) στην ιστορικη αναλυση (κ μην μου πεις οτι δεν ειναι χρησιμο αυτο), ο υδραυλικος σε οικοδομες, κλπ.

ενας σφραγιδοποιος μπορει να λειτουργησει πρακτικα αν χρειαστει (οσο του επιτρεπουν οι ικανοτητες του)... ενας υδραυλικος ομως δεν μπορει να γινει σφραγιδοποιος... εκτος και αν ασχοληθει με το αντικειμενο και το μελετησει... αρα λοιπον ολα ειναι σχετικα. δεν υπαρχει κλιμακα μετρησεως.

εσυ ως μηχανικος μπορεις να ασχοληθεις με την φιλολογια και μεσω της μελετης να μαθεις κατι... αντιστοιχα και ενας/μια φιλολογος με τα μαθηματικα... δεν εχει σχεση το επαγγελμα (αμεση τουλαχιστον) του/της καθενος/μιας με τις μαθησιακες/γνωστικες ικανοτητες του/της... μπορει να δειχνει καποια πραγματα αλλα οχι απολυτα.

και αν το παμε συγκριτικα, μηπως και ενας γιατρος ειναι χρησιμοτερος απο εναν μηχανικο, κλπ... αυτη η συγκριση ειναι τελειως ανουσια. γιατι οσο αναγκη εχει η κοινωνια απο γιατρους και μηχανικους αλλο τοσο εχει και απο ιστορικους, γλωσσολογους, κλπ. οσο πρακτικο ειναι να στεγαστει καποιος/α αλλο τοσο πρακτικο ειναι να καταλαβει την λειτουργια και την δυναμικη της γλωσσας. και τα δυο εχουν πρακτικο αντικτυπο στην ζωη.

Οχι , αγαπητε , ΠΡΙΝ απο το ρισκο η ζωη , ειναι προγραμματισμος . Επιλεγεις το τι θα κανεις , και ταυτοχρονα , προγραμματιζεις εναλλακτικες λυσεις . Η ζωη , μον αμι , δεν ειναι ζαρια . Ειναι πολεμος . Και μαλιστα ειναι ενας πολεμος τον οποιο εισαι υποχρεωμενος να τον κερδισεις .
Εκτος και αν ο μπαμπας σου εχει καμμια πετρελαιοπηγη ... Αλλο θεμα τοτε .
Ετσι , επιλεγοντας το αντικειμενο των σπουδων σου , το οποιο σου αρεσει κιολας , σε καθιστα υποχρεωμενο να μπορεσεις και να δουλεψεις επανω σε αυτο . Διοτι μονο οταν αγαπας και σου αρεσει αυτο που κανεις , το κανεις και καλα και ξεκουραστα ... Π.χ εγω ειμαι κατασκευαστης . Μου αρεσει ο "αερας" του συνεργειου . Μου αρεσει να παρω ενα χωραφι και σε 6 μηνες να εχω φτιαξει μια μοναδα , που να λειτουργει σαν ρολοϊ . Πες μου οτι αυτο το συστημα , ΔΕΝ δουλευει .... Εχω καθισει 3 μερονυχτα , κοιμωμενος στο πατωμα , αλλα βρηκα το λαθος .Απο την αλλη , ΑΝ μου δωσεις τα διπλασια λεφτα και με κλεισεις σε ενα γραφειο , να σχεδιασω κει μελετησω , την ιδια μοναδα , θα σαλταρω , κλεισμενος σε 4 τοιχους . Αλλα εχω συναδελφους που δεν αλλαζουν την μελετη , με τιποτα . Οπως και εγω την κατασκευη . Ετσι , λοιπον , το επελεξα , και το πετυχα γιατι ημουνα συγκεντρωμενος στον στοχο μου ... και δεν ρισκαρισα .

στο θεμα του προγραμματισμου λεμε ακριβως το ιδιο πραγμα, αλλα με αλλα λογια. κανεις τον προγραμματισμο σου αλλα ρισκαρεις μιας και δεν μπορεις να προβλεψεις οτι ολα θα σου ερθουν οπως τα εχεις σχεδιασει... νομιζω οτι εσυ ο ιδιος ειχες γραψει οτι ρισκαρες πηγαινοντας στην νοτιο αφρικη και μετα ερχομενος ελλαδα για δουλεια (στο θεμα για το αντιρατσιστικο φεστιβαλ αν θυμαμαι καλα)... οσο συγκεντρωμενος και να εισαι στον στοχο σου υπαρχουν απειροι ασταθμητοι παραγοντες που μπορουν να σε επηρεασουν.

