MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  ..  18  19  20
Συγγραφέας: Θέμα: Ο Τσενάι ήταν η αρχή... Τώρα Σαββίνα
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 18-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

Εστάλη στις 24-3-2004 στις 12:25 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino
Σιγααααααααα βρε τα φτεραααααααααα και τα πουπουλααααααα, οσο για την επαρκεια ασε την ξερουμε την εθνικιστικη αποψη, δεν χρειαζοταν να την εμπεδωσουμε περαιτερω.... Το κειμενο το εβαλα για να διαβασει ενας κοσμος μια διαφορετικη αποψη και οχι για να ανοιχτουν κοντρες ανευ νοηματος. Αλλα βλεπεις, για σενα πρωτιστα η αγωνια σου ειναι να απαντηθει και οχι ο προβληματισμος.... τι να πεις δηλαδη, κλασικος τυπος ξεροκεφαλου εθνικιστη... :smoking:

Φυσικά και υπήρξε προβληματισμός από το ξεπερασμένο κειμενάκι του Ηρακλείδη.....Δεν θα μπορούσε αλλιώς να απαντηθεί.....Μας προβλημάτισε,το σκεφτήκαμε και το απορρίψαμε!Αλλά το κάναμε με επιχειρήματα....Που το κακό;Δεν σου αρέσουν τα επιχειρήματά μας;Ε καλά δεν θα σκοτιστούμε κι όλας!Κάνε καμμιά πορεία στην Αμερικάνικη Πρεσβεία να το ξεπεράσεις....Προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου τόσο πολύ εθνικιστή όσο ρεαλιστή.....Και ο ωμός ρεαλισμός λέει ότι όσο πιο ισχυρός είσαι στρατιωτικά τόσο περισσότερα μπορείς να επιτύχεις στο διπλωματικό τομέα....Στα τόσες χιλιάδες χρόνια όχι μόνο Ελληνικής αλλά ανθρώπινης ιστορίας γενικότερα,δεν έχει υπάρξει κανένα παράδειγμα όπου η πολιτική κατευνασμού είχε κανένα θετικό αποτέλεσμα γι' αυτόν που την άσκησε....Αντιθέτως υπάρχουν άπειρα παραδείγματα όπου η πολιτική κατευνασμού οδήγησε αυτόν που την άσκησε σε πολλά δεινά και στις περισσότερες περιπτώσεις οδήγησε αργά ή γρήγορα στο σημείο το οποίο θεωρητικά αυτή η πολιτική θέλει να αποφύγει.....Δηλαδή στον πόλεμο.

Ο μονος ουσιαστικος αντιπαλος σε αυτην την υποθεση ειναι η Ιρακινη αντισταση οπου σταθερα σκοτωνει περιπου 1,5 στρατιωτη καθημερινα. Επιπλεον για να ασκησει μεγαλυτερες πιεσεις, μεταφερει τον πολεμο εκτος των συνορων της: Εκει που ειναι οι Καπιταλιστικες Μητροπολεις. Οπως μπορει να διαπιστωσει κανεις λοιπον προκειται για ενα πολεμο απροβλεπτο τοσο απο τα θυματα οσο και απο την εκβαση του....
Κατ εμε τα συμπερασματα θα μπορεσουμε να τα βγαλουμε καθως θα ξεδιπλωνεται ολη αυτη η υποθεση... Εδω ειμαστε να τα δουμεολα....

