MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  MultiPlanet.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2
Συγγραφέας: Θέμα: Ρώμη: Αιώνια Πόλη, Αιώνια Κυρία
Global Touch
Χανευ; (Σ.Λ. εμοτ.)

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ρισπεκτ δε βαϊμπς

Εστάλη στις 2-2-2005 στις 22:48 Απάντηση με παράθεση
Ρώμη: Αιώνια Πόλη, Αιώνια Κυρία

http://www.shunya.net/Pictures/Italia/colosseum.jpg

Αναμφισβήτητα μια από τις ωραιότερες πόλεις της Ευρώπης, γεμάτη μνημεία και Iστορία, που τις προσδίδουν ένα παραμυθένιο χαρακτήρα. Πόλη με συνεχή παρουσία και καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του δυτικού πολιτισμού. Δικαίως αποκαλείται «Αιώνια Πόλη». Μαζί με την Αθήνα αποτελούν εδώ και τρεις χιλιάδες χρόνια το τεράστιο πολιτισμικό δίδυμο του διαιώνιου ελληνορωμαϊκού πολιτισμού, που σηματοδότησε την πορεία του παγκόσμιου γίγνεσθαι.

Στην ομορφιά της πόλης συμβάλλει ο ποταμός Τίβερης που διασχίζει το ιστορικό κέντρο και οι αψιδωτές γέφυρες που ενώνουν τα δυο μέρη. Τα αμέτρητα μνημεία της πόλης, ο μεσαιωνικός χαρακτήρας της, το αναγεννησιακό μπαρόκ και η σύγχρονη αρχιτεκτονική συνθέτουν μια πόλη – κόσμημα, ελκυστική για τον οποιοδήποτε επισκέπτη. Αμέτρητες πλατείες με υδάτινους πίδακες και αρχαία αγάλματα, πλακόστρωτοι εμπορικοί δρόμοι, κομψά καφέ και εστιατόρια είναι διάσπαρτα κυρίως στην παλιά πόλη.

Η πρωτεύουσα της Ιταλίας, αλλά και η μεγαλύτερη πόλη της (περίπου τρία εκατομμύρια κάτοικοι) είναι ταυτοχρόνως το πολιτικό, διοικητικό, ιστορικό και καλλιτεχνικό κέντρο της χώρας, έδρα του κράτους του Βατικανού και παγκόσμιο κέντρο του καθολικισμού. Η μεγάλη πολεοδομική ανάπτυξη, που ξεκίνησε την Αναγέννηση έως τις αρχές του εικοστού αιώνα, έχει σεβαστεί τον μνημειακό χαρακτήρα της πόλης. Παρά την προσθήκη νέων συνοικιών, κυρίως εργατικών και βιομηχανικών, διατηρήθηκαν πράσινες ζώνες που διακόπτουν την μονοτονία των κτισμάτων και αποτελούν μια από τις πιο χαρακτηριστικές όψεις της Ρώμης. Στην νέα πόλη είναι σαφής ο ευρωπαϊκός προσανατολισμός και ο σεβασμός στην τεχνολογική εξέλιξη, που τίποτα όμως δεν αφαιρούν από την αίγλη της πόλης. Αντιθέτως, αποδεικνύουν την αγάπη των Ιταλών για το παρελθόν και το μέλλον της φημισμένης ανά τον κόσμο πόλης τους. Δεν χρειάζεται κάποιος τουριστικό οδηγό στη Ρώμη, γιατί όλη η πόλη είναι ένα μουσείο, κάθε γωνιά κρύβει και μια έκπληξη, είτε μνημειακής είτε αστικής ομορφιάς. Πλήθος τα ιστορικά κτίρια: Το Μαυσωλείο της Αγίας Κωνσταντίας (4ος μ.Χ.), η βασιλική του Αγίου Ιωάννη του Λατερανού (4ος μ.Χ.), το Μέγαρο της Καγκελαρίας (15ος – 16ος αιώνας), η πλατεία του Καπιτωλίου με την μορφή που της έδωσε ο Μιχαήλ ʼγγελος το 16ο αιώνα, η πλατεία Ναβόνα, οι πίδακες Τρέβι κ.ά., αμέτρητα. Πόλη που σέβεται το παρελθόν και φροντίζει το μέλλον της, πόλη που δεν επαναπαύτηκε ποτέ στις δόξες του παρελθόντος και γι’ αυτό η δόξα δεν την έχει εγκαταλείψει.

