MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  MultiPlanet.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  14
Συγγραφέας: Θέμα: ΔΗΜΟΣΙΟ Η ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ?
Nefertari
Decipher my eyes!

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: the '2 corners like on rails...

Εστάλη στις 20-5-2004 στις 14:31 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by pops
Η δική μου εμπειρία από ιδιωτικά σχολεία δυστυχώς έχει να πει ότι στην επαρχιακή πόλη όπου μεγάλωσα δεν πηγαίναν στο νεοσύστατο ιδιωτικό σχολείο τα τούβλα, αλλά τα "ψώνια". Ή μάλλον τα τέκνα των "ψώνιων".Δεν μπορώ όμως με βάση αυτό να γενικεύσω.

.... Για το επίπεδο των μαθητών δεν μπορώ να ξέρω, πόσο μάλλον να γενικεύσω. Πάντως γνωρίζω δύο πολύ καλά ιδιωτικά σχολεία στην Αττική-και τα δύο είναι ξενόγλωσσα.

Εδώ θα συμφωνήσω... εγώ ήμουν από τα μεσαία οικονομικά στρώματα παιδιών που πήγαιναν στη Γερμανική Σχολή... ξέχασα δε να αναφέρω ότι το σχολείο ήταν χωρισμένο στα δύο... γερμανικό τμήμα και ελληνικό τμήμα... στο γερμανικό τμήμα ήταν παιδιά που είχαν τον έναν ή και τους δύο γονείς γερμανικής καταγωγής ή είχαν γερμανική υπηκοότητα... εγώ ήμουν στο ελληνικό τμήμα, παρ' όλο που είχαν την υπηκοότητα και θα μπορούσα να επιλέξω...

Ανάμεσα στους συμμαθητές μου σε διάφορες τάξεις και επίπεδα, ήταν η κόρη του Κοντέλλη, ο γιος του Τσοχατσόπουλου (στο γερμανικό τμήμα παρακαλώ πολύ), η κόρη του Μαυρή, ο γιός του Λεοντιάδη, η κόρη του Νταϊφά, ο γιος και η κόρη του Αποστόλοπουλου και άλλοι πολλοί με ονόματα και περιουσίες τρανταχτές και πύργους και βιλάρες...

Κάποιοι ήταν ψώνια από τα 13 τους, κάποιοι ήταν απλοί σαν όλους τους άλλους... η διαφορά φάνηκε όταν καταργήθηκαν οι στολές που φορούσαμε όλοι στην Β' γυμνασίου και την επόμενη εμφανίστηκαν οι ετικέτες τύπου Dior, Prada, Armani κλπ. ... τότε φάνηκε ποιος ήταν ποιος κλπ. , αλλά και συμπεριφορές που ξεπετάχτηκαν από το πουθενά...

Το επίπεδο ήταν γενικώς καλό... δεν υπήρχαν εξάρσεις ή παρατηρήσεις εκτός σε ακραίες καταστάσεις τύπου μόϊκαν μαλλί βαμμένο ροζ ! :P :P (Σαφώς υπήρχαν και τέτοια, τι νομίζατε δηλαδή ότι επειδή είμασταν σε ιδιωτικό και υπήρχαν πλουσιόπαιδα στο μεγαλύτερο βαθμό, ότι δεν υπήρχαν και τέτοια ?)

Πάντως δουλειά γινόταν... και για κάποιον που ήθελε να μάθει και να γίνει κάτι, χωρίς εξτρά χάσιμο χρόνου φροντιστηρίου και ιδαιτέρων μαθημάτων... ήταν και πιστεύω ότι είναι ακόμα, η καλύτερη επιλογή τόσο στην Αθήνα, όσο και στη Θεσσαλονίκη !

:)

Queen of the two Lands, Lady of Abu Simbel, Daughter of Isis, High-priestess of Hathor.

MR2 club Greece & MR2 club U.K. - International Corfu Meeting 01/05 - 08/05/2009
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
kermit
φοιτητής
*

Registered: 16-9-2003
Member Is Offline

Διάθεση: μυστική

Εστάλη στις 21-5-2004 στις 10:45 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Nefertari

Συγνώμη Κέρμιτ αλλά θα διαφωνήσω περί του ορισμού τούβλων... το θεωρώ το λιγότερο προσβλητικό για όσους πήγαν σε ιδιωτικά.

