MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  MultiPlanet.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  ..  6  7  8  9
Συγγραφέας: Θέμα: Τελειωνει η δικη του ΕΛΑ - Σφραγιζοντας 30 χρονια δημοκρατιας
gozilla
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 22-9-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 12-10-2004 στις 10:50 Απάντηση με παράθεση

Α, καλά...με τις έμμονες ιδέες δεν τα βγάζω πέρα

Adios moutsatsa!
Στο μουτσάτσο είπα adios προχθές

Πλάνος και πλανηθείς
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 12-10-2004 στις 10:52 Απάντηση με παράθεση

Μετά την φυλάκιση του ο Χρίστος Τσιγαρίδας έκανε μέσω του συνηγόρου του την παρακάτω δήλωση:

Στη δευτερολογία μου είχα πει, απευθυνόμενος προς το δικαστήριο, ότι μπροστά του έχει δυο επιλογές. ‘Η θα δικάσει σαν ποινικό δικαστήριο, οπότε η αθώωση των συγκατηγορουμένων μου είναι μονόδρομος, ή θα δικάσει υπακούοντας σε πολιτικές σκοπιμότητες. Για τον εαυτό μου είχα πει ότι είμαι έτοιμος από κάθε άποψη να δεχτώ τον καταλογισμό για τη συμμετοχή μου στον ΕΛΑ, έτσι όπως την προσδιόρισα.

Το δικαστήριο επέλεξε τη δεύτερη επιλογή. Υπάκουσε σε πολιτικές σκοπιμότητες και δίκασε πολιτικούς αντιπάλους, αδιαφορώντας για το πνεύμα και το γράμμα των αστικών νόμων. Για μια ακόμη φορά στην ιστορία του τόπου μας επιστρατεύτηκαν ο ετσιθελισμός, η νομική αυθαιρεσία, ο τσαμπουκάς της εξουσίας, για να εξοντωθούν πολιτικοί αντίπαλοι. Οι εκπρόσωποι των ΜΜΕ που παρακολούθησαν τη δίκη, αλλά και ο νομικός κόσμος ξέρουν πολύ καλά ότι πάρθηκε μια απόφαση υπαγορευμένη μόνο από την αναγκαιότητα να πέσουν βαριές ποινές. Ας καθορίσουν, λοιπόν, τη στάση τους απέναντι σ’ αυτή την απόφαση και στις προοπτικές που αυτή ξανοίγει.

Σε ό,τι με αφορά, δεν περίμενα διαφορετική μεταχείριση. Αυτό απαιτούσαν οι εγκέφαλοι της «αντιτρομοκρατικής σταυροφορίας», αυτό και έγινε. Εκείνο που με εξεγείρει δεν είναι τόσο η προσωπική μου μεταχείριση, αλλά ο επικίνδυνος δρόμος που άνοιξε με τη νομολόγηση της ναζιστικής αρχής της συλλογικής ευθύνης.

Η φυλακή δεν με τρομάζει. Οταν αναλάμβανα την πολιτική ευθύνη για τη συμμετοχή μου στην επαναστατική κομμουνιστική οργάνωση ΕΛΑ, ήξερα πολύ καλά ότι αυτή θα ήταν η κατάληξη. Ο κομμουνιστής αγωνίζεται είτε είναι ελεύθερος είτε είναι φυλακισμένος. Αυτό και θα συνεχίσω να πράττω.

Δηλώνω ότι από αύριο ξεκινώ απεργία πείνας, σε έκφραση συμπαράστασης στην απεργία πείνας που έχουν ξεκινήσει ήδη οι πολιτικοί κρατούμενοι των ανδρικών φυλακών Κορυδαλλού, ζητώντας την κατάργηση του απάνθρωπου και παράνομου ειδικού καθεστώτος κράτησης-εξόντωσής τους.

Καλώ κάθε δημοκράτη, κάθε αριστερό, κάθε επαναστάτη να στρατευθεί σ’ αυτόν τον αγώνα, γιατί Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΝΟΧΗ.

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
BOBTAILBOBY
Posting Freak

Registered: 27-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: THEA

Εστάλη στις 12-10-2004 στις 10:53 Απάντηση με παράθεση

μουτσοσ ηταν..

