MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  21
Συγγραφέας: Θέμα: Η εθνική μας επέτειος ειναι σε λιγες μερες.......
pops
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 3-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: V

Εστάλη στις 4-3-2005 στις 21:53 Απάντηση με παράθεση

Όπως λέει και το σπουργίτι του Αρκά, σε ρωτάνε τι ώρα είναι κι εσύ λες την ιστορία της ζωής σου.

Πες το απ'την αρχή βρε ότι μεγάλωσες εξωτερικό...τώρα εξηγούνται όλα! Καλά πιο αλλοιωμένη Ελλάδα από αυτήν που έχουν οι έλληνες του εξωτερικού δεν υπάρχει, είναι γεγονός. ΕΞΙΔΑΝΙΚΕΥΣΗ. ...άμυνες είναι αυτά φίλτατε Ολντι, ψυχολογικά παιχνίδια της πολιτισμικής ταυτότητας των μεταναστών... μεγενθύνεις ένα στοιχείο της ταυτότητάς σου για να προσαρμοστείς καλύτερα... τα έχουν μελετήσει επιστήμες...τα έχουμε ξαναπεί...

Ξεκινώντας από το τελευταίο που είπες, σε πληροφορώ ότι ΒΙΑΣΑΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΣ ΟΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΟΛΗΠΤΕΣ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΕΣ ΑΝΤΙΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ........για τη δική σου πληροφόρηση. Γι'αυτό γίναμε αντιδραστικοί, αηδιασμένοι και μπουχτισμένοι από τη φανφάρα και τις αναχρονιστικές μεγαλοστομίες....

Τι σχέση έχουν όλα αυτά που μου λες ότι αγαπάς στην Ελλάδα με το θέμα που συζητάμε ρε Όλντι;;; Τι παροξυσμός είναι αυτός; Δηλαδή θέλεις να πεις ότι πιστεύεις ότι με τις παρελάσεις, τα ποιήματα, τα τραγούδια και τα σκετσάκια θα βγούνε Έλληνες που αγαπάνε τη χώρα τους; ΔΕΝ μου απάντησες!!!!!

Γιατί γίνανε "απάτριδες", όπως λές, οι έλληνες που διαμαρτύρονται για όλα αυτά; Δε σε βάζει σε σκέψεις αυτό;;;

Προσωπικά φίλτατε Όλντι τα έχω φάει με το κουτάλι όλα αυτά. Για φαντάσου λίγο το εξής. Ένα κορίτσι, στην εφηβεία, κρατάει τη σημαία και ακούγεται μια φωνή στα μεγάφωνα, ειλικρινά σου λέω πιο εκνευριστική, ξύλινη και υποκριτική κι από εκείνες που ακούγονται στις συγκεντρώσεις των κομμάτων, να λέει "στα μάτια τους καθρεφτίζεται το μελλον....το γενναίο βήμα τους κινεί ο ηρωισμός των προγόνων τους, τα νιάτα της πατρίδος μας" μπλαμπλαμπλα. Και να έχεις να παίζει το "περνάει ο στρατός" να παίζει στα μεγάφωνα.... έναν δήμαρχο και έναν δεσπότη τάχα μου να ενδιαφέρονται και να συγκινούνται και να σε χαιρετάνε...και να σκέφτεσαι πόσο ηλίθιοι είναι αυτοί που σκέφτηκαν ότι μια παρέλαση θα τονώσει το εθνικό φρόνημα των νεαρών παιδιών...

Ούτε που με νοιάζει η Ελλάδα αυτή που μου πλασάρανε. Χρωστάω την ελευθερία μου σε κάποιους ανθρώπους, αλλά αυτοί που τους κάνανε μύθους που πλασάρονται ατσούμπαλα και αναποτελεσματικά στα παιδικά μυαλά, αυτούς τους ανθρώπους τους φτύνω κατάμουτρα... που προσπάθησαν να μου στερήσουν την ελευθερία του μυαλού μου, που προσπάθησαν να με πείσουν ότι ανήκω σε ένα ανώτερο έθνος, χωρίς να μου διδάξουν τις πραγματικές αξίες που γέννησε ο πολιτισμός μου.

