MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  10
Συγγραφέας: Θέμα: Απορία περί ανακύκλωσης στην Ελλάδα
pops
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 3-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: V

Εστάλη στις 2-6-2004 στις 12:43 Απάντηση με παράθεση
Απορία περί ανακύκλωσης στην Ελλάδα

Καθώς χτες το βράδυ ξεχώριζα τα χαρτιά και τα πλαστικά μου για ανακύκλωση, αναρρωτήθηκα τι γίνεται στην Ελλάδα στο θέμα αυτό. Ποιοι δήμοι και νομαρχίες γνωρίζετε να έχουν δραστηριοποιηθεί; Πόσοι από σας μαζεύετε τα ανακυκλώσιμα σκουπίδια σας και τα πηγαίνετε σε ειδικά κέντρα;

Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
spider
πολυμέλος

Registered: 22-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Πως είπατε;

Εστάλη στις 2-6-2004 στις 13:41 Απάντηση με παράθεση

Δυστυχώς..μου φαίνεται τίποτε. Και οι κάδοι ανακύκλωσης που τριγυρνούν παντού είναι γεμάτοι με κάθε λογής σκουπίδια.

Κυρίως δεν έχει περάσει το μήνυμα της ανακύκλωσης στον κόσμο και το πραγματικό του νόημα και νομίζω ότι θα πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια ενημέρωσης για να αρχίσουμε εδώ ως Ελληνες να το σκεφτόμαστε σοβαρά..

Εδώ βλέπεις ακόμη άτομα που αδειάζουν το τασάκι του αυτοκινήτου τους στο δρόμο και μόλις τελειώνει το πακέτο τους το πετούν ανενόχλητοι από το παράθυρο λες και δεν τρέχει τίποτε..

Θυμάμαι στο σπίτι της πεθεράς μου στην Ιταλία μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση..που Κυριακή πρωί έπλενε από μέσα τα άδεια κουτιά από το φρέσκο γάλα για να τα πετάξει στον κάδο με τα χάρτινα. Γιατί..αν έμεναν δύο μέρες στον κάδο τα υπολλείματα γάλατος θα προκαλούσαν δυσοσμία..

...
Πάντα εσύ τ’αστεράκι καί πάντα εγώ τό σκοτεινό πλεούμενο
Πάντα εσύ τό λιμάνι κι εγώ τό φανάρι τό δεξιά
Τό βρεγμένο μουράγιο καί η λάμψη επάνω στά κουπιά
Ψηλά στό σπίτι μέ τίς κληματίδες
Τά δετά τριαντάφυλλα,καί τό νερό πού κρυώνει
Πάντα εσύ τό πέτρινο άγαλμα καί πάντα εγώ η σκιά πού μεγαλώνει
Τό γερτό παντζούρι εσύ,ο αέρας πού τό ανοίγει εγώ
Επειδή σ’αγαπώ καί σ’αγαπώ
Πάντα εσύ τό νόμισμα καί εγώ η λατρεία πού τό εξαργυρώνει:
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
atomant
Τακτικό μέλος
**

Registered: 19-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Στεγασμένη

Εστάλη στις 2-6-2004 στις 13:52 Απάντηση με παράθεση

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς αλλά εγώ ανακυκλώνω τα χρέη μου (οπως οι περισοτεροι Ελληνες......εκει ξερουμε καλα το παιχνιδι...)

ΥΓ Αλλα απ' τη δολοφονημένη πλευρά του φεγγαριού... αστα να πανε

Τα μεγάλα αεροπλανοφόρα που πρωταγωνιστούν αυτές τις ημέρες στους ωκεανούς του πλανήτη, τα τηλεοπτικά προπαγανδιστικά ρεπορτάζ και τα γραφήματα των εφημερίδων είναι οικολογικά!!!

Ανακυκλώνουν το χαρτί, το αλουμίνιο, τα περιττώματα.

Δεν ανακυκλώνουν τα πτώματα!
Αυτά αφήνουν να τα ανακυκλώσει η μάνα γης του καθενός, που έχουν σκοτώσει οι «έξυπνες» βόμβες...

Η ίδια ακριβώς γης που θα δεχθεί ύστερα την «ανθρωπιστική» βοήθεια για να «ανασυγκροτηθεί»...