συμφωνουμε επισης στο θεμα του αντικειμενου σπουδων αλλα αν δεν καταφερεις να ασχοληθεις τελικα με αυτο που επελεξες θα αναγκαστεις να κανεις κατι αλλο.

Στο ειπα και την αλλη φορα , αλλα φαινεται οτι δεν διαβασες τα γραπτα μου . Τον αριθμο θα τον καθορισουν τα επιμελητηρια , οι συνδικαλιστικοι φορεις , το υπουργειο , τα πανεπιστημια , ολοι μαζι . Θα κανουν , απλα μια μελετη σκοπιμοτητας για καθε επαγγελμα , σε βαθος 50 ετων π.χ
Οταν θα τελειωσουν οι μελετες σκοπιμοτητας , τοτε θα καθοριστει και ο αριθμος . Π.χ στο συνεργειο μου θελω 3 ηλεκρολογους , ΑΝ μου δωσεις και 4 , θα τον βολεψω , αλλα αν μου δωσεις αλλους 5 , καποιοι θα καθονται . Ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα .
Αγαπητε , ΑΝ δεν μου επιτρεπανε να γινω μηχανικος , θα εκανα κατι αλλο , υποχρεωτικα , καθως θα ημουνα υποχρεωμενος να κανω κατι για να ζησω . Σε μια προσφατη μελετη του Γεωπονικου τμηματος του Πανεπιστημιου , Αθηνων , αναλυεται οτι οι λαθρομεταναστες , στηριξαν την πιθανη καταρρευση της αγροτικης πολιτικης , γιατι οι Ελληνες ΔΕΝ πηγαιναν να εργαστουν στα χωραφια . ΑΛΛΑ , τωρα , οι ρολοι εχουν αντιστραφει . Μεταναστες αποκτουν γη και ειναι οι Ελληνες που πηγαινουν για να δουλεψουν μεροκαμματο . Χρειαζοταν να φτασουμε σε αυτο το σημειο , γιατι ολοι ηθελαν να γινουν , γιατροι , δικηγοροι , μηχανικοι και φιλολογοι ;; Nα πιασουν μια καρεκλα σε ενα γραφειο με το αρκουντισιον και να υπογραφουν χαρτια ;; Σορρυ , αλλα αυτες ειναι ανοητες καταστασεις .
Ο καθε ενας θα παρει τα αναλογα χρηματα . Οπως εγω δεν μπορω να παρω τα χρηματα ενος διευθυντου , ετσι και ο καθαριστης βοθρων , θα παρει τα αναλογα . Δεν μπορουμε ΟΛΟΙ να παρουμε μισθους διευθυντων ... Ετσι δεν ειναι ;;
Εξυπακουεται , οτι ολοι οι μισθοι , θα πρεπει να ειναι τετοιοι , ωστε να μην δημιουργουνται υπερβολικες ανισοτητες .

και ξαναρωταω... πως το τεχνικο επιμελητηριο θα καθορισει ποσοι/ες μηχανικοι χρειαζονται? θα πει πχ οτι επιτρεπουμε πχ 10 οικοδομες τον χρονο στην ελλαδα, με 2 μηχανικους αρα συνολο 20 τον χρονο? η μηπως να εχουμε τους 20 αυτους που θα δουλευουν μεχρι να συνταξιοδοτηθουν και μετα να βγαλουμε νεα φουρνια οπου θα δουλευει κ αυτη μεχρι να συνταξιοδοτηθει, και παλι απο την αρχη... ε θα εχουμε κ μερικες εφεδριες μηπως παθει κανενας/καμια τιποτα....

κ σου τα λεω ετσι απλα γιατι τετοιου ειδους μελετες δεν γινονται. εκτος και αν εχεις εσυ παραδειγμα απο καποια αλλη χωρα που το κανει να με παραπεμψεις και να το συζητησουμε το θεμα σε νεα βαση.

η δουλεια δεν ειναι ντροπη ολντ (η μισθωτη σκλαβια/εξαθλιωση οπως εχει καταντησει ομως, ειναι). αλλα ολοι/ες θελουμε κατι καλυτερο απο το να καθαριζουμε βοθρους. οπως λοιπον δεν το στερησε κανεις/μια αυτο το ονειρο απο εσενα, δεν μπορεις να το στερησεις και εσυ απο κανενα/μια.

