MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  Webstocks.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
Συγγραφέας: Θέμα: ΔΩΣΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
Πολίδης Γεώργιος
μαθητής

Registered: 25-8-2009
Member Is Offline

Διάθεση: niriida

Εστάλη στις 6-1-2011 στις 15:37 Απάντηση με παράθεση
ΔΩΣΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Δημιουργός Θεός του υλικού σύμπαντος είμαι σχεδόν βέβαιος πως δεν υπάρχει, εξετάζοντας όμως ορισμένες λειτουργίες της Φύσης αναπόφεκτα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως τέτοιου είδους φαινόμενα μόνο ένα νοήμων όν θα μπορούσε να τα "φυτέψει" μέσα στη φύση ή πως η φύση, κατά κάποιο τρόπο, έχει την δυνατότητα του νοείν. Φυσικά υπάρχουν και επι μέρους χαρακτηριστικά, τα περισσότερα, τα οποία αυτόματα και κάτω από φυσικές αιτιακές συνθήκες απόκτησαν Φύση, Μορφή ή Ουσία.

Ο άνθρωπος αναμφίβολα είναι προϊόν της φύσης. Η φύση και ο άνθρωπος δεν εμφανίστηκαν ταυτόχρονα. Τις αιτίες των χαρακτηριστικών της μορφής του ανθρώπου τις διακρίνουμε μέσα στη φύση. Ας δούμε κάποιες από τις 5 αισθήσεις. Ας πάρουμε πρώτη την ακοή. Κι ας πειραματιστούμε νοητικά-νοηματικά.

Εάν, λοιπόν, υποθέσουμε πως η φύση είναι όπως την γνωρίζουμε με την διαφορά πως δεν υπήρχαν ήχοι μέσα της, οποσδήποτε ο άνθρωπος θα δημιουργόταν και εξελισόταν και θα έπαιρνε την σημερινή του μορφή δίχως την αίσθηση της ακοής. Βέβαια οι ήχοι δεν είναι αυτοί που "φύτεψαν" την ακοή στον άνθρωπο καθώς η ύπαρξη ήχων οφείλετε σε φυσικές αιτίες-νόμους πέρα και έξω από τον ίδιο τον ήχο και ακόμη από την αίσθηση της ακοής. Δεν θέλω να σταθούμε σε αυτά. Θέλω να προχωρήσουμε πειραματιζόμενοι νοητικά-νοηματικά.

Το ίδιο μπορούμε να πούμε για την όσφρηση. Εάν όλα ήταν όπως είναι με την διαφορά πως τα πράγματα της φύσης δεν είχαν οσμή (παρόλο την επίδραση οξυγόνου και άλλων συνθηκών), είναι βέβαιο πως ο άνθρωπος θα έπαιρνε την σημερινή του μορφή δίχως όμως την αίσθηση της όσφρησης.

Το ίδιο ισχύει και για την γεύση. Εάν η φύση ήταν άγευστη ο άνθρωπος δεν θα είχε την δυνατότητα γεύσης. Όπως επίσης και με την όραση. Εάν υποθέσουμε πως το σύμπαν και ακολούθως η γήινη φύση, έπαιρναν την σημερινή τους μορφή δίχως την ύπαρξη του ήλιου και υπήρχε απόλυτο σκοτάδι, η φύση δεν θα εμφύτευε την αίσθηση της όρασης στον άνθρωπο. Θα του εμφύτετε οποσδήποτε όμως άλλη αίσθηση, κατάλληλη, για να κινείτε και προσανατολίζετε μέσα στον χώρο της.

Και καταλήγω στην απορία μου. Ένα ερώτημα για την Φύση ενός φαινομένου το οποίο αδυνατώ να "σπάσω" το "κέλυφος" και ενορατικά να το προσεγγίσω. Αφορά τον ανθρώπινο σαρκικό ερωτικό οργασμό. Τι τον εμφύτεψε στην ανθρώπινη ύπαρξη;;; Τι συμβαίνει στον οργανισμό μου και παράγει οργασμό κατά την συνουσία ή κατά την χειρεργασία;;; Τι παθαίνω όταν έχω οργασμό και πλημμυρίζω ολόκληρος γλυκό πόνο;;;

Συζητώντας πριν 2 βδομάδες με τον οικογενειακό μου γιατρό μου λέει πως η φύση έβαλε τον οργασμό για την διαιώνιση του είδους, πως ο οργασμός θα ελκύσει τον άνθρωπο στην ερωτική πράξη και γονιμοποίηση. Αυτή η άποψη όμως προϋποθέτει την ύπαρξη νόησης στη φύση. Πως γνωρίζει η φύση ότι δίχως την ύπαρξη οργασμού ο άνθρωπος θα αδιαφορήσει για συνουσία και γονιμοποίηση, και έτσι εμφυτεύει τελικά τον οργασμό ως κίνητρο;;;

Τι είναι οργασμός;;; Τι ή ποιά όργανα του σώματος μου τον παράγουν;;;

Γιώργος Πολίδης
AA
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
Miltiadis989
μαθητής

Registered: 23-1-2011
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 24-1-2011 στις 01:23 Απάντηση με παράθεση

