MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  Webstocks.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Το φόρουμ των επιστημών Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  4  5
Συγγραφέας: Θέμα: Ηθική και ποιος την καθορίζει?
Andrameleh
μεταπτυχιακός
**

Registered: 29-4-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Κάτοικος της αβύσσου

Εστάλη στις 23-12-2004 στις 11:33 Απάντηση με παράθεση

Δία μου εννοείται ότι η προσωπική μου άποψη είναι ότι στην φύση δεν νοείται "καλό και κακό"! Οι γονείς που σκοτώνουν τα παιδιά τους στο ζωικό βασίλειο το κάνουν αυτό (σπάνια βεβαίως και κάτω από δυσμενέστατες περιβαλλοντικές πιέσεις) γιατί έτσι τους έχουν προγραμματίσει τα γονίδια τους να κανουν. Για να γίνω πιό σαφής να δώσω το παράδειγμα: Το Χ ζωικό είδος σε καταστάσεις μεγάλης έλλειψης τροφής και αντίξοων καιρικών συνθηκών καταφεύγει σε κανιβαλικές πρακτικές, ω πόσο κτηνώδες και απάνθρωπο για τα μάτια μας, όμως για δέιτε την λογική πίσω από αυτό: Από την πλευρά των ελάχιστων μονάδων ζωής που αποκαλούνται γονίδια είναι προτιμότερο να εκλείψουν μερικά νέα άτομα του είδους και να δοθεί η ευκαιρία στα ενήλικα να τεκνοποιήσουν ξανά κάτω από καλύτερες περιβαλλοντικές συνθήκες παρά να διακυνδινεύσουν μια πλήρη εξάλλειψη ολόκληρης της πληθυσμιακής ομάδας (και φυσικά και των ιδιων των γονιδίων). Όπως βλέπετε η στρατηγική αυτή όταν ειδωθεί απο μια αλλη πλευρά δεν είναι και τόσο παράλογη. Με αντίστοιχο τρόπο λειτουργούν και οι αλτρουιστικοί μηχανισμοί στα ζωικά είδη (στους οποίους βασίζεται εν πολλοίς και η ανθρώπινη ηθική)

The Christian resolution to find the world ugly and bad has made the world ugly and bad.
Friedrich Nietzsche
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
zeus
binary god
**

Registered: 30-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: -----(--@

Εστάλη στις 23-12-2004 στις 12:42 Απάντηση με παράθεση

Σαφέστατα και γι' αυτό συμβαίνει στη φύση.. Σε μερικά είδη είναι εντελώς σύνηθες φαινόμενο (λχ σε κάποια είδη φρύνου ή σε πεταλούδες). Ή λχ δες τον ανταγωνισμό μεταξύ αρσενικών για τις θηλυκές. Ο νικητής τα παίρνει όλα και οι υπόλοιποι απλά πεθαίνουν (τις περισσότερες φορές).
ʼρα το συμπέρασμα είναι ότι η βιολογία και η εξέλιξη μας πληροφορούν για την επιβίωση. Είναι όμως αυτό επαρκές κριτήριο για να καθορίσουμε την ηθική μας? Ένα δεύτερο μειονέκτημα είναι ότι μας πληροφορεί για ότι συνέβη ως τώρα. Αυτά που θα συμβούν στο μέλλον, δηλαδή τα χαρακτηριστικά τα οποία θα είναι χρήσιμα για να προσαρμοστούμε σε μελλοντικές συνθήκες, δεν τα προβλέπει.
:cool:

Με βάση την απόφαση με ΑΠ28/10/05 ο χρήστης αυτός ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ με το ήθος και ύφος του φόρουμ.
Εκ του ΔΣ
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Nessa
μεταπτυχιακός
**

Registered: 8-7-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Αλλάζει...

