MultiLabs.gr  MultiHosting.gr  WebStocks.gr  MultiPolls.gr  MultiRadio.gr  
Sports forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2
Συγγραφέας: Θέμα: Εξαγοράσιμοι "αθάνατοι";
alavastros
Ομιλούσα κεφαλή...

Registered: 26-3-2004
Member Is Offline

Διάθεση: h2h (happiness-to-happiness)

Εστάλη στις 6-8-2004 στις 12:19 Απάντηση με παράθεση

coronagramma, εκτιμώ εξίσου την ισορροπημένη σκέψη σου και την άποψή σου.

Προφανώς και δεν είμαι υπέρ της καταπάτησης των αομικών ελευθεριών και όλων των σχετικών δεινών.

"Ο αιώνας μας είναι ο αιώνας των μεγάλων μέσων και των συγκεχυμένων σκοπών", είχε πει ο Einstein και είχε δίκιο και για τον 21ο αιώνα.
ʼποψή μου λοιπόν είναι ότι στην εποχή μας μοιάζουμε με τον κο Κ. της Δίκης του Κάφκα. Δεν μπορούμε να αντιπαρατεθούμε σε μηχανισμούς που ήδη έχουν υλοποιηθεί και υπερισχύσει.
Αυτό δεν είναι ηττοπαθές. Πιστεύω σε μια ζήση που περιέχει μέσα της ενέργεια και δημιουργία, παρά ανάλωση στην μεμψιμοιρία.
Δεν με θεωρώ θύμα σε οποιουδήποτε είδους βωμό. Πιστεύω στην συμμετοχή και στην ομαδική ενέργεια.

Προφίλ μέλους Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
coronagramma
Β΄κατηγορίας παίκτης

Registered: 23-4-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Επαναπροσδιορίσιμη

Εστάλη στις 6-8-2004 στις 12:34 Απάντηση με παράθεση

Φίλε μου ανοίγεις σοβαρά θέματα. Πετάω τη σκούφια μου για τέτοια, αλλά έχω λίγο κουραστεί. Συμφωνώ εν πολλοίς μαζί σου απλώς μερικές φορές είμαι λιγότερο ευγενικός όταν αγανακτώ.
Μια απορία: Αν είναι αλήθεια ότι μοιάζουμε με τον Κ. τότε δεν ήμαστε όλοι εκούσια θυματα;

[strike]Θα το βρω, δε θα το βρω;
Που θα μου πάει..[/strike]
Προφίλ μέλουςΔείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
alavastros
Ομιλούσα κεφαλή...

Member Is Offline

Εστάλη στις 6-8-2004 στις 12:46 Απάντηση με παράθεση

Αγανακτώ και εγώ πολλές φορές.
Έχω κι εγώ την κούραση που αναφέρεις.

Και ναι...Είμαστε όλοι εκούσια θύματα όχι τόσο του μηχανισμού που μας ξεπερνά (αν δεις την ταινία Συνομιλία του Κόπολα καταλαβαίνεις τι εννοώ), αλλά της ίδιας της αδράνειας μας...αδράνειας έργων και όχι αδράνειας λόγων.

coronagramma
Β΄κατηγορίας παίκτης

Member Is Offline

Εστάλη στις 6-8-2004 στις 13:47 Απάντηση με παράθεση

Αδράνεια έργων.....

Κάποια φορά νόμιζα ότι θα σώσω τον κόσμο. Δεν έχω παρετηθεί εντελώς απο το να πιστεύω και γω στη συλλογική προσπάθεια, αλλά προσπαθώ παράληλλα να σωθώ απο τον κόσμο........

alavastros
Ομιλούσα κεφαλή...

Member Is Offline

Εστάλη στις 6-8-2004 στις 14:09 Απάντηση με παράθεση

Όχι conogramma...

Δεν θα σώσουμε τον κόσμο... Απλά θα τον παραδώσουμε ίσως στα παιδιά μας περισσότερο υγιή, πιο ισορροπημένο και λιγότερο ματωμένο...

Διαπίστωσα αυτό τον καιρό πως υπάρχει μια Ελλάδα νέων που ακόμα πιστεύουν στο κοινό καλό, έστω και σε ένα υποκειμενικά καλό κοινό.
Η Ελλάδα αυτή θα φτιάξει την ωραιότερη Τελετή Έναρξης της ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων και θα δείξει ξανά στην Οικουμένη την Αξία του Μέτρου και της Αισθητικής.

