MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  47
Συγγραφέας: Θέμα: Ρατσιστικος Βιασμος στην Ευβοια
karmenqueasy
Posting Freak

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 29-10-2006 στις 12:04 Απάντηση με παράθεση

Καλή μου Ετζ, πας να κάνεις σοβαρή συζήτηση σε θέμα της βιολέτας; ʼστη να χτυπιέται, την υστερικιά!

Δίκασε και καταδίκασε δύο ανηλίκους, τους πατέρες τους, όλο τον επαγγελματικό κλάδο στον οποίο ανήκουν οι τελευταίοι...αγνοώντας ότι κάθε άνθρωπος είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου και χρειάζεται μάλιστα ιδιαίτερη προστασία όταν είναι ανήλικος....

Αλήθεια, δεν το βρίσκει παρήγορο η βιολέτα που γιος καθηγητή και γιος αστυνομικού συμμετέχουν στην κατάληψη και τον παλλαικό αγώνα για τα κοινωνικά κεκτημένα; :D

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Global Touch
Χανευ; (Σ.Λ. εμοτ.)

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ρισπεκτ δε βαϊμπς

Εστάλη στις 29-10-2006 στις 12:13 Απάντηση με παράθεση

Κρίνε, μιας και ζητάς σχολιασμό:
:: οι δηλώσεις της μάνας δε μου φάνηκαν τόσο πειστικές για μια μάνα που βίασαν την κόρη της. εγώ τουλάχιστο θα αντιδρούσα πολυ διαφορετικά.
:: ο γιατρός / ιατροδικαστής από οτι ακουσα στις ειδήσεις δεν βρήκε ιχνη βιασμου. από τον ιν τωρα βλέπω οτι βρήκε μωλωπες στην γενετική περιοχή; αν σε βιάσουν, σε κρατούν τρεις, και ο ενας..... , απο την αντίστασή σου και μόνο και την δυναμη στα χέρια εκείνων ώστε να διατηρήσουν τον έλεγχο, όλο και κάτι θα πρόκυπτε.

Δεν ξέρω παλι, τι να πω, δεν ήμουν εκεί, ούτε ξέρω τι πραγματικά εγινε.
Ωστόσο η πρώτη εντύπωση, δε μου γέμισε το μάτι να συνέβη κάτι οντως.
Αυτά.

Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 29-10-2006 στις 12:16 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Edge
Τι λες τώρα Κρίνο θα αρχίσουμε τις μαγκιές μέσα απο την ασφάλεια μιας οθόνης;;

αυτα τα κουλα τραβα πες τα αλλου, στα λεω και καταφατσα οποτε γουσταρεις, δεν ειμαι απο αυτους που κρυβονται πισω απο μια οθονη.

Λοιπόν θεωρώ ανήθικη την κίνηση σου για τον απλούστατο λόγο ότι αν ήθελες να καυτηριάσεις τον βιασμό ως φαινόμενο δε θα έμπλεκες ούτε την εθνικότητα της μικρής ούτε τα επαγγέλματα των γονιών των ενόχων ΄καταλήγοντας σε μια δήθεν μελοδραματική προσέγγιση του θέματος επιπέδου εκπομπής δρούζα.
Αν ήταν ελληνίδα αυτή και οι βιαστές άλλης εθνικότητας θα έκανες τέτοιο τζερτζελέ;

Φυσικα και θα εκανα τετοιο "τζερτζελε" οπως αναφερεις.
Το ζητημα ομως εδω ειναι (σου αρεσει η οχι) ειναι οτι ο βιασμος εγινε ακριβως για το τι ειχε την εθνικοτητα που ειχε.
Οι δραστες γνωριζαν οτι δεν θα τραβαγαν και κανενα μεγαλο μανικι μιας και τετοιες λογικες οπως οι δικες σου υπαρχουν σε μεγαλο ποσοστο ιδιως σε τετοιες κλειστες κοινωνιες.

Η ουσια του θεματος ειναι οτι πολλοι σκεφτονται στο μυαλο τους ενα βιασμο, το ζητημα ειναι τι τους αποτρεπει η τι δεν τους αποτρεπει απο κατι τετοιο.
Οταν εξασφαλιζονται οι συνθηκες για να μην γινει μεγαλος ντορος, ο βιασμος ( η αλλη αποτροπαια πραξη) ειναι προ των πυλων. Στην συγκεκριμενη περιπτωση η απαραιτητη συνθηκε ειναι η καταγωγη της κοπελλας....
Ειναι εμφανες οτι οι βιαστες δεν θα προχωρουσαν σε μια τετοια κινηση, εαν η κοπελλα ηταν ελληνιδα μιας και οι γονεις της δεν θα εμεναν απλα και μονο αυτο που εκανε η βουλγαρα μανα... αλλα σε πολλα περισοτερα.

