MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  ..  24  25  26
Συγγραφέας: Θέμα: Αν έβγαζε το πιστόλι και πυροβολούσε...
nick
Cya around

Registered: 29-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 13-7-2007 στις 19:04 Απάντηση με παράθεση

Φυσικά και φταίνε όλοι.
ʼλλη δυνατότητα έχει όμως το κράτος να προσφέρει ουσιαστική παιδεία και άλλο εγώ ως άτομο. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βελτιώνω τον εαυτό μου και κατά συνέπεια τον μικρόκοσμο μου.

Παράθεση:
Ασταδιάλο!

Μην ταράζεσαι .

Discover your subversive singularity
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 13-7-2007 στις 19:15 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by nick
Φυσικά και φταίνε όλοι.
ʼλλη δυνατότητα έχει όμως το κράτος να προσφέρει ουσιαστική παιδεία και άλλο εγώ ως άτομο. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βελτιώνω τον εαυτό μου και κατά συνέπεια τον μικρόκοσμο μου.

Παράθεση:
Ασταδιάλο!

Μην ταράζεσαι .

Δεν είναι έτσι.
Γιατί απλούστατα κράτος είσαι ΚΑΙ εσύ.

Και εν πάση περιπτώσει κι εσύ επιλέγεις το κράτος που θέλεις να έχεις.

Ταράζομαι και παραταράζομαι.

Τέλος πάντων, φεύγω γιατί θα χάσω τον Mr Brooks...

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
nick
Cya around

Registered: 29-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 13-7-2007 στις 19:38 Απάντηση με παράθεση

ΔΕΝ ειμαι εγω η κυβερνηση. Επιλογη? Multiple Choice?
Την ιδια δυνατοτητα εχω εγω ως ατομο με ολοκληρο το υπουργειο? Αν ειναι ετσι να το καταργησουμε εντελως... :}
Προς το παρον το μονο που μπορω να κανω ειναι αυτο που ειπα παραπανω... βελτιωση του μικροκοσμου μου :)

Discover your subversive singularity
Μαύρο_Αλφάδι
Τακτικό μέλος
**

Registered: 3-3-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Για λίγες μόνο μέρες σ' αυτή τη γειτονιά

Εστάλη στις 23-7-2007 στις 05:40 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by aprilios
//....
Γνωρίζεται ότι υπάρχει ειδικό σώμα αστυνομικών με πολιτικά που κυκλοφορεί με μηχανες χωρίς πινακίδες και στήνει ενέδρες σε αντιεξουσιαστές προσπαθώντας να προκαλέσει "τροχαία";...//

Από γενικόλογες παπαρολογίες...έχουμε πίξει εδώ μέσα!! Στοιχεία έχεις;;; Και άν έχεις Γρήγορα στον εισαγγελέα!!........
Αλλιώς φάε το σκατό σου το αναρχικό!!. :cool:

Η αυτοκριτική σου δεκτή αλλά εμένα μη μου κάνεις το Ρουσσόπουλο. Το συγκεκριμένο το έχω βιώσει από πρώτο χέρι.(όχι απόπειρα "τροχαίου" ευτυχώς. Αλλά από "εξακριβώσεις" από τη συγκεκριμένη ομάδα των παλικαριών χωρίς πινακίδες έχω δει με τα μάτια μου αρκετές.)
Για τα "τροχαία" υπάρχουν επώνυμες καταγγελίες ,υπάρχουν και νεκροί όπως αυτός που ανέφερα στο πρώτο ποστ μου.

Τέλος αν εσύ είσαι κοπρολάγνος και σου αρέσει να τρως τα σκατά σου είναι δικαιωμά σου αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια

Καλή όρεξη

ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΛΤΕΖΑ

ΦΟΛΑ ΣΤΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΤΩΝ ΜΑΤ

http://www.multiforums.gr/humanity/viewthread.php?tid=1862&page=1#pid81879
Μαύρο_Αλφάδι
Τακτικό μέλος
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 23-7-2007 στις 05:45 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by nick
Παράθεση:
Γνωρίζετε ότι ασφαλίτες δολοφόνησαν με την προαναφερόμενη μέθοδο νεαρό που πήγαινε με μηχανάκι φίλο του στο νοσοκομείο και στη συνέχεια ο εκπρόσωπος των αστυνομικών στα κανάλια είπε απευθυνομενος σε συγγενείς του δολοφονημένου: "Συγνώμη, νομίζαμε ότι ήταν Αναρχικοί";

Παίζει μήπως κάποιο λινκ/πηγή με τις δηλώσεις αυτές , και με το τότε περιστατικό ?

