MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  MultiPlanet.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom
MultiRadio <-- Ακούστε Multi Radio Live

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  ..  3  4  5  6  7  ..  16
Συγγραφέας: Θέμα: Iριδολογια..DEBATE..κλασσικη ιατρικη vs ενναλακτικες θεραπειες...
KrySh
yet another me

Registered: 10-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Θα σου λεγα τωρα...

Εστάλη στις 24-6-2004 στις 14:26 Απάντηση με παράθεση

καπου τα θυμαμαι αυτα... καπου τα εχω ξαναζησει...

ναι, μου ελεγε καποιος, δοκιμασε τουτο, θα δεις μεγαλη διαφορα.

θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα, πιο υγιης, πιο δυνατος...

βεβαια, αυτος μου προσφερε τσιγαριλικι, οχι ΕΘ.

εγω, αν δοκιμαζα, θα ημουν βεβαιος οτι ειναι κατι καλο, ωραιο κλπ κλπ...

τις παρενεργειες πως θα τις εβλεπα, ομως;

μαλλιασε η γλωσσα μου να το λεω... σε θεματα ΓΝΩΜΗΣ, δεν υπαρχουν αυθεντιες. Οι ανθρωπινες αισθησεις μας εξαπατουν συχνοτατα, η διαισθηση ειναι χειριστος συμβουλος, και τις 2 παραπανω προτασεις, η ανθρωποτητα τις εχει πληρωσει βαρια, και εξακολουθει να τις πληρωνει.

Την προσωπικη εμπειρια, θα την εφαρμοσω οταν παω για ψωνια, ωστε να ταιριαξω το καινουριο μου τζινακι με το καινουριο μου μπλουζακι και τα καινουρια μου παπουτσια.

Με τη ζωη και την υγεια, ομως, ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ. Δεν επιτρεπεται να εφαρμοζουμε τακτικες οι οποιες "Μας φαινονται σωστες, ακουσαμε οτι κανουν θαυματα, θα μπορουσαν, γιατι οχι, κλπ κλπ". ΔΕΝ κρινουμε με γνωμονα την προσωπικη εμπειρια, τη διαισθηση, τις φημες και την αισθητικη μας. τελεια και παυλα.

εντιτ κατοπιν εορτης: αλλο ηθελα να πω, αλλο ειπα τελικα. Σε καμια περιπτωση δεν επιθυμω να παρομοιαστουν οι ΕΘ με ναρκωτικα, και οι υποστηρικτες τους με εμπορους. Η κανονικη απαντηση υπαρχει πιο κατω. (δεν το σβηνω, λογω υπαρχοντων σχολιων και quotes)

Γκρρρρρρρ....
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
JaneDoe
καθηγητής

Registered: 12-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: In your face

Εστάλη στις 24-6-2004 στις 17:42 Απάντηση με παράθεση

καπου τα θυμαμαι αυτα... καπου τα εχω ξαναζησει...

ναι, μου ελεγε καποιος, δοκιμασε τουτο, θα δεις μεγαλη διαφορα.

θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα, πιο υγιης, πιο δυνατος...

βεβαια, αυτος μου προσφερε τσιγαριλικι, οχι ΕΘ.

εγω, αν δοκιμαζα, θα ημουν βεβαιος οτι ειναι κατι καλο, ωραιο κλπ κλπ...

τις παρενεργειες πως θα τις εβλεπα, ομως;

:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

TA ΙΣΩΠΕΔΩΣΕΣ ΟΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ TO PROOVE YOUR POINT.

Γαργαρες με λαδι με καποιον συγκεκριμενο τροπο σου ειπα για να δεις και μονος σου καποια αποτελεσματα....
αλλα αρνεισαι
και μετα το παρομοιαζεις με ναρκωτικα και παιχνιδι?????

Ως εδω!
δεν περιμενα απο σενα απου εχουμε μιλησει απειρες φορες στο μεσσεντζερ και ξερεις οτι δεν ειναι κατι που σκαρφιστηκα αλλα σου εχω δωσει καθε πληροφορια που ηθελες ΚΑΙ τα κανω προσωπικα,ειναι ο τροπος ζωης μου..
αν θεωρεις οτι "παιζω" πχ γεννωντας την κορη μου στο σπιτι,δικαιωμα σου.
Αν πιστευεις οτι θα επαιρνα μια τετοια αποφαση,στα ελαφρα,τοτε η με εχεις για βλαμενη,η για εγωιστρια σε βαθμο κακουργηματος.

το θεμα δεν ειναι βεβαια η δικη μας σχεση,η η ρηξη της,οποτε σταματω ΕΔΩ.

Μεχρι τωρα απο την αλλη πλευρα εχω δει μονο κατηγοριες και κρυψιμο πισω απο τιτλο...
μονο που εμενα αυτος ο τιτλος δεν μου λεει τιποτα...
και οσο βλεπω τετοιους ελιγμους....δεν προκειται ναλλαξω γρηγορα γνωμη...

Το να παρομοιασεις τα ναρκωτικα με τις θεραπειες αυτες ειναι το λιγοτερο ειρωνεια....
Οι θεραπειες αυτες κοιττανε να μην επιβαρυνθει ο οργανισμος σου και το συκωτι σου...
Σεβωνται τους μηχανισμους του σωματος και προσπαθουν να μην παρεμβαλλουν στην αυτο ιαση που ξεκιναει μετα απο αποτοξινωση....