οχι μουτσατσος..:o

γιαυτο τρεχει ξωπισω μου οτι με δει να μιαλω ..

θα ηθελε ναναι μουτσατσα και με κυνηγαει για τον τιτλο..

αντι ναναι περηφανος για τον αλλο τιτλο που ξεκιναει και αυτος απο το ιδιο γραμμα..
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 12-10-2004 στις 11:00 Απάντηση με παράθεση

Συνεντευξη του Χ. Τσιγαριδα στην Ελευθεροτυπια:

«Μονόδρομος η ανάληψη της πολιτικής ευθύνης»

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ στους ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΤΗ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΣΤΑΘΗ

«Το διαβατήριο του επαναστάτη είναι χωρίς διάρκεια. Ανανεώνεται κάθε μέρα και σφραγίδα είναι η ίδια η δράση του. Δεν ισχύει ότι το έβγαλες άπαξ και ισχύει για όλη σου τη ζωή».

Χρ. Τσιγαρίδας προς νέους αγωνιστές: «Αξιοπρέπεια, επαναστατική περηφάνια, αταλάντευτη στάση απέναντι στους διώκτες του επαναστατικού κινήματος»
Μια φράση από την πρώτη συνέντευξη του Χρ. Τσιγαρίδα (την οποία επέλεξε να παραχωρήσει στην «Ε») λίγες ώρες πριν ακούσει την τελευταία λέξη των δικαστών. Ισως αυτή την ώρα διαβαίνει την πόρτα των υπόγειων κελιών του Κορυδαλλού, σε εκτέλεση μιας «αναμενόμενης» όσο και «πολιτικών σκοπιμοτήτων απόφασης». Μιας απόφασης που ανοίγει την κερκόπορτα του «ναζιστικής έμπνευσης» θεωρήματος της «συλλογικής ευθύνης».

Με γλώσσα «κομμουνιστή του '50», όπως λέει ένας φίλος του, ο άνθρωπος που ανέλαβε την πολιτική ευθύνη για τη συμμετοχή στον ΕΛΑ μέχρι το 1990, υπερασπίζεται την επιλογή ανάληψης ευθύνης ως «ιστορικά αποδεδειγμένη επαναστατική πρακτική» και ξιφουλκεί κατά εκείνων που «λεκιάζουν την ιστορία τους, δίνοντας όρκους πίστης στην κοινοβουλευτική δημοκρατία». Αλλωστε, ενοχλείται αφάνταστα, όπως λέει, «όταν μετατρέπουμε την πολιτική δειλία σε αρετή και τη βαφτίζουμε πολιτική στάση».

Μιλάει με πικρία για τα «κνώδαλα που μου πέταξαν λάσπη», χαρακτηρίζοντας αστεία την άποψη ότι η υπεράσπιση πολιτικής δράσης στο πλαίσιο μιας ποινικής διαδικασίας αντίκειται στην επαναστατική πρακτική: «Οι κομμουνιστές δεν είναι σαν τους πρωτοχριστιανούς, για να δεχτούν να πάνε σαν το σκυλί στ' αμπέλι. Θα υπερασπιστούν τον εαυτό τους και ποινικά. Πάντα αυτό έκαναν. Οχι όμως να κάνουν κωλοτούμπες. Οχι να βάλουν την όποια ποινική υπεράσπιση του εαυτού τους πάνω από την υπεράσπιση της πολιτικής τους γραμμής».

Πικρία εκφράζει και για την περίφημη επιστολή Βεζύρογλου (δημοσιεύτηκε στην «Ε») «που έριχνε λάσπη στον Δημ. Κουφοντίνα», λέγοντας ότι είναι έξω από την «πολιτική μας παράδοση, η θεμιτή προσπάθεια υπεράσπισης ενός φίλου που σηκώνει βαρύτατη καταδίκη να διεκπεραιώνεται μέσω επιθέσεων συκοφάντησης και λάσπης ενάντια σε αγωνιστές που δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους».