Τι θα κάνετε, που θα πάτε, τι θα δείτε εάν ποτέ βρεθείτε στη Ρώμη:
  • :: Το Βατικανό δέχεται εκατομμύρια επισκέπτες, καθολικούς ή αλλόθρησκους.
  • :: Το εσωτερικό του ʼγιου Πέτρου κοσμείται με μερικούς από τους περιφημότερους πίνακες ζωγραφικής.
  • :: Στο περίφημο Κολοσσαίο μπορεί κανείς να ακούσει τους βρυχηθμούς των λιονταριών και τις κραυγές των θυμάτων. Επίσης στο Καπιτώλιο μπορεί να ακουστούν οι χήνες που έσωσαν την αυτοκρατορία.
  • :: Το Καστέλο ντ’ ʼντζελο έχει υπέροχη θέα προς την «Αιώνια Πόλη». Εκεί και η φυλακή (το μπουντρούμι) του σπουδαίου διανοητή της Αναγέννησης Τζορντανο Μπρουνο.
  • :: Στη ρωμαϊκή αγορά, ανάμεσα στα ερείπια, διακρίνει κανείς την επίδραση της ελληνικής τέχνης, στους κίονες των ναών.
  • :: Αξίζει ν’ ανεβεί κανείς τις μεγαλοπρεπείς σκάλες που οδηγούν στον ναό Τρινιτά ντέι Μόντι.
  • :: Απολαύστε σε οποιαδήποτε πλατεία τον καπουτσίνο και τις περίφημες αυθεντικές πίτσες της Ρώμης.

• Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
    Jeanne_de_Belview
    Posting Freak

Registered: 26-3-2006
    Member Is Offline

Εστάλη στις 3-1-2007 στις 16:16 Απάντηση με παράθεση

Όποιος έχει πάει προσφάτως και έχει να προτείνει κανένα καλό και οικονομικό ξενοδοχείο,
    πλζ ενημερώστε με. Θέλω να αποφύγω τα πρακτορεία και να κλείσω κάτι από μόνη μου.

tia!

Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
    TheCat
    Posting Freak

Registered: 22-5-2004
    Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 3-1-2007 στις 17:18 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
    Originally posted by Jeanne_de_Belview
    καλό και οικονομικό ξενοδοχείο

λίγο εοξύμωρο αυτό για τη συγκεκριμένη πόλη. Εκεί τα ξενοδοχεία είναι ακριβά και καθόλου καλά (ξενοδοχείο 4 αστέρων, πανάκριβο, ούτε καν στο κέντρο της πόλης ή σε άλλη ωραία περιοχή, και θύμιζε το President σε παλιά ελληνική ταινία και μύριζε και μούχλα από πάνω)

Αν έχεις λεφτά, υπάρχουν κάτι πολύ πολύ σούπερ μέρη κοντά στη Βίλα Μποργκέζε. Ίσως εκεί να υπάρχει και κάτι πιο οικονομικό... για κοίτα σε κανένα site στο Internet.

Η Ρώμη πάντως εμένα με απωθεί. Τη βρίσκω πολύ βλαχομπαρόκ, βαριά, περίτεχνη, έως και αστεία. Η αναγεννησιακή αρχιτεκτονική που υπάρχει παντού, τα άπειρα περίτεχνα σκαλισμένα αγάλματα, τα εκατοντάδες πολύπλοκα συντριβάνια και όλα αυτά τα ροκοκό στοιχεία, αισθανόμουν ότι με κεταπιέζουν και δεν με αφήνουν να αναπνεύσω. Πραγματικά ανάσανα όταν έφτασα στο Φιουμιτσίνο για την αναχώρησή μου για την Αθήνα!

