MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  Webstocks.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  5
Συγγραφέας: Θέμα: Ηθική και ποιος την καθορίζει?
zeus
binary god
**

Registered: 30-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: -----(--@

Εστάλη στις 21-12-2004 στις 06:55 Απάντηση με παράθεση
Ηθική και ποιος την καθορίζει?

Τον παλιό (καλό?) καιρό, την ηθική την καθόριζε η θρησκεία. Σήμερα, τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι, διότι δεν υπάρχει δεσπόζουσα θρησκεία. Πολλοί προτείνουν σαν εναλλακτική ηθική, μια βιολογικής προέλευσης ηθική (πρέπει να πράττουμε έτσι, επειδή αυτή τη βιολογική ιστορία είχαμε) (τέτοιες απόψεις ακουγονται από την εποχή του Σπένσερ και έπειτα ). ʼλλοι τοποθετούν το θέμα στον ευρύτερο φιλοσοφικό τομέα.
Τα ερωτήματα:
Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει μια ηθική εκτός της θρησκείας (ή είχε δίκιο ο Ντοστογιέφσκι)?
Είναι η επιστήμη αρμοδια να αποφασίζει για την ηθική μας (τουλ. σε κρίσιμα ηθικά ερωτήματα -λχ κλωνοποίηση) ? Μήπως η ηθική μας πρέπει να καθορίζεται από την βιολογία?
Ζ.

:cool:

Με βάση την απόφαση με ΑΠ28/10/05 ο χρήστης αυτός ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ με το ήθος και ύφος του φόρουμ.
Εκ του ΔΣ
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
BOBTAILBOBY
καθηγητής

Registered: 27-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: THEA

Εστάλη στις 21-12-2004 στις 09:22 Απάντηση με παράθεση

αποψη μου οτι η ηθικη μας σημερα καθοριζεται και απο τη γενετικη και τη βιολογια.

το θεμα της κλωνοποιησης σωστα το εθεσες ως ηθικο διλημμα που ακουμπα στην επιστημη της βιολογιας, και νομιζω οτι πολλοι γιατροι επικαλουνται το ηθικο διλημμα της κλωνοποιησης οσοι τουλαχιστον εναντιωνονται σαυτη.( την κλωνοποιηση).

αν το δουμε ομως και αντιστροφα τον προβληματισμο σου , για το εαν η θρησκεια η οποιαδηποτε θρησκεια εκτος της παραθρησκειας του σατανισμου που καν δε χρηζει αναφορας μας, καθοριζει εχει καθορισει την ηθικη μας, η απαντηση μου ειναι ναι.

δεν την προδιαγραφει αλλα η ηθικη της πλατιας μαζας ανθρωπων εχει στοιαχεια θρησκειων.

Μη φοβασαι.Θα σε προστατεψω εγω.
ειναι βαρια η πουτσα του κεμαλ???ο κρινο τη δοκιμασε και ξερει;)
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Nessa
μεταπτυχιακός
**

Registered: 8-7-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Αλλάζει...

Εστάλη στις 21-12-2004 στις 09:42 Απάντηση με παράθεση

Την ηθική την έχεις για τη μαγκιά σου. Όχι για να μην πας στην κόλαση. Ο καθένας ακολουθεί τη συνείδησή του και δε χρειάζεται καμιά θρησκεία γι'αυτό.

Γιατί δεν έχουν όλοι την ίδια ηθική; Καταρχάς όλοι παραδέχονται ότι ηθικό είναι ό,τι προωθεί την επιβίωση και την ευτυχία των ανρώπων. Αλλά σε ποιο βαθμό την καθεμία; Εδώ κολλάμε νομίζω. Και εδώ καταλήγουν όλες οι συζητήσεις υπέρ/κατά της έκτρωσης, υπέρ/κατά της ευθανασίας, υπέρ/κατά της έρευνας στα βλαστοκύτταρα κλπ κλπ.

Νομίζω αυτό είναι το ερώτημα που καλείται να απαντήσει η βιολογία, καθορίζοντας τι είναι ζωή και τι ποιότητα ζωής. Αν γίνει αυτό, θα έχουμε επιτέλους μια καθολική ηθική με την οποία θα εναρμονίζεται η συνείδηση του καθενός.

The first rule of Fight Club is, you don't talk about Fight Club.