κ μιας και λεμε για μισθους διευθυντων... δεν ειναι σκανδαλο οι υψηλες αμοιβες των διευθυντων των ΔΕΚΟ οταν ο κοσμος αμοιβεται με μισθους πεινας? κ μην μου πεις για το εργο που παραγουν, γιατι τοτε θελω να μου πεις πως κοστολογειται το εργο του γκαργκανα στα 10 εκατομυρια δραχμες (τοσο ειχα διαβασει οτι επερνε, δεν θυμαμαι ακριβως ποσο ηταν σε ευρω, για αυτο το γραφω χονδρικα σε δραχμες) με καποιου/ας που δουλευει μια 15ετια στο δημοσιο κ περνει καπου στα 1500 ευρω η λιγο παραπανω...

Πηγε να το κανει , με αποτελεσμα το Πασοκ και το ΚΚΕ να κατεβασουν τους συνδικαλιστες στον δρομο , με αποτελεσμα δημοσια ξεβρακωματα εργαζομενων απο τους συνδικαλιστες ... δεν το θυμασαι ;;

δυστυχως το θυμαμαι. θυμαμαι επισης πως τουλαχιστον στο θεμα των λεωφορειων, υπηρξε ενημερωση στον κοσμο για το εγχειρημα αυτο (και δινοντουσαν και δανεια για την αγορα λεωφορειου αν δεν κανω λαθος). αλλα οπως πολυ σωστα γραφεις το ΠΑΣΟΚ (για το ΚΚΕ δεν το θυμαμαι) για λογους μικροπολιτικης σκοπιμοτητος το αντεστρεψε (ηταν και ενα απο τα σλογκαν του στις εκλογες του '93)...

Μονο τα κομματα χρωστανε ;; Η Ολυμπιακη , ειχε την χαρα να διοικειται με τον καλυτερο τροπο και την χαλασαν τα κομματα , ολα τα κομματα ;; Που πηγαν τα τρις δραχμων που πεσανε στο πηγαδι της Ολυμπιακης , γιατι βγηκε ο κουμπαρος μου στα 47 , σε πληρη συνταξη ;; Τι λεφτα περναν οι πιλοτοι , οι ιπταμενοι γενικα και το προσωπικο εδαφους , που δουλευε 4ωρα ;; Για την Ολυμπιακη , ιδιαιτερα , φταινε ολοι . Απο τον τελευταιο γραφεια , μεχρι τον Πρωθυπουργο ...

για το συνταξιοδοτικο της ολυμπιακης δεν γνωριζω (ισως να φταιει το υφος του συγκεκριμενου επαγγελματος, η να ηταν τροπος εξυγιανσης της εταιριας η οπως η εθελουσια στον ΟΤΕ). απλα γνωριζω οτι τα κομματα αποτελουν τους μεγαλυτερους οφειλετες της (περα απο τα οποια διαχειριστικα λαθη εχουν κανει οι εκαστοτε κυβερνησεις).

Αγαπητε , αν κανει κατι τετοιο , θα σηκωθουν και οι πετρες ..."Παραδιδετε την χωρα στους βιομηχανους " και αλλα ευτραπελα . Οσο για το αλισβερισι ;; Ετσι και τολμησει να τιμωρησει καποιον , να δεις για ποτε θα κλεισουν οι εφοριες και τι πανω θα κατεβουν στους δρομους .... Πολιτικες διωξεις , και αλλες ανοησιες . Τα εχουμε ζησει ολα αυτα ... Εδω , ετσι και κατηγορηθει ενα στελεχος κομματος για διαπλοκη , στριγγλιζουν οι εφημεριδες οτι "Ποινικοποιειται η πολιτικη ζωη" και αλλες αηδιες .

δυστυχως ισχυουν αυτα που γραφεις.

