MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  Webstocks.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
Συγγραφέας: Θέμα: ΣΧΟΛΙΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΦΡΑΣΕΩΝ
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
φοιτητής
*

Registered: 14-2-2008
Member Is Offline

Διάθεση: ΤΟΛΜΗΡΗ

Εστάλη στις 18-9-2010 στις 12:29 Απάντηση με παράθεση
ΣΧΟΛΙΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΦΡΑΣΕΩΝ

Οι άνθρωποι επαναλαμβάνουν διάφορες φράσεις, μνημονεύονται π.χ φιλόσοφοι για τις φράσεις που είπαν. Τις χαρακτηρίζουμε μεγαλειώδεις, εμπνευσμένες…προτείνω να σχολιάσουμε κάποιες.

1.E.M. Forster: «Αν έπρεπε να επιλέξω. ανάμεσα στο να προδώσω τη χώρα µου και να προδώσω τον φίλο µου ελπίζω ότι θα τολμούσα να προδώσω τη χώρα µου».

<25> ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ
http://prox25oros.blogspot.com/

ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ CO2 ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 0,032 % ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ; ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΑΝ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟ 0,010 %;
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
φοιτητής
*

Member Is Offline

Εστάλη στις 19-9-2010 στις 19:07 Απάντηση με παράθεση

Με αφορμή τη φράση, και αλλάζοντας μία λέξη, θέλω να κάνω κάποια σχόλια σε διάφορα επίπεδα.

Α. Αν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα στο να σώσω τον φίλο μου ή την πατρίδα μου, θα επέλεγα την πατρίδα μου, επειδή αν σωθεί η πατρίδα σώζονται όλοι, άρα και ο φίλος μου.

Β. Λέγοντας πατρίδα εννοούμε ένα μεγάλο σύνολο ανθρώπων. Έχουμε λοιπόν την περίπτωση από την μία έναν άνθρωπο που θέλουμε να σωθεί, και από την άλλη έναν μεγάλο αριθμό ανθρώπων. Λογικά, ή συνειδησιακά θα πρέπει να επιλέξουμε να σωθούν οι περισσότεροι.

Γ. Υπάρχει περίπτωση που να δικαιολογείται η σωτηρία του ενός αντί των πολλών;
Έστω ότι αυτός ο άνθρωπος που θέλουμε να σώσουμε είναι ένας γιατρός ο οποίος έχει βρει ας πούμε, μία μέθοδο, ή ένα φάρμακο, που θα θεράπευε μία σοβαρή αρρώστια της ανθρωπότητας. Λογικά, θα πρέπει να επιλέξουμε τον άνθρωπο, επειδή η ανθρωπότητα είναι πιο πάνω από την πατρίδα.

Δ. Αν αντί για τον φίλο ήταν ο εαυτός μου; Ο άνθρωπος έχει δικαίωμα στην επιβίωση αλλά φαίνεται αισχρά εγωιστικό να επιλέξει να σωθεί ο ίδιος και να χαθούν άλλοι. Όμως αν ο άνθρωπος αυτός είναι ο γιατρός που ανάφερα παραπάνω, θα ήθελα να έχει το κουράγιο να το κάνει. Γι’ αυτό το λόγο, αν ο Σωκράτης πίστευε σε αυτό που έκανε, καταλάβαινε ότι το να ξυπνάει τους ανθρώπους είχε αξία, θα έπρεπε να δεχτεί να φυγαδευτεί.

Ε. Θα κάνω ένα τελευταίο σχόλιο, που ίσως είναι σοκαριστικό. Η συγκεκριμένη φράση του Forster: είναι προς αποφυγή ή μεγαλειώδης; Φαίνεται τουλάχιστον, αποδεκτή. Όμως κατανοώντας τα παραπάνω, κατανοώντας ότι σημασία έχει η αξία, η ποιότητα και όχι η ποσότητα, ο άνθρωπος μπορεί να επιλέξει την σωτηρία του ενός ή των λίγων άξιων, καλών…Γιατί να μην κάνει το ίδιο και ο Θεός;

ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ CO2 ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 0,032 % ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ; ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΑΝ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟ 0,010 %;
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Yahoo
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
φοιτητής
*

Member Is Offline

Εστάλη στις 23-9-2010 στις 05:06 Απάντηση με παράθεση

2. Σωκράτης: " Εν οίδα ότι ουδέν οίδα."

Το θέμα είναι λεπτό και σκληρό.

Ο άνθρωπος γεννιέται με δυνατότητα σκέψεις. Το περιβάλλον που ζει είναι εχθρικό, έτσι αυτό και η ανάγκη του για τροφή τον αναγκάζουν να σκεφτεί. Ως παρατηρητής λοιπόν, βλέπει, δρα, κάνει λάθη, και μέσα από τα λάθη καταλήγει σε κάτι σωστό. Η κάθε ‘ανακάλυψη’ σωστού του δίνει χαρά, τον κάνε να έχει μεγαλύτερη σιγουριά, και τον οδηγεί στο επόμενο λογικό συμπέρασμα.

Ο εγκέφαλος είναι ο χώρος όπου φαίνεται η διεξαγωγή της σκέψης. Το πώς θα εξελίξω τον εγκέφαλό μου είναι προσωπικό μου θέμα. Μπορώ να σκέπτομαι αλλά μπορώ και να μην σκέπτομαι. Μπορώ να εξελίξω μία σκέψη, αλλά μπορώ και να την μπλοκάρω.

Έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή μπορώ, ας πούμε, με το delete να διαγράψω προγράμματα, με διάφορες κινήσεις μπορώ να τον μποκάρω.

Καταλαβαίνω ότι αυτή η φράση ήταν το delete για τον Σωκράτη.

Όπως είπα το θέμα είναι σκληρό, αλλά αν ο άνθρωπος είναι το σύνολο των ‘καταλαβαίνω’ του, τότε όσο και αν είχε ανέβει πνευματικά, ξαναγύρισε στην αρχή. Θα ήταν διαφορετικά αν είχε προσθέσει την λέξη ‘ακόμη’. Με το ‘ένα κατάλαβα, ότι τίποτα δεν κατάλαβα, ακόμη’ αφήνει σε λειτουργία τον εγκέφαλο, δίνει ελευθερία στη σκέψη για αναζήτηση, για εξέλιξη.

Anastasis
μαθητής

Registered: 6-1-2017
Member Is Offline

Εστάλη στις 7-1-2017 στις 00:20 Απάντηση με παράθεση

για το "Εν οιδα οτι ουδεν οιδα" θα ελεγα:
οτι ζουμε μονο ενα μικρο κομματι της ζωης. πρεπει να μαθουμε πως τιποτα δεν ξερουμε, μονο καθημερινα μαθαινουμε. Οποτε δεν υπαρχουν απαντησεις μονο επιλογες!
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member

Go To Top