Ολα αυτα λοιπον εχουν να κανουν με το αν βλεπει κανεις το ιδιομορφο αυτου του βιασμου η οχι....

Επειδή ακριβώς είμαι γυναίκα και επειδή δεν ανέχομαι να χρησιμοποιούν έτσι ανέντιμα ενα γεγονός που κάποιες το έχουν νοιώσει γυναίκες πάνω στο πετσί τους την αίσθηση της αδυναμίας που σε τρελαίνει,την παραβίαση του κορμιού σου,τον πόνο....να την περιπαίζουν κάποιοι σε ΄μια κωμωδία φτηνολαικής πολιτικής.

ωστε ειναι φτηνολαικη πολιτικη το οτι η κοπελλα βρεθηκε σε μια φαση οπου κακοποιηθηκε???
Αανρωτηθηκες γιατι δεν ηταν στην θεση της μια αλλη κοπελα η δεν σε ενδιαφερει??

υγ. το τι θεωρείς εσύ ή άλλοι σεβάσμιο ή πρέπον το έχω γραμμένο εκεί που δε πιάνει μελάνι.

Καλα κανεις και το σεβομαι, ελπιζω να σεβεσαι οτι το ιδιο κανω και εγω.

Καρμεν, αυτο που εμαθα στην ζωη μου ειναι να μην απαντω σε βλακειες..... τουλαχιστον επι μακρον μπορει να καταντησω και εγω βλακας....
ταμαμ ε??

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 29-10-2006 στις 12:17 Απάντηση με παράθεση

Αυτά να τα βλέπεις εσύ, krino, που είσαι υπέρ των καταλήψεων. Ήταν νομοτελειακό ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο κάποια στιγμή (και πόσα άλλα έχουν συμβεί που δεν βλέπουν ποτέ το φως της δημοσιότητας)

Στα υπόλοιπα, κάποιες ενστάσεις μου στα όσα γράφεις:

Παράθεση:
Originally posted by krino

α. Στο σχολειο εκεινη την στιγμη ηταν τουλαχιστον 30 ατομα, τα οποια εμειναν αδρανεις.

Δεν έγινε παρουσία τους. Στις τουαλέτες έγινε.

Αλλά κι αν έγινε παρουσία τους, ακόμα χειρότερα. Δεν δείχνει παρά ποιοι είναι οι καταληψίες.

Παράθεση:
β. Ο βιασμος γραφτηκε σε βιντεο κινητου για ενδεχομενη μελετη των βιαστων με την παρεα τους.

Αυτό δεν τεκμηριώνεται μέχρι στιγμής. Στα κινητά των συλληφθέντων που κατασχέθηκαν δεν βρέθηκαν ούτε βίντεο ούτε φωτογραφίες.

Παράθεση:
β. Οτι η κοπελα ειναι βουλγαρα, αρα σιγα και μην υπαρχει θεμα να ασχοληθει κανεις με μια βουλγαρα....
Εμεις οι ελληναραδες βιαζουμε βουλγαρες και αλλες παρομοιες και λογαριασμο δεν δινουμε πουθενα.

Και όμως, αυτό που λες αναιρείται από τις διαστάσεις που πήρε η είδηση σε όλα τα δελτία ειδήσεων και τα ραδιόφωνα, επί σειρά ημερών. ΤΟ θέμα, μάλιστα, προς μεγάλη μου έκπληξη αντιμετωπίστηκε με νηφάλιο τρόπο. Δηλαδή, δεν μετατράπηκε σε επιχείρημα κατά των καταλήψεων, δεν επιχειρήθηκε συγκάλυψη, αναδείχθηκε σε μείζον θέμα και αντιμετωπίστηκε με σοβαρότητα και με αποτροπιασμό.

Παράθεση:
Επισης εντυπωση προκαλει ο γυναικολογος που ΔΕΝ ειδε βιασμο....

