MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  MultiPlanet.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  16
Συγγραφέας: Θέμα: Τα καθημερινα αργα δηλητηρια....μαθετε που βρισκονται...
JaneDoe
καθηγητής

Registered: 12-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: In your face

mad.gif Εστάλη στις 16-5-2004 στις 19:08 Απάντηση με παράθεση
Τα καθημερινα αργα δηλητηρια....μαθετε που βρισκονται...

Δυστηχως,πολλοι θα τρομαξουν,αλλοι θα απογοητευτουν,αλλοι θα θελουν αποδειξεις(αλλοι φυσικα θα μπαχαλεψουν)...αλλα αυτο το ποστ-κατα τα αλλα-δεν μου ειναι καθολου ευχαριστο...

Anyway....

Υπαρχουν διαφορες ουσιες στα καλλυντικα που ειναι "αργα δηλητηρια",ειτε απο τις πρωτες υλες(πετρελαιοπαραγωγα-πχ τζελ,για ογκο),ειτε απο τον τροπο παραγωγης τους(διαλυτες κλπ).
Αυτα τα αργα δηλητηρια,μερα με την μερα,στρωση με στρωση,εφαρμογη στην εφαρμογη,μπαινουν στο σωμα σας και ΜΕΝΟΥΝ.Το σωμα δεν ξερει πως να τα αποβαλλει.Σαν το πλαστικο που δεν λιωνει.
Σαν το αρσενικο που σε ποτιζουν λιγο καθε μερα και μια μερα....παπαλα!!

Ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας,(WHO) exei κυκλοφορησει μια λιστα με ολες τις απαγορευμενες ουσιες(τερατογονες,καρκινογονες),και θα ηταν πολυ χρησιμη οταν ψωνιζουμε ΠΧ,παιδικο σαμπουαν,να μπορουμε να μεταφρασουμε ολες αυτες τις περιεργες ονομασιες και να δουμε καθαρα οτι πχ,εχει μεσα φορμαλδευδη,που προκαλει στειρωση...
Οτι ο αφρος ξυρισματος εχει (δεν θυμαμαι το καθενα) κατι που προκαλει βλαβη στα ζωτικα οργανα...
και παει λεγοντας....(η κλαιγωντας???)

Ολες οι εταιριες κρυβωνται πισω απο τον νομο της ετικεττας(εγω το εγραψα,εσυ τι το αγοραζεις?)σαν τα τσιγαρα...
Το κακο ειναι οτι ολα τα προιοντα που χρησιμοποιουμε αφηνουν δηλητηρια...
Ειναι λογικο....οταν ενα κιλο πετρελαιο,σου βγαζει μισο τονο "ογκο" για τα σαμπουαν σου η τις κρεμες σου....
Ομως τρελλαινωμαι διοτι δεν μας δωθηκε ποτε η επιλογη.
ξερατε εσεις οτι οι παιδικες κρεμες κρεμες και σαμπουαν ειναι επικινδυνες?
Ουτε και γω.....

Βρεθηκε στο δρομο μου μια μερα,και η λιστα(ευχαριστως να την κοπιαρω),και ενας ανθρωπος που μου εξηγησε,μου εδωσε εναν φακελλο με στοιχεια...
Απογοητευτηκα.
Θηλαζα και σταματησα να βαφωμαι,απεφευγα τα σαπουνια(και βρωμαει το σαπουνι μασσαλιας ρε γμτο),τα απορυπαντικα,τα αρωματα,και πολλα αλλα(οπως τα φακελλακια με τσαι,τα αλλαντικα κλπ)....
Ειχα βρει λυση για καποια πραγματα,για αλλα οχι.

Και βρηκα τελικα οχι μια λυση,αλλα 2!!
2 εταιριες.
Η μια ειχε καλλυντικα και απορυπαντικα,σαπουνια κλπ....στα μαγαζια υγιεινης διατροφης...η αλλη ειδικευοταν σε κρεμες,κραγιον,σαμπουαν,αιθερια ελαια,make up,αφρο ξυρισματος,....κλπ....
Εμαθα οτι η 2η ειχε φτιαχτει απο ενα βιοχημικο που σιχαθηκε αυτα που εβλεπε στην καλλυντικο βιομηχανια,και με την γυναικα του αγορασαν εκτασεις στην Αυστραλια,στις οποιες φυτεψαν λεβαντα,tea tree και αλλα...
Χωρις φυτοφαρμακα που περνανε στην κρεμα και αποροφα το σωμα.χωρις διαλυτες και χημικα στην παραγωγη των προιοντων(γιαυτο πχ δεν εχει μερικα οπως μασκαρα και μολυβι...δεν παρασκευαζονται διαφορετικα)
Ολα φυσικα.