σαν ιατρος θαπρεπε να τα ξερεις αυτα...

Το τραγικο ειναι οτι αν σας εγραφα πχ για καποια πραγματα πιο προχωρημενα που τυχαινει να γνωριζω....και που εγγυουνται καλη φυσικη κατασταση....θα πεταγωνταν ολοι οι σκεπτικιστες και θα λεγαν...αααα! να κανουμε πρωτα πειραματα! να δουμε να αξιολογησουμε!!
ακομα κιαν ηταν κατι τοσο απλο οπως το να βαλεις παγο πανω σε ενα ενεργειακο κεντρο(σημειο του σωματος)....:(

αλλα ξεχασα....το κανουμε για τα λεφτα....

το ποιος κερδιζει απο ολη την ιστορια.....ειναι γνωστο..
αλλα φωναζει ο κλεφτης......

Αν σου κατσω θα σκασεις;
palabras
Ο

Registered: 31-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No alarms.No surprises.

Εστάλη στις 24-6-2004 στις 19:55 Απάντηση με παράθεση

Μπρε Krysh, όντως το ισοπέδωσες τώρα με το παράδειγμα που έφερες. Βέβαια υπάρχουν και γιατροί που δοκίμασαν κάναβη, όπως και γιατροί που την συνιστούν και εφαρμόζουν τη χρήση της για τη θεραπεία του γλαυκώματος ή για την άμβλυνση των παρενεργειών της χημειοθεραπείας στους καρκινοπαθείς.

Andrameleh, το επιχείρημά σου ότι όσοι στρέφονται στις ΕΘ το κάνουν επειδή "πιστεύουν" όπως σε μια θρησκεία δε στέκει, εκτός κι αν θες να μας πεις ότι όσοι στρέφονται στην κλασσική ιατρική το κάνουν επειδή γνωρίζουν εις βάθος όλα τα πειράματα και τις έρευνες που έχουν γίνει για την περίπτωσή τους και για τα φάρμακα που τους γράφουν στις συνταγές. Βασικά οι περισσότεροι επισκεπτόμαστε έναν αναγνωρισμένο από το κράτος και το ασφαλιστικό μας ταμείο γιατρό επειδή μόνο μέσω αυτού μπορούμε να πάρουμε άδεια χωρίς να χάσουμε μεροκάματο, επειδή δεν πληρώνουμε την επίσκεψη, επειδή δεν πληρώνουμε τα φάρμακα (άμεσα εννοώ). Δε μας ενδιαφέρει η επιστημονική πλευρά, όσο το να βρούμε την υγειά μας.

Αργά ή γρήγορα κάποιοι χάνουν την "πίστη" τους στην κλασσική ιατρική. Επί ένα χρόνο έπαιρνα τη μια αντιβίωση μετά την άλλη επειδή έκανα τη βλακεία να επισκεφτώ παθολόγο για ένα απλό κρυολόγημα. Εξ αιτίας των όλο και δυνατότερων αντιβιώσεων, έπαθα δυο φορές κολπίτιδα και αναγκάστηκα να πάρω κι επιπλέον φάρμακα. Με την τελευταία μάρκα μάλιστα έβγαλα σπυράκια σε όλο μου το σώμα και δε μπορούσα να ανεχτώ ρούχο επάνω μου. Ένα χρόνο!!! με αντιβιώσεις και ο βήχας και το συνάχι εκεί, χειμώνα-καλοκαίρι. Είπα ένα μεγαλοπρεπές "αει σιχτιρ" και τις έκοψα. Έκανα υπομονή μια εβδομάδα, έπινα τσαγάκι μελισσόχορτο και στιμένο λεμόνι με μέλι, έτρωγα καρότα και λάχανο και όχι μόνο που πέρασε και ο βήχας και το συνάχι, αλλά εδώ και 7 χρόνια δεν ξανααρρώστησα, ενώ γύρω μου ο κόσμος πέφτει κάθε τρεις και λίγο στο κρεβάτι από μυστηριώδεις "ιώσεις".

ʼλλη περίπτωση πριν πολλά χρόνια: έχω διάρροια, ο γιατρός μου γράφει ένα χάπι, το παίρνω, τίποτα, μου γράφει άλλο, τίποτα, στην τρίτη επίσκεψη (έχω μείνει 40 κιλά εντωμεταξύ) μου συστήνει να πιω πικρό ελληνικό καφέ με λεμόνι και να φάω ρύζι λαπά !! Ό,τι μου έλεγε και η γιαγιά μου δηλαδή και δεν την άκουγα. Το κάνω και κόβεται μέσα σε 2 ώρες η διάρροια.

ʼλλη: ξυπνάω ένα πρωί με πρησμένο το λαιμό μου από τη δεξιά μεριά, δε μπορώ να ανοίξω το στόμα μου να φάω, και σχεδόν ούτε να μιλήσω και επιπλέον πονάω αφόρητα. Γρήγορα στο γιατρό! Με εξετάζει και μου λέει ότι είναι οι λεμφαδένες μου και να κάνω επειγόντως εξετάσεις για θυρεοειδή. Κάνω, όλα νορμάλ. Με ξαναεξετάζει και μου ζητάει εξειδικευμένες αίματος. Κάνω, και πάλι όλα νορμάλ. Παρά τις νορμάλ εξετάσεις, μου δίνει χάπια κορτιζόνης. Τα παίρνω η "πιστή". (μιλάμε για χάπια βαριά και εθιστικά, το γράφουν οι οδηγίες μέσα) Τίποτα και έχουν περάσει 10 μέρες. Συναντώ τυχαία μια γνωστή μου και της λέω το πρόβλημα. Α! μου λέει, το ίδιο είχα πάθει κι εγώ επειδή έφραξαν οι σιαλογόνοι αδένες μου. Δεν είναι τίποτα, κάνε μια ακτινογραφία για καλό και κακό και κόψε τα αλμυρά και τα ξινά διότι προκαλούν υπερσιαλορροια. Είχε δίκιο!!

