MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  22
Συγγραφέας: Θέμα: σκληρη λιτοτητα!!
STAURITO
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 6-8-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ουφ!!

Εστάλη στις 21-3-2005 στις 20:34 Απάντηση με παράθεση
σκληρη λιτοτητα!!

Παιζουν ολα τα ΜΜΕ,για δυο χρονια σκληρης λιτοτητας,μετα την πτωση της κυβερνητικης οικονομικης πολιτικης.Αποψεις παρακαλω!:D

Σταυραξ , η Φωνη με τα χιλια ..προσωπα!!
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Alice in Wonderland
fading to smile

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: impenetrable

Εστάλη στις 22-3-2005 στις 10:41 Απάντηση με παράθεση

δύο χρόνια;
μόνο;

(μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι θα επιβιώσουν θαρρώ)

‘There's no sort of use in knocking and that for two reasons. First, because I'm on the same side of the door as you are; secondly, because they're making such a noise inside, no one could possibly hear you.'
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Liberty
θρυλαίουσα

Registered: 1-3-2005
Member Is Offline

Διάθεση: ...tragikh.......

Εστάλη στις 22-3-2005 στις 10:58 Απάντηση με παράθεση

Μπα.Ετσι οπως παμε , ουτε αυτοι 8α την βγαλουν καθαρη.Δεν ειναι θρασος να αναγγελει το κρατος αυξηση σχεδον στα παντα ακομα και στον Φορο προστη8εμενης αξιας σε μπαρ και καφετεριες 8 σε 18% μαζι με την ταυτοχρονη μειωση των αυξησεων των αποδοχων?Αν δεν ειναι αυτο τοτε τι ειναι?

"Έρωτά μου τοκογλύφε
γλύφε το κορμί μου γλύφε"

FF0033
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
alelev
Μαντρόσκυλος

Registered: 4-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Κάλιστη

thumbdown.gif Εστάλη στις 22-3-2005 στις 13:03 Απάντηση με παράθεση
Aναλυτικά:

Στην ανακοίνωση των πρώτων πρόσθετων μέτρων για την αύξηση των δημοσίων εσόδων προχωρά σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις η κυβέρνηση εντός του Απριλίου, στην προσπάθεια της να μειώσει το δημοσιονομικό έλλειμμα κάτω από το 3% του ΑΕΠ έως τα τέλη του 2006.

Στο γεύμα που παρέθεσε στους πολιτικούς συντάκτες τη Δευτέρα, ο υφυπουργός Οικονομικών Πέτρος Δούκας άφησε να εννοηθεί ότι μέσα στον επόμενο μήνα θα ανακοινωθεί η αύξηση της έμμεσης φορολογίας στα τσιγάρα (αύξηση της τιμής των «φθηνών» πακέτων σε 1,40 - 1,50 ευρώ) και τα ποτά (αύξηση ΦΠΑ με μεταφορά από τον χαμηλό 8% στον υψηλό συντελεστή 18%).

Σε ό,τι αφορά τις αντικειμενικές αξίες των ακινήτων, για την αύξηση των οποίων η κυβέρνηση έχει πει ότι θα τεθεί σε εφαρμογή την 1η Ιανουαρίου 2006, αναφέρθηκε ότι θα αυξηθούν τον προσεχή Σεπτέμβριο.

Επίσης, δεν αποκλείσθηκε το ενδεχόμενο νέας αύξησης στα τέλη ταξινόμησης των αυτοκινήτων.

Ποια μέτρα εξετάζει το οικονομικό επιτελείο

Τα μέτρα που εξετάζει η κυβέρνηση για την αύξηση των δημοσίων εσόδων είναι:

* Αύξηση εμμέσων φόρων σε ποτά και τσιγάρα από τον Απρίλιο. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι τα φθηνά τσιγάρα που κοστίζουν από 80 λεπτά έως 1 ευρώ αυξάνονται σε 1,4 έως 1,5 ευρώ. Η αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στα καύσιμα συναντά προς το παρόν την αντίδραση του πρωθυπουργού.

* Μικρότερες αυξήσεις στους μισθούς. Σύμφωνα με τα σενάρια της κυβέρνησης, οι πραγματικές αυξήσεις από 2,1% έως 2,2% το 2005, μειώνονται σε 1,7% το 2006.

