MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  25
Συγγραφέας: Θέμα: Και βαφτισανε τα Σκοπια... Μακεδονια
Global Touch
Χανευ; (Σ.Λ. εμοτ.)

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ρισπεκτ δε βαϊμπς

shocked.gif Εστάλη στις 2-7-2003 στις 09:26 Απάντηση με παράθεση
Και βαφτισανε τα Σκοπια... Μακεδονια

Απο το In.gr:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ενοχλημένη είναι η Αθήνα από τη διμερή συμφωνία, που υπέγραψαν οι Ηνωμένες Πολιτείες με την ΠΓΔΜ, χρησιμοποιώντας το όνομα «Μακεδονία» για την εξαίρεση των Αμερικανών πολιτών από τη δικαιοδοσία του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου.

Ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών Πάνος Μπεγλίτης δήλωσε την Τρίτη ότι ο υπουργός Εξωτερικών Γ.Παπανδρέου έχει ήδη προβεί στις δέουσες ενέργειες, θέτοντας το θέμα στον Αμερικανό πρεσβευτή στην Αθήνα Τόμας Μίλερ, αλλά και μέσω επιστολής που απέστειλε προς τον Αμερικανό ομόλογό του Κόλιν Πάουελ.

Σύμφωνα με τον κ. Μπεγλίτη, η χρήση του όρου «Μακεδονία» σε μια διμερή συμφωνία «σε καμία περίπτωση δεν συνιστά πρόκριμα για την τελική λύση στο θέμα της ονομασίας, η οποία θα βρεθεί μέσω των διαπραγματεύσεων που διεξάγονται στο πλαίσιο του ΟΗΕ».

Ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών υπενθύμισε ότι η ισχύουσα σήμερα διεθνώς αναγνωρισμένη ονομασία των Σκοπίων είναι πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Comte De St Germain
.

Registered: 17-6-2003
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 2-7-2003 στις 12:03 Απάντηση με παράθεση

Mε κάθε φιλική διάθεση (και πρόθεση) , αν τώρα εγώ ασπαστώ αυτό, θα ακούσω τίποτις μπινελίκια;

:)

Όχι.
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Global Touch
Χανευ; (Σ.Λ. εμοτ.)

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ρισπεκτ δε βαϊμπς

Εστάλη στις 2-7-2003 στις 12:09 Απάντηση με παράθεση

Κάθε γνώμη έχει δικαίωμα να εκφραστει

Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
sougar
Η a U n T e D

Registered: 20-4-2003
Member Is Offline

Διάθεση: φασόλι

Εστάλη στις 2-7-2003 στις 12:52 Απάντηση με παράθεση

Εγώ υπέρ της ογκώδους άγνοιας...:o

My heroes are dead.
They died in my head.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TC
from 0 to bitch in 2.7 secs

Registered: 24-5-2003
Member Is Offline

Διάθεση: onirama

Εστάλη στις 2-7-2003 στις 14:00 Απάντηση με παράθεση

Με το συμπάθειο, επίσης, αλλά νομίζει πια κανείς ότι είναι διεκδικήσιμο θέμα αυτό??? Το συγκεκριμένο θέμα έχει κλείσει, έχει μπεί στα αρχεία τους και εμείς στα αρχ*ια τους.
Οι φωνούλες αγανάκτησης των εκάστοτε ΥΠΕΞ κλπ είναι ακόμα πιο αστείες κι από την δική μου που λέω ότι θέλω επιτέλους να πληρωθώ για την δουλειά που έχω κάνει!!!

Αφού δεν έγινε αυτό που πρότεινε ο Ζουράρις (αν θυμάμαι καλά, απο την Λάρισσα κι επάνω να γίνει ξεχωριστό κράτος μαζί με τα Σκόπια και το κομμάτι της Βουλγαρίας, με πρωτεύουσα την Θεσσαλονίκη και στη σημαία τον Δικέφαλο Αετό -του ΠΑΟΚ βέβαια εννοούσε!!!-)... τι να συζητάμε???
:P:P:P

Γλέντα τον εαυτό σου ωσάν νούμερο!

let Life happen
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
dpdt1
Uhuru!

