MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  MultiPlanet.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
Συγγραφέας: Θέμα: Κυστικη ακμη
mark00
μαθητής

Registered: 29-9-2007
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 29-9-2007 στις 22:25 Απάντηση με παράθεση
Κυστικη ακμη

Καλησπερα, ειμαι φοιτητης στο εξωτερικο τα τελευταια 3 χρονια.
Μολις αρχισα τις σπουδες μου, τους πρωτους κιολας μηνες ειχε εμφανιστει μια τεραστια κυστη στο προσωπο μου. Απο αυτη την περιοδο ειχα διαπιστωσει οτι το δερμα ειχε γινει πολυ πιο λιπωδες απ'οτι ηταν πριν. Απο τοτε μεχρι σημερα το προσωπο μου παει απ'το κακο στο χειροτερο, βγαζοντας συνεχεια κυστες. Εχω παει σε δερματολογο το καλοκαιρι που περασε, και μου εδωσε να παιρνω τα εξης φαρμακα και αλοιφες:

Την αντιβιωση minaxen,
Το διαλυμα stiemycin,
Την αλοιφη effaclar K
το αντισυπτικο σαπουνι betaisodona

Ολα αυτα τα παιρνω απο το καλοκαιρι συστηματικα. Η αληθεια ειναι οτι το τελευταιο καιρο το δερμα του προσωπου ειχε βελτιωθει λιγο μεχρι προχθες, που εβγαλα παλι μια τεραστια κυστη παλι στο προσωπο. Τις τελευταιες ξαναενιωσα την εντονη λιπαροτητα στο δερμα. Εδω που ειμαι, σε μια μικρη πολη στην νοτια ιρλανδια, υπαρχει ενας μονος δερματολογος και σ'αυτον θα πρεπει να κλεισεις 2 εβδομαδες προηγουμενως για επισκεψη, ασε που παιρνει και 100 ευρω την επισκεψη πραγμα που για ενα φοιτητη ειναι λιγο δυσκολο.
Το ξερω οτι απο το internet δεν ειναι και το καλυτερο αλλα θα ηθελα να ακουσω καποιες αποψεις απο τους ειδικους αυτου του forum.
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
TheCat
καθηγητής

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 30-9-2007 στις 07:33 Απάντηση με παράθεση

Παίρνεις αντιβίωση και βάζεις την αλοιφή τόσους μήνες; Ο γιατρός που στα χορήγησε για πόσο διάστημα σου είπε να τα χρησιμοποιείς;

Γενικά, οι αλοιφές για την ακμή (αν και δε γνωρίζω τη συγκεκριμένη) είναι κορτιζονούχες ή εν πάση περιπτώσει αρκετά βαριές - μερικές οδηγούν ακόμα και σε τερατογενέσεις. Για αυτό και η θεραπεία με αυτές, αν είναι μακροχρόνια, πρέπει να παρακολουθείται από γιατρό.

Μέχρι να έρθεις στην Ελλάδα για διακοπές και να μπορέσεις να πας σε έναν γιατρό της προκοπής (πήγαινε στου Συγγρού - και τίποτα δεν θα πληρώσεις και τους κορυφαίους δερματολόγους έχει), 2-3 συμβουλές εκ πείρας:

Θα πρέπει να φροντίσεις το δέρμα σου να είναι πάντα καθαρό, χωρίς ωστόσο να του στερείς τη φυσική του λιπαρότητα. Αν το υπερ-καθαρίζεις, π.χ. με αλκοολούχα σκευάσματα, τότε το μόνο που καταφέρνεις είναι να το υποχρεώσεις σε υπερπροσπάθεια για να παράξει το απαραίτητο σμήγμα ==> φαύλος κύκλος.

Να μην ακουμπάς χέρια, ακουστικά τηλεφώνου, μολύβια και γενικά αντικείμενα που είναι εστίες μικροβίων στο πρόσωπό σου.

Να εμπλουτίσεις το σίδηρο μέσα από τις τροφές που καταναλώνεις, γιατί παίζει και το ενδεχόμενο το σμήγμα να εγκλωβίζεται επειδή το δέρμα σου έχει σκληρύνει λόγω σιδηροπενίας.

Να μην προσπαθείς να σπάσεις / ζουλήξεις την κύστη, αλλά να την αφήνεις να κάνει τον κύκλο της και να απορροφηθεί.

Σε τι μέγεθος είναι οι κύστες αυτές; Φουντουκιού, ας πούμε; Θυμάμαι ότι είχα βγάλει κι εγώ μία στο σαγόνι στην εφηβεία, η οποία ήταν πολύ επίμονη. Ευτυχώς δε φαινόταν, γιατί ήταν εσωτερική και κεντραρισμένη ακριβώς στο σαγόνι μου, αλλά ήταν πολύ σπαστικό και το χέρι μου πήγαινε συνέχεια εκεί να την ψηλαφίσει. Μετά από 2-3 βδομάδες που δεν έλεγε να υποχωρήσει, πήγα σε έναν χειρουργό, έκανε ένα ωραίο Χ με το νυστέρι του πάνω στη βρωμο-κύστη και γλίτωσα.
mark00
μαθητής

