MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  18
Συγγραφέας: Θέμα: Κυνήγι και λαθροθηρία
hunter
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 1-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Κυνηγιάρικη

Εστάλη στις 3-12-2006 στις 00:21 Απάντηση με παράθεση

Ο σημαντικότερος σκοπός των Ομοσπονδιακών Θηροφυλάκων είναι οι συνεχείς έλεγχοι για την αποφυγή της λαθροθηρίας και την μείωση αυτής. Μια ολοκληρωμένη εικόνα δράσης της Ομοσπονδιακής Θηροφυλακής στην Πελοπόννησο και τα νησιά Ζάκυνθο, Κεφαλονιά και Ιθάκη, είναι το σύνολο των ελέγχων που έχουν πραγματοποιηθεί, 42.000, ( Μάρτιος του 2000 μέχρι σήμερα), στους οποίους έχουν πιστοποιηθεί 604 παραβάσεις του δασικού κώδικα.

Από αυτές το 29% αφορούν παράνομη θήρα με χρήση μιμητικών συσκευών, ακολουθεί με ποσοστό 16% η παράνομη θήρα εκτός κυνηγετικής περιόδου και με ποσοστό 12% η άσκηση θήρας χωρίς κυνηγετική άδεια. Από την υφιστάμενη κατάσταση παρατηρείται ότι η λαθροθηρία έχει περιοριστεί σημαντικά και αγγίζει μόνο το 1,44% του συνόλου των πραγματοποιηθέντων ελέγχων, επισημαίνοντας τον σπουδαίο ρόλο που έχει παίξει η Ομοσπονδιακή Θηροφυλακή, μέσα από την συνεχή, άγρυπνη και ευσυνείδητη εκτέλεση της αποστολής της.

Η προσπάθεια αυτή για τις κυνηγετικές οργανώσεις της χώρας μας, αποτελεί μονόδρομο και πηγάζει μέσα από τα αγνά αισθήματα ανθρώπων που ζουν και δραστηριοποιούνται μέσα στο φυσικό περιβάλλον. Η προστασία του από οποιοδήποτε φορέα που δραστηριοποιείται σε αυτή την κατεύθυνση, δεν επιδέχεται αμφισβήτηση καθώς ο σκοπός είναι κοινός, και σε αυτή την προσπάθεια αμέριστη θα πρέπει να είναι η συμπαράσταση της πολιτείας.

Η Κυνηγετική Ομοσπονδία Πελοποννήσου, όπως άλλωστε και ολόκληρη η Κυνηγετική Οικογένεια, μάχεται για αυτό το σκοπό, καθώς η οικολογική αξία του τόπου αποτελεί δημόσιο αγαθό στο οποίο δικαίωμα έχουν όλοι .

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΔΩ

It's not the Kill
It's the Feel of the Chase.
"Deep Purple"
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
karmenqueasy
Posting Freak

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 4-12-2006 στις 09:43 Απάντηση με παράθεση

Βρε αγόρι μου γλυκό, καλή η νομοθεσία που παρέθεσες παραπάνω, αλλά δεν είναι τίποτα παραπάνω από ευχολόγιο....γιατί αυτό είναι η απειλή μιας ποινής χωρίς κάποιον να ελέγχει.

Δεν υπάρχουν λέμε δασοφύλακες, το καταλαβαίνεις; Δεν έχει σημασία να βγαίνουν μιας στις τόσες και να κάνουν έλεγχο, σημασία είναι να υπάρχει ένας (τουλάχιστον ένας) στο δάσος, επί μονίμου βάσεως, σε ειδικό σπιτάκι. Μονίμως.

