MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  Webstocks.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  14
Συγγραφέας: Θέμα: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΛΑΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ
Entelecheia
μαθητής

Registered: 13-6-2005
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 13-6-2005 στις 22:13 Απάντηση με παράθεση
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΛΑΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Αγαπητοί φίλοι / φίλες

είμαστε μία ανοιχτή ομάδα φίλων 20 - 75 χρονών, που οργανώνει λαικές φιλοσοφικές συζητήσεις με διάφορες θεματικές. Το θέμα μας αυτή την Παρασκευή είναι "Γιατί ο σύγχρονος άνθρωπος είναι δυστυχής, ενώ έχει όλα τα αγαθά". Η συμμετοχή είναι ελεύθερη. Η συζήτηση θα γίνει σε ένα πολύ όλορφο κτήμα, στην Παιανία (αν θέλετε να έρθετε και δε βρίσκετε μεταφορικό μέσο μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον άλλο φίλο / φίλη.
Δεν απαιτούνται ακαδημαικές γνώσεις φιλοσοφίας, αλλά κοινή λογική και στοχασμός.

Θα σας δώσω τρόπο επικοινωνίας στη συνέχεια.

Entelecheia
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
klimt74
διδάκτορας

Registered: 13-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Για πάρτι

Εστάλη στις 13-6-2005 στις 23:23 Απάντηση με παράθεση

Εγώ καθώς κι ακόμη ~15 μέλη από αυτή την Παρασκευή έως και την Δευτέρα του Αγ.Πνεύματος θα είμαστε στο Πήλιο οπότε αδυνατώ να παραστώ..Δώσε πληροφορίες για την επόμενη συζήτηση γιατί ακούγεται ενδιαφέρον...:)

Να αρχίζεις ό,τι μπορείς να κάνεις ή ονειρεύεσαι πως θα ήθελες να κάνεις. Η τόλμη χαρίζει ευφυΐα, μαγεία και δύναμη.
Γκαίτε
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Nefertari
Decipher my eyes!

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: the '2 corners like on rails...

Εστάλη στις 13-6-2005 στις 23:50 Απάντηση με παράθεση

Χωρίς να θέλω να φανώ αρνητική... βρε σύ... πρώτο μήνυμα και καλείς κόσμο άγνωστο μεταξύ αγνώστων σε κτήμα στην Παιανία??

Και συγνώμη δηλαδή, δεν μας συστήνεσαι πρώτα... από που μας βρήκες, πως ήρθες στο μούλτι, αν σκοπεύεις να κάτσεις ή ήρθες απλώς να "ψαρέψεις" συμμετοχές? :P

Χωρίς παρεξήγηση έτσι? Να σε καλωσορίσουμε πρώτα, να μας πεις "καλώς μας βρήκες" κλπ. ... you know what I mean, φαντάζομαι...

Απλά με το "καλημέρα", "ελάτε σε κτήμα να τα πούμε" ?

Πες και δυό λογάκια πριν τα προσκλητήρια... :cool:

Υ.Γ. Καλώς ήρθες και καλώς μας βρήκες... :cool:

Queen of the two Lands, Lady of Abu Simbel, Daughter of Isis, High-priestess of Hathor.

MR2 club Greece & MR2 club U.K. - International Corfu Meeting 01/05 - 08/05/2009
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
ASSOS
No Limit !!!

Registered: 4-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Καλή συνέχεια σε όλους με σεβασμό και εκτίμηση.

Εστάλη στις 14-6-2005 στις 08:52 Απάντηση με παράθεση

Συμφωνώ και με την Nefertari και με τον Klimt

Έχω ένα φίλο που όταν κρύβομαι. Με βρίσκει πάντα. Οπου κι αν πάω με ακολουθεί σαν σκιά. Οταν του λέω πως δεν αντέχω πια να ζω για πάντα. Λέει, πες πως είναι η τελευταία φορά. Ετσι επιστρέφω πάντα. Στη χώρα του πουθενά. Βγαίνω στους δρόμους πάντα. Σαν να’ ναι η πρώτη φορά. Εχω ένα φίλο που όταν κλαίω γελάει πάντα. Οταν γελάω κλαίει κρυφά. Γράφει ένα κύκλο στον αέρα και μου λέει πάντα. Κάθε φορά είναι η τελευταία φορά.