Καλημερα,
Κρινο

Ιρακινή αντίσταση;Για εξήγησέ μου κάτι......Από πότε "βαφτίστηκε" ιρακινός ο Μπιν Λάντεν ο οποίος μισούσε θανάσιμα το Σαντάμ Χουσε'ί'ν;Εγώ νόμιζα ότι είναι Σαουδάραβας κροίσος.....Και ο άλλος ο Αλ Ζαουάχρι νόμιζα ότι είναι Αιγύπτιος.....Όλοι αυτοί οι φανατικοί θρησκόληπτοι μουσουλμάνοι που "συνομιλούν" με τον Αλλάχ και προέρχονται από διάφορες χώρες "βαφτίστηκαν" ιρακινή αντίσταση;Αυτοί που δεν διστάζουν να βάζουν παγιδευμένα με εκρηκτικά αυτοκίνητα στις Ιρακινές αγορές,σκοτώνοντας μαζί με δύο Αμερικανούς στρατιώτες και καμμιά τριανταριά απλούς ιρακινούς πολίτες είναι η "ιρακινή" αντίσταση;Περίεργο....Εγώ άλλες εικόνες είχα στο μυαλό μου για την έννοια "αντίσταση"....Αντίσταση έκαναν πολλοί ευρωπαϊκοί λαοί στο 2ο παγκόσμιο πόλεμο,μεταξύ αυτών και ο ελληνικός,κατά ενός πιο κτηνώδους κατακτητή,των Ναζί,αλλά τέτοια φαινόμενα δεν είδαμε....
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 13-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 24-3-2004 στις 13:02 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by spider
Παράθεση:
Originally posted by oldjedai
Καλησπερα...

Και τωρα αγαπητε Ρουμελ ( εχει καποια μουσικοτητα αυτο το νικ )

Aρκεί..να μη ξεχάσεις κανένα υ!..;)

Το εκανε η Ντορυ ,φιλτατη Αραχνη,"ξεχασε" το "υ" και ετσι εγινα Ρομελ...του
AFRIKA CORPS.....

Λες να λαλησουμε εδω περα;;:cheer:
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 24-3-2004 στις 14:06 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Shadow
Παράθεση:
Σιγααααααααα βρε τα φτεραααααααααα και τα πουπουλααααααα, οσο για την επαρκεια ασε την ξερουμε την εθνικιστικη αποψη, δεν χρειαζοταν να την εμπεδωσουμε περαιτερω.... Το κειμενο το εβαλα για να διαβασει ενας κοσμος μια διαφορετικη αποψη και οχι για να ανοιχτουν κοντρες ανευ νοηματος. Αλλα βλεπεις, για σενα πρωτιστα η αγωνια σου ειναι να απαντηθει και οχι ο προβληματισμος.... τι να πεις δηλαδη, κλασικος τυπος ξεροκεφαλου εθνικιστη... :smoking:

Φυσικά και υπήρξε προβληματισμός από το ξεπερασμένο κειμενάκι του Ηρακλείδη.....Δεν θα μπορούσε αλλιώς να απαντηθεί.....Μας προβλημάτισε,το σκεφτήκαμε και το απορρίψαμε!Αλλά το κάναμε με επιχειρήματα....Που το κακό;Δεν σου αρέσουν τα επιχειρήματά μας;Ε καλά δεν θα σκοτιστούμε κι όλας!Κάνε καμμιά πορεία στην Αμερικάνικη Πρεσβεία να το ξεπεράσεις....Προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου τόσο πολύ εθνικιστή όσο ρεαλιστή.....Και ο ωμός ρεαλισμός λέει ότι όσο πιο ισχυρός είσαι στρατιωτικά τόσο περισσότερα μπορείς να επιτύχεις στο διπλωματικό τομέα....Στα τόσες χιλιάδες χρόνια όχι μόνο Ελληνικής αλλά ανθρώπινης ιστορίας γενικότερα,δεν έχει υπάρξει κανένα παράδειγμα όπου η πολιτική κατευνασμού είχε κανένα θετικό αποτέλεσμα γι' αυτόν που την άσκησε....Αντιθέτως υπάρχουν άπειρα παραδείγματα όπου η πολιτική κατευνασμού οδήγησε αυτόν που την άσκησε σε πολλά δεινά και στις περισσότερες περιπτώσεις οδήγησε αργά ή γρήγορα στο σημείο το οποίο θεωρητικά αυτή η πολιτική θέλει να αποφύγει.....Δηλαδή στον πόλεμο.

Ο μονος ουσιαστικος αντιπαλος σε αυτην την υποθεση ειναι η Ιρακινη αντισταση οπου σταθερα σκοτωνει περιπου 1,5 στρατιωτη καθημερινα. Επιπλεον για να ασκησει μεγαλυτερες πιεσεις, μεταφερει τον πολεμο εκτος των συνορων της: Εκει που ειναι οι Καπιταλιστικες Μητροπολεις. Οπως μπορει να διαπιστωσει κανεις λοιπον προκειται για ενα πολεμο απροβλεπτο τοσο απο τα θυματα οσο και απο την εκβαση του....
Κατ εμε τα συμπερασματα θα μπορεσουμε να τα βγαλουμε καθως θα ξεδιπλωνεται ολη αυτη η υποθεση... Εδω ειμαστε να τα δουμεολα....

