MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  26
Συγγραφέας: Θέμα: Αν έβγαζε το πιστόλι και πυροβολούσε...
kona
Posting Freak

Registered: 7-3-2007
Member Is Offline

Διάθεση: Αμφιταλαντευόμενη

Εστάλη στις 9-7-2007 στις 14:15 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Shadow
Σωστό κι αυτό...Προτιμότερο είναι μάλλον να κλαίει η δική του η μάνα!

Πως σου ακούγεται η εκδοχή η αστυνομία να στείλει μία ομάδα αστυνομικών να αντιμετωπήσει 30 άτομα και όχι δύο καψερούς?
Πως σου ακούγεται η ιδέα αυτοί οι αστυνομικοί (της υποτιθέμενης ομάδας) να έκαναν συλλήψεις αν χρειαζόταν και να χρησιμοποίούσαν ποιο ήπια μέτρα καταστολής απο το όπλο τους?
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 18-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

Εστάλη στις 9-7-2007 στις 14:17 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by kona
Παράθεση:
Originally posted by Shadow
Σωστό κι αυτό...Προτιμότερο είναι μάλλον να κλαίει η δική του η μάνα!

Πως σου ακούγεται η εκδοχή η αστυνομία να στείλει μία ομάδα αστυνομικών να αντιμετωπήσει 30 άτομα και όχι δύο καψερούς?
Πως σου ακούγεται η ιδέα αυτοί οι αστυνομικοί (της υποτιθέμενης ομάδας) να έκαναν συλλήψεις αν χρειαζόταν και να χρησιμοποίούσαν ποιο ήπια μέτρα καταστολής απο το όπλο τους?

Αυτή η εκδοχή θα μου φαινόταν αδιανόητη κυρία μου...διότι ποιός θα ξέπλενε την πολιτική κι επιχειρησιακή ηγεσία της αστυνομίας από του σκούξιμο και το ξεφώνημα περί "αστυνομοκρατίας"!

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,με το καθημερνό της φόρεμα κι ένα χτενάκι στα μαλλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του ʼουσβιτς του Νταχάου κοπέλες μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε σε μακρινό ταξίδι,δεν είχε πια το φόρεμά της ούτε χτενάκι στα μαλλιά

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,η χαϊδεμένη από τη μάνα της και τ' αδελφού της τα φιλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του Μαουτχάουζεν κοπέλες του Μπέλσεν,μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε στην παγερή πλατεία μ' ένα αριθμό στο άσπρο της το χέρι,με κίτρινο άστρο στην καρδιά.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
kona
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 9-7-2007 στις 14:21 Απάντηση με παράθεση

Η δουλειά της αστυνομίας είναι η αστυνομευση ¨κύριε μου¨ και όχι η άκριτη άσκηση βίας.

Η δική μας αστυνομία και την δουλειά της δεν ξέρει να κάνει και για να καλύψει την ανικανότητάς της τσακίζει στο ξύλο όποιον βρει βολικό.

Και σας ξαναρωτάω ¨κύριε μου¨ εσάς σας φαίνεται λογικό κάποιος αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ. να δίνει εντολή σε δύο και μόνο ¨όργανα της τάξης¨να στραφούν εναντίων 30 ατόμων?
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 9-7-2007 στις 14:40 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Η δουλειά της αστυνομίας είναι η αστυνομευση ¨κύριε μου¨ και όχι η άκριτη άσκηση βίας.

Η δική μας αστυνομία και την δουλειά της δεν ξέρει να κάνει και για να καλύψει την ανικανότητάς της τσακίζει στο ξύλο όποιον βρει βολικό.

Και σας ξαναρωτάω ¨κύριε μου¨ εσάς σας φαίνεται λογικό κάποιος αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ. να δίνει εντολή σε δύο και μόνο ¨όργανα της τάξης¨να στραφούν εναντίων 30 ατόμων?

Πρώτα απ' όλα το "κύριε" γιατί το βάζετε σε εισαγωγικά;Δε με θεωρείτε ως τέτοιο;Γιατί εγώ σας αποκάλεσα κυρία κι όχι "κυρία"...

