MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  MultiPlanet.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2
Συγγραφέας: Θέμα: Αντιβίωση
Edge
Αποστασιοποίηση

Registered: 14-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: [~~~]

Εστάλη στις 27-4-2009 στις 22:32 Απάντηση με παράθεση

Αντιβιοτικά είναι ουσίες με αντιμικροβιακή δράση που καταστρέφουν μικροοργανισμούς (όχι όμως ιους)
Η μακροχρόνια λήψη αντιβίωτικών προκαλέι ανισσοροπία στη φυσιολογική μικροβιακή χλωρίδα (όπως αυτή της εντερικής κοιλότητας ) γι'αυτό συνίσταται η λήψη γιαουρτιού ή του ultra levure που σου έδωσε. Είμαι της άποψης ότι όσο και ακίνδυνο να είναι το ultra levure είναι προτιμότερο να παίρνεις ένα προβιοτικό γιαουρτάκι. Η μόνη περίπτωση που δε μπορείς να φας γιαούρτι είναι αν το αντιβιοτικό που παίρνεις είναι τετρακυκλίνη.

Η μυκητίαση που εμφάνισες στη στοματική κοιλότητα οφείλεται στο γεγονός ότι το αντιβιοτικό που πήρες κατέστρεψε τη φυσιολογική μικροχλωρίδα που συμμετέχει στην άμυνα του οργανισμού με αποτέλεσμα να γίνεις πιο ευαίσθητη απέναντι σε μικρολοιμώξεις όπως αυτή του μύκητα.

Αν και συνήθως χρησιμοποιούνται αντιβιοτικά ευρέου φάσματος έχω δει να αναπτύσσονται σε αντιβιόγραμμα βακτήρια σε δισκίο εμποτισμένο με ένα τα ονομαζόμενα ισχυρά αντιβιοτικά και αυτό οφείλεται στην κατάχρηση αντιβιοτικών ουσιών η οποία οδήγησε σε ανθεκτικά βακτηριακά στελέχη. Κανονικά εαν υπάρχει έκκριμα θα πρέπει να γίνει αντιβιόγραμμα (δε γίνεται σε κάθε περίπτωση βεβαίως )

ενδιδ: μιας και τώρα διάβασα περί στρεπτοκόκκου.
Πως διέγνωσε ότι ο λοιμογόνος παράγοντας είναι στρεπτόκοκκος και όχι κάποιο άλλο κοινό βακτήριο όπως πχ ο σταφυλόκοκκος;

επίσης απο τη στιγμή που υπάρχει έκκριμα που να περιέχει το μικροοργανισμό σου είπε να κάνεις καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα ή ετσι κουτουρού και προς χάρη της ευημερίας κάποιας φαρμακοβιομηχανίας σου χορήγησε ένα ευρέου φάσματος;

~ εαν αποτύχεις και 2η φορά
ίσως η αποτυχία είναι το στυλ σου ~
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
niriida
σεξαίσιο μέλος

Registered: 16-10-2005
Member Is Offline

Διάθεση: σεξτρεμιστική

Εστάλη στις 27-4-2009 στις 23:20 Απάντηση με παράθεση

Που 'σαι βρε Έντζ; Εσένα περίμενα.

Λοιπόν...

Αρχικά έκανα καλλιέργεια (δεν θυμάμαι πως λέγεται) σε υγρό που πήρανε από τις αμυγδαλές μου με μια μακριά μπαντονέτα. :D

Τα αποτελέσματα έγραφαν: ΑΕΡΟΒΙΑ Κ/Α ΦΑΡΥΓΓΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ: αναπτ΄χθηκαν πολλές αποικίες β αιμολ. Strept. ομάδος Α. Μαζί με αυτό το χαρτί μου έδωσαν και ένα που λέει "τεστ ευαισθησίας στα αντιβιοτικά: β αιμολ. στρεπτ. ομάδος Α (αυτό ειναι το αντιβιόγραμμα; ).