Καλημερα,
Κρινο

Ιρακινή αντίσταση;Για εξήγησέ μου κάτι......Από πότε "βαφτίστηκε" ιρακινός ο Μπιν Λάντεν ο οποίος μισούσε θανάσιμα το Σαντάμ Χουσε'ί'ν;Εγώ νόμιζα ότι είναι Σαουδάραβας κροίσος.....Και ο άλλος ο Αλ Ζαουάχρι νόμιζα ότι είναι Αιγύπτιος.....Όλοι αυτοί οι φανατικοί θρησκόληπτοι μουσουλμάνοι που "συνομιλούν" με τον Αλλάχ και προέρχονται από διάφορες χώρες "βαφτίστηκαν" ιρακινή αντίσταση;Αυτοί που δεν διστάζουν να βάζουν παγιδευμένα με εκρηκτικά αυτοκίνητα στις Ιρακινές αγορές,σκοτώνοντας μαζί με δύο Αμερικανούς στρατιώτες και καμμιά τριανταριά απλούς ιρακινούς πολίτες είναι η "ιρακινή" αντίσταση;Περίεργο....Εγώ άλλες εικόνες είχα στο μυαλό μου για την έννοια "αντίσταση"....Αντίσταση έκαναν πολλοί ευρωπαϊκοί λαοί στο 2ο παγκόσμιο πόλεμο,μεταξύ αυτών και ο ελληνικός,κατά ενός πιο κτηνώδους κατακτητή,των Ναζί,αλλά τέτοια φαινόμενα δεν είδαμε....

να σου πω κατι Σκιερε??
εν ολιγεις οτν Μπιν Λαντεν τον εχω χεσμενο και αυτον και τον αλλον τον Αιγυπτιο. Οσο για το φαινομενα που αναφερειςο καθενας πολεμαει οπως μπορει....

:thumbsup:

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
oldjedai
Posting Freak

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 24-3-2004 στις 13:55 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:

Καλησπερα Σκιερε...

Μην το ξεχνας ...ειχαμε και εδω ενος τετοιου ειδους "αντισταση"....οι συντροφοι ακοτωναν Γερμανους σε φιλοδεξια χωρια , για να γινονται οι εκκαθαρισεις των Γερμανων εκει και οχι στα φιλικα τους χωρια...Το ιδιο κανει και η Αλ Καϊντα...αδιαφορει πληρως για τους Ιρακινιυς και οποιονδηποτε αλλον μουσουλμανο , αρκει να "σκοτωσουμε" κανενα Αμερικανο φανταρο , βρε αδερφε...

:cool:

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 24-3-2004 στις 14:40 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Παράθεση:
να σου πω κατι Σκιερε??
εν ολιγεις οτν Μπιν Λαντεν τον εχω χεσμενο και αυτον και τον αλλον τον Αιγυπτιο. Οσο για το φαινομενα που αναφερειςο καθενας πολεμαει οπως μπορει....

:thumbsup:

Χεσμένο ξεχεσμένο τον "βάφτισες" αντιστασιακό και μάλιστα Ιρακινό αντιστασιακό! :D

Δεν τον εχω βαφτισει εγω ξερεις αλλα οι ομοθρησκοι του.
Εφοσον το κανουν αυτοι εμενα δεν μου πεφτει λογος.
Εμενα με ενδιαφερει να καταφερουν να διωξουν τους Αμερικανους και μετα να πεταξουν - αν ετσι εκτιμουν - και τον Μπιν Λαντεν στα σκουπιδια...

οποτε ασε τα βαφτισια για αλλη ωρα...
:D:D

κανε το φαρμακο σου ζωη,
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 18-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

Εστάλη στις 24-3-2004 στις 18:13 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Εμενα με ενδιαφερει να καταφερουν να διωξουν τους Αμερικανους και μετα να πεταξουν - αν ετσι εκτιμουν - και τον Μπιν Λαντεν στα σκουπιδια...

