MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  11
Συγγραφέας: Θέμα: Μην πετας το εισιτηριο σου - δωστο στον επομενο.
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 22-5-2008 στις 12:37 Απάντηση με παράθεση

Βρε κουτά, βρε κουτά, είναι δυνατόν να μην υπάρχει πρόβλεψη για τη "δωρεά" εισιτηρίου από τον έναν στον άλλον; Για σκεφτείτε το λίγο...

Δεν πρόκειται να σας πω πώς μπορεί ο ελεγκτής να το καταλάβει (σιγά μη σας ξεστραβώσω κιόλας), αλλά επειδή δεν θέλω να γίνετε και εντελώς ρεζίλι, θα σας πω απλά ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει.

Άσε που πολύ σύντομα εγκαθίσταται το αυτόματο σύστημα συλλογής κομίστρου, οπότε εκεί εκμηδενίζεται το όποιο τέτοιο ενδεχόμενο...

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 22-5-2008 στις 12:44 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Adler
Κι αν τό 'λεγε θα ήταν νόμος; :o ;)

Δε νομίζω οι διοικήσεις των ΜΜΜ να έχουν και... νομοθετική αρμοδιότητα!

Κι όμως, οι διοικήσεις των ΜΜΜ καταρτίζουν κανονισμούς λειτουργίας που διέπουν όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει τα ΜΜΜ. Για παράδειγμα, δεν επιτρέπουν την κατανάλωση φαγητού και ποτού μέσα στο μέσο. Χωρίς αυτό να έχει ψηφιστεί από τη Βουλή, χωρίς να αποτελεί νόμο του κράτους, ο ελεγκτής ή ο οδηγός ή ο οποιοσδήποτε εντεταλμένος εργαζόμενος του φορέα έχει την αρμοδιότητα να μη σου επιτρέψει να ταξιδέψεις αν παραβιάζεις οποιοδήποτε τμήμα του Κανονισμού Λειτουργίας.

Βεβαίως, επειδή δεν αποτελούν όργανα επιβολής της τάξης, δεν μπορούν να σε βγάλουν έξω με το ζόρι (μόνο η αστυνομία μπορεί να το κάνει αυτό), οπότε αν εσύ αρνηθείς να συμμορφωθείς, τότε ακινητοποιείται το όχημα / ο συρμός, καλείται η αστυνομία και αναλαμβάνει τα υπόλοιπα.

Τις περισσότερες φορές δε χρειάζεται να φτάσουν μέχρι εκεί, αφού κανένας δεν γουστάρει να γίνεται τόσο ρεζίλι σε όλους τους υπόλοιπους επιβάτες, οι οποίοι επιπλέον εκνευρίζονται που εξαιτίας του καθυστερούν να φτάσουν στον προορισμό τους κι έτσι αναλαμβάνουν οι ίδιοι να πετάξουν τον ενοχλητικό επιβάτη έξω (μεταφορικά, εννοώ, με γιουχαρίσματα και τα τοιαύτα).

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
gsova
Πατόψαρο...

Registered: 24-6-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Πρήξιμο λαίμαι

Εστάλη στις 22-5-2008 στις 13:08 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Βρε κουτά, βρε κουτά, είναι δυνατόν να μην υπάρχει πρόβλεψη για τη "δωρεά" εισιτηρίου από τον έναν στον άλλον; Για σκεφτείτε το λίγο...

Δεν πρόκειται να σας πω πώς μπορεί ο ελεγκτής να το καταλάβει (σιγά μη σας ξεστραβώσω κιόλας), αλλά επειδή δεν θέλω να γίνετε και εντελώς ρεζίλι, θα σας πω απλά ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει.

κυρία κυρία... το εισητήριο έχει επάνω του τον κωδικό του σταθμού απ'όπου το χτύπησες σωστα;

οπότε σε ρωτάει ο ελεγκτάς: από που έρχεστε;

(έτσι και πείς λάθος, την έβαψες :P )

-είναι η ώρα που κάνω τον έξυπνο :D -

Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
gsova
Πατόψαρο...

