MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  24
Συγγραφέας: Θέμα: Η μαχη για το ωραριο ανοιξε
Bonsai Bee
αραχτή

Registered: 25-2-2005
Member Is Offline

Διάθεση: ........................

Εστάλη στις 26-6-2005 στις 09:08 Απάντηση με παράθεση

Μία ερώτηση θέλω να κάνω.

Επειδή μένω μία ζωή στη Γερμανία ( μη κοιτάς την IP μου είμαι Ελλάδα αυτό τον καιρό) μπορεί να μου πει κανείς
γιατί πρέπει είναι κλειστά τα μαγαζιά τα απογεύματα της δευτέρας και της τετάρτης; σε ποιά άλλη χώρα συμβαίνει αυτό να δουλεύουν τη μισή εβδομάδα και την άλλη μισή να κάθονται; δεν θα ήταν πιό σωστό να είναι ανοιχτά τα απογεύματα αυτά;

''Ο μόνος τρόπος να εξαλείψεις έναν πειρασμό,
είναι να ενδώσεις σε αυτόν..''
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
pops
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 3-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: V

Εστάλη στις 26-6-2005 στις 11:05 Απάντηση με παράθεση

Ελλείψει σοβαρού συνδικαλισμού (όπου σοβαρός συνδικαλισμός είναι ο μη κομματοποιημένος και ο μη αντιδραστικός που να δημιουργεί επιπρόσθετα προβλήματα με τις κινητοποιήσεις) ο μέσος εργαζόμενος είναι καταδικασμένος να κάτσει και να τις φάει...

...Διότι πες σε μια κακομοίρα ταμία του σουπερμάρκετ ότι είναι παράνομο που ο μεγαλοκαρχαρίας κ.Π την υποχρεώνει να κάθεται απλήρωτη σε υπερωρίες στην αποθήκη, τι θα κάνει; Η κάθε συνάδελφος θα κοιτάει τον δικό της απαυτό και έτσι η ταμίας χλωμό να ξεκινήσει μόνη της διαμαρτυρία, διότι ο νόμος δεν την προστατεύει από το "ωραία, απολύεσαι, εμείς εδώ έτσι κάνουμε στην επιχείρησή μας".

Δεν καταλαβαίνω ποια καταναλωτική ανάγκη μπορεί να εξυπηρετήσει η απελευθέρωση του ωραρίου στην Ελλάδα όπως είναι. Αν πεις να επέκτειναν τις ώρες των δημόσιων υπηρεσιών, τότε μάλιστα, καθώς είναι εξαιρετικά άβολες ως προς την εξυπηρέτηση όσων τα πρωινά εργάζονται.

Στη Θεσ/νίκη εδώ και καιρό ισχύει το συνεχόμενο ωράριο. Οι μικροεπιχειρήσεις φυσικά ακολουθούν το παλιό, διότι πού λεφτά να προσλάβουν δεύτερο άτομο να τους κρατάει το μαγαζί. Πάντως απ'ό,τι είδα, τα μεγάλα καταστήματα που τηρούσαν το συνεχόμενο βαρούσαν μύγες ούτως ή άλλως, πράγμα που δείχνει ότι δεν υπήρχαν καταναλωτές που να χρειάζονται να ψωνίζουν το μεσημέρι.

Τώρα τι να κάνει ο εργαζόμενος; Αν στηριχτεί στον κομματικοποιημένο συνδικαλισμό, ή στην πολιτικοποιημένη διαμαρτυρία ("εμείς θα το κάναμε καλύτερα, εσείς τα κάνατε μαντάρα";) ή στις διαδηλώσεις που τους κάνουν αντιπαθείς στο ευρύτερο κοινό (δηλαδή να κλείνουν την κυκλοφορία και να προκαλούν επεισόδια), τότε δε νομίζω να μπορέσουν να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους. Αν ζητήσουν με πιο σοβαρά μέσα (πχ εκστρατεία υπογραφών σε αντιπροτάσεις και αιτήματα, διαμαρτυρία που να είναι μεν διεκδικητική, αλλά όχι παράνομη και τσαμπουκαλίδικη), δεν ξέρω αν θα πετύχουν τα αιτήματά τους, αλλά τουλάχιστον θα κερδίσουν υποστήριξη και συμπάθεια από όλους.

Αλήθεια, τόσα χρόνια στηρίζουμε τον καπιταλισμό με τον γνωστό ελληνικό τρόπο ζωής (υποστηρίζουμε καταναλωτικά τις πολυεθνικές, τρέχουμε όποτε ανοίγει ένα καινούριο ξένο πολυκατάστημα, θεοποιούμε τις διασημότητες και το lifestyle τους κτλ) , τώρα μας πειράζει που θα πληρώσουμε ακριβά τις επιλογές μας;

oldjedai
Posting Freak

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 26-6-2005 στις 16:45 Απάντηση με παράθεση

:cool:

Μετα απο το πιο πανω κειμενο ιδεων που ποσταρησε η Ποπσ-υ ....... δηλωνω πολιτικα αστεγος...

