MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  MultiPlanet.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  ..  27  28  29  30  31  32
Συγγραφέας: Θέμα: Ηταν παρθενα η παναγια?
klimt74
διδάκτορας

Registered: 13-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Για πάρτι

Εστάλη στις 25-7-2009 στις 03:45 Απάντηση με παράθεση

Σύντροφε Στέλιο λόγω που αδυνατώ να επαναλάβω πάλι τα... αλλοτινά μεγαλεία των πολλαπλών quotαπαντήσεων παράγραφο-παράγραφο,απαντώ συνοπτικά με 1-2 μυνήματα.

Αναφορικά με τις πηγές του Αιδεσ.Τέρενς Σουίνι :
Η Μάργκαρετ Στάρμπερντ στο βιβλίο της παραθέτει μία πραγματικά τεράστια αναλυτικότατη βιβλιογραφία για κάθε παραπομπή που χρησιμοποιεί.Όμως ο Αιδ.Σουίνι,ίσως γιατί απλώς προλογίζει το βιβλίο και δεν είναι ο συγγραφέας του,γράφει τις παραπομπές που προανέφερα ως έχουν.Δεκτόν;
Ας προσθέσω πώς πιο πάνω σου έχω ζητήσει κι εγώ συγκεκριμένες παραπομπές για τις προφητείες του Δαυίδ για τον ερχομό του Ιησού μα δεν τίς έδωσες.Και τώρα μου ζητάς τις..πηγές των πηγών.Οκ..

Αναφορικά με τις παρθένες θεές που οι περισσότερες τελικά είναι μ.χ. και παρέμειναν παρθένες.Την εν λόγω λίστα την βρήκα στην αγγλόφωνη wikipedia,με όλες σχεδόν τις αναφορές σε αυτές σε κατάσταση stubs,και μιας την είχα ήδη τοστάρει (δίχως ιδιαίτερο έλεγχο),σκέφτηκα να την αναλύσω λίγο.Βρήκα επιπλέον στοιχεία από έρευνα σε άλλες σελίδες.Λείπουν αρκετές παρθενογενέσεις από αυτή την λίστα...Ένας λόγος παραπάνω να μην εμπιστεύομαι την wikipedia.

Οι οποίες παρθενογενέσεις ακολουθούν στο αμέσως επόμενο μήνυμα..;)

Να αρχίζεις ό,τι μπορείς να κάνεις ή ονειρεύεσαι πως θα ήθελες να κάνεις. Η τόλμη χαρίζει ευφυΐα, μαγεία και δύναμη.
Γκαίτε
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
klimt74
διδάκτορας

Member Is Offline

Εστάλη στις 25-7-2009 στις 05:23 Απάντηση με παράθεση

1)Ο Αιγύπτιος θεός Ρα γεννήθηκε από παρθένα μητέρα,την Net ή Neith, και δεν είχε πατέρα. πηγή : οι επιγραφές στο Luxor και στο Carnak

2)O επίσης Αιγύπτιος θεός Horus ήταν γιος της Παρθένας Μητέρας Ίσιδος. "Στις κατακόμβες της Ρώμης μαύρα αγάλματα της Αιγύπτιας θεϊκής Μητέρας και Βρέφους επιζούν ακόμη από την πρώιμη λατρεία της Παρθένας και του Θείου Βρέφους στους οποίους και αλλαξοπίστησαν. Σε αυτά τα αγάλματα η Παρθένα Μαρία απεικονίζεται ως μελαμψή γυναίκα,συνήθως με βέλο στο πρόσωπο,κατά τα πρότυπα της Ίσιδος". πηγή : οι κατακόμβες της Ρώμης

3)Ο Άπις,ο Ιερός Ταύρος της Μέμφιδος,πιστευόταν πώς συνελήφθη από μια θεότητα που κατέβηκε πάνω σε μια σεληναχτίδα(αυτή τη φορά..)),που έπεσε πάνω σε μια αγελάδα και συνέλαβε το ιερό κτήνος.Έτσι θεωρούνταν ως ο Υιός του Θεού.πηγές:Πλούταρχος,Ηρώδοτος 3(Θάλεια),27-29.

4)O θεός της Φρυγίας Άττις ήταν ο γιος της παρθένας Νάνα,που τον συνέλαβε ακουμπώντας στην κοιλιά της ένα ώριμο αμύγδαλο ή ρόδι.πηγή : αύριο

Και η λίστα των παρθενογενέσεων συνεχίζεται με Διόνυσο,Ιάσων,Περσέα,Άδωνη,Όσιρη,Μίθρα...(αύριο)

Σύντροφε Στέλιο αν επιμένεις να πιστεύεις ακόμη στην πρωτοτυπία και στο..μη προηγούμενο της παρθενογένεσης του Ιησού σηκώνω και τα χέρια και τα πόδια ψηλά,τι άλλο να πω...:p

Αναμένω να απολαύσω τις αναλυτικές σου περιγραφές της.........διαφορετικότητας* αυτών των παρθενογενέσεων σε σχέση με αυτήν της Παναγίας,κατά την γνωστή,πάγια τακτική της σταύρωσης.. :D