Πηγαίνοντας παρακάτω θα έλεγα ότι είναι γνωστό πως σε τέτοιες εκδηλώσεις συμμετέχουν πάντα φιλήσυχοι πολίτες και όποτε κάποιοι έχουν τύχει να συλληφθούν είτε σε πορείες είτε σε γήπεδα είτε σε άλλου είδους μαζικές εκδηλώσεις,είναι σχεδόν πάντα αθώοι και αμέτοχοι πολίτες που απλά έτυχε να βρίσκονται σε λάθος μέρος τη λάθος στιγμή...Αυτή δεν είναι η μόνιμη επιχειρηματολογία των επικριτών της αστυνομίας;

Ως εκ τούτου δεν είναι μόνιμο επιχείρημα ότι η μαζική παρουσία της αστυνομίας λειτουργεί πάντα ερεθιστικά και προκαλεί την αντανακλαστική αντίδραση του φιλήσυχου πλήθους;Και συνεπώς αποτελεί πάγιο αίτημα η μη μαζική παρουσία της αστυνομίας σε τέτοιου είδους μαζικές εκδηλώσεις εκ μέρους των επικριτών της;Συνεπώς μου φαίνεται αδιανόητη η μαζική παρουσία ατυνομίας σε μια τέτοια μαζική εκδήλωση που θα ερέθιζε και θα προκαλούσε πολλαπλά το φιλήσυχο πλήθος...

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,με το καθημερνό της φόρεμα κι ένα χτενάκι στα μαλλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,η χαϊδεμένη από τη μάνα της και τ' αδελφού της τα φιλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Την είδαμε στην παγερή πλατεία μ' ένα αριθμό στο άσπρο της το χέρι,με κίτρινο άστρο στην καρδιά.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
oldjedai
Posting Freak

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 9-7-2007 στις 14:45 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Δηλαδή εσύ θεωρείς οτι η λύση θα ήταν να αρχίσει ξαφνικά να πυροβολεί τυφλά κατά τριάντα ατόμων? Λες να τους πετύχαινε κιόλας? Ποιος ήταν ο αστυνομικός, ο Μπαντέρας στο Ντεσπεράντος?

Μήπως να σκεφτούμε οτι η ελληνική αστυνομία, όποιος απο αυτή δίνει τις εντολές για να κινηθεί ο κάθε αστυνομικός και όποιος πέρνει αποφάσεις στρατηγικής φύσης (που χρειάζονται ανα πάσα στιγμή) θα έπρεπε να ξέρει οτι δεν είναι λογικό να στέλνεις δύο αστυνομικούς να αντιμετωπίσουν 30 άτομα?

Σορρυ , αλλα οι 2 αστυνομικοι , ειχαν παει σε διατεταγμενη υπηρεσια , για να προσεχουν το παρκιγκ απο ενδεχομενους βανδαλισμους ...
Μηπως θα επρεπε να στειλουν ενα ταγμα τεθωρακισμενων και μια μοιρα καταδρομων ;;

Δηλαδή η ελληνική αστυνομία θεωρεί ¨καταδρομή¨ την κίνηση τριάντα ατόμων σε μία συναυλία? Δηλαδή, αν δεν μπορεί να αντιμετωπήσει επιτυχώς ένα τέτοιο περιστατικό και θέτει σε κίνδυνο την ζωή των αστυνομικών επι ματαίω, τί μπορεί να αντιμετωπίσει? Μήπως να τους ζητήσουμε και συγνώμη που είναι άχρηστοι?

Οχι , βεβαια , την αλλη φορα , να σταλει μια μεραρχια , με εντολη να πυροβολησουν στο ψαχνο , αν γινει κατι ...
Ποια δεν ειναι η επιτυχης αντιμετωπιση , κατα την γνωμη σου , οταν 30 επιτιθενται σε 2 ;;

:D

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
kona
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 9-7-2007 στις 14:49 Απάντηση με παράθεση

Καταρχήν λέω να αφήσουμε την κυριολογία (εντός και εκτός εισαγωγικών) κατα μέρους.

Δεν ξέρω ποιες εκδηλώσεις ορίζεις ως τέτοιες και με ποιο κριτίριο θεωρείς δεδομένο οτι εκεί υπάρχουν μόνο φιλήσυχοι πολίτες.
Το θέμα είναι οτι όταν η αστυνομία πέρνει ένα σήμα οτι μια ομάδα 30 ατόμων κινήται ύποπτα και αυτή με την σειρά της στέλνει όργανά της να επιβλέψουν την κατάσταση , δεν θεωρούν δεδομένο πως είναι 30 φιλήσυχοι πολίτες. Το αντίθετο.
Πώς λοιπόν στέλνεις δύο άτομα μόνο?

