MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  ..  22  23  24  25  26  23
Συγγραφέας: Θέμα: τα φωτα σας και την εμπειρια σας πλιζ
oldjedai
Posting Freak

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 16-7-2006 στις 22:08 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by tek

ο μηχανικος μπορει να φτιαξει το σπιτι και να ικανοποιησει μια αμεση αναγκη, αυτη της στεγασης, αλλα οι παλιοτεροι εφτιαχναν σπιτια μονοι τους με πετρες και λασπη χωρις μηχανικους... ειναι αχρειαστοι λοιπον οι μηχανικοι?

Οχι , δεν εννοουσα αυτο . Εννοω , οτι ο μηχανικος , ΑΝ δεν βρει δουλεια , μπορει να γινει χτιστης ... Ο χτιστης , αν δεν βρει δουλεια , δεν μπορει να κανει τον μηχανικο ..
Ουτε ο χτιστης , αλλα ουτε ο μηχανικος ειναι αχρειαστοι . ΑΛΛΑ , χρειαζεται ΕΝΑΣ μηχανικος για να σχεδιασει και υπολογισει ενα σπιτι , και ΠΟΛΛΟΙ χτιστες για να το υλοποιησουν .
Οσο για τους μηχανικους . Ο Παρθενωνας ακομα στεκεται και τον υπολογισε μηχανικος , οχι χτιστης . Ο χτιστης τον εχτισε υπο την επιβλεψη του μηχανικου και οχι αρτσι-μπουρτσι ..

πολλοι υδραυλικοι, κυριως στην επαρχια, εχουν αποκτησει τις γνωσεις τους εμπειρικα και οχι μεσω καποιων σχολων.... τι σημαινει αυτο? οτι μπορει ο/η καθενας/μια να ασχοληθει με το συγκεκριμενο αντικειμενο? ποσοι/ες κανουν μονοι/ες τους μικροδουλειες μεσα στο σπιτι (ηλεκτρικα η υδραυλικα)? καταργει αυτο καθολου την αναγκη για υδραυλικους/ηλεκτρολογους? ο/η καθενας/μια ειναι χρησιμος/η στον τομεα του. ο σφραγιδοποιος (δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο πραγμα) στην ιστορικη αναλυση (κ μην μου πεις οτι δεν ειναι χρησιμο αυτο), ο υδραυλικος σε οικοδομες, κλπ.

Οποιος κανει μικροδουλειες στο σπιτι του , αφενος ΔΕΝ ειναι σιγουρος , ΑΝ αυτο που εκανε θα εχει καποια διαρκεια , η αν ειναι κατασκευαστικα σωστο . Αυτα λεγονται προχειροδουλειες . Δεν εχω απολυτως τιποτα με τους εμπειρικους . Αλλωστε ΟΛΟΙ δεν χρειαζομαστε εμπειριες για να μπορεσουμε να αποδωσουμε στο επαγγελμα μας με ικανοποιητικο βαθμο ;;
Ο σφραγιδοποιος , ειναι καποιος που απο τις σφραγιδες κανει αναλυση των απεικονισεων τους και τις αποδιδει σε διαφορους ηγεμονες , η αλλα σημαντικα προσωπα , περασμενων χρονων . Ηξερα , εναν μηχανολογο , που ειχε παρει και πτυχιο απο καποια σχολη στην Αυστρια , στο θεμα αυτο .. Ειχε γραψει και ενα βιβλιο ... Λασκαρης , νομιζω λεγοταν ... αυτα πριν απο 40 χρονια , ετσι ;;

ενας σφραγιδοποιος μπορει να λειτουργησει πρακτικα αν χρειαστει (οσο του επιτρεπουν οι ικανοτητες του)... ενας υδραυλικος ομως δεν μπορει να γινει σφραγιδοποιος... εκτος και αν ασχοληθει με το αντικειμενο και το μελετησει... αρα λοιπον ολα ειναι σχετικα. δεν υπαρχει κλιμακα μετρησεως.