http://assosgreek.blogspot.gr/
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Aim  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
Ektor
καθηγητής

Registered: 24-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Ελεγχόμενη

Εστάλη στις 14-6-2005 στις 09:17 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Entelecheia
Αγαπητοί φίλοι / φίλες

είμαστε μία ανοιχτή ομάδα φίλων 20 - 75 χρονών, που οργανώνει λαικές φιλοσοφικές συζητήσεις με διάφορες θεματικές. Το θέμα μας αυτή την Παρασκευή είναι "Γιατί ο σύγχρονος άνθρωπος είναι δυστυχής, ενώ έχει όλα τα αγαθά". Η συμμετοχή είναι ελεύθερη. Η συζήτηση θα γίνει σε ένα πολύ όλορφο κτήμα, στην Παιανία (αν θέλετε να έρθετε και δε βρίσκετε μεταφορικό μέσο μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον άλλο φίλο / φίλη.
Δεν απαιτούνται ακαδημαικές γνώσεις φιλοσοφίας, αλλά κοινή λογική και στοχασμός.

Θα σας δώσω τρόπο επικοινωνίας στη συνέχεια.

Entelecheia

Οι άνω των 75 μάλλον εκτός........

Λάθος!! Όλα τα αγαθά τα έχουν ολίγοι.....

Περισσότεροι είναι οι δυστυχείς που δεν έχουν καθόλου αγαθά.....

Είμαι ευτυχής με αυτά που έχω......

Πριν δυο χρόνια είχα καλέσει τα μέλη να κόψουν τα χόρτα του κτήματός μου ""κερνώντας καφέ"" και άλλα..... αλλά τελικά δεν έγινε το ποθούμενο..Τα χόρτα κόπηκαν φυσικά με άλλο τρόπο!!

Εσείς τι προσφέρετε πέραν της διανοητικής τροφής;;;;

Πάντως κράτησέ μας ενήμερους γιαυτή τη συγκέντρωση...και φωτό αν είναι δυνατόν...

Καλή επιτυχία

Οι βουλευτές και οι άγγελοι δεν έχουν φύλο!
Η ελευθερία του λόγου και του κώλου έχουν γίνει ένα και το αυτό!!
Βάλε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σου…..είναι τόσο ωραίο να είσαι χαρούμενος!!!
'Aβυσσος η ψυχή του διαδικτύου!!!!
gozilla
μεταπτυχιακός
**

Registered: 22-9-2004
Member Is Offline

Εστάλη στις 14-6-2005 στις 10:47 Απάντηση με παράθεση

Ώστε η φιλοσοφία διακρίνεται σε λαϊκή και μή;
Κοίτα πράμματα..

Πλάνος και πλανηθείς
BOBTAILBOBY
καθηγητής

Registered: 27-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: THEA

Εστάλη στις 14-6-2005 στις 13:29 Απάντηση με παράθεση

ΓΚΟΤΖΙΛΑ ΙΣΩς ΚΑΙ ΝΑΝΑΙ ΕΤΣΙ..

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΟΤΙΒΟ ΟΛΛΑΝΔΙΚΟΥ ΤΣΟΚΑΡΟΥ ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΗς ΚΑΤΑΣΚΕΥΗς ΚΑΙ "ΠΛΟΥΣΙΑς" ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΕΣΗς ΠΟΥ ΑΜΠΕΛΟΦΙΛΟΣΟΦΕΙ ΛΑΙΚΑ Ως ΕΞΗς:

Είμαι ευτυχής με αυτά που έχω......

Πριν δυο χρόνια είχα καλέσει τα μέλη να κόψουν τα χόρτα του κτήματός μου ""κερνώντας καφέ"" και άλλα..... αλλά τελικά δεν έγινε το ποθούμενο..Τα χόρτα κόπηκαν φυσικά με άλλο τρόπο!!