Δικαιολογείσαι εν μέρει γιατί δεν είσαι γυναίκα, αλλά και πάλι ρε παιδί μου... Δεν θα μπορούσε ο γυναικολόγος να δει ίχνη βιασμού, αφού είχαν περάσει 1-2-3 ημέρες και δεν υπήρχαν ίχνη σπέρματος ή αίματος. Είδε όμως μώλωπες και αυτό ακριβώς είπε. Και δήλωσε ότι ο ιατροδικαστής θα πρέπει να πει περισσότερα, αφού αυτός μόνο μπορεί να αποφανθεί, εξατάζοντας τόσο τα γεννητικά όργανα, όσο και το υπόλοιπο σώμα. Για αυτό λέγεται ιατροδικαστής. Απαιτεί, ξέρεις, εξειδικευμένες σπουδές και γνώσεις και ένας γυναικολόγος δεν μπορεί να παίξει τέτοιο ρόλο. Εμένα ο γυναικολόγος για σοβαρότατο επιστήμονα μου κάνει με το να υιοθετεί μια τέτοια θέση, αυτή δηλαδή που του επιτρέπουν οι γνώσεις του και όχι αυτή που θέλεις εσύ.

Παράθεση:

Η καταδικη τετοιων φαινομενων ειναι τουλαχιστον δειγμα πολιτισμου εαν θελουμε να λεμε οτι ειμαστε πολιτισμενοι και τις λοιπες μπουρδες που ακουγονται περι απογονων των αρχαιων ελληνων κλπ κλπ...
Εμεις οι ιδιοι με την ανοχη μας εκτρεφουμε και συγκαλυπτουμε τετοια φαινομενα....

Δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένας που να μην καταδικάζει το περιστατικό. Πώς σου ήρθε να μας κάνεις διάλεξη Κυριακάτικα;

Κατά τα άλλα, με κάλυψε η Edge. Φτηνή εκμετάλλευση ενός δυσάρεστου (ή και τραγικού) περιστατικού εκ μέρους σου, ως αφμορή για τις αντι-εθνικές σου κορώνες.

Μη συνεχίζεις, γιατί θα αρχίσω και εγώ τα περί καταλήψεων και καταληψιών. Στο κάτω κάτω, καταληψίες σαν κι εσένα τη βίασαν την κοπελίτσα. Δεν είσαι παρά ένας από αυτούς που ο ίδιος καταδικάζεις.
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 29-10-2006 στις 12:21 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Global Touch

Κρίνε, μιας και ζητάς σχολιασμό:
:: οι δηλώσεις της μάνας δε μου φάνηκαν τόσο πειστικές για μια μάνα που βίασαν την κόρη της. εγώ τουλάχιστο θα αντιδρούσα πολυ διαφορετικά.

Μηπως αυτο θα επρεπε να σε βαζει σε σκεψεις???
Μηπως θα επρεπε να αναρωτηθεις αν αυτη η μανα εχει τις δυναμεις να αντιδρασει οπως θα αντιδρουσες εσυ??

:: ο γιατρός / ιατροδικαστής από οτι ακουσα στις ειδήσεις δεν βρήκε ιχνη βιασμου. από τον ιν τωρα βλέπω οτι βρήκε μωλωπες στην γενετική περιοχή; αν σε βιάσουν, σε κρατούν τρεις, και ο ενας..... , απο την αντίστασή σου και μόνο και την δυναμη στα χέρια εκείνων ώστε να διατηρήσουν τον έλεγχο, όλο και κάτι θα πρόκυπτε.

Δεν μου κανει εντυπωση η σταση του γυναικολογου....
κατ εμε εντασεται στην ιδια λογικη με τις αποψεις που διαβαζω στο παρον θρεντ.

Δεν ξέρω παλι, τι να πω, δεν ήμουν εκεί, ούτε ξέρω τι πραγματικά εγινε.

Γιατι ημουν εγω??
Η μηπως πρεπει να ειμαστε αυτοπτες μαρτυρες τελικα σε οτι συμβαινει για να εχουμε αποψη??

Ωστόσο η πρώτη εντύπωση, δε μου γέμισε το μάτι να συνέβη κάτι οντως.

Θα ηθελα να ηταν στην θεση αυτη η κορη σου (οταν κανεις) για να ειχα την γνωμη σου να εβλεπα τοτε αν θα σου γεμιζε το ματι η οχι....

Αυτά.

ναι σωστα, αυτα.

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 29-10-2006 στις 12:24 Απάντηση με παράθεση

Το ότι η κοπελίστα βιάστηκε, είναι γεγονός.

Από εκεί και πέρα τι γίνεται είναι το θέμα...