Αυτές είναι τρεις πρόχειρες περιπτώσεις από όσες κλόνισαν την εμπιστοσύνη μου τελικά στην κλασσική ιατρική ή έστω στη χρήση της από τους γιατρούς. Σημειώνω ότι μιλάμε για τρεις διαφορετικούς γιατρούς, τους οποίους φυσικά και δεν ξαναεπισκέφτηκα.

I try not to drink too much, because when I'm drunk, I bite
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
Andrameleh
μεταπτυχιακός
**

Registered: 29-4-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Κάτοικος της αβύσσου

Εστάλη στις 24-6-2004 στις 20:17 Απάντηση με παράθεση

Συγγνώμη αλλά είναι αδύνατον να κρατηθώ , δεν υπάρχει κανένας λόγος να μου απαντήσει κάποιος αν δεν το επιθυμεί ούτε να συνδιαλεχθεί μαζί μου.

Μορεί τέλος πάντων κάποιος να μου απαντήσει στο εξής ερώτημα;: Περί τι ειδους ενέργεια μιλάμε όταν γινεται κουβέντα για "ενεργειακά κέντρα" του σώματος; Μήπως για κινητική; ηλεκτρομαγνητική; δυναμική, χημική ; πυρηνική; Τι ;;;;;; Με ποιές διατάξεις έχει δαιπιστωθεί η ύπαρξη της και σε ποιά επιστημονικά περιοδικά έχουν γίνει οι δημοσιεύσεις όπου ανακοινώνεται η ανακαλυψη της;;
Και στο κατω κάτω της γραφής αν δεν μπορέι να υπάρξει απάντηση στην ερώτηση αυτή τότε ποιός και με ποιό δικαίωμα χρησιμοποιεί έναν σαφώ καθορισμένο όρο της ΦΥΣΙΚΗΣ όπως είναι η ΕΝΕΡΓΕΙΑ για να κατον0ομάσει κάτι το οποίο είναι αν μη τι άλλο ομιχλώδες , απροσδιόριστο, και έντονα αμφισβητίσιμη η ύπαρξη του;

Αγαπητή PALABRAS αν διαβάσεις προσεκτικότερα το μήνυμα μου θα δεις ότι αυτοί που πιστεύουν αποτελούν μια από τις κατηγορίες όσων ασχολούνται με τις ΕΘ

1) Δεν είμαι εδώ για να υποστηρίξω τα συντεχνιακά συμφέροντα των γιατρων , σαφώς στις τάξεις τους υπάρχουν πάμπολλοι οι οποίοι δεν θα έπρεπε να φέρουν τον τίτλο του γιατρού, (αν επί παραδείγματι ο γιατρός σου σου έδωσε αντιβίωση για μια ίωση τότε μπράβο του)

The Christian resolution to find the world ugly and bad has made the world ugly and bad.
Friedrich Nietzsche
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
TheCat
καθηγητής

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 24-6-2004 στις 21:42 Απάντηση με παράθεση

Χωρίς διάθεση για καμμία προσωπική αντιπαράθεση - και σε παρακαλώ Andrameleh να το λάβεις σοβαρά υπόψη σου αυτό - θα ήθελα να σημειώσω τι παρατηρώ εγώ σε όσα γράφεις (οι σημειώσεις μου με bold παρεμβάλλονται στο δικό σου μήνυμα)

Παράθεση:
Originally posted by Andrameleh
1)Ποτέ δεν έδωσα αρνητικούς χαρακτηρισμούς σε συγκεκριμένους ανθρώπους.

Και όμως έδωσες. Όλοι αυτοί που χαρακτήρισες ελαφρά τη καρδία είναι συγκεκριμένοι άνθρωποι, δεν είναι άυλοι τίτλοι. Ειδικότερα σε αυτό το thread, υπήρχαν "οπαδοί" (και) των εναλλακτικών θεραπειών, κατά των οποίων καταφέρθηκες με επιεικώς αγενείς και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς (γυναικούλες ή αμόρφωτους), όπως επίσης και συγγενείς όσων ασκούν ΕΘ, όπως η μαμά της Jane Doe.

2)Η φράση μου για τους "εχέφρονες" ανθρώπους ήταν ολοφάνερα μια ρητορική δήλωση με αρκετό στοιχείο υπερβολής θέλοντας να δώσω έμφαση σε αυτό που υποστήριζα. Αν αυτή η φράση είναι που δημιουργεί το πρόβλημα τότε πολύ ευχαρίστως να την πάρω πίσω , αλλωστε δεν θα επιθυμούσα να χρησιμοποιηθεί ως άλλοθι της άλλης πλευράς για να αποφύγει την αντιπαράθεση (πάντα στα πλαισια του διαλόγου).