Θυμηθείτε τα λόγια μου.

coronagramma
Β΄κατηγορίας παίκτης

Member Is Offline

Εστάλη στις 6-8-2004 στις 14:16 Απάντηση με παράθεση

Δεν αμφιβάλω καθόλου για την τελετή έναρξης (και για πολλά ακόμα). Έχω παρακολουθήσει απο καιρό τα σχέδια γι αυτήν και την περιμένω με πολύ ενδιαφέρον.

dorian7
Love ζόρι

Registered: 14-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: No Mood

Εστάλη στις 6-8-2004 στις 20:42 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by alavastros
Όχι conogramma...

Δεν θα σώσουμε τον κόσμο... Απλά θα τον παραδώσουμε ίσως στα παιδιά μας περισσότερο υγιή, πιο ισορροπημένο και λιγότερο ματωμένο...

Διαπίστωσα αυτό τον καιρό πως υπάρχει μια Ελλάδα νέων που ακόμα πιστεύουν στο κοινό καλό, έστω και σε ένα υποκειμενικά καλό κοινό.
Η Ελλάδα αυτή θα φτιάξει την ωραιότερη Τελετή Έναρξης της ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων και θα δείξει ξανά στην Οικουμένη την Αξία του Μέτρου και της Αισθητικής.

Θυμηθείτε τα λόγια μου.

Αλοίμονο αν οι φιλοδοξίες μας για τη νέα γενιά είναι το να φτιάξουμε τις ωραιότερες τελετές έναρξης ...
Ας είχαμε τουλάχιστον την αίσθηση του μέτρου που είχαν οι πρόγονοί μας...
Αν κάποτε οι Ολυμπιακοί ήταν αγώνες , στην πορεία τους έγιναν games και σήμερα δεν είναι παρά η λίγδα , η χλίδα και η ψευτογκλαμουριά της υπερ-Γιάννας υπέρ-Δασκαλάκη υπέρ-Αγγελοπούλου...!
Μέτρο; Ποιο μέτρο;
Λίγδα με το μέτρο, χλίδα με το κιλό και ψευτογκλαμουριά με το χιλιόμετρο.

DiaceTYL4orpHin3
Ανενεργό μέλος

Registered: 23-7-2004
Member Is Offline

Εστάλη στις 7-8-2004 στις 08:59 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by dorian7
Παράθεση:

Θυμηθείτε τα λόγια μου.

Αλοίμονο αν οι φιλοδοξίες μας για τη νέα γενιά είναι το να φτιάξουμε τις ωραιότερες τελετές έναρξης ...
Ας είχαμε τουλάχιστον την αίσθηση του μέτρου που είχαν οι πρόγονοί μας...
Αν κάποτε οι Ολυμπιακοί ήταν αγώνες , στην πορεία τους έγιναν games και σήμερα δεν είναι παρά η λίγδα , η χλίδα και η ψευτογκλαμουριά της υπερ-Γιάννας υπέρ-Δασκαλάκη υπέρ-Αγγελοπούλου...!
Μέτρο; Ποιο μέτρο;
Λίγδα με το μέτρο, χλίδα με το κιλό και ψευτογκλαμουριά με το χιλιόμετρο.

Αλάβαστρε, η ίδια πεποίθηση, διακατέχει και την σκέψη μου.

Dorian, αλίμονο [ και φυσικά όχι αλοίμονο ( αυτό είναι το αλάθητοτου Πάπα; ) ] εάν οι φιλοδοξίες της νέας γενιάς αντιπροσώπευαν τις δικές σου.

dorian7
Love ζόρι

Member Is Offline

Εστάλη στις 7-8-2004 στις 10:55 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Από: DiaceTYL4orpHin3
To: dorian7
Εστάλη: 7-8-2004 στις 08:30 AM
μήνυμα:
Αλίμονο σε εμάς τους μασκαράδες.

Εάν δεν έπαιρνε μέρος στην συζήτηση ο Alavastros, θα σου το πετούσα στη μάπα.
Ας το παραβλέψουμε. Έγινες ρόμπα ήδη. Και επιτέλους μη παίρνεις μέρος σε συζητήσεις που δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις, ούτε από άποψη ιδεών αλλά ούτε με το ύφος που ξεκίνησαν ο alavastros και ο coronagramma.

