MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  MultiPlanet.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  5  6
Συγγραφέας: Θέμα: Μυτιληνη
STAURITO
Εξαρτημένο μέλος

Registered: 6-8-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ουφ!!

Εστάλη στις 24-7-2005 στις 16:23 Απάντηση με παράθεση

αντε αλλη μια

STAURITO έχει επισυνάψει αυτή την εικόνα:
CAC4GB7W.jpg - 2.16kb

Σταυραξ , η Φωνη με τα χιλια ..προσωπα!!
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Nefertari
Decipher my eyes!

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: the '2 corners like on rails...

Εστάλη στις 24-7-2005 στις 19:04 Απάντηση με παράθεση

Δεν έχω πάει στο νησί αν και με "παρακαλάνε" τα τελευταία 3-4 χρόνια. Σπίτι υπάρχει, παρέα υπάρχει εκεί... το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον, που λένε... :D
... αλλά πολύ μακριά ρε παιδιά... ίσως του χρόνου μεταξύ Μυκόνου και Σαντορίνης!!

Τι να λέμε όμως όταν σε 1:50' φτάνεις με το Seajet στη Μύκονο... ;)

:P

Υ.Γ. Καλά να περάσεις Κρίνε, να γεμίσεις μπαταρίες και αντοχές... για να έχεις κουράγιο να τ' ακούς το χειμώνα! :P

Queen of the two Lands, Lady of Abu Simbel, Daughter of Isis, High-priestess of Hathor.

MR2 club Greece & MR2 club U.K. - International Corfu Meeting 01/05 - 08/05/2009
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 25-7-2005 στις 15:12 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Nefertari

Υ.Γ. Καλά να περάσεις Κρίνε, να γεμίσεις μπαταρίες και αντοχές... για να έχεις κουράγιο να τ' ακούς το χειμώνα! :P

ΟΛΕ! ΟΛΕ! ΟΛΕ!

Εδω Κρινο,
σας ομιλει απο Μυτιληνη....

Εχω παθει την πλακα μου εδω, αν και ειμαι μολις μια βδομαδα την Μυτιληνη, την γυρισα σχεδον ολη στα βασικα της σημεια τουλαχιστον....

Νεφ, οι μπαταριες ειναι σχεδον γεματες και εχω ακομα 2 βδομαδες, θα φουλαρουν καργα λεμε....

Ρε παιδες δεν μπορω να κανω αναλυτικη περιγραφη αλλα 7 μερες τωρα ειμαι χωμα απο τα ουζα και εχω φαει αρκετους πλοκαμους χταποδιων για να μην μιλησω για τις υπολοιπες ντοπιες λιχουδιες.

Απο οτι ειδα οι τσακωμοι καλα κρατουν αλλα εγω αυτοι την στιγμη ειμαι σε αλλη φαση και δεν μπορω να λαβω μερος...

αααααααααααααααεραααααααααααα,
παω για ουζαααααααααα!!!!!!!!!!

Σε λιγη ωρα θα εχω κατεβασει ενα καραφακι στο πιτς φυτιλι....
το πινω στην υγεια ολων των μουλτιφορουμιστων, ιδιως αυτων που ζεσταινονται.....

:D:D:D
Nerrissa
Natalija

Registered: 21-3-2005
Member Is Offline

Διάθεση: Δέσε με

Εστάλη στις 25-7-2005 στις 15:19 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino
Εδω Κρινο,
σας ομιλει απο Μυτιληνη....

....

Καλά να περάσεις και να φας πολλές σαρδέλες ψητές. Και να πας και στο μουσείο του Θεόφιλου, και στα άλλα αν προλάβεις, αξίζουν. Και στο Κάστρο. Θα περάσεις απέναντι Αιβαλί? Ότι και να κάνεις, να περάσεις καλά.

I'm wired to the world
That's how I know everything
I'm superbrain
That's how they made me
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Nefertari
Decipher my eyes!

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: the '2 corners like on rails...

Εστάλη στις 25-7-2005 στις 22:37 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino
Νεφ, οι μπαταριες ειναι σχεδον γεματες και εχω ακομα 2 βδομαδες, θα φουλαρουν καργα λεμε....

Καλά ρε... 3 εβδομάδες στην Μυτιλήνη θα κάτσεις? Δεν έχει άλλα νησιά η Ελλάδα?

:cool:

Queen of the two Lands, Lady of Abu Simbel, Daughter of Isis, High-priestess of Hathor.