Σιγουρα , στην τελικη , ειναι ολα σχετικα . Αλλα παντα παιρνοντας την προσφορα του ενος και του αλλου τους βαζεις σε καποια κατηγορια . Η συντηρηση και καλη λειτουργια του συστηματος υδρευσης ενος χωριου , ειναι σπουδαιοτερη απο την αναλυση μια σφραγιδας των Μεδικων του 15ου αιωνα . Για τα δικα μου στανταρτνς.

εσυ ως μηχανικος μπορεις να ασχοληθεις με την φιλολογια και μεσω της μελετης να μαθεις κατι... αντιστοιχα και ενας/μια φιλολογος με τα μαθηματικα... δεν εχει σχεση το επαγγελμα (αμεση τουλαχιστον) του/της καθενος/μιας με τις μαθησιακες/γνωστικες ικανοτητες του/της... μπορει να δειχνει καποια πραγματα αλλα οχι απολυτα.

Δεν ειναι τοσο απλο και αν εχεις φιλους φιλολογους και τους αναλυσεις την θεωρια των υπερχορδων θα φτυνουν παπακια ... Δοκιμασε το σε μια παρεα , να γελασεις .

και αν το παμε συγκριτικα, μηπως και ενας γιατρος ειναι χρησιμοτερος απο εναν μηχανικο, κλπ... αυτη η συγκριση ειναι τελειως ανουσια. γιατι οσο αναγκη εχει η κοινωνια απο γιατρους και μηχανικους αλλο τοσο εχει και απο ιστορικους, γλωσσολογους, κλπ. οσο πρακτικο ειναι να στεγαστει καποιος/α αλλο τοσο πρακτικο ειναι να καταλαβει την λειτουργια και την δυναμικη της γλωσσας. και τα δυο εχουν πρακτικο αντικτυπο στην ζωη.

Μα δεν ειπα το αντιθετο ... συμφωνω με τα πιο πανω ..

στο θεμα του προγραμματισμου λεμε ακριβως το ιδιο πραγμα, αλλα με αλλα λογια. κανεις τον προγραμματισμο σου αλλα ρισκαρεις μιας και δεν μπορεις να προβλεψεις οτι ολα θα σου ερθουν οπως τα εχεις σχεδιασει... νομιζω οτι εσυ ο ιδιος ειχες γραψει οτι ρισκαρες πηγαινοντας στην νοτιο αφρικη και μετα ερχομενος ελλαδα για δουλεια (στο θεμα για το αντιρατσιστικο φεστιβαλ αν θυμαμαι καλα)... οσο συγκεντρωμενος και να εισαι στον στοχο σου υπαρχουν απειροι ασταθμητοι παραγοντες που μπορουν να σε επηρεασουν.

Σιγουρα . Αλλα η Ν. Αφρικη , για να λεμε και του στραβου το δικιο , ηταν calculated risk .. Αλλα ναι σε γενικες γραμμες συμφωνουμε ..

συμφωνουμε επισης στο θεμα του αντικειμενου σπουδων αλλα αν δεν καταφερεις να ασχοληθεις τελικα με αυτο που επελεξες θα αναγκαστεις να κανεις κατι αλλο.

και ξαναρωταω... πως το τεχνικο επιμελητηριο θα καθορισει ποσοι/ες μηχανικοι χρειαζονται? θα πει πχ οτι επιτρεπουμε πχ 10 οικοδομες τον χρονο στην ελλαδα, με 2 μηχανικους αρα συνολο 20 τον χρονο? η μηπως να εχουμε τους 20 αυτους που θα δουλευουν μεχρι να συνταξιοδοτηθουν και μετα να βγαλουμε νεα φουρνια οπου θα δουλευει κ αυτη μεχρι να συνταξιοδοτηθει, και παλι απο την αρχη... ε θα εχουμε κ μερικες εφεδριες μηπως παθει κανενας/καμια τιποτα....