Ολα καλα , οσα λες , αλλα ετσι και τολμησει να κανει κατι τετοια , ΟΠΟΙΑ κυβερνηση και να ειναι , θα γινει της πτανας . Η μεθοδος των 8αμηνων , εγινε για να μπορουν ΟΛΟΙ να παρουν καποιο μεριδιο απο την πιτα και οχι μονο ενας και οι αλλοι να καθονται στην απεξω . Και στην περιπτωση της Πατρας , η κυρια , παρ'οτι συμπαθης για την περιπτωση της , ενεργει εκβιαστικα , αφηνοντας απεξω , μια αλλη , ισως κυρια , με τα ιδια , αν οχι περισσοτερα προβληματα . Σορρυ , αλλα σε αυτο δεν συμφωνω ..
Οσο για τις τραπεζες , ξεχνα το .... Δεν γινεται τιποτα , απο την στιγμη που ΔΕΝ υπαρχει μια ισχυρη κρατικη Τραπεζα και το τραπεζιτικο συστημα εχει αφεθει στις τραπεζες οι οποιες με μια απεργια τους , ριχνουν την κυβερνηση , αν θελουν ...

για την κυρια στην πατρα (εχεις δικιο οτι η λογικη των συμβασεων ειναι να εχουν ολοι/ες μεριδιο στην εργασια, οπως και οτι πολλοι/ες εκμεταλευτηκαν/ονται το θεμα λογω του συγκηνισιακου χαρακτηρα του) υπαρχει και ο σχετικος νομος παυλοπουλου (αν θυμαμαι καλα) που επιτρεπει ανανεωσεις συμβασεων μεχρι τα 2 χρονια... δυστυχως το να δωσεις δουλεια σε καποιον/α για 8 μηνες και μετα να ξαναγυρισει στην ανεργια δεν βοηθα. ναι, μεν τον/την βοηθας για τους συγκεκριμενους 8 μηνες αλλα μετα? ασε δε τις συμβασεις που χρησιμοποιουνται για πολιτικες σκοπιμοτητες, η εκεινες που ανανεωνονται συνεχως για να μην γινουν οι εργαζομενοι/ες μονιμοι, κ λοιπα παιχνιδια που παιζονται στο θεμα αυτο.

στα αλλα συμφωνουμε.

Ω , ναι , συμφωνω . Παρε και την αλλη πλευρα . Γιατι να νοιαστει ;; Γιατι να ειναι αυτος πατριωτης και να νοιαζεται για την χωρα του και την πατριδα του , οταν υπαρχουν χιλιαδες αλλοι που την γραφουν στα παπαρια τους ;;

τι σχεση εχει αυτο που λες? δηλαδη οι μη πατριωτες γιατι αγωνιζονται? για να καταστραφει η ελλαδα και να θριαβευσει η τουρκια η για να γινουν τα πραγματα πιο ανθωπινα?

Σωστο ... και αυτοι κανουν ακριβως , αυτο που πρεπαι για να ξαναβγουν την επομενη φορα ... Πως νομιζεις οτι δημιουργηθηκαν οι ουρες των οπαδων , πως νομιζεις οτι ο συνδικαλισμος , εγινε απλα διεκδικητικος ;; Γιατι ΟΛΟΙ οι εργατοπατερες γινονται βουλευτες , η προωθουνται σε υψηλα κυβερνητικα αξιωματα ;;

και εδω συμφωνουμε απολυτα.

tek
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 16-7-2006 στις 19:29 Απάντηση με παράθεση

βεβαια το θεμα εδω ηταν προτασεις για διακοπες...

karmenqueasy
Posting Freak

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 16-7-2006 στις 19:32 Απάντηση με παράθεση

TheCat, εχω εντυπωσιαστει κι εγω. Να σε ρωτησω: τα stylistics εκληθης να τα εφαρμοσεις σε ελληνικα δικαστηρια;

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 16-7-2006 στις 19:53 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by tek
βεβαια το θεμα εδω ηταν προτασεις για διακοπες...

αυτο ειναι διαπιστωση η εκανα λαθος???

:o

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
oldjedai
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 16-7-2006 στις 21:31 Απάντηση με παράθεση

:cool:

@Τεκ ..

Ναι , ηταν για διακοπες . Σωστα . Αλλα νομιζω οτι στα πρωτα ποστ , δοθηκαν στην Τζ. ολες οι πληροφοριες ωστε να κανει την καλυτερη επιλογη ....
Αν ωστοσο , εχεις την αποψη , να μετακομισουμε την κουβεντα καπου αλλου , καμμια αντιρρηση απο μερους μου ..

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

tek
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 16-7-2006 στις 21:31 Απάντηση με παράθεση

αυτο αποτελει γεγονος.

Σελίδες:  1  ..  21  22  23

Go To Top