Μου έδωσε δύο κουτιά augmentin των 1000 mg (πρωί βράδυ). Ούτε ούλτρα παράλληλα, ούτε για γιαούρτι μου είπε. Έπρεπε πρώτα να εμφανίσω μύκητες;;;

Εν τω μεταξύ (πως μου 'ρθε; ) και του ζήτησα να μου γράψει μια εξέταση για να εξετάσουμε το ιγμόριο. Μου 'γραψε ακτινογραφία. (αλλιώς λέγεται επιστημονικά :D)

Πάω να με δει αφού τέλειωσα με την αντιβίωση, μαζί με την ακτινογραφία.

Και η γνωμάτευση του διαγνωστικού κέντρου είχε βρει ιγμορίτιδα και ο γιατρός το επιβεβαίωσε.

Μου είπε ότι ο στρεπτόκοκος οφείλεται στην ιγμορίτιδα και πως πρέπει να ξαναπάρω αντιβίωση, και μου έγραψε τρία κουτιά augmentin των 1000 (πρωί βράδυ), συν νυσταμυσύν, συν ούλτρα. Δεν μου είπε βέβαια ότι δεν έπρεπε να παίρνω μαζί το νυσταμυσύν με τα ούλτρα.

Μου είπε επίσης ότι η ιγμορίτιδα θέλει μακροχρόνια θεραπεία και αναρωτιέμαι πόσο μακροχρόνια δηλαδή; Αλλά, δυστυχώς, ο συγκεκριμένος γιατρός - όπως και οι περισσότεροι γιατροί - δεν εξηγούν... πετούν δυο ορολογίες... μια συνταγή... και πρέπει να βγάλει άκρη ο ασθενής.

Όταν λες ότι η μακροχρόνια λήψη αντιβιοτικών προκαλεί ανισσοροπία, για πόσο μακροχρόνια μιλάς δηλαδή; Γιατί εμένα και το διάστημα που πίνω τώρα την αντιβίωση, μακροχρόνιο μου φαίνεται.

Αυτός ο μύκητας που έχω τώρα στη στοματική κοιλότητα (και ίσως και στην εντερική και γυναικολογική) είναι κολλητικός;;; Αυτός ο γιατρός μου είπε ναι. Ο οδοντίατρός μου (που τον πήρα για να πάω για καθαρισμο, αλλα μου είπε να ξεμπερδέψω πρώτα με αυτό) μου είπε πως δεν είναι κολλητικός. Ποιον να πιστέψω; Και όταν λέμε κολλητικός, δηλαδή να κόψω τα γλωσσόφιλα; :D

Δεν πρέπει να στα εξηγούν αυτά οι γιατροί;

βασανίζομαι
karmenqueasy
καθηγητής

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 28-4-2009 στις 07:36 Απάντηση με παράθεση

Δεν είμαι ιατρός, αλλά φρόντισέ το αυτό με τα αντιμηκυτιακά και φάε πολλά γιαούρτια, γιατί με τόση αντιβίωση θα φυτρώσουν μανητάρια στο μνι σου, ολόκληρο δάσος θα γίνει και δεν θα μπορείς να τα ξεκολώσεις με τίποτα.

~Και με τα χίλια βάσανα, πάλι η ζωή γλυκειά ναι~
marina
Δελφίνα !!!

Registered: 27-10-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Απέραντα γαλάζια!

Εστάλη στις 28-4-2009 στις 09:59 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by niriida

Έχω ακούσει ότι πρέπει να τρώμε γιαούρτι όταν πίνουμε αντιβίωση. Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν μου είπε κάτι σχετικό ο γιατρός.

Νιράκι με κάθε μορφή αντιβίωσης που παίρνεις,διαταρασσεται η φυσιολογική μικροβιακή χλωρίδα του εντέρου,του κόλπου και της στοματικής κοιλότητας.Έτσι,υπάρχει πάντα,ο κίνδυνος,εμφάνισης κολπίτιδων και μυκητιάσεων.Το γιαούρτι και ειδικά το παραδοσιακό με την πετσούλα από πάνω,βοηθά στην εξισσορόπησή της.

Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...
που 'ναι η ευτυχία που μου τάξατε...;;;
Θα σ'αγαπώ όπoυ και νά'μαι...
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
niriida
σεξαίσιο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 28-4-2009 στις 10:35 Απάντηση με παράθεση

:(

Έχω ανοίξει δουλειές...

Θα κανονίσω σύντομα και με γυναικολόγο γιατι έχω ήδη κάτι ενοχλήσεις. Αναρωτιέμαι βέβαια, αν θα μπορώ να κάνω κάποια αγωγή πριν ολοκληρωθεί η αντιβίωση (η οποία δεν ξέρω και αν θα είναι η τελευταία) μιας και δεν κάνει ούλτρα με αντιμυκητιασικά. Τέλος πάντων... θα με ενημερώσει ο γυναικολόγος (ελπίζω)!

Εντζ (απευθύνομαι σε 'σένα γιατί μου φαίνεσαι πιο ειδική...) πειράζει να παίρνω τα ούλτρα και να τρώω και γιαούρτια;

Και αν όχι, είναι προτιμότερο να τα τρώω πριν την αντιβίωση ή όποτε θέλω; 1 την ημέρα αρκεί ή πρέπει να πλακωθώ;

Και εξακολουθώ να έχω την απορία... ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ ΝΑ ΤΡΩΣ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ;;;

βασανίζομαι
niriida
σεξαίσιο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 28-4-2009 στις 11:09 Απάντηση με παράθεση

Μια φαγουρίαση που έχω παντού στο σώμα μου, υπάρχει περίπτωση να είναι σχετική με τα φάρμακα που πίνω; Ή η φαντασία μου τα φταίει;

Μπορεί να είναι κάνας μύκητας δερματολογικός;

βασανίζομαι
Edge
Αποστασιοποίηση

Registered: 14-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: [~~~]

Εστάλη στις 28-4-2009 στις 11:30 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by niriida
Αρχικά έκανα καλλιέργεια (δεν θυμάμαι πως λέγεται) σε υγρό που πήρανε από τις αμυγδαλές μου με μια μακριά μπαντονέτα. :D

Τα αποτελέσματα έγραφαν: ΑΕΡΟΒΙΑ Κ/Α ΦΑΡΥΓΓΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ: αναπτ΄χθηκαν πολλές αποικίες β αιμολ. Strept. ομάδος Α. Μαζί με αυτό το χαρτί μου έδωσαν και ένα που λέει "τεστ ευαισθησίας στα αντιβιοτικά: β αιμολ. στρεπτ. ομάδος Α (αυτό ειναι το αντιβιόγραμμα; ).

Μου έδωσε δύο κουτιά augmentin των 1000 mg (πρωί βράδυ). Ούτε ούλτρα παράλληλα, ούτε για γιαούρτι μου είπε. Έπρεπε πρώτα να εμφανίσω μύκητες;;;

Δεν πρέπει να στα εξηγούν αυτά οι γιατροί;

Στρεπτοκοκκική φαρυγγίτιδα έχεις που προκαλείται απο τον β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο ομάδας Α. Το 2ο χαρτί που σου έδωσαν κανονικά θα έπρεπε να γράφει και κάτι παραπάνω μιας και αυτό είναι το χαρτί του αντιβιογράμματος.Δοκίμασαν την ευαισθησία του στρεπτόκοκκου που έχεις σε διάφορα αντιβιοτικά. Τωρα επειδή στην περίπτωση του ΄β-αιμολυτικού συνηθέστερα αντιβιοτικά που χορηγούνται είναι πενικιλλίνη ,αμοξικιλίνες και κεφαλοσπορίνες εικάζω ότι αυτα θα δοκίμασαν (αν τα δοκίμασαν).Το Augmentin είναι αμοξικιλίνη και κλαβουλανικό οξύ. Βέβαια πριν κάτι χρόνια απ'οσο είχα ακούσει υπήρχαν πολλές ενστάσεις για τη χρήση ειδικά του ενέσιμου και είχε αποσυρθεί.
Στις πιθανές παρενέργειες είναι γνωστό ότι μπορεί να επιτρέψει την ανάπτυξη μυκητιάσεων επομένως θα έπρεπε ο συγκεκριμένος δόκτωρας να σου πει περι προβιοτικών γιαουρτιών το λιγότερο.