Tη συγκεκριμένη δήλωση την είχα δει στο δελτίο ειδήσεων του Αλτερ. Σίγουρα θα υπάρχουν λινκς ,κ.λπ. γιατί το συγκεκριμένο ζήτημα είχε παίξει αρκετά στα μμε τότε αλλά δεν γνωρίζω οια είναι προφανώς. Αν ψάξεις πάντως θα βρεις σίγουρα

Μαύρο_Αλφάδι
Τακτικό μέλος
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 23-7-2007 στις 06:19 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by gsova
Παράθεση:
Originally posted by Μαύρο_Αλφάδι
Έχετε αναρωτηθεί γιατί ασκείται βία εις βάρος της αστυνομίας;

Γνωρίζεται ότι υπάρχει ειδικό σώμα αστυνομικών με πολιτικά που κυκλοφορεί με μηχανες χωρίς πινακίδες και στήνει ενέδρες σε αντιεξουσιαστές προσπαθώντας να προκαλέσει "τροχαία";

Γνωρίζετε ότι ασφαλίτες δολοφόνησαν με την προαναφερόμενη μέθοδο νεαρό που πήγαινε με μηχανάκι φίλο του στο νοσοκομείο και στη συνέχεια ο εκπρόσωπος των αστυνομικών στα κανάλια είπε απευθυνομενος σε συγγενείς του δολοφονημένου: "Συγνώμη, νομίζαμε ότι ήταν Αναρχικοί";
Γνωρίζετε ότι οι βασανισμοί που είδαμε στα γνωστα βίντεο αποτελούν καθημερινότητα για ένα μεγάλο κομμάτι κόσμου(είτε είναι αντιεξουσιαστές είτε όχι);

Γνωρίζετε πόσοι νεκροί πολίτες υπάρχουν τα τελευταία χρόνια από δολοφονίες αστυνομικών;

Αλφάδιε εκτός από τα γνωστά βίντεο που βρήκαν το δρόμο της δημοσιότητας (και τα οποία προσωπικά καταδικάζω) δεν γνωρίζω τις υπόλοιπες περιπτώσεις αστυνομικών που στήνουν ενέδρες με πολιτικά. Μήπως θα μπορούσες να παραθέσεις κάποια στοιχεία; ʼν όντως ισχύουν, δεν θα τα είχαν βγάλει οι καλοί μας δημοσιογράφοι στη φόρα; (αυτοί ψάχνουν με το τουφέκι τέτοια θέματα)

Όπως και να'χει όμως, θέλω να σημειώσω ότι εγώ δεν πιστεύω 100% αυτά που βλέπω στα δελτία ειδήσεων. Δηλαδή, μη σας πώ ότι πιστεύω λιγότερο από το 30%.

Στην περίπτωση με τα βίντεο της Ομόνοιας, ΟΚ... το πιστεύω γιατί μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο να το στήσανε κάποιοι για να βγάλουν είδηση. Παλαιότερα όμως, στην περίπτωση του ξυλοδαρμού φοιτητή (στη Θεσσαλονίκη δεν ήταν; ) δεν πιστεύω ότι έτσι την έδωσε σε τρείς-τέσσερις αστυνομικούς να τον κάνουνε μαύρο. Αυτό που είδαμε εμείς (σε ένα εκατομμύριο επαναλήψεις από όλα τα κανάλια) ήταν να τον χτυπούν. ΟΚ, κι εμένα η συνείδηση μου είπε "άτιμοι μπάτσοι γιατί βαράτε το παιδί"... αλλά τι είχε προηγηθεί πρίν; Δεν θυμάμαι κανένα κανάλι να έψαξε τι πραγματικά προηγήθηκε πρίν! Όλοι δείχνανε τα πλάνα με τον μπλαδισμένο φοιτητή να εξιστορεί τα γεγονότα... Λογικό είναι να κερδίσει τη συμπάθεια του κόσμου...

Παράθεση:
Originally posted by Μαύρο_Αλφάδι
Είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχει ΜΙΣΟΣ σε μεγάλο κομμάτι της νεολαίας και όχι μόνο, το οποίο είναι κατανοητό εξ αιτίας των προσωπικών τους βιωμάτων από την επαφή της με την αστνομία

Εππίσης ο αστυνομικός όταν επιλέγει το συγκεκριμένο επάγγελμα γνωρίζει που μπλέκει και αν δε γνωρίζει το βλέπει πολύ σύντομα. Βλέπει τους ξυλοδαρμούς, τα βασανιστήρια, το εμπόριο πρέζας τα νταβαντζιλίκια τις δολοφονικές επιθέσεις,κ.λπ.

Εφόσον λοιπόν δεν παραιτείται έχει και αυτός ευθύνη για το σώμα που επέλεξε να υπηρετεί.