Εσείς τι προσφέρετε πέραν της διανοητικής τροφής;;;;

"ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ"(?) ΜΕΝ , ΤΗς ΖΗΤΙΑΝΙΑς ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΠΑΧΤΗ ΔΕ ΚΙ Ο,ΤΙ ΝΑΝΑΙ

;)

oyyyνα μου χαθεις φτηνομπερντε:D

Μη φοβασαι.Θα σε προστατεψω εγω.
ειναι βαρια η πουτσα του κεμαλ???ο κρινο τη δοκιμασε και ξερει;)
Entelecheia
μαθητής

Registered: 13-6-2005
Member Is Offline

Εστάλη στις 14-6-2005 στις 21:53 Απάντηση με παράθεση
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Διάβασα κάποιες από τις απαντήσεις σας και έμεινα κυριολεκτικά άφωνος!
'Εχω ζήσει πολλά χρόνια στο εξωτερικό και είχα ξεχάσει την ελληνική, μικρόνοη, μίζερη, επαρχιώτικη, κουτοπόνηρη νοοτροπία! Πως αλλιώς να εξηγήσω το γεγονός ότι απεύθυνα μία ανοιχτή πρόσκληση για φιλοσοφική συζήτηση, σε ένα εξοχικό μέρος, όπου θα παρευρίσκονται δεκάδες ασύνδετοι μεταξύ τους άνθρωποι, και κάποιοι από τους ανθρώπους εδώ άρχισαν να με ρωτάνε ποιος είμαι εγώ, ποιο είναι το "μητρώο" μου, με κατηγόρησαν ότι πάω να "ψαρέψω" κόσμο (για ποιον λόγο, για να περάσω καλά εγώ;) και ότι μπορεί να βάλω τους καλεσμένους να αποξυλώσουν τα χωράφια! Ελεος, τόση καχυποψία και κουτοπονηριά από ανθρώπους που υποτίθεται ότι έχουν ανοιχτά και προοδευτικά μυαλά! Σαφώς, όσοι απάντησαν έτσι μικρόνοα δε με ενδιαφέρουν για τη συνάντηση, γιατί αυτοί οι άνθρωποι δεν θα έχουν και τίποτε να δώσουν εκεί. Η πρόσκληση συνεχίζει να ισχύει για όλους τους υπόλοιπους, που όντως έχουν ανοιχτό μυαλό.

Entelecheia
oldjedai
καθηγητής

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ALZAMIENTO

Εστάλη στις 14-6-2005 στις 22:39 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Entelecheia
Διάβασα κάποιες από τις απαντήσεις σας και έμεινα κυριολεκτικά άφωνος!
'Εχω ζήσει πολλά χρόνια στο εξωτερικό και είχα ξεχάσει την ελληνική, μικρόνοη, μίζερη, επαρχιώτικη, κουτοπόνηρη νοοτροπία! Πως αλλιώς να εξηγήσω το γεγονός ότι απεύθυνα μία ανοιχτή πρόσκληση για φιλοσοφική συζήτηση, σε ένα εξοχικό μέρος, όπου θα παρευρίσκονται δεκάδες ασύνδετοι μεταξύ τους άνθρωποι, και κάποιοι από τους ανθρώπους εδώ άρχισαν να με ρωτάνε ποιος είμαι εγώ, ποιο είναι το "μητρώο" μου, με κατηγόρησαν ότι πάω να "ψαρέψω" κόσμο (για ποιον λόγο, για να περάσω καλά εγώ;) και ότι μπορεί να βάλω τους καλεσμένους να αποξυλώσουν τα χωράφια! Ελεος, τόση καχυποψία και κουτοπονηριά από ανθρώπους που υποτίθεται ότι έχουν ανοιχτά και προοδευτικά μυαλά! Σαφώς, όσοι απάντησαν έτσι μικρόνοα δε με ενδιαφέρουν για τη συνάντηση, γιατί αυτοί οι άνθρωποι δεν θα έχουν και τίποτε να δώσουν εκεί. Η πρόσκληση συνεχίζει να ισχύει για όλους τους υπόλοιπους, που όντως έχουν ανοιχτό μυαλό.