Ο στρεπτόκοκκος αυτός μεταδίδεται απο σταγονίδια σάλιου
που σημαίνει "τέρμα τα γλωσσόφιλα":D προς το παρόν εξαιτίας κυρίως αυτού και όχι τόσο του μύκητα που και αυτός μεταδίδεται.

Επειδή γιατρός δεν είμαι δεν γνωρίζω αν η υπερφόρτωση των ιγμορίων σου (και οι πονοκέφαλοι σίγουρα οφείλονται σε αυτό) οφείλονται στον στρεπτόκοκκο αν και είναι απο τα βακτήρια που δημιουργούν παραρινοκολπίτιδα.
Γιαουρτάκια πάντως τρώγε δυο προβιοτικά την ημέρα

Το θέμα με τη συμπεριφορά των γιατρών στην Ελλάδα είναι πολύ μεγάλο και χωράει αρκετή συζήτηση δεδομένου ότι οι περισσότεροι απο αυτούς σπούδασαν αυτό που σπούδασαν υποκεινούμενοι απο την υψηλή θέση που κατέχουν οι γιατροί τόσο στο κοινωνικό status όσο και στη συνείδηση του κόσμου και απο τα υψηλά οικονομικά οφέλη.
Πρόκειται για μια αντιπαθή στην πλειοψηφία της επαγγελματική κάστα και αυτή μου την απέχθεια την έχουν συντηρήσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια οι περισσότεροι απο αυτούς με τους οποίους ήρθα σε επαφή.

~ εαν αποτύχεις και 2η φορά
ίσως η αποτυχία είναι το στυλ σου ~
niriida
σεξαίσιο μέλος

Member Is Offline

Εστάλη στις 28-4-2009 στις 11:50 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Edge
Το 2ο χαρτί που σου έδωσαν κανονικά θα έπρεπε να γράφει και κάτι παραπάνω μιας και αυτό είναι το χαρτί του αντιβιογράμματος.Δοκίμασαν την ευαισθησία του στρεπτόκοκκου που έχεις σε διάφορα αντιβιοτικά. Τωρα επειδή στην περίπτωση του ΄β-αιμολυτικού συνηθέστερα αντιβιοτικά που χορηγούνται είναι πενικιλλίνη ,αμοξικιλίνες και κεφαλοσπορίνες εικάζω ότι αυτα θα δοκίμασαν (αν τα δοκίμασαν).

Έγραφε κάτι παραπάνω μωρέ, αλλά δεν στα αράδιασα όλα. Απ' ό,τι κατάλαβα δοκίμασαν την ανθεκτικότητά του σε διάφορα αντιβιοτικά, και είχε 5-6 στα οποία ήταν ευαίσθητος. Ένα απ' αυτά ήταν και η πενικιλίνη. Είναι η μόνη που θυμάμαι, γιατί τα άλλα ήταν επιστημονικά και δεν τα συγκράτησα. Υποθέτω ότι βάσει αυτού του χαρτιού μου έδωσε και τη συγκεκριμένη αντιβίοση.

Παράθεση:
Στις πιθανές παρενέργειες είναι γνωστό ότι μπορεί να επιτρέψει την ανάπτυξη μυκητιάσεων επομένως θα έπρεπε ο συγκεκριμένος δόκτωρας να σου πει περι προβιοτικών γιαουρτιών το λιγότερο.

Θα έπρεπε...

Παράθεση:
Ο στρεπτόκοκκος αυτός μεταδίδεται απο σταγονίδια σάλιου
που σημαίνει "τέρμα τα γλωσσόφιλα":D προς το παρόν εξαιτίας κυρίως αυτού και όχι τόσο του μύκητα που και αυτός μεταδίδεται.