Εστάλη στις 23-12-2004 στις 17:31 Απάντηση με παράθεση

@Δία: Φυσικά κάποιος μπορεί να κρίνει και από μόνος του την ποιότητα της ζωής του. Σε περιπτώσεις όμως που ο άνθρωπος δε μπορεί να αποφασίσει, πρέπει κάποιος άλλος να καθορίσει από ποιο σημείο και πέρα η ζωή του αξίζει (σκέφτομαι τις περιπτώσεις ανθρώπων που είναι φυτά πχ).

Να πω και κάτι προβοκατόρικο; (-Όοοοοχιιιιι...-Καλά, θα το πω.:D) Τα άτομα των οποίων ο εγκέφαλος εκφυλίζεται από κάποια αρρώστεια (πχ Αλτσχάιμερ) δε θα ήταν πιο ανθρωπιστικό να τα σκοτώνουμε; Η γιαγιά μιας φίλης μου πχ τα έχει εντελώς χαμένα. Κάθε φορά που τη βλέπω μου σφίγγεται η καρδιά. Αυτή η γυναίκα αν υπήρχε πιθανότητα να "ξυπνήσει" για λίγο από την αρρώστεια της και να καταλάβει τι της συμβαίνει, πάω στοίχημα ότι θα αυτοκτονούσε (εξ ιδίων τα αλλότρια; μπορεί). Δεν πρέπει οι αγαπημένοι τους να διασφαλίσουν την αξιοπρέπεια αυτών των ανθρώπων που δε μπορούν να σκεφτούν; (Μην πέφτετε επάνω μου όλοι μαζί, έτσι;:))

Τώρα για το κατά πόσο η ευτυχία και η επιβίωση πρέπει να είναι η βάση της ηθικής... αυτό είναι το αξίωμά μου, αν διαφωνείς κι εδώ δε μπορώ να σε πείσω.

The first rule of Fight Club is, you don't talk about Fight Club.

ʼσχετο: Αν σας αρέσουν τα κόμιξ, ρίξτε μια ματιά στο [url=www.drunkduck.com/?r=6552]drunkduck.com[/url]. Ψάξτε για τα καταπληκτικά eliada και The Gods of Arr-Kelaan.
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
zeus
binary god
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 23-12-2004 στις 19:46 Απάντηση με παράθεση

Νεσσα, εφόσον η ποιότητα ζωής και όχι η επιβίωση τίθεται ως βάση για την ηθική, καταλαβαίνεις ότι είναι ένα πεδίο που μερικώς μόνο εξαρτάται από την βιολογία. Εκτός κι αν θεωρείς ποιότητα ζωής μόνο το γεγονός κάποιος να ζει χωρίς να υποφέρει από επάρατα (έτσι γράφεται?) προβλήματα υγείας. Σε αυτή την περίπτωση, δεν θα μας ενδιέφερε λχ να κάνουμε κάποια είδους κοινωνική πολιτική ή δεν μας ενδιαφέρει η ελευθερία των ανθρώπων, διότι λχ και οι σκλάβοι θα είναι μια χαρα αρκεί να μην τους κακοποιούμε κλπ.
ʼρα διαφαίνεται ότι η βιολογία μόνη δεν αρκεί καθόλου για να έχουμε μια εικόνα για την ηθική.
Φιλικά Ζευς
ΥΓ
μην ανησυχείς, τουλ. εγώ δεν πρόκειται να σου επιτεθώ επ' ουδενί. Το μόνο που θα με ενοχλούσε είναι η έλλειψη χιούμορ από το συνομιλητή μου, αλλά και αυτό μπορώ να το ανεχθώ/καταλάβω.