Η Ρώμη με έκανε να εκτιμήσω το αρχαίο ελληνικό κάλλος περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

Υ.Γ. Δεν θυμάμαι ποιο ήταν το πολύ κεντρικό κρατικό κτίριο, για το οποίο περηφανεύονται οι Ρωμαίοι, αλλά πάντως θυμάμαι ότι όταν το είδα αναφώνησα μέσα μου: Α!! μια τεράστια τούρτα προσγειώθηκε στη Ρώμη!

Υ.Γ.2 Ούτε καν για shopping δεν αξίζει να πάει κανείς. Ό,τι κυκλοφορεί εκεί, το βρίσκεις και στην Αθήνα και μάλιστα ταυτόχρονα - όχι 5 σεζόν αργότερα.
    roz
    Εξαρτημένο μέλος

Registered: 4-11-2005
    Member Is Offline

Διάθεση: roz

Εστάλη στις 4-1-2007 στις 10:05 Απάντηση με παράθεση

Στο μόνο που θα συμφωνήσω με την TheCat είναι ότι δεν παίζει η επιλογή "καλό & φθηνό" ξενοδοχείο στη Ρώμη.

Καλό ταξίδι Jeanne και καλά να περάσεις.

Εντελώς Χαζομαμά
    Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
    Jeanne_de_Belview
    Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 4-1-2007 στις 22:35 Απάντηση με παράθεση

ευχαριστώ πολύ cat & roz για τις πληροφορίες :) :)

TheCat
    Posting Freak

Registered: 22-5-2004
    Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 4-1-2007 στις 22:46 Απάντηση με παράθεση

Ε, δεν σου είπαμε και κάτι ουσιαστικό...

Υ.Γ. Πάντως στη Ρώμη μπορείς να περάσεις πολύ φτηνά τρώγοντας πανίνι και πίτσες στο χέρι στο δρόμο ή σε ταβέρνες και εστιατόρια πολύ οικονομικά. Αξίζει να αγοράσεις έναν τουριστικό οδηγό πριν πας. Εγώ το είχα κάνει και είχε μέσα πληροφορίες για απίστευτα μέρη, μεταξύ των οποίων και κάτι κρυμμένα μαγαζάκια off-centre με καταπληκτικά ρούχα και αξεσουάρ...
    hunter
    Εξαρτημένο μέλος

Registered: 1-12-2004
    Member Is Offline

Διάθεση: Κυνηγιάρικη

Εστάλη στις 4-1-2007 στις 23:42 Απάντηση με παράθεση

Jeanne
    Όντως τα ξενοδοχεία εκεί είναι πανάκριβα.
    Εγώ το 98 είχα μείνει στο Frascatti (προάστιο περίπου 30km έξω από τη Ρώμη)
    και είχα πληρώσει τότε 75$ τη βραδιά για δύκλινο.
    Μιλάμε για μέτριο ξενοδοχείο. Καθαρό όμως.
    Ήταν το μοναδικό που είχα βρει.
    Ήταν περίοδος Πάσχα (Ελληνικού).
    Αρκεί να σου πω πως για να μείνεις σε ξενοδοχείο μέσα στη Ρώμη ήθελες 200$!!!

Πάντως αξίζει.
    Είναι ολόκληρη η πόλη ένα μουσείο.

It's not the Kill
    It's the Feel of the Chase.
    "Deep Purple"
    Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
    Jeanne_de_Belview
    Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 11-1-2007 στις 23:26 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
    Originally posted by hunter
    Jeanne
    Όντως τα ξενοδοχεία εκεί είναι πανάκριβα.
    Εγώ το 98 είχα μείνει στο Frascatti (προάστιο περίπου 30km έξω από τη Ρώμη)
    και είχα πληρώσει τότε 75$ τη βραδιά για δύκλινο.
    Μιλάμε για μέτριο ξενοδοχείο. Καθαρό όμως.
    Ήταν το μοναδικό που είχα βρει.
    Ήταν περίοδος Πάσχα (Ελληνικού).
    Αρκεί να σου πω πως για να μείνεις σε ξενοδοχείο μέσα στη Ρώμη ήθελες 200$!!!

Πάντως αξίζει.
    Είναι ολόκληρη η πόλη ένα μουσείο.