Φασκελοκουκούλωσ' τα! Εμ έχω τον πόνο μου, εμ ούτε ένα φιλάκι! :D

(ο συγκεκριμένος γιατρός, πάντως, μου είχε πει ότι μετά από 2 εικοσιτετράωρα αντιβίωσης, δεν κολλάει πια ο στρεπτόκοκος, οπότε φιλούσα ήσυχη. κι άλλα έκανα ήσυχη, δηλαδή. ελπίζω να μην έχει ντράβαλα και ο άλλος.

βέβαια, δεν ξέρω αν ισχύει η θεραπεία του στρεπτόκοκου, εφόσον "κατεβαίνει" απ' το ιγμόριο το οποίο δεν έχει θεραπευτεί ακόμα)

Παράθεση:
Επειδή γιατρός δεν είμαι δεν γνωρίζω αν η υπερφόρτωση των ιγμορίων σου (και οι πονοκέφαλοι σίγουρα οφείλονται σε αυτό) οφείλονται στον στρεπτόκοκκο αν και είναι απο τα βακτήρια που δημιουργούν παραρινοκολπίτιδα.
Γιαουρτάκια πάντως τρώγε δυο προβιοτικά την ημέρα

Εγώ κατάλαβα (αν και απ' ό,τι φάνηκε άλλα λέει και άλλα εννοεί αυτός ο γιατρός) ότι ο στρεπτόκοκος οφείλεται στην ιγμορίτιδα και όχι η ιγμορίτιδα σε αυτόν. Μου είπε, συγκεκριμένα, ότι "κατεβαίνουν" απ' το ιγμόριο τα μικρόβια.

Τα προβιοτικά είναι τα πρόβεια με την πετσούλα;

Δεν θα κάνουν τα γιαούρτια ζημιά στα ούλτρα; (σόρρυ μωρέ αν σε ζαλίζω, αλλά εσύ περισσότερες απορίες μου έλυσες απ' ό,τι ο γιατρός μου και σ' ευχαριστώ πολύ!)

Παράθεση:
Το θέμα με τη συμπεριφορά των γιατρών στην Ελλάδα είναι πολύ μεγάλο και χωράει αρκετή συζήτηση δεδομένου ότι οι περισσότεροι απο αυτούς σπούδασαν αυτό που σπούδασαν υποκεινούμενοι απο την υψηλή θέση που κατέχουν οι γιατροί τόσο στο κοινωνικό status όσο και στη συνείδηση του κόσμου και απο τα υψηλά οικονομικά οφέλη.
Πρόκειται για μια αντιπαθή στην πλειοψηφία της επαγγελματική κάστα και αυτή μου την απέχθεια την έχουν συντηρήσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια οι περισσότεροι απο αυτούς με τους οποίους ήρθα σε επαφή.

Θα συμφωνήσω με κάθε αναπνοή σου σε αυτό!

Γι' αυτό δεν πάω εύκολα και σε γιατρούς. Πάω λίγο πριν τον τάφο. Σκέφτομαι ότι και να πάω, αφενός δεν είναι σίγουρο ότι θα μου βρουν τι έχω, ειδικά αν αυτό είναι ένα "απλό" μπούκωμα και αφετέρου, θα μπω σε ένα φαύλο κύκλο που δεν θα έχω και καμιά βεβαιότητα ότι θα βγάλει στη θεραπεία μου.

Σ' αυτόν πήγα εξαιτίας ενός έντονου επίμονου πόνου που είχα στο στήθος και στην πλάτη. Ο πόνος αυτός δεν εμφανίσθηκε ξανά και απ' ο,τι είπε ήταν μυικός. Μιας και αυτός ήταν παθολόγος, του ζήτησα να μου γράψει εξετάσεις και για το θυροειδή που είχα παραμελήσει (όλα καλά με αυτόν), και του ανέφερα και το πύον στις αμυγδαλές και το μόνιμο μπούκωμα που έχω πολύ καιρό τώρα, ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΕΓΩ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, και έτσι φτάσαμε στην ιγμορίτιδα.

Τώρα είμαι προς ανεύρεση ενός ωριλά. Ελπίζω να πετύχω και καλό επιστήμονα και καλό άνθρωπο.

βασανίζομαι
 Σελίδες:  1  2

Go To Top