Με αποσταγμένη την πεποίθηση ότι «καμιά αλλαγή ιστορικής κλίμακας δεν έγινε χωρίς βία», με δεδηλωμένη άποψη -σε κρίσιμη για τον ίδιο ώρα, λίγες στιγμές μετά το άκουσμα μιας βαριάς καταδίκης- ότι το «σημαντικό είναι πως δίπλα πεθαίνουν άνθρωποι (σ.σ. ο απεργός πείνας Δημ. Κουφοντίνας), τα άλλα είναι δευτερεύοντα», ήρεμος και απόλυτα νηφάλιος κάνει μια προσωπική αποτίμηση δράσης: «Η "γεύση" που έχει το "απόσταγμα" είναι γεύση "νέκταρ"».

* Ζητήσατε από το δικαστήριο ή να πιστέψει όλα όσα είπατε ή να τα απορρίψει όλα. Μόνο ένας δικαστής, όμως, πίστεψε ότι αποχωρήσατε το 1990, δέχτηκε δηλαδή ένα μέρος όσων είπατε. Γιατί, πιστεύετε, δεν εισακούστηκε η «μοναδική πηγή αλήθειας», όπως λέτε;

* «Υπάρχουν άλλα θέματα στα οποία έγιναν δεκτές οι απόψεις που υποστήριξα. Οπως για παράδειγμα ότι ΕΛΑ και ΟΕΛΑ ή ΕΛΑ και "1η Μάη" ήταν διαφορετικές οργανώσεις. Η θεωρία των συγκοινωνούντων δοχείων κατέρρευσε. Αυτή είναι η αλήθεια, όπως βγαίνει και μέσα από τα ίδια τα κείμενα των οργανώσεων. Σε ό,τι αφορά το δικό μου χρόνο συμμετοχής στον ΕΛΑ, μόνο ένας δικαστής δέχτηκε τη δήλωσή μου. Κάτι είναι κι αυτό, γιατί -να σας πω την αλήθεια- δεν περίμενα να τη δεχτεί κανένας. Εδώ πρυτάνευσε η σκοπιμότητα. Αλλωστε, αν δέχονταν αυτή τη δήλωσή μου, θα έπρεπε να δεχτούν και τα όσα είπα για τη μορφή της συμμετοχής μου στον ΕΛΑ. Και τότε δεν θα κόλλαγε με τίποτα η καταδικαστική απόφαση για απλή συνέργεια σε όλες τις ενέργειες του ΕΛΑ, λόγω ψυχικής συνδρομής. Από άποψη ποινής, έτσι όπως είναι η απόφαση, δεν θα υπήρχε καμία διαφορά. Αν δέχονταν τη δήλωσή μου ότι αποχώρησα το 1990, το πολύ τα 1.000 χρόνια να γίνονταν 500. Επικοινωνιακά όμως θέλησαν να με απαξιώσουν φορτώνοντάς μου ανθρωποκτονίες. Εχει σημασία, όμως, και είναι αποκαλυπτικό για τον τρόπο που δίκασε το δικαστήριο. Τι έχετε, κύριοι, για τον Τσιγαρίδα; Εχετε κανένα στοιχείο για το πότε μπήκε και πότε έφυγε από τον ΕΛΑ; Απολύτως τίποτα. Το μόνο που έχετε είναι αυτό που σας λέει ο ίδιος. Γιατί δεν το δέχεστε; Γιατί απλούστατα δεν σας συμφέρει η αλήθεια».

* Πρόκειται τελικά για λανθασμένη κρίση ή απόφαση σκοπιμότητας;

* «Κοιτάξτε να δείτε, σ' αυτή τη δίκη τα πράγματα ήταν τόσο καθαρά που δεν υπήρχε περιθώριο για λανθασμένη κρίση, αλλά μόνο για πολιτική σκοπιμότητα. Η μόνη κατηγορία που μπορείς να πεις ότι είχε κάποια υπόσταση είναι αυτή της συμμετοχής. Από τη στιγμή που δέχτηκαν ότι ο ΕΛΑ σταμάτησε το 1995 και η κατηγορία παραγράφηκε, δεν υπάρχει τίποτε άλλο. Εφτιαξαν αυτό το τερατούργημα της ψυχικής συνδρομής για να υπηρετήσουν πολιτικές σκοπιμότητες. Για να υπάρξουν καταδίκες σε βαρύτατες ποινές, χωρίς κανένα στοιχείο. Ρωτάω εσάς, που παρακολουθήσατε τη δίκη. Είδατε κανένα στοιχείο, καμιά μαρτυρική κατάθεση, κανένα έγγραφο, οτιδήποτε τέλος πάντων, που να άφηνε μια υποψία έστω ότι εγώ ή άλλος κατηγορούμενος στην τάδε ενέργεια του ΕΛΑ έκανα αυτό και συνέδραμα ψυχικά; Τι έμεινε; Μόνο η ιδιότητα του μέλους, που την παραδέχτηκα και μάλιστα με περηφάνια. Φτάσαμε, λοιπόν, σε μια απόφαση που λέει: είσαι μέλος, άρα είσαι ένοχος για ό,τι έχει κάνει η οργάνωσή σου. Αν αυτό δεν υποδηλώνει πολιτική σκοπιμότητα, τότε οι λέξεις έχουν χάσει το νόημά τους».

