MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  5  ..  25
Συγγραφέας: Θέμα: Πρόκειται να πάρω σκύλο
karmenqueasy
Posting Freak

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 8-9-2006 στις 19:51 Απάντηση με παράθεση

Με μακροπρόθεσμο ορίζοντα...αφού τα σκυλιά τα παίρνεις για πάνω από δέκα χρόνια....

(Αν και...)

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 8-9-2006 στις 21:01 Απάντηση με παράθεση

ʼντε, με το καλό! ;)

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
vipgr
μέλος

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: 3-3-07, 6.45π.μ.

Εστάλη στις 9-9-2006 στις 12:44 Απάντηση με παράθεση

Παρεμβαίνω απλα για να δηλώσω οτι διαβάζοντας αυτο το θέμα, (ολα τα σκυλοθέματα τα διαβάζω για να μπορώ να αντιμετωπίζω τον εχθρό :D ) ανατρίχιασα :D

La vida te da sorpresas, sorpresas te da la vida
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
palabras
Ο

Registered: 31-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No alarms.No surprises.

Εστάλη στις 10-9-2006 στις 13:16 Απάντηση με παράθεση

Ελληνικό ποιμενικό έχει μια φίλη, ντόπερμαν μια ΄θεία μου και μπουλ τεριέ ένας φίλος. Τα βρίσκω νευρικά με τα παιδιά, το ίδιο έχουν παρατηρήσει και οι ιδιοκτήτες τους. Επίσης και τα τρία μασουλάνε και διαλύουν ότι βρουν μπροστά τους. Το μπουλ τεριέ μέσα σε δυο μέρες έφαγε το μισό ξύλινο σπιτάκι του (του πήραν πλαστικό μετά και κοντεύει να το φάει κι αυτό :D ) και μια φορά που το είχαμε δέσει σε ένα δέντρο σε ένα εξοχικό ροκάνισε τον κορμό γύρω γύρω!!

Ενδεδειγμένοι φύλακες για παιδιά θεωρούνται τα κόλει, τα μπόξερ και οι μολοσσοί. Επίσης είναι ήρεμα και για μέσα σε σπίτι, δεν κάνουν ζημιές και εκπαιδεύονται εύκολα (μου το έχει πει εκπαιδευτής)

Στείρωση οπωσδήποτε, είτε σε αρσενικό είτε σε θηλυκό, καλύτερη εποχή οι έξι μήνες. Τα ζώα που δεν είναι στειρωμένα υποφέρουν, την κοπανάνε διατρέχοντας κινδύνους, τα αρσενικά τσακώνονται μέχρι σοβαρού τραυματισμού, δεν προσέχουν αυτοκίνητα, είναι στην κοσμάρα τους όταν σέρνουν θυληκές, τα θηλυκά επίσης διατρέχουν τον κίνδυνο να κολλήσουν αρρώστειες από αδέσποτα και με κάθε γέννα εξασθενεί ο οργανισμός και υποφέρουν από μαστίτιδες και όγκους στα γεννητικά τους όργανα.

Ο σκύλος μας είναι θαύμα πώς έφτασε τα 17 χρόνια μετά από τόσους καυγάδες. Δυο φορές το χρόνο ερχόταν αιμορραγώντας και οι δικοί μου δεν ήθελαν να ακούσουν για στείρωση, το έβρισκαν ...βάρβαρο !!!! Ώσπου πριν 8 χρόνια ένα σκυλί τον δάγκωσε στα αρχίδια και του έβγαλε το ένα έξω. Σε έξαλλη κατάσταση, όταν ο γιατρός με ρώτησε αν θα του το ξαναβάλει μέσα ή αν θα του τα κόψει και τα δύο, απάντησα "ΚΟΦΤΑ!!" Οι δικοί μου δεν είπαν κουβέντα εννοείται και από τότε το σκυλάκι ηρέμησε και αντί να τσακώνεται με άλλα σκυλιά , κάνει ωραιότατη παρέα.

Μια από τις σκύλες που έχουμε στη δουλειά κόντεψε να πεθάνει όταν ένα πιο μεγαλόσωμο σκυλί την ώρα που την είχε καβαλήσει αποφάσισε να αλλάξει μεριά. Της γύρισε την πλάτη του ενώ ήταν μέσα της και - φανταστείτε τη σκηνή - σε αυτή τη στάση η σκύλα στηριζόταν μόνο στα μπροστινά της πόδια, τα πίσω στον αέρα, ο αρσενικός να προσπαθεί να ξεφύγει τρέχοντας , να σέρνεται σε απόσταση με το κεφάλι η καυμένη, να την κουτρουβαλιάζει σε κατηφόρες και στο τσακ τον σταμάτησαν συνάδελφοι από το να την βγάλει σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας. Έπαθε τέτοια ζημιά που τα μισά της όργανα είχαν βγει έξω, χώρια οι πληγές στο κεφάλι.

Ξέφυγα από το θέμα, συγνώμη, αλλά κάπου διάβασα "οκ, αν δε θες να το στειρώσεις , πάρε αρσενικό". Είναι θέμα υγείας και μακροζωίας του ίδιου του ζώου, όχι τόσο βολέματος του ανθρώπου που ζει μαζί του.

I try not to drink too much, because when I'm drunk, I bite
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 10-9-2006 στις 16:52 Απάντηση με παράθεση

Παρολα αυτα παλαβρας, οι στειρωσεις φτιαχθηκαν στο συγχρονο πολιτισμο και ουχι πιο πριν...
Βεβαια εγω εχω γατες αλλα ακομα και αυτες δεν τις στειρωνω επ ουδενι....
σορυ για το οφ τοπικ, συνεχιστε.