Συνέχισε να μιλάς με μια φράση, αρκεί. Όταν λες πολλά, φανερώνεσαι.

Μερικά νούμερα είναι πολύ διασκεδαστικά...
Aλλά το νούμερο Diaketylo-analyzer είναι το κάτι άλλο...
ʼπαιχτος λέμε...
Χέστηκε από την χαρά του όταν σε 1 από τα 2851 μηνύματά μου βρήκε ένα ορθογραφικό λάθος (έγραψα αλοίμονο αντί αλλοίμονο ή αλίμονο. Μακάρι να ήταν 1 μόνο το ορθογραφικό μου λάθος, αλλά πως να τα βρει ο ημιμαθής; )
Aρχικά ( επειδή με παρακάλεσε να μην ασχολούμαι με τα λάθη του) σκέφτηκε να μου επισημάνει το λάθος με αυτό το ... διακριτικό(λέμε τώρα...) u2u.
Aλλά τι χαρά θα του έδινε ένα u2u; Καμία!
Και επειδή θέλει η... Διακετυλομορφίνη να κρυφτεί αλλά η χαρά δεν την αφήνει, έγραψε κι ένα δημόσιο μήνυμα σε πιο κόσμιο ύφος ( η αλήθεια να λέγεται).
Αnalyzer να κάνω πιο συχνά ορθογραφικά λάθη βρε, μια και την βρίσκεις τόσο πολύ.
.
.
.
.
.
.
.
Έχυσες;

DiaceTYL4orpHin3
Ανενεργό μέλος

Registered: 23-7-2004
Member Is Offline

Εστάλη στις 7-8-2004 στις 15:54 Απάντηση με παράθεση

Ιδίως, με την δημοσιοποίηση του u2u, η ηδονή άγγιξε κόκκινο. ʼπλετη αδρεναλίνη πλημμύρισε τον εγκέφαλο μου. Πάντα τέτοια! Πάντα τέτοια!

Το γνωρίζεις το συναίσθημα όμως καλά. ʼπειρες φορές ικανοποίησες τα παγερά αισθήματα σου. Τώρα που είσαι από την άλλη μεριά, εξοργίζεσαι; Γιατί οδύρεσαι;

Γενικά τα ορθογραφικά λεξικά σου, μαρτυρούν την ημερομηνία γεννήσεως σου.

Πλέον μιλάμε Νεοελληνικά. Διακρίνω το χάσμα γενεών που υφίσταται. Καθώς και το ότι είναι δύσκολο στην ηλικία που βρίσκεσαι, να μάθεις Nεοελληνικά.

Συνεπώς όταν θα πάψεις οριστικά να με προσβάλεις, να είσαι σίγουρη ότι θα το εκτιμήσω. Δεν είμαι τόσο αχάριστος όσο θέλεις να νομίζεις.

Υγ. Και συνεχίζεις τα λάθη σου. Δε βάζεις μυαλό. Στα Νεοελληνικά ''αλλοίμονο'' δεν υπάρχει. Μόνο ''αλίμονο''. Ξέχνα τα 2 λ.
Εκτός εάν υπάρχει, στην ''ξύλινη γλώσσα''. Γνωρίζεις σε ποια αναφέρομαι. Εκείνη την άκρως αντικειμενικότατη κομουνιστική γλώσσα, που ο Σεφέρης ονόμασε έτσι.

[Edited on 7-8-2004 από DiaceTYL4orpHin3]

alavastros
Ομιλούσα κεφαλή...

Member Is Offline

Εστάλη στις 10-8-2004 στις 16:06 Απάντηση με παράθεση

Dorian, οι αγώνες δεν είναι games, αλλά Αγώνες.
Νιώθω λοιπόν εξαιρετικά εκνευρισμένος με τους δηλητηριάζουμε με γενικεύσεις.
Ας αφήσουμε την εχθρότητα προς την Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη.

Υπάρχει το ήθος των Αθλητών, η αυταπάρνηση των Εθελοντών και η Ψυχή των Ελλήνων που θα φτιάξουν όλο τούτο.
Δέχομαι την διαφωνία, με αρρωσταίνει η λοιδωρία.