Και σού έχω μια ερώτηση, αν γνωρίζεις. Στο Νομό Αχαίας, πού δραστηριοποιείται αυτή η Ομοσπονδιακή Θηροφυλακή; Αν θέλει κανείς να κάνει μια καταγγελία, πού θα τους βρει;

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
hunter
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 4-12-2006 στις 10:02 Απάντηση με παράθεση

Karmen,
αναγκάστηκα να ποστάρω τη νομοθεσία, από τα ανεκδιήγητα άρθρα της ορνοθολογικής.
Το αν τηρέιται ή όχι από κάποιους, γι' αυτό δεν φταίνε οι κυνηγοί.
Πάντως σε πληροφορώ ότι έλεγχοι γίνονται από τη θηροφυλακή και μάλιστα πολλοί παραβάτες
έχουν οδηγηθεί στη δικαιοσύνη.
Μια από τις αιτίες ίδρυσής της ήταν πιστεύω και το ότι οι ίδιοι οι κυνηγοί θέλουν
να καθαρίσουν το χώρο τους από τους παραβάτες.
Παραβάτες που ενοχλούν περισσότερο και πρώτα απ' όλους, τους νομοταγείς κυνηγούς.
Παραβάτες που βάζουν βούτυρο στο ψωμί όλων αυτών των αντικυνηγών.
Είναι σα να θέλουμε να καταργήσουμε την οδήγηση ΙΧΕ, επειδή υπάρχουν παραβάτες,
που παραβαίνουν τον ΚΟΚ είτε από άγνοια των κανόνων του, είτε επίτηδες.
Όσον αφορά την ερώτηση, εάν έκανες τον κόπο να έμπαινες στην ιστοσελίδα που έβαλα
στο προηγούμενο ποστ, θα είχες βρεί την απάντηση.

Για να σε διευκολύνω:
ΕΔΩ

It's not the Kill
"Deep Purple"
Edge
Αποστασιοποίηση

Registered: 14-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: [~~~]

Εστάλη στις 4-12-2006 στις 10:26 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by karmenqueasy
ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
Παύσατε πυρ!
Tης ΤANIAΣ ΓEΩPΓIOΠOYΛOY

Με αφορμή τον τίτλο του αρθρου και επειδή πέρα απο την οφθαλμοφανή αιτία καταστροφή των οικοσυστημάτων απο λαθροθηρία υπάρχουν και άλλες.

πριν απο κάμποσα χρόνια είχα διαβάσει συνέντευξη ενός ανεκδιήγητου προέδρου του σωματείου (συλλόγου; ) κυνηγών του οποίου το όνομα μου διαφεύγει απο τη μνήμη.
Τα λόγια όμως του ανεκδιήγητου και άσχετου ως προς τον τρόπο λειτουργίας των οικοσυστημάτων αυτού ανθρώπου
μου έμειναν και λυπάμαι που δε θυμάμαι το όνομα μιας και δε πιστεύω ότι αντιπροσωπεύει τη νοοτροπία όλων των κυνηγών (ίσως ομως μια μεγάλης μερίδας τους)

Ανάμεσα στα υπόλοιπα ανάφερε ότι οι κυνηγοί λειτουργούν ως μηχανισμοί φυσικής επιλογής καθώς σκοτώνουν τα αδύναμα,τα άρρωστα μέλη των πληθυσμών αφήνοντας να επιβιώσουν τα πιο γερά και κατ'επέκταση τα πιο ικανα προς επιβίωση γονίδια.
Ανάφερε δε και το έχουμε δει εξ ιδίοις ομμασι στην τηλεόραση ότι κάθε χρονο απελευθερώνουν στη φύση εκατοντάδες νέα ζώα τα οποία μεγάλωσαν σε εκτροφείο ώστε να αντικαταστήσουν τις φθορές.
Αποτέλεσμα αυτής της επιπόλαιας κίνησης είναι η γενετική επιμόλυνση και εξαφάνιση ενός ενδειμικού υποείδους καθώς δε δίνεται σημασία στο υποείδος που απελευθερώνεται και ετσι εξαφανίστηκε ο θεσσαλικός λαγός.Η μείωση της ποικιλότητας σ'ενα οικοσύστημα έχει ολέθριες συνέπειες για την ισορροπία του οικοσυστήματος.
Κατα δεύτερο η απελευθερωση ζώων που έχουν μεγαλώσει σε συνθήκες αιχμαλωσίας δεν είναι παρα καταδικαστική για τα ίδια τα ζώα τα οποία δεν είναι προσαρμοσμένα στις συνθήκες που επικρατούν στον φυσικό τους βιότοπο.