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 10-9-2006 στις 21:29 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino
Παρολα αυτα παλαβρας, οι στειρωσεις φτιαχθηκαν στο συγχρονο πολιτισμο και ουχι πιο πριν...

Ναι. Και τα εμβόλια στους ανθρώπους στη σύγχρονη εποχή φτιάχτηκαν. Και τα υπερηχογραφήματα είναι προϊόντα της σύγχρονης εποχής. Και οι αξονικές ή οι μαγνητικές τομογραφίες, επίσης. Και η εγχείριση ανοικτής καρδιάς, πάλι στη σύγχρονη εποχή εφευρέθηκε. Και οι βαλβίδες. Και οι βηματοδότες. Ίσως τελικά δεν θα έπρεπε να τα αξιοποιούμε όλα αυτά. Υποπροϊόντα μιας διαφθαρμένης εποχής, γαμώτο!

Εμπρός στο δρόμο που χάραξαν οι Amish!

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
karmenqueasy
Posting Freak

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 11:00 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:

Πάάάάάάάλι βλακείες λέει...σπάω το κεφάλι μου να βρω ένα θέμα, ένα, σε ολόκληρο το μούλτι που ο κρίνο να είπε κάτι σωστό.

Στο θέμα μας, η τεχνική του ευνουχισμού στα ζώα είναι πάρα πολύ παλιά και συναντάται σε πολλούς πολιτισμούς.

Στην Ευρώπη, συγκεκριμένα, εδώ και αιώνες υπήρχε ειδικό επάγγελμα, αυτό του ευνουχιστή ζώων, το οποίο σήμερα, βέβαια, έχει εκλείψει. Αυτοί ήταν πλανόδιοι μάστορες, οι οποίοι πήγαιναν από χωριό σε χωριό και ευνούχιζαν έναντι αμοιβής οικόσιτα ζώα. Αν πάει κανείς σε χωριό και ρωτήσει κάποιον αγρότη, θα τού βεβαιώσει ότι αυτή η τεχνική ήταν μέχρι πρότινος διαδεδομένη.

Θα θυμάστε ασφαλώς και μια διήγηση του Καζαντζάκη από την Κρήτη, όταν προσέφεραν στον απελευθερωτή Βασιλιά Γεώργιο στην Κρήτη ως εξαίρετο έδεσμα αμελέτητα γουρουνιού, ενώ ταυτόχρονα ο χοίρος που είχε πρόσφατα απωλέσει τα αμελέτητά του γρύλλιζε πονεμένος εκεί τριγύρω. :D

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
palabras
Ο

Registered: 31-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No alarms.No surprises.

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 13:24 Απάντηση με παράθεση

Krino, o Σεβάχ τί ηλικία έχει?? Θα τον ζευγαρώσεις?? Έχεις εκείνο το φοβισμένο ακόμα?? Αρσενικό ή θηλυκό??

I try not to drink too much, because when I'm drunk, I bite
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 13:30 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Παράθεση:

Ναι. Και τα εμβόλια στους ανθρώπους στη σύγχρονη εποχή φτιάχτηκαν. Και τα υπερηχογραφήματα είναι προϊόντα της σύγχρονης εποχής. Και οι αξονικές ή οι μαγνητικές τομογραφίες, επίσης. Και η εγχείριση ανοικτής καρδιάς, πάλι στη σύγχρονη εποχή εφευρέθηκε. Και οι βαλβίδες. Και οι βηματοδότες. Ίσως τελικά δεν θα έπρεπε να τα αξιοποιούμε όλα αυτά. Υποπροϊόντα μιας διαφθαρμένης εποχής, γαμώτο!

Εμπρός στο δρόμο που χάραξαν οι Amish!

γμτ....
ισως τελικα ειμαι αρκετα πισω ενω αλλοι να ειναι πολυ πιο μπροστα απο οτι εγω....

οπως και να εχει, φανταζομαι την εποχη μετα απο το αυριο, να εχει βγει ενα κολπο να στειρωνται γυναικες απο καποιους τριτους οι οποιοι θα ελεγχουν την γεννητικοτα του πλυθυσμου χωρις φυσικα να ρωτιουνται, αυτα θα ειναι περιττα πραγματα....

Επισης θα ειχε ενδιαφερον να μπορουσαμε να παρακολουθουσαμε μια μελλοντικη συζητηση οπου αυτοι "οι τριτοι" θα τσακωνονται σε καποιο φορουμ για το αν ειναι σωστο να στειρωνονται αυτες οι γυναικες....

μεγαλη πλακα λεμε ε???
:D:D:D

ΥΓ..... ενιγουει, αλλο ηταν το πνευμα μου αλλα δυστυχως δεν εγινε κατανοητο....

κανε το φαρμακο σου ζωη,
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 13:36 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by palabras
Krino, o Σεβάχ τί ηλικία έχει?? Θα τον ζευγαρώσεις?? Έχεις εκείνο το φοβισμένο ακόμα?? Αρσενικό ή θηλυκό??

ο σεβαχακος μου παει σιγα σιγα δυο χρονων.

Ναι σκοπευω να το ζευγαρωσω αμα βρω, με εχει ταραξει και στο νιαουρισμα αυτες τις ημερες......

Και το φοβισμενο εχω, αλλα εχει ξεθαρεψει πλεον, ομως δυστυχως πρεπει να το εχουν στειρωσει οι προηγουμενοι ιδιοκτητες, ειναι θυληκο...

κανε το φαρμακο σου ζωη,
 Σελίδες:  1  2  3  4  5  ..  25

Go To Top