MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  25
Συγγραφέας: Θέμα: Πρόκειται να πάρω σκύλο
darkhard
Τακτικό μέλος
**

Registered: 15-1-2005
Member Is Offline

Διάθεση: κριτική

Εστάλη στις 28-8-2005 στις 11:17 Απάντηση με παράθεση
Πρόκειται να πάρω σκύλο

Θέλω να αποκτήσω ένα σκύλο κατά τον Οκτώβρη που θα ηρεμήσω λίγο απο τις υποχρεώσεις εκτός αττικής όπου και διαμένω.
Από μικρός ήθελα ένα σκύλο, πάντα έλεγα να πάρω, τώρα όμως το αποφάσισα που απέκτησα και δική μου στέγη, ευτυχώς μονοκατοικία.
Ομολογώ πως είμαι άν όχι τελείως, επιεικώς άσχετος με το ζήτημα "σκύλος στο σπίτι". Για εκείνο που είμαι σίγουρος είναι ότι θέλω ένα τεράστιο ζωο, τριχωτό ή μη.
Ρίξτε προς τα έδω καμμία συμβουλή γενικότερα για το ζήτημα αλλά και την επιλογή της οικογένειας που να ανήκει ο σκύλος.(εννοώ τη ρατσα αλλά όπως υποψιάζεστε η λέξη μου προκαλεί τον έμμετο). Αρσενικό ή θυληκό? τι πρέπει να γνωρίζω πριν πραγματοποιήσω αυτή την επιθυμία μου, τα σχετικά με τη φροντίδα, τι δεδομένα θα πρέπει να υπάρχουν για να είμαστε καλά κι εγώ κι ο σκύλος; Και ότι άλλο ξέρετε.

" Έτσι μίλησε ο Ζαρατούστρας κι έφυγε από τη σπηλιά του,αστραφτερός και δυνατός, σαν τον πρωινό ήλιο που προβάλλει πίσω από τα σκοτεινά βουνα."
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 28-8-2005 στις 11:50 Απάντηση με παράθεση

τυχερακιαααα!!!

προσπαθω και εγω να αποκτησω σκυλο, αλλα δυστυχως μεχρι σημερα ζω σε διαμερισμα και δεν μπορω να μπω σε αυτη την διαδικασια.
Καταρχην σε διαμερισμα ειναι εγκλημα να εχεις ενα ζωηρο - μεγαλοσωμο σκυλι και κατα δευτερον τα σκυλια σαλονιου δεν μου κανουν.

Εγω προτιμουσα τις ρατσες που εχουν χαρακτηριστει ως εξυπνες, και σαν προσωπικο μου βιτσιο εχω να αποκτησω ενα NewFoundland

Αλλα δυστυχως το βλεπω να ειναι δυσκολο προς το παρον γιατι δεν πρεπει να σκεφτεις μονο τι σου αρεσει αλλα και τι μπορεις να προσφερεις σε ενα σκυλι. Σκεψου πρωτα ολα αυτα και μετα μπες στην επιλογη να διαλεξεις.

ΥΓ... Σου ειπα ομως οτι εχω ενα υπεροχο γαταρο???
:D:D:D

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
darkhard
Τακτικό μέλος
**

Registered: 15-1-2005
Member Is Offline

Διάθεση: κριτική

Εστάλη στις 28-8-2005 στις 12:49 Απάντηση με παράθεση

ΥΓ Θα πεις καμμια ιδέα;;

" Έτσι μίλησε ο Ζαρατούστρας κι έφυγε από τη σπηλιά του,αστραφτερός και δυνατός, σαν τον πρωινό ήλιο που προβάλλει πίσω από τα σκοτεινά βουνα."
speedy
speechless

Registered: 13-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ!

Εστάλη στις 28-8-2005 στις 13:29 Απάντηση με παράθεση

Δεν ξέρω από ράτσες κ.τ.λ.
Πάντως πάρε αρσενικό...