* Τι σηματοδοτεί αυτή η απόφαση, πέραν της τύχης των προσώπων που είναι στο εδώλιο;

* «Οπως ξέρετε, αμέσως μετά την απόφαση είπα στους συναδέλφους σας ότι εμένα δεν με απασχολεί τόσο η προσωπική μου μεταχείριση όσο ο επικίνδυνος δρόμος που άνοιξε με αυτή την απόφαση. Νομολογήθηκε η ναζιστικής έμπνευσης αρχή της συλλογικής ευθύνης. Θα είναι λάθος να θεωρήσουμε ότι αυτό αφορά μόνο μέλη οργανώσεων του ένοπλου. Αφορά ολόκληρο το κίνημα. Είπα ένα παράδειγμα. Πέταξε ένας μια μολότοφ σε μια διαδήλωση. Επιασαν τριάντα στο σωρό, όπως συμβαίνει συνήθως. Θα τους καταδικάζουν και τους τριάντα για απλή συνέργεια. Αυτό πρέπει να χτυπηθεί από τώρα, για να μη ζήσουμε χειρότερο εφιάλτη».

* Ανάληψη πολιτικής ευθύνης: μονόδρομος και παρακαταθήκη;

* «Μονόδρομος αναμφισβήτητα. Οχι μόνο για λόγους αρχών, αλλά και για λόγους ιστορικής συγκυρίας. Ιδιαίτερα γι' αυτό το τελευταίο. Γνωρίζετε πολύ καλά ποιο ήταν το κλίμα εκείνης της περιόδου και εν πολλοίς και το σημερινό. Ενα κλίμα απαξίωσης, όχι μόνο των οργανώσεων ένοπλης πάλης, αλλά συνολικά της επαναστατικής Αριστεράς. Μια προσπάθεια να παρουσιαστούν αυτές οι οργανώσεις σαν μαφιόζικες συμμορίες, σαν σπείρες εγκληματιών, και τα μέλη τους σαν ανθρωπάρια που λυγίζουν μπροστά στην πρώτη δυσκολία και συνεργάζονται με τους διώκτες τους. Η ανάληψη της πολιτικής ευθύνης ήταν, λοιπόν, μονόδρομος. Δεν ανήκει σε μένα να πω αν ήταν και παρακαταθήκη. Ας το κρίνουν αυτό τα νέα παιδιά, οι νέοι αγωνιστές του κινήματος. Σε τελευταία ανάλυση, οι κομμουνιστές δεν ζουν για την υστεροφημία τους».

* Ορισμένοι υποστηρίζουν ότι μια τέτοια συμπεριφορά, όταν μάλιστα η υπεράσπιση της πολιτικής δράσης γίνεται στο πλαίσιο μιας ποινικής διαδικασίας, αντίκειται στην επαναστατική πρακτική.

* «Είναι αστείο και να συζητούμε μια τέτοια άποψη. Υπάρχει μια ιστορία δύο και πλέον αιώνων γεμάτη από παραδείγματα ανάληψης πολιτικής ευθύνης από επαναστάτες. Να σας θυμίσω τον Μπλανκί, τους Ρώσους ναρόντνικους, τους δικούς μας κομμουνιστές, αγωνιστές στην περίοδο της χούντας. Ανθρώπους που μολονότι αντιμετώπιζαν την ποινή του θανάτου, ανέλαβαν με περηφάνια την πολιτική ευθύνη της δράσης τους και ακόμα πιο περήφανα βάδισαν στο ικρίωμα ή στο εκτελεστικό απόσπασμα. Ούτε κατά διάνοια δεν διανοούμαι να συγκριθώ με αυτούς τους ανθρώπους. Με ενοχλεί αφάνταστα, όμως, όταν μετατρέπουμε την πολιτική δειλία σε αρετή και τη βαφτίζουμε πολιτική στάση. Η επαναστατική πρακτική ανά τους αιώνες μάς δείχνει παραδείγματα ανάληψης της πολιτικής ευθύνης και ευτυχώς για όλους ή δυστυχώς για μερικούς αυτή η πρακτική έχει καταγραφεί ιστορικά».