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
vipgr
μέλος

Member Is Offline

Διάθεση: 3-3-07, 6.45π.μ.

Εστάλη στις 29-10-2006 στις 12:27 Απάντηση με παράθεση

Εμένα με καλύπτει ο Σπυρος. . Αν κατι δεν αποδειχθει τι να σχολιάσεις? Και ισα ισα στο αλτερ που έτυχε να δω το θέμα ο παρουσιαστής καταδίκασε ολη τη κοινωνία, το συλλογο γονεων και κηδεμονων επιτέθηκε στο δικηγορο ενος εκ των κατηγορουμένων προσπάθησε να βγαλει αυθαίρετα συμπεράσματα απο το σοβαροτατο κατ εμε γυναικολόγο και τέλος εβγαλε την ετυμηγορία χωρις να υπαρχει καμια αποδειξη. Και βεβαια επαιζε τιτλος "βιασαν μαθητρια σε κατάληψη". Αν εγω παω και καταγγείλω οτι με βίασε ο νομάδας θα ήταν έντιμο να αρχισει να παιζει στα κανάλια κατι τετοιο και να σπηλώνεται η τιμή του ?

Και αν πραγματι έγινε, τι κι αν ήταν απο τη Βουλγαρία? Γιατι, ελληνίδες δε βιάζονται? Αλλοδαποί δε βιάζουν? Προσφατη ειναι η ιστορία της κοπελίτσας που στραγγαλισε στη Χαλκιδα ο φαντάρος.
Κατα τα λοιπα με καλύπτει κι εμενα η Ετζ.

La vida te da sorpresas, sorpresas te da la vida
oldjedai
Posting Freak

Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 29-10-2006 στις 12:31 Απάντηση με παράθεση

:cool:

Γλαδιολα , Βιολετα ..... ολα τα ανθη του κηπου θα παρελασουν απο δω μεσα ... Μετα να πιασουμε τα δεντρα .... καστανιες , καρυδιες .... ελατα .... Υπαρχει μεγαλη ποικιλια ...

:D

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
Global Touch
Χανευ; (Σ.Λ. εμοτ.)

Member Is Offline

Διάθεση: ρισπεκτ δε βαϊμπς

Εστάλη στις 29-10-2006 στις 12:32 Απάντηση με παράθεση

Κρίνο:
1. Σε τέτοιες περιπτώσεις δε νομίζω πως η πρώτη αντίδραση έιναι να το λάβεις φυσιολογικά ή να χάσεις τις δυνάμεις σου. Ειδικά για τη Μανα. Θαρρώ πως θα ήταν μια κλαση πιο ... να "σφάξει" τα παιδιά που το καναν.
2. Οχι, σαφώς και δεν πρέπει να είμαστε παρόντες. γι'αυτό και σου λεω οτι απο όσα πρόλαβα να ακούσω (φευγαλεα στη Νετ στο δελτίο, και ότι ειδα πιο πανω απο το ιν.τζιαρ που εβαλες), δε ξέρω, δε μου γεμίζει με το μάτι ως υπόθεση, μα και παλι δε μπορώ να ξέρω πιθανά κίνητρα για να το παίξουν ψέμματα. (λέμε, μια υπόθεση).
3. Κρίνε, εύχομαι να μην είναι ΠΟΤΕ σε μια ανάλογη θέση η κόρη μου. Αν όμως συμβεί, μπορεί να μην είμαι Μάνα, να'μαι απλά Πατέρας, μα ειλικρινά να ευχεται να ΜΗΝ τον αφήσουν να πέσει στα χέρια μου. (και στο λέει εκείνος ο άνδρας που θέλει το πρώτο του παιδί να'ναι ενα αξιολατρευτο κοριτσάκι... για να καταλάβεις την αντίδρασή μου απέναντι σε όποιον ή οποια προσπαθήσει να κάνει κάτι παρόμοιο).

oldjedai
Posting Freak

Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 29-10-2006 στις 12:33 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by vipgr
Αν εγω παω και καταγγείλω οτι με βίασε ο νομάδας θα ήταν έντιμο να αρχισει να παιζει στα κανάλια κατι τετοιο και να σπηλώνεται η τιμή του ?

:cool:

ΑΝ βγεις και καταγγειλεις κατι τετοιο , δεν προκειται να σε πιστεψει κανενας ... Οποτε , δεν κινδυνευει η "τιμη" του ...

:D

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  47

Go To Top