Αν καταφέρουν να διώξουν τους Αμερικανούς τότε γνωρίζεις πολύ καλά ότι το πιθανότερο είναι ο Μπιν Λάντεν να πετάξει στα σκουπίδια τους Ιρακινούς.....Ή μήπως νομίζεις ότι οι φανατισμένοι μουλάδες,μουτζαχεντίν και λοιπές "δημοκρατικές" δυνάμης θα ζητήσουν τη γνώμη του κοινού για το ταλιμπανικό καθεστώς που θα εγκαθιδρύσουν;
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
oldjedai
Posting Freak

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 24-3-2004 στις 18:43 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:

Αν καταφέρουν να διώξουν τους Αμερικανούς τότε γνωρίζεις πολύ καλά ότι το πιθανότερο είναι ο Μπιν Λάντεν να πετάξει στα σκουπίδια τους Ιρακινούς.....Ή μήπως νομίζεις ότι οι φανατισμένοι μουλάδες,μουτζαχεντίν και λοιπές "δημοκρατικές" δυνάμης θα ζητήσουν τη γνώμη του κοινού για το ταλιμπανικό καθεστώς που θα εγκαθιδρύσουν;

Καλησπερα Σκιερε....

Υπο αλλες συνθηκες , θα το θεωρουσα πλακα , ισως και παιδικο παιχνιδι...αλλα εχει καταντησει μαλακια πλεον...

Υποθεσεις του στυλ ...οι Αμερικανοι πεταξαν στα σκουπιδια τον Σανταμ...ο Μπιν Λαντεν θα πεταξει τους Αμερικανους , ο λαος του Ιρακ τον Μπιν Λαντεν , μετα οι Σουνιτες τους Σιϊτες , μετα οι εχοντες μουστακι , τους μη εχοντες , μετα οι πανω απο 1,60 τους κατω απο 1,60 ...και τελικα δεν θα μεινει κανεις...οποτε θα μπορουμε καλλιστα να παμε να παρουμε καμμια πετρελαιοπηγη , στο τζαμπα...

Σορρυ , αλλα τετοιες μαλακιες θα κουβεντιαζουμε ;; κατι πιο σοβαρο , πιο αξιολογο ;; Εκτος και αν το θεωρεις αυτο , αξιολογη συζητηση περι πολιτικης...

Το να γελιοποιειται ενα θεμα , οταν δεν υπαρχει δυνατοτητα αντιλογου ειναι μια προσφιλης τακτικη καποιων ηλιθιων που δεν μπορουν να αρθρωσουν προσωπικο πολιτικο λογο...αστους στην ηλιθιοτητα τους...

:cool:

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 24-3-2004 στις 18:56 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Παράθεση:

Φυσικα και ετσι ειναι οπως τα λες.....
Μετα ομως ειναι ενας αλλος αγωνας, αναμεσα στους μουλαδες και το λαο....
Εκει σε πληροφορω θα ειμαι καθαρα εναντια στους Μουλαδες και λογης Μπιν Λαντεν οπως θα επρεπε να εινα καθε σκεπτομενος πολιτης....

Σωστα??

κανε το φαρμακο σου ζωη,
ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 13-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 25-3-2004 στις 00:00 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:

Φυσικα και ετσι ειναι οπως τα λες.....
Μετα ομως ειναι ενας αλλος αγωνας, αναμεσα στους μουλαδες και το λαο....
Εκει σε πληροφορω θα ειμαι καθαρα εναντια στους Μουλαδες και λογης Μπιν Λαντεν οπως θα επρεπε να εινα καθε σκεπτομενος πολιτης....

Σωστα??

Στην Ασια εδω και αιωνες οι κοινωνικες δομες δεν αλλαξαν και πολυ απο την εποχη του Προφητη...

Οι μουλαδες εκαναν και θα εξακολουθουν να κανουν κουμαντο(φτωχεια γαρ)

Καθε ιστορικη ανατροπη στην Ευρωπη εχει πρελθει απο την Ασια.....
 Σελίδες:  1  ..  18  19  20

Go To Top