MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  56
Συγγραφέας: Θέμα: αρχιζει η αντικαπνιστικη υστερια και στην ελλαδα
gsova
Πατόψαρο...

Registered: 24-6-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Πρήξιμο λαίμαι

Εστάλη στις 8-4-2008 στις 10:23 Απάντηση με παράθεση

Δεν καπνίζω, ούτε και κάπνισα ποτέ μου συστηματικά (μόνο κάνα-δυό τσιγαράκια στο χαβαλέ σε καμμιά παρέα).

Δεν είμαι κατά των καπνιστών. Στην οικογένεια μου μεγάλωσα με δύο φανατικούς καπνιστές και από μία μεριά τους καταλαβαίνω. Άν κάποιος είναι μαζί μου στο αμάξι και μου ζητήσει να ανάψει τσιγάρο, θα τον αφήσω - δεν τραβάω τέτοια ζόρια.

Θεωρώ όμως ότι θα ήταν καλό να τηρούνται κάποιοι κανόνες, αρχικά στο εργασιακό περιβάλλον όπου περνάμε καθημερινά πάνω από 8 ώρες την ημέρα (συνήθως 9 προς 10 ώρες) και αργότερα σε κάποιους δημόσιους χώρους. Δυστηχώς όμως δεν μπορούμε να τηρήσουμε μερικούς απλούς κανόνες.

Στο χώρο εργασίας μου απαγορεύεται -υποτίθεται- το κάπνισμα μέσα στα γραφεία. Υπάρχει καπνιστήριο σε έναν διάδρομο που αερίζεται. Είτε καλώς είτε κακώς αυτός είναι ο κανονισμός και θα πρέπει να τηρείται. Εγώ αν είμουν καπνιστής τουλάχιστον θα τον τηρούσα. Δυστηχώς έχουμε βρεί την πατέντα "καπνίζουμε μετά τις 5 που λήγει θεωρητικά η βάρδια". Έλα όμως που μερικοί από εμάς μένουμε και μετά τις 5 στο γραφείο και η βάρδια μας δεν λήγει στις 5 αλλά 1-2 ώρες μετά. Δεν έχω παράπονο βέβαια, όσες φορές έχω πεί στους συναδέλφους ότι "έπιασε ομίχλη" με έχουν σεβαστεί και είτε το έσβησαν είτε πήγαν στο καπνιστήριο. Απλά δε μου αρέσει να γίνομαι κι εγώ "κακός"... :(

Η ίδια "παράκαμψη" του κανόνα ισχύει και σε καφετέριες/εστιατόρια/κλάμπς κλπ. Κι εγώ όπως και ο καπνιστής θέλουμε το ίδιο να απολαύσουμε το καφεδάκι μας, το φαγητό μας, το ποτό μας. Οι χώροι μή-καπνιστών όμως πρακτικά δεν υπάρχουν. Και αισθάνομαι μειοψηφία για να πάω να διαμαρτυρηθώ στον μαγαζάτορα που δεν φροντίζει να τηρεί τον κανόνα οπότε δεν το κάνω...

Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 8-4-2008 στις 10:40 Απάντηση με παράθεση

gsova,
το θεμα δεν ειναι για το τι κανεις στη δουλεια σου,
και στη δικη μου εχει απαγορευτει το καπνισμα και το βρισκω σωστο.
Εχω μειωσει το καπνισμα και χαιρομαι για αυτο.
Αλλα μεχρι εδω.
Το να προχωρησουμε σε ολους τους χωρους αυτο παει αλλου.
Στο τελος θα κλειδωνομαστε στο καμπινε για να κανουμε ενα τσιγαρο....

Και αν θες, εχω δει μαγαζια οπου απαγορευεται το καπνισμα σε ολους τους χωρους.
Μπηκα μεσα αναψα τσιγαρο και μου ειπαν οτι δεν επιτρεπεται οποτε αμα δεν το σβησω θα πρεπει να φυγω.
Το σεβαστηκα και πηγα σε αλλο μαγαζι. Ας το κανουν ετσι στο φιναλε.
Αλλα με το ζορι να μην καπνιζεις για τους γνωστους δηθεν λογους προστασιας των μη καπνιστων,
σορρυ αλλα ειναι πολυ φεικ.