ξεκινησα με κρεμα και σαμπουαν για το παιδι.
Μετα πηρα για δωρο ενα σετακι ξυρισματος για τον αντρα μου(αφρος,κρεμα αφτερ σεηβ).
Μετα πηρα ενα υγρο πιατων
Κρεμα για τον ηλιο.
σαμπουαν και κοντισιονερ
σαπουνι
Κραγιον
βαση(make up)
Yδατικη
πουδρα....κλπ

Τωρα σπιτι,δεν εχω τιποτα απ"εξω"...Σιγα σιγα αναπληρωσα τα παντα και οταν τελειωνουν,...τηλεφωνω...και μου τα φερνουν σπιτι.Ειναι μεν πιο ακριβα αλλα κρατανε πιο πολυ,...και εχω το κεφαλι μου ησυχο....

Και κατι αλλο,οπου ακουτε φυτικα προιοντα,just flip it...Οταν διαβαζετε μια ετικεττα,ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ,ξεκιναμε απο το προιον που ειναι dominant και καταληγουμε στις ουσιες που υπαρχουν λιγοτερο...
Οτιδηποτε τελειωνει σε ylene η anthol ειναι παραγωγο πετρελαιου...

Οι γυναικες τρωνε 5 κιλα κραγιον τον χρονο.
Νουμερο ενα αιτια για τον καρκινο του εντερου.
Τα μολυβια ματιων,αντιστοιχουν στα νεφρα.

Το ανθρωπινο σωμα ειναι σφουγγαρι.....

Αν σου κατσω θα σκασεις;
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
krino
καθηγητής

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 16-5-2004 στις 22:08 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by JaneDoe

Οι γυναικες τρωνε 5 κιλα κραγιον τον χρονο.
Νουμερο ενα αιτια για τον καρκινο του εντερου.
Τα μολυβια ματιων,αντιστοιχουν στα νεφρα.

Το ανθρωπινο σωμα ειναι σφουγγαρι.....

Τωρα αμα ελεγα σε μια γυναικα να μην ξαναεβαζε ολα αυτα τα ανοητα μπιχλιμπιδια τι θα εισεσπρατα???
Οχι τιποτα αλλο μιας και εχουν ολες αυτες τις παρενεργειες....

χμμμ η μανα μου παντως που με ελουζε με σαπουνι που φτιαχνανε στο χωριο (ποτασα και λαδι) ποτε δεν επαθα τιποτα και ημουν μια χαρα παντα...

;);)

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
JaneDoe
καθηγητής

Member Is Offline

Εστάλη στις 16-5-2004 στις 22:24 Απάντηση με παράθεση

Τωρα αμα ελεγα σε μια γυναικα να μην ξαναεβαζε ολα αυτα τα ανοητα μπιχλιμπιδια τι θα εισεσπρατα???

xmmm... μια παρακλιση........

σε παρακαλω,..... στα θεματα μου στο μπλε,.......προσεχε.....
μη ξεφευγεις και μου το γυρισετε αλλιως(πχ battle of the sexes)....
(αυτο δεν ισχυει μονο για σενα βεβαια)

θα αστραψει και θα βροντηξει.....

κατα τα αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη για το σαπουνι που λες...

Αν σου κατσω θα σκασεις;
krino
καθηγητής

Registered: 4-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Αστειέμπορας

Εστάλη στις 16-5-2004 στις 22:32 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by JaneDoe

xmmm... μια παρακλιση........

σε παρακαλω,..... στα θεματα μου στο μπλε,.......προσεχε.....
μη ξεφευγεις και μου το γυρισετε αλλιως(πχ battle of the sexes)....
(αυτο δεν ισχυει μονο για σενα βεβαια)

θα αστραψει και θα βροντηξει.....

κατα τα αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη για το σαπουνι που λες...

Αστοχο το σχολιο αλλα ας μην το εμβαθυνω...
Ας πω οτι απλα τσαμπα κονταροχτυπαει η καρδια σου αγαπητη αβαφτιστη...

