MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  Webstocks.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4
Συγγραφέας: Θέμα: Περί επιστήμης,μεταφυσικής και άλλων δαιμονίων...
andreasthess
μεταπτυχιακός
**

Registered: 9-3-2005
Member Is Offline

Διάθεση: να πάρω τα βουνά

Εστάλη στις 5-5-2005 στις 12:57 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by klimt74

ʼμεση πρόσβαση σε αποδείξεις δεν έχω..Όσον αφορά τις ενδείξεις υπάρχουν μα είναι κυρίως εμπειρικές,ήτοι αναξιόπιστες..Αυτό είναι και ένα από τα βασικά μου κίνητρα που σκοπεύω να σπουδάσω την επιστήμη της νευροφυσιολογίας μετά το καλοκαίρι(ίσως και μετά το άλλο γιατί το αποφάσισα ολίγον αργά..)στην Αγγλία,ξεκινώντας από γενική βιολογία.Βεβαίως δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου να γίνω ασκούμενος σε οτιδήποτε,παρά μόνον τα τμήματα έρευνας κι ανάπτυξης,είτε εδώ είτε έξω..:)

Oπότε,καταλαβαίνεις γιατί δέν μπορεί να πεισθεί κάποιος από τα λεγόμενά σου,έτσι δέν είναι;
Αυτή ακριβώς η αδυναμία εύρεσης αποδείξεων (καί η πίστη σέ απλές...εικασίες) είναι πού τοποθετούν τή ''μεταφυσική" καί τήν κοκκινοσκουφίτσα σέ κοινό παρονομαστή (κατα τήν γνώμη μου,καί μόνον)

Παράθεση:
Πέρα από πολλά που είναι δικές μου πρωτότυπες σκέψεις βασισμένες σε προσωπικές εμπειρίες κι ανθρώπους που έχω γνωρίσει από κοντά, σε παραπέμπω στον Kant,στον Carl Jung,στον Castaneda,στον Marcel Prust,στον Herman Hesse,στον Pierre Teilhard de Cheirdene,στους James Lavlok/Margulis και την σύγχρονη Υπόθεση/Θεωρία της Γαίας τους,στον Einstein,στον Κωνστ.Καραθεοδωρή,στον Wer.Heizenberg,στον Πλάτων,στον Αριστοτέλη,στον Πυθαγόρα,στα σύγχρονα Μαθηματικά(Θεωρία Παιγνίων/Χάους/Πολυπλοκότητας/Συστημάτων κτλ) κι αρκετούς άλλους...:)

Επειδή δέν έχω διαβάσει τούς περισσότερους από τούς παραπάνω,θα ρωτήσω ειδικά γιά κάποιους:
Από τόν Αινστάιν,τόν Χάιζενμπεργκ καί τή θεωρεία τού χάους (Πριγκοζίν υποθέτω) πώς αντλούνται αυτά τα συμπεράσματα;
Ο Καραθεοδωρής από ότι θυμάμαι ήταν μαθηματικός
Ο Καστανέντα από ότι (καί πάλι) θυμάμαι,ήταν....παπατζής
για τούς αρχαίους Ελληνες φιλοσόφους έχω να διαπιστώσω τό εξής:
ολοι είχαν άποψη γιά τό κάθε ένα (φυσικό ή φιλοσοφικό) ζήτημα.Αυτό τό γεγονός έδωσε σωρεία απόψεων,από τίς οποίες πολλές έχουν επικρατήσει/αποδειχτεί,αλλά υπάρχει καί ένας απίθανα μεγάλυτερος αριθμός μή-αποδεικνυομένων θεωρειών,τίς οποίες,όλοι μας τίς...ξεχνάμε.