Εγώ αυτούς τους έλληνες σιχαίνομαι, που κουνάνε τα σημαιάκια τους και μετά κάθονται και πίνουν τους φραπέδες αμπελοφιλοσοφώντας για την Ελλαδάρα και την Ελλαδίτσα, και καθώς τα δάχτυλά τους ξεφυλλίζουν τα νίτρο και τα μήτρο, να κριτικάρουν τα ελληνόπουλα που δεν ξέρουν την ιστορία της χώρας τους....

Όσοι εναντιώνονται σε αυτές τις αναχρονιστικές κωμικοτραγικές τακτικές θεωρώ ότι είναι απλώς ρεαλιστές....όχι μηδενιστές απάτριδες.

Για πες μου λοιπόν, που δε μου απάντησες, πιστεύεις ότι τα παιδιά μαθαίνουν για την πατρίδα τους και την αγαπούν με τις παρελάσεις και τα σκετς και τα ποιηματάκια ;

Ίσως να μην μπορέσεις να απαντήσεις, γιατί ίσως να μην έφαγες στη μάπα τις ίδιες αηδίες που φάγαμε εμείς.

Αν θέλουν να μας κάνουν πατριώτες, να μας κάνουν να αγαπήσουμε τη δουλειά, την ευγένεια, την προκοπή, τη δημοκρατία, την οργάνωση, την ευνομία και όχι σύμβολα. Πρώτα έρχονται οι έννοιες και μετά οι συμβολισμοί τους!!!

Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 4-3-2005 στις 22:01 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by pops
Και, για να σε προλάβω, όχι δεν είμαι αριστερή.

Αυτο αν θελουμε το πιστευουμε,
εγω π.χ. εχω την αποψη οτι εισαι μια κρυφη κομμουνιστοληστοσυμμοριτρια που με υπουλες μεθοδους προσπαθεις να διαβρωσεις τα ηθη και τα εθιμα της χωρας.

Αμ τι νομιζες οτι δεν θα σε ανακαλυπτα καποια στιγμη??
Απο καιρο καταλαβα το σχεδιο σου αλλα ειπα να σε ξεσκεπασω την καταλληλη στιγμη: Τωρα που πλησιαζει η 25η Μαρτιου ημερα της Εθνικης μας Παλιγγενεσιας...

Εισαι μια ξενοδουλη πρακτορισα και υποκεισαι σε διαταγες του ΑμερικανοΡωσικου ιμπεριαλισμου που μονο στοχο εχουν να καθυποταξουν το γνησιο και αρχαιο Ελληνικο πνευμα το οποιο αητητο κυριευει χιλιαδες χρονια τωρα την παγκοσμια κοινοτητα με τις υπερκαταπληκτικες δυνατοτητες των ελληνικων θαυματων και εργων. (εξαιρουνται τα σεισμοληκτα κτιρια που καταρρεουν, η γεφυρα του Ριου που με λιγα κεραυνακια τα φτυνει, τα εισοδημα των ελληνων που ειναι απο τα τελευταια στην Ευρωπη, το νεφος που απο την αναποδη ειναι πρωτο στην Ευρωπη, και ... και ....)

Ωραια.

Τωρα που σε ανακαλυψα σε ρωτω ευθαρσως:

ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ????

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheMath
Τακτικό μέλος
**

Registered: 16-2-2005
Member Is Offline

Διάθεση: ROCK

Εστάλη στις 4-3-2005 στις 22:12 Απάντηση με παράθεση

ΧΑΧΑΧΑ,

Κρινο πραγματικα καλα τα ειπες.

Ωραιες οι πατριδες κτλ κτλ... και οι ιστοριουλες και οι παρελασεις...

Αλλα θα προτιμουσα να διναμε μεγαλυτερη βαση , στην πραγματικη ιστορια και την πραγματικη φιλοσοφια πισω απο την αγαπη του Ελληνα για την ελευθερια,

Την καταπολεμηση των κακων της φυλης μας που εξοστρακιζε πυκνα συχνα ατομα που ειχαν πολλα να προσφερουν ( απο τον Αλκιβιαδη μεχρι τους σημερινους επιστημονες που καταφευγουν στο εξωτερικο).

Αν θελει καποιος να ειναι πατριωτης, απλα να κοιταξει να σκεφτει πριν παει στην καλπη υπευθηνα, οπως αρμοζε σε αρχαιους Αθηναιους.