ΟΚ
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 28-8-2005 στις 13:47 Απάντηση με παράθεση

μπερδευτηκες σπιντ...
δεν κανεις σχεση με το σκυλο, για παρεα τον θες....
:D

Τα αρσενικα να εχεις υποψη σου οτι ειναι πιο επιθετικα.

θα σου βαλω ενα νιουφι εν ωρα διασκεδασης να καταλαβεις.

κανε το φαρμακο σου ζωη,
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 28-8-2005 στις 13:48 Απάντηση με παράθεση

.

krino έχει επισυνάψει αυτή την εικόνα:
247012.jpg - 48.31kb

κανε το φαρμακο σου ζωη,
Nefertari
Decipher my eyes!

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: the '2 corners like on rails...

Εστάλη στις 28-8-2005 στις 17:03 Απάντηση με παράθεση
Ας σοβαρευτούμε λίγο,. οκ?

Παράθεση:
Originally posted by darkhard
Θέλω να αποκτήσω ένα σκύλο κατά τον Οκτώβρη που θα ηρεμήσω λίγο απο τις υποχρεώσεις εκτός αττικής όπου και διαμένω.
Από μικρός ήθελα ένα σκύλο, πάντα έλεγα να πάρω, τώρα όμως το αποφάσισα που απέκτησα και δική μου στέγη, ευτυχώς μονοκατοικία.
Ομολογώ πως είμαι άν όχι τελείως, επιεικώς άσχετος με το ζήτημα "σκύλος στο σπίτι". Για εκείνο που είμαι σίγουρος είναι ότι θέλω ένα τεράστιο ζωο, τριχωτό ή μη.

Δεν θα ξεκινήσω από το κλισέ "αγόρασε ένα βιβλίο", κακό δεν θα έκανε φυσικά, αλλά θα αρχίσω θέτοντας κάποιες ερωτήσεις που θα πρέπει ΕΣΥ να απαντήσεις στον εαυτό σου πρώτα.

Δηλαδή...

Πόσο χρόνο έχεις στην διάθεσή σου για την φροντίδα ενός σκυλιού? Μπορείς να το βγάζεις έξω για κατούρημα 3 φορές την ημέρα ανά 7-8ωρο περίπου? Και μην μου απαντήσεις πως φίλοι σου το βγάζουν 1 φορά την ημέρα και καθαρίζουν, γιατί θα σου απαντήσω, πως αν μπορείς εσύ να κρατηθείς επί 23 ώρες περιμένοντας να πας για κατούρημα, τότε πάσο!! Μία από τις 3 βόλτες δεν θα είναι του 5λεπτου απλά για κατούρημα, θα είναι της μισής ώρας το ελάχιστο για περπάτημα και άσκηση, μια και αναφέρεσαι σε μεγαλόσωμο ζώο.
Δεύτερον, έχεις χρόνο να ασχοληθείς μαζί του? Για χάϊδεμα, παιχδνίδι, προσοχή, εκμάθηση κλπ. ?
Τρίτον, έχεις την υπομονή που απαιτείται για ένα 3μηνο το ελάχιστο να μαζεύεις κάτουρα και σκατά από τα πατώματα του σπιτιού σου χωρίς να το δέρνεις και μέχρι να μάθει να τα κάνει έξω? Και μην μου ανταπαντήσεις περί αυλής και σκυλόσπιτου, γιατί υπολογίζεις να πάρεις κουτάβι κατά τον Οκτώβριο που σχεδόν ξεκινάει ο χειμώνας και θα είναι περίπου 3 μηνών. Τα κουτάβια έως 6-7 μηνών ειδικά αν είναι χειμώνας διαμένουν εντός γιατί κρυολογούν πολύ εύκολα...

Παράθεση:
Originally posted by darkhard
Αρσενικό ή θυληκό? τι πρέπει να γνωρίζω πριν πραγματοποιήσω αυτή την επιθυμία μου, τα σχετικά με τη φροντίδα, τι δεδομένα θα πρέπει να υπάρχουν για να είμαστε καλά κι εγώ κι ο σκύλος; Και ότι άλλο ξέρετε.