* Η ανάληψη της πολιτικής ευθύνης μπορεί ποτέ να γίνει όπλο στα χέρια των διωκτικών μηχανισμών ή ακόμη και να ερμηνευθεί ως υπερασπιστικό εγχείρημα;

* «Η ανάληψη της πολιτικής ευθύνης δεν μπορεί ποτέ να γίνει όπλο στα χέρια των διωκτικών μηχανισμών. Αντίθετα, τους χαλάει τα σχέδια, γιατί τους παίρνει την πρωτοβουλία στο ιδεολογικό πεδίο. Παύουν να είναι μόνοι και κυρίαρχοι στο παιχνίδι της διαμόρφωσης συνειδήσεων. Οσο για το αν μπορεί να λειτουργήσει υπερασπιστικά, γι' αυτόν που αναλαμβάνει την πολιτική ευθύνη, μάλλον όχι. Για αθώους ανθρώπους που κατηγορούνται μαζί του, ναι».

* Σε γενικές γραμμές, στην απολογία σας αναλύσατε τις συνθήκες που επέτασσαν -τότε- αυτή τη μορφή πάλης και υπερασπιστήκατε την επαναστατική διαδρομή του ΕΛΑ. Υπό άλλες συνθήκες η παρακαταθήκη σας θα επέτρεπε στον ιστορικό του μέλλοντος να αντλήσει ασφαλέστερα συμπεράσματα;

* «Μια δίκη, σαν αυτή που έγινε τους τελευταίους μήνες στον Κορυδαλλό, δεν μπορεί να διαφωτίσει ιδιαίτερα τον ιστορικό του μέλλοντος για μια συγκεκριμένη ιστορική περίοδο και τη δράση οργανώσεων και ατόμων στη διάρκειά της. Γιατί για ευνόητους λόγους δεν μπορούν να γίνουν αναφορές πέραν των όσων επιτρέπεται να γίνουν. Αυτή η περίοδος είναι εξαιρετικά νωπή, άλλωστε, για να απασχολήσει τον ιστορικό. Οταν έρθει η ώρα της αποτίμησής της, θα υπάρξουν όλα εκείνα τα στοιχεία που θα χρειαστεί ο ιστορικός, όπως άλλωστε έγινε και για άλλες ιστορικές περιόδους. Σε τελευταία ανάλυση, τον ιστορικό δεν ενδιαφέρουν τα άτομα ή τον ενδιαφέρουν ελάχιστα. Τον ιστορικό ενδιαφέρουν οι καταστάσεις, οι πολιτικές προτάσεις, οι συλλογικές δράσεις».

* Ο θάνατος του Χρ. Κασσίμη λειτούργησε καταλυτικά στην εξέλιξη του ΕΛΑ; Υπήρξε κομβικό σημείο για αλλαγές που απομάκρυναν την οργάνωση από τα καταστατικό της κείμενο;

* «Ο Χρήστος Κασσίμης ήταν μια εξέχουσα φυσιογνωμία και για τον ΕΛΑ και για το επαναστατικό κίνημα γενικότερα. Η δολοφονία του ήταν ένα πλήγμα, όπως είναι ο θάνατος κάθε αγωνιστή. Δεν μπορούμε να πούμε, όμως, ότι λειτούργησε καταλυτικά στην εξέλιξη του κινήματος, ούτε -πολύ περισσότερο- ότι έδωσε τη δυνατότητα να υπάρξουν αλλαγές που οδήγησαν την οργάνωση σε παρέκκλιση από τους σκοπούς που όρισε το ιδρυτικό ιδεολογικοπολιτικό της κείμενο. Ο ΕΛΑ κατάφερε να καλύψει το κενό που άφησε η απώλεια του Χρήστου και να συνεχίσει τη δράση του στην ίδια ρότα που είχε και όταν ο Χρήστος ήταν μαζί μας».