*θυμήσου απλά πώς αναζητούσα προηγούμενα.
Δεν έχουν σημασία το πώς και το γιατί.Μα ακόμη κι αν για σένα έχει-για λόγους που προφανώς ανάγονται μόνο στην σφαίρα της πίστεως,οπότε και κάθε λογικό επιχείρημα θα όφειλε προφανώς να κατεβάσει τα σώβρακα για να το απαυτώσει η πίστη-εφόσων προϋπάρχει ο μύθος μπορούσαν απλούστατα οι χριστιανοί που σκηνοθέτησαν το γνωστό χριστιανικό δράμα να δανειστούν την ιδέα και να την διασκευάσουν.Σωστά;

Να αρχίζεις ό,τι μπορείς να κάνεις ή ονειρεύεσαι πως θα ήθελες να κάνεις. Η τόλμη χαρίζει ευφυΐα, μαγεία και δύναμη.
Γκαίτε
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
stelios
μεταπτυχιακός
**

Registered: 26-1-2009
Member Is Offline

Διάθεση: Φιλικη

Εστάλη στις 26-7-2009 στις 11:08 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by klimt74
Αναφορικά με τις πηγές του Αιδεσ.Τέρενς Σουίνι :
Η Μάργκαρετ Στάρμπερντ στο βιβλίο της παραθέτει μία πραγματικά τεράστια αναλυτικότατη βιβλιογραφία για κάθε παραπομπή που χρησιμοποιεί.Όμως ο Αιδ.Σουίνι,ίσως γιατί απλώς προλογίζει το βιβλίο και δεν είναι ο συγγραφέας του,γράφει τις παραπομπές που προανέφερα ως έχουν.Δεκτόν;

Όταν λετε ότι σε καποιο αρχαιο συγγραμμα αναφερεται κατι, περιμενω και παραπομπη και (ισως) την παραθεση του συγκεκριμενου μερους. Ή ισως καποιο λινκ (όταν δεν βρίσκεται κατι στο βιβλιο σαφως).
Παράθεση:
Originally posted by klimt74Ας προσθέσω πώς πιο πάνω σου έχω ζητήσει κι εγώ συγκεκριμένες παραπομπές για τις προφητείες του Δαυίδ για τον ερχομό του Ιησού μα δεν τίς έδωσες.Και τώρα μου ζητάς τις..πηγές των πηγών.Οκ..

Γενικοτερα, προσπαθω να δινω πηγες και λινκ. Και εχω δωσει πολλα ως τωρα.
Θελετε παραπομπη για τον Δαβιδ (τον ψαλμο στον οποιο αναφερεται η προφητεια)?
Οριστε………….
‘’

ο θεος ο θεος μου προσχες μοι ινα τι εγκατελιπες με μακραν απο της σωτηριας μου οι λογοι των παραπτωματων μου
2 (21:3) ο θεος μου κεκραξομαι ημερας και ουκ εισακουση και νυκτος και ουκ εις ανοιαν εμοι
3 (21:4) συ δε εν αγιοις κατοικεις ο επαινος ισραηλ
4 (21:5) επι σοι ηλπισαν οι πατερες ημων ηλπισαν και ερρυσω αυτους
5 (21:6) προς σε εκεκραξαν και εσωθησαν επι σοι ηλπισαν και ου κατησχυνθησαν
6 (21:7) εγω δε ειμι σκωληξ και ουκ ανθρωπος ονειδος ανθρωπου και εξουδενημα λαου
7 (21:8) παντες οι θεωρουντες με εξεμυκτηρισαν με ελαλησαν εν χειλεσιν εκινησαν κεφαλην
8 (21:9) ηλπισεν επι κυριον ρυσασθω αυτον σωσατω αυτον οτι θελει αυτον
9 (21:10) οτι συ ει ο εκσπασας με εκ γαστρος η ελπις μου απο μαστων της μητρος μου
10 (21:11) επι σε επερριφην εκ μητρας εκ κοιλιας μητρος μου θεος μου ει συ
11 (21:12) μη αποστης απ εμου οτι θλιψις εγγυς οτι ουκ εστιν ο βοηθων
12 (21:13) περιεκυκλωσαν με μοσχοι πολλοι ταυροι πιονες περιεσχον με
13 (21:14) ηνοιξαν επ εμε το στομα αυτων ως λεων ο αρπαζων και ωρυομενος
14 (21:15) ωσει υδωρ εξεχυθην και διεσκορπισθη παντα τα οστα μου εγενηθη η καρδια μου ωσει κηρος τηκομενος εν μεσω της κοιλιας μου
15 (21:16) εξηρανθη ως οστρακον η ισχυς μου και η γλωσσα μου κεκολληται τω λαρυγγι μου και εις χουν θανατου κατηγαγες με
16 (21:17) οτι εκυκλωσαν με κυνες πολλοι συναγωγη πονηρευομενων περιεσχον με ωρυξαν χειρας μου και ποδας
17 (21:18) εξηριθμησα παντα τα οστα μου αυτοι δε κατενοησαν και επειδον με
18 (21:19) διεμερισαντο τα ιματια μου εαυτοις και επι τον ιματισμον μου εβαλον κληρον
19 (21:20) συ δε κυριε μη μακρυνης την βοηθειαν μου εις την αντιλημψιν μου προσχες
20 (21:21) ρυσαι απο ρομφαιας την ψυχην μου και εκ χειρος κυνος την μονογενη μου
21 (21:22) σωσον με εκ στοματος λεοντος και απο κερατων μονοκερωτων την ταπεινωσιν μου
22 (21:23) διηγησομαι το ονομα σου τοις αδελφοις μου εν μεσω εκκλησιας υμνησω σε
23 (21:24) οι φοβουμενοι κυριον αινεσατε αυτον απαν το σπερμα ιακωβ δοξασατε αυτον φοβηθητωσαν αυτον απαν το σπερμα ισραηλ
24 (21:25) οτι ουκ εξουδενωσεν ουδε προσωχθισεν τη δεησει του πτωχου ουδε απεστρεψεν το προσωπον αυτου απ εμου και εν τω κεκραγεναι με προς αυτον εισηκουσεν μου
25 (21:26) παρα σου ο επαινος μου εν εκκλησια μεγαλη τας ευχας μου αποδωσω ενωπιον των φοβουμενων αυτον
26 (21:27) φαγονται πενητες και εμπλησθησονται και αινεσουσιν κυριον οι εκζητουντες αυτον ζησονται αι καρδιαι αυτων εις αιωνα αιωνος
27 (21:28) μνησθησονται και επιστραφησονται προς κυριον παντα τα περατα της γης και προσκυνησουσιν ενωπιον σου πασαι αι πατριαι των εθνων
28 (21:29) οτι του κυριου η βασιλεια και αυτος δεσποζει των εθνων
29 (21:30) εφαγον και προσεκυνησαν παντες οι πιονες της γης ενωπιον αυτου προπεσουνται παντες οι καταβαινοντες εις την γην και η ψυχη μου αυτω ζη
30 (21:31) και το σπερμα μου δουλευσει αυτω αναγγελησεται τω κυριω γενεα η ερχομενη
31 (21:32) και αναγγελουσιν την δικαιοσυνην αυτου λαω τω τεχθησομενω οτι εποιησεν ο κυριος