:D

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
pops
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 28-6-2005 στις 10:14 Απάντηση με παράθεση

Τελικά πάρθηκαν αποφάσεις; Τι θα εφαρμοστεί;

[ Όλντι δεν κατάλαβα τι εννοείς ]

krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 28-6-2005 στις 10:29 Απάντηση με παράθεση

Pops,

Υπαρχει πρωτοβουλια εναντια στην απελευθερωση του ωραριου (στηνοποια και συμμετεχω) και μεχρι τωρα εχει κανει καμποσες κινησεις διαμαρτυριας.

Δεν ειναι πολυ μαζικο αλλα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σημερα για το ζητημα. Και οχι δεν κλεινει δρομους αφου το ανεφερες κιολας....

Μπορω να παραθεσω και αλλες πληροφοριες αν υπαρχει ενδιαφερον...

:)

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
BOBTAILBOBY
Posting Freak

Registered: 27-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: THEA

Εστάλη στις 28-6-2005 στις 10:39 Απάντηση με παράθεση

ρε κρινο ασε τις κρινολιες:D

με Ποιο ΤΡΟΠΟ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙς??

Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟς ΤΡΟΠΟς ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙς ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΟΝΤΑς ΕΔΩ ..

ΚΑΝΕΙς ΑΛΛΟς!!:D:D:D

αντιλαμβανομαστε την απεγνωσνμενη αναγκη σου να νοιωσεις καποιος, ισως και αναγνωρισμενος συνδικαλιστης αλλα...η αληθεια δεν ειναι εδω ουτε ειναι αυτη..

Μη φοβασαι.Θα σε προστατεψω εγω.
ειναι βαρια η πουτσα του κεμαλ???ο κρινο τη δοκιμασε και ξερει;)
pops
Εξαρτημένο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 28-6-2005 στις 11:06 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino
Υπαρχει πρωτοβουλια εναντια στην απελευθερωση του ωραριου (στηνοποια και συμμετεχω) και μεχρι τωρα εχει κανει καμποσες κινησεις διαμαρτυριας.

Δεν ειναι πολυ μαζικο αλλα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σημερα για το ζητημα. Και οχι δεν κλεινει δρομους αφου το ανεφερες κιολας....

Μπορω να παραθεσω και αλλες πληροφοριες αν υπαρχει ενδιαφερον...

Κοίτα κατά βάση διαφωνώ με τις συγκεκριμένες κινητοποιήσεις για το μόνο λόγο ότι τις θεωρώ ένα μεθεπόμενο βήμα, αφού λυθούν άλλα πολύ πιο βασικά θέματα στον μέσο εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα. Εννοώ ότι τη στιγμή που οι πολύ μεγάλοι έχουν τις άκρες νομικά και έχουν πάτημα να εκμεταλλεύονται τον εργαζόμενο χωρίς ποινές, τότε ό,τι και να κάνει ο εργαζόμενος για να κατωχυρώσει τον εαυτό του, περιττεύει. Υπάρχουν σωματεία (προσοχή, δεν εννοώ τα συνδικαλιστικά) που να ασχολούνται με την προστασία των δικαιωμάτων του εργαζόμενου; Που να μπορεί μια απολυμένη να βρει υποστήριξη να κυνηγήσει νομικά το αφεντικό που την εκμεταλλεύτηκε;
Αν πχ είμαι υπάλληλος στο τάδε σουπερμάρκετ και με απολύσουν γιατί αρνήθηκα να δουλέψω απληρωτες υπερωρίες σε άσχετο μάλιστα πόστο, πού μπορώ να πάω πέρα από τα κανάλια;

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υφίσταται τέτοια υπόθεση Δαυίδ/Γολιάθ στην Ελλάδα, καθώς ο νόμος δεν εφαρμόζεται και ο κάθε μεγαλοκεφαλαιούχος αφεντικός αρκεί να κάνει δυο τηλεφωνάκια για να ξεγλιστρήσει από μια νομική δίωξη περί καταπάτησης των όρων του συμβολαίου.

Και αυτή τη διαφθορά δύσκολα την πολεμάς με συλλαλητήρια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα περιφρονώ (με προϋποθέσεις βέβαια)

krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 28-6-2005 στις 11:43 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by pops