Πρώτα λοιπόν θα ξεκινήσουμε με τα άνω για να καταλήξουμε στη συζήτηση περί ράτσας, σκύλου εργασίας ή μη, αρσενικό ή θηλυκό κλπ. ...

Προς αποφυγή παρεξήγησης, δεν τα λέω τα άνω για να σου αλλάξω γνώμη ούτε και να με παρεξηγήσεις αν θεωρείς περί ύφους πίσω από τα λεγόμενα, γιατί δεν είναι έτσι... προσπαθώ απλώς να σου δείξω πως η απόφαση και μόνο να πάρει κανείς σκύλο είναι πανεύκολη. Η συνέχεια είναι δύσκολη και προσωπικά συγχίζομαι πάρα πολύ όταν βλέπω σκυλιά καθαρόαιμα ράτσας να βρίσκονται παρατημένα έξω, επειδή μεγαλώσανε πολύ, επειδή είμαστε πολυάσχολοι και δεν προλαβαίνουμε να τα φροντίσουμε κλπ. ...

Η συγκατοίκηση με ένα σκύλο είναι παρόμοια με έναν άλλον άνθρωπο εντός σπιτιού. Πρόκειται για διαφορετικό χαρακτήρα από εσένα και έχει τα ΙΔΙΑ δικαιώματα εντός, εκτός και επί τα αυτά... Όσον αφορά την συνενόηση, είναι σαν να έχεις ένα μωρό μέσα στο σπίτι που προσπαθείς να του δώσεις να καταλάβει με νοήματα... Θέλει υπομονή και επιμονή μέχρι η σχέση αυτή να δουλεύει άψογα και για τις δύο πλευρές...

Αν με όλα τα άνω είσαι οκ και αποφασισμένος αλλά και συνειδητοποιημένος, προχωράμε σε πιο λεπτομερή θέματα...

Φιλικά

Νεφ... :)

Υ.Γ. Μιλάω εκ πείρας στο συγκεκριμένο θέμα... :D

Queen of the two Lands, Lady of Abu Simbel, Daughter of Isis, High-priestess of Hathor.

MR2 club Greece & MR2 club U.K. - International Corfu Meeting 01/05 - 08/05/2009
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 28-8-2005 στις 17:54 Απάντηση με παράθεση

χμμμ η νεφ ηταν ακρως πιο αναλυτικη....

παντως να πω, οτι αυτα τα διλληματα δεν εχουν ευκολες απαντησεις αν αντικειμεικα δεν εισαι ειδικος.

Θα προτεινα λοιπον οτι αναποφευκτα οτι ο ντρακ πρεπει να απευθυνθει σε ενα ειδικο (ειτε κτηνιατρο, ειτε εκτροφειο) για να συζητησει μαζι του βασει τις αναγκες του και να προσδιορισει την ρατσα που θελει συνυφασμενο με το τι μπορει να προσφερει σε ενα σκυλι.

Παντως ειναι σωστες οι επισημανσεις της Νεφ, και επειδη εχω δει πολυ καλα σκυλια εργασιας να ρουχλιαζουν σε καναπεδες, σκεψου καλα τι θα κανεις, θα ηταν κριμα π.χ. να παρεις ενα μεγαλοσωμο λυκο και να το βαλεις να κανει οτι και ενα πεκινουα.... παιρνεις πεκινουα και το ληγεις. Το ιδιο ισχυει και απο την αναποδα, ενα πεκινουα δεν αντεχει να καθεται εξω σε ενα κηπο μονο του και να γαυγισει αμα δει να μπαινει καποιος...

Ομως ειμαι καθετος σε αυτο που λεω, καλες οι συμβουλες μας αλλα η γνωμη ενος ειδικου επαγγελματια ειναι αυτες που πρεπει να σου δωσουν κατευθυνση....