Ο Δαβιδ εζησε περιπου το 1050 π Χ (σε εποχη που όπως σας εδειξα σε προηγουμενα ποστ οι εβραιοι δεν σταυρωναν). Αναφορικα με την χρονολογια, σας εχω πει ότι μπορει να βγει ευκολα από την ιδια την γραφη. (Από το ετος της μετοικεσιας στην Βαβυλωνα από τον Ναβουχοδονοσορα απλα αφαιρουμε προς τα πισω τα ετη της βασιλειας των ηγεμονων του Ισραηλ). Αλλα αν επιμενετε (και μου το ζητησετε), μπορω σε επομενα ποστ να σας τα δειξω αναλυτικα μεσα από την Γραφη.
Παράθεση:
Originally posted by klimt74Αναφορικά με τις παρθένες θεές που οι περισσότερες τελικά είναι μ.χ. και παρέμειναν παρθένες.Την εν λόγω λίστα την βρήκα στην αγγλόφωνη wikipedia,με όλες σχεδόν τις αναφορές σε αυτές σε κατάσταση stubs,και μιας την είχα ήδη τοστάρει (δίχως ιδιαίτερο έλεγχο),σκέφτηκα να την αναλύσω λίγο.Βρήκα επιπλέον στοιχεία από έρευνα σε άλλες σελίδες.Λείπουν αρκετές παρθενογενέσεις από αυτή την λίστα...Ένας λόγος παραπάνω να μην εμπιστεύομαι την wikipedia.

Πρωτον το θεμα μας δεν είναι η παρθενια (που αλλωστε ηταν και θεσμος) αλλα η παρθενογενεση. (Αν γεννησαν οι παρθενες αυτές).
Δευτερον είναι μ Χ , αρα δεν είναι αντιγραφη.
Τριτον τα αρθρα που εχουν παραπομπες είναι αξιοπιστα (της wikipedia).
Τεταρτον να βαζετε τα λινκ από τις ιστοσελιδες από τις οποιες παιρνετε τα στοιχεια σας.

Be yourself...........
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
stelios
μεταπτυχιακός
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 26-7-2009 στις 11:28 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
1)Ο Αιγύπτιος θεός Ρα γεννήθηκε από παρθένα μητέρα,την Net ή Neith, και δεν είχε πατέρα. πηγή : οι επιγραφές στο Luxor και στο Carnak

Ο Ρα, αναδύθηκε από τον ωκεανό, και έβαλε σε τάξη τα στοιχεία του χάους, που παρουσιάζονται στα κείμενα ως θεοί με συγκεκριμένες ιδιότητες.
http://www.e-telescope.gr/gr/cat05/art05_050121.htm

Δεν εχουμε παρθενογενεση. Άλλο η παρθενογενεση και άλλο η αυτογονιμοποιηση.