Registered: 29-9-2007
Member Is Offline

Εστάλη στις 30-9-2007 στις 19:31 Απάντηση με παράθεση

Η γιατρος μου ειπε να παιρνω την συγκεκριμενη αντιβιωση μεχρι και τον Οκτωμβρη αλλα σε μειωμενη δοση. Η συγκεκριμενη αλοιφη νομιζω βοηθα στην μειωση της λιπαροτητας και η αληθεια ειναι οτι ειχε καλυτερεψει το δερμα.
Τωρα η συκεκριμενη κυστη που βγηκε τελευταιως ειναι αρκετα μεγαλη ωστε εχει παραμορφωσει την αριστερη πλευρα του προσωπου. Εχω παει σε γενικο γιατρο, αφου οπως ειπα ηταν αδυνατο να επισκεφθω δερματολογο, και μου εχει παρατεινει την αντιβιωση που ηδη επαιρνα για ακομα ενα μηνα. Το θεμα ειναι οτι μερα με την μερα η συγκεκριμενη κυστη φουντωνει και εχω αρχισει να ψιλοφοβαμαι.
Οσο για την υγιεινη του δερματος, πλενω το προσωπο μου πολυ πιο συχνα χρησιμοποιωντας για σαπουνι το αντισυπτικο που εχω. Ειμαι ηδη πολυ προσεχτικος οσον αφορα την υγιεινη του προσωπου. Αληθεια τί ακριβως ειναι η σιδηροπενία? Πρωτη φορα τ'ακούω...
Raphssodos
γάτος με πέταλα

Registered: 23-6-2005
Member Is Offline

Διάθεση: παρακάτω

Εστάλη στις 30-9-2007 στις 19:51 Απάντηση με παράθεση

έλλειψη σιδήρου

"κάντε πόλεμο, δεν κάνω παιδιά"
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
anna_33
μαθητής

Registered: 30-9-2007
Member Is Offline

Εστάλη στις 30-9-2007 στις 20:38 Απάντηση με παράθεση

Και μια φιλική συμβουλή.
Πιθανό είναι ο δερματολόγος σου να σου συστήσει τη χρήση ισοτρετινοίνης.

Ζήτησέ του να σε ενημερώσει αναλυτικά για τους περιορισμούς αυτής της ουσίας!!!!!
TheCat
καθηγητής

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 1-10-2007 στις 07:14 Απάντηση με παράθεση

Η δική μου άποψη (γενικά μιλάω, η δική σου περίπτωση ίσως είναι διαφορετική) είναι ότι η κατάχρηση στην καθαριότητα φέρνει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα. Το δέρμα έχει τη φυσική του λιπαρότητα για κάποιο λόγο και είναι λάθος να του τη στερούμε. Ο συχνός καθαρισμός σε ένα φυσικά λιπαρό δέρμα το υποχρεώνει σε υπερπαραγωγή σμίγματος ω; άμυνα, για να αντισταθμίσει το αντισηπτικό καθάρισμα που του κάνεις. Κι έτσι μπορεί να χειροτερεύεις το πρόβλημα αντί να το επιλύεις.

Πρέπει συνεπώς να είσαι σχολαστικά καθαρός με το δέρμα σου, να το πλένεις το πρωί και το βράδυ και ενδιάμεσα να μην ακουμπάς εστίες μικροβίων πάνω του. Αυτο εννοώ εγώ με την "καθαριότητα" και όχι το τρίψιμο με αντισηπτικά μέχρι εξοντώσεως!!

Σε κάθε περίπτωση, αν η κύστη είναι τόσο μεγάλη όσο την περιγράφεις, κι εγώ θα ανησυχούσα. Στους γενικούς γιατρούς στο UK πάντως δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη... όταν έρθεις πήγαινε στο Νοσοκομείο Συγγρού και βγάλε μια άκρη, γιατί και τίποτε να μην είναι, ψυχολογικά δεν θα αισθάνεσαι και τόσο καλά κυκλοφορώντας με μια κύστη να στα μούτρα...

Καλή τύχη!
TC
from 0 to bitch in 2.7 secs

Registered: 24-5-2003
Member Is Offline

Διάθεση: onirama

Εστάλη στις 1-10-2007 στις 12:43 Απάντηση με παράθεση

Αν είναι να αργήσεις ακόμα να έρθεις στην Ελλάδα, είναι δύσκολο να κανονίσεις να πας σε δερματολόγο στο Δουβλίνο, σε κάποια δερματολογική κλινική ενδεχομένως;

Γλέντα τον εαυτό σου ωσάν νούμερο!

let Life happen
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
pàn
Avalon

Registered: 31-7-2006
Member Is Offline

Εστάλη στις 1-10-2007 στις 15:26 Απάντηση με παράθεση

Προτείνω να συνδυάζεις μια μίνι-τουριστική εκδρομή σε μιαν κοντινή και μεγαλύτερη πόλη με την επίσκεψη για μια δευτερη γνώμη σε κάποιον δερματολόγο που θα μπορεί να σε δει άμεσα.

[Εν τω μεταξύ επειδή έκανες και αναφορά στο οικονομικό, έχεις υπόψιν την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας(ΕΚΑΑ); Εκδίδεται δωρεάν και καλύπτει τα περισσότερα ιατρικά έξοδα που μπορεί προκύψουν. Δεν είμαι σίγουρη, αλλά λογικά θα καλύπτει και (τουλάχιστον κάποια από) τα έξοδα σου στο συγκεκριμένο θέμα. (δες το συνημμένο αν δεν την έχεις)]

Συνημμένο: aitisi_EKAA.doc (128kb)
Το αρχείο έχει κατεβεί 2719 φορές

write your own manifesto. That would do
Just make sure you use a pencil
So you can always get it... you know... right

Go To Top