Και σου ξανα-απαντω ....
###
Στο ειπα και την αλλη φορα , αλλα φαινεται οτι δεν διαβασες τα γραπτα μου . Τον αριθμο θα τον καθορισουν τα επιμελητηρια , οι συνδικαλιστικοι φορεις , το υπουργειο , τα πανεπιστημια , ολοι μαζι . Θα κανουν , απλα μια μελετη σκοπιμοτητας για καθε επαγγελμα , σε βαθος 50 ετων π.χ
Οταν θα τελειωσουν οι μελετες σκοπιμοτητας , τοτε θα καθοριστει και ο αριθμος .
###

Φυσικα , οι αριθμοι δεν προκειται να ειναι απολυτοι . Θα παιζουν σε καποια φυσιολογικα οτια του +- 10% π.χ

κ σου τα λεω ετσι απλα γιατι τετοιου ειδους μελετες δεν γινονται. εκτος και αν εχεις εσυ παραδειγμα απο καποια αλλη χωρα που το κανει να με παραπεμψεις και να το συζητησουμε το θεμα σε νεα βαση.

Νομιζω η Γερμανια , σε καποια επαγγελματα τουλαχιστον . Παλια , ηξερα π.χ οτι εβγαιναν , ετησιως 3 μονο , αρχιτεκτονες κηπων ... Για αλλα επαγγελματα , δεν ξερω .. ΚΑι αυτην την πληροφορια , μου την ειχε πει φιλος που εκανε μαστερ στην Γερμανια , στα Πετροχημικα ...

η δουλεια δεν ειναι ντροπη ολντ (η μισθωτη σκλαβια/εξαθλιωση οπως εχει καταντησει ομως, ειναι). αλλα ολοι/ες θελουμε κατι καλυτερο απο το να καθαριζουμε βοθρους. οπως λοιπον δεν το στερησε κανεις/μια αυτο το ονειρο απο εσενα, δεν μπορεις να το στερησεις και εσυ απο κανενα/μια.

Μα ΔΕΝ το στερω , αγαπητε ... Θα υπαρχει ενα οριο , μια βαση . Την επιασες , αρα εισαι ΙΚΑΝΟΣ και το ονειρο σου θα γινει πραγματικοτητα . Δεν εισαι ΙΚΑΝΟΣ και δεν την επιασες , κανε κατι αλλο . Αυτο το ονειρο ηταν πολυ για σενα .
Αγαπητε , αυτο συμβαινει και στην ζωη . Ο ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΣ , προχωρα , οι λιγωτερο ικανοι , μενουν πισω .. Τουλαχιστον , αυτος που ΔΕΝ θα πιασει το οριο και θα γινει τελικα αγροτης , ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΣ ΑΝΕΡΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΕ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΒΡΟΥΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ...

κ μιας και λεμε για μισθους διευθυντων... δεν ειναι σκανδαλο οι υψηλες αμοιβες των διευθυντων των ΔΕΚΟ οταν ο κοσμος αμοιβεται με μισθους πεινας?

Οχι ... Ο καθε ενας αμοιβεται συμφωνα με την αξια του και την υπευθυνη θεση που καταλαμβανει .. Οχι , δεν ειναι σκανδαλο , δεν το θεωρω , σκανδαλο ..

κ μην μου πεις για το εργο που παραγουν, γιατι τοτε θελω να μου πεις πως κοστολογειται το εργο του γκαργκανα στα 10 εκατομυρια δραχμες (τοσο ειχα διαβασει οτι επερνε, δεν θυμαμαι ακριβως ποσο ηταν σε ευρω, για αυτο το γραφω χονδρικα σε δραχμες) με καποιου/ας που δουλευει μια 15ετια στο δημοσιο κ περνει καπου στα 1500 ευρω η λιγο παραπανω...

Θεωρεις τον λογιστακο των 15 ετων υπηρεσιας , ισαξιο του Γκαργκανα ;; Η θεωρεις εμενα , οτι θα μπορουσα να γινω διοικητης στον ΟΣΕ ;; ...Η στον ΟΤΕ ;; Μαλλον λαθος εκτιμησεις κανεις αγαπητε .