‘’As the mother of Ra, the Egyptians believed her to be connected with the god of the watery primeval void, Nun. (Her name might have also been linked to a word for water thus providing the connection between the goddess and the primeval waters.) Because the sun god arose from the primeval waters, and with Nit being these waters, she was thought to be the mother of the sun, and mother of the gods. She was called 'Nit, the Cow Who Gave Birth to Ra' as one of her titles’’.In late dynastic times there is no doubt that Nit was regarded as nothing but a form of Hathor, but at an earlier period she was certainly a personification of a form of the great, inert, primeval watery mass out of which sprang the sun god Ra...’’
(Πηγη The Gods of the Egyptians, E. A. Wallis Budge)
Πιστευω ότι ξερετε αγγλικα.
Παράθεση:
Originally posted by klimt742)O επίσης Αιγύπτιος θεός Horus ήταν γιος της Παρθένας Μητέρας Ίσιδος. "Στις κατακόμβες της Ρώμης μαύρα αγάλματα της Αιγύπτιας θεϊκής Μητέρας και Βρέφους επιζούν ακόμη από την πρώιμη λατρεία της Παρθένας και του Θείου Βρέφους στους οποίους και αλλαξοπίστησαν. Σε αυτά τα αγάλματα η Παρθένα Μαρία απεικονίζεται ως μελαμψή γυναίκα,συνήθως με βέλο στο πρόσωπο,κατά τα πρότυπα της Ίσιδος". πηγή : οι κατακόμβες της Ρώμης

Ο περί Ίσιδος και Οσίριδος μύθος αναφέρει τα σχετικά με τη γέννηση του γιου, τον οποίο η Ίσιδα συνέλαβε από τον Όσιρι, αφού ανέστησε με μαγικά μέσα τον δολοφονημένο θεό, και τον γέννησε πρόωρα στην νησίδα Χέμμιν.

Ions Veronica 1968, 72. Ιons Veronica 1968, Egyptian Mythology, Newnes Books, London.

Η Ίσιδα ήταν παντρεμένη με τον Οσιρι που σημαίνει σεξουαλική επαφή.

Η Μαρια και η Ισιδα εχουν μεγαλες διαφορες (μπορουμε να επεκταθουμε σε αυτο).
Παράθεση:
Originally posted by klimt743)Ο Άπις,ο Ιερός Ταύρος της Μέμφιδος,πιστευόταν πώς συνελήφθη από μια θεότητα που κατέβηκε πάνω σε μια σεληναχτίδα(αυτή τη φορά..)),που έπεσε πάνω σε μια αγελάδα και συνέλαβε το ιερό κτήνος.Έτσι θεωρούνταν ως ο Υιός του Θεού.πηγές:Πλούταρχος,Ηρώδοτος 3(Θάλεια),27-29.

Λοιπον……….Ηροδοτου Ιστοριαι, βιβλιο 3 (Θαλεια) 27-29

Κζ (27)
Απιγμενου δε Καμβυσεω ες Μεμφιν εφανη Αιφυπτιοισι ο Απις, τον Ελληνες Επαφον καλεουσι επιφανεος δε τουτου γενομενου αυτικα οι Αιγυπτιοι ειματα εφορεον τα καλλιστα και ησαν εν θαλιησι. Ιδων δε ταυτα τους Αιγυπτιους ποιευοντας ο Καμβυσης, παγχυ σφεας καταδοξας εωυτου κακως πρηξαντος χαρμοσυνα ταυατ ποιεειν, εκαλεε τους επιτροπους της Μεμφιος,απικομενους δε ες οψιν ειρετο ότι προτερον μεν εοντος αυτου εν Μεμφι εποιευν τιουτον ουδεν Αιγυπτιοι,τοτε δε επει αυτος παρειη της στρατιης πληθος τι αποβαλων. Οι δε εφραζον ως σφι θεος ειη φανεις δια χρονου πολλλου εωθως επιφανεσθαι, και ως επεαν φανη τοτε παντες Αιγυπτιοι κεχαρηκοτες ορταζοιεν. Ταυτα ακουσας ο Καμβυσης εφη ψευδεσθαι σφεας και ως ψευδομενους θνατω εζημιου.

Κη (28)
Αποκτεινας δε τουτους δευτερα τους ιρεας εκαλεε ες οψιν λεγοντων δε κατά ταυτα των ιρεων,ου λησειν εφη αυτόν εις θεος τις χειροηθης απιγμενος ειη Αιγυπτιοισι. Τοσαυτα δε ειπας απαγειν εκελευε τον Απιν τους ιρεας. Οι μεν δη μετηισαν αξοντες. Ο δε Απις ουτος ο Επαφος γινεται μοσχος εκ βοος, ητις ουκετι οιη γινεται ες γαστερα αλλον βαλλεσθαι γονον. Αιγυπτιοι δε λεγουσι σελας επι την βουν εκ του ουρανου κατισχειν, και μιν εκ τουτου τικτειν τον Απιν. Εχει δε ο μοσχος ουτος ο Απις καλεομενος σημηια τοιαδε εων μελας, επι μεν τω μετωπω λευκον τι τριγωνον, επι δε του νωτου αιετον εικασμενον, εν δε τη ουρη τας τριχας διπλας, υπο δε τη γλωσση κανθαρον.

Κθ (29)
Ως δε ηγαγον τον Απιν οι ιρεες, ο Καμβυσης,οια εων υπομαργοτερος, σπασαμενος το εγχειριδιον, θελων τυψαι την γαστερα του Απιος παιει τον μηρον γελασας δε ειπε προς τους ιρεας ‘’ω κακαι κεφαλαι,τοιουτοι θεοι γινονται, εναιμοι τε και σαρκωδεες και επαιοντες σιδηριων; Αξιος μεν γε Αιγυπτιων ουτος γε ο θεος.αταρ τοι υμεις γε ου χαιροντες γελωτα εμε θησασθε’’. Ταυτα ειπας ενετειλατο τοισι ταυτα πρησσουσι τους μεν ιρεας εδικαιευντο, ο δε Απις πεπληγμενος τον μηρον εφθινε εν τω ιρω κατακειμενος. Και τον μεν τελευτησαντα εκ του τρωματος εθαψαν οι ιρεες λαθρη Καμβυσεω.