~ εαν αποτύχεις και 2η φορά
ίσως η αποτυχία είναι το στυλ σου ~
tek
Posting Freak

Registered: 16-11-2005
Member Is Offline

Διάθεση: Cliche Guevara

Εστάλη στις 4-12-2006 στις 13:17 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by hunter
Karmen,
αναγκάστηκα να ποστάρω τη νομοθεσία, από τα ανεκδιήγητα άρθρα της ορνοθολογικής.

γιατι ανεκδιηγητα τα αρθρα της ορνιθολογικης; ειναι σπορ το κυνηγι;

Le monde fait de nous des putes. Νous ferons du monde un bordel!
[:il etait une fois l' homme].
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
karmenqueasy
Posting Freak

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 4-12-2006 στις 13:23 Απάντηση με παράθεση

Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω: είναι ψέμματα τα στοιχεία που αναφέρονται παραπάνω, για τα ποσοστά των πουλιών που απελευθερώθηκαν και μετά πυροβολήθηκαν;

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
hunter
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 5-12-2006 στις 11:59 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Edge

Με αφορμή τον τίτλο του αρθρου και επειδή πέρα απο την οφθαλμοφανή αιτία καταστροφή των οικοσυστημάτων απο λαθροθηρία υπάρχουν και άλλες.

πριν απο κάμποσα χρόνια είχα διαβάσει συνέντευξη ενός ανεκδιήγητου προέδρου του σωματείου (συλλόγου; ) κυνηγών του οποίου το όνομα μου διαφεύγει απο τη μνήμη.
Τα λόγια όμως του ανεκδιήγητου και άσχετου ως προς τον τρόπο λειτουργίας των οικοσυστημάτων αυτού ανθρώπου
μου έμειναν και λυπάμαι που δε θυμάμαι το όνομα μιας και δε πιστεύω ότι αντιπροσωπεύει τη νοοτροπία όλων των κυνηγών (ίσως ομως μια μεγάλης μερίδας τους)

Ανάμεσα στα υπόλοιπα ανάφερε ότι οι κυνηγοί λειτουργούν ως μηχανισμοί φυσικής επιλογής καθώς σκοτώνουν τα αδύναμα,τα άρρωστα μέλη των πληθυσμών αφήνοντας να επιβιώσουν τα πιο γερά και κατ' επέκταση τα πιο ικανα προς επιβίωση γονίδια.

Θα είχε ενδιαφέρον να μπορούσες να θυμηθείς το όνομα του συγγραφέα του άρθρου, ή ακόμα καλύτερα να μας έβρισκες το ίδιο το άρθρο.
Και αυτό γιατί νομίζω ότι μάλλον δεν θα τα έγραφε έτσι όπως τα περιγράφεις.
Αυτό που θα έγραφε, θα ήταν ότι τα θηράματα που ο κυνηγός σκοτώνει (ο κάθε κυνηγός, είτε αυτός βρίσκεται στο είδος των ανθρώπων,
είτε σε κάποιο είδος του υπόλοιπου ζωικού βασιλείου), είναι εξ' ορισμού τα πιο ανίκανα να επιβιώσουν.
Και αυτό επειδή σύμφωνα με μελέτες, αυτό ισχύει για ΟΛΑ τα είδη του ζωικού βασιλείου. Το πιο ικανό σωματικά, έμπειρο και έξυπνο ζώο,
θα ταλαιπωρήσει τον διώκτη του ανάλογα με το βαθμό στον οποίο διαθέτει τα παραπάνω χαρίσματα. Και ίσως και να μην γίνει ποτέ λεία του.
Ο ταχύτατος γατόπαρδος (cheetah) θα καταφέρει να πιάσει ή την πιο άπειρη (που δεν θα τον πάρει χαμπάρι να την πλησιάζει)
ή την πιο αργή (λόγω ηλικίας ή σωματικής φυσικής κατάστασης και αρτιμέλειας), ή την πιο χαζή γαζέλα, που αν και διαθέτει τα ταχύτητα και την εμπειρία, δεν είναι σε θέση να εκμεταλλευτεί τα χαρίσματα που της έδωσε η φύση και η ζωή η ίδια για να γλιτώσει.