κανε το φαρμακο σου ζωη,
nick
Cya around

Registered: 29-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 28-8-2005 στις 18:04 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:

Πόσο χρόνο έχεις στην διάθεσή σου για την φροντίδα ενός σκυλιού? Μπορείς να το βγάζεις έξω για κατούρημα 3 φορές την ημέρα ανά 7-8ωρο περίπου? Και μην μου απαντήσεις πως φίλοι σου το βγάζουν 1 φορά την ημέρα και καθαρίζουν, γιατί θα σου απαντήσω, πως αν μπορείς εσύ να κρατηθείς επί 23 ώρες περιμένοντας να πας για κατούρημα, τότε πάσο!! Μία από τις 3 βόλτες δεν θα είναι του 5λεπτου απλά για κατούρημα, θα είναι της μισής ώρας το ελάχιστο για περπάτημα και άσκηση, μια και αναφέρεσαι σε μεγαλόσωμο ζώο.
Δεύτερον, έχεις χρόνο να ασχοληθείς μαζί του? Για χάϊδεμα, παιχδνίδι, προσοχή, εκμάθηση κλπ. ?
Τρίτον, έχεις την υπομονή που απαιτείται για ένα 3μηνο το ελάχιστο να μαζεύεις κάτουρα και σκατά από τα πατώματα του σπιτιού σου χωρίς να το δέρνεις και μέχρι να μάθει να τα κάνει έξω? Και μην μου ανταπαντήσεις περί αυλής και σκυλόσπιτου, γιατί υπολογίζεις να πάρεις κουτάβι κατά τον Οκτώβριο που σχεδόν ξεκινάει ο χειμώνας και θα είναι περίπου 3 μηνών. Τα κουτάβια έως 6-7 μηνών ειδικά αν είναι χειμώνας διαμένουν εντός γιατί κρυολογούν πολύ εύκολα...

Με αλλα λογια παρε καμμια ιγκουανα καλυτερα :D

Discover your subversive singularity
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 28-8-2005 στις 18:07 Απάντηση με παράθεση

Τα πράγματα είναι απλά: πήγαινε σε μια φιλοζωική εταιρία και περπάτα ανάμεσα στα κλουβιά. Το πρώτο σκυλί που θα σε κοιτάξει στα μάτια και θα σε κάνει να αισθανθείς κάτι μέσα σου να σκιρτά, πάρτο όπως είσαι και πήγαινέ το σπίτι.

Με τα σκυλιά ισχύει απόλυτα η φράση "έρωτας με την πρώτη ματιά" .

Δεν έχει σημασία αν είναι αρσενικό ή θηλυκό, αν είναι ημίαιμο ή εντελώς κοπρίτης, αν είναι μακρύτριχο ή κοντότριχο (ούτως ή άλλως πλαστικοποίηση δεν μπορείς να του κάνεις, άρα την τρίχα θα την υποστείς) , σημασία έχει να το θες και να σε θέλει κι αυτό.

Τα ημίαμα ζουν περισσότερο από ότι τα καθαρόαιμα, συχνά μπορεί να αποδειχθούν καλύτεροι χαρακτήρες, είναι γλυκύτατα, πιστά και πιο ανθεκτικά.

Αν έχεις κήπο, δεν χρειάζεται να το βγάζεις έξω 3 φορές. Μία μεγάλη βόλτα, φτάνει και πάντα με περιλαίμιο εκτός αν τον πας με το αυτοκίνητο κάπου στην εξοχή, όπου θα τον αφήσεις να παίξει και να τρέξει με την ψυχή του.

Τα εμβόλια, τα ξενοδοχειακά του (όταν χρειαστεί να τον αφήσεις σε kennel) και κάποια άλλα έξοδα είναι αντιμετωπίσιμα.

Αυτά!

Υ.Γ. Εναλλακτικά, πάρε το Ε της Ελευθεροτυπίας και δες στην ανάλογη στήλη αν κάποιο σκυλί σου κάνει κλικ.
 Σελίδες:  1  2  3  ..  25

Go To Top