Είναι από αυτά που δωσατε ως παραπομπη (στον Πλουταρχο δεν λετε βιβλιο και ετσι δεν το βρηκα).
Που λεει ο Ηροδοτος ότι οι Αιγυπτιοι πιστευαν ότι η αγελαδα που γονιμοποιηθηκε ηταν …………..παρθενα?

Παράθεση:
Originally posted by klimt744)O θεός της Φρυγίας Άττις ήταν ο γιος της παρθένας Νάνα,που τον συνέλαβε ακουμπώντας στην κοιλιά της ένα ώριμο αμύγδαλο ή ρόδι.πηγή : αύριο

’’Σύμφωνα με την πρώτη εκδοχή, ενώ ο Δίας κοιμόταν βαθιά, έπεσε λίγο από το σπέρμα του στη γη και ένα παράξενο ερμαφρόδιτο πλάσμα, η Άγδιστις, γεννήθηκε από το έδαφος. Αυτή τρόμαξε τόσο τους θεούς που την αλυσόδεσαν και την ευνούχισαν. Από το κομμένο πέος της φύτρωσε μια αμυγδαλιά με ώριμους καρπούς, που ήρθε να μαζέψει η κόρη του ποτάμιου θεού Σαγγάριου και τοποθέτησε στον κόρφο της. Τα αμύγδαλα εξαφανίστηκαν αμέσως και η νέα κοπέλα δεν άργησε να μείνει έγκυος. Γέννησε ένα αγόρι και το εγκατέλειψε, αλλά αυτό σώθηκε από έναν τράγο που το ανάθρεψε. Το παιδί, επονομαζόμενο Άττις, μεγάλωσε και έγινε τόσο όμορφο που μια μέρα η Άγδιστις, έκτοτε πια μόνο γυναίκα, το είδε και το ερωτεύτηκε σφόδρα. Για να προστατεύσουν το νέο, αποφάσισαν να τον απομακρύνουν και τον έστειλαν στον Πεσσινούντα, όπου τον πάντρεψαν με την κόρη του τοπικού βασιλιά. Όμως, ενώ το τραγούδι του υμεναίου είχε μόλις τελειώσει, εμφανίστηκε η Άγδιστις και τρέλανε τον Άττι και το βασιλιά, που αυτοευνουχίστηκαν και οι δύο. Αυτός ο ακρωτηριασμός υπήρξε μοιραίος για τον Άττι και η Άγδιστις, δυστυχισμένη για την ανεξέλεγκτη πράξη της, κατάφερε να πείσει το Δία το σώμα του νέου άνδρα να μην αλλοιωθεί ποτέ.

Κατά την εκδοχή του Αρνόβιου, η ιστορία της Αγδίστεως τοποθετείται στα σύνορα της Φρυγίας, στο σημείο όπου βρισκόταν ένας έρημος απόκρημνος βράχος που ονομαζόταν Άγδος. Εκεί ο Δευκαλίωνας και η Πύρρα, ο πατέρας και η μητέρα του ανθρώπινου γένους, είχαν σμιλέψει ανθρώπους στην πέτρα, και η Κυβέλη, η μεγάλη μητέρα των θεών, σμιλεύτηκε και εκείνη σε αυτό το βράχο. Ο Δίας γοητεύτηκε από τη μεγάλη θεά, όμως μάταια προσπάθησε να ενωθεί μαζί της, γι’ αυτό τοποθέτησε το σπέρμα του σε ένα γειτονικό βράχο. Έτσι, γεννήθηκε η Άγδιστις, ένα ερμαφρόδιτο πλάσμα, που ο Διόνυσος, θεός του αμπελιού και του κρασιού, μέθυσε και ευνούχισε. Από το αίμα της πληγής της φύτρωσε μια ροδιά, από όπου η Νανά, η κόρη του ποτάμιου θεού Σαγγάριου, έκοψε ένα φρούτο που τοποθέτησε στο στήθος της. Έμεινε αμέσως έγκυος και έφερε στον κόσμο ένα παιδί που ο πατέρας της νεαρής μητέρας τη συμβούλεψε να εγκαταλείψει. Εκτεθειμένο στο βλέμμα των περαστικών, το μικρό αγόρι, επονομαζόμενο Άττις, σώθηκε από έναν τράγο και ανατράφηκε με μέλι και γάλα. Μεγάλωσε και έγινε ένας πολύ όμορφος νέος, για τον οποίο φιλονίκησαν η Άγδιστις και η Κυβέλη’’.

1. Παυσ. 7.17.10-12.
2. Arnob., Adv. Nat. 5.5-7, 12.

http://asiaminor.ehw.gr/Forms/fLemmaBody.aspx?lemmaid=3378

Απο αυτα που βρηκα δεν προκυπτει οτι ηταν παρθενα.