* Υπήρξαν αποσύρσεις συντρόφων που οι μετέπειτα επιλογές τους «ακύρωσαν» την επαναστατική τους συνείδηση;

* «Εδώ μπορώ να σας δώσω μόνο μια γενική απάντηση. Στην ιστορία των επαναστατικών κινημάτων υπήρξαν και υπάρχουν αποσύρσεις αγωνιστών από την ενεργό δράση. Αλλος κουράζεται, άλλος δειλιάζει, άλλος απογοητεύεται, άλλος φοβάται. Υπάρχουν αγωνιστές που αποτραβήχτηκαν και κράτησαν μια πολιτικά έντιμη και αξιοπρεπή στάση. Υπάρχουν και αγωνιστές που φρόντισαν με τη μετέπειτα συμπεριφορά τους να δώσουν στον εαυτό τους κυριολεκτικά το χαρακτηρισμό "πρώην". Αν, για παράδειγμα, ένας επαναστάτης, που αγωνιζόταν ενάντια στην εκμετάλλευση, αποσυρθεί και γίνει ένας εκμεταλλευτής "του κερατά", ασφαλώς και έχει ακυρώσει την επαναστατική του συνείδηση και έχει λεκιάσει την ίδια την ιστορία του. Το ίδιο ισχύει, για παράδειγμα, για έναν επαναστάτη κομμουνιστή, που κάποια στιγμή αρχίζει να δίνει όρκους πίστης στην κοινοβουλευτική δημοκρατία. Θα σας πω κάτι και μ' αυτό τελειώνω. Το διαβατήριο του επαναστάτη είναι χωρίς διάρκεια. Ανανεώνεται κάθε μέρα και σφραγίδα είναι η ίδια η δράση του. Δεν ισχύει ότι το έβγαλες άπαξ και ισχύει για όλη σου τη ζωή. Πρέπει να το ανανεώνεις κάθε μέρα».

* Στο κλίμα απαξίωσης των οργανώσεων του ένοπλου και συνολικά της επαναστατικής Αριστεράς συνέβαλαν και πρόσωπα που συνδέθηκαν άμεσα ή έμμεσα με αυτές τις μορφές πάλης; Ποιο μπορεί να είναι το σημείο αναφοράς για τα νέα παιδιά του κινήματος;

* «Ναι, υπήρξαν πρόσωπα που με τη στάση τους βοήθησαν τις διωκτικές αρχές και τον προπαγανδιστικό μηχανισμό που αυτές έστησαν να απαξιώσουν την επαναστατική Αριστερά. Για να είμαστε δίκαιοι, όμως, πρέπει να πούμε ότι υπήρξαν και αγωνιστές που με τη θαρραλέα και περήφανη στάση τους συνέβαλαν τα μέγιστα στο να αρχίσει να αναστρέφεται αυτό το κλίμα. Δεν είναι δύσκολο, λοιπόν, να σας πω ποιο πρέπει να είναι το σημείο αναφοράς ή μάλλον ένα από τα σημεία αναφοράς για τους νέους αγωνιστές. Πρέπει να είναι η αξιοπρέπεια, η επαναστατική περηφάνια, η αταλάντευτη στάση απέναντι στους διώκτες του επαναστατικού κινήματος».

* Πιστεύετε πως η κοινωνική αλλαγή είναι εφικτή; Με ποιες μορφές πάλης; Το ένοπλο κίνημα έχει λόγο ύπαρξης σήμερα;