Προσωπικά, θα προτιμούσα να έπαιρνες πίσω όλους τους βαρείς χαρακτηρισμούς σου, όχι για να στερήσεις το άλλοθι στην άλλη πλευρά, αλλά επειδή έχεις τη γενναιότητα να παραδεχτείς ότι ήσουν οξύς και αιχμηρός.

3)Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου και να μην υπάρξουν άλλες παρεξηγήσεις έχω να πώ τα εξής:
α) Κατά την άποψη μου ένα σημαντικό κομμάτι αυτών που εξασκούν εναλλακτικες θεραπείες πραγματικά πιστεύουν αυτό που κάνουν (είναι δηλαδή ΠΙΣΤΟΙ).
β) Ένα άλλο μεγάλο κομμάτι αυτών που εξασκούν τις ως άνω θεραπείες είναι συνειδητοί απατεώνες , τελεία και πάυλα. Σε αυτό το σημείο να υπενθυμίσω ότι οι "εναλλακτικές θεραπείες" δεν έχουν φυτρώσει μόνες τους σε αυτό τον κόσμο, αλλά αποτελούν μέρος γενικότερα της NEW AGE υποκουλτούρας - γιατί υπο-κουλτούρα; - σε απόλυτο παραλληλισμό και συνάφεια με αιρέσεις , μυστικιστικές δοξασίες , γκουρού κλπ , των οποίων τα αποτελέσματα πολλές φορές έχουν δει το φως της δημοσιότητας με εξαιρετικά αρνητικό τρόπο (θυμηθείτε τον Κορρές στην Αμερική που ισχυριζόταν ότι ήταν ο Χριστός και πήρε δεκάδες ανθρώπους στον λαιμό του , ή του άλλους που αυτοκτόνησαν ομαδικά για αν τους πάρουν οι εξωγήινοι που ερχόταν με έναν κομήτη!!!)

Είναι εξοργιστικός ο συσχετισμός μεταξύ όσων εξασκούν βελονισμό και ομοιοπαθητική και όσων εφευρίσκουν θρησκευτικές αιρέσεις σαν κι αυτές που οδηγούν σε μαζικές αυτοκτονίες, κλπ. Πώς, μα πραγματικά πώς στο καλό, σου ήρθε αυτό;;;;;; Αυτό και μόνο το επιχείρημά σου δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις καταλάβει καν περί τίνος μιλάμε, αλλά παρ΄ όλα αυτά, καταφέρεσαι σφόδρα εναντίον του...

γ) ʼλλο ένα μεγάλο κομμάτι των ανθρώπων που ασχολούνται σοβαρά με αυτά τα ζητήματα (εννοώ όχι μόνο τις εναλλακτικές θεραπέιες αλλά όλο το πακέτο) έχουν σίγουρα διάφορα προβλήματα (ψυχολογικά , κοινωνικά, οικονομικά κλπ) και απλούστατα βρίσκουν αποκούμπι σε όλο αυτό το συνονθύλευμα (το γιατί γίνεται αυτό είναι μια άλλη εκτεταμένη συζήτηση)

Τι εννοείς "όλο το πακέτο;" Προσωπικά, πάντως, οι δεκάδες άνθρωποι από τον περίγυρό μου που καταφεύγουν σε ΕΘ δεν αντιμετωπίζουν κανένα ιδιάζον τέτοιο πρόβλημα ψυχο-κοινωνικού ή οικονομικού τύπου, σε διαβεβαιώ! ʼλλη μία υπεργενίκευση άνευ λόγου εκ μέρους σου.

Ας δούμε λίγο τώρα από πιό κοντά την επιχειρηματολογία των δύο πλευρών όπως έχει αναπτυχθεί έως τώρα .

1) η πλευρά που υποστηρίζει τις Εναλλακτικές θεραπείες (απο εδώ και περα ΕΘ) ουσιαστικά ως μοναδικό επιχείρημα φέρει την ΜΑΡΤΥΡΙΑ , δηλαδή με απλά λόγια την δήλωση κάποιου ή κάποιων ότι οι ίδιοι έχουν καταστεί μάρτυρες της αποτελεσματικότητας των ΕΘ . Κανένα απολύτως άλλο επιχέιρημα δεν έχει πεσει στο τραπέζι μέχρι σήμερα.

Όχι. Λάθος. Δεν είναι αυτό το μοναδικό επιχείρημα που χρησιμοποιήθηκε. Ως επιχείρημα επίσης χρησιμοποιήθηκε, φερ΄ ειπείν, το γεγονός ότι χιλιάδες γιατροί σε όλα τα πλάτη και τα μήκη της γης ασχολούνται με τις ΕΘ, είτε σπουδάζοντάς τες είτε προσπαθώντας με περαιτέρω έρευνα να τεκμηριώσουν μια γνώση που υπάρχει, αλλά μένει προς το παρόν χωρίς επιστημονική τεκμηρίωση.

2) Η δική μου πλευρα λοιπόν φέρνει τα εξής αντεπιχειρήματα στο επιχείρημα αυτό των υποστηρικτών των ΕΘ: Οιαδήποτε ανεκδοτολογική αναφορά δεν έχει και δεν μπορεί να έχει( a priori) πραγματικό επιστημονικό κυρος !!!!! Με άλλα λόγια το γεγονός ότι κάποιος ισχυρίζεται ότι κάτι είναι αλήθεια δεν έχει καμμία απολύτως σημασία μεχρι να μπορέσει αυτός ή κάποιος τρίτος να το αποδέιξει με την χρήση σαφώς καθορισμένων μεθόδων .

Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι. Γιατί η "απόδειξη" που αποζητάς μπορεί πολύ εύκολα να γίνει, αν για παράδειγμα, πραγματοποιηθεί μια έρευνα ευρείας κλίμακας σε ασθενείς που κουράρονται με τις αρχές της ΕΘ και που η κλασσική ιατρική έχει καταθέσει τα όπλα. Και ασφαλώς δεν μιλώ για ανίατες περιπτώσεις, αλλά για απλές αλλεργικές ρινίτιδες, ιώσεις, δισκοπάθειες, κλπ.

Σε αυτό το σημείο να επισημάνω ότι το "επιστημονικό κύρος" που ενέφερα δεν αποτελεί μια αφηρημένη ακαδημαική έννοια χωρίς κάποια ιδιέταιρη σημασία για την καθημερινή μας ζωή, αλλά αποτελεί την πεμπτουσία της έγκυρης γνώσης από την οποία πηγάζουν όλες μα όλες οι ανακαλύψεις στις οποίες στηρίζεται το ανθρώπινο γένος σήμερα αλλά και θα στηρίζεται στο μέλλον.

Και σ΄αυτό συμφωνώ. Και σε καμμία περίπτωση δεν αναιρεί την αξία των ΕΘ ή δεν αποδεικνύει ότι οι ΕΘ δεν έχουν "επιστημονικό κύρος". ʼλλωστε, οι ΕΘ δρουν συμπληρωματικά και όχι ανταγωνιστικά με την παραδοσιακή ιατρική, όσο και αν ορισμένοι (ευτυχώς όχι πολλοί πλέον) από τους κλασικούς ιατρούς θέλουν να καλλιεργούν την εντύπωση ότι η μία ιατρική αναιρεί την άλλη.

3) Το αντεπιχείρημα τώρα της άλλης πλευράς που λέει ότι : η επιστήμη είναι υπεύθυνη για πολλά δεινά που έχει γνωρίσει η ανθρωπότητα κατά τα τελευταία χρόνια, πάσχει για πολλόύς λόγους. Πρώτον γιατί θυμίζει εκείνο το παλιό ανέκδοτο που έλεγε "Ναι αλλά και εσείς βασανίζετε τους μαύρους!!!", δηλαδή προσπάθεί να πάρει απο το φως του προβολέα τις ΕΘ και να βάλει στην θέση τους την επιστημη γενικότερα λες και αν επισημανθούν κάποιες αδυναμίες της επιστήμης αυτό είναι δυνατόν να αποτελέσει επικύρωση και δικαίωση κάποιων παντελώς αναποδεικτων δοξασιών. Δέυτερον γιατί γενικεύει επικίνδυνα και ταυτόχρονα αγνοεί εσκεμμένα όλες τις τεράστιες προόδους της επιστήμης ιδίως κατα τα τελευταία 300 χρόνια και τρίτον γιατί επιμένει να αγνοεί την ουδετερότητα της επιστήμης (η επιστήμη δεν έχει ηθικό βάρος αρνητικό η θετικό από μόνη της , ο άνθρωπος με την χρήση που της επιφυλάσσει είναι που την κάνει καλή ή κακή)

Όχι, σε καμμία περίπτωση - τουλάχιστον εγώ - δεν συμμερίζομαι αυτές τις ακραίες απόψεις. Πιστεύω στην επιστήμη και όσο και αν αποτελώ μειοψηφία στη σημερινή πραγματικότητα, πιστεύω και στους γιατρούς, οι οποίοι έχουν καταφέρει να αμαυρώσουν μόνοι τους το όνομά τους. Τα παραπάνω αναφέρθηκαν από ορισμένους όχι ως επιχείρημα υπέρ των ΕΘ, αλλά για να καταδείξουν ότι "κακοί" επιστήμονες υπάρχουν παντού, τόσο στην κλασσική όσο και στην εναλλακτική ιατρική.
TheCat
καθηγητής

Registered: 22-5-2004
Member Is Offline

Διάθεση: ρουφιάνα

Εστάλη στις 24-6-2004 στις 21:57 Απάντηση με παράθεση

Και να που συμφωνώ με τουλάχιστον δύο από τις απόψεις του KrySh

Παράθεση:
Originally posted by KrySh
η ιατρικη σχολη δεν ειναι λυκειο θηλεων, και οι γιατροι δε διδασκονται ποιηση, φιλοσοφια, ηθικη, γαλλικα και πιανο. οτι σκατα ειναι ο ανθρωπος πριν γινει γιατρος, τα ιδια θα ειναι και αφου γινει. dont blame the player, blame the game.

Αυτό ακριβώς εννοούσα στο προηγούμενο post μου όταν είπα ότι "κακοί" επιστήμονες υπάρχουν παντού. Σε όλες τις επιστήμες. Παραδοσιακές ή μη.

Παράθεση:
Originally posted by KrySh
οκ, humor: off, οι γιατροι οφειλουν να χρησιμοποιουν στην πρακτικη τους οποιαδηποτε επιβεβαιωμενη - αποδεδειγμενη μεθοδο. Οι ΕΘ, απλουστατα, δεν εχουν φτασει σε αυτο το επιπεδο ακομα.