Registered: 8-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Punk

Εστάλη στις 14-7-2003 στις 11:45 Απάντηση με παράθεση

Εγώ θα συμφώνησω με το σφουγγάρι (ναι ρε, συμφωνώ!!) :o , και ακόμα..., αφού το ΥΠ.ΕΞ το γράφει στ' αρχ*δια του το συγκεκριμένο θέμα όπως λέει και η φίλτατη τισι , επαυξάνω και το γράφω στ' αρχ*δια μου x2.

Τέλος

Δακρυγόνα και φωτιές στο μικρό χωριό, και χτυπάν αλύπητα, νέους στο ψαχνό

Δακρυγόνα και φωτιές σκόρπισαν παντού, και η βουλή απέεεχει μόνο ένα ντου!
kourtembeu
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 9-9-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ΣΕΞΥ ΜΠΟΥΜ ΜΠΟΥΜ

thumbdown.gif Εστάλη στις 11-9-2003 στις 17:14 Απάντηση με παράθεση

http://www.un.org/Overview/unmember.html

θελεω να μου πει καποιος αν σε αυτη τη σελιδα που δινω υπαρχει κρατος με αυτο το ονομα;)

http://clubs.pathfinder.gr/ellada_kupros

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
Aenaos
Time Administrator

Registered: 15-1-2004
Member Is Offline

Διάθεση: - ΠΑΝΤΑ -

Εστάλη στις 31-3-2004 στις 22:02 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by kourtembeu
http://www.un.org/Overview/unmember.html

θελεω να μου πει καποιος αν σε αυτη τη σελιδα που δινω υπαρχει κρατος με αυτο το ονομα;)

Το βρήκα όμως σε αυτή.... σημαίνει κάτι....
http://www.multiforums.gr/fun/stats.php?view=countries

Τελικά το (θέμα) το 'χουμε γράψει όλοι εκεί που δεν πιάνει το μελάνι????
Παράθεση:
Originally posted by dpdt1
Εγώ θα συμφώνησω με το σφουγγάρι (ναι ρε, συμφωνώ!!) :o , και ακόμα..., αφού το ΥΠ.ΕΞ το γράφει στ' αρχ*δια του το συγκεκριμένο θέμα όπως λέει και η φίλτατη τισι , επαυξάνω και το γράφω στ' αρχ*δια μου x2.

Τέλος

Πραγματικά.... Τέλος....

mode μπαχαλο = Always ON
ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 13-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 3-4-2004 στις 07:04 Απάντηση με παράθεση
ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΡΕΣΒΗ ΖΑΧΑΡΑΚΗ

Η απάντηση στα απομνημονεύματα του κ. Κίρο Γκλιγκόροφ
Ο πρέσβης κ. Ζαχαράκις αποκαλύπτει το σκοτεινό παρασκήνιο για το όνομα των Σκοπίων
* Πώς ο Χόλμπρουκ παγίδευσε και εξαπάτησε με ψέματα τις δύο χώρες
* Οι εκβιασμοί εν ονόματι της Ουάσιγκτον

ΧΡ. Γ. ΖΑΧΑΡΑΚΙΣ
Εχοντας κατ' αποκλειστικότητα διαπραγματευθεί τόσο τη λεγόμενη Ενδιάμεση (interim) Συμφωνία με την πΓΔΜ το 1995 όσο και, στη συνέχεια και επί τρία και πλέον χρόνια, μέχρι της αποχωρήσεώς μου από τη Διπλωματική Υπηρεσία το 1999 το θέμα του ονόματος της χώρας αυτής, θεωρώ χρήσιμο, χάριν της ιστορικής ακρίβειας, να παραθέσω από τις προσωπικές σημειώσεις μου και τις επίσημες αναφορές μου προς το υπουργείο Εξωτερικών ορισμένες διευκρινίσεις και διορθώσεις στις σχετικές περικοπές των «Απομνημονευμάτων» του πρώην προέδρου της πΓΔΜ κ. Κ. Γκλιγκόροφ που δημοσίευσε «Το Βήμα» στις 10.6.2001 και που, κατά τη γνώμη μου, χαρακτηρίζονται από κάποια σύγχυση και ασάφεια.