Σε παρακαλώ λοιπόν...

dorian7
Love ζόρι

Member Is Offline

Εστάλη στις 10-8-2004 στις 19:21 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Dorian, οι αγώνες δεν είναι games, αλλά Αγώνες.
Νιώθω λοιπόν εξαιρετικά εκνευρισμένος με τους δηλητηριάζουμε με γενικεύσεις.
Ας αφήσουμε την εχθρότητα προς την Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη.

Υπάρχει το ήθος των Αθλητών, η αυταπάρνηση των Εθελοντών και η Ψυχή των Ελλήνων που θα φτιάξουν όλο τούτο.
Δέχομαι την διαφωνία, με αρρωσταίνει η λοιδωρία.

Σε παρακαλώ λοιπόν...

Μη με παρακαλείς
Το κάνω εθελοντικά, όπως και συ
Εκεί που εσύ βλέπεις μόνο το ήθος των αθλητών, εγώ βλέπω και αναβολικά και σπόνσορες και δωροδοκίες.
Αν ήσουν 100% βέβαιος ότι τα games είναι αγώνες και μάλιστα "βαπτισμένοι" σε αρχαία και αθάνατα ιδανικά, καμία λοιδωρία δεν θα σε πείραζε...

alavastros
Ομιλούσα κεφαλή...

Member Is Offline

Εστάλη στις 11-8-2004 στις 06:50 Απάντηση με παράθεση

Dorian δεν έχω καμμία απολύτως διάθεση αντιπαράθεσης με σε.
Αισθάνομαι όμως έντονη την ειρωνία για την Αξία του Εθελοντισμού.
Θα περίμενα περισσότερο σεβασμό.
Λυπάμαι.

Κανείς δεν υπονόησε πως οι Αγώνες γίνονται χωρίς βοηθήματα...
Φυσικά και δεν βλέπω έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο. Αλλά ο Αθλητισμός πάντα είναι ένα ʼγγισμα Ήθους...

Καλούς Ολυμπιακούς.
Από αύριο αρχίζει η υπέροχη Γιορτή !

coronagramma
Β΄κατηγορίας παίκτης

Member Is Offline

Εστάλη στις 12-8-2004 στις 09:56 Απάντηση με παράθεση

Κάθε θέμα έχει περισσότερες από μια γωνίες από τις οποίες μπορεί να το δει κανείς. Ομολογώ πως το συγκεκριμένο το βλέπω και από αρκετές πλευρές ταυτόχρονα. Όσο αφορά τις τελετές έναρξης είχα εντυπωσιαστεί τόσο πολύ που είχα δηλώσει εθελοντής για αυτές, παρ όλα τα ερμαφρόδιτα συναισθήματα που έχω για τον εθελοντισμό. Την ημέρα που με πήραν τηλέφωνο για συνέντευξη έτυχε να μου συμβεί και ένα άλλο γεγονός. Το απόγευμα μου πήραν τις πινακίδες από το αυτοκίνητο για παράνομη στάθμευση. Είχα παρκάρει σε ένα σημείο που παρ, όλο που απαγορεύεται το πάρκινγκ, παρκάρω συχνά όπως και πολλοί άλλοι. Ζήτησα την επόμενη μέρα εξηγήσεις γιατί μου πήραν τις πινακίδες και μου είπαν ότι εκεί απαγορεύεται η στάθμευση. Τους είπα τότε, γιατί δε μου παίρνατε τις πινακίδες και τις άλλες μέρες που παρκάρω και γιατί δεν πάτε και τώρα να πάρετε τις πινακίδες σε όλους όσους είναι αυτή τη στιγμή παρκαρισμένοι εκεί. Εννοείται ότι δεν έχει σημασία η απάντηση που πήρα και φυσικά δεν πήγαν να ξηλώσουν και άλλες πινακίδες, εξ άλλου δεν ήταν αυτή και η επιθυμία μου. ένοιωσα όμως τρομερά προσβεβλημένος να υφίσταμαι την συγκυριακά διακριτική μεταχείριση της εξουσίας σε αυτή τη χώρα που ζω. Και φυσικά μούντζωνα τον εαυτό μου που πήγα και δήλωσα εθελοντής…
Ξέρω ότι θα εντυπωσιαστώ και θα συγκινηθώ από τις τελετές και όχι μόνο αυτές. Αλλά μετά? Και μετά τι έγινε? Τι έγινε μετά το θρίαμβο της εθνικής? Αλήθεια το θυμάστε ότι νίκησε η εθνική?

Σελίδες:  1  2

Go To Top