MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  MultiPlanet.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2
Συγγραφέας: Θέμα: ΛΕΚΙΘΙΝΗ ... Tell me about it!
TheCat
καθηγητής

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 28-6-2004 στις 22:34 Απάντηση με παράθεση

Λοιπόν, κάποιες απλές διαπιστώσεις, χωρίς να ισχυρίζομαι ότι είναι και σωστές. Απλά καταγράφω πράγματα που έχω ακούσει ή διαπιστώσει:

--> Η συγκάτοικός μου έπαιρνε τακτικά λεκιθίνη και σε διάστημα 2 εβδομάδων όλα της τα ρούχα ήθελαν στένεμα. Τρομερό αποτέλεσμα. Φυσικά ζήλεψα και πήρα κι εγώ, αλλά αποτέλεσμα μηδέν.

--> Το νερό πραγματικά έχει απίστευτα θετική επίδραση στην προσπάθεια για χάσιμο βάρους, για μια σειρά από λόγους. Επίσης, βοηθά πολύ στη φάση που κάποιος προσπαθεί να κόψει το κάπνισμα (εκ πείρας μιλάω), αλλά και σε πολλά άλλα θέματα υγείας. Όμως προσοχή στις υπερβολές (κι εδώ ο KrySh ή κάποιος άλλος ειδικός μπορεί να με διορθώσει αν κάνω λάθος): η υπερκατανάλωση νερού μπορεί να έχει βλαπτική επίδραση, κάνοντας τα νεφρά να υπερλειτουργούν και ως εκ τούτου να κουράζουν την καρδιά.

--> Τα καρότα κάποιος διαιτολόγος (γιατρός) μου τα είχε απαγορεύσει κάποτε. Ο αδερφός μου, πάντως, που είχε αποφασίσει να μαυρίσει σαν αράπης ένα καλοκαίρι, τα κατανάλωνε με μανία με αποτέλεσμα να επιτύχει το στόχο του και να τον χάνουμε μες στο σκοτάδι.

--> Μια άλλη διαιτολόγος (γιατρός, επίσης) μου είχε συστήσει 2 ασπράδια αυγών σε καθημερινή βάση το πρωί, στις δε περιπτώσεις που είχα πιεί ή φάει πολύ την προηγούμενη το βράδυ, μου αύξανε την ποσότητα στα 3 ή και 4. Συνεπώς, συμπεραίνω ότι προφανώς τα θεωρούσε βασικά για την προσπάθεια αδνατίσματος.

Η ίδια μου είχε απαγορεύσει το λάχανο λόγω της σημαντικής κατακράτησης νερού που επιφέρει, αλλά και τα αχλάδια, λόγω του ότι συντελούν στην κυτταρίτιδα.

Αυτά τα λίγα μαγικά από τις χιλιάδες δίαιτες που μου έχουν συστήσει κατά καιρούς οι διάφοροι διαιτολόγοι :)

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
niriida
σεξαίσιο μέλος

Registered: 16-10-2005
Member Is Offline

Διάθεση: σεξτρεμιστική

Εστάλη στις 30-10-2007 στις 16:27 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by dodoni
Τέλος, η λεκιθίνη ενοχοποιείται για πρόκληση κατάθλιψης, όταν χρησιμοποιείται σε συστηματική και μακρόχρονη βάση.

:o

Πόσο μακρόχρονη δηλαδή;

βασανίζομαι
niriida
σεξαίσιο μέλος

Registered: 16-10-2005
Member Is Offline

Διάθεση: σεξτρεμιστική

Εστάλη στις 5-11-2007 στις 14:39 Απάντηση με παράθεση

Εμένα δεν μου πρόσφερε τίποτα εδώ και πέντε μήνες και θα την κόψω. Θα πιω όσες έχουν μείνει και τέλος.

βασανίζομαι
Aurelie
μαθητής

Registered: 11-7-2007
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 26-11-2007 στις 13:30 Απάντηση με παράθεση

Eγώ έχω στο σπίτι μια συσκευασία λεκιθίνη σόγιας και μια μαγιά μπύρας. Κατά καιρούς κατεβάζω από μια κουταλιά της σούπας, μέσα σε ένα ποτήρι χυμό γκρέηπ φρουτ (αλλιώς δεν μπορώ δεν κατεβαίνουν).

Δεν ήξερα όμως τι ακριβώς προσφέρει, οπότε το σταμάτησα. Δηλαδή λέτε να το συνεχίσω? Η λεκιθίνη σόγιας υποτίθεται ότι διασπάει το λίπος?