Συγνώμη άν δεν έγινε κατανοητό......ο όρος τούβλα δεν αποτελεί προσωπική μου άποψη ,αλλά άποψη μιας επαρχιακής κοινωνίας 20 χρόνια πριν, και αφορούσε τους μαθητές του μοναδικού ιδιωτικού σχολείου της πόλης, στο οποίο όλοι πήγαιναν για το Γυμνάσιο,και επέστρεφαν στο δημόσιο σχολείο για το Λύκειο. Φυσικά και ό όρος δεν με εκφράζει.

Για τα υπόλοιπα που γράφεις, όσον αφορά το σχολείο σου, μάλλον σε ζηλεύω....... :cool:

χε χε
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
palabras
Ο

Registered: 31-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No alarms.No surprises.

Εστάλη στις 23-5-2004 στις 15:38 Απάντηση με παράθεση

Νηπιαγωγείο και δημοτικό πήγαμε με τον αδερφό μου σε ιδιωτικά, κυρίως επειδή βόλευε το ωράριο τους γονείς μου. Ξέρω ότι στερήθηκαν πολλά για να τα καταφέρουν, αλλά ήξεραν ότι προσφέρουν κάτι παραπάνω και από άποψη εκπαίδευσης.

Το ωράριο ήταν ως τις 4 το απόγευμα. Κάναμε κανονικά ένα 5ωρο, μετά είχαμε 1 ώρα για φαγητό και παιχνίδι και από τις 2 ως τις 4 διαβάζαμε για την επόμενη παρουσία δεύτερου δασκάλου. Όποιος τελείωνε μπορούσε να πάει για παιχνίδι, να διαβάσει στη βιβλιοθήκη, να κάνει μάθημα ξένης γλώσσας, να αθληθεί...(εννοείται ότι περισσότερο παίζαμε :P) Κι όμως, 2 ωρίτσες ήταν υπεραρκετές για να ετοιμαστούμε σε 3 μαθήματα της επομένης (ίσως τώρα να βάζουν στα παιδιά περισσότερα, δεν ξέρω) και για να περισσέψει χρόνος ελεύθερος μέχρι το σχόλασμα. Μετά είχα ελεύθερο όλο το απόγευμα για εξωσχολικά μαθήματα ή ...παιχνίδι και πάλι ;)

Από εγκαταστάσεις, δεν ήταν σαν τη Γερμανική, αλλά υπήρχε μεγάλο προαύλιο, όμορφο, με λουλούδια και γρασίδια, έξω από την πόλη, με ζώα και πουλιά, με γυμναστήριο, με μαθήματα μουσικής, με τρομερή καθαριότητα (κι εγώ σιχάθηκα μετά στο γυμνάσιο αυτή την μανία καταστροφής και απαξίωσης προς ο,τιδήποτε είναι δημόσιο--> τζάμπα :mad: )
Ακόμα και ο χώρος σου διδάσκει κάποιες αρχές.

Κραυγαλέες περιπτώσεις πλουσιόπαιδων δεν είχαμε, ούτε ψωνισμένων ιδιαίτερα. Το αγαπούσαμε το σχολείο, κάτι που δεν έβλεπα στα ξαδέρφια μου ή στα γειτονόπουλα που πήγαιναν στο δημόσιο. Να αναφέρω ότι στην τάξη μου είχα τρεις συμμαθητές με χαμηλή ικανότητα αντίληψης, που οι γονείς τους τα έστελναν εκεί ακριβώς για να τύχουν κάποιας ιδιαίτερης προσοχής, αντιμετώπιση που αμφιβάλω κι εγώ αν θα είχαν τα παιδιά τους από έναν δάσκαλο με 40 παιδιά στην τάξη, κακοπληρωμένο και χωρίς το φόβο να χάσει τη δουλειά του. :( (μην το πάρουν στραβά παρακαλώ οι εκπαιδευτικοί, δεν τους βάζω όλους στο ίδιο σακκί )