ʼσχετο: Αν σας αρέσουν τα κόμιξ, ρίξτε μια ματιά στο [url=www.drunkduck.com/?r=6552]drunkduck.com[/url]. Ψάξτε για τα καταπληκτικά eliada και The Gods of Arr-Kelaan.
Andrameleh
μεταπτυχιακός
**

Registered: 29-4-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Κάτοικος της αβύσσου

Εστάλη στις 21-12-2004 στις 09:57 Απάντηση με παράθεση

Το θέμα είναι εξαιρετικά ακανθώδες και φυσικά εννοείται ότι δεν ευελπιστώ να παρουσιάσω καποια ιδιετάιρως ατράνταχτη ανάλυση. Απλώς θα δωσω το προσωπικό μου στίγμα.

Σαφώς και η ηθική του ανθρώπου προέρχεται κατά βάση από τις γενετικές του καταβολές. Αν διαβάσετε το "Εγωιστικό Γονίδιο" του Richard Dawkins θα αντιληφθήτε καλύτερα για ποιό πράγμα μιλάω. Εκεί δίνονται εξηγήσεις για την αλτρουστική συμπεριφορά των ζώων (π.χ. για ποιόν λόγο ένα πουλι που ανήκει σε ένα σμήνος δίνει ηχητικό σήμα συναγερμού όταν δει κύνδινο(ένα αρπακτικό), ρισκάρωντας την ακεραιότητα του ατομικά για το κοινό καλό). Επίσης πως λειτουργεί η συγγενική αγάπη (μητέρας προς παιδί, μεταξύ αδερφιών κ.λπ.).
Μέχρι εδώ καλά το μεγάλο πρόβλημα τίθεται μετά από την ανάδυση της μεγαλύτερης ειδοποιού διαφοράς μεταξύ ανθρώπου και ζώου αυτή της συνείδησης και κατ' επέκταση της αυτοσυνείδησης!. Εδώ αρχίζουν να ξεπροβάλλουν περιπλοκότερα ερωτήματα όπως το αν ο συνειδητός άνθρωπος παρουσιάζει ηθική συμπεριφορά ως επιλογή και όχι ως γενετικό καταναγκασμό. Πραγματι δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω την θεση μου σε αυτό το σημείο, είναι πιθανό να συμβαίνει και κατι τετοιο πράγμα που βεβαίως έχει κοσμογονικές επιπτώσεις αν όντως ισχύει.

ΥΓ: Τα περί θεού και θρησκειών μόνο από κοινωνιολογικής άποψης τα συζητώ. Σαφώς οι μεγάλες θρησκείες της αρχαιότητας κωδικοποίησαν τις ηθικές καταβολές του πρωτόγονου ανθρώπου και τις έθεσαν σε μια επίσημη μορφή, άρρηκτα συνδεδεμένη βεβαίως με τις τότε πολιτικές εξουσίες. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι θρησκείες έχουν καποιου είδους αλάθητο στα ηθικά θέματα, προερχόμενο από την θεική αυθεντία, αυτό γίνεται εμφανέστερο αν δούμε τις (γελοίες στα ματια του σύγχρονου ανθρώπου) ηθικές επιταγές τόσο των άλλων θρησκειών (πχ ισλάμ με την θεση της γυναίκας , την κλειτοριδεκτομή κλπ) όσο και τις αντίστοιχες της δικής μας θρησκείας (ανηθικες οι προγαμιάιες σχεσεις, ανήθικοι οι ομοφυλοφιλοι ,σύμφωνα με τον Χριστόδουλο κλπ)

The Christian resolution to find the world ugly and bad has made the world ugly and bad.
Friedrich Nietzsche
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
palabras
Ο

Registered: 31-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: No alarms.No surprises.

Εστάλη στις 21-12-2004 στις 12:31 Απάντηση με παράθεση

Όταν ακούω τη λέξη "ηθική" το μυαλό μου πάει σε δυσάρεστους περιορισμούς στο σεξ. :o:P

I try not to drink too much, because when I'm drunk, I bite
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
zeus
binary god
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 23-12-2004 στις 00:50 Απάντηση με παράθεση