Με βάση την απόφαση με ΑΠ28/10/05 ο χρήστης αυτός ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ με το ήθος και ύφος του φόρουμ.
Εκ του ΔΣ
Andrameleh
μεταπτυχιακός
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 23-12-2004 στις 20:01 Απάντηση με παράθεση

Πανω σε αυτό που αναφέρει η Νεσσα για την Αλτσχαιμερ. Και μενα η γιαγιά μου τελείωσε έτσι με αυτή την αρρώστια ταλαιπωρώντας τον εαυτό της και τις θείες μου για καμμιά δεκαριά χρόνια!
Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι μια φρικτή σκέψη: Φανταστείτε ότι οι άνθρωποι που πάσχουν από τετοιου τύπου ασθένειες στην πραγματικότητα συνεχίζουν να αισθάνονται κατα καποιο τρόπο τι συμβάινει γύρω τους (όπως επίσης και τον πόνο , την δυσφορία απο την συνεχή ακινησια και κατάκλιση καθώς και τις πληγές από αυτήν), αισθάνονται λοιπόν και δεν μπορούν να μιλήσουν και να ζητησουν την βοήθεια μας!!!, δεν μπορούμε να ξέρουμε αν από μέσα τους δεν κραυγάζουν απεγνωσμένα για ένα τέλος του μαρτυρίου τους!
Σκεφτείτε όλα αυτά , αν ήσασταν σε τετοια θεση τι θα επιθυμούσατε;

The Christian resolution to find the world ugly and bad has made the world ugly and bad.
Friedrich Nietzsche
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
zeus
binary god
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 19-1-2005 στις 10:39 Απάντηση με παράθεση
@andrameleh

Διάβασα τις απόψεις του Dawkins για το Μιμίδιο, τις βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες σχετικά με αυτό το ζήτημα

Εν ολίγοις, ο Dawkins πιστεύει ότι όπως τα γονίδια προσπαθούν να επιβιώσουν μέσα από τα είδη, αντίστοιχα στο επίπεδο των ανθρώπων οι οποίοι μπορούν να δράσουν εναντίων των γονιδίων τους (λχ με την αντισύλληψη), έχουν αναπτυχθεί τα μιμίδια. Τα μιμίδια είναι απόψεις, ιδέες κλπ που μεταφέρονται μέσα στα ανθρώπινα μυαλά. Ο σκοπός των μιμιδίων είναι να εξαπλωθούνε (όπως τα γονίδια). Μια ενδιαφέρουσα άποψη...

Εκ του ΔΣ
ASSOS
No Limit !!!

Registered: 4-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Καλή συνέχεια σε όλους με σεβασμό και εκτίμηση.

Εστάλη στις 19-1-2005 στις 11:04 Απάντηση με παράθεση

Ηθική = (η) ουσ. επιστήμη που μελετά τους κανόνες συμπεριφοράς των ανθρώπων, στην κοινωνική τους συμβίωση | δογματική διδασκαλία για το καλό και το κακό: χριστιανική ηθική | ηθικότητα, χρηστότητα:

Έχω ένα φίλο που όταν κρύβομαι. Με βρίσκει πάντα. Οπου κι αν πάω με ακολουθεί σαν σκιά. Οταν του λέω πως δεν αντέχω πια να ζω για πάντα. Λέει, πες πως είναι η τελευταία φορά. Ετσι επιστρέφω πάντα. Στη χώρα του πουθενά. Βγαίνω στους δρόμους πάντα. Σαν να’ ναι η πρώτη φορά. Εχω ένα φίλο που όταν κλαίω γελάει πάντα. Οταν γελάω κλαίει κρυφά. Γράφει ένα κύκλο στον αέρα και μου λέει πάντα. Κάθε φορά είναι η τελευταία φορά.

http://assosgreek.blogspot.gr/
Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member 's Aim  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger
Andrameleh
μεταπτυχιακός
**

Member Is Offline

Εστάλη στις 19-1-2005 στις 13:52 Απάντηση με παράθεση

Kαλημερα Δια!! Μετά από τόσον καιρό.
Και ποιό είναι το ποιό διαδεδομένο μιμίδιο ; Μα φυσικά αυτό της Θρησκευτικής πίστης!!

Friedrich Nietzsche
dodoni
insearch ofthe piece of mind

Registered: 8-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: rasta can dance.

Εστάλη στις 19-1-2005 στις 14:38 Απάντηση με παράθεση

Zeus,
ένα ενδιαφέρον βιβλίο που μπορεί να θέλεις να διαβάσεις είναι η "ανάπτυξη της ηθικής αυτονομίας" του Μάριου Πουρκού. Ο Πουρκός έχει δύσκολη γλώσσα αλλά είναι ωραίος... τύπος.