Δε θέλω να υπερασπιστώ όλα τα ιδιωτικά σε καμία περίπτωση. Είμαι απλά ευχαριστημένη που πήρα τις βάσεις μου εκεί. Βλέπω τελευταία τη δημιουργία των ολοήμερων δημοτικών και σκέφτομαι ότι ο ιδιοκτήτης του δικού μου ήταν δεκαετίες μπροστά. Αν είναι να γλυτώνεις και χρόνο από τα φροντιστήρια, είναι ίσως μια καλή ιδέα. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να πέσει λίγο περισσότερο χρήμα και τολμηρή σκέψη για την παιδεία από μεριάς κράτους, εκτός κι αν τους συμφέρει η μίσθωση ιδιωτών εκπαιδευτικών από τους γονείς.

I try not to drink too much, because when I'm drunk, I bite
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
TheCat
καθηγητής

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 23-5-2004 στις 16:04 Απάντηση με παράθεση

Έχω σαφή άποψη και πρέπει να την εκφράσω!!! :)

Είμαι εντελώς κατά των μεγάλων ιδιωτικών σχολείων της πρωτεύουσας (τύπου Κωστέα-Γείτονα), που φλομώνουν τα παιδιά σε κουραστικές δραστηριότητες, "ενισχυντικά" μαθήματα (όπως έντεχνα ονομάζουν τα φροντιστηριακά τους μαθήματα για να μη φανεί ότι το κανονικό τους πρόγραμμα υστερεί και άρα χρειάζεται επιπρόσθετη βοήθεια), προάγουν σαφώς ελιτίστικες νοοτροπίες και απομυζούν οικονομικά τους χαζούς γονείς που στέλνουν εκεί τα παιδιά τους, όχι για να τους προσφέρουν ό,τι καλύτερο υπάρχει, αλλά για να λένε ότι στέλνουν το παιδί τους στο Τάδε σχολείο με το κλειστό κολυμβητήριο ολυμπιακών διαστάσεων.

Όμως, είμαι επίσης και εντελώς κατά των δημοσίων σχολείων, με τους αδιάφορους στην πλειοψηφία τους δασκάλους και καθηγητές, που δεν εξασφαλίζουν για τους εκπαιδευτικούς αυτούς τη δια βίου εκπαίδευση και επιμόρφωση, που δεν παρέχουν τα στοιχειώδη από άποψη κτιριακών εγκαταστάσεων και τεχνολογικής υποδομής, και που τέλος δεν μαθαίνουν στα παιδιά να σκέφτονται, να αναλύουν και να συνθέτουν, αλλά απλά να παπαγαλίζουν για να βγει η διδακτέα ύλη.

Τι μένει λοιπόν;

Μένουν τα μικρά ιδιωτικά σχολεία, αυτά που ως επι το πλείστον είναι "οικογενειακά", με τους ιδιοκτήτες να γνωρίζουν το κάθε παιδί και να νοιάζονται για αυτό, που παρέχουν καλή αλλά όχι εξωφρενική υποδομή, που ακολουθούν το πρόγραμμα των δημοσίων, αλλά και κάτι παραπάνω, που έχουν καλούς δασκάλους που ασχολούνται και πέραν του ωραρίου τους, και που, τέλος, χρεώνουν πιο ρεαλιστικές τιμές.

Αν ήμουν στην επαρχία, μπορεί και να επέλεγα δημόσιο σχολείο, αν τηρούσε τις βασικές προδιαγραφές και παρείχε ένα αξιοπρεπές περιβάλλον. Αλλά στην Αθήνα, οπωσδήποτε θα προτιμήσω το ιδιωτικό για τα παιδιά μου.

Καλά παραδείγματα ιδιωτικών σχολείων: η Γερμανική που αναφέρθηκε (όχι η Ελληνογερμανική ή η Εράσμειος), η Ελληνογαλλική, η Λεόντειος, τα Εκπαιδευτήρια Καργάκου, η Σχολή Χιλ.

Κάκιστα παραδείγματα ιδιωτικών σχολείων: American Community School, Κωστέα - Γείτονα, Αρσάκειο, Σχολή Μωραϊτη, Κολλέγιο Αθηνών...

