MultiForums.gr  MultiHosting.gr  Multilabs.gr  MultiPolls.gr  Webstocks.gr  
Humanity forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  5  6  ..  25
Συγγραφέας: Θέμα: Πρόκειται να πάρω σκύλο
palabras
Ο

Registered: 31-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No alarms.No surprises.

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 13:39 Απάντηση με παράθεση

Πειράζει από σκυλοθρεντ να το κάνω και λίγο γατοθρεντ??

Τη γάτα μου επειδή έμενα σε μονοκατοικία δεν πρόλαβα να τη στειρώσω πριν ζευγαρώσει. Τα γατιά ευτυχώς ήταν 2 (το τρίτο νεκρό) και δεν δυσκολεύτηκα να τα δώσω μετά από δυο μήνες. Με το που μετακομίζω σε πολυκατοικία όπου υποτίθεται θα ήταν περιορισμένη, το σκάει κινηματογραφικά από τον πέμπτο για να ζευγαρώσει, και τα κατάφερε. Το ότι βρήκε την πολυκατοικία όπου έμενε μόνο για μια εβδομάδα και γύρισε το θεωρώ θαύμα. Τα δεύτερα γατιά που ήταν τέσσερα έφτυσα αίμα για να τα δώσω. Για να μην υποφέρει κατά τον οργασμό - γιατί υποφέρει η θηλυκιά γάτα πραγματικά - άρχισα τα αντισυλληπτικά. Τα έβρισκα στα πιο απίθανα σημεία φτυσμένα. Ακόμα κι όταν άρχισα κάτι κύβους σαν ζάχαρη διαλυμένους στο φαγητό, πάλι έκανε 3-4 μέρες να ηρεμήσει - μαζί της κι όλη η πολυκατοικία. Τη στείρωσα και σε μια μέρα ήταν ένα χαρούμενο υγιές γατάκι. Κάτι σαν απολίνωση της έκαναν, δέσιμο στις σάλπιγγες, δε χρειάστηκε αφαίρεση μήτρας που θα χρειαζόταν - απότι μου είπε ο γιατρός- μετά από μια τρίτη γέννα.

Στα αρσενικά η στείρωση δεν είναι απαραίτητα ευνουχισμός. Το έμαθα όταν φιλοξένησα στειρωμένο γάτο. Τα @@ του ήταν στη θέση τους. Έπαιξε και ψιλοφλερτάκι με τη δικιά μου μάλιστα ;) Ο γάτος είχε όρεξη από ότι κατάλαβα, απλά το σπέρμα του δεν ήταν γόνιμο.

I try not to drink too much, because when I'm drunk, I bite
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
krino
Posting Freak

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 13:51 Απάντηση με παράθεση

Παλ, ειναι ενα θεμα το οποιο το εχω συζητησει με παρα πολυ κοσμο (απο πετ σοπ εως κτηνιατρους κλπ κλπ) αλλα συνεχιζω να εχω την ιδια αποψη:
Εαν εχω εγω ζωο (που εχω) δεν θα το στειρωσω ποτε - ποτε - ποτε!
Οταν πηρα τον σεβαχ αυτο το ειχα κατα νου, προτιμω να φτυνω αιμα παρα να το στειρωσω δεν με πειραζει. Σε αντιθεση περιπτωση προτιμω να εχω καναρινια η στην τελικη τιποτα, δεν ειναι υποχρεωτικο να εχω ζωα...

Το να εχω ομως κατ εμε, πρεπει να τηρουνται καποιες προυποθεσεις οι οποιες συνηθως δεν ειναι βολικες για τον συγχρονο πολιτισμο μας.... ετσι ενα στειρωμενο ζωο ειναι στην ουσια ενα κουρδιστο παιχνιδι που κουναει την ουρα του για να ειμαστε εμεις χαρουμενοι....
Πιστευω οτι τα ζωα εχουν δικαιωμα να ζουν και να πεθαινουν οπως γεννηθηκαν και οχι επειδη τα μαντρωνουμε στα διαμερισματα μας να τους κανουμε παρεμβασεις για να γινουν ευτυχισμενα....

σιγουρα ηταν ευτυχισμενα και πριν απο εμας ε???
:P

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
palabras
Ο

Registered: 31-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No alarms.No surprises.