...και να χωνέψει καλύτερα τους τάφους της κάτω από ωραίες πρασιές κι εργοστάσια παραγωγής οικοδομικών υλικών...

krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 2-6-2004 στις 16:25 Απάντηση με παράθεση

1. Δεν ανακυκλωνω και δεν θελω να ανακυκλωσω ποτε μου τιποτα.

2. Ειμαι απο αυτους που πετανε τα τσιγαρα στο δρομο λες και δεν τρεχει τιποτε.

3. Σαμποταρω εφοσον μπορω, καθε ιδεα ανακυκλωσης και εφοσον φυσικα δεν μου κοστιζει και τιποτε.

4. Το μονο ανακλυκλωσιμο το οποιο βρισκω χρησιμο να γινει ειναι η κοινωνια που ζουμε.

χμμ το πως και γιατι ειναι ευκολο να κατανοηθει.
αυτα.

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
palabras
Ο

Registered: 31-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No alarms.No surprises.

Εστάλη στις 2-6-2004 στις 19:24 Απάντηση με παράθεση

Τίποτα ιδιαίτερο και στο Δήμο μας, pops. Κυκλοφορούν κάτι ελάχιστοι μπλε κάδοι για χαρτί, αλλά μόνο στα σχολεία και σε κάποιες υπηρεσίες έχουν τοποθετηθεί.

Στη δική μου υπηρεσία δίνουμε όλα τα χαρτιά όταν καθαρίζουμε το αρχείο στην υπηρεσία καθαριότητας υποτίθεται για ανακύκλωση, αλλά από εκεί και πέρα δε γνωρίζω τί διαδικασία ακολουθείται, ούτε και έχω δει να παρουσιάζεται κάτι που να προέρχεται από αυτά τα ανακυκλωμένα χαρτιά.
Προσπάθησα να πείσω τους συναδέλφους μου να πετάνε τη χαρτούρα τους σε ειδικό καλάθι και να την ξεχωρίζουν από πλαστικά, γόπες τσιγάρων και μέταλλα, αλλά...δεν τα κατάφερα, τους φάνηκε πολύ κουραστικό και επιπλέον δεν πείστηκαν ότι θα αποκομίσουν κάποιο όφελος από αυτή τη διαδικασία.

Παλιότερα μάζευα κάθε εβδομάδα τις εφημερίδες από την πολυκατοικία και τις πετούσα στον μπλε κάδο του γειτονικού σχολείου. Μια μέρα έσκυψα παραπάνω κατά λάθος και ανακάλυψα ότι μέσα ήταν πεταμένα τρόφιμα και πλαστικά και ένα σωρό άλλα υλικά, οπότε ένιωσα "κάπως" απογοητευμένη και έκοψα τα πηγαιν' έλα.

Στην Αυστρία, σε ένα χωριουδάκι που έμεινα, υπήρχαν κάδοι για χαρτιά, για γυαλιά, για μέτταλλα, για τρόφιμα και για πλαστικά. Δεν ήταν καθόλου κόπος να τα ξεχωρίζει κανείς πάντως. ;)

Τέλος πάντων, ας μάθουμε πρώτα να πετάμε τα σκουπίδια μας ΜΕΣΑ στους κάδους, και μιλάμε μετά για ανακύκλωση... :D

I try not to drink too much, because when I'm drunk, I bite
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
dorian7
Love ζόρι

Registered: 14-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 2-6-2004 στις 19:45 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino

3. Σαμποταρω εφοσον μπορω, καθε ιδεα ανακυκλωσης και εφοσον φυσικα δεν μου κοστιζει και τιποτε.

4. Το μονο ανακλυκλωσιμο το οποιο βρισκω χρησιμο να γινει ειναι η κοινωνια που ζουμε.

χμμ το πως και γιατι ειναι ευκολο να κατανοηθει.
αυτα.

Aνακυκλώστε τον!

krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 3-6-2004 στις 01:00 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Παράθεση:
Originally posted by dorian7

Aνακυκλώστε τον!

χεχεχε..... Θα το ηθελες σοβιετικη παραφυαδα του Σταλινισμου σωστα??
Αμ δε......

Και κατσε καλα μην αρχισω να ανακυκλωνω τα κριματα του ΚΚΕ....

:P

κανε το φαρμακο σου ζωη,
Ektor
Posting Freak

Registered: 24-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Ελεγχόμενη

Εστάλη στις 3-6-2004 στις 07:52 Απάντηση με παράθεση

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΠΟΥΟΥΟΥ;;;;;;

Τετρακόσια χρόνια πίσω είμαστε απ΄τα άλλα Ευρωπαϊκά κράτη.