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
sotiria
Ανενεργό μέλος
*

Registered: 2-5-2006
Member Is Offline

Διάθεση: ροζ

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 10:59 Απάντηση με παράθεση
ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ;

Χαζομαμά! :D
sotiria
Ανενεργό μέλος
*

Registered: 2-5-2006
Member Is Offline

Διάθεση: ροζ

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 11:02 Απάντηση με παράθεση

Με αφορμή μια κουβέντα σε κάποιο άλλο θέμα.

Τι είναι καλύτερο τελικά;

Το ιδιωτικό ή το δημόσιο;

Χαζομαμά! :D
prince
καθηγητής

Registered: 3-3-2005
Member Is Offline

Διάθεση: ατμοσφαιρική

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 11:02 Απάντηση με παράθεση

Δημόσιο!
Είμαι σίγουρη!

kajira
Μικρό κι αθώο μέλος

Registered: 29-12-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ♥♥♥

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 11:16 Απάντηση με παράθεση

Αν και η μικρή σου θα αργήσει πολύ ακόμα να πάει σχολείο, σου λέω πως είναι σαφώς καλύτερα στο δημόσιο. Και στο λέω αυτό ενώ όλο το δημοτικό και την Α Γυμνασίου τα έβγαλα σε ιδιωτικά σχολεία (και της Α Γυμνασίου ήταν από τα καλύτερα).

Α. Τα έφτυνα, διότι είχαν άπειρες ώρες μαθημάτων και άρα άπειρο διάβασμα μετά (αν και αυτό βολεύει τους γονιούς που δουλεύουν).

Β. Δεν είχα καμία φίλη όλο αυτό το διάστημα και απέκτησα μόνο μόλις πήγα σε δημόσιο σχολείο. Κι αυτό γιατί δεν ήμουν κακομαθημένο, ψωνισμένο με μάρκες παιδάκι με αποτέλεσμα να με σνομπάρουν και να είμαι πάντα μόνη μου. (Κι έκλαιγα όταν γύριζα σπίτι ότι δεν με παίζει κανένα παιδάκι και γιατί δεν με παίζουν.. Αυτό ως την πέμπτη Δημοτικού, μετά απλά τους έγραφα κι εγώ.. Μη σου πω δε τι μαλακίες είχα ακούσει επειδή δεν ήμουν πρώτο μπόϊ κι είχα κάπως μεγάλο κεφάλι.. και όχι, δεν τα πρόσεξε κανείς αυτά στο δημόσιο).

Ασυζητητί λοιπόν δημόσιο.

Όλοι έχουν δικαίωμα να έχουν την άποψή τους, αρκεί να συμφωνεί με την δική μου.
alelev
Μαντρόσκυλος

Registered: 4-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Κάλιστη

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 11:23 Απάντηση με παράθεση

Ας μιλήσει και ο παλιός:

Ιδιωτικό δημοτικό.

Δημόσιο γυμνάσιο-λύκειο.

:thumbsup:

Μιά χαρά.
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
Italian
Battagliero instancabile

Registered: 3-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Battagliera

Εστάλη στις 8-6-2006 στις 11:49 Απάντηση με παράθεση

Εξαρτάται από ποιο Δημόσιο και ποιο Ιδιωτικό. Και φυσικά αν μιλάμε για Δημοτικό, Γυμνάσειο, Λύκειο.

Σκέψου το και ως εξής. Θα πηγαίνει σε ιδιωτικό και ταυτόχρονα θα κάνει ιδιαίτερα ή/και ξένες γλώσσες σε φροντιστήρια ? Αν Ναι τσάμπα τα λεφτά για το ιδιωτικό.

Μιλώντας γενικά πάντως νομίζω ότι δεν αξίζει η δαπάνη ενός ιδιωτικού σχολείου καθώς ελάχιστα απ'αυτά διαφέρουν ουσιαστικά από τα δημόσια. Προσωπικά, έχοντας πάει γυμνάσιο στο σχολείο του φιλόσοφου, μπορώ να πω ότι ήταν πεταμένα λεφτά.

΄~ είναι δυστύχημα που η ρημάδα σοβαρότητα ισορροπεί στην άκρη του γέλιου

by Edge 10-9-07 22:50
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
 Σελίδες:  1  2  3  4  ..  14

Go To Top