Πηγε να το κανει , με αποτελεσμα το Πασοκ και το ΚΚΕ να κατεβασουν τους συνδικαλιστες στον δρομο , με αποτελεσμα δημοσια ξεβρακωματα εργαζομενων απο τους συνδικαλιστες ... δεν το θυμασαι ;;

δυστυχως το θυμαμαι. θυμαμαι επισης πως τουλαχιστον στο θεμα των λεωφορειων, υπηρξε ενημερωση στον κοσμο για το εγχειρημα αυτο (και δινοντουσαν και δανεια για την αγορα λεωφορειου αν δεν κανω λαθος). αλλα οπως πολυ σωστα γραφεις το ΠΑΣΟΚ (για το ΚΚΕ δεν το θυμαμαι) για λογους μικροπολιτικης σκοπιμοτητος το αντεστρεψε (ηταν και ενα απο τα σλογκαν του στις εκλογες του '93)...

Ο προεδρος , ηταν Πασοκος και ο ΓΓ γραμματεας , ΚΚΕ , θεος σχωρεστον ..

για το συνταξιοδοτικο της ολυμπιακης δεν γνωριζω (ισως να φταιει το υφος του συγκεκριμενου επαγγελματος, η να ηταν τροπος εξυγιανσης της εταιριας η οπως η εθελουσια στον ΟΤΕ). απλα γνωριζω οτι τα κομματα αποτελουν τους μεγαλυτερους οφειλετες της (περα απο τα οποια διαχειριστικα λαθη εχουν κανει οι εκαστοτε κυβερνησεις).

Το συνταξιοδοτικο , ηταν νομος , που εγινε για να παρει συνταξη η Μιμη . Εδινε συνταξη στους ιπταμενους με 25 χρονια υπηρεσιας και εδωσε μπονους 3 χρονια ... Βγηκε ο κουμπαρος μου στα 47 με πληρη συνταξη , Νεοδημοκρατης συνδικαλιστης στην Ο.Α και αναβε κερι στην Μιμη ...

δυστυχως ισχυουν αυτα που γραφεις.

Αρχισες να εγκλιματιζεσαι στην Ελλαδα ... φαινεται ..

τι σχεση εχει αυτο που λες? δηλαδη οι μη πατριωτες γιατι αγωνιζονται? για να καταστραφει η ελλαδα και να θριαβευσει η τουρκια η για να γινουν τα πραγματα πιο ανθωπινα?

Οι μη πατριωτες , αγωνιζονται για την τσεπη τους .. Το χρημα , δεν εχει ουτε χρωμα , ουτε πατριδα .. Νομιζεις οτι τους ενδιαφερει η Ελλαδα ;; Και η Βραζιλια ειναι καλη για να ζει κανεις ...

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 17-7-2006 στις 06:29 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by karmenqueasy
TheCat, εχω εντυπωσιαστει κι εγω. Να σε ρωτησω: τα stylistics εκληθης να τα εφαρμοσεις σε ελληνικα δικαστηρια;

Yes, darling.

(Και τώρα πάω να σβήσω το ποστ μου με τις λεπτομέρειες των σπουδών μου, γιατί με φωτογραφίζει σε τυχόν γνωστούς που αρμενίζουν στο νετ και δεν θέλω)
aprilios
Posting Freak

Registered: 15-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Ανθισμένη !!

Εστάλη στις 17-7-2006 στις 13:01 Απάντηση με παράθεση

F.U.K!
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
oldjedai
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 17-7-2006 στις 18:35 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Παράθεση:
Originally posted by oldjedai
Παράθεση:

Κατά τα άλλα, θέλεις να μας πείσεις ότι είσαι και μηχανικός.

Ναι. Οκ.

Hello!!!

Από ποια σχολή; Των πάλαι ποτέ ΚΑΤΕΕ; :D :D :D

:cool:

Οχι μωρη μπουχεσα ... απο τον Δημοκριτο , στην Θεσσαλονικη ....

Τι να λεμα τωρα .... απο την μια μαλακια , πετιεσαι στην αλλη ...Τι σχεση εχουν τα πεδια , με την συνταξη ;;

Εσυ , ψωρογατα , τι φτυχιο εχεις ;; Τι μαστερ εκανες στην Αγγλια ;; Για πες μας ...

:D

Χαχα... καλά είπα εγώ από ΚΑΤΕΕ!

