MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  MultiPlanet.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  8
Συγγραφέας: Θέμα: ΣΚΣ
Alepou
Alma libre
*

Registered: 3-2-2005
Member Is Offline

Διάθεση: Φευγάτη

Εστάλη στις 21-2-2005 στις 12:40 Απάντηση με παράθεση
ΣΚΣ

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι, εάν γνωρίζετε...

Πριν μερικούς μήνες, ξύπνησα ένα πρωί με το δεξί μου χέρι μουδιασμένο, κυρίως ο αντίχειρας και η κάτω πλευρά της παλάμης. Θεωρώντας πως συνέβη αυτό που λέμε "το πλάκωσα στον ύπνο" δεν έδωσα σημασία και πήγα στη δουλειά μου. Στη διάρκεια της ημέρας ξεμούδιασε το περισσότερο τμήμα εκτός από τον αντίχειρα. Τα επόμενα βράδια ήταν αδύνατο να κοιμηθώ ή να δουλέψω από τους πόνους και το συνεχές μούδιασμα.

Ο ορθοπεδικός που επισκέφτηκα, διέγνωσε σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα στο τελευταίο στάδιο και πρότεινε εγχείρηση. Ζήτησε να κάνω ηλεκτρομυογράφημα, το οποίο βγήκε καθαρό και τελικά, μου έδωσε κάποια παυσίπονα. Μειώθηκε κάπως ο πόνος, αλλά το μούδιασμα παρέμεινε, ώστε είναι σα να μην έχω αφή στον αντίχειρα.

Επισκέφτηκα νευρολόγο, ο οποίος μου έδωσε πιο δυνατά παυσίπονα, είπε πως δεν είναι ΣΚΣ, αλλά υπερκόπωση από τον υπολογιστή. Επίσης, σύστησε να με ξαναδεί ορθοπεδικός.

Πήγα σε 3ο γιατρό (ξανά ορθοπεδικό), ο οποίος ξαναμίλησε για ΣΚΣ, έδωσε εντολή για φυσικοθεραπείες, και νάρθηκα.
Ο φυσικοθεραπευτής είπε, πως ενώ φαίνεται για "καραμπινάτο σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα, είναι πιθανό να προέρχεται από πρόβλημα στον αυχένα, που αντιδρά στο χέρι."
Μετά τις φυσικοθεραπείες, δεν πονάω τόσο (μόνο όταν το ζορίζω), αλλά το μούδιασμα είναι σταθερό.

Δυστυχώς, άλλες καταστάσεις δε μου επέτρεψαν να πάω ως τώρα να δω και άλλον γιατρό, αλλά, ακόμη κι αν πάω, δεν ξέρω πλέον τι να πιστέψω και ποιος δίνει σωστή αγωγή.

Ξέρετε κάτι σχετικά? Έχει πιθανότητες να έχει δίκιο ο φυσικοθεραπευτής? Πως σας φαίνεται να πήγαινα σε γιατρό προφασιζόμενη πόνους στον αυχένα για να το ψάξουν από κει?

Συγνώμη εάν σας κούρασα με το μεγάλο μήνυμά μου, αλλά, εάν γνωρίζετε κάτι, σας παρακαλώ βοηθήστε με! Κουράστηκα να πηγαίνω από γιατρό σε γιατρό και να μη βλέπω αποτέλεσμα.

Ξέχασα να σας πω πως ο πρώτος γιατρός είπε πως μετά το χειρουργείο που είναι 10 λεπτά υπόθεση, χρειάζεται 3 μήνες ανάρρωση, χωρίς να πιάνεις ούτε ποτήρι στο χέρι!!! Ισχύει αυτό???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Οι στόχοι πρέπει να έχουν ημερομηνία λήξης, αλλιώς γίνονται όνειρα. Κι όταν τα όνειρα δεν πραγματοποιούνται, γίνονται εφιάλτες.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's ICQ status  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
ΙΣΟΒΙΤΗΣ
Ο+Ο=33
*

Registered: 15-2-2005
Member Is Offline

Διάθεση: 3A

Εστάλη στις 21-2-2005 στις 20:57 Απάντηση με παράθεση

Θα πάρεις ένα σκόρδο και ένα κρεμμύδι (τριμμένα), θα τα βάλεις σε ένα πανί και θα το τυλίξεις στο σημείο που μουδιάζει το χέρι σου.
Αύριο θα ξυπνήσεις περδίκι:D

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»
E = G M m / r
E = 1/2 m v2
v = ( 2 G M / r )1/2
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
JaneDoe
καθηγητής

Registered: 12-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: In your face

Εστάλη στις 21-2-2005 στις 22:53 Απάντηση με παράθεση

alepou μπερδευτηκα
τι ειναι το σκς?

Αν σου κατσω θα σκασεις;
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Alepou
Alma libre
*

Member Is Offline

Εστάλη στις 22-2-2005 στις 08:46 Απάντηση με παράθεση

Καλή μου Jane το ΣΚΣ είναι συντόμευση για το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα.
Ισοβίτη μου... να μην αχρηστευτεί το χέρι μου με ενδιαφέρει, όχι να φτιάξω τζατζίκι! :)
Παρεπιπτόντως, ο φυσικοθεραπευτής μου σύστησε να βάζω πάγο κάθε φορά που τελειώνω με τον υπολογιστή.