Registered: 24-6-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Πρήξιμο λαίμαι

Εστάλη στις 22-5-2008 στις 13:55 Απάντηση με παράθεση

Τελικά το θέμα δεν είναι και τόσο αθώο... κι εγώ που είπα στο προηγ. πόστ ότι δε μου φαίνεται και τόσο κακό, καταλαβαίνω ότι θα έχει επιπτώσεις και σε εμάς τους πολίτες μακροπρόθεσμα...

(τώρα είναι που θα βγούν οι αριστερίζοντες να πούν για τις μεταφορές που μας κλέβουν, που τα φράγκα πάνε στην τσέπη διαφόρων κλπ κλπ) :D

Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 22-5-2008 στις 14:24 Απάντηση με παράθεση

ρε συ τζι,
οταν δεν σου περισευουν φραγκα τι αλλο θες να κανεις???
ε ναι στην τελικη αυτο ειναι αλληλεγγυη.....
και εσενα δεν σου κοστιζει και τιποτα.
Απλα μην πετας το εισιτηριο σου...

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
nick
Cya around

Registered: 29-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 22-5-2008 στις 14:28 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:

Ναι μπορεί ίσως να το καταλάβει αλλά δεν μπορεί να το αποδείξει - μου χει τύχει αρκετές φορές να παώ και να επιστρέψω στην ίδια διαδρομή με το ίδιο ενιαίο εισιτιρίο (π.χ Μοναστηράκι - Μαρούσι και μετά από 5 λεπτά Μαρούσι-Μοναστηράκι)...

Discover your subversive singularity
groper
virtual, currently

Registered: 11-1-2006
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 22-5-2008 στις 16:54 Απάντηση με παράθεση

Δε πολυχρησιμοποιώ ΜΜΜ κι έτσι ίσως δεν είμαι και τόσο ενήμερος.
Αν έχω καταλάβει καλά, τα 0,80 ευρώ επαρκούν για μετακινήσεις 1,5 ώρας σε όλα τα ΜΜΜ.
Αν όντως έχω καταλάβει καλά λοιπόν, εγώ (υποθετικά) που θα χρησιμοποιήσω μέσο για 15-20 λεπτά μόνο (πολλοί άνθρωποι θα κάνουν κάτι τέτοιο) είμαι σχετικά ριγμένος σε σχέση με άλλους που θα χρησιμοποιήσουν μέσα για πολύ περισσότερο χρόνο.
Νομίζω λοιπόν ότι ο πρώτος κομπιναδόρος είναι οι διοικήσεις των ΜΜΜ και το κράτος, διότι για δική τους ευκολία (αλλά και κονόμα) ξεκινούν από τα 0,80 ευρώ, ενώ -σαφέστατα- έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη(αν δεν υπάρχει, είπαμε δεν είμαι τόσο ενήμερος) και για όσους χρειάζονταιο πολύ μικρότερες διαδρομές (κάτι που ειδικά για το μετρό, ισχύει σε πολλές χώρες), οπότε πολύ καλά θα κάνουν όσοι δώσουν το εισιτήριό τους στον επόμενο...

Όλοι είμαστε άσχετοι, αλλά σε διαφορετικά αντικείμενα ο καθένας.
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 22-5-2008 στις 17:24 Απάντηση με παράθεση

groper,
στο εξωτερικο (πχ στο παρισι) εχουν ζωνες.
Αλλη τιμη εχει η ζωνη 1-2 και αλλη η ζωνη 1-2-3 η και 4.
Εδω ακομα στην ελλαδα δεν τους εχει κοψει να το κανουν.
Αλλα νομιζω οτι το μετρο ειναι ακομα στο στησιμο, ισως οταν ολοκληρωθει να το κανουν.

κανε το φαρμακο σου ζωη,
Ch4rg3r
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 19-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Mooooo

Εστάλη στις 22-5-2008 στις 18:40 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat

Άσε που πολύ σύντομα εγκαθίσταται το αυτόματο σύστημα συλλογής κομίστρου, οπότε εκεί εκμηδενίζεται το όποιο τέτοιο ενδεχόμενο...