Και αυτό ισχύει και από την ανάποδη.
Στη φύση ο κυνηγός συνήθως επιλέγει το θήραμα που ταιριάζει στα μέτρα του.
Το γέρικο cheetah θα κυνηγήσει την πιο γέρικη - σωματικά ανήμπορη => αργή γαζέλα του κοπαδιού ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ,
γιατί ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ να φτάσει τις υπόλοιπες. Και αν δεν το κάνει, θα πεθάνει της πείνας.

ʼλλωστε, έχει αποδειχθεί από μελέτη των ανθρωποφάγων αιλουροειδών (τίγρεις, λιοντάρια, πάνθηρες, πούμα),
που εκ των υστέρων κυνηγήθηκαν και θανατώθηκαν, ότι στην πλειοψηφία τους είχαν κάποιο πρόβλημα.
Κάποια από αυτά είχαν πρόβλημα στην οδοντοστοιχία (έλειπαν δόντια) ή στα νύχια (έλειπαν νύχια)λόγω ατυχημάτων,
άλλα είχαν κάποια άλλη σωματική ανεπάρκεια, ενώ κάποια άλλα ήταν απλά γερασμένα.
Και για να εξηγηθώ, με τον όρο ανθρωποφάγα, εννοώ αυτά που εκ συστήματος σκότωναν ανθρώπους για να τραφούν.

Με αυτή τη λογική, τα ζώα που θα πέσουν στα χέρια του κυνηγού - ανθρώπου, είναι κατά πλειοψηφία τα πιο ανίκανα να επιβιώσουν.
Και αυτό βέβαια φαίνεται ΜΟΝΟ από το αποτέλεσμα.
Το πόσο εύκολα δηλαδή πέφτει στα χέρια του κυνηγού το θήραμα,
δείχνει το επίπεδο (- κατάσταση) που βρίσκεται τόσο το ίδιο το θήραμα, όσο και ο κυνηγός του.
Πχ Η ικανή μπεκάτσα θα ταλαιπωρήσει πάρα πολύ τόσο τον κυνηγό, όσο και το σκύλο του και τις περισσότερες φορές δεν θα πέσει στα χέρια του.
Θα κρυφτεί σε πιο δύσκολο σημείο να την ανακαλύψει ο σκύλος, δύσκολα θα δεχτεί τη φέρμα του αλλά και αν το κάνει,
θα έχει διαλέξει και τον πιο δύσκολο (για τον διώκτη της) διάδρομο διαφυγής, βάζοντας εμπόδια ανάμεσα σε αυτήν και το όπλο του κυνηγού.
Από την άλλη μεριά, ο κυνηγός που σωματικά υστερεί, π.χ. λόγω βάρους, φυσικής κατάστασης ή ηλικίας, δύσκολα θα ανέβει στα κακοτράχαλα περδικοβούνια, ή θα περπατήσει τις απότομες χαράδρες των ελατιάδων για να ανακαλύψει τις πρώιμες μπεκάτσες.
Που όμως είναι και οι πιο δύσκολες.

Παρ’ όλα αυτά, ενσυνείδητη επιλογή των θηραμάτων, γίνεται κατά κόρον στο κυνήγι τριχωτών “τροπαιοφόρων” θηραμάτων.
Τροπαιοφόρα είναι τα θηράματα εκείνα που έχουν μεγάλα κέρατα ή μεγάλους χαυλιόδοντες. Πράγμα που δηλώνει ταυτόχρονα και την ηλικία τους, καθώς και τον ύψιστο βαθμό δεξιοτεχνίας που απαιτεί το κυνήγι τους.
Σε αυτές τις περιπτώσεις επιλέγονται μόνο τα μεγάλα αρσενικά και αποκλείονται τα θηλυκά και νεαρά ζώα.