Για να το προσπαθήσω λοιπόν..(να απαντήσω). Ο οικογενειακός σου ιατρός σου το είπε μάλλον κάπως απλα-εκλαικευμένα.. Για το τί είναι οργασμός και πως παράγεται μπορείς εύκολα να μαθεις με μια αναζήτηση στο δίκτυο. Οσο για το πώς γνωρίζει η φύση και τοποθετεί τον οργασμός για την διαιώνιση του είδους θα σου πώ την άποψη μου. Η άποψη μου λοιπόν είναι ότι δεν γνωρίζει ! Χάρην της συζήτησης ας πάρουμε δυο παραδοχές. 1ον Υπάρχει ένας πληθυσμός ανθρώπων 2ον Στον πληθυσμό αυτό υπάρχουν δύο γονίδια που λένε τα εξής
το πρώτο λέει, Οργανισμέ όταν συνουσιάζεσαι θα νιώθεις ευχαρίστηση και το άλλο λέει, Οργανισμέ όταν συνουσιάζεσαι δεν θα νιώθεις ευχαρίστηση θα σου είναι αδιάφορο.Στον πληθυσμό αυτό τα άτομα που έχουν το γονίδιο υπέρ της ευχαρίστησης την ώρας της συνουσίας, συνουσιάζονται πιο πολύ απο τα άτομα που έχουν το άλλο γονίδιο και μεταφερουν με μεγαλύτερη συχνότητα το γονίδιο τους αυτό στους απογόνους τους σε σχέση με το άλλα ατομα. Η αυξημένη συνουσία προέρχεται προφανώς λόγω της ευχαρίστησης που προκαλεί το γονίδιο στα άτομα που το φέρουν όταν συνουσιάζονται, και έτσι αυτά αναζητούν την συνουσία. Μετα άπο ένα διάστημα στο πληθυσμό τα περισσότερα άτομα θα φέρουν αυτό το γονίδιο καθώς οι γονείς τους απέκτησαν πιο πολλούς απογόνους. Έτσι εδραιώνεται αυτό το γονίδιο στην γονιδιακή δεξαμενή του πληθυσμού, και ίσως εαν τα άτομα που ευχαριστιούνται την συνουσία προτιμούν να αναπαράγονται πιο πολύ μεταξύ τους , το άλλο γονίδιο θα εκλείψει.Το πώς εκανε την εμφάνηση του ένα τέτοιο ζεύγος γονιδίων είναι άλλο ζήτημα. Το παράδειγμα είναι απλό και υποθετικό για την κατανόηση του μηχανισμού και σε καμοιά περίπτωση δεν αντιπροσωπεύει ακριβώς την δράση των οργανισμών, των γονιδιων, και της κληρονόμησης που είναι πολύ πιο περίπλοκη.
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
llj000
μαθητής

Registered: 15-4-2012
Member Is Offline

Εστάλη στις 15-4-2012 στις 08:37 Απάντηση με παράθεση

Thank you to share

--------------------------------------------------------------------------------
Cheap Tiffany RingsTiffany On SaleTiffany EarringsTiffany Bracelets
Ίριδα
μαθητής

Registered: 7-4-2012
Member Is Offline

Εστάλη στις 18-4-2012 στις 12:09 Απάντηση με παράθεση

Αν κι εγώ δεν πιστεύω σε κάποια ανώτερη ύπαρξη, ο τρόπος που θέτεις τα επιχειρήματά σου δεν με πείθει. Ο Miltiadis989 έδωσε μια όμορφη και κατατοπιστική απάντηση. Επίσης μιλάς για τις αισθήσεις μας, λέγοντας ότι υπάρχει όραση κι έτσι αντιλαμβανόμαστε το φως επειδή υπάρχει, ότι έχουμε ακοή και αντιλαμβανόμαστε τους ήχους. Εγώ θα πω κάτι άλλο... Αν υποθέσουμε ότι προερχόμαστε από την εξέλιξη των ειδών, τότε πρέπει να συμφωνήσουμε στο εξής: Η όρασή μας, η ακοή μας, η αφή μας, η γεύση και η όσφρηση είναι αισθήσεις τόσο βασικές που χωρίς αυτές δεν θα υπήρξε δυνατότητα επιβίωσης. Οι αισθήσεις αυτές προφύλαξαν όσους τις είχαν (αλλά και τους απογόνους τους) από διάφορους κινδύνους, π.χ. άγρια ζώα κ.α.. Αν δεν υπήρχε κανένας κίνδυνος χωρίς την ακοή, τότε κατά πάσα πιθανότητα δεν θα την είχαμε αναπτύξει. Εγώ θέλω να καταλήξω στο εξής: Μήπως γύρω μας υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα τα οποία δεν έχουμε τις κατάλληλες αισθήσεις για να τα αντιληφθούμε, επειδή ποτέ δεν χρειάστηκε να τις αναπτύξουμε; Μήπως θα μπορούσαμε να έχουμε αισθήσεις πέρα από αυτές που έχουμε και να αντιλαμβανόμασταν γύρω μας πράγματα από τα οποία δεν κινδυνεύουμε, αλλά απλά υπάρχουν κι εμείς με τις δικές μας δεν μπορούμε να αντιληφθούμε;

Go To Top