( ...
Εγώ λοιπόν στην Αγγλία έχω κάνει τα εξής Master's:

--> Ψυχογλωσσολογία (με major σε παιδιά)
--> Stylistics ή αλλιώς Υφολογία, κλάδος της Επικοινωνίας για όποιον δεν ξέρει και αρχίσει τα ψαξίματα στο Google *hint* *hint* , με ειδίκευση στη Διαφήμιση.)

edited by ME

Βρε , μην ντρεπεσαι... δεν υπαρχει λογος .... κατι εμαθες και συ ..

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 17-7-2006 στις 18:56 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Παράθεση:
Παράθεση:
Παράθεση:

Κατά τα άλλα, θέλεις να μας πείσεις ότι είσαι και μηχανικός.

Ναι. Οκ.

Hello!!!

Από ποια σχολή; Των πάλαι ποτέ ΚΑΤΕΕ; :D :D :D

Οχι μωρη μπουχεσα ... απο τον Δημοκριτο , στην Θεσσαλονικη ....

Τι να λεμα τωρα .... απο την μια μαλακια , πετιεσαι στην αλλη ...Τι σχεση εχουν τα πεδια , με την συνταξη ;;

Εσυ , ψωρογατα , τι φτυχιο εχεις ;; Τι μαστερ εκανες στην Αγγλια ;; Για πες μας ...

Χαχα... καλά είπα εγώ από ΚΑΤΕΕ!

( ...
Εγώ λοιπόν στην Αγγλία έχω κάνει τα εξής Master's:

--> Ψυχογλωσσολογία (με major σε παιδιά)
--> Stylistics ή αλλιώς Υφολογία, κλάδος της Επικοινωνίας για όποιον δεν ξέρει και αρχίσει τα ψαξίματα στο Google *hint* *hint* , με ειδίκευση στη Διαφήμιση.)

edited by ME

Βρε , μην ντρεπεσαι... δεν υπαρχει λογος .... κατι εμαθες και συ ..

μαζεψουυυυυυυυυ ειπαμεεεεεεεεε.....
οσο ειναι καιρος δηλαδη, αφου το βλεπεις οτι δεν τσουλαει το ρημαδι...

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Ektor
Posting Freak

Registered: 24-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Ελεγχόμενη

Εστάλη στις 17-7-2006 στις 18:58 Απάντηση με παράθεση

Με τα δικά σου και την προσφορά του Όλντι (αν ισχύει;;) )πας κάπου κοντά μου!!

Το έχουν φίλοι μου.

http://www.harmony-apartments.com/

Οι βουλευτές και οι άγγελοι δεν έχουν φύλο!
Η ελευθερία του λόγου και του κώλου έχουν γίνει ένα και το αυτό!!
Βάλε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σου…..είναι τόσο ωραίο να είσαι χαρούμενος!!!
'Aβυσσος η ψυχή του διαδικτύου!!!!
oldjedai
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 17-7-2006 στις 19:14 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Ektor
Με τα δικά σου και την προσφορά του Όλντι (αν ισχύει;;) )πας κάπου κοντά μου!!

Το έχουν φίλοι μου.

http://www.harmony-apartments.com/

Οταν πω κατι , σχετικο με τοσο σοβαρο θεμα , δεν αναιρω ποτε Εκτορα ...

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

Ektor
Posting Freak

Registered: 24-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Ελεγχόμενη

Εστάλη στις 17-7-2006 στις 19:17 Απάντηση με παράθεση

Αν ήμουν η JD θα την έκανα δεκτή την προσφορά σου...!!!

Οι βουλευτές και οι άγγελοι δεν έχουν φύλο!
Η ελευθερία του λόγου και του κώλου έχουν γίνει ένα και το αυτό!!
Βάλε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σου…..είναι τόσο ωραίο να είσαι χαρούμενος!!!
'Aβυσσος η ψυχή του διαδικτύου!!!!
oldjedai
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 17-7-2006 στις 19:30 Απάντηση με παράθεση

ΑΝ....

Αλλα , εχεις μεϊλ ....

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

Σελίδες:  1  ..  22  23  24  25  26  23

Go To Top