MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  Webstocks.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3
Συγγραφέας: Θέμα: Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
φοιτητής
*

Registered: 14-2-2008
Member Is Offline

Διάθεση: ΤΟΛΜΗΡΗ

Εστάλη στις 30-4-2008 στις 14:04 Απάντηση με παράθεση
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

-Κωνσταντήν, σε τι διαφέρουν ο Άντρας και η Γυναίκα;
-Και οι δύο πρέπει να φτάσουν στην Θέωση, αλλά ο καθένας με τον τρόπο του, με τον ρόλο του. Ο ρόλος της Γυναίκας είναι η μητρότητα, πρέπει να κάνει παιδιά, πολλά παιδιά. Όταν μία γυναίκα έχει ένα παιδί, το ξεχωρίζει και η αγάπη της περιορίζεται σ’ αυτό. Όταν όμως έχει 10 παιδιά μαθαίνει να μοιράζει την αγάπη της στα δέκα, δεν έχει εμπόδια στο να αγαπήσει και 15 και 20, διευρύνεται, φτάνει να αγαπά τα Παιδιά, έχει πιθανότητες να φτάσει να αγαπά και να προσφέρει στην ανθρωπότητα. Ο ρόλος του άντρα είναι να ‘καταλάβει’. Όσα πιο πολλά ‘καταλαβαίνω’ έχει, τόσο πιο ψηλά ανεβαίνει πνευματικά και έχει και αυτός πιθανότητες να φτάσει στη προσφορά.
-Κατάλαβα, είπε ο Αλέξανδρος χαμογελώντας. Γι’ αυτό δεν υπήρχαν τόσες πολλές γυναίκες φιλόσοφοι, σύμφωνα με το ρόλο τους το κάθε ένα παιδί της είναι ένα αντίστοιχο ισχυρό ‘καταλαβαίνω’ του άντρα.
-Σωστά.
-Και αν δεν έχει παιδιά; Ή έχει λίγα παιδιά;
-Τότε θα χρησιμοποιήσει το δρόμο του ‘καταλαβαίνω’.
-Έχουν διαφορά και στον έρωτα;
-Ο άντρας ερωτεύεται στην γυναίκα την θηλυκότητά της, την ομορφιά της. Αρκεί να δει και να ερωτευθεί. Η γυναίκα ερωτεύεται στον άντρα την τόλμη του, την ορμή του. Δεν φτάνει να δει, πρέπει και να ακούσει, να αντιληφθεί την τόλμη του.
-Πώς χάνεται ο έρωτας;
-Ο έρωτας κάνει τον άνθρωπο ευτυχισμένο, τα μεγαλύτερα προβλήματα ακόμη και την αρρώστια αντέχει όταν είναι ερωτευμένος. Συγκρίνεται με την ευτυχία που μπορεί να νιώσει όταν ‘καταλαβαίνει’. Το κακό είναι ότι ο έρωτας για έναν άνθρωπο σύντομα τελειώνει ενώ ο έρωτας για το ‘κατάλαβα’ είναι μόνιμος. Χάνεται για διαφορετικούς λόγους. Όσο η γυναίκα διατηρεί τη θηλυκότητα και την ομορφιά της, ο άντρας είναι ερωτευμένος μαζί της. Για την γυναίκα είναι αλλιώς. Έστω ότι ερωτεύτηκε έναν άντρα με τόλμη επιπέδου Α. Τον ερωτεύτηκε, τον γνώρισε, τελείωσε. Ο άντρας αυτός, αν την θέλει πρέπει να ανέβει επίπεδο τόλμης. Τον ερωτεύτηκε λοιπόν και στο επίπεδο Β. Τον γνώρισε, τον θέλει πιο τολμηρό…πιο τολμηρό… Θεό θέλει να ερωτευτεί. Τον Θεό θέλει να φτάσει.

Απόσπασμα από το 25.

<25> ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ
http://prox25oros.blogspot.com/

ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ CO2 ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 0,032 % ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ; ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΑΝ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟ 0,010 %;
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
Global Touch
Χανευ; (Σ.Λ. εμοτ.)

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ρισπεκτ δε βαϊμπς

Εστάλη στις 30-4-2008 στις 14:26 Απάντηση με παράθεση

«Όταν μία γυναίκα έχει ένα παιδί, το ξεχωρίζει....»