Ακόμα. Σωστά το είπες. Ακόμα...

Αυτός όμως δεν είναι και αρκετός ως λόγος να τις απορρίπτουμε ή ακόμα χειρότερο να τις κατηγορούμε ως αιρέσεις ή μαύρη μαγεία έως ότου αποδειχθούν. Σωστά;

Διότι όταν κάποια μέρα επιβεβαιωθεί η αποτελεσματικότητά τους - και έχω την αίσθηση ότι δεν θα αργήσει - τότε δεν μπορεί παρά να αισθανθούμε τουλάχιστον σκοταδιστές.

Υ.Γ. Και μία σημείωση, που απευθύνεται περισσότερο προς Andrameleh, μια που ξέχασα να τη συμπεριλάβω στο προηγούμενο post: Δεν είναι ανεκδοτολογική η αναφορά σε όσους γνωρίζουμε να έχουν θεραπευθεί ή ανακουφιστεί μέσω ΕΘ. Θα ήταν ανεκδοτολογική αν αυτό συνέβαινε σε έναν στους τόσους από όσους καταφεύγουν σε εναλλακτικές θεραπείες. Τυχαίνει όμως να συμβαίνει σε όλους. Όλους όμως! Χωρίς καμμία εξαίρεση - τουλάχιστον σε όσους γνωρίζω εγώ.

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.
Mark Twain
JaneDoe
καθηγητής

Registered: 12-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: In your face

Εστάλη στις 25-6-2004 στις 00:09 Απάντηση με παράθεση

Na προσθεσω το εξης...οτι θα ηταν πολυ ευκολο να βρεθουνε με λιγο ψαξιμο καποια αποτελεσματα ερευνας...ομως σκεφτειτε λιγο αυτο...
Αντε να ρισκαρω να ανοιξω αυτην την κουβεντα(που την βαριεμαι και την αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι!)

Το ολο συστημα βασιζεται στην ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ...

Ενα σουπερμαρκετ,ενα φαρμακειο ειναι ο πυρηνας....

Τρωμε πχ ζαχαρη...η ζαχαρη εχει αποδειχτει οτι ειναι ΝΑΡΚΩΤΙΚΗ ουσια(κιομως δεν εχει διαδωθει το αποτελεσμα και πωλειται ελευθερα και "σπρωχνεται" πολυ,ιδιως στα παιδια-ζωηρα χρωματα,μπροστα μπροστα στο ταμειο του σουπερ μαρκετ-και υπαρχει σχεδον σε ολα τα προιοντα)

η ζαχαρη μεταξυ των αλλων προκαλει εθισμο
ταση για βια(μελετη εχει δειξει πχ οτι ΟΛΟΙ οι σιριαλ κιλερς στην αμερικη ειχαν ΕΝΑ κοινο...τρωγαν ολοι γλυκα σε ποσοτητες),συνδρομο στερησης,καταπτωση και καταθλιψη...(μετα το χαι)...

τρωμε ζαχαρη,χημικα,αλλιωμενα
νιωθουμε εκνευρισμο,βαρεμαρα και αλλα,παμε για ψωνια μα νιωσουμε καλυτερα(απλοποιω παρα πολυ,μη πιαστουμε απο τα παραδειγματα,ενταξει?)
πιστευουμε οτι αν αποκτησουμε κιαυτη τη κουκλα,και αυτο το ποδηλατο,και αυτο το σπιτι,και αυτη τη γκομενα,και αυτη τη δουλεια και και και ...θα ειμαστε ευτυχισμενοι
γιατι κακα τα ψεμματα σε γενικες γραμμες δεν ειμαστε....

μακροχρονια ολες αυτες οι τοξινες στο σωμα το αποδυναμωνουν,τα φαρμακα κουκουλωνουν πυρετους και εξαρσεις που θα ηταν πιθανως σωτηριες(να ευχαριστειτε το θεο για τα σπυρακια σας)και μια μερα...αρρωσταινουμε καλα.

παμε στο ιατρο με αγωνια...παιρνουμε το φαρμακο που συνηθως αποδυναμωνει κιαλλο τον οργανισμο....

καποτε η εκκλησια ηταν ο τροπος να ελεγχωνται οι μαζες,σημερα ειναι ο φοβος της υγειας...ειναι μεγαλο οπλο....
ειναι δυνατον να αφεθει αυτου του ειδους η εξουσια?

Κιαν βρισκετε την θεωρια αυτη τραβηγμενη,παρτε σας παρακαλω απο τον παγκοσμιο οργανισμο υγειας(WHO) την λιστα με τις καρκινογονες και τερατογονες ουσιες ......και μετα παρτε τα σαμπουαν,τα καλλυντικα σας,τις κρεμες σας,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και κοιτταχτε τα συστατικα...Θα αγανακτησετε!

Ο νομος της εττικετας λεει εν ολιγοις....εγω τα βαζω αυτα,τα γραφω,εσυ γιατι τα αγοραζεις??