* «Η κοινωνική αλλαγή είναι εφικτή, γιατί είναι ιστορικά αναγκαία. Αυτή είναι μια μεγάλη φιλοσοφική συζήτηση, που δεν μπορεί να γίνει στο πλαίσιο μιας συνέντευξης. Προσωπικά είμαι απόλυτα πεπεισμένος γι' αυτό, όπως ακριβώς ήμουν στα 18 μου, όταν πρωτοσυναντήθηκα με το μαρξισμό και το κομμουνιστικό κίνημα. Οσον αφορά το άλλο σκέλος του ερωτήματος, για τις μορφές πάλης και την επικαιρότητα του ένοπλου αγώνα σήμερα, πάλι είναι μεγάλη συζήτηση που δεν μπορούμε να την κάνουμε εδώ. Μιλώντας γενικά, θα σας έλεγα δύο πράγματα. Πρώτον, ότι καμιά αλλαγή ιστορικής κλίμακας δεν έγινε χωρίς βία, χωρίς επανάσταση. Οι σύγχρονοι αστοί ξεχνάνε τις αστικές επαναστάσεις, τη βιαιότητά τους, το αίμα που χύθηκε για να νικήσουν. Ξεχνάνε "τον τρόμο και την αρετή" του Ροβεσπιέρου. Το δεύτερο είναι πως τις μορφές πάλης τις επιλέγουν κάθε φορά τα δρώντα επαναστατικά υποκείμενα. Δεν είναι ζήτημα κάποιας συνταγής».

* Εφόσον «κάθε δίκη είναι δίκαιη γιατί ακριβώς είναι άδικη» σε τι αποσκοπεί όχι μόνο μια μάχη τιμής αλλά και ποινικής υπεράσπισης μέσα σε ένα αστικό δικαστήριο;

* «Η μάχη τιμής δεν είναι όπως την εννοούμε στην τρέχουσα γλώσσα. Η τιμή για έναν κομμουνιστή δεν είναι μόνο ούτε κυρίως προσωπική υπόθεση. Είναι υπόθεση κινήματος, υπόθεση προοπτικής, υπόθεση πίστης σε μια υπόθεση, στην υπόθεση της κοινωνικής αλλαγής. Σε ό,τι αφορά την ποινική υπεράσπιση, δύο πράγματα θα σας πω. Πρώτον, ότι η ποινική υπεράσπιση εμπεριέχει και πολιτικά στοιχεία, μπλέκεται με αυτά και τα υποστηρίζει. Δεύτερον, ότι οι κομμουνιστές δεν είναι σαν τους πρωτοχριστιανούς για να δεχτούν να πάνε σαν το σκυλί στ' αμπέλι. Θα υπερασπιστούν τον εαυτό τους και ποινικά. Πάντα αυτό έκαναν. Οχι όμως να κάνουν κωλοτούμπες. Οχι να βάλουν την όποια ποινική υπεράσπιση του εαυτού τους πάνω από την υπεράσπιση της πολιτικής τους γραμμής».

* Γιατί δεν «συγκοινωνούσε πολιτικά» ο ΕΛΑ με τη 17Ν;

* «Ο χώρος δεν μας επιτρέπει να σταθούμε αναλυτικά σε αυτό το θέμα. Σας λέω ότι ο ΕΛΑ είχε ιδεολογικές, πολιτικές και οργανωτικές διαφορές με τη 17Ν, που δεν επέτρεπαν στις δύο οργανώσεις να "συγκοινωνήσουν", όπως λέτε. Βεβαίως, και ο ΕΛΑ και η 17Ν ήταν οργανώσεις της επαναστατικής Αριστεράς, όπως και άλλες οργανώσεις».

* Τι σας πίκρανε περισσότερο το διάστημα από τη σύλληψή σας και μετά; Ποιο ήταν το στήριγμά σας;