Παράθεση:
Originally posted by klimt74Σύντροφε Στέλιο αν επιμένεις να πιστεύεις ακόμη στην πρωτοτυπία και στο..μη προηγούμενο της παρθενογένεσης του Ιησού σηκώνω και τα χέρια και τα πόδια ψηλά,τι άλλο να πω...:p
Αναμένω να απολαύσω τις αναλυτικές σου περιγραφές της.........διαφορετικότητας* αυτών των παρθενογενέσεων σε σχέση με αυτήν της Παναγίας,κατά την γνωστή,πάγια τακτική της σταύρωσης.. :D

Να δουμε ένα συγκεντρωτικό περι του μου φερατε ως τωρα………………….

Η Αθηνά συμβολιζε την αιωνια παρθενια. Ποτε δεν εκανε παιδι ειτε κανονικα ειτε με παρθενογενεση.

H Εκάτη μενει παρθενα. Όπως παρθενες υπηρξαν και θνητες. Και εδώ δεν εχουμε παρθενογενεση. Δεν μας λεει ότι συνελαβε παιδι με παρθενογενεση.

Η Αστραία παρέμεινε επίσης για πάντα παρθένα,μέχρι που εγκατέλειψε τα εγκόσμια και κατέληξε στον αστερισμό της Παρθένου.
Δεν μας λεει ότι συνελαβε παιδι με παρθενογενεση.

Η Βριτομάρτις,κόρη του Δία. Δεν μας λεει ότι συνελαβε παιδι με παρθενογενεση.

H Γεωργιανή Tamar ειναι μ Χ. Αρα δεν εχουμε αντιγραφη.

Η Ρωμαϊκή θεά Bona Dea/Fauna(=Πάνα) παρεμεινε παρθενα. Δεν παρθενογεννησε.

H Cavillace ήταν παρθένα θεά των Incas που κάποια στιγμή έφαγε ένα φρούτο που περιείχε το σπέρμα του Coniraya,του θεού της άμεσης γονιμότητας και του φεγγαριού. Ειναι μ Χ (το λετε ο ιδιος).

H Minerva είναι η Ρωμαϊκή εκδοχή της Αθηνάς. Ουδεποτε παρθενογεννησε.

Devi Kanya Kumari ή Bhagavathy Amman (ο ιδιος λετε οτι δεν βρηκατε στοιχεια........).

Ο Ρα, αναδύθηκε από τον ωκεανό.

Ο περί Ίσιδος και Οσίριδος μύθος αναφέρει τα σχετικά με τη γέννηση του γιου, τον οποίο η Ίσιδα συνέλαβε από τον Όσιρι, αφού ανέστησε με μαγικά μέσα τον δολοφονημένο θεό, και τον γέννησε πρόωρα στην νησίδα Χέμμιν.

Απις. Που λεει ο Ηροδοτος ότι οι Αιγυπτιοι πιστευαν ότι η αγελαδα που γονιμοποιηθηκε ηταν …………..παρθενα?

Και το ερωτημα παραμενει.
Από οσα παραθεσατε ως εδώ, μπορειτε να μου δειξετε μια θεα που να γεννησε με παρθενογενεση και να είναι ο μυθος της από την προ Χριστου εποχη? Οι λοιπες απλα παρεμειναν παρθενες, όπως παρθενες εμεναν και ορισμενες θνητες γυναικες κατά την αρχαιοτητα. Πχ οι Εστιαδες παρθενες
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82

Be yourself...........
klimt74
διδάκτορας

Member Is Offline

Εστάλη στις 26-7-2009 στις 13:57 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by stelios

Δεν εχουμε παρθενογενεση. Άλλο η παρθενογενεση και άλλο η αυτογονιμοποιηση.

Παραμένω σε αυτό πριν επιστρέψω με νέα στοιχεία για τους υπόλοιπους που αναφέρω(έχω μπει από καφέ και η μπαταρία του netbook μου τελειώνει..).
Με συγχωρείς Στέλιο μα με αυτά που γράφεις υποτιμάς τη νοημοσύνη όλων όσων σε διαβάζουν.
Η Παναγία σας δεν υπέστη αυτογονιμοποίηση-αυτοσύλληψη;
Μα όχι,προβλέπω πώς θα μου πεις,δεν πρόκειται για αυτο- μιας και η δουλειά έγινε μέσω του...Αγίου Πνεύματος!!!
Bollocks,που λεν οι Βρετανοί.

Το θέμα μας δεν είναι η παρθενογένεση μα η παρθενοσύλληψη. Ακόμη και με θεολογικούς όρους να το δεις είναι αδύνατον για κάποια γυναίκα αφού γεννήσει,ή/και την ώρα που γεννά να παραμείνει παρθένα(=ανατομικά),ασχέτως του τρόπου σύλληψης.
Η ίδια η λέξη "παρθενογένεση" συνιστά την απόλυτη αντίφαση.

Υπάρχουν λοιπόν προηγούμενα,αρκετά προηγούμενα παρθενοσύλληψης,όμως είτε η τυφλή πίστη σου είτε το πείσμα σου σε εμποδίζουν να τα αποδεχτείς.
Δεν σε έχω κόψει για τυφλά πιστό(ίσως..μονόφθαλμα) οπότε θαρρώ πώς πρόκειται απλώς για πείσμα.
Με συγχωρείς δις μα είναι αν μη τι άλλο παιδιαρώδες να επικεντρώνεσαι στις μικροπαραλλαγές των θεο-μυθολογικών προηγούμενων αγνοώντας το ίδιο το-παραλλαγμένο ή μη-περιστατικό.