;);)

κανε το φαρμακο σου ζωη,
και την ζωη σου φαρμακο σου.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
JaneDoe
καθηγητής

Member Is Offline

Εστάλη στις 17-5-2004 στις 00:45 Απάντηση με παράθεση

den ειπα βρε οτι ειχες τετοια προθεση αλλα μερικες εκφρασεις μπορει να πυροδοτησουν,...ωωωχ...ξερεις κατι?

ξεχνα το....

παω να προλαβω κατι που δεν αρχισε καν...μαλακια..επηρεασμενη αν θες....

======================================================
ανυουει....

στο ζητημα μας....οταν παω ιντερνετ καφε και θυμηθω να την εχω μαζι μου,θα ποσταρω την λιστα του παγκοσμιου οργανισμου υγειας.....διοτι δεν εχω σκανερ στο σπιτι

Σε γυναικες που θηλαζουν βρεθηκαν φυτο φαρμακα(απτα χορτα που φαγαν αρνια,αποθηκευτηκαν στο λιπος τους,...και τα ωραια παιδακια γιναν δουρειοι ιπποι),και 50 διαφορετικα καρκινογονα χημικα και ουσιες που χρησιμοποιουνται στο cosmetic industry...,στο γαλα τους.
τι στο διαολο,τα τρωγαν τα καλλυντικα τους??

==================================================

Αν σου κατσω θα σκασεις;
karmenqueasy
καθηγητής

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 16-12-2004 στις 14:13 Απάντηση με παράθεση

Γεια σας!
Εγω μενω Γερμανια, οπου ολοι εχουν οικολογικη συνειδηση.
Πριν απο λιγο καιρο αρχισα να ασχολουμαι με το θεμα και εφριξα.
Εντονα καρκινογονα προιοντα οπως το Paraben, methylparaben, propylparaben, butylparaben, κλπ βρισκονται ακομα και στις κρεμες για μωρακια!Ετσι απο περιεργεια, κοιταξτε οποιοδηποτε καλλυντικο εχετε κοντα σας και αν δεν εχει τουλαχιστον ενα απο τα παραπανω........
Εγω φτιαχνω ΟΛΑ τα καλλυντικα και τις κρεμες και τα σαπουνια μονη μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Και μιλαμε για κρεμες ημερας, νυχτας, ματιων, αντιηλικα, αποσμητικα, κλπ.
Για οσους ξερουν γερμανικα, υπαρχει μια τελεια σελιδα, www.naturseife.com
Ακομα και για οσους δεν ξερουν,ομως, δεν πειραζει, απλα καντε κλικ οπου λεει photos και θα δειτε τα πιο τελεια χειροποιητα σαπουνια. Αρκετε απο αυτα τα εχω φτιαξει κι εγω σπιτι μου.
JaneDoe
καθηγητής

Member Is Offline

Εστάλη στις 19-12-2004 στις 10:47 Απάντηση με παράθεση

Καρμεν,...
απαιτει ο λαος εδω και τωρα
μεταφραση
στο άλλο θεμα με τις συνταγες

για αντηλιακο
σαπουνι
και κρεμα ματιων

εχω μωρο παιδι,σου κανω ψυχολογικο εκβιασμο.

(πως να κρατησω το ξανθο μαλλακι της που σκουραινει?με χαμομηλι?
εχουμε αναλογη συνταγη για σαμπουαν?)

Αν σου κατσω θα σκασεις;
karmenqueasy
καθηγητής

Registered: 16-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: χαρούμενη

Εστάλη στις 20-12-2004 στις 13:13 Απάντηση με παράθεση

Γεια και παλι!