γιατι αυτη η λιστα δεν εχει κυκλοφορησει πιο πολυ?
γιατι ερευνες που δειξαν τις γυναικες ναχουν στο μητρικο γαλα τους εντομοκτονα και παρασιτοκτονα,δηλητηρια δηλαδη,δεν εχουν δει το φως της δημοσιοτητας παραμονο στην 6-7 σελιδα μιας εφημεριδας και αν?
γιατι δεν λενε οτι το κρεας που τρωμε ειναι ΤΙΓΚΑ στην αντιβιωση και γιαυτο εχουμε καθε χρονο και χειροτερες ΙΩΣΕΙΣ?
γιατι δεν ξερει ο καθενας οτι ΚΑΘΕ φαρμακο επιβαρυνει το συκωτι?
γιατι δεν εξηγουν ΤΙ εστι μετταλαγμενο?
γιατι δεν λενε για τα ζωα που πειραζουν σε γεννητικο επιπεδο και μετα ερχωνται στο πιατο μας?

και χιλια δυο αλλα...

τελος παντων δεν ειναι το ζητουμενο εδω ουτε να κανω πολιτικη κουβεντα ουτε να ανοιξω αλλα κεφαλαια....
Ηθελα απλως να πω οτι πολλα εχουν αποδειχτει αλλα ειναι εναντια στα συμφεροντα.
Αν ο κοσμος αναλαμβανε την υγεια του,τοτε ουτε σουπερ μαρκετ θα υπηρχαν,ουτε τιποτα αποσα ξερουμε...διοτι αυτο που τρωμε επηρεαζει τον ψυχισμο μας...

αν εχετε καμια καλυτερη απαντηση στα ερωτηματα που θετω,παρακαλω μην ντραπειτε,θα με ανακουφιζε να πιστεψω οτι ζω σε εναν κοσμο οπου το πετρελαιο πχ δεν εχει περισσοτερη αξια απο το περιβαλλον,οπου τα λεφτα δεν εχουν περισσοτερη αξια απο μια ανθρωπινη ζωη και οτι ειμαστε πραγματικα σημαντικοι και οχι μονο στρατιωτικη/καταναλωτικη δυναμη...(ενα κοπαδι δηλαδη)

οσο για σενα αντραμελε......δε πιστευεις στο θεο ,αλλα μιλας για αιρεσεις,ταχεις κανει σαλατα μες το μυαλο σου και ειναι ξεκαθαρο,τουλαχιστον σε μενα οτι δεν ξερεις για τι πραγμα μιλας....:)
κριμα.

Θα επανελθω....μαλλον(ανοιξα πορτα τωρα και ποιος την κλεινει...)

Αν σου κατσω θα σκασεις;
Roomstolet
μεταπτυχιακός
**

Registered: 16-6-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Craving chubby redheads

Εστάλη στις 25-6-2004 στις 01:01 Απάντηση με παράθεση
...

Αν και ο ιδιος δεν εχω πολλες εμπειριες πανω σε θεματα μοντερνας η και εναλλακτικης ιατρικης θα ηθελα να επισημανω μερικα πασιφανη(για εμενα)πραγματα που θα σας κανει καλο να τα λαβετε υπ'οψιν.

1.Η μοντερνα ιατρικη εχει γινει(και ηταν αναποφευκτο)business.

2.Οι φαρμακοβιομηχανιες θελουν να βγαζουν λεφτα οπως καθε λογικη επιχειρηση,που πιστευετε οτι μπορουν να φτασουν για να πλουτισουν και για να ξεφορτωθουν τον ανταγωνισμο?

3.Εχετε ακουσει τις μαναδες να λενε στα παιδια τους "γινε γιατρος η δικηγορος"?Γνωριζετε ποσοι γιατροι υπαρχουν?Αν,λεω "αν" οι μισοι γιατροι εγιναν γιατροι επειδη ηθελαν να βοηθησουν κοσμο οι υπολοιποι για ποιον λογο εγιναν και πως νιωθετε οταν βρισκεστε στα χερια ενος φιλοχρηματου?Αμα γινεις σουβλατζης για να βγαλεις λεφτα στη χειροτερη να ξεχασεις να βαλεις τζατζικι στο σουβλακι,αν ομως γινεις γιατρος για τα λεφτα τι μπορει να συμβει?

Προσωπικα πιστευω οτι θα χρειαστει ολοι να δουλευουν με πνευμα συνεργασιας διοτι η υγεια δεν ειναι αστειο πραγμα,δεν μπορει κανεις να ειναι εγωιστης η απολυτος οταν η ζωη μου κρεμεται απ τα χερια του!

Ματια εχετε και βλεπετε το τι γινεται στην Ελλαδα με το συστημα υγειας,καθολου καλη κατασταση,δεν σας ανυσηχει αυτο?

"Hey, have you guys seen Tracy Barnum today? Tracy Barnum! I fucked her too! Yeah, right up there. Well kinda, she gave me a blowjob, but... i didn't really fuck her. Yeah, don't tell my fuckin wife. My wife would say 'I can't believe you fucked Tracy Barnum!'" Fat Mike
KrySh
yet another me

Member Is Offline

Εστάλη στις 25-6-2004 στις 01:52 Απάντηση με παράθεση

Οι αισθησεις, και η αντιληψη μας ως μεθοδοι αποτιμησης μιας επιστημονικης - ιατρικης μεθοδου...

ειναι πολυ κακοι συμβουλοι!

οι περισσοτερες θεωριες που βασιστηκαν στις παραπανω τακτικες, υπηρξαν οικτρα λανθασμενες.

πχ, καποτε οι γιατροι φυσουσαν αερα στις φλεβες των ασθενων (με λιγα λογια, τους σκοτωναν), ή κατεφευγαν σε αφαιμαξεις, για να φυγει το "κακο αιμα". η ελονοσια αποδιδονταν στον "κακο αερα" - malaria, και η γριππη σε μυστηριωδεις "επιδρασεις" - influenza.