Ανάφερε δε και το έχουμε δει εξ ιδίοις ομμασι στην τηλεόραση ότι κάθε χρονο απελευθερώνουν στη φύση εκατοντάδες νέα ζώα τα οποία μεγάλωσαν σε εκτροφείο ώστε να αντικαταστήσουν τις φθορές.
Αποτέλεσμα αυτής της επιπόλαιας κίνησης είναι η γενετική επιμόλυνση και εξαφάνιση ενός ενδειμικού υποείδους καθώς δε δίνεται σημασία στο υποείδος που απελευθερώνεται και ετσι εξαφανίστηκε ο θεσσαλικός λαγός.Η μείωση της ποικιλότητας σ'ενα οικοσύστημα έχει ολέθριες συνέπειες για την ισορροπία του οικοσυστήματος.
Κατα δεύτερο η απελευθερωση ζώων που έχουν μεγαλώσει σε συνθήκες αιχμαλωσίας δεν είναι παρα καταδικαστική για τα ίδια τα ζώα τα οποία δεν είναι προσαρμοσμένα στις συνθήκες που επικρατούν στον φυσικό τους βιότοπο.

Όντως, χιλιάδες άτομα κάποιων θηρεύσιμων ειδών, απελευθερώνονται κάθε χρόνο από τις κυνηγετικές οργανώσεις.
Αυτό όμως δεν γίνεται τόσο επιπόλαια όσο περιγράφεις.
Τα πουλιά (πέρδικες, ορτύκια και φασιανοί κυρίως) ή τα ζώα (λαγοί κυρίως) ακολουθούν μια συγκεκριμμένη διαδικασία πριν απελευθερωθούν.
Εγκλιματίζονται όσο αυτό είναι δυνατόν, σε ειδικούς χώρους περιφραγμένους, όμοιους με το περιβάλλον που ζούν, με ελλάχιστη ανθρώπινη παρουσία.
Δεν γνωρίζω κάποιο σύλλογο που να απελευθερώνει φασιανούς ή πέρδικες τη μια μέρα για να κυνηγηθούν την επόμενη.
ʼλλωστε οι περισσότερες απελευθερώσεις γίνονται την άνοιξη, περίοδο που απαγορεύεται το κυνήγι.
Το μόνο που απομένει στα απελευθερωμένα ζώα - πουλιά, είναι να εγκλιματιστούν το ταχύτερο δυνατό στο φυσικό περιβάλλον, να τραφούν και ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ
να γλυτώσουν από τα δόντια των φυσικών τους εχθρών (αλεπούδων, αρπακτικών πτηνών, κορακοειδών κλπ, είδη σε αφθονία στην ελλάδα).
Όσον αφορά τώρα τη γενετική επιμόλυνση που ανέφερες, σε αυτό έχεις εν μέρη δίκιο.
Έχουν ξεκινήσει κάποιες μελέτες που γίνονται στο κατά πόσον οι απελευθερώσεις έχουν σα συνέπεια τη γεννετική μόλυνση ενός είδους.
Αν συμβαίνει πάντως αυτό, δεν είναι κάτι που οι κυνηγετικές οργανώσεις το κάνουν εσκεμμένα.
Να βοηθήσουν πάνε και σίγουρα όχι μόνο για το όφελος των κυνηγών.
Γιατί δεν φταίνε βέβαια οι κυνηγοί για όλα τα δεινα της πανίδας στον πλανήτη. Μάλλον φταίνε λιγότερο απ' όλους.
Γι αυτό και δίνουν το παρόν ταιζοντας προστατεύοντας και περιθάλπτοντας και μη θηρεύσιμα είδη.
ʼλλωστε όσον αφορά τις πέρδικες, το μοναδικό είδος πέρδικας που είναι δυνατόν να αναπαραχθεί σε αιχμαλωσία
(και συνεπώς είναι αυτό που εκτρέφεται και απελευθερώνεται), είναι η νησιώτικη (τσούκαρ) και η οποία ζεί σε διαφορετικούς βιότοπους από την ορεινή (γκρέκα).
Επίσης να μην ξεχνάμε ότι το αγριογούρουνο, είχε εξαφανιστεί από την πελοπόννησο από τις αρχές του αιώνα.
Το ότι τώρα η πελοπόννησος έχει ένα σημαντικό πληθισμό από αγριογούρουνα, οφείλεται στον Κυνηγετικό Σύλλογο Μεγαλόπολης,
ο οποίος στις αρχές τις 10ετίας του '80, απελευθέρωσε κάποια άτομα του είδους και αφού τα προστάτευσε από τη λαθροθηρία
και τα βοήθησε να εγκλιματιστούν στο φυσικό περιβάλλον, αυτά ευδοκίμησαν.
Με αποτέλεσμα από τα μέσα της δεκαετίας του '90 να έχουν αυξηθεί τόσο, ώστε να επιτραπέι το κυνήγι τους