Η ιδεα που εχουμε για τους οικολογους, και μαλιστα τους Γερμανους, ειναι αυτα τα φρικια, με τις ασπρες καλτσες και τα σανδαλια, τα απαισια ρουχα και οι γυναικες με τις αξυριστες μασχαλες.Ομως δεν ειναι ετσι τα πραγματα.
Η οικολογια ειναι τροπος ζωης. Οικολογια ειναι να μην περνας τη ζωη σου μπροστα απο την τηλεοραση, να μην δουλευεις για να καταναλωνεις, να εχεις γνωμη και αποψη, να μην ψηφιζεις τον καθε καραγκιοζη πολιτικο που σε βλεπει σαν κρεας για κιμα, να σεβεσαι το περιβαλλον γυρω σου, να εισαι ανθρωπος και οχι καταναλωτικη μηχανη.
Βεβαια, για να το καταλαβεις αυτο, σορρυ, αλλα χρειαζεται να εχεις και ενα ορισμενο επιπεδο....
Πρεπει και οι Ελληνες καποια στιγμη να ξεπερασουν το κομπλεξ του πεινασμενου ραγια και να αρχισουν να φερονται πιο πολιτισμενα, πιο ανθρωπινα.
Οχι, ο λογος που δουλευεις καθε μερα απο το πρωι μεχρι το απογευμα δεν ειναι για να πας στο βασιλοπουλο και να τιγκαρεις το καλαθι, ουτε για να αγορασεις πανακριβης μαρκας ρουχα. Ειναι για να προσφερεις στον εαυτο σου και στα παιδακια σου ενα καλο σπιτι κα ενα πιατο καλο φαγητο. Οχι, το φαγητο απο το Βασιλοπουλολο δεν ειναι καλο, το παιδακι σου χρειαζεται το αυγουλακι του και τη ντοματουλα του απο το ελεγμενο βιολογικο μαγαζι, αν δε θες να το τρεχεις για χημειοθεραπειες...Μα, δε γινεται να αγοραζεις ΟΛΑ τα τροφιμα απο το οικολογικο μαγαζι, αυτο ειναι πανακριβο.... Μα γιαυτο ακριβως δουλευεις....

Εμενα προτυπο μου ειναι η γιαγια μου. Αγραμματη, αγροτισσα, μεγαλωσε και σπουδασε εξι παιδια. Εγω δεν ειμαι αγραμματη, σπουδασα και δουλευω 9 με 5. Αλλα κατα τα αλλα η ζωη μου ειναι ακριβως οπως και η δικια της, οσον αφορα το νοικοκυριο... ναι μου αρεσουν οι παλιομοδιτικες λεξεις...
Μαγειρευω καθε μερα, η μαλλον εγω αγοραζω τα ωραια οικολογικα τροφιμα και ο φιλος μου μαγειρευει, φτιαχνω ψωμι, φτιαχνω τυρι, γιαουρτι, ολα τα σαπουνια μας, τα καλλυντικα μου, δουλευω στον κηπο...οπως και η γιαγια μου!
Πως γινεται αυτο,
Απλουστατα, δεν εχω τηλεοραση στο σπιτι και ο φιλος μου με βοηθαει σε ολα. Οι ωρες που περναμε ετσι μαζι εχουν πολλη πλακα...Αμα κανω ποτε παιδια, θα τα μαθω απο μικρα να κανουν ολες αυτες τις δουλειες, ετσι δενεται η οικογενεια.... νομιζω....

Φιλια πολλα απο τη γιορτινα στολισμενη Γερμανια
ASSOS
No Limit !!!

Registered: 4-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Καλή συνέχεια σε όλους με σεβασμό και εκτίμηση.

shocked.gif Εστάλη στις 20-12-2004 στις 13:21 Απάντηση με παράθεση
Green Peace ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ

...

Συνημμένο: Consumers_Guide.pdf (258.05kb)
Το αρχείο έχει κατεβεί 1592 φορές

Έχω ένα φίλο που όταν κρύβομαι. Με βρίσκει πάντα. Οπου κι αν πάω με ακολουθεί σαν σκιά. Οταν του λέω πως δεν αντέχω πια να ζω για πάντα. Λέει, πες πως είναι η τελευταία φορά. Ετσι επιστρέφω πάντα. Στη χώρα του πουθενά. Βγαίνω στους δρόμους πάντα. Σαν να’ ναι η πρώτη φορά. Εχω ένα φίλο που όταν κλαίω γελάει πάντα. Οταν γελάω κλαίει κρυφά. Γράφει ένα κύκλο στον αέρα και μου λέει πάντα. Κάθε φορά είναι η τελευταία φορά.

http://assosgreek.blogspot.gr/
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Aim  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
aprilios
καθηγητής

Registered: 15-12-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Ανθισμένη !!

Εστάλη στις 20-12-2004 στις 14:44 Απάντηση με παράθεση
OK!

Παράθεση:
Originally posted by ASSOS
...

Μπορεί στην μόδα να είναι τα μεταλλαγμένα...όμως και τα τρόφιμα της παραδοσιακής βιομηχανοποιημένης γεωργίας ..έχουν αρκετές διατροφικές βόμβες...αν δεν είναι τα ίδια ήδη διατροφικές βόμβες! :mad:

Don't make Monkeybusiness in Monkeydonia!!

υ.γ.: ΟΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΚΟΠΡΟΙ.... ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
 Σελίδες:  1  2  3  ..  16

Go To Top