Παράθεση:

Πολύ εύστοχο το ερώτημα για την δαρβίνεια θεωρία της εξέλιξης..Είναι κάτι που κι εγώ έχω αναρωτηθεί έντονα.Ίσως όντως στο παρελθόν,στα "χρυσά κλασσικά χρόνια" και πιο πριν,στα χρόνια της Ησιοδικής θεογονίας,του Ομήρου και των Πελασγών η εν λόγω υπεραισθητήρια αντίληψη να ήταν πολύ ισχυρότερη και οι αναφορές της μυθολογίας μας κι όχι μόνο περί κεραυνών του Δία,περί μεταμορφώσεων & μεταλλάξεων(Μινόταυρος),περί ημίθεων,περί άνω και κάτω κόσμου να ήταν κάτι πολύ περισσότερο από παραβολές κι αλληγορίες..Και γιατί υποβαθμίστηκε στα χρόνια μας λοιπόν..;Ίσως λόγω της υπερβολικής εξάρτησης του ανθρώπου με την τεχνολογία,λόγω της κακής χρήσης της τεχνολογίας,λόγω της προσπάθειας επιβολής στην φύση και απόλυτου ελέγχου αυτής,κι όχι συμβίωσης και συνύπαρξης..Μέσω του DNA θεωρώ πως περνά η δυνατότητα,το δυναμικό της εμφάνισης φαινομένων ESP,κι όχι η ικανότητα,η εμφανής,συνειδητή κι απροκάλυπτη δηλ. εκδήλωση του φαινομένου..Ίσως όντως με κάθε νέα γενιά η δυνατότητα(που αφορά το βιολογικό/κληρονομικό μέρος)να ενισχύεται..Η ικανότητα όμως δεν είναι κληρονομική μα επίκτητη : είμαστε ίσως εφοδιασμένοι με περισσότερα και ισχυρότερα "όπλα" μα μην γνωρίζοντας πως να τα χρησιμοποιήσουμε και μην πιστεύοντας στην ύπαρξή τους αδυνατούμε να τα οπλίσουμε κι αυτά παραμένουν άσφαιρα..Ίσως πρέπει να "απαλλαγούμε" από ένα μεγάλο μέρος του διαλεκτικού υλισμού,του αυταπόδεικτου ορθού λόγου και της "επιστήμης" που μας ταλανίζει εδώ και ~2000 χρόνια και να επανακαλύψουμε την κοιμώμενή μας πνευματικότητα για να αρχίσουμε να δημιουργούμε κι όχι να κατασκευάζουμε,αναλύουμε και επιστημολογούμε εις μάτειν...;)

Η τεχνολογία φίλε Κλίμτ,υπάρχει τα τελευταία 100 χρόνια.
Η διάφορες "διαισθήσεις' όμως,δέν έχουν καταγραφεί ούτε στά παλιώτερα ιστορικά βιβλία (αρκετές χιλιάδες χρόνια πρίν)
Εκτός αυτού,άν η τεχνολογία μπορούσε νά υποβιβάσει κάποια αίσθηση,γιατί δέν μπόρεσε να τό κάνει καί στίς υπόλοιπες;

Υ.Γ. οι μεταλλάξεις τών ειδών,είναι απολύτως φυσική διεργασία,καί όλα τά σημερινά είδη αποτελούν μετάλλαξη κάποιου παλαιώτερου.
ΔΕΝ τήν ανακάλυψε τήν γεννετική ο ανθρωπος.Η γεννετική υπήρχε εκατομμύρια χρόνια πρίν,απλά οι μεταλλάξεις της χρειάζονταν πολύ περισσότερο χρόνο γιά νά γίνουν.

[url]www.acropolisrally.gr[/url]

[url]www.trf.gr[/url]
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
ASSOS
No Limit !!!

Registered: 4-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Καλή συνέχεια σε όλους με σεβασμό και εκτίμηση.

Εστάλη στις 6-5-2005 στις 13:26 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
"Δαιμόνιο" είναι ένας φόβος,μία φοβία,τύψη,φθόνος,αδυναμία,μίσος κτλ και η μόνη (ψευδο)επιστήμη με την οποία θα μπορούσε να έχει σχέση είναι η ψυχολογία..
Αν έχεις την καλωσύνη όμως γίνε πιο σαφής...:)

... Δεν είναι μόνο αυτά δεμόνια εχει ο διάβολος και έχει αρκετα !!!