Έχω ξαναπάει στη Ρώμη, αλλά το 1991, και τότε με φιλοξενούσαν
    σε μία πόλη εκτός Ρώμης.
    Τότε μου φάνηκε υπέροχη, ήταν και η 2η φορά που πήγαινα εξωτερικό και μου είχε φανεί
    θαυμάσια.
    Τώρα θα πάω περισσότερο λόγω της παρέας.
    Να τους πείσω καλύτερα για Βενετία ? (που δεν έχω πάει...:D)

giulio74
    Νέο μέλος
    *

Registered: 16-3-2007
    Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 7-8-2007 στις 15:50 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
    Originally posted by TheCat

Η Ρώμη πάντως εμένα με απωθεί. Τη βρίσκω πολύ βλαχομπαρόκ, βαριά, περίτεχνη, έως και αστεία. Η αναγεννησιακή αρχιτεκτονική που υπάρχει παντού, τα άπειρα περίτεχνα σκαλισμένα αγάλματα, τα εκατοντάδες πολύπλοκα συντριβάνια και όλα αυτά τα ροκοκό στοιχεία, αισθανόμουν ότι με κεταπιέζουν και δεν με αφήνουν να αναπνεύσω. Πραγματικά ανάσανα όταν έφτασα στο Φιουμιτσίνο για την αναχώρησή μου για την Αθήνα!

Η Ρώμη με έκανε να εκτιμήσω το αρχαίο ελληνικό κάλλος περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

Υ.Γ. Δεν θυμάμαι ποιο ήταν το πολύ κεντρικό κρατικό κτίριο, για το οποίο περηφανεύονται οι Ρωμαίοι, αλλά πάντως θυμάμαι ότι όταν το είδα αναφώνησα μέσα μου: Α!! μια τεράστια τούρτα προσγειώθηκε στη Ρώμη!

Υ.Γ.2 Ούτε καν για shopping δεν αξίζει να πάει κανείς. Ό,τι κυκλοφορεί εκεί, το βρίσκεις και στην Αθήνα και μάλιστα ταυτόχρονα - όχι 5 σεζόν αργότερα.

Φυσικά, όλοι μπορούμε να έχουμε μια προσωπική άποψη για τη Ρώμη.
    Δεν αρέσει σε όλους, γιατί είναι αρκετά βρωμική, γιατί έχει πολλή κυκλοφωρία... αλλά είναι αυτή η πρώτη φορά που ένας ξένος δεν εντυπωθεί λόγω των... μνημείων!!

Νόμιζα ότι μόνο οι Αμερικανοί δεν είχανε την "κουλτόυρα" να καταλάβουν τη σημαίνει "ιστορία της Ευροπαϊκής τέχνης"...

"βλαχομπαρόκ, βαριά, περίτεχνη, έως και αστεία"?????
    "Πραγματικά ανάσανα όταν έφτασα στο Φιουμιτσίνο για την αναχώρησή μου για την Αθήνα!"

Βρε φίλε μου, εγώ αγαπώ την Αθήνα αλλά........ αναρωτίεμαι εάν πήγες στη Ρώμη ή αλλού.... ό,τι κανονικά αρέσει σ'όλο τον κόσμο εσένα δε σου άρεσε... δεν καταλαβαίνω...
    greektotti
    Posting Freak

Registered: 20-11-2003
    Member Is Offline

Διάθεση: GIALOROSSIKI

Εστάλη στις 7-4-2009 στις 23:54 Απάντηση με παράθεση

capitale del mondo...
    έτσι απλά...
    κι ας με θεωρήσετε ότι δεν έχω αντικειμενική κρίση...
    Υ.Γ. λίγο άτοπο και άκαιρο να μιλήσω για το τι έχω περάσει σε αυτή την πόλη...την δεύτρη πατρίδα μου...
    τούτη τη στιγμή το Αμπρούτσο τρέμει συθέμελα ακόμη...
    πρέπει να σεβαστώ την κατάσταση...

www.asroma.gr
    www.asroma.forumup.gr
    http://clubs.pathfinder.gr/ASROMA1927
    Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
     Σελίδες:  1  2

Go To Top