Σε δέυτερη φάση να σου πω οτι δεν χρειάζεται να είναι μπαστακομένοι 3000 αστυνομικοί σε μία συναυλία για να μπορέσουν να αντιδράσουν. Θα πρέπει όμως η αστυνομία να έχει την ευλυγισία να μπορεί, πέρνωντας ένα τέτοιο σήμα, σε σύντομο χρονικό διάστημα να στείλει ενισχύσεις.
kona
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 9-7-2007 στις 14:53 Απάντηση με παράθεση

Ολντ αυτό που λέω είναι οτι απο την στιγμή που αναφέρθηκε η ύπαρξη 30 ατόμων, αυτοί οι 30 θεωρήθηκαν ύποπτοι ή τέλος πάντων οτι χρήζουν προσοχής απο την αστυνομία, θα έπρεπε να σταλούν ενισχύσεις. Δεν είπα να στείλουν 50 ματατζίδες αλλα όχι και δύο αστυνομικούς.

Όσον αφορά την επιτυχία της όλης ¨επιχείρησης¨, επιτυχία για εμένα θα ήταν η σύλληψη (και όχι ο ξυλοδαρμός ή το μπουντρουμιασμα αλά Εξπρές του Μεσονυχτίου, όπως συνηθίζεται) των ατόμων που όντως ήταν βίαιοι και επικίνδυνοι για την δημόσια ασφάλεια.
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 9-7-2007 στις 14:59 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Δεν ξέρω ποιες εκδηλώσεις ορίζεις ως τέτοιες και με ποιο κριτίριο θεωρείς δεδομένο οτι εκεί υπάρχουν μόνο φιλήσυχοι πολίτες.

Με το κριτήριο που χρησιμοποιούν οι μόνιμοι και κατ' επάγγελμα επικριτές της...Αυτοί είναι που επικρίνουν μόνιμα τη μαζική αστυνομική παρουσία...

Έτσι κατηγορείται η αστυνομία για "προκλητικότητα" και "αστυνομοκρατία" όταν έχει μαζική παρουσία σε οποιαδήποτε μαζική κοινωνική εκδήλωση....

Και κατηγορείται για "ανικανότητα" όταν δεν έχει μαζική παρουσία και 30 άνανδροι φονιάδες επιχειρούν να δολοφονήσουν εν ψυχρώ έναν άνθρωπο που για μένα θα ήταν απόλυτα δικαιολογήμενος αν σκότωνε οποιονδήποτε από αυτούς εβρισκόμενος σε αυτοάμυνα...

Βλέπεις μονά χάνει η αστυνομία,ζυγά κερδίζουν οι επικριτές της...Επίσης δε θυμάμαι ούτε μία (αριθμητικά 1) περίπτωση συλληφθέντων που ο αντιεξουσιαστικός και ευρύτερος αριστερός χώρος που υποθάλπτει τέτοιου είδους ενέργειες,να έχει παραδεχθεί ότι οι συλλήψεις καλώς έγιναν ή όπου οι συλληφθέντες δεν ήταν αθώοι!

gsova
Πατόψαρο...

Registered: 24-6-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Πρήξιμο λαίμαι

Εστάλη στις 9-7-2007 στις 15:23 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Ολντ αυτό που λέω είναι οτι απο την στιγμή που αναφέρθηκε η ύπαρξη 30 ατόμων, αυτοί οι 30 θεωρήθηκαν ύποπτοι ή τέλος πάντων οτι χρήζουν προσοχής απο την αστυνομία, θα έπρεπε να σταλούν ενισχύσεις. Δεν είπα να στείλουν 50 ματατζίδες αλλα όχι και δύο αστυνομικούς.

Όσον αφορά την επιτυχία της όλης ¨επιχείρησης¨, επιτυχία για εμένα θα ήταν η σύλληψη (και όχι ο ξυλοδαρμός ή το μπουντρουμιασμα αλά Εξπρές του Μεσονυχτίου, όπως συνηθίζεται) των ατόμων που όντως ήταν βίαιοι και επικίνδυνοι για την δημόσια ασφάλεια.

Kona, καταρχάς δεν υπάρχουν τόσοι αστυνομικοί. Εδώ κλείνουν το ένα μετά το άλλο τα συνοικιακά αστυνομικά τμήματα, δεν υπάρχουν περιπολίες, δεν υπάρχει τίποτα. Που να τους βρούν να τους στείλουν σε συναυλία;

Όσοι αστυνομικοί δεν είναι στα τμήματα, είναι είτε σε φύλαξη "υψηλών προσώπων" είτε σε υπηρεσία γραφείου που πολλοί αστυνομικοί κυνηγούν σαν την απόλυτη θέση. Περάσαν την εκπαίδευση για να κάτσουν πίσω από ένα γραφείο.

Έχω παιδικό φίλο αστυφύλακα ο οποίος πέρασε από τμήμα, βγήκε "στη γύρα" και τώρα χώθηκε σε γραφειοκρατική υπηρεσία της αστυνομίας όπου πηγαίνει με πολιτικά και έχει κανονικό ωράριο δημ. υπαλλήλου χωρίς νυχτερινά και με ελάχιστα ΣΚ.