(Εικόνα μεγέθους : 24717 bytes)

Αυτό που θα πρέπει πριν απ' όλα να αποσαφηνισθεί είναι ότι αρχικά, την άνοιξη του 1994, οι προσπάθειες συνεννοήσεως των δύο πλευρών με τη μεσολάβηση του εκπροσώπου του Γενικού Γραμματέως του ΟΗΕ κ. Σ. Βανς αφορούσαν σε μια «σφαιρική» διευθέτηση του προβλήματος, περιλαμβανομένης κυρίως της διαφοράς περί το όνομα, βάσει των αποφάσεων 817 και 845 του Σ.Α. του 1993. Στην πράξη όμως η διαπραγμάτευση περιορίστηκε, σε πρώτο στάδιο, στην επιδίωξη μιας συμφωνίας που θα επέτρεπε την, κατά κάποιον τρόπο, de facto ομαλοποίηση των καθημερινών σχέσεων των δύο χωρών με σειρά πρακτικών μέτρων και με επίλυση ορισμένων μόνο ουσιαστικών πλευρών του θέματος, για τις οποίες θα αναφερθώ κατωτέρω, αλλά χωρίς ρύθμιση του ζητήματος του ονόματος. Το τελευταίο αυτό παραπέμφθηκε σε περαιτέρω συνομιλίες, όπως προβλέπει το άρθρο 5 της συνομολογηθείσης εν τω μεταξύ Ενδιάμεσης Συμφωνίας και παραμένει μέχρι σήμερα σε εκκρεμότητα.

Και κατά τις δύο αυτές φάσεις οι διαπραγματεύσεις διεξήχθησαν υπό την αιγίδα του κ. Βανς, συνεπικουρούμενου από τον κ. Νίμιτς, ο οποίος και τελικά τον αντικατέστησε το 1999, όταν η υγεία του δεν επέτρεπε πλέον στον κ. Βανς να συνεχίσει.

* Οι συναντήσεις

Κατά τη διαπραγμάτευση για την Ενδιάμεση Συμφωνία το πλαίσιο των συνομιλιών ήταν «έμμεσο», με κατ' ιδίαν δηλαδή τακτικές συναντήσεις μου με τους μεσολαβητές στη Γενεύη και ακολούθως στη Νέα Υόρκη, μετά την ανάληψη των καθηκόντων μου ως Μονίμου Αντιπροσώπου του ΟΗΕ τον Αύγουστο του 1994, ενώ οι εκπρόσωποι των ενδιαφερομένων μερών ουδέποτε συναντήθηκαν μεταξύ τους μέχρι της ημέρας υπογραφής της συμφωνίας από τον κ. Κ. Παπούλια και τον σκοπιανό ομόλογό του κ. Τσεβρενκόφσκι τον Σεπτέμβριο του 1995.

Αντιθέτως, και ως αποτέλεσμα της επιτευχθείσης προσεγγίσεως μετά την Ενδιάμεση Συμφωνία, οι διαπραγματεύσεις για το όνομα υπήρξαν εξ αρχής «άμεσες», με μηνιαίες, πλην εξαιρέσεων, κοινές συσκέψεις μου, από τον Νοέμβριο του 1995 μέχρι τον Απρίλιο του 1999, με τον σκοπιανό εκπρόσωπο κ. Τοσέφσκι, παρουσία των κυρίων Βανς και Νίμιτς, και, όπως αντιλαμβάνομαι, συνεχίζονται, θεωρητικά τουλάχιστον, ως σήμερα αλλά σε λιγότερο προγραμματισμένο και πολύ αραιότερο ρυθμό.

* Η διαπραγμάτευση

Ο λόγος του διαχωρισμού της αρχικής «συνολικής» διαπραγματεύσεως σε δύο φάσεις με διαφορετικό αντικείμενο υπήρξε η διαπίστωση από τον κ. Βανς αλλά και από τις δύο πλευρές ότι η συνομολόγηση μιας συμφωνίας «πρακτικών» ρυθμίσεων, που αμφότερες επεδίωκαν για τους δικούς τους στόχους, ήταν ανέφικτη ως εκ της προφανούς αδυναμίας επιλύσεως, κατά τη στιγμή εκείνη, του προβλήματος του ονόματος.