* «Εκείνο που με πίκρανε ήταν οι συκοφαντίες που εκτοξεύτηκαν ενάντια στο πρόσωπό μου από μια δράκα ανθρώπων, από κάποια κνώδαλα, όπως τους χαρακτήρισα στην απολογία μου. Λάσπη μού πέταξαν, όμως δεν έπιασε. Επέστρεψε στους ίδιους και τους έλουσε πατόκορφα. Σ' αυτό συνέτεινε τα μέγιστα η αλληλεγγύη που εκφράστηκε στο πρόσωπό μου από αυτό το μικρό μα υπαρκτό κίνημα της επαναστατικής Αριστεράς, που αποτελεί τη μαγιά για το μελλοντικό κίνημα της επαναστατικής αλλαγής της κοινωνίας. Με την ευκαιρία θέλω να ευχαριστήσω όλους αυτούς τους συντρόφους και τις συντρόφισσες, μολονότι γνωρίζω πολύ καλά ότι η στάση τους δεν αποτελούσε προσωπική στήριξη σε μένα, αλλά υπεράσπιση των αρχών του επαναστατικού κινήματος. Οσο κι αν σας φανεί παράξενο, θα σας πω ότι με πίκρανε και κάτι άλλο, μολονότι δεν με αφορά προσωπικά. Πικράθηκα και οργίστηκα όταν διάβασα στην εφημερίδα σας άρθρο κάποιου κ. Βεζύρογλου, που έριχνε λάσπη στη 17Ν και προσωπικά στον Δημήτρη Κουφοντίνα. Είναι εντελώς έξω από την πολιτική μας παράδοση η θεμιτή προσπάθεια υπεράσπισης ενός φίλου που διώκεται και σηκώνει μια βαρύτατη καταδίκη να διεκπεραιώνεται μέσω επιθέσεων συκοφάντησης και λάσπης ενάντια σε αγωνιστές που δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους. Με ικανοποίησε, από την άλλη, το γεγονός ότι και αυτή η λάσπη γύρισε και σκέπασε αυτούς που την εκτόξευσαν».

* Με λίγες λέξεις, η «απογραφή» αυτής της δράσης; Τι γεύση έχει το απόσταγμα;

* «Η "απογραφή" αυτής της δράσης! Μεγάλη κουβέντα, που δεν μπορώ να την κάνω μόνος μου. Είναι μια συζήτηση που δεν αφορά τα ποινικά δικαστήρια, ούτε τις εφημερίδες. Αφορά το επαναστατικό κίνημα, το δρων επαναστατικό κίνημα πρέπει να την κάνει και θα την κάνει. Στο πλαίσιο αυτής της συζήτησης, όταν ξεκινήσει, θα πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη, χωρίς να διεκδικώ αυτή η γνώμη να είναι πιο σημαντική από τις γνώμες όλων των άλλων. Σε προσωπικό επίπεδο, η "γεύση" που έχει το "απόσταγμα" είναι γεύση "νέκταρ". Σας το λέω αυτό με κάθε βεβαιότητα, ήρεμος και απόλυτα νηφάλιος, μολονότι -σας διαβεβαιώ- από ποτά και ειδικά από αποστάγματα δεν έχω ιδέα».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 11/10/2004

krino έχει επισυνάψει αυτή την εικόνα:
tsig.jpg - 13.11kb

κανε το φαρμακο σου ζωη,
dorian7
Love ζόρι

Registered: 14-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 12-10-2004 στις 11:00 Απάντηση με παράθεση

Σούργελο Καραθεά Μπουρούχα...
Εχεις γαμήσει όλα τα θέματα στο λευκό
Για πάρτο αλλιώς...
Για πάρτο αλλιώς γιατί θα τα ακούσεις και εσύ και όσοι σού δίνουν ασυλία εδώ μέσα ...
:mad:

BOBTAILBOBY
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 12-10-2004 στις 11:02 Απάντηση με παράθεση

καποιοι γυρισανε απο το σουρβαβιβορ και καποιοι απο τη σηβηρια..

παντως και οι μεν και οι δε ο εξης ενασ..τα χαλια τους εχουνε παλι σημερα...
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 12-10-2004 στις 11:54 Απάντηση με παράθεση

βουλωστο ηλιθια

κανε το φαρμακο σου ζωη,
oldjedai
Posting Freak

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 12-10-2004 στις 12:24 Απάντηση με παράθεση

:D

Και ο Τσιγαριδας απεργια πεινας ;;
Ωραια ...ενας ενας να περνουν σειρα για τα μετρα ...
Να ησυχασουμε και εμεις...

Οσο για αυτους που θα "στρατευθουν"...προσοχη...να παρουν χοντρες καλτσες γιατι οι μποτες θα πληγωσουν τα κρινοποδαρα τους..

:cool:

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
BOBTAILBOBY
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 12-10-2004 στις 12:40 Απάντηση με παράθεση

ασπρα κρινα μαυρα κρινα και του μπουγανοκοφιδου ο πολυελαιος..
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 12-10-2004 στις 12:50 Απάντηση με παράθεση

βουλωστο ηλιθια

κανε το φαρμακο σου ζωη,
 Σελίδες:  1  ..  6  7  8  9