... Εκτός από την ψυχολογια και την θρησκειολογια σαν επιστήμες υπάρχουν άλλες επιστήμες που ασχολούνται με αυτα;

Έχω ένα φίλο που όταν κρύβομαι. Με βρίσκει πάντα. Οπου κι αν πάω με ακολουθεί σαν σκιά. Οταν του λέω πως δεν αντέχω πια να ζω για πάντα. Λέει, πες πως είναι η τελευταία φορά. Ετσι επιστρέφω πάντα. Στη χώρα του πουθενά. Βγαίνω στους δρόμους πάντα. Σαν να’ ναι η πρώτη φορά. Εχω ένα φίλο που όταν κλαίω γελάει πάντα. Οταν γελάω κλαίει κρυφά. Γράφει ένα κύκλο στον αέρα και μου λέει πάντα. Κάθε φορά είναι η τελευταία φορά.

http://assosgreek.blogspot.gr/
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Aim  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
andreasthess
μεταπτυχιακός
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 9-5-2005 στις 17:36 Απάντηση με παράθεση

Στό "Περισκόπιο Τής Επιστήμης" αυτού τού μήνα,το κεντρικό άρθρο έχει να κάνει μέ ''δαιμονισμένους" καί "εξορκισμούς".
πολύ μεγάλο άρθρο,πού δέν πρόλαβα να τό διαβάσω ακόμα.

[url]www.trf.gr[/url]
andreasthess
μεταπτυχιακός
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 12-5-2005 στις 13:58 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by andreasthess
Στό "Περισκόπιο Τής Επιστήμης" αυτού τού μήνα,το κεντρικό άρθρο έχει να κάνει μέ ''δαιμονισμένους" καί "εξορκισμούς".
πολύ μεγάλο άρθρο,πού δέν πρόλαβα να τό διαβάσω ακόμα.

Τό οποίο,είναι μία καταπληκτική προσέγγιση τής ψυχολογίας,πάνω σέ θέματα "δαιμονισμού".;)
Οσοι θέλετε να πάρετε μία τέτοιας φύσεως (επιστημονική δηλαδή) μελέτη,διαβάστε το.

[url]www.trf.gr[/url]
nick
Cya around

Registered: 29-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 17-9-2005 στις 16:19 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Καιρός να πάμε μπροστά όχι πλέον μόνο παρατηρώντας,κοιτώντας,ακούγοντας,καταγράφοντας κτλ μα αισθανόμενοι τον κόσμο,το σύμπαν,την γη,τα ζώα,τον ίδιο μας τον εαυτό...

ακριβως αυτο.. Dont Know, Just FEEL!
http://www.multiforums.gr/sciences/viewthread.php?goto=lastpost&fid=40 ;)

Discover your subversive singularity
Vassilis_1
μαθητής

Registered: 16-7-2014
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 16-7-2014 στις 12:37 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by ouk oida
...Για μένα η αλήθεια (την οποία βέβεια αδυνατώ να ορίσω -τουλάχιστον επι του παρόντος-) βρίκεται στο κέντρο.Εκεί οδηγούν διάφοροι δρόμοι και ο κάθε ανθρωπος επιλέγει και τον τρόπο πρόσβασης σε αυτή.Η επιστήμη είναι ένας τέτοιος τρόπος πρόσβασης στο πραγματικό...

Όχι φίλε μου. Δια της επιστήμης, σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων που μας απασχολούν, αποκλείεται να έχεις πρόσβαση στο πραγματικό.

Τα πιο κάτω αποτελούν μια εμπειρική απόδειξη:

Ενώ στο μακροχρόνιο διάβα της η επιστήμη πέτυχε μεν πολλές ανακαλύψεις σχετικά με την εξιχνίαση θεμάτων στα οποία εξασφαλίζεται η Άμεση Παρατήρηση, όπως π.χ. το ότι η σκιά της γης πίπτει επί της σελήνης και κάνει τις εκλείψεις. Όμως, στο ίδιο χρονικό διάστημα δεν πέτυχε, ούτε μία ανακάλυψη σχετικά με την εξιχνίαση θεμάτων στα οποία απουσιάζει παντελώς η Άμεση Παρατήρηση.

Το αποδεδειγμένο συμπέρασμα είναι προφανές:

Οι δυνατότητες της επιστήμης σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων που μας απασχολούν (όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής της ζωής, και της χρονολόγησης αυτών, και κάθε υποτιθέμενης αρχής), στα οποία απουσιάζει παντελώς η Άμεση Παρατήρηση, ήταν, είναι, και θα είναι, παντελώς ανύπαρκτες. Διότι ακριβώς, η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων, τεκμηριωμένα, είναι πάνω από το ταβάνι των δυνατοτήτων της.
 Σελίδες:  1  2  3  4

Go To Top