Από τα υπόλοιπα παιδιά άλλων γυναικών; Γιατί κάτι άλλο να το ξεχωρίσει από, (το ρήμα ξεχωρίζω προυποθέτει την ύπαρξη τουλάχιστον δύο) δεν έχει. Θέλεις να πεις, δηλαδή, πως μία γυναίκα που έχει π.χ. 5 παιδιά, δε θα ξεχωρίσει τα ΔΙΚΑ ΤΗΣ παιδιά από τα παιδιά των άλλων, μόνο και μόνο επειδή είναι 5 και έχει μάθει να σπάει την αγάπη της και στα 5;

Θέλεις να πεις, δηλαδή, πως το γεγονός οτι και στις δύο περιπτώσεις η αγάπη δημιουργείται από π.χ. έναν και μόνο παράγοντα (την μητρότητα, το συναίσθημα: «αυτό το παιδί είναι το δικό ΜΟΥ παιδί») το αγνοείς ολοκληρωτικά και κρατάς ως κριτήριο μόνο τον αριθμό;

Επίσης, μια μικρή απορία: πότε ακριβώς, σύμφωνα με το απόσπασμα, τοποθετείται χρονικά το «δεν υπήρχαν» της φράσης: «Γι’ αυτό δεν υπήρχαν τόσες πολλές γυναίκες φιλόσοφοι». Αν αναφέρεται στην αρχαία Αθήνα, έχεις μελετήσει πόσα δικαιώματα είχαν τότε οι γυναίκες; Π.χ., αν όλα όσα λες είναι ολοκληρωτικά εσφαλμένα, και έστω οτι υπήρξαν δεκάδες γυναίκες με κλίση στη φιλοσοφία, είχαν τα φόντα να προσφέρουν τα όσα μπορούσαν;

Και μία τελευταία ερώτηση: το βιβλίο, περί βιβλίου δε πρόκειται;, 25, έχει εκδοθεί; Μπορώ να μάθω ΑΝ έχει πουλήσει κάποια αντίτυπα και αν ναι πόσα; Επίσης, σε πόσα αντίτυπα τυπώθηκε, και πόσο κοστίζει;
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
kona
καθηγητής

Registered: 7-3-2007
Member Is Offline

Διάθεση: Αμφιταλαντευόμενη

Εστάλη στις 30-4-2008 στις 14:42 Απάντηση με παράθεση

Τρικυμία εν κρανίο

ΙΣΩΣ μία μέρα καταφέρω να με αλλάξω, προσωπική μου ιδιόκτητη επανάσταση....
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
dromos
μεταπτυχιακός
**

Registered: 18-12-2007
Member Is Offline

Διάθεση: Δεν φαίνεται;

Εστάλη στις 30-4-2008 στις 14:51 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Η γυναίκα ερωτεύεται στον άντρα την τόλμη του, την ορμή του. Δεν φτάνει να δει, πρέπει και να ακούσει, να αντιληφθεί την τόλμη του.

Αυτό με το άκουσμα, μ' ενδιαφέρει... Το πως θα αντιληφθεί την τόλμη δεν κατάλαβα... αρκεί ένας βρυχηθμός ή θα πρέπει να πάω σε ωριλά σαν το όργιο τον Αρναούτογλου;

:D
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
φοιτητής
*

Member Is Offline

Εστάλη στις 30-4-2008 στις 16:04 Απάντηση με παράθεση

Global Touch,

Όταν μία γυναίκα έχει πολλά παιδιά γίνεται μάνα. Μάνα για τα δικά της και για τα ξένα. Σωστά λες, όταν σπάει η αγάπη, διευρύνεται.

Οι γυναίκες δεν νοιώθουν ανάγκη να φιλοσοφήσουν γιατί έχουν συνήθως σωστή αντίληψη για όλα τα θέματα, δεν τους χρειάζεται να το κάνουν συνειδητά. Ο άνδρας πρέπει να προσπαθήσει για να φτάσει στο επίπεδο της γυναίκας. Μετά μπορεί να την ξεπεράσει πνευματικά. Στο 25 έχει καταστραφεί η επιφάνεια της Γης και για αυτό γράφω ‘δεν υπήρχαν’.

Το 25 δεν έχει εκδοθεί και δεν θα εκδοθεί στο μέλλον. Είναι δωρεάν και όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει, να το τυπώσει, να το χαρίσει... Είναι ζωντανό, γιατί συνεχώς προσθέτω κάτι, και είναι ανώνυμο γιατί δεν θέλω να προβληθώ εγώ, αλλά το 25.

ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ CO2 ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 0,032 % ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ; ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΑΝ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟ 0,010 %;
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
Deleted-Member-Filby
καθηγητής

Registered: 26-5-2007
Member Is Offline

Διάθεση: Τζι Φορς - Θάντερ Κατς (Αψωλούτλι)

Εστάλη στις 4-5-2008 στις 00:47 Απάντηση με παράθεση

'... Όταν μία γυναίκα έχει πολλά παιδιά γίνεται μάνα...'

... δε διάβασα καν τα προηγούμενα, στέκομαι και σχολιάζω τη φράση...

... ή μήπως να μη τη σχολιάσω;... στέκεται και μόνη της, δηλώνει κάτι σα να αποτελεί νόμο... προφανώς ο νόμος έχει και τα παραθυράκια του, όπως όλοι εξάλλου εκτός απ' τους άγραφους που ευτυχώς δεν έχουν ξεφτιλιστεί ακόμη...

... αν αντιλήφθηκες το πνεύμα μου, το συζητάμε... αν όχι, ας πάει στο καλό για δε θα αξίζει και τον κόπο...

... κατ' τ' άλλα η υπογραφή σου, θα ήταν ένα ποίημα αρκετά ενδιαφέρον... είπα να προσφέρω κι εγώ ένα λιθαράκι στην απόλυτη γνώση σου με τη λογοτεχνική μου ματιά... αν σου είναι αδιάφορη συγχώρα με...

(... πάντως να ξέρεις, είναι εξαιρετική... όχι, δεν είμαι ψώνιο... γεννήθηκα... δεν έγινα...)

"... Επικρίσεις Έρωτος Πιανίζουσες... Σε Βολεμένες Κιθαρίσιες Παραλίες..."

S
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
φοιτητής
*

Member Is Offline

Εστάλη στις 4-5-2008 στις 08:17 Απάντηση με παράθεση

Filby

... Όταν μία γυναίκα έχει πολλά παιδιά γίνεται μάνα...'
... δε διάβασα καν τα προηγούμενα, στέκομαι και σχολιάζω τη φράση...
... ή μήπως να μη τη σχολιάσω;... στέκεται και μόνη της, δηλώνει κάτι σα να αποτελεί νόμο... προφανώς ο νόμος έχει και τα παραθυράκια του, όπως όλοι εξάλλου εκτός απ' τους άγραφους που ευτυχώς δεν έχουν ξεφτιλιστεί ακόμη...

ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΑ. ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΕΞΕΙ.

... αν αντιλήφθηκες το πνεύμα μου, το συζητάμε... αν όχι, ας πάει στο καλό για δε θα αξίζει και τον κόπο...

ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ, ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΟΣ.

... κατ' τ' άλλα η υπογραφή σου, θα ήταν ένα ποίημα αρκετά ενδιαφέρον... είπα να προσφέρω κι εγώ ένα λιθαράκι στην απόλυτη γνώση σου με τη λογοτεχνική μου ματιά... αν σου είναι αδιάφορη συγχώρα με...
(... πάντως να ξέρεις, είναι εξαιρετική... όχι, δεν είμαι ψώνιο... γεννήθηκα... δεν έγινα...)

ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ; ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΝΩΣΗ; ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΜΑΤΙΑ, ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΈΡΕΙ Η ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΚΑΙ Η ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΜΑΤΙΑ. Η ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ, ΟΤΑΝ ΕΙΔΙΚΆ ΑΥΤΉ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, ΤΟΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Nerrissa
Natalija

Registered: 21-3-2005
Member Is Offline

Διάθεση: Δέσε με

Εστάλη στις 4-5-2008 στις 18:04 Απάντηση με παράθεση

Κλειδοκράτωρ, καλησπέρα. Μου αρέσει το απόσπασμα που παράθεσες.

Ως γυναίκα συμφωνώ με την θεωρία σου περί τόλμης, μεγαλοψυχίας το λεω συνήθως εγώ.
Ωστόσο έχω κάποιες απορίες.

Ποιά η γνώμη σου όμως για τις γυναίκες-μητέρες; Πιστεύεις οτί μια γυναίκα καλύπτεται κάνοντας μόνο πολλά παιδιά; Πιστεύεις επίσης οτί ένας άνδρας, αν και εφόσον η γυναίκα του κατά πως λες, του κάνει τα παιδιά του και παραμένει όμορφη, είναι η μόνη αναγκαία και ικανή συνθήκη για να αισθάνεται ικανοποιημένος; Μήπως αυτό το καταλαβαίνω του άνδρα παραείναι υπερβατικό για να εξηγεί την ανδρική νοοτροπία συλλήβδην; Π.χ. ξέρω πολλούς άνδρες που δεν επιθυμούν να "καταλαβαίνουν".