Ας διπλοσκεφτει πριν κανει την επομενη ψιλοπαρανομια του, και το επομενο ρουσφετι.

Το αν θα παει η` οχι στη παρελαση, το αν τραγουδαει, η` το αν ειναι αριστερος δεξιος η` οτι αλλο θελει το εχω γραμμενο... η ουσια δεν ειναι εκει κατα την γνωμη μου.

Ωραιος αυτος που εφτυσε τον δασκαλο... πολυ πατριωτης....
pops
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 4-3-2005 στις 22:17 Απάντηση με παράθεση

Εεεεεε..... αθώα ;;;; :D:P:cool:

krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 4-3-2005 στις 22:20 Απάντηση με παράθεση

Math,

Οχι θα την αφηνα ετσι νομιζε???
Την βλεπεις που εχει λουφαξει και κρυβεται??

Το ξερεις οτι τωρα εχει ζαλαδες και ειναι κατακοκκινη απο ντροπη??

Οσο για τα αλλα,
βαστα και μπορει συντομα σε 1-2 χρονια μπορει να γινουμε μαρτυρες εξελιξεων που θα τριβουμε τα ματια μας....
Αυτο εχει να κανει με το γνωστο τριπτυχο ΠΑΤΡΙΣ - ΘΡΗΣΚΕΙΑ - ΟΙΚΟΓΕΝΟΙΑ.

Απλα θα πρεπει να κανουμε υπομονη.

;)

κανε το φαρμακο σου ζωη,
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 4-3-2005 στις 22:32 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Εεεεεε..... αθώα ;;;; :D:P:cool:

Μην ζητας απο εμενα να σου συγχωρεσω τα κριματα σου, εγω ειμαι ενας αθωος (πλην τιμιος) και φτωχος εργαζομενος (Ξανθοπουλος ΟΛΕ ΟΛΕ!!)
Πολλες φορες εχω και εγω αμαρτησει αλλα δεν τα εχω καταφερει να λυτρωθω.

Βλεπεις οτι τουλαχιστον εγω αποδεχομαι τιμια τις αμαρτιες μου,
εσυ δεν γνωριζεις οτι ο Θεος ειναι εκει πανω και τα γνωριζει ολα??
Τι νοημα εχεις να κρυβεσαι και απο ΑΥΤΟΝ???

Μολογα ΡΕ!!!

Σκλατς - Σκλουτςςςς

(αυτος ο καταστηματαρχης δεν εχει βαλει ουτε ενα δηθεν εμοτικον βασανισμου πως θα πορευτουμε ετσι εδω μεσα???)

κανε το φαρμακο σου ζωη,
pops
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 4-3-2005 στις 22:46 Απάντηση με παράθεση

Γιακουμής μια Ρωμέϊκη Καρδιά ( 1970 )

Υπόθεση: Μπορεί να είναι ένας απλός φτωχός εργάτης στο καρνάγιο ο Γιακουμής, αλλά την Ελένη την αγαπά και θέλει να την παντρευτεί. Όμως, η μητέρα της προτιμά έναν πλούσιο γαμπρό για την κόρη της.
-----------------------------------------
Ταπεινός και Καταφρονεμένος ( 1968 )

Υπόθεση: Ο Μανούσος θα δυσκολευτεί να βρει δουλειά στην Αθήνα, θα ανεχθεί πολλά, αλλά στο τέλος θα γίνει διάσημος τραγουδιστής και θα γνωρίσει την ευτυχία πλάι στη γυναίκα που θα παντρευτεί. Όμως, η αδικία παραμονεύει...
Η Σφραγίδα του Θεού ( 1969 )

Υπόθεση: Έπειτα από χρόνια στα καράβια, ο Ανδρέας επιστρέφει στο νησί του. Ερωτεύεται τη Μαρίνα, κόρη του καπετάν Γιάννη, που ήταν βασικός υπεύθυνος για το θάνατο του πατέρα του. Αποφασίζει να αφήσει πίσω το παρελθόν, αλλά ο καπετάν Γιάννης παραμένει δέσμιος του μίσους του.