MR2 club Greece & MR2 club U.K. - International Corfu Meeting 01/05 - 08/05/2009
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
darkhard
Τακτικό μέλος
**

Registered: 15-1-2005
Member Is Offline

Διάθεση: κριτική

Εστάλη στις 27-7-2005 στις 15:35 Απάντηση με παράθεση

Για ρωτήστε και κανέναν που ήταν 4 χρόνια εκεί φοιτητής! Μια χαρά το νησί, προσφέρει πληθώρα επιλογών και αυτό μου άρεσε πάντα στη Λέσβο. Η Μυτιλήνη είναι μια επαρχιακή πόλη με κίνηση και φασαρία, αλλά το νησί δεν είναι μονό η Μυτιλήνη και είναι υπέροχο. Λίγο η φιλοξενία και οι τιμές να βελτιώνονταν.

" Έτσι μίλησε ο Ζαρατούστρας κι έφυγε από τη σπηλιά του,αστραφτερός και δυνατός, σαν τον πρωινό ήλιο που προβάλλει πίσω από τα σκοτεινά βουνα."
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 5-8-2005 στις 20:28 Απάντηση με παράθεση

γεια χαρα παιδες φορουμουλτιμαδες,

μολις επεστρεψα στο κλεινον αστυ με γεματες μπαταριες φορ δι γουιντερ....

Εχω πολλα να πω, τα οποια συντομα θα τα γραψω εδω οσον αφορα τις εντυπωσεις μου για το νησι....

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 6-8-2005 στις 21:46 Απάντηση με παράθεση

Λοιπον παιδες τωρα που ηρθα και ηρεμησα θα κανω μια μικρη ανασκοπηση.

Η Μυτιληνη λοιπον ειναι καταπληκτικο μερος.
Δεν υπαρχει περιπτωση να απαγοητευσει κανενα γιατι απλα ειναι μεγαλο νησι απλα χρειαζεται καποιες προυποθεσεις για να την ευχαριστηθεις.
Καταρχην το αμαξι χρειαζεται η αν δεν υπαρχει μια μηχανη κανει και αυτη δουλεια. Να σημειωθει οτι εγω εκανα 1500 χιλ. συνολο!!! αρα με εβγαλε με το παραπανω.

Να σημειωσω τα λιγα μειον,

1. τα εισιτηρια μεσω της ΝΕΛ που αναγκαστηκα να παω με τον Αιολος (κεντερης) <=== κανονικα αυτο επρεπε να το ειχαν βγαλει αλλα τεσπα.
Οι τυποι αισχροκερδουν κανονικα και με το νομο, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει ανταγωνισμος.

2. Το νησι εχει γινει αρκετα τουριστικο κατι το οποιο με ενοχλησε. Δεν εχει ελευθερο καμπινγκ και ενα δημοτικο που βρηκα ειχε τιμη 14 ευρω για δυο ατομα.... Μαλλον οι τυποι δεν ξερουν τι τους γινεται.....
Βρηκα ενα δικλινο με 20 ευρω και τους χαιρετησα. Αναρωτηθηκα βεβαιως ποιος θα μεινει σε καμπιγκ με 14 ευρω οταν υπαρχουν ωραιωτατα δωματια με 20 ευρω αλλα τελικα θα μου μεινει η απορια...

θα επανελθω και μαλιστα με ζορικες φωτο....

κανε το φαρμακο σου ζωη,
speedy
speechless

Registered: 13-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Προσεχώς καλύτερα....!

Εστάλη στις 6-8-2005 στις 23:19 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Nefertari

Τι να λέμε όμως όταν σε 1:50' φτάνεις με το Seajet στη Μύκονο... ;)

Δεν εχεις αφήσει θέμα για θεμα που να μην αναφέρεις την Μύκονο. Σιγα .. και εμείς πήγαμε δεν κάναμε ετσι... :D:cool:

ολα καλα...
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 8-8-2005 στις 18:52 Απάντηση με παράθεση

Θα προπαθησω οσο πιο περιληπτικα γινεται να μιλησω για τα καταπληκτικα μερη που πηγα στην Μυτιληνη.

Αρχιζοντας απο την πολη, αξιζει να κανεις καποιους περιπατους στα σοκακια της και στο κομματι που εχει χαρακτηριστει σαν παλια πολη. Θα δειτε και καποιο παλιο μιναρε δυστυχως χωρις να εχουν γινει ακομα οι αναγκαιες επισκευες.

Να σημειωθει οτι η πολη της Μυτιληνης ειναι σχετικα ακριβη σε καφεδες, φαγητο κλπ. Εαν μεινετε εκει φροντιστε απλως να παρετε τα απαραιτητα και οργανωστε τις αποδρασεις σας....