Στο πνεύμα αυτό εκρίθη ότι θα ήταν προτιμότερο να «παραμερισθεί» προσκαίρως το πρόβλημα αυτό, με παραπομπή του σε χωριστές, επακόλουθες, συνομιλίες προκειμένου να εξασφαλισθεί κάποιο πλαίσιο ομαλής, κατά το δυνατόν, συμβιώσεως των δύο όμορων χωρών και, επιπρόσθετα, να αποκομίσουν αυτές και ουσιαστικότερα οφέλη. Αυτά ήταν αφενός για τα Σκόπια η άρση του ελληνικού οικονομικού εμπάργκο, αφετέρου για την Αθήνα η κατάργηση της σκοπιανής σημαίας με το αστέρι της Βεργίνας που ­ ας μην το ξεχνάμε ­ είχε αναχθεί την εποχή εκείνη σε ζήτημα εξίσου επίμαχο με το όνομα και, τέλος, για αμφότερα τα μέρη η «απαλλαγή» τους από το βάρος των δύο ως άνω επιλογών τους που είχαν αποδειχθεί ­ κυρίως το εμπάργκο ­ αντιπαραγωγικές και ασύμφορες πολιτικές αποφάσεις.

Η διαπραγμάτευση για την Ενδιάμεση Συμφωνία υπήρξε επίπονη και λεπτομερειακή αλλά ολοκληρώθηκε ικανοποιητικά, έστω και αν σε ορισμένα σημεία χρειάστηκε να καταφύγουμε στην «κατ' οικονομία» λύση των «προσαρτημένων» επιστολών για θέματα των οποίων η ρητή μνεία στο κείμενο της συμφωνίας θεωρήθηκε, για διάφορους λόγους, προβληματική.

Η οριστικοποίηση όμως της όλης διαδικασίας με την υπογραφή της συμφωνίας από τους δύο υπουργούς Εξωτερικών προσέκρουσε τελικά σε ένα και μόνο θέμα, και συγκεκριμένα στην απαίτηση των Σκοπίων να προηγηθεί η άρση του εμπάργκο σε αντίθεση με την άποψη της ελληνικής κυβερνήσεως, η οποία επέμενε να εκδώσει τη σχετική ανακοίνωση αμέσως μετά την υπογραφή.

Στο σημείο αυτό ενεπλάκη ο κ. Χόλμπρουκ αλλά όχι ακριβώς όπως περιγράφει τα γεγονότα ο πρόεδρος Γκλιγκόροφ.

* Η μεσολάβηση

Ο κ. Χόλμπρουκ, ευρισκόμενος στη Γιουγκοσλαβία, στο πλαίσιο της αποστολής του για τη γενικότερη κρίση της Βοσνίας, και χωρίς ­ το υπογραμμίζω ­ να έλθει σε εκ των προτέρων συνεννόηση με τους κκ. Βανς και Νίμιτς, οι οποίοι σημειωτέον δεν εδίστασαν να μου εκφράσουν απροσχημάτιστα τη γνώμη τους για τον χαρακτήρα, την πολυπραγμοσύνη και τον τρόπο συμπεριφοράς του αμερικανού αρμοδίου, ανέλαβε την πρωτοβουλία μεσολαβήσεως μεταβαίνοντας αιφνιδιαστικά στην Αθήνα και στα Σκόπια και συναντώντας τις αντίστοιχες πολιτικές ηγεσίες στο ανώτατο επίπεδο.

* Ο επιτηρητής

Δεν γνωρίζω βέβαια αν ο κ. Χόλμπρουκ ζήτησε, όπως ισχυρίζεται ο ίδιος και επαναλαμβάνει ο πρόεδρος Γκλιγκόροφ, τη βοήθεια της κυρίας Δήμητρας Παπανδρέου για να πεισθεί ο έλληνας πρωθυπουργός να δεχθεί τη δημόσια ανακοίνωση της επιτεύξεως συμφωνίας, υποχωρώντας από την ως άνω θέση σχετικά με την άρση του εμπάργκο.