Κοίτα κατά βάση διαφωνώ με τις συγκεκριμένες κινητοποιήσεις για το μόνο λόγο ότι τις θεωρώ ένα μεθεπόμενο βήμα, αφού λυθούν άλλα πολύ πιο βασικά θέματα στον μέσο εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα. Εννοώ ότι τη στιγμή που οι πολύ μεγάλοι έχουν τις άκρες νομικά και έχουν πάτημα να εκμεταλλεύονται τον εργαζόμενο χωρίς ποινές, τότε ό,τι και να κάνει ο εργαζόμενος για να κατωχυρώσει τον εαυτό του, περιττεύει. Υπάρχουν σωματεία (προσοχή, δεν εννοώ τα συνδικαλιστικά) που να ασχολούνται με την προστασία των δικαιωμάτων του εργαζόμενου; Που να μπορεί μια απολυμένη να βρει υποστήριξη να κυνηγήσει νομικά το αφεντικό που την εκμεταλλεύτηκε;
Αν πχ είμαι υπάλληλος στο τάδε σουπερμάρκετ και με απολύσουν γιατί αρνήθηκα να δουλέψω απληρωτες υπερωρίες σε άσχετο μάλιστα πόστο, πού μπορώ να πάω πέρα από τα κανάλια;

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υφίσταται τέτοια υπόθεση Δαυίδ/Γολιάθ στην Ελλάδα, καθώς ο νόμος δεν εφαρμόζεται και ο κάθε μεγαλοκεφαλαιούχος αφεντικός αρκεί να κάνει δυο τηλεφωνάκια για να ξεγλιστρήσει από μια νομική δίωξη περί καταπάτησης των όρων του συμβολαίου.

Και αυτή τη διαφθορά δύσκολα την πολεμάς με συλλαλητήρια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα περιφρονώ (με προϋποθέσεις βέβαια)

Κοιτα υπαρχει η επιθεωρηση εργασιας οπου εκει (θεωρητικα τουλαχιστον) ο καθε εργαζομενος μπορει να κανει τετοιες καταγγελιες που αναφερεις.
Αυτο ξερω εγω τουλαχιστον.

Τωρα για τις παρεμβασεις του ωραριου, μην φαντασταστεις τιποτα συλλαλητηρια.... συνηθως μαζευομαστε 40 εως 60 ατομα, οπου οταν μαθαινουμε για καταστημα (συνηθως τα πολυκαταστηματα ειναι αυτα που κανουν παραβιασεις) που παραβαινει το ωραριο παμε και το κλεινουμε.

Γενικα ειμαστε νομιμοι και δεν χρειαζεται να φανταστεις τιποτα χοντρες φασαριες..... Απλα παρεβρισκεσαι και απαιτεις να εφορμοστει ο νομος....

Θυμαμαι με χαμογελο οταν ειχαμε αποκλεισει το κεντρικο του Φωκα σε απεργια της ΓΣΕΕ, οι κοπελες φοβοντουσαν να απεργησουν αλλα κρυφοχαμογελαγαν οταν ειδαν οτι πελατες γιοκ και ηταν σε αναμονη...
Τελικα τις εδιωξαν για καφε και φευγοντας μας κοιτουσαν με νοημα...

Οσο για μεγαλες κινητοποιησεις μπορω να σου αναφερω αυτη του ATTICA (καπου πρεπει να υπαρχει μια αναφορα εδω μεσα) οπου τοτε ειχαμε μαζεψει 200 ατομα και το κλεισαμε....
χμμμ εκει ηταν οντως δυσκολα γιατι ειχε ΜΑΤ (ATTICA βλεπεις) αλλα καταφερε ολη η πορεια να μπει μεσα στο χωρο με τα πανω...

Ο μοναδικος τροπος που μπορω να συμμετεχω ειναι να ειμαι ενεργο μελος της πρωτοβουλιας εναντια στο ωραριο, και ναι κανεις αλλος....
:D:D:D

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
oldjedai
Posting Freak

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 28-6-2005 στις 14:13 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by pops
Τελικά πάρθηκαν αποφάσεις; Τι θα εφαρμοστεί;

[ Όλντι δεν κατάλαβα τι εννοείς ]

:cool:

Εννοω , Ποπσ-υ , οτι αυτα τα λεω εγω , ο κακος , ο φασιστας , ο δεξιος , ο μπηξει , ο δειξει και δεν συμμαζευεται..... Αμα αρχιζεις και τα λες και εσυ , εγω τι θ'απογινω ;;

:D

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
alelev
Μαντρόσκυλος

Registered: 4-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Κάλιστη

Εστάλη στις 28-6-2005 στις 14:24 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino

Τωρα για τις παρεμβασεις του ωραριου, μην φαντασταστεις τιποτα συλλαλητηρια.... συνηθως μαζευομαστε 40 εως 60 ατομα, οπου οταν μαθαινουμε για καταστημα (συνηθως τα πολυκαταστηματα ειναι αυτα που κανουν παραβιασεις) που παραβαινει το ωραριο παμε και το κλεινουμε.

Kαι όταν ο επιχειρηματίας βαρεθεί να του ζαλίζουν τα παπάρια οι βαρεμένοι το κλείνει και το μεταφέρει σε καμμιά Βουλγαρία,Σκόπια κ.λ.π.

Μετά οι βαρεμένοι θα κάνουν διαδήλωση για την αύξηση της ανεργίας. :cool:

Μιά χαρά.
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  24

Go To Top