@bobby
Στο θέμα της κλωνοποίησης, τι απάντηση θα μπορούσε να δώσει η βιολογία? Εσύ θα συμφωνούσες με αυτή, ανεξάρτητα από ποια είναι!
@nessa
Η βιολογία, δέχομαι ότι μπορεί να απαντήσει τι είναι ζωή, αλλά πιστεύεις ότι μπορεί να καθορίσει τι είναι ποιότητα ζωής, ανεξάρτητα από κάθε άνθρωπο?
Αλλά και γιατί κάποιος πρέπει να παραδεχθεί την ανθρώπινη ζωή και την ποιότητά της σαν αξίες? Είναι κάτι που η επιστήμη, μπορεί να το αποφασίσει?
@andrameleh
Στην φύση υπάρχει η αλτρουιστική συμπεριφορά, υπάρχει όμως και η βία, ο κανιβαλισμός. Γονείς σκοτώνουν τους γόνους τους (για λόγους επιβίωσης φυσικά). Μπορείς να πεις ότι η πρώτη συμπεριφορά είναι 'καλή' και η δεύτερη 'κακή'. Κι αν το μέτρο της καλοσύνης μας είναι η επιβίωση, τότε δεν πρέπει να θεωρήσουμε τον Χίτλερ καλό άνθρωπο?
Γενικότερα, η κοινωνία δεν διαφοροποιείται ποιοτικά από την φύση?

Ζ.
διευκρίνηση
Η ηθική νοείται με πιο γενική έννοια, και όχι με την έννοια του καλού (λχ όπως όταν λέμε αυτός είναι ηθικός, δηλ είναι καλός).
(αντιπαράβαλε και την αγγλική ορολογία ethics-moral). Φυσικά, το όλο ζήτημα περι της ηθικής επικεντρώνεται, ακριβώς στο καλό και το κακό, η προελευσή του και η εφαρμογή του.

Με βάση την απόφαση με ΑΠ28/10/05 ο χρήστης αυτός ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ με το ήθος και ύφος του φόρουμ.
Εκ του ΔΣ
BOBTAILBOBY
καθηγητής

Member Is Offline

Εστάλη στις 23-12-2004 στις 08:37 Απάντηση με παράθεση

ZEUS

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

δε καταλαβα το σκελος της προτασης σου με το θαυμαστικο..

κανε μια διευκρινηση στο τι εννοεις..

zeus
binary god
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 23-12-2004 στις 08:40 Απάντηση με παράθεση

Εννοώ Bobby λχ σε τομείς η έκτρωση ή η κλωνοποίηση, εσύ θα συμφωνούσες με πρόταση που θα πρότειναν οι βιολόγοι (εννοώ η βιολογική επιστήμη)? Αν έλεγαν ότι η έκτρωση είναι κακό ή η κλωνοποίηση είναι σωστή?

Εκ του ΔΣ
BOBTAILBOBY
καθηγητής

Member Is Offline

Εστάλη στις 23-12-2004 στις 08:59 Απάντηση με παράθεση

δεν διαθετω γνωσεις βιολογιας καλε μου ..

πως ρωτας καποιον να απαντησει με ελλειψη γνωσεων στο αντικειμενο??

αλλα σε συζητησεις με γυναικολογους απο το οικογενειακο μου περιβαλλον εχω ακουσει οτι ειναι ενα διλημμα γιαυτους τους γιατρους ενα διλημμα ηθικης ταξης.

ετσι πολυ κομπογιαννιτικα θα πω, οτι οπως δεν ακολουθουμε τυφλα οτι επιτασσει η θρησκεια ως μετρο ηθικης αλλα το φιλτραρουμε μεσα απο το "εγω " μας και το συναισθημα και τη κριση μας, με τον ιδιο τροπο θα αντιμετωπιζα μια προταση απο επιστημονικης πλευρας.

Κλωνοποιηση για θεραπευτικους λογους , εαν και εφοσον ειχα περισσοτερες γνωσεις για το που και πως θα εφαρμοζοταν , πιθανον φιλτραροντας το μεσα απο τη προσωπικη μου ηθικη να την αποδεχομουν..

αλλα δεν γνωριζω επακριβως που και πως μπορει να εχει εφαρμογη, δεν εχω κατσει να μελετησω η να ψαξω τι παρενεργειες η αλλες εφαρμογες με σκοπο την εκμεταλλευση και την ασυδοτη χρηση θα μπορουσε να εχει

BOBTAILBOBY
καθηγητής

Member Is Offline

Εστάλη στις 23-12-2004 στις 09:01 Απάντηση με παράθεση

σε αυτα που λεω τωρα πιο πανω και οπως τα λεω, ηδη διαφενεται μια ηθικη..

δεν ξερω πως και απο που προερχεται αλλα υπαρχει μια ηθικη που και παλι δεν μπορω να την προσδιορισω και να την εξηγησω

Σελίδες:  1  2  3  ..  5

Go To Top