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 14:24 Απάντηση με παράθεση

δεν είναι θέμα ευτυχίας, κι αν το θες έτσι θεωρώ ότι είναι ευτυχισμένη πλέον μαζί μου μια και δεν ξαναπροσπάθησε να φύγει ή να πηδήξει από το μπαλκόνι μετά τη στείρωση :P

Τόνισα νομιζω νωρίτερα ότι είναι θέμα υγείας και καλοπέρασης του ζώου και όταν έγραψα ότι "έγινε ένα παιχνιδιάρικο γατάκι" εννοούσα ότι πριν ήταν μέσα στη γκρίνια και στην ανησυχία. Μπορείς να πιστεύεις βέβαια πάντα ότι την στείρωσα για τη δική μου καλοπέραση και να αγνοείς όσα έχεις διαβάσει και ακούσει κατά καιρούς για το ότι είναι προς το συμφέρον του ζώου.

Κι αυτό με τις παρεμβάσεις πάλι... Η γάτα μου γεννήθηκε με επιπεφυκίτιδα, δε θα παρέμβω με αλοιφές και πλύσεις?? ʼλλα ζωάκια έχουν γεννηθεί με σοβαρότερα προβλήματα υγείας, δε θα παρέμβεις, θα τα αφήσεις να υποφέρουν?? Το σκύλο μας έπρεπε να μην τον στειρώσω και να περιμένω σε ποιόν από τους επόμενους καυγάδες θα πέθαινε από αιμορραγία??

Υπάρχουν και πιο σκληροπυρηνικοί από σένα πάντως που μου κάνουν κήρυγμα επειδή έχω κλεισμένο το γατάκι σε ένα διαμέρισμα. Κατά τη γνώμη τους θα έπρεπε να το αφήσω στο δρόμο (δεν το έπαιρνε κανείς επειδή γεννήθηκε με το πίσω ποδαράκι ελαττωματικό) όπου θα ψοφούσε μια ώρα αρχύτερα λόγω αυτού του μειονεκτήματος σε σχέση με τα άλλα. Δε θα επενέβαινα στη φύση τότε βλέπεις...

I try not to drink too much, because when I'm drunk, I bite
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 14:48 Απάντηση με παράθεση

Κοιτα, αν αφησω το γατο μου εξω στο δρομο, την αλλη μερα θα πεθανει μιας και αν ξερεις τα περσικα γατια ειναι απο την φυση τους αμυντικα γατια και οχι επιθετικα..... μπορει να τα κοπανας και αυτα δεν κανουν τιποτα, στο δρομο λοιπον θα τον κανανε του αλατιου οι αλλες γατες η σκυλοι και αυτος θα καθοταν να τις κοιταει.....

Δεν αγνοω τιποτα, απλα εγω πηρα γατο με καποιες προυποθεσεις και μια απο αυτες ηταν οτι δεν θα το στειρωνα ποτε. Εαν δεν υπηρχε αυτη η συνθηκη οπως ειπα πιο πανω δεν θα τον επαιρνα μιας και ειναι βασικη μου αρχη με τα ζωα.
Ωστοσο δεν λεω οτι ετσι πρεπει να κανεις και εσυ, αλλα τουλαχιστον υπερασπιζομαι την αποψη μου....

κανε το φαρμακο σου ζωη,
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 16:22 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by krino
Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Παράθεση:
Παρολα αυτα παλαβρας, οι στειρωσεις φτιαχθηκαν στο συγχρονο πολιτισμο και ουχι πιο πριν...

Ναι. Και τα εμβόλια στους ανθρώπους στη σύγχρονη εποχή φτιάχτηκαν. Και τα υπερηχογραφήματα είναι προϊόντα της σύγχρονης εποχής. Και οι αξονικές ή οι μαγνητικές τομογραφίες, επίσης. Και η εγχείριση ανοικτής καρδιάς, πάλι στη σύγχρονη εποχή εφευρέθηκε. Και οι βαλβίδες. Και οι βηματοδότες. Ίσως τελικά δεν θα έπρεπε να τα αξιοποιούμε όλα αυτά. Υποπροϊόντα μιας διαφθαρμένης εποχής, γαμώτο!

Εμπρός στο δρόμο που χάραξαν οι Amish!

γμτ....
ισως τελικα ειμαι αρκετα πισω ενω αλλοι να ειναι πολυ πιο μπροστα απο οτι εγω....

οπως και να εχει, φανταζομαι την εποχη μετα απο το αυριο, να εχει βγει ενα κολπο να στειρωνται γυναικες απο καποιους τριτους οι οποιοι θα ελεγχουν την γεννητικοτα του πλυθυσμου χωρις φυσικα να ρωτιουνται, αυτα θα ειναι περιττα πραγματα....

Επισης θα ειχε ενδιαφερον να μπορουσαμε να παρακολουθουσαμε μια μελλοντικη συζητηση οπου αυτοι "οι τριτοι" θα τσακωνονται σε καποιο φορουμ για το αν ειναι σωστο να στειρωνονται αυτες οι γυναικες....