Και ο λόγος, απλός (έχουμε χαράδρα στον εγκέφαλο).

Είμαι απ΄τους αντιδραστικούς του περιβάλοντός μου (σαν γνήσιος Γόνος Τσοπαναραίων!!).

Τι λέτε ρε που με την ιδέα της ανακύκλωσης σας έχουν κάνει ρομπότ των επιχειρήσεών τους!!!

Σήμερα μαζεύουν τα σκουπίδια (σακούλες ειδικής μάρκας, διαφορετικά δεν την παίρνουν!!)(πάνε για καύση μετά απο μικρή επεξεργασία, την ενέργεια αυτή την πληρώνουμε χρυσή!!)

Αύριο μαζεύουν το χαρτί, προσεκτικά δεμένο έξω απο κάθε πόρτα.(έτοιμο για τις χαρτοβιομηχανίες !!).

Μεθαύριο το πράσινο κοντέινερ που πετάμε απόφαγα, υπόλοιπα του κήπου.
Πάει εκεί που φτιάχνουν λίπασμα για τα χωράφια τους..

Παραμεθαύριο το κοντέινερ για τα γυάλινα μπουκάλια και γυαλί γενικά.(πάει για τα εργοστάσια γιαλιού).(ʼ ξέχασα, αλλού τα σκούρα και αλλού τα άσπρα!!).

Μετά σειρά έχουν τα κουτάκια του αλουμινίου.(πάνε σε εμπρόρους αλουμινίου!!).

Μια φορά στους τρείς μήνες μαζεύουν παλιά έπιπλα και άλλα μεγάλα αντικείμενα.(εδώ να δείτε τι γίνεται! όλη τη νύχτα περνάνε διάφοροι με μικρά ή μεγάλα φορτηγά και μαζεύουν ότι τους κάνει ή για πώληση ή για ιδία χρήση) (το πρωϊ περνάνε τα φορτηγά του δήμου και μαζεύουν ότι έχει
απομείνει).

Μιά φορά το μήνα περνάει ειδικό αυτοκίνητο του δήμου με ντουντούκα, (κάτι παραπλήσιο μ΄αυτά που έχουν στην Ελλάδα οι τσιγγάνοι και άλλοι μικροπωλητές του δρόμου που μας τα πρήζουν καθημερινά) και μαζεύει χημικά, ληξιπρόθεσμα φάρμακα κλπ.
Αυτά απαγορεύεται αυστηρά να βγούν στο δρόμο πριν περάσει το ειδικό αυτοκίνητο, ο οδηγός του οποίου καταγράφει τι του παραδίδεται!!

Όλα τα άλλα επιτρέπεται να τοποθετούνται έξω απο κάθε σπίτι ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κάνοντας την πλάκα μου τους λέω..

"και το σκατό σας, αν σας πούνε να το αμπαλάρετε και και να το παραδίδετε, εσείς θα του βάλετε και φιόγκο και θα το κάνετε".

Αυτά!!!!!!!!!!!!!!

Και τώρα το άλλο, μια φίλη μου, μου τηλεφώνησε προχθές όλο πρέσα..

Έχει σπίτι στο ΔΗΜΟ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΙΑΣ (στην Αχαϊα) μετά το Αίγιο.
Το σκουπιδαριό το ρίχνουν 400 ΝΑΙ 400 μέτρα πιο ψηλά απ΄το σπίτι της.

Τραγική εικόνα μου είπε.
Μιά φορά πήγε να δεί τί κάνουν!!!
Τά έχασε. Πήρε μιά μεγάλη κοκάλα και ένα κεφάλι βοδιού και τα πέταξε πάνω στο γραφείο του υπεύθυνου στο Δήμο, αγανακτισμένη.

Είμαι σίγουρος Μαρία μου της λέω, ότι θα τα πήρε ο "λεβέντης" σπίτι του για να κάνει σούπα.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

400 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ...................................................................................