Οποιος μαγαζοταρας θελει να κανει (στην ελλαδα) μαγαζι για μη καπνιστες ας το κανει και θα γινει απολυτως σεβαστο.

ΥΓ..... θεωρω οτι τα μαγαζια, θα επρεπε να εχουν χωρους που οι μη καπνιστες να απολαμβανουν εξισου το καφε τους.

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 8-4-2008 στις 10:51 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino
Οποιος μαγαζοταρας θελει να κανει (στην ελλαδα) μαγαζι για μη καπνιστες ας το κανει και θα γινει απολυτως σεβαστο.

Υπάρχουν ένα σωρό (βλ. Starbucks). Και γουστάρω που τα βλέπω πίτα στους πιτσιρικάδες να σερφάρουν, να κουβεντιάζουν, να απολαμβάνουν το καφεδάκι τους (κάπως μεταλλαγμένο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), να φλερτάρουν, να γελάνε, να χαλαρώνουν. Κι όλα αυτά χωρίς τσιγάρο και χωρίς τσιγαρίλα. Βρίσκω αυτά τα πιτσιρίκια υγιή κοινωνικά κύτταρα. Μια χαρά...

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
gsova
Πατόψαρο...

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-4-2008 στις 10:52 Απάντηση με παράθεση

Εγώ δεν λέω να απαγορευτεί πλήρως το κάπνισμα σε όλους τους χώρους. Δεν μπορεί να γίνει αυτό στην Ελλάδα με καμμία δύναμη έτσι κι αλλιώς κι ας μη γελιώμαστε μεταξύ μας. Αλλά εκτός αυτού, θα ήταν και φασιστικό.

Εγώ αυτό που θα ήθελα απλά θα ήταν να τηρούνται -όπου υπάρχουν- οι χώροι μη-καπνιστών. Και να υπάρχουν αξιοπρεπείς χώροι μη-καπνιστών στα μαγαζιά (όχι να είμαι στριμωγμένος τέρμα γωνία :D ). Κακά τα ψέματα οι μή-καπνιστες είναι μειοψηφία εδώ και όχι πλειοψηφία (όπως ενδεχομένως να είναι σε άλλες χώρες).

Μαγαζί -εν Ελλάδι- που να απαγορεύεται δια ροπάλου το κάπνισμα δεν έχει τύχει να δώ μέχρι σήμερα. Για το θέμα της δημόσια υγείας, συμφωνώ μαζί σου ότι είναι εντελώς φεϊκ (εδώ έχουμε άλλους τόσους παράγοντες μόλυνσης και δεν κάνουμε τίποτα), θεωρώ όμως ότι καλό θα ήταν να αρχίσει να καθιερώνεται ώς κουλτούρα.

Για την μή πώληση σε ανήλικους συμφωνώ 1000% (αν και πιστεύω ότι ούτε αυτό θα τηρηθεί). Λυπάμαι όταν βλέπω παιδιά 15-16 χρονών να καπνίζουν μανιωδώς κι εγώ που είμαι 100 κιλά και εντελώς αγύμναστος να ανεβαίνω άνετα τις σκάλες του Μετρό ενώ εκείνα να λαχανιάζουν... :(

Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 8-4-2008 στις 10:54 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino
Αμα το κρατος ενδιαφερονταν για υγιεις πολιτες θα φροντιζε να εξαφανισει τα ραντσα απο τα νοσοκομεια η θα εδινε κονδυλια για την υγεια γενικοτερα.
Χωρις να ξοδεψεις ουτε μισο ευρω κανω και εγω τετοια εθνικη πολιτικη.
Βεβαια το κολπο εφαρμοσθηκε πρωτα στις υπολοιπες χωρες τις ευρωπης και το αναμενουμε και εδω μιας και επιασε η πολιτικη του τσαμπα εθνικη πολιτικη περι υγειας.

Για να καταλάβω: δηλαδή για σένα όποιο μέτρο δεν κοστίζει δισ. τότε είναι απορριπτέο; Για να είναι καλό ένα μέτρο πρέπει να μας βγαίνει ο κούκος αηδόνι;

Λες συνέχεια για το κράτος και το κράτος και το κράτος. Λες και το κράτος δεν είσαι εσύ κι εγώ και ο Χατζηπετρής. Από τις δικές μας τσέπες βγαίνουν, βλάκα! Πότε θα το καταλάβεις αυτό;

Πλήρωνε λοιπόν, κορόιδο.