μεγαλη πλακα λεμε ε???
:D:D:D

ΥΓ..... ενιγουει, αλλο ηταν το πνευμα μου αλλα δυστυχως δεν εγινε κατανοητο....

Είσαι όντως πίσω, αφού η "στείρωση" των γυναικών υπάρχει και γίνεται εδώ και δεκαετίες.

Αλλά από ό,τι καταλαβαίνω απο το μήνυμά σου, η ένστασή σου είναι στο ότι θα πρέπει να ερωτώνται τα καημένα τα ζωάκια και να μη τα στειρώνουμε εμείς, τα κακά αφεντικά, επειδή έτσι γουστάρουμε, ε;

Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι όποιος αντιτίθεται στη στείρωση δεν νοείται για φιλόζωος, αλλά ακριβώς το αντίθετο.
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
runtimeError
un chien andalou
**

Registered: 25-4-2004
Member Is Offline

Διάθεση: σιωπή

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 16:32 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Παλ, ειναι ενα θεμα το οποιο το εχω συζητησει με παρα πολυ κοσμο (απο πετ σοπ εως κτηνιατρους κλπ κλπ) αλλα συνεχιζω να εχω την ιδια αποψη:
Εαν εχω εγω ζωο (που εχω) δεν θα το στειρωσω ποτε - ποτε - ποτε!
Οταν πηρα τον σεβαχ αυτο το ειχα κατα νου, προτιμω να φτυνω αιμα παρα να το στειρωσω δεν με πειραζει. Σε αντιθεση περιπτωση προτιμω να εχω καναρινια η στην τελικη τιποτα, δεν ειναι υποχρεωτικο να εχω ζωα...

Το να εχω ομως κατ εμε, πρεπει να τηρουνται καποιες προυποθεσεις οι οποιες συνηθως δεν ειναι βολικες για τον συγχρονο πολιτισμο μας.... ετσι ενα στειρωμενο ζωο ειναι στην ουσια ενα κουρδιστο παιχνιδι που κουναει την ουρα του για να ειμαστε εμεις χαρουμενοι....
Πιστευω οτι τα ζωα εχουν δικαιωμα να ζουν και να πεθαινουν οπως γεννηθηκαν και οχι επειδη τα μαντρωνουμε στα διαμερισματα μας να τους κανουμε παρεμβασεις για να γινουν ευτυχισμενα....

σιγουρα ηταν ευτυχισμενα και πριν απο εμας ε???
:P

Καταλαβαίνω γιατί σκέφτεσαι έτσι, όμως η μη επέμβαση στην φύση και το δικαίωμα ενός ζώου να ζει και να πεθαίνει, όπως γεννήθηκε, προϋποθέτουν και το ότι θα είναι ελεύθερο να ζευγαρώνει σε κάθε περίοδο οίστρου, αλλιώς το ζώο πραγματικά υποφέρει. Γίνεται όμως κάτι τέτοιο; Μπορεί να μην το συνειδητοποιείς, αλλά και το να έχεις π.χ. μία γάτα κλεισμένη στο σπίτι τις ημέρες τού οίστρου και να μην την αφήνεις να ζευγαρώσει, και αυτό είναι τρόπον τινά μία επέμβαση στην φύση.

Δυστυχώς τα αδέσποτα τα δημιουργούν οι φιλόζωοι.

Δεν με νοιάζει.
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 16:35 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:

Είσαι όντως πίσω, αφού η "στείρωση" των γυναικών υπάρχει και γίνεται εδώ και δεκαετίες.

προκειται για στειρωση που γινεται εν γνωση τους.... εγω ομως μιλησα χωρις την συναινεση τους... μαλλον δεν με διαβασες προσεκτικα.... (οχι οτι ειναι η πρωτη φορα βεβαια)

Αλλά από ό,τι καταλαβαίνω απο το μήνυμά σου, η ένστασή σου είναι στο ότι θα πρέπει να ερωτώνται τα καημένα τα ζωάκια και να μη τα στειρώνουμε εμείς, τα κακά αφεντικά, επειδή έτσι γουστάρουμε, ε;

Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι όποιος αντιτίθεται στη στείρωση δεν νοείται για φιλόζωος, αλλά ακριβώς το αντίθετο.

Αγαπητη μου εχω φαει απειρες ωρες σε πετ σοπ και ιατρεια ζωων γιατρων να μου εξηγουν τις θεωριες τους....
Αυτοι απο επιστημονικη αποψη εχουν δικαιο και εγω εχω δικαιο απο ηθικη.
Η μηπως πρεπει να τιθεται και η ηθικη μου υπο αμφισβητηση???