Οι βουλευτές και οι άγγελοι δεν έχουν φύλο!
Η ελευθερία του λόγου και του κώλου έχουν γίνει ένα και το αυτό!!
Βάλε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σου…..είναι τόσο ωραίο να είσαι χαρούμενος!!!
'Aβυσσος η ψυχή του διαδικτύου!!!!
spider
πολυμέλος

Registered: 22-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Πως είπατε;

Εστάλη στις 3-6-2004 στις 10:12 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino

Κρίνε..οπότε θεωρείσαι και εσύ ανακυκλώσιμος..μια και είσαι μέλος αυτής εδώ της κοινωνίας. Ετσι δεν είναι;

Πάντως..είναι κι αυτή μία θέση. Φαντάζομαι..τουλάχιστον πως κάπως έτσι θ'αντιδράς και στο σπίτι σου. Δηλαδή..που να πηγαίνω τώρα στα σκουπίδια..πάρτα κάτω τα πακέτα στο σαλόνι..κ.ο.κ.

(Υ.Γ. Ευτυχώς που δεν γνωριζόμαστε φατσικώς Κρίνε..γιατί δεν το γλίτωνες το παράσημο αν σε τσάκωνα σε κάτι τέτοιες περίεργες φάσεις..):D:D

(Υ.Γ.1 Και ξέρεις ε; Εγώ παρασημοφορώ..και με τα δύο χέρια..):P

...
Πάντα εσύ τ’αστεράκι καί πάντα εγώ τό σκοτεινό πλεούμενο
Πάντα εσύ τό λιμάνι κι εγώ τό φανάρι τό δεξιά
Τό βρεγμένο μουράγιο καί η λάμψη επάνω στά κουπιά
Ψηλά στό σπίτι μέ τίς κληματίδες
Τά δετά τριαντάφυλλα,καί τό νερό πού κρυώνει
Πάντα εσύ τό πέτρινο άγαλμα καί πάντα εγώ η σκιά πού μεγαλώνει
Τό γερτό παντζούρι εσύ,ο αέρας πού τό ανοίγει εγώ
Επειδή σ’αγαπώ καί σ’αγαπώ
Πάντα εσύ τό νόμισμα καί εγώ η λατρεία πού τό εξαργυρώνει:
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 3-6-2004 στις 10:55 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by spider
Κρίνε..οπότε θεωρείσαι και εσύ ανακυκλώσιμος..μια και είσαι μέλος αυτής εδώ της κοινωνίας. Ετσι δεν είναι;

Ε ναι φυσικα τι αλλο νομιζες?? Αληθεια εσυ δεν θεωρεις τον εαυτο σου ανακυκλωσιμη???

Πάντως..είναι κι αυτή μία θέση. Φαντάζομαι..τουλάχιστον πως κάπως έτσι θ'αντιδράς και στο σπίτι σου. Δηλαδή..που να πηγαίνω τώρα στα σκουπίδια..πάρτα κάτω τα πακέτα στο σαλόνι..κ.ο.κ.

Μεσα εισαι....Ενω εσυ για πες τι κανεις.... Φανταζομαι εισαι ενεργη για την καλυτερευση της κοινωνιας σωστα??? Να ανακυκλωνουμε τα σκουπιδια και να συμμετεχουμε σε αυτην την υποθεση ετσι?? για πες μου λοιπον μηνμε κρατας σε αγωνια....

(Υ.Γ. Ευτυχώς που δεν γνωριζόμαστε φατσικώς Κρίνε..γιατί δεν το γλίτωνες το παράσημο αν σε τσάκωνα σε κάτι τέτοιες περίεργες φάσεις..):D:D

Εγω δεν χρειαζομαι παρασημο γιατι δεν προσφερω υπηρεσιες... καλυτερα δωστο στον εαυτο σου που απο οτι λες κανεις οτι μπορεις, ειναι σιγουρο οτι ενα μπραβο σου χρειαζεται.

(Υ.Γ.1 Και ξέρεις ε; Εγώ παρασημοφορώ..και με τα δύο χέρια..)

Και...... πολυ καλα κανεις.... Λοιπον οπως εισαι, σηκω πανω ορθια τεντωσε καλα τα δυο χερια και δωσε ενα παρασημο στον εαυτο σου, πιστευω οτι σου αξιζει...... Τωρα παρασημο απλο (του ενος χεριου) η της τιμημενης καθαριστριας (αυτο με τα δυο χερια) ειναι ενα ζητημα που μπορουμε να το συζητησουμε ποιο απο ολα πρεπει να παρεις.....

:P

Ειναι σιγουρο Αγαπητη μου Αραχνη οτι οι σωστες υπηρεσιες πρεπει να αμοιβονται οχι σαν και εμενα τον αχρειο.....

Καλημερα,
Κρινο

κανε το φαρμακο σου ζωη,
 Σελίδες:  1  2  3  ..  10

Go To Top