Επίσης, δες και το παρακάτω λινκ για το εγωιστικό γονίδιο, σε περίπτωση που δεν το έχεις υπ 'όψιν σου.
http://www.multiforums.gr/sciences/viewthread.php?tid=977

In your head, in your head,
Zombie, zombie, zombie,
Hey, hey, hey. What's in your head, In your head,
Zombie, zombie, zombie?
Hey, hey, hey, hey, oh, dou, dou, dou, dou, dou...
tough cookie
Cookie monster

Registered: 10-1-2005
Member Is Offline

Διάθεση: yammy yammy

Εστάλη στις 19-1-2005 στις 15:46 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Andrameleh
Πανω σε αυτό που αναφέρει η Νεσσα για την Αλτσχαιμερ. Και μενα η γιαγιά μου τελείωσε έτσι με αυτή την αρρώστια ταλαιπωρώντας τον εαυτό της και τις θείες μου για καμμιά δεκαριά χρόνια!
Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι μια φρικτή σκέψη: Φανταστείτε ότι οι άνθρωποι που πάσχουν από τετοιου τύπου ασθένειες στην πραγματικότητα συνεχίζουν να αισθάνονται κατα καποιο τρόπο τι συμβάινει γύρω τους (όπως επίσης και τον πόνο , την δυσφορία απο την συνεχή ακινησια και κατάκλιση καθώς και τις πληγές από αυτήν), αισθάνονται λοιπόν και δεν μπορούν να μιλήσουν και να ζητησουν την βοήθεια μας!!!, δεν μπορούμε να ξέρουμε αν από μέσα τους δεν κραυγάζουν απεγνωσμένα για ένα τέλος του μαρτυρίου τους!
Σκεφτείτε όλα αυτά , αν ήσασταν σε τετοια θεση τι θα επιθυμούσατε;

Τι είναι ποιότητα ζωής για τον καθένα και πώς μπορεί να κρίνει κάποιος για το τι θα επιθυμούσε κάποιος άλλος;

Σκέψου τι ποιότητα ζωής έχουν οι άνθρωποι που ζουν σε άθλιες συνθήκες στις χώρες του τρίτου κόσμου. Χωρίς φαγητό, χωρίς μόρφωση, μέσα στις ασθένειες και χωρίς δυνατότητα διαφυγής... Κι αυτούς να τους "καθαρίσουμε";

Σκέψου ανθρώπους που ναι μεν δεν έχουν σημαντικό κινητικό πρόβλημα αλλά είναι ας πούμε υπέρβαροι και με κάκιστη φυσική κατάσταση. Οι αθλητές, λοιπόν θα πρέπει να τους βλέπουν ως κακόμοιρους. Να τους βγάλουμε κι αυτούς από το μαρτύριό τους;

Μιλάτε για ανίατες αρρώστιες, αλλά στην τελική όλοι έχουμε μια "ανίατη αρρώστεια" αφού όλοι θα πεθάνετε :D (καλά θα πεθάνουμε) και όλοι έχουμε χειρότερη ποιότητα ζωής αν τη συγκρίνουμε με κάτι άλλο (όσοι ζούμε στις πόλεις χειρότερη από αν ζούσαμε στη φύση, κλπ).

Η δικιά μου η γιαγιά πέθανε στα 96 της με όλες τις αρρώστεις που συνεπάγεται μια τόσο προχωρημένη ηλικία, ωστόσο πάντα η κουβέντα που είχε στο στόμα της ήταν "θα ζήσω να ...." για οτιδήποτε. Η ζωή είναι γλυκιά, όπως και να ζει κανείς, γιατί γνωρίζει ότι δεν θα έχει κάποια άλλη ευκαιρία (εκτός αν είναι τυχερός και είναι βουδιστής););)
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
 Σελίδες:  1  2  3  4  5

Go To Top