Επίσης η κυνηγετική Συνομοσπονδία, εδώ και χρόνια συνεργάζεται με ειδικούς επιστήμονες (θηραματολόγους, περιβαλλοντολόγους κλπ),
τεκμηριώνοντας στοιχεία και παρουσιάζοντας μελέτες που δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν αυτές των άλλων Ευρωπαϊκών χωρών.
Και με τη σειρά της συμβουλεύει και καθοδηγεί ανάλογα τις περιφεριακές κυνηγετικές οργανόσεις και τους συλλόγους.

Παράθεση:
Originally posted by tek
Παράθεση:
Originally posted by hunter
Karmen,

γιατι ανεκδιηγητα τα αρθρα της ορνιθολογικης; ειναι σπορ το κυνηγι;

Tek
Ποιός σου είπε ότι το κυνήγι είναι "σπορ"??
Επειδή το διάβασες στα άρθρα των αντικυνηγών ίσως?? Γιατί κανένας σοβαρός κυνηγός δεν θεωρεί το κυνήγι "σπορ"
Εσύ αυτό κατάλαβες??
Το γιατί χαρακτήρισα το άρθρο και το συντάκτη του ανεκδιήγητο, το εξήγησα (και το απέδειξα) πλήρως νομίζω.

Παράθεση:
Originally posted by karmenqueasy
Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω: είναι ψέμματα τα στοιχεία που αναφέρονται παραπάνω, για τα ποσοστά των πουλιών που απελευθερώθηκαν και μετά πυροβολήθηκαν;

Καρμεν
Με κάνεις να επαναλαμβάνομαι νομίζω.
Αρνήθηκα εγώ ότι υπάρχουν αλήτες στο χώρο των κυνηγών που πυροβολούν μη θηρεύσιμα είδη, ή χρησιμοποιούν παράνομα μέσα για την άσκηση του κυνηγίου?
Όσον αφορά τους αριθμούς, εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αντιπροσωπευτικοί.
Και δεν είμαι σίγουρος, για ένα απλούστατο λόγο. Η συγκεκριμένη εταιρία, επιθυμεί την κατάργηση του κυνηγίου. Χρησιμοποιεί λοιπόν ό,τι μέσον μπορεί,
για να στρέψει τον κόσμο εναντίον των κυνηγών.
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 5-12-2006 στις 12:46 Απάντηση με παράθεση

αγαπητε hunter,
παρακολουθω το σκεπτικο σου εδω και σε αλλα θεματα.
Αναγνωριζω οτι οι κυνηγετικοι συλλογοι εχουν περιορισει την λαθροθηρια και οπως γραφεις επεστρεψαν τα αγριουγουρουνα....

Ωστοσο ειμαι αρκετα σκεπτικος γιατι μιλαμε για μια ιστορια που σκοπος της ειναι να σκοτωσεις ενα ζωο για να σου ανεβει η ανδρεναλινη σου....
Το εθεσα καλα η κανω λαθος??? οσο καλα και να το ντυσεις εχω αρκετες αμφιβολιες επι του θεματος κατα ποσο ειναι σκοπιμο το κυνηγι.
Μπορω απειρως ευκολοτερα να κατανοησω το κυνηγι και το να σκοτωσεις ενα ζωο, εαν δεν εχεις να φας και θες το κρεας του, η την γουνα του ισως αμα κρυωνεις....