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
gsova
Πατόψαρο...

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-4-2008 στις 10:55 Απάντηση με παράθεση

Να σημειώσω πάντως, ότι ακόμη κι απ'τον τίτλο του θέματος (βλ. αντικαπνιστική υστερία) φαίνεται πόσο προκατειλημένοι είμαστε σε οποιαδήποτε προσπάθεια καθιέρωσης μιας κουλτούρας. Αισθανόμαστε ότι μας παίρνουν τα κεκτημένα μας, ότι μας την πέφτουνε... έτσι δεν είναι;

:D

TC
from 0 to bitch in 2.7 secs

Registered: 24-5-2003
Member Is Offline

Διάθεση: onirama

Εστάλη στις 8-4-2008 στις 10:58 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Emmanuel
Τώρα μπορώ να πιώ τη Guinness μου σαν άνθρωπος.

:o Μέχρι τώρα στη βάζανε σε μπωλάκι στο πάτωμα;;;

Γλέντα τον εαυτό σου ωσάν νούμερο!

let Life happen
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
gsova
Πατόψαρο...

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-4-2008 στις 10:59 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat

Για να καταλάβω: δηλαδή για σένα όποιο μέτρο δεν κοστίζει δισ. τότε είναι απορριπτέο; Για να είναι καλό ένα μέτρο πρέπει να μας βγαίνει ο κούκος αηδόνι;

Λες συνέχεια για το κράτος και το κράτος και το κράτος. Λες και το κράτος δεν είσαι εσύ κι εγώ και ο Χατζηπετρής. Από τις δικές μας τσέπες βγαίνουν, βλάκα! Πότε θα το καταλάβεις αυτό;

Πλήρωνε λοιπόν, κορόιδο.

Μα πέρα από κάποια καμπάνια, τι άλλο μπορεί να κάνει ο Κράτος για το τσιγάρο που είναι κανόνας σε μεγάλο μέρος του πληθυσμού; :D

Νομίζω ότι διάβασα ότι θα φτιάξουν και website ενώ θα κάνουν και κάτι σαν "αντικαπνιστικά κέντρα" κλπ. Το ερώτημα (τουλάχιστον το δικό μου) είναι αν θα πάει κανείς σε αυτά τα κέντρα, ή θα ατονήσουν...

Από την άλλη, εισπράττουν τόσους φόρους από τον καπνό (ο Έλληνας και 10€ να πάει το πακέτο, σιγά μην το κόψει) οπότε και να ατονήσει η καμπάνια δεν πειράζει... :D

gsova
Πατόψαρο...

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-4-2008 στις 11:00 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TC
Παράθεση:
Originally posted by Emmanuel
Τώρα μπορώ να πιώ τη Guinness μου σαν άνθρωπος.

:o Μέχρι τώρα στη βάζανε σε μπωλάκι στο πάτωμα;;;

:D

(άμα έχεις κέφια)

liberchild
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 6-3-2007
Member Is Offline

Διάθεση: πιό καλή από ποτέ

Εστάλη στις 8-4-2008 στις 11:15 Απάντηση με παράθεση

Mαλακίες της Ε.Ε και της κυβέρνησης επίσης. Εδώ δεν έχει να εφαρμοστεί κανένας τέτοιος νόμος. Οι πρώτοι που θα διαμαρτυρηθούν είναι οι μαγαζάτορες όπως έγινε και στο παρελθόν. Εγώ τουλάχιστον όπως και πολλοί άλλοι, δεν έχω να πατήσω σε μπαράκι και να κάθομαι με άλλους 5 μαλάκες σε καραντίνα. Ουστ λέμε...

Oσο για το χώρο εργασίας μου, έστειλα αδιάβαστο τον προιστάμενό μου -πρώην καπνιστή- που μου κότσαρε μια πινακίδα να μες τα μάτια μου, και του είπα να μου στείλει χαρτί απόλυσης, χαχαχα!
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  56

Go To Top