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι, λίγο πριν από την ανακοίνωση αυτή, το μεσημέρι της 5ης Σεπτεμβρίου 1995, μου τηλεφώνησε ο κ. Παπούλιας στη Νέα Υόρκη (περί την 5η πρωινή τοπική ώρα, λόγω της γεωγραφικής διαφοράς) για να με πληροφορήσει περί των εξελίξεων, ώστε να ενημερώσω και τον κ. Βανς, αλλά ουδέν μου ανέφερε περί διαφοροποιήσεως της στάσεως της ελληνικής κυβερνήσεως στο εκκρεμές θέμα της χρονικής αλληλουχίας της υπογραφής της συμφωνίας και της άρσεως του εμπάργκο. Αξίζει να υπομνησθεί ότι η ανακοίνωση αυτή έγινε έμπροσθεν της πρωθυπουργικής κατοικίας από τον κ. Μίλερ, σύμβουλο τότε της Αμερικανικής Πρεσβείας, γνωστό έμπιστο του κ. Χόλμπρουκ και ήδη υπό διαπίστευση πρέσβη των ΗΠΑ στην Αθήνα, ο οποίος και είχε αναλάβει, μεταξύ άλλων, τον ρόλο «επιτηρητού» του κ. Παπούλια, που ο πρόεδρος Γκλιγκόροφ αποδίδει ανακριβώς στον αμερικανό πρέσβη (επρόκειτο εν πάση περιπτώσει για τον κ. Νάιλς και όχι τον κ. Μπερνς, όπως αναφέρει το δημοσίευμα, που τοποθετήθηκε αργότερα στην Ελλάδα).

* Οι ανακρίβειες

Αυτό που επίσης γνωρίζω είναι ότι, όπως άλλωστε επεσήμανα και στα σχετικά τηλεγραφήματά μου προς το υπουργείο Εξωτερικών, και όπως απεδείχθη λίγες ημέρες αργότερα στη Νέα Υόρκη, ο κ. Χόλμπρουκ είχε δώσει σκοπίμως ανακριβή, τουλάχιστον, εικόνα ­ για να χρησιμοποιήσω την επιεικέστερη διατύπωση ­ στους συνομιλητές του στην Αθήνα και στα Σκόπια, τους οποίους διαβεβαίωνε ότι είχαν εκατέρωθεν υποχωρήσει και ότι ο καθένας τους είχε αποδεχθεί τη θέση του άλλου στο επίμαχο σημείο, επιμένοντας ότι, κατά συνέπεια, δεν είχαν πλέον λόγο να αναβάλουν τη δημόσια γνωστοποίηση της σύναψης συμφωνίας. Πράγμα που παραλίγο να οδηγήσει στο ναυάγιο της όλης υποθέσεως όταν, έκπληκτος, ο κ. Τσεβρενκόφσκι αντιμετώπισε τις φωνασκίες και τις πιέσεις του κ. Χόλμπρουκ να υπογράψει χωρίς προηγούμενη άρση του εμπάργκο, παρά τις αντίθετες απατηλές διαβεβαιώσεις που είχαν δοθεί στον πρόεδρο Γκλιγκόροφ από τον αμερικανό μεσολαβητή, και όταν εξίσου έκπληκτος ο κ. Παπούλιας αντιμετώπισε, παρουσία μου, τις απειλές ενός εξάλλου κ. Χόλμπρουκ ότι θα εισηγείτο πάραυτα τηλεφωνικά στον πρόεδρο Κλίντον την αναγνώριση της «Δημοκρατίας της Μακεδονίας» από τις ΗΠΑ αν ο έλληνας υπουργός δεν εδέχετο να προηγηθεί της υπογραφής της συμφωνίας η ανακοίνωση της άρσεως του εμπάργκο όπως, δήθεν, είχε συμφωνήσει ο κ. Παπανδρέου, ο οποίος σημειωτέον το διέψευσε κατηγορηματικά σε άμεση τηλεφωνική διερευνητική επικοινωνία μας.