* Αύξηση των αντικειμενικών αξιών από το Σεπτέμβριο στα ακίνητα από 30% έως 50%, με παράλληλη μείωση συντελεστών μεταβίβασης από 9% ως 11% σε 7% ως 9%. Αγορά ακινήτου αντικειμενικής αξίας 150.000 ευρώ σημαίνει σήμερα 16.500 ευρώ αρχικός φόρος. Αν η αντικειμενική αυξηθεί κατά 30% και ο συντελεστής μειωθεί από το 11% στο 9%, ο φόρος που θα πληρώσουμε θα είναι 17.550 ευρώ, δηλαδή 1.050 ευρώ περισσότερα.

* Αύξηση ΦΠΑ στις χαμηλές κατηγορίες όπως εστιατόρια, μπαρ, καφετέριες, ξενοδοχεία, από 8% σε 18%.

* Κατάργηση φοροαπαλλαγών, όπως η αυτοτελής φορολόγηση των αποζημιώσεων. Έτσι, ενώ φορολογούνται αυτοτελώς με συντελεστή 20%, πλέον θα προστίθενται στο εισόδημα και θα φορολογούνται βάσει κλίμακας που μπορεί να φθάσει και το 35%.

Παράλληλα, αρχίζουν εντατικά οι έφοδοι του ΣΔΟΕ σε επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες. Στόχος, κάθε εφορία να αυξήσει από 13% ως 20% τα μηνιαία έσοδά της.

news.in.gr

Τι σημαίνουν αυτά:

1.50% αύξηση στη τιμή των φτηνών τσιγάρων.Ποιοί τα καπνίζουν;Πάντως όχι ο Κόκκαλης.

2.Ολόκληρες κατηγορίες τροφίμων και ποτών αυξάνονται οι τιμές τους κατά 10% λόγω αύξησης του συντελεστή ΦΠΑ.Ποιούς επιβαρύνει το μέτρο;Πάντως όχι τον Κόκκαλη.

3.Κατάργηση των φοροαπαλαγών σημαίνει επίσης ότι δεν θα εκπίπτουν πλέον τα έξοδα ιδιωτικής ασφάλισης,φροντιστηρίων κ.λ.π..Ποιοί θίγονται από το μέτρο;Πάντως όχι ο Κόκκαλης.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αδικία ενός φορολογικού συστήματος από τους έμμεσους φόρους.

13 μήνες κυβέρνηση και παντού υπάρχει ανικανότητα,ασυνενοησία και επερχόμενες συμφορές πολιτικές,οικονομικές και το χειρότερο εθνικές.

Δυστυχώς όταν παραδώσουν την εξουσία,η ζημιά θα είναι πολύ χειρότερη από αυτή που δήθεν παρέλαβαν.

Μιά χαρά.
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
Liberty
θρυλαίουσα

Registered: 1-3-2005
Member Is Offline

Διάθεση: ...tragikh.......

Εστάλη στις 22-3-2005 στις 18:51 Απάντηση με παράθεση

Ετσι οπως το πανε , δεν 8α πινουμε δεν θα καπνιζουμε , δεν 8α πηγαινουμε που8ενα γιατι δεν θα εχουμε χρηματα για βεντζινη και για τα τελη , εννοειτε ουτε συγκοινωνιες 8α μπορουμε να παρουμε , αρα τι μας μενει.Να μενει?
Σπιτι δουλεια δουλεια σπιτι...αν δεν ειχαμε τοσο σκατα προυπολογισμο και τοσο μεγαλο ελλειμα , 8α ελεγα οτι ειναι ενα καλα οργανωμενο εγκλημα.

"Έρωτά μου τοκογλύφε
γλύφε το κορμί μου γλύφε"

FF0033
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
oldjedai
Posting Freak

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 22-3-2005 στις 19:32 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by alelev
Στην ανακοίνωση των πρώτων πρόσθετων μέτρων για την αύξηση των δημοσίων εσόδων προχωρά σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις η κυβέρνηση εντός του Απριλίου, στην προσπάθεια της να μειώσει το δημοσιονομικό έλλειμμα κάτω από το 3% του ΑΕΠ έως τα τέλη του 2006.

........................................................................................................................

13 μήνες κυβέρνηση και παντού υπάρχει ανικανότητα,ασυνενοησία και επερχόμενες συμφορές πολιτικές,οικονομικές και το χειρότερο εθνικές.

Δυστυχώς όταν παραδώσουν την εξουσία,η ζημιά θα είναι πολύ χειρότερη από αυτή που δήθεν παρέλαβαν.