Entelecheia

:cool:

Προσωπικα , εγω , ζητω συγγνωμη , απο την ανωτερη διανοια σας εκλαμπροτατε...αλλα απορω , πως δεν μπορεσατε να διακρινετε οτι εμεις οι ιθαγενεις , εχουμε ακομα το κοκαλακι στην μυτη και το βραδυ χτυπανε τους ταμπουραδες , γυρω απο την φωτια , στην υπαιθρο το καλοκαιρακι και σε καμμια σπηλια τον χειμωνα , αν καταφερουμε να διωξουμε την αρκουδα απο μεσα....
Απο την αλλη , ζητωντας και παλι συγγνωμη απο την μεγαλειοτητα σας , να σας πληροφορησω , οτι εχουμε ξεπεταξει , αρκετους που πηγαν να μας πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελλες , φιλοσοφιες της δεκαρας , Ε , και τα τοιαυτα...
Οποτε εχουμε καθε δικαιωμα να ειμαστε και λιγο δυσπιστοι , αφου ξερουμε οτι ερχεστε , εσεις οι ανωτερης πνευματικης σταθμης , με καθρεφτακια και κομπολογια προσπαθωντας να μας βαλετε στο σακουλι....

Α...και κατι αλλο ...Εμεις οι ιθαγενεις , εδω σ'αυτον τον τοπο , ευτυχησαμε να εχουμε κατι προγονια που μας ταραξαν τα μυαλα με τις φιλοσοφιες τους και ειμαστε καπως μπουχτισμενοι ....Γι'αυτο σχωρα μας ....που δεν πεσαμε αμεσως στα γονατα να προσκυνησουμε , και ουτε πλυθηκαμε και αρωματιστηκαμε για να ερθουμε συν γυναιξι και τεκνοις στον χωρο που μας καλεσες...

Ο ιθαγενης..

:D

ΖΗΤΩ η Μανωλαδα ..

''Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών απο τους εργοδότες είναι η διαιώνιση της σκλαβιας''

Καιρος οι πολιτες να παρουν τις τυχες τους στα χερια τους ... ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .

ΟΞΩ οι ΕΑΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΙ και οι ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ...που μολυνουν την χωρα .

Από το βιβλίο “Εγχειρίδιο Βλακείας”
Μόνο σαν ειρωνικό σχόλιο μπορεί να γίνει δεκτό πως όποιος απομνημόνευσε μια ντάνα βιβλία και τσέπωσε ένα χαρτί έγινε αυτομάτως επιστήμων. Άλλο μνήμη και πολυγνωσία και εντελώς άλλο η σκέ­ψη- το φωνάζουν αιώνες οι αρχαίοι (Ηρά­κλειτος, Δημόκριτος), το λέει γουστόζικα και η ξένη παροιμία, «γνώσεις χωρίς μυα­λό είναι γάιδαρος φορτωμένος βιβλία».
Ektor
καθηγητής

Registered: 24-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Ελεγχόμενη

Εστάλη στις 14-6-2005 στις 23:02 Απάντηση με παράθεση

Ντεν πράζει Όλντι το παιντί μια και έζησε στο εξωτερικό ντεν εματε ότι εντώ

οι προσκήσεις γίνονται τουλάχιστον τρεις εβντομάντες πριν……και όκι

στην «τούρλα» της Παρασκευής!!!!

Το Μπαιανία από πού είναι ; περνάει από το «κακιά σκάλα»…..;

Αλλά μη το αποπαίρνεις το νέο κορίτσι μας γιατί θα σχηματίσει άσχημη

εντύπωση για το μούλτι, εκτός αν το τσόκαρο (κατά τον προσφιλή της

τρόπο) αναλάβει να την ενημερώσει για τις κακοτοπιές….

:P

Λαϊκός Φιλόσοφος

Οι βουλευτές και οι άγγελοι δεν έχουν φύλο!
Η ελευθερία του λόγου και του κώλου έχουν γίνει ένα και το αυτό!!
Βάλε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σου…..είναι τόσο ωραίο να είσαι χαρούμενος!!!
'Aβυσσος η ψυχή του διαδικτύου!!!!
 Σελίδες:  1  2  3  ..  14

Go To Top