Γιατί διαβάζοντας το ποστ σου μου δίνεται η εντύπωση οτι η "πρόβλεψη" για τη "δωρεά" εισιτηρίου είναι το νέο αυτόματο σύστημα :D:D

Εγώ, εγώ είδα το δράκο
ήταν πολύ ωραίος, εμένα μου άρεσε!
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 22-5-2008 στις 19:58 Απάντηση με παράθεση

ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΤΟΥΣ

Φουντώνει η e-κινητοποίηση για τα εισιτήρια

ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ καθημερινά η e-κινητοποίηση για τα εισιτήρια των μέσων μεταφοράς. Αρκετοί είναι πλέον εκείνοι που καλούν τους επιβάτες των μέσων μαζικής μεταφοράς να μην πετούν το ενιαίο εισιτήριο μετά τη χρησιμοποίησή του, αλλά να το παραδίδουν στους επόμενους. Σκοπός τους, όπως υποστηρίζουν, είναι να αντιδράσουν στις μαζικές αυξήσεις των τιμών των βασικών προϊόντων.
Ωστόσο, η συγκεκριμένη τακτική βρίσκει αντίθετους αρκετούς πολίτες που σημειώνουν ότι η κίνηση αυτή όχι μόνο δεν επιφέρει κάποιο αποτέλεσμα, αλλά διαιωνίζει και το πρόβλημα των τζαμπατζήδων και μειώνει τα έσοδα των οργανισμών. Αποτέλεσμα αυτής της κίνησης, υποστηρίζουν, θα είναι όλο και μεγαλύτερες αυξήσεις των τιμών των εισιτηρίων. «ΤΑ ΝΕΑ» δημοσιεύουν αποσπάσματα από δύο σχετικές επιστολές.

«Μεταρρυθμίζουν το σύστημα»
Ο γνωστός συγκοινωνιολόγος κ. Ν. Παρασκευόπουλος παρατηρεί μεταξύ άλλων: «Η πρώτη μου αντίδραση ήταν αρνητική και μάλιστα θύμωσα με την εφημερίδα που χρόνια διαβάζω, επειδή θεώρησα ουσιαστικά ότι το άρθρο αυτό προτρέπει κι άλλους να πάρουν μέρος στο “κίνημα του τζάμπα στο Μετρό”. Ύστερα όμως από μια πιο ώριμη σκέψη κατέληξα στο συμπέρασμα ότι οι πολίτες αυτοί κάνουν στην πράξη αυτό που οι πολιτικοί μας ευαγγελίζονται χωρίς να υλοποιούν. Μεταθέτουν το κόστος από τους χρήστες των μέσων μαζικής μεταφοράς στο σύνολο των φορολογουμένων. Δηλαδή, μεταρρυθμίζουν το σύστημα (στόχος Καραμανλή), προχωρώντας σε αναδιανομή υπέρ των ασθενέστερων οικονομικά (στόχος Παπανδρέου)».
«Τι αποτέλεσμα θα έχει;»
Ο κ. Γ. Χαραλαμπόπουλος γράφει μεταξύ άλλων: «Η μείωση των κερδών ή των εισόδων του Μετρό τι θα επιφέρει; Υπάρχει περίπτωση, αφού θα μειωθούν τα κέρδη, να αυξήσει η επιχείρηση τις τιμές των εισιτήριων ή να περικόψει προσωπικό και δρομολόγια; Πρέπει να εμφυσήσουμε αυτή την εξυπνακίστικη συμπεριφορά και σε άλλους; Πρέπει να σαμποτάρουμε με τέτοιους τρόπους το μόνο μέσο που μας προσφέρει μια λύση από την κυκλοφοριακή ασφυξία, είναι καθαρό και ακριβές και τελικά μας ξεγελά εκείνα τα δέκα λεπτά που βρισκόμαστε εντός του ότι είμαστε και εμείς σε μια πολιτισμένη χώρα;».

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20080522&nid=8591618&sn=&spid=876

Να δουμε τι θα λεει ο κος Χαραλαμποπουλος οταν το εισιτηριο θα παει ενα ευρω ακριβως....
Και μαλιστα λιαν συντομως.....
:mad:

κανε το φαρμακο σου ζωη,
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  11

Go To Top