:cool:

Τωρα , φιλε μου Αλεξ , αν θελεις να μου πεις οτι το δημοσιονομικο ελλειμα , δημιουργηθηκε σε 13 μηνες , θα σε πιστεψω......φιλος εισαι ...ψεμματα θα μου πεις ;; :P

Και , αν εχεις καποια αλλη συνταγη για να μειωθει ..... πες την στον Γιωργακη ....οταν θα κληθει να κυβερνησει να την εφαρμοσει.

Οσο για το τι παρελαβαν σε οτι αφορα τις επερχομενες εθνικες συμφορες , ας μην το σχολιασουμε.Μονο θυμησου την αποδοχη της επιδιαιτησιας ( στην Ν.Υορκη ) για την Κυπρο , τον Φεβρουαριο του 2004 , ( 2 μηνες πριν τις εκλογες ) και την πληρη αποδοχη του σχεδιου Α(υ)ναν απο τον Γιωργακη , που αν γινοταν αποδεκτο , οπως προτεινε , θα κουβεντιαζαμε με τον Ντεκτας στην ΕΕ αντι του Τασου Παπαδοπουλου.

:D

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 23-3-2005 στις 06:26 Απάντηση με παράθεση

Εμένα πάντως δεν με χαλάει καθόλου η αύξηση των έμμεσων φόρων σε είδη όπως τα τσιγάρα και τα ποτά, που γράφηκε παραπάνω. Ίσα - ίσα, που θα μπορούσα να το θεωρήσω ακόμα και κοινωνική πολιτική. Καλά κάνουν! Ίσως έτσι η Ελλάδα δεν φιγουράρει πλέον στην πρώτη θέση της λίστας των καπνιστών ή μεθύστακων της Ευρώπης.

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 18-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

Εστάλη στις 23-3-2005 στις 14:50 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αδικία ενός φορολογικού συστήματος από τους έμμεσους φόρους.

Υπάρχει και μεγαλύτερη αδικία του φορολογικού συστήματος από τους έμμεσους φόρους...

Είναι π.χ. μεγαλύτερη αδικία να ισχύει διαφορετικό αφορολόγητο όριο για τους μισθωτούς και τους δημοσίους υπαλλήλους και διαφορετικό αφορολόγητο όριο για τους ελεύθερους επαγγελματίες που εφάρμοζαν οι δήθεν σοσιαλιστικές κυβερνήσεις καταπατώντας κάθε έννοια ισότητας μεταξύ των πολιτών!

Είναι π.χ. μεγαλύτερη αδικία τα εκάστοτε μαθηματικά τερτίπια και μαθηματικοί τύποι που επινοούνται για να αυξάνουν το φορολογητέο εισόδημα των ελευθέρων επαγγελματιών και των μικρομεσαίων επιχειρήσεων,στα οποία το "εκσυγχρονιστικό" και "σοσιαλιστικό" ΠΑ.ΣΟ.Κ. ήταν εξπέρ!

Κι επειδή κάποιοι ανακάλυψαν ξαφνικά πως όλα πάνε στραβά και χάλια ορίστε και μια ερώτηση εργασίας.Μήπως ξέρει κανείς να μου πει στην οκταετία Σημίτη,την οκταετία της ισχυρής Ελλάδας,τότε που είχαμε "ισχυρή" οικονομία,πόσο αυξήθηκαν οι φόροι,άμεσοι και έμμεσοι;Πόσο αυξήθηκαν οι φόροι από το 1996 μέχρι το 2004;

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,με το καθημερνό της φόρεμα κι ένα χτενάκι στα μαλλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του ʼουσβιτς του Νταχάου κοπέλες μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε σε μακρινό ταξίδι,δεν είχε πια το φόρεμά της ούτε χτενάκι στα μαλλιά

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,η χαϊδεμένη από τη μάνα της και τ' αδελφού της τα φιλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του Μαουτχάουζεν κοπέλες του Μπέλσεν,μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε στην παγερή πλατεία μ' ένα αριθμό στο άσπρο της το χέρι,με κίτρινο άστρο στην καρδιά.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
Shadow
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 18-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

Εστάλη στις 23-3-2005 στις 14:56 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by oldjedai
Παράθεση:

........................................................................................................................

:cool:

Τωρα , φιλε μου Αλεξ , αν θελεις να μου πεις οτι το δημοσιονομικο ελλειμα , δημιουργηθηκε σε 13 μηνες , θα σε πιστεψω......φιλος εισαι ...ψεμματα θα μου πεις ; :P

Και , αν εχεις καποια αλλη συνταγη για να μειωθει ..... πες την στον Γιωργακη ....οταν θα κληθει να κυβερνησει να την εφαρμοσει.