η επιστημη, λοιπον, επαθε και εμαθε. σημερα ουτε οι αισθησεις, ουτε η διαισθηση ουτε η αντιληψη του καθε ανθρωπου ή γιατρου αποτελουν ασφαλεις δρομους για συμπερασματα.

τι σημαινει, δηλαδη το παραπανω, πρακτικα;
ελεγχουμε πχ μια μεθοδο, η οποια θεωρειται οτι αποτοξινωνει τον οργανισμο.
την εφαρμοζουμε σε εναν ασθενη, ο οποιος τελικα δηλωνει κατενθουσιασμενος, οτι αισθανεται πολυ καλυτερα, και οτι ειναι βεβαιος πως η μεθοδος αυτη τον εσωσε.

την εφαρμοζουμε και σε εναν αλλο, ο οποιος δηλωνει οτι δεν καταλαβε τιποτα.

ποιος εχει δικιο και ποιος εχει αδικο;....

κανενας. οι αποψεις τους μας ειναι σχεδον αχρηστες.

αν η μεθοδος εχει αποτελεσμα, θα μετρηθει αλλιως.

θα μετρησουμε ορισμενες τοξινες στο αιμα του ασθενη πριν και μετα την εφαρμογη της μεθοδου, και θα συγκρινουμε τα αποτελεσματα. (δειτε στο θεμα του καπνισματος, οπου η συγκεκριμενη μεθοδος χρησιμοποιειται για τοξινες και καρκινογονους παραγοντες)

ιδανικα (εφοσον κανουμε μελετη), θα επαναλαβουμε το ιδιο πειραμα σε εκατονταδες ασθενεις.

πριν απο αυτο, επειδη δεν μπορουμε να χρησιμοποιουμε τους ασθενεις ως πειραματοζωα, θα εκτελεσουμε το πειραμα χιλιαδες φορες σε ποντικια, και μαλιστα για αρκετα ισως χρονια. θα ελεγξουμε δηλαδη, για τυχον παρενεργειες της μεθοδου σε μεγαλο βαθος χρονου.

Επισης, αν η μεθοδος περιλαμβανει πολλα σταδια, το καθε ενα απο αυτα πρεπει να μελετηθει ξεχωριστα. Πχ, αν ο ασθενης καλειται να κανει 10 ασκησεις καθε μερα, να εχει ειδικη διαιτα, να παρει ενα χαπι και να πει την προσευχη του, ΚΑΘΕ ενας απο αυτους τους παραγοντες πρεπει να διερευνηθει ως προς τη σημασια του και την αποτελεσματικοτητα του.

Συνοψιζοντας, στη συγχρονη εποχη ΔΕΝ μπορουμε να εμπιστευομαστε τις αισθησεις μας! Υπαρχουν αποδεδειγμενα πολυ πιο αξιοπιστες μεθοδοι και σ αυτες πρεπει να απευθυνομαστε.

(ουφ, ελπιζω να το ειπα καλυτερα τωρα):)

Γκρρρρρρρ....
KrySh
yet another me

Member Is Offline

Εστάλη στις 25-6-2004 στις 02:14 Απάντηση με παράθεση

@palabras...

οταν εχουμε ΙΩΣΗ, δεν παιρνουμε ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. τελεια και παυλα
ομως, αν λες οτι οι αντιβιωσεις δεν εκαναν τιποτα, και ειχες τα αρχικα συμπτωματα για ενα χρονο, κατι αλλο παιζει. μαλλον δεν ειχες "απλο κρυολογημα". (μπορει να εισαι και τυχερη που τη γλυτωσες :))

τωρα, για τη διαρροια σου, δεν μπορω να πω και πολλα. ομως να ξερεις, οτι αν 2 παθησεις μοιαζουν πολυ, και δεν ειναι ευκολο να επιβεβαιωθει τι ακριβως ειναι, ο γιατρος πρεπει να ακολουθησει το worst case scenario, δηλαδη να σε καλυψει απο τα χειροτερα. αυτο δεν ειναι δικαιολογια για την περιπτωση αυτη, ειναι μια πραγματικοτητα που οι γιατροι εχουν να αντιμετωπισουν.

τελος, για οτιδηποτε ποναει στο κεφαλι εως και τον τραχηλο, περαστε και μια βολτα απο τον οδοντιατρο :). θα σου ειχε κανει μια σιελογραφια (ακτινογραφια σιελογονων), και θα σε ειχε απαλλαξει απο την πετρα που ειχε φραξει τον πορο του αδενα (σαν τις πετρες των νεφρων).

Πώς θα προστατευθειτε απο τους απατεωνες; αρχιστε να μοιραζετε μηνυσεις... ξερετε ποσα χρηματα μπορειτε να παρετε αν ενας οδοντιατρος σας βγαλει λαθος δοντι; στην αμερικη που τα πραγματα ειναι πολυ σφιχτα, το ιατρικο λαθος κοστιζει μια περιουσια. Δεν τολμαει κανεις πλεον να κανει ο,τι του κατεβει, και αν η ευσυνειδησια δεν προυπαρχει, επιβαλλεται μια χαρα.

Γκρρρρρρρ....
 Σελίδες:  1  ..  3  4  5  6  7  ..  16

Go To Top