Στην αρχή βιάστηκα κι εγώ να τον χαρακτηρίσω, ότι κοίταξε να βολευτεί κλπ κλπ. Συζητώντας όμως μαζί του, διαπίστωσα ότι έχει δίκιο. Γιατί έχει δίκιο;

Έχει δίκιο γιατί όταν θα βρεθεί σε μία συμπλοκή, ο νόμος δεν του δίνει το δικαίωμα να κάνει χρήση του όπλου του. Βρέθηκε σε συμπλοκή στο Μενίδι με συνάδελφό του ενάντια σε τσιγγάνους που έφεραν καραμπίνες και καλάζνικοφ όταν υπηρετούσε σε τμήμα και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα. Από καθαρή τύχη δεν τον κλαίει σήμερα η γυναίκα του και το παιδί του. Γιατί λοιπόν αυτός ο άνθρωπος να βγεί στη γύρα; Γιατί να κάνει περιπολία στη γειτονιά σου/γειτονιά μου; Εγώ έβαλα τον εαυτό μου στη θέση του: Κι εγώ το γραφείο και τη "σίγουρη" υπηρεσία θα επέλεγα τελικά.

Τι αστυνομία θέλουμε; Από τη μία διαμαρτυρόμαστε για την αναρχία και την εγκληματικότητα που επικρατεί, από την άλλη θέλουμε η αστυνομία να συμπεριφέρεται με το "γάντι".

Συνοψίζοντας την άποψη μου: Ναί, να έβγαζε όπλο ο αστυνομικός. Όχι να σκότωνε κόσμο, αλλά να έριχνε στα πόδια και να τραυμάτιζε. Είμαι υπέρ. Μόνο έτσι θα πάψουν κάποιοι να κουνιούνται... Όταν ξέρει ο κουκουλοφόρος ότι θα του ρίξει ο αστυνομικός θα το σκεφτεί να την κάνει. Όταν ο αστυνομικός ξέρει ότι μπορεί να καλυφθεί και όχι να πάει σαν το πρόβατο στη σφαγή, θα μπορεί να προστατέψει εσένα κι εμένα καλύτερα. Μέχρι τότε, οι πολίτες στα προάστια θα κοιμούνται με τις καραμπίνες αγκαλιά...

kona
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 9-7-2007 στις 15:45 Απάντηση με παράθεση

Αναφέρεις ελλείψεις της αστυνομίας.
Εχω να προσθέσω και άλλες εκτός της έλλειψης προσωπικού:
-Ελλειπή εξοπλισμό
-Ανύπαρκτη εκπαίδευση
-Ανίδεους βαθμοφόρους που πέρνουν λαθος αποφάσεις σε κρίσιμες στιγμές και άλλα πολλά.
Το θέμα είναι οτι για την αστυνόμία εγώ και εσύ πληρώνουμε. Γιατί δεν έχουμε την αστυνομία που πληρώνουμε να έχουμε?

Παράθεση:
Originally posted by gsova
... Όταν ξέρει ο κουκουλοφόρος ότι θα του ρίξει ο αστυνομικός θα το σκεφτεί να την κάνει.

Η αστυνομία, όπως έχει δείξει η ιστορία, πολλές φορές γίνεται υποχείριο της ακάστοτε εξουσίας. Δεν θέλω λοιπόν μία ανεξέλεγκτη, οπλισμένη και εξουσιοδοτημένη να σκοτώνει αστυνομία γιατί αύριο μπορεί να είμαι εγώ στην θέση του κουκουλοφόρου απλά και μόνο επειδή εκφράζω ειρηνικά την αντιδρασή μου σε κάποιες αποφάσεις της εξουσίας.

Αντιθέτως θέλω μια αστυνομία ικανή να συλλάβει τους επικίνδυνους για την κοινωνία και να τους παραδόσει στην διακαιοσύνη.

Παράθεση:
Originally posted by gsova
... Όταν ξέρει ο κουκουλοφόρος ότι θα του ρίξει ο αστυνομικός θα το σκεφτεί να την κάνει. Όταν ο αστυνομικός ξέρει ότι μπορεί να καλυφθεί και όχι να πάει σαν το πρόβατο στη σφαγή, θα μπορεί να προστατέψει εσένα κι εμένα καλύτερα. Μέχρι τότε, οι πολίτες στα προάστια θα κοιμούνται με τις καραμπίνες αγκαλιά...

Η κάλυψη δεν είναι μόνο το όπλο στα χέρια του αστυνομικού. Ειναι πολλοί παράγοντες μερικούς απο τους οποίους ανέφερα πιο πάνω.
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  26

Go To Top