Οσο για το τι παρελαβαν σε οτι αφορα τις επερχομενες εθνικες συμφορες , ας μην το σχολιασουμε.Μονο θυμησου την αποδοχη της επιδιαιτησιας ( στην Ν.Υορκη ) για την Κυπρο , τον Φεβρουαριο του 2004 , ( 2 μηνες πριν τις εκλογες ) και την πληρη αποδοχη του σχεδιου Α(υ)ναν απο τον Γιωργακη , που αν γινοταν αποδεκτο , οπως προτεινε , θα κουβεντιαζαμε με τον Ντεκτας στην ΕΕ αντι του Τασου Παπαδοπουλου.

:D

Α δεν τα 'μαθες oldy;Το ΠΑ.ΣΟ.Κ. παρέδωσε ισχυρή οικονομία,με πλεονάσματα (πλεονασματικούς προϋπολογισμούς δεν έφτιαχνε ο Colgate Παπαντωνίου; ) και η άτιμη η Ν.Δ. μέσα σε ένα χρόνο έφαγε όλο το πλεόνασμα που της παρέδωσε το ΠΑ.ΣΟ.Κ. και δημιούργησε και ένα τεράστιο έλλειμα από πάνω! :D

Α...κι επίσης ο Γιωργάκης δεν είναι Γιωργάκης αλλά εξωγήινος! :D :P

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,με το καθημερνό της φόρεμα κι ένα χτενάκι στα μαλλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του ʼουσβιτς του Νταχάου κοπέλες μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε σε μακρινό ταξίδι,δεν είχε πια το φόρεμά της ούτε χτενάκι στα μαλλιά

Τι ωραία που ειν' η αγάπη μου,η χαϊδεμένη από τη μάνα της και τ' αδελφού της τα φιλιά,κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
Κοπέλες του Μαουτχάουζεν κοπέλες του Μπέλσεν,μην είδατε την αγάπη μου;
Την είδαμε στην παγερή πλατεία μ' ένα αριθμό στο άσπρο της το χέρι,με κίτρινο άστρο στην καρδιά.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
spider
πολυμέλος

Registered: 22-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Πως είπατε;

Εστάλη στις 23-3-2005 στις 15:16 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Shadow
πλεονάσματα (πλεονασματικούς προϋπολογισμούς δεν έφτιαχνε ο Colgate Παπαντωνίου; ) και η άτιμη η Ν.Δ. μέσα σε ένα χρόνο έφαγε όλο το πλεόνασμα που της παρέδωσε το ΠΑ.ΣΟ.Κ. και δημιούργησε και ένα τεράστιο έλλειμα από πάνω! :D

Α...κι επίσης ο Γιωργάκης δεν είναι Γιωργάκης αλλά εξωγήινος! :D :P

Αχ ρε Σκιά..

Κι εσύ τέκνον Βρούτε; Κολλητικό είναι;

Πάει, πέρασε ένας χρόνος..Μήπως είναι καιρός να αλλάξετε στιχάκι;

Εγώ θα σε ρωτήσω ένα (1) . Πες μου εσύ με το χέρι στη καρδιά τι άλλαξε προς το καλύτερο σε ένα χρόνο διακυβέρνησης ΝΔ.

Τι πήγε προς το καλύτερα για σένα ή έστω για κάποιον που γνωρίζεις προσωπικά.

...
Πάντα εσύ τ’αστεράκι καί πάντα εγώ τό σκοτεινό πλεούμενο
Πάντα εσύ τό λιμάνι κι εγώ τό φανάρι τό δεξιά
Τό βρεγμένο μουράγιο καί η λάμψη επάνω στά κουπιά
Ψηλά στό σπίτι μέ τίς κληματίδες
Τά δετά τριαντάφυλλα,καί τό νερό πού κρυώνει
Πάντα εσύ τό πέτρινο άγαλμα καί πάντα εγώ η σκιά πού μεγαλώνει
Τό γερτό παντζούρι εσύ,ο αέρας πού τό ανοίγει εγώ
Επειδή σ’αγαπώ καί σ’αγαπώ
Πάντα εσύ τό νόμισμα καί εγώ η λατρεία πού τό εξαργυρώνει:
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
 Σελίδες:  1  2  3  ..  22