Καποια αλλη σημειωση ειναι οτι πρεπει να ξερετε οτι η Μυτιληνη εχει αρκετα μεγαλο οδικο δυκτιο, χρειαζετε απαραιτητα αυτοκινητο η καλη μηχανη.
Οι δρομοι δεν ειναι και οι καλυτεροι και οι στροφες μπολικες και επικινδυνοι. Οι οδηγοι μετριοι και χρειαζεται προσοχη.

Πρωτη εκδρομη
Μυτιληνη - Καλλονη
Περιπου μιση ωρα - 40 λεπτα, ο δρομος ειναι σχετικα καλος με καλες ευθειες. (ισως ο μοναδικος στη Μυτιληνη)
Απαραιτητη σταση στο 8ο χιλιομετρο οπου υπαρχει μια πηγη και πανυψηλα πλατανια. Σε ενα απο αυτα ηταν και το σπιτι του Θεοφιλου.
Για την Καλλονη δεν μπορω να πω οτι ειναι φοβερο χωριο, (εννοω την Σκαλα Καλλονης) περαν του οτι μπορειτε να φατε τις θαυμασιες ονομαστες σαρδελλες ψητες. Αξιζει τον κοπο να τις δοκιμασετε.

Δευτερη εκδρομη
Καλλονη - Αγιασος.
Εδω αρχισουν τα στροφιλικια και θελει προσοχη.
Η Αγιασος ειναι ενα πανεμορφο ορεινο χωριο, με πολυ ωραια γραφικα ταβερνακια. Οπωσδηποτε πρεπει να το επισκεφτει κανεις και μαλιστα να προγραματισει να πεσει και καποια τοπικη γιορτη. Πανεμορφες ειναι οι γιορτες που περιλαμβανουν επιδειξεις με αλογα.

Τριτη Εκδρομη
Αγιασος - Βατερα.
Απο το βουνο παμε στην Θαλασσα. Πολυ ομορφη διαδρομη επισης με στροφες. Στα Βατερα υπαρχει μια πολυ ομορφη παραλια νομιζω γυρω στα 8 χιλιομετρα. Καπου θα βρειτε μια ησυχη γωνια για να κανετε μπανακι. Τα Βατερα ειναι πιο πολυ οικογενοιακα οποτε αν δεν σας κανει το αφηνετε αφου χαζεψετε το ηλιοβασιλεμα το οποιο ειναι πανεμορφο.

Τεταρτη Εκδρομη
Βατερα - Πλωμαρι - Αγ. Ισιδωρος
Παμε τωρα στο φανταστικο Πλωμαρι μια Κωμοπολη 5000 κατοικων με τα ονομαστα τους ουζα και μεζεδες. Το ονομα τα λεει ολα. Για μπανιο παμε στον Αγ. Ισιδωρο.

Πεμπτη Εκδρομη
Πλωμαρι - Περαμα - Κολπος Γερας.
Ακολουθει μια φανταστικη διαδρομη με τρομερη πυκνη βλαστηση. Καπου θα βρειτε ενα ομορφο μερος για να ξεκουραστειτε μεσα σε τεραστια δεντρα.
Στο Περαμα εχει μικρα και ομορφα ταβερνακια. Στην συνεχεια ανεβαινουμε το κολπο της Γερας, ο οποιος ειναι ο δευτερος κολπος της Μυτιληνης. (Ο πρωτος ειναι της Καλλονης)

Εκτη εκδρομη
Μυτιληνη - Θερμη - Μανταμαδος - Συκαμνια
Ομορφη διαδρομη που περιλαμβανει πολλα που μπορει να κανεις κανεις.
Καταρχην να σημειωσουμε το μουσειο του Θεοφιλου, λιγο εξω απο την Μυτιληνη. Στην συνεχεια τα λουτρα της Θερμης. Μετα το χωριο του Μανταμαδου, γνωστο για τα πολυ καλα και φτηνα πηλινα. Μπορειτε να παρετε πολυ φθηνα κανατακια για κρασι και μεγαλες κανατες. Στη Σκαλα Συκαμνιας σταματατε για φαγητο σε ενα πανεμορφο (αλλα μικρο) γραφικο λιμανακι.