Θα ήταν ευτυχές αν επιστράτευες περισσότερο την λογική σου κι όχι τις έτοιμες σεντονιάδες ή την πεισματική πίστη σου..

Γκαίτε
stelios
μεταπτυχιακός
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 26-7-2009 στις 15:28 Απάντηση με παράθεση

Που υποτιμω αγαπητε μου την νοημοσυνη? Μιλαμε για παρθενογενεση και ειπατε οτι θα φερνατε θεες που παρθενογεννησαν. Αντι αυτου, μου φερατε θεες που ειτε εμειναν παρθενες (και δεν παρθενογεννησαν), ειτε παρθενογεννησαν αλλα ηταν μετα Χριστον, ειτε πραγματα που τελικα δεν ισχυουν. Συγνωμη αλλα τωρα ποιος υποτιμα ποιανου την νοημοσυνη?
Αν εχετε παραπονο για τα σεντονια, καταρχην κανεις δεν σας βιαζει να γραψετε ταχεως, ουτε κανουμε συναγωνισμο ποιος θα γραψει τελευταιος. Το τι φερουμε ως στοιχεια, αυτο μετρα. Δεν μπορω να παραθετω στοιχεια σε δυο γραμμες. Τουλαχιστον παραθετω στοιχεια και λινκ. Εσεις σπανιως.

Υγ. Μιλαμε για ''δανεια'' που δηθεν πηρε ο χριστιανισμος αναφορικα με την παρθενογενεση. Το αν εσεις προσωπικα δεν πιστευετε (δικαιωμα σας) δεν εχει να κανει με το θεμα, καθως συζηταμε για ''δανεια'', αλλα ακομα δεν μου φερατε......
Αυτα τα γραφω φιλικα, καθως πιστευω οτι με σας μπορει να γινει σωστος διαλογος.

Και το ερωτημα παραμενει.
Από οσα παραθεσατε ως εδώ, μπορειτε να μου δειξετε μια θεα που να γεννησε με παρθενογενεση και να είναι ο μυθος της από την προ Χριστου εποχη? Οι λοιπες απλα παρεμειναν παρθενες, όπως παρθενες εμεναν και ορισμενες θνητες γυναικες κατά την αρχαιοτητα.

Be yourself...........
stelios
μεταπτυχιακός
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 26-7-2009 στις 15:58 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Με συγχωρείς δις μα είναι αν μη τι άλλο παιδιαρώδες να επικεντρώνεσαι στις μικροπαραλλαγές των θεο-μυθολογικών προηγούμενων αγνοώντας το ίδιο το-παραλλαγμένο ή μη-περιστατικό.

Μικροπαραλλαγες οι τεραστιες διαφορες? Μικροπαραλλαγες οι θεες που ουδεποτε γεννησαν? Μαλλον ασχετα τελειως απο το θεμα μας.
Παραπανω ειναι ολα, και ας κρινει ο καθενας.:)
Παράθεση:
Θα ήταν ευτυχές αν επιστράτευες περισσότερο την λογική σου κι όχι τις έτοιμες σεντονιάδες ή την πεισματική πίστη σου..

Πεισματικη πιστη, ενω παραθετω στοιχεια?
:o
Τα ''ετοιμα'' που λετε ειναι στοιχεια στο διαδικτιο με παραπομπες για να τα βρει ο καθενας ευκολα. Εχθες ξενυχτησα για να βρω τον Ηροδοτο και τα λοιπα στοιχεια...:) Αληθεια, αφου το ειχατε, γιατι δεν το παραθεσατε?

Be yourself...........
klimt74
διδάκτορας

Member Is Offline

Εστάλη στις 26-7-2009 στις 18:33 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:

Μιλαμε για παρθενογενεση και ειπατε οτι θα φερνατε θεες που παρθενογεννησαν. Αντι αυτου, μου φερατε θεες που ειτε εμειναν παρθενες (και δεν παρθενογεννησαν), ειτε παρθενογεννησαν αλλα ηταν μετα Χριστον, ειτε πραγματα που τελικα δεν ισχυουν

......

Μικροπαραλλαγες οι τεραστιες διαφορες? Μικροπαραλλαγες οι θεες που ουδεποτε γεννησαν? Μαλλον ασχετα τελειως απο το θεμα μας.

Έχω ήδη αναφέρει πώς η εν λόγω λίστα με τις παρθένες θεές από την wikipedia επρόκειτο απλώς για λίστα με παρθένες θεές γενικώς, όμως εσύ εξακολουθείς να κρατιέσαι από αυτό.