I'm wired to the world
That's how I know everything
I'm superbrain
That's how they made me
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Deleted-Member-Filby
καθηγητής

Registered: 26-5-2007
Member Is Offline

Διάθεση: Τζι Φορς - Θάντερ Κατς (Αψωλούτλι)

Εστάλη στις 4-5-2008 στις 23:24 Απάντηση με παράθεση

'... ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΑ. ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΕΞΕΙ...'

... άρα τζάμπα συζητάμε... είχα την αίσθηση ότι μάνα είναι ΚΑΙ αυτή που έχει ΕΣΤΩ κι ένα παιδί... εξού και έκανα το σχόλια πρωτίστερα, αλλά δεν... προσπαθείς να μου το αναιρέσεις, αλλά δε θα μασήσω... κρατάω γερά...

'... ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ; ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΝΩΣΗ; ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΜΑΤΙΑ, ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΈΡΕΙ Η ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΚΑΙ Η ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΜΑΤΙΑ. Η ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ, ΟΤΑΝ ΕΙΔΙΚΆ ΑΥΤΉ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, ΤΟΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...'

... χμμμ... ή μπερδεύτηκα ή μπερδεύτηκες... κάτι απ' τα δυο σίγουρα... ότι ειρωνεύομαι τον τρόπο που εκφράζεις τις γνώσεις σου, αυτό είναι σίγουρο και εμφανές από μέρους μου... αντιπαθώ τις μπηχτές... η δε δικιά μου γνώση ότι δεν υπάρχει απόλυτη γνώση, είναι και αυτή απόλυτη... η δε 'ειρωνία' που διέκρινες στο σχόλιό μου για τη λογοτεχνική υφή της υπογραφής σου, δεν υφίσταται... είναι ΑΠΟΛΥΤΑ τέλειο κατά τη γνώμη μου το κειμενάκι της υπογραφής σου...

(... ελπίζω τουλάχιστον να κατάλαβες ότι τα κεφαλαία μου υπηρετούν τον αυτοσαρκασμό όσον αφορά την απολυτότητα... στο ο,τιδήποτε... μερσί...)

"... Επικρίσεις Έρωτος Πιανίζουσες... Σε Βολεμένες Κιθαρίσιες Παραλίες..."

S
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
φοιτητής
*

Member Is Offline

Εστάλη στις 5-5-2008 στις 10:51 Απάντηση με παράθεση

Nerrissa

<Πιστεύεις οτί μια γυναίκα καλύπτεται κάνοντας μόνο πολλά παιδιά;>

Όταν η αγάπη της γυναίκας διευρύνεται γιατί μαθαίνει να αγαπά πολλά παιδιά, μπορεί να γίνει μάνα για όλα τα παιδιά, να κάνει ανάλογη προσφορά. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο η γυναίκα, γιατί δεν υπάρχει κάτι μεγαλύτερο από την προσφορά.

<Πιστεύεις επίσης οτί ένας άνδρας, αν και εφόσον η γυναίκα του κατά πως λες, του κάνει τα παιδιά του και παραμένει όμορφη, είναι η μόνη αναγκαία και ικανή συνθήκη για να αισθάνεται ικανοποιημένος >

Το ότι είναι ικανοποιημένος δεν τον εμποδίζει να θέλει και άλλες γυναίκες. Είναι στη φύση του αυτό. Ρίξε μια ματιά στο θέμα ‘η φιλοσοφία της απιστίας’.

<Μήπως αυτό το καταλαβαίνω του άνδρα παραείναι υπερβατικό για να εξηγεί την ανδρική νοοτροπία συλλήβδην; Π.χ. ξέρω πολλούς άνδρες που δεν επιθυμούν να "καταλαβαίνουν".>

Για να φτάσει και ο άνδρας στην προσφορά δύο πράγματα πρέπει να συμβούν για να αρχίσει να σκέπτεται και να καταλαβαίνει. Πρώτα να κόψει το πολύ φαγητό, (κάντου δίαιτα) και δεύτερο να αρρωστήσει χωρίς να μπορεί να βρει ικανοποιητική θεραπεία.

Χαίρομαι που σου άρεσε το κείμενο.

Σελίδες:  1  2  3

Go To Top