Εβδομη εκδρομη
Ευταλου - Μολυβος - Πετρα - Αναξος
Η Ευταλου με μια μικρη αλλα καλη παραλια συνηυθως γεμιζει κοσμο. Εχει καποια καλα ταβερνακια. Επισης και ιαματικες πηγες με θερμοκρασια γυρω στους 40 βαθμους. Λιγο πιο κατω ειναι ο Μολυβος, ενα απο τα ωραιοτερα και γραφικοτερα χωρια της Μυτιληνης. Πανεμορφα μπαρακια τα οποια θα σας γοητεψουν. Ενα ιδιως το οποιο ειναι κρεμασμενο κυριολεκτικα στο Μολυβο, την εβγαλα ενα βραδυ εκει ακουγωντας πανεμορφη τζαζ μουσικη και αγναντευοντας το πελαγος καθως επεφτε το ηλιοβασιλεμα...
Το must του Μολυβου ειναι η ταβερνα "το τραπεζι του Καπετανιου" με αψογο φαγητο, γευσεις που δεν θα βρειτε πουθενα αλλου... ιδιως αυτα τα μανιταρια στο φουρνο με λεμονι σβησμενο με λευκο κρασι ηταν αψογοτατα... Το καλυτερο φαγητο που εφαγα στην Μυτιληνη, επισης η ταβερνα ειναι τρομερα φτηνη.
Συνεχισουμε στην Πετρα, ενα μικρο χωριο 6 χιλ. μακρια απο το Μολυβο με ωραια παραλια δυστυχως η μιση και παραπανω γεματη με ομπρελες. Για φαγητο να πατε στο συναιτερισμο γυναικων οπου θα βρειτε και φθηνο δωματειο αν χρειαστειτε. Η Αναξος ειναι ενα μικρο χωριο 3 χιλ. μακρια απο την Πετρα. Προσφερεται μονο για φαγητο.

Ογδοη εκδρομη
Πετρα - Ερεσος - Παρακοιλα
Απο Πετρα φευγουμε και μετα απο μια ωρα φτανουμε σκαλα Ερεσου, το οποιο ειναι παλιο τουριστικο θερετρο λεσβιων. Απο οσο ειδα οχι πια, ισως ελαχιστες μονο. Δυστυχως η Ερεσος ειναι τρομερα τουριστικοποιημενη με απειρα μπαρακια και ταβερνεια τα οποια εχουν χτιστει πανω στην παραλια με αποτελεσμα να αλλοιωνεται τελειως η περιοχη. Θα ελεγα ιδανικο για αυτους που τους αρεσει η εντονη ζωη και η φασαρια.
Πιο κατω ειναι τα Παρακοιλα με ενα τρομερο εστιατοριο διπλα στο κυμα. (ονομαζεται Aurora) να το προτιμησετε, για το πολυ καλο φαγητο του και την ομορφη θεση του.

Γενικες παρατηρησεις.

Απο φαγητο εγω τουλαχιστον ολη μερα ετρωγα χταποδια, σαρδελες, κολοκυθοανθους με τυρι και λαδοτυρι. Ειδικα για το λαδοτυρι ψαξτε να βρειτε αυτο που ΕΙΝΑΙ στο λαδι και οχι τυποποιημενο.

Απο ουζα, αν σας αρεσει ηρθατε στην πηγη. Πανω απο δεκα ετικετες αγνωστες στην Αθηνα. Τα ουζα χωριζονται σε δυο κατηγοριες: Της Μυτιληνης και τα Πλωμαριτικα. Τα πρωτα ειναι πιο ελαφρα και ευγεστα (αρα μπορεις να πινεις και πιο πολυ ωρα) ενω τα δευτερα πιο δυνατα αλλα και πιο αρωματικα. (με 2 καραφακια εισαι γκολ ομως).
Απο τα καλα ουζα που ξεχωρισα ειναι το ΤΙΚΕΛΗ και το ΦΗΜΗ. (το φημη ειναι αρκετα αρωματικο και ξεχωριστο).

Επισης θα σας μεινει αξεχαστη η φιλοξενια των κατοικων σε οτι και αν ρωτησετε.

Κατι τελευταιο για τους φιλους του free camping:
Αν θελετε να κανετε ελευθερο καμπινγκ υπαρχει μια παραλια κοντα στην Ερεσο, ο Χρουσος με πανεμορφη παραλια αλλα με χωματοδρομο. Μονο αν εχετε 4Χ4 η εντουρο. Επισης να εχετε αρκετα πραγματα, καθως εχει μια ταβερνα ολη και ολη.

Μετα απο 3 βδομαδες στην Μυτιληνη γεμιζεις στην Αθηνα με γεματες μπαταριες, αρκει να πω οτι ολες αυτες τις ημερες δεν ειχα φαει κρεας, ηπια ατελειωτα καραφακια και επηξα στις σαρδελες και στα χταποδια.

Χρειαζεσαι κατι αλλο για να γυρισεις φορτσατος στην Αθηνα???

κανε το φαρμακο σου ζωη,
 Σελίδες:  1  2  3  4  5  6

Go To Top