Οι στόχοι πρέπει να έχουν ημερομηνία λήξης, αλλιώς γίνονται όνειρα. Κι όταν τα όνειρα δεν πραγματοποιούνται, γίνονται εφιάλτες.
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's ICQ status  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
ASSOS
No Limit !!!

Registered: 4-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Καλή συνέχεια σε όλους με σεβασμό και εκτίμηση.

Εστάλη στις 22-2-2005 στις 09:34 Απάντηση με παράθεση

Ρε ALEPOUDAKI ήρθες εδώ να ζητήσεις συμβουλές ιατρίκης είσαι με τα καλά σου, η μόνες σημβουλές που θα λάβεις είναι πως να ξεκάνεις τον εαυτό σου (ΞΤΕ).

Έχω ένα φίλο που όταν κρύβο΅αι. Με βρίσκει πάντα. Οπου κι αν πάω ΅΄ ακολουθεί σαν σκιά. Οταν του λέω πως δεν αντέχω πια να ζω για πάντα. Λέει, πες πως είναι η τελευταία φορά. Ετσι επιστρέφω πάντα. Στη χώρα του πουθενά. Βγαίνω στους δρό΅ους πάντα. Σαν να’ ναι η πρώτη φορά. Εχω ένα φίλο που όταν κλαίω γελάει πάντα. Οταν γελάω κλαίει κρυφά. Γράφει ένα κύκλο στον αέρα και ΅ου λέει πάντα. Κάθε φορά είναι η τελευταία φορά.

http://assos.multiblogs.gr
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Aim  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
Alepou
Alma libre
*

Member Is Offline

Εστάλη στις 22-2-2005 στις 09:51 Απάντηση με παράθεση

Δηλαδή, ευτυχώς που δε μου είπε κανείς να το χτυπήσω με σφυρί για να μην πονάει... :P

αχ... ρίχνοντας μια ματιά σε άλλα ποστς σκέφτηκα πως θα έπαιρνα καμιά... σοβαρή (?) απάντηση...

Comte De St Germain
.

Registered: 17-6-2003
Member Is Offline

Εστάλη στις 22-2-2005 στις 11:53 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Alepou

αχ... ρίχνοντας μια ματιά σε άλλα ποστς σκέφτηκα πως θα έπαιρνα καμιά... σοβαρή (?) απάντηση...

Mε κάθε καλή πρόθεση και χωρίς παρεξήγηση, δε θα λάβεις σοβαρές απαντήσεις αν ρωτάς στα φόρα αντί να πας σε κάποιο ιατρό/νοσοκομείο μέχρις να πάρεις μιαν έγκυρη απάντηση.
Το ότι έκανες ηλεκτρομυογράφημα και βγήκε καθαρό και αυτό δε σου ήταν επαρκές επειδή το μούδιασμα συνεχίζει, δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να πάρεις και μια δεύτερη και μια τρίτη γνώμη μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

Προσωπικά, το βρίσκω ανεύθυνο να τρέχεις σε φυσιοθεραπευτές οι οποίοι ΔΕΝ είναι ιατροί και να ρωτάς στα φόρα για "σοβαρές" απαντήσεις.

Κάνε ένα καλό στον εαυτό σου, μην παίζεις μ'αυτά τα πράγματα και κλείσε ραντεβού σε κάποιο νοσοκομείο.
Καλή μέρα νά'χεις.

Όχι.
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
JaneDoe
καθηγητής

Registered: 12-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: In your face

Εστάλη στις 22-2-2005 στις 12:54 Απάντηση με παράθεση

θα μου πει κανεις τι ειναι το ΣΚΣ????

Αν σου κατσω θα σκασεις;
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Alepou
Alma libre
*

Member Is Offline

Εστάλη στις 22-2-2005 στις 12:56 Απάντηση με παράθεση

Καλέ μου κόμη, μετά το ΗΜΓ πήγα σε άλλους 2 γιατρούς και ο τρίτος με έστειλε για φυσικοθεραπείες... δε ζήτησα διάγνωση, μήπως ξέρετε κάτι σχετικά ρώτησα... εάν είχε κανείς παρόμοια εμπειρία ή ξέρει κάτι όσον αφορά την επέμβαση...

Φυσικά και δεν ακολουθώ "γιατροσόφια" που λέει ο καθένας, απλά, επειδή 4 άνθρωποι είδαν τις ίδιες εξετάσεις και είχαν 4 διαφορετικές απόψεις, ρώτησα πως σας φαίνεται να έψαχνα και αυτό που είπε ο φυσικοθεραπευτής για τον αυχένα... ενόχληση δεν έχω, αλλά, εάν την προφασιζόμουν?

Και δεν παρεξηγούμαι τόσο εύκολα, don't worry! :)

Alepou
Alma libre
*

Member Is Offline

Εστάλη στις 22-2-2005 στις 13:03 Απάντηση με παράθεση

Jane.... το ΣΚΣ είναι συντόμευση για το Σύνδρομο Καρπιαίου Σωλήνα...

Σελίδες:  1  2  3  ..  8

Go To Top