------------------------------------------------

Συγγνώμη που ξεφύγαμε λίγο βρε Liberty, αλλά sympathy...παρασκευιάτικα κεφάκια... Καλό σαβ/κο και ζήτω η 25η Μαρτίου :)

pops
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 4-3-2005 στις 22:46 Απάντηση με παράθεση

ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 13-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 4-3-2005 στις 23:37 Απάντηση με παράθεση

Γιατί γίνανε "απάτριδες", όπως λές, οι έλληνες που διαμαρτύρονται για όλα αυτά;

να με σχωρατε που θα πω δυο λογια...εγω εζησα για τα καλα τα "εθνικιστικα" και "θρησκοληπτα"...ειδα την χουντα να ανεβαινει και να πεφτει...στο σχολειό μου οχτω μερες ειχε μονο για το καπνισμα...μισησα λοιπον...ειδα και τα νεα απο την Δυση ρευματα να μπαινουν στην χωρα...μας λεγανε γιεγιεδες...εγινα και συντροφος...πολυς κοσμος στην αρχη...μα το χρημα αλλαζει τον ανθρωπο...οι διαφωτιστες μου εγιναν στελεχια στα κομματα εξουσιας...

ειδα την πατριδα μου σιγα σιγα να απαρατα και να κοροιδευει πραγματα που και για μας τους παλιους συντροφους ητανε σεβαστα...επεσε και η μητερουλα Ρωσια...χαμος τα ποντικια ετρεξαν να σωθουν...περασαν στον Νεοφιλελευθερισμο...γενηκανε καθηγηταδες στα πανεπιστημια ...και συνεχισαν τη διαδωτιση...εγιναν συμβουλοι πολιτικων...

τους εριξα μια μουτζα και τελειωσα...ανεβηκα στο βουνο...τρωω τα χιονια με τη σεσουλα...κοιταξα τα τοπια ...αυτη ειναι η πατριδα...δεν ειναι οι ανθρωποι ...αυτοι ερχονται και φευγουν...μενουν τα τοπια...για τα παιδια μας...απ το βουνο αγναντευω ταλλα Ρουμελιωτικα βουνα...Αγναντευω τη Θαλασσα...εκει καταφευγω ,οταν με ζοριζει το παρελθον...

αναβω ψηλα στην κορφη το καντηλι του αη Λια...τραγουδαω τον Εθνικο υμνο...οπου μου δινεται η ευκαιρια...τραγουδαω τα τραγουδια των παππουδων...

συμφιλιωνουμε σιγα σιγα με την πατριδα μου και την πιστη που εκανε δυνατους τους Ορεινους να ζουν λεβεντικα...

εφυγα πια... βλεπω τους αετους να πετανε...τα παιδια μου μεγαλωνουν φυσιολογικα...Δοξα τω Θεω ...θα ζησουμε ...μπορα ειναι η παγκοσμιοποιηση θα περασει...

Ερρωσθε συναγωνιστες...
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 5-3-2005 στις 00:55 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:

Ταπεινός και Καταφρονεμένος ( 1968 )

Υπόθεση: Ο Μανούσος θα δυσκολευτεί να βρει δουλειά στην Αθήνα, θα ανεχθεί πολλά, αλλά στο τέλος θα γίνει διάσημος τραγουδιστής και θα γνωρίσει την ευτυχία πλάι στη γυναίκα που θα παντρευτεί. Όμως, η αδικία παραμονεύει...

Μεγαλο επος, ισως μεγαλυτερο απο την καταληψη των αγιων Σαραντα.

Pops,
Θα αρχισω να αναθεωρω για παρτη σου αμα δηλωσεις φαν - Ξανθοπουλου...

Ρουμελιωτη,
Σε πολλα απο οσα λες μου χτυπανε απευθειας στην καρδια και συμπρατω μαζι σου, δικαιο εχεις οτι τα χωματα υπαρχουν και δεν περιμενανε εμας για να τους δωσουμε αξια. Ποσες φορες εχω και εγω αγναντεψει απο οροσειρες απολαμβανωντας την ομορφια τους....
Ποτε δεν θεωρησα οτι μου ανηκουν, θεωρησα ομως οτι εχω δικαιωμα να απολαμβανω αυτη την ομορφια ισα και δικαια με ολο τον κοσμο και αυτο αποζητω.

κανε το φαρμακο σου ζωη,
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  21

Go To Top