Ποιά είναι τα προσωπικά βιώματα της νεολαίας με την αστυνομία; Και για ποιά "νεολαία" μιλάμε; Συγχωρείστε με που φεύγω λίγο εκτός θέματος αλλά πήγα Τεχνικό Λύκειο κοντά στο μουσείο, σχεδόν ΜΕΣΑ στα Εξάρχεια και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Είχα κι εγώ μακριά μαλλιά, φόραγα τα περίεργα μπλουζάκια αλλά μέχρι εκεί. Δεν προκαλούσα κανένα πρόβλημα, είχα την ταυτοτητούλα μου κι όποτε μου ζητήθηκε (σε περίοδο Πολυτεχνείου κλπ), απλά την έδειξα κι έφυγα χωρίς πρόβλημα. Ποτέ δεν αισθάνθηκα τον παραμικρό φόβο.

Την νεολαία που αναφέρεις δεν την ενδιαφέρουν ούτε οι βασανισμοί που γίνονται στα τμήματα, ούτε το εμπόριο πρέζας ούτε τίποτα. Την ενδιαφέρει να τσεπώσει μερικά ψιλά για την πρέζα της, να φάει και κανένα γλυκό στα έβερεστ να στανιάρει μετά τη δόση και να περάσει την ώρα της σε καμμιά πορεία. ʼν πραγματικά προβληματιζότανε τόσα χρόνια κάτι θα είχε καταφέρει να αλλάξει. Τους έζησα από κοντά εκείνα τα χρόνια, με κάποιους κάναμε και παρέα, είμασταν στην ίδια τάξη...

Καλά τώρα σιγά που τα ψάχνουν και τόσο οι δημοσιογράφοι... Παπαγαλάκια της ΓΑΔΑ είναι οι πιο γνωστοί από αυτούς.

Την ίδια μέρα που έγινε το περιστατικό με τη ζαρντινιέρα στη Θεσσαλονίκη, στην Αθήνα τα ΜΑΤ επιτέθηκαν στην πορεία και τσάκισαν στο ξύλο εκατοντάδες άτομα χωρίς αυτά να έχουν προκαλέσει ταραχές. ʼραγε από όλα τα κοράκια που ήταν γύρω γύρω με τις κάμερες κανένα δεν κατέγραψε τη σκηνή;

Αλλά βλέπεις εκεί ήταν προφανές ότι δεν ήταν "κάποιοι αστυνομικοί" αλλά η στυνομία σα σύνολο που ξυλοκόπησε τον κόσμο οπότε δε βόλευε για τηλεοπτική αντιπολίτευση και προτιμήθηκε το "μεμονωμένο περιστατικό" της Θεσ/κης

Επίσης επειδή στα επόμενα ποστ σου σχετικά με τη ζαρντινιέρα μιλάς για βία που πρέπει να ασκηθεί για να γίνει σύλληψη ξεχνάς οτι στο συγκεκριμένο φοιτητή είχαν ήδη περάσει χειροπέδες όταν τον κλώτσαγαν...

Τέλος όταν μιλάω για νεολαία δεν αναφέρομαι στα πρεζάκια της τοσίτσα , ούτε στα πρεζάκια στην πλατεία. Αν εσύ έβλεπες αυτά και τα ταύτιζες με τους αντιεξουσιαστές μάλλον δεν κατάλαβες και πολλά από τα Εξάρχεια..(αν και ούτε μόνο για αντιεξουσιαστές μιλάω)

Μαύρο_Αλφάδι
Τακτικό μέλος
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 23-7-2007 στις 06:32 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by kona
Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Θα πρέπει τότε να διαφωνήσεις όμως κι εσύ με την άποψη που γράφηκε παραπάνω ότι το ΜΙΣΟΣ εναντίον των αστυνομικών είναι δικαιολογημένο γιατί έχουν προηγηθεί διάφορα.

Ότι δεν σχολιάζω κάποια απο τα γραφόμενα δεν σημαίνει ότι τα ασπάζομαι.
Καμίας μορφής μίσος δεν με εκφράζει.

ούτε εμένα με εκφράζει. Γενικά μιλώντας με εκφράζει περισσότερο η αγάπη . Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι δικαιολογημένο το αίσθημα του μίσους που γεννιέται όμως. ʼλλο το ένα άλλο το άλλο..

dpdt1
Uhuru!

Registered: 8-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Punk

Εστάλη στις 23-7-2007 στις 11:55 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Αν λοιπόν αυτός ο λαουτζίκος καταλάβει τη δύναμη που έχει και αποφασίσει να βγει από το τριπάκι του φιλοτομαρισμού, του ατομικού βολέματος και του δε βαριέσαι, τότε μπορεί να ελπίζεις σε άσπρη μέρα.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

το καλυτερο ανεκδοτο... :D:D:D

Υ.Γ αν τελικα αποφασισεις εσυ με ποιους εισαι, ανοιξε ξεχωριστο τοπικ.. :P

Δακρυγόνα και φωτιές στο μικρό χωριό, και χτυπάν αλύπητα, νέους στο ψαχνό

Δακρυγόνα και φωτιές σκόρπισαν παντού, και η βουλή απέεεχει μόνο ένα ντου!
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
 Σελίδες:  1  ..  24  25  26

Go To Top