* Η υποχώρηση

Τελικά η ατυχής σκοπιανή πλευρά αναγκάστηκε να υποχωρήσει, βοηθούσης και μιας διευκρινιστικής δημόσιας δηλώσεως του κ. Βανς, και έτσι υπεγράφη η συμφωνία, τη σύναψη της οποίας αξίωσε και, εν πολλοίς, κατόρθωσε να πιστωθεί, λόγω και των δημοσιοσχεσιακών ικανοτήτων του, ο κ. Χόλμπρουκ καθ' ην στιγμή αυτή κινδύνευσε να ματαιωθεί λόγω της αντιδεοντολογικής παραπλανητικής και εντελώς ανοίκειας συμπεριφοράς του.

Αυτά ως προς την αλήθεια και τα παρασκήνια της συνάψεως της Ενδιάμεσης Συμφωνίας.

Καθ' όσον αφορά στις διαπραγματεύσεις για το όνομα, και δεδομένου ότι η διαπραγμάτευση βρίσκεται ακόμη, θεωρητικά έστω, σε εξέλιξη, κρίνω ότι δεν νομιμοποιούμαι να υπεισέλθω σε λεπτομέρειες επί της ουσίας του θέματος. Πιστεύω όμως ότι δικαιούμαι να τονίσω, επικαλούμενος εν προκειμένω τις μαρτυρίες των κυρίων Βανς και Νίμιτς καθώς και τα πολυσέλιδα και σχεδόν στενογραφημένα πρακτικά, ότι, σε αντίθεση με τους ισχυρισμούς του προέδρου Γκλιγκόροφ, ουδέποτε η σκοπιανή πλευρά και προσωπικά ο συνομιλητής μου κ. Τοσέφσκι εδήλωσε επισήμως ότι συνεχίζει τις διαπραγματεύσεις μόνο για το όνομα με το οποίο θα αποκαλούσε η Ελλάδα την πΓΔΜ στις διμερείς σχέσεις τους. Αυτή όντως υπήρξε και νομίζω ότι εξακολουθεί να είναι η βασική θέση των Σκοπίων, αλλά ο κ. Τοσέφσκι είχε κατ' επανάληψη καταστήσει σαφές ότι προσέρχεται στις διαπραγματεύσεις για να συζητήσει «με καλή διάθεση και ανοιχτό πνεύμα» οτιδήποτε θα μπορούσε να οδηγήσει στη διευθέτηση της διαφοράς. Εξάλλου, σε αντίθεση και πάλι με την εκδοχή Γκλιγκόροφ, η ελληνική πλευρά υπέβαλε η ίδια ή απεδέχθη συγκεκριμένες προτάσεις του κ. Βανς προς επίλυση του προβλήματος, όπως ανέφερε δημοσίως προ καιρού και ο πρώην υπουργός Εξωτερικών κ. Θ. Πάγκαλος, τις οποίες όμως απέρριψαν, άνευ συζητήσεως, τα Σκόπια.