Παράθεση:
Originally posted by palabras
Σίγουρα πάντως περιέχεται στη σόγια και θεωρείται φράγμα για το λίπος. Η λεκιθίνη ελευθερώνει ένα άλλο συστατικό που δρα σα μηχανισμός άμυνας για τα λιποκύτταρα. Λέγεται λεκιθίνη χοληστερόλη ακυλτρανσφεράση (LCAT)

Δεν ξέρω για τα χάπια λεκιθίνης, αλλά η κατανάλωση σόγιας, πέρα από το ότι παρέχει μεγάλες ποσότητες πρωτεϊνής, συστήνεται από τους διαιτολόγους για αδυνάτισμα.
adamos demetriou
μαθητής

Registered: 28-1-2009
Member Is Offline

Εστάλη στις 28-1-2009 στις 03:58 Απάντηση με παράθεση
...............................................................................................................................

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Λοιπόν, κάποιες απλές διαπιστώσεις, χωρίς να ισχυρίζομαι ότι είναι και σωστές. Απλά καταγράφω πράγματα που έχω ακούσει ή διαπιστώσει:

--> Η συγκάτοικός μου έπαιρνε τακτικά λεκιθίνη και σε διάστημα 2 εβδομάδων όλα της τα ρούχα ήθελαν στένεμα. Τρομερό αποτέλεσμα. Φυσικά ζήλεψα και πήρα κι εγώ, αλλά αποτέλεσμα μηδέν.

--> Το νερό πραγματικά έχει απίστευτα θετική επίδραση στην προσπάθεια για χάσιμο βάρους, για μια σειρά από λόγους. Επίσης, βοηθά πολύ στη φάση που κάποιος προσπαθεί να κόψει το κάπνισμα (εκ πείρας μιλάω), αλλά και σε πολλά άλλα θέματα υγείας. Όμως προσοχή στις υπερβολές (κι εδώ ο KrySh ή κάποιος άλλος ειδικός μπορεί να με διορθώσει αν κάνω λάθος): η υπερκατανάλωση νερού μπορεί να έχει βλαπτική επίδραση, κάνοντας τα νεφρά να υπερλειτουργούν και ως εκ τούτου να κουράζουν την καρδιά.

--> Τα καρότα κάποιος διαιτολόγος (γιατρός) μου τα είχε απαγορεύσει κάποτε. Ο αδερφός μου, πάντως, που είχε αποφασίσει να μαυρίσει σαν αράπης ένα καλοκαίρι, τα κατανάλωνε με μανία με αποτέλεσμα να επιτύχει το στόχο του και να τον χάνουμε μες στο σκοτάδι.

--> Μια άλλη διαιτολόγος (γιατρός, επίσης) μου είχε συστήσει 2 ασπράδια αυγών σε καθημερινή βάση το πρωί, στις δε περιπτώσεις που είχα πιεί ή φάει πολύ την προηγούμενη το βράδυ, μου αύξανε την ποσότητα στα 3 ή και 4. Συνεπώς, συμπεραίνω ότι προφανώς τα θεωρούσε βασικά για την προσπάθεια αδνατίσματος.

Η ίδια μου είχε απαγορεύσει το λάχανο λόγω της σημαντικής κατακράτησης νερού που επιφέρει, αλλά και τα αχλάδια, λόγω του ότι συντελούν στην κυτταρίτιδα.

Αυτά τα λίγα μαγικά από τις χιλιάδες δίαιτες που μου έχουν συστήσει κατά καιρούς οι διάφοροι διαιτολόγοι :)
adamos demetriou
μαθητής

Member Is Offline

smile.gif Εστάλη στις 28-1-2009 στις 04:13 Απάντηση με παράθεση
αποτι εχω διαβασει και σε αλλα αρθα η λεκιθινη δεν ειναι λιποδιαλυτικη απλα δημιουργα ενα τοιχωμα γυρω απο το στομαχι που δεν επιτρεπει την

Παράθεση:
Originally posted by TheCat

adamos demetriou
μαθητής

Member Is Offline

Εστάλη στις 28-1-2009 στις 04:26 Απάντηση με παράθεση

αποτι εχω διαβασει σε ενα αρθρο η λεκιθινη απλα δημιουργει ενα τοιχωμα γυρω απο το στομαχι το οποιο δεν επιτρεπει στο λιπος να εισχορησει.εναι λοιπον ασπιδα κατα των λιπαρων ουσιων.προτιμαται σε μορφη σκονης..οσο για το γκρεηπ φρουτ δεν ειναι λιποδιαλυτης και θυμιζω οτι βρισκεται στη κατηγορια φρουτων τα οποια περιεχουν φρουκτοζη η οποια μετατρεπεται σε ζαχαρη.οποτε το λιπος στη περιπτωση αυτη ειναι εμφανες....;)
 Σελίδες:  1  2

Go To Top