Kαι παράλληλα απορρίπτεις την παρθενογέννεση του θεού Ρα ως...αυτογονιμοποίηση,τις ιερές αγελάδες των αιγυπτίων που γεννούσαν τους ιερούς ταύρους Άπιδες ως......ΤΙ; ήδη ξεπαρθενιασμένες,λόγω που δεν αναφέρει ο Ηρόδοτος ρητώς πώς ήταν..παρθένες;; :o
Μα και αυτό να ίσχυε το πρωτεύον είναι η παρθενοσύλληψη είπαμε,είτε πρόκειται για αγελάδα είτε για γυναίκα είτε για κουνέλα :p
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος μα οι ορθόδοξοι και δυτικοί πατέρες της εκκλησίας στην θεία σύλληψη δεν είναι που δίνουν πρωτίστως βαρύτητα;
Και στο άρθρο για την σπάνια περίπτωση παρθενογένεσης στην Γερμανία που παράθεσε ο Κρίνο δηλώνεται σαφώς πώς επρόκειτο για παρθενοσύλληψη,μιας και η κοπέλα είχε πρώτερες σεξουαλικές σχέσεις,σωστά;

Η πηγή μου για την τελευταία λίστα που παρέθεσα κι όπου περιλαμβάνεται ως πρωτογενής πηγή για τον Άπις κι ο Πλούταρχος είναι αυτή :
http://englishatheist.org/indexd.shtml
Χωρίο του Πλούταρχου δεν παρέθεσα γιατί απλά δεν κατάφερα να το βρω(στον "Βίο του Αλέξανδρου" αναφέρει μόνο τον Σεράπις).
Αν το βρω θα το δώσω.

Και για τον Άττις τα ίδια ισχύουν : παρθενοσύλληψη.
Ψάχνοντας να εξακριβώσεις αν η Νανά ή η Άγδιστης ήταν ήδη παρθένες αγνοείς,προφανώς σκοπίμως,ολόκληρο το δάσος πλην του..μαραμένου δέντρου στο βάθος του.
Kαι βεβαίως και πάλι ασχολείσαι με τις διαφορές αγνοώντας την ίδια την ύπαρξη του μύθου.

Οπότε,εν κατακλείδει,πριν συνεχίσω με τις επόμενες παρθενογενέσεις-συλλήψεις,δέχεσαι πώς υπάρχουν αναφορές παρθενο-αυτοσυλλήψεων π.χ. μα τις απορρίπτεις γιατί δεν ξεκαθαρίζεται αν οι εν λόγω κυρίες,δίποδες και μη, ήταν ήδη παρθένες ή όχι,καλά ως εδώ;

Οπότε υποθέτω πως κατ'εσέ το γεγονός πώς η Μαρία πιστεύεται πώς ήταν ήδη παρθένα είναι πολύ πιο μείζονος σημασίας από το γεγονός πως συνέλαβε τον Ιησού δίχως επαφή με άντρα,καλά ως εδώ;

Εύλογη απορία : αυτό λοιπόν σημαίνει πώς η Μαρία θα ήταν ορθότερον να συλλάβει τον Ιησού ως παρθένα κατευθείαν με την πρώτη της επαφή με τον Ιωσήφ απ'ότι αν είχε ήδη πρωτύτερα χάσει την παρθενία της από τον Ιωσήφ να συνελάμβανε τον Ιησού μέσω αρχαγγέλου-Αγίου Πνεύματος;

Το ρωτώ αυτό γιατί βασικά εκεί μου το πας-κι ας το αρνηθείς σφόδρα,οι λέξεις μένουν ;)

Γκαίτε
klimt74
διδάκτορας

Member Is Offline

Εστάλη στις 26-7-2009 στις 18:51 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Το αν εσεις προσωπικα δεν πιστευετε (δικαιωμα σας) δεν εχει να κανει με το θεμα,...

Δεν πιστεύω στον Χριστιανισμό,γενικότερα στις μονοθεϊστικές θρησκείες και δη στους Μεσσίες κάθε είδους κι απόχρωσης.
Άθεος όμως δεν δηλώνω,θεωρώ τον υλιστικό αθεϊσμό εξίσου δογματικό με τον θεϊσμό.
Πιστεύω σε έναν θεό μη προσωπικό.
Ας ονομάσω αυτόν τον θεό ολίγον τετριμμένα : Σύμπαν.

(κάποια άλλη στιγμή που θα ορεγόμαστε αμφότεροι καταλλήλως συζητάμε και περί σπινοζικού κι ουχί μόνο πανθεϊσμού ;) )

Γκαίτε
ToixosTouMatiou
volume up

Registered: 29-10-2005
Member Is Offline

Διάθεση: Καταιγιστική

Εστάλη στις 26-7-2009 στις 22:24 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Ας ονομάσω αυτόν τον θεό ολίγον τετριμμένα : Σύμπαν.
(κάποια άλλη στιγμή που θα ορεγόμαστε αμφότεροι καταλλήλως συζητάμε και περί σπινοζικού κι ουχί μόνο πανθεϊσμού ;) )

Μωρέ ποιους μου θυμίζουν αυτές οι θέσεις...

Μήπως αυτούς;
http://1.bp.blogspot.com/_LR-hG6AG6Zw/R_PEUamKdNI/AAAAAAAAAtA/MK8M8pJi2us/s400/SquareandCompassesEmbroideredGraphic1.png

Ή αυτούς;
http://www.blavatsky.gr/uploads/pics/book006_01.jpg

Ή μήπως πάλι αυτούς;
http://www.esoterica.gr/guests/nea_akropoli/logo_nakr.jpg

http://toitmat.blogspot.com/

Η αλήθεια είναι αυτή που περνά μέσα από το καμίνι της εξέτασης του χρόνου και αντέχει.

Verba volant, scripta manent. (Οι λέξεις πετούν, τα γραπτά μένουν. )
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
 Σελίδες:  1  ..  27  28  29  30  31  32

Go To Top