* Οι προοπτικές

Βεβαίως πολλά έχουν γραφεί για τις, μέχρι τούδε, εξελίξεις και τις διαγραφόμενες προοπτικές των διαπραγματεύσεων για μια αμοιβαία αποδεκτή ρύθμιση του θέματος του ονόματος της πΓΔΜ. Δεν νομίζω, κατά συνέπεια, ότι θα ήταν σκόπιμη η επανάληψη, στο σημείο αυτό, αναλύσεων και εκτιμήσεων που έχουν κατά κόρο διατυπωθεί. Αυτό που ωστόσο θα ήταν, ίσως, χρήσιμο να επισημανθεί είναι, πρώτον, ότι το κεντρικό διαπραγματευτικό επιχείρημα των Σκοπίων προς στοιχειοθέτηση της εφεκτικότητάς τους έναντι κάθε πιθανότητας αλλαγής του «συνταγματικού» ονόματος της «Δημοκρατίας της Μακεδονίας», δηλαδή ο φόβος τους ότι κάτι τέτοιο θα συνεπήγετο, ενδεχομένως, τον κίνδυνο αποσταθεροποιήσεως του κράτους και παροχής προσχημάτων στην ισχυρή αλβανική μειονότητα του 30% του πληθυσμού της πΓΔΜ, φαίνεται ήδη να δικαιώνεται σε μεγάλο βαθμό, αν και ασφαλώς η πηγή των σημερινών γεγονότων θα πρέπει να αναζητηθεί σε άλλες αιτίες. Και, δεύτερον, ότι η ελληνική διαπραγματευτική θέση «διολίσθησε» κατά τη διαπραγμάτευση σε σημαντικό βαθμό, τόσο καθ' όσον αφορά στην αποδοχή όρων που αρχικά είχαν αποκλεισθεί όσο και ως προς την ένταση και τη συχνότητα των ελληνικών αντιδράσεων έναντι των εκάστοτε περιπτώσεων διεθνούς χρήσεως του ονόματος της «Μακεδονίας», όπως παρατηρεί και ο πρόεδρος Γκλιγκόροφ, σημειώνοντας ότι επί κυβερνήσεως Σημίτη οι αντιδράσεις αυτές έχουν μειωθεί ουσιαστικά. Το αν αυτό όμως οφείλεται στην κόπωση, στον εθισμό, σε εξωτερικές πιέσεις, σε εσωτερικές ισορροπίες, σε εγγενείς και προσωπικές τάσεις και διαθέσεις συμβιβασμού (που άλλωστε εκδηλώνονται τελευταίως και σε άλλα θέματα εξωτερικής πολιτικής ιδιαιτέρου εθνικού ενδιαφέροντος), στη συνειδητοποίηση της αδυναμίας επιτεύξεως ικανοποιητικών αποτελεσμάτων ή, κυρίως, στην απόφαση παροχής, επιτέλους, απαντήσεων στο μηδέποτε τεθέν προηγουμένως, αν και θεμελιώδους στρατηγικής σημασίας, ερώτημα κατά πόσο η ύπαρξη του σκοπιανού κρατιδίου εξυπηρετεί ή όχι τα μακροπρόθεσμα ελληνικά συμφέροντα και, συνακόλουθα, κατά πόσο επιβάλλεται η εκ μέρους μας στήριξη ή υπονόμευση του κρατιδίου αυτού, είναι κάτι που, κατά τη γνώμη μου, υπερβαίνει τα όρια του παρόντος σημειώματος.

Ο κ. Χρήστος Γ. Ζαχαράκις είναι ευρωβουλευτής της ΝΔ και πρέσβης ε.τ.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ.....ΣΤΗ ΠΑΝΤΑ ΟΙ" ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΧΩΡΙΟΥ" ΑΦΟΥ ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΕΛΟΥΝ...
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
karmenqueasy
Posting Freak

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 23-7-2005 στις 12:11 Απάντηση με παράθεση

μια σελιδα που βρηκα σημερα τυχαια....
http://www.network54.com/Forum/message?forumid=195082&messageid=1110327343

Welcome to the Macedonia for the Macedonians Forum

Return to Index
PANAJOTA YOUR ABTUSE COMMENT
March 8 2005 at 7:15 PM ILINDEN (no login)
from IP address 64.231.43.21

An example of a Republic of Macedonia licence plate is MK 2358. The Greek diplomats in the Republic of Macedonia on their car licence plates cover the letters M.K. and leave the numbers 2358 uncovered. The European Union has said to those wiseacres that they cannot enter any other European country with a partially covered licence plate. The letters MK.on the licence plates will have to be exposed.
Why don't the Macedonian diplomats in Athens cover the letters GR on their licence plates? Because the Macedonians are civilized people they are not uncivilized like the Greki from the Former Turkish Colony of Greece. ( FTCOG) Retzios and Eric do you think the Greki are civilized people when they do stupid things like this. What have they gained? Do both of you remember the Macedonian airplane that landed in Athens? The Greki painted over the letters 'Air Macedonia'. The Greki have a factory in the Republic of Macedonia that makes cell phone. They write the instructions in Greek and in the Albanian language, but not in Macedonian, is this right thing to do?
Your obtuse comments, or your gluposti are welcome.

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
 Σελίδες:  1  2  3  ..  25

Go To Top