Απο κει και περα ειμαι πολυ προβληματισμενος.
Συμφωνεις η οχι με το σκεπτικο μου???

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
hunter
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 5-12-2006 στις 13:10 Απάντηση με παράθεση

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου, μόνο στο ότι το κυνήγι πλέον δεν γίνεται σαν αποκλειστικό
μέσον διατροφής του ανθρώπου. Αν και όποιος θέλει να φάει θηράματα, δεν έχει άλλο τρόπο,
από το να τα κυνηγήσει, ή να αγοράσει αυτά που έχουν σκοτώσει άλλοι (εδώ στην Ελλάδα απαγορεύεται, ορθά κατά τη γνώμη μου.)
Είναι όμως μέσα στα γονίδιά του. Γονίδια που έχουν εκφυλιστεί μέσα στο πέρασμα των αιώνων.
Πέρα απ' όλα αυτά όμως το κυνήγι είναι μια ολόκληρη φιλοσοφία και στάση ζωής.
Πίστεψέ με, εάν υπολόγιζα το πόσο μου κοστίζει μια μπεκάτσα (σε χρόνο, χρήμα και ταλαιπωρία),
θα το είχα κόψει προ πολλού το κυνήγι. Όχι μόνο εγώ, αλλά και πολλοί άλλοι σαν κι εμένα.
Δεν το κάνουμε όμως μόνο για το κρέας, όπως έχω ανεπανάληπτες φορές πει.
Αρκεί να σου πω, ότι μια 5θήμερη κυνηγετική εξόρμηση στο Δέλτα του Έβρου (Γκιαούρ Αντά)
στοίχισε σε κάθε έναν από την παρέα περίπου 100.000 δρχ.
Ξέρεις με πόσα παπιά γυρίσαμε πίσω ο καθένας??
6.
Ναι, σωστά διάβασες. ΕΞΙ παπιά για κάθε έναν από τους τέσσερεις που είμασταν εκεί.
Και πίστεψέ με, πεθαίνω να ξαναπάω. Κι ας γυρίσω με λιγότερα.
ʼλλωστε, οκυνηγός όταν ξεκινάει για κυνήγι, ξεκινάει με την ελπίδα, ξέροντας βαθιά μέσα του,
ότι οι πιθανότητες να γυρίσει άπραγος (από πλευράς κάρπωσης θηράματος) είναι περισσότερες.

Δεν σχολίασες όμως τα προηγούμενα ποστ μου. Να υποθέσω ότι συμφωνείς??

Έχω σπάσει τα δάχτυλά μου να γράφω, και δεν ξέρω και τυφλό σύστημα.
Περιμένω τουλάχιστον απόψεις και γόνιμη συζήτηση επί του θέματος
και όχι γενικούς αφορισμούς.
Εχω αρχίσει να ξυρίζω τη γλώσσα μου πλέον.

It's not the Kill
"Deep Purple"
tek
Posting Freak

Registered: 16-11-2005
Member Is Offline

Διάθεση: Cliche Guevara

Εστάλη στις 5-12-2006 στις 13:31 Απάντηση με παράθεση

κρινο αυτο ακριβως καυτηριαζω κ εγω... να τα σκοτωναν για να τα φανε πες οκ... αντε να τα πουλαγαν κ σε καποιο χασαπικο... εχει μια λογικη εξηγηση (τα περι γουνας οχι τοσο καθοτι υπαρχουν κ τα συνθετικα)... αλλα το να σκοτωνεις πληθος πουλιων κ αλλων ζωων ως σπορ δεν το καταλαβαινω. κ υπαρχουν κ τετοιοι hunter. μπορει εσυ κ η παρεα σου να διαφερετε αλλα υπαρχουν κ τετοιοι, οχι μονο στην χωρα μας αλλα παντου.

Le monde fait de nous des putes. Νous ferons du monde un bordel!
[:il etait une fois l' homme].
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  18

Go To Top