Σε μια μαλιστα γιατρο (γυναικα) που με ειχε πρηξει, της προτεινα να αρχισουμε απο την ιδια τις στειρωσεις και να μας πει τις εντυπωσεις αφου θα ξερει γιατι πραγμα μιλαμε....
χμμμ μαλλον την ειδα λιγο τσαντισμενη....

κανε το φαρμακο σου ζωη,
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 16:43 Απάντηση με παράθεση

Επιτελους διαβαζω και ενα μυνημα που καποιος καταλαβαινει τι λεω!!!

Παράθεση:
Originally posted by runtimeError

Καταλαβαίνω γιατί σκέφτεσαι έτσι, όμως η μη επέμβαση στην φύση και το δικαίωμα ενός ζώου να ζει και να πεθαίνει, όπως γεννήθηκε, προϋποθέτουν και το ότι θα είναι ελεύθερο να ζευγαρώνει σε κάθε περίοδο οίστρου, αλλιώς το ζώο πραγματικά υποφέρει. Γίνεται όμως κάτι τέτοιο; Μπορεί να μην το συνειδητοποιείς, αλλά και το να έχεις π.χ. μία γάτα κλεισμένη στο σπίτι τις ημέρες τού οίστρου και να μην την αφήνεις να ζευγαρώσει, και αυτό είναι τρόπον τινά μία επέμβαση στην φύση.

Φυσικα και εχεις δικαιο.... ετσι μαζι με τον γατο μου για αυτο το λογο πηρα και γατα, τωρα κανουν βολτες μαζι.
Προσπαθησα με χιλιους τροπους να μην τα περιοριζω και να ειναι οσο γινεται χωρις επεμβασεις και νομιζω οτι τα εχω καταφερει.

Δυστυχώς τα αδέσποτα τα δημιουργούν οι φιλόζωοι.

Μακρια απο αυτους ραν...
στην ουσια το παιζουν διπλο ταμπλο και δεν αναλαμβανουν τις ευθυνες τους.

κανε το φαρμακο σου ζωη,
TheCat
Posting Freak

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 16:45 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Παράθεση:

προκειται για στειρωση που γινεται εν γνωση τους.... εγω μιλαω χωρι; την συναινεση τους... μαλλον δεν με διαβασες προσεκτικα.... (οχι οτι ειναι η πρωτη φορα βεβαια)

Και όμως, πολύ προσεκτικά σε διάβασα. Και σε ρωτώ (ξανά) : δηλαδή το πρόβλημά σου είναι ότι δεν έχουμε τη συναίνεση των ζώων μας πριν τα στειρώσουμε;

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
krino
Posting Freak

Member Is Offline

Εστάλη στις 11-9-2006 στις 16:54 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Και όμως, πολύ προσεκτικά σε διάβασα. Και σε ρωτώ (ξανά) : δηλαδή το πρόβλημά σου είναι ότι δεν έχουμε τη συναίνεση των ζώων μας πριν τα στειρώσουμε;

Εκτος απο εξυπναδες μπορεις να συνδραμεις διαφορετικα σε ενα θρεντ???

Δηλαδη εσυ εαν πας το σκυλακι σου για στειρωση, την προηγουμενη μερα το συζητατε???
Μαζευετε ολοι η οικογενοια και του το λετε???
ξερεις φλοξακο τωρα που θα σε παμε να σου κοψουμε τα παπαρια, στην ουσια θα ειναι για το καλο σου ναι???
γουβ γουβ ο φλοξακος.... και μετα φραππππππ μια χαρα ε??

το προβλημα μου λοιπον για να το πιασεις, ειναι οτι οσο θα σε ενοχλουσε αν σε πηγαινανε αυριο να σου ξηλωσουνε τα γεννητικα σου οργανα θεωρω οτι το ιδιο προβληματικο ειναι να το κανεις στο σκυλο σου, τουλαχιστον για να συνεχισει να ειναι μαζι μου και να ειναι ευτυχισμενος οπως γραφεται εδω μεσα.

Αν το ζητημα λοιπον του να ερθει καποιος και να σε παει (ασχετα να θες η οχι) σε χειρουργειο και να σου βγαλει τις ωοθηκες, ειναι ζητημα το οποιο ισως και να σε ενοχλει ισως και οχι.... τοτε νομιζω οτι ημουν υπερβολικος σε οτι εγραψα και περι μπαρδον για την ενοχληση.......

μουλτι σπολατι.....
;)

κανε το φαρμακο σου ζωη,
